GEMEENTEPRAAT DE VENRAY DE RUIMTE ORDENT 1 I I !RAY Politierechter t' geleden NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting C Openbare vergaderingen van diverse commissies antal afleveringen, aandacht besteden jze waarop de ge- iray de ruimte or- zal antwoord gege- op de vraag hoe —^en bestemmings- ^nd komt. lingsplannen voor in gedeelten van staan momenteel lelpunt van de be- We denken b.v. reert, Veltum II, icn, Oostrum, Ys- n van een bestem- k geen zaak van de leen. Waar moge- de bevolking door Ji nspr a a kpro c ed u - mogelijkheden be te dienen, ten het opstellen van betrokken. l|u allemaal in zijn ^can men de ko- n in deze rubriek n voor aan- gen woning brokken inister van Volks- jftuimtelijke Ordening ïlokland. heelt een d. gemaakt van de zitvormingsfonds ei- /elke vanaf 1 januari pj renteloze lening van glit fonds in aanmer- 4 nogen per die datum costen niet meer be- ir een al eerder be ng, of 'cor een nieuwe wo- 4 1978 waren deze 0.000,- en 102.000,-. "ng kan worden ver erjarigen, die jon- zijm en in 1975 of tk keuze van de aan- belastbaar inkomen i700,- resp. 36.600,-. is hier bedoeld het ^ten; in geval man en inkomen hadden: belastbare inko- i ERWET verzoek irgrunning ie van de gemeente inzage een verzoek IZf m -ai and Verkoopmaat- ifplein 20, Rotterdam art. 6a der Hin- uitbreiden/wijzigen ndstoffenopslag en latie. Adres inrich- (ongen.) Vredepeel, inte Venray sectie zwaren tegen het vergunning kan een vier weken na dag- e bekendmaking in- gemeentebestuur, ter inzage ligt. De vaarschriften wor- age gelegd. ;zwaren kan een of bij gemachtigde openbare zitting te dag 1 februari 1978 het gemeentehuis, |a inl [en beschikking kan worden ingesteld een gemeente ibare kennisgeving its hij in persoon of de op de bovenbe- is verschenen; :langhebbende, mits gestelde termijn zwaren heeft inge- ari 1978. :n wethouders van iray, ische, burgemeester etaris. INLEIPIWG. ledereen heeft te maken met ruimtelijke ordening. Ook al is hij zich daar niet altijd van bewust. Wie ineens ontdekt, dat een nieuwe winkel wordt gebouwd op een plekje waar kort tevoren het dorpsbeeld juist zo aardig was, denkt aan "een verkeerd gebruik van de ruimte". Wie om zich heen de buurt ziet vervallen, omdat er geen beslissingen worden genomen over de toekomst van dat gebied, signaleert een gebrek aan ruimtelijke ordening. De actiegroep, die ijvert tegen woningbouw in een bosgebied, wil een ander gebruik van de ruimte. En wie een nieuwe woonwijk van de grond ziet komen, herkent het resultaat van een stukje ruimtelijke ordening. Trouwens, iedereen doet op zijn eigen manier wat aan het ordenen van de ruimte. Van zijn eigen ruimte dan wel te verstaan: zijn kamer, zijn huis, zijn tuin. Hij ordent naar eigen behoefte, inzicht en voorkeur; hij probeert de ruimte die hij heeft, zo goed mogelijk te gebruiken. Als groepen mensen de hun beschikbare ruimte moeten gaan indelen zullen ze van te voren afspraken moeten maken over wat waar behoort te staan. Als de groep groter wordt, wordt het maken van goede afspraken nog moei 1 ijker. De grootste groep is de samenleving. Dat zijn we met z'n allen. Daar vatten we het maken van zulke afspraken samen onder de term "ruimtelijke ordening" en leggen ze vast in wetten. Op die manier kan de schaarse ruimte, waar over we beschikken zo goed mogelijk worden gebruikt. Ruimte om te wonen, te werken, te recreëren, te winkelen, te fietsen, te wandelen, te rijden, onderwijs te volgen, andere mensen te ontmoeten, enzovoort. Op gemeentelijk niveau wordt de verdeling van de ruimte vastgelegd In de week van donderdag 12 tot en met donderdag 19 januari wor den ten gemeentehuize de volgen de openbare commissievergaderin gen gehouden. DONDERDAG 12 JANUARI om 18.30 uur: Bestuurscommissie voor sportza ken, jeugd- en jongerenwerk. Behalve de gebruikelijke vaste agendapunten zal de commissie twee onderwerpen behandelen. In de eer ste plaats zal worden gesproken over de voortzetting van de activi teiten „Sportieve Recreatie" in 1978. Het dagelijks bestuur van deze be stuurscommissie meent, dat gezien de resultaten van de in de afgelopen 2Vz jaar gehouden activiteiten, de sportie ve recreatie ook in 1978 die nen t: worden voortgezet. Intusven zijn gespreken gevoerd met he bestaande schoolsport-comi té. Dit heeft geleid tot het vormen van een nieuw comité, waarin spor tieve recreatie en schoolsportcomité samen gaan onder de naam „Comité Recreatiesport Venray". Dit comité zal de recreatieve sportbeoefening voor jong en oud ondersteunen en stimuleren. Aan het algemeen bestuur wordt voorgesteld het nieuwe comité voor 1978 een garantiesubsidie van 2.000,te verstrekken. Het algemeen bestuur van deze bestuurscommissie zal het college van b. en w. van advies moeten die nen over het voornemen van het col lege om een krediet van 65.652, beschikbaar te stellen ten behoeve van renovatie van het jeugdhuis „De Keel'' in Ysselsteyn. Zoals bekend heeft de commissie voor openbare werken en verkeer al een gunstig advies uitgebracht MAANDAG 16 januari om 14 uur: Commissie voor grond- en pacht zaken en agrarische aangelegenhe den. De agenda vermeldt: het opnieuw ain de orde stellen van de over schrijving van pacht betreffende Jenniskens en van Asten. Het advies van de commissie wordt gevraagd over de overschrijving van pacht van in het Venrays Broek ge legen grond van J. M. van Dijck, Buitenweg 8 op naam van zijn zoon J. H. van Dijck, Castenrayseweg 35 te Castenray wegens overname van het bedrijf. Ook wordt het advies gevraagd over het verzoek van de heer J. Lemmen te Ysselsteyn om de door de gemeente aangekochte grond van de heer Heiligers te mogen pachten. Na afloop van deze openbare ver gadering, gaat de commissie over in besloten zitting. DINSDAG 17 januari om 1630 uur: Commissie voor onderwijs, cultuur en recreatie. In deze openbare vergadering zul len de volgende punten aan de orde worden gesteld: bespreking ontwerp-raadsvoor- stel tot nadere vaststelling van de exploitatievergoeding over 1976 voor de basisscholen H. Mat thias en St. Franciscus, alsmede van de basisschool te Vredepeel; het verlenen van medewerking voor het aanschaffen van audio visuele apparatuur t.b.v. de r.-k. kleuterschool De Foekepot I; het beschikbaarstellen van gelden voor het aanschaffen van hulp middelen alsmede het herstel van inbraakschade t.b.v. de openbare basisschool „De Flierefluit"; het beschikbaarstellen van gelden voor het aanschaffen van audio visuele apparatur met toebehoren en een kofferschrijfmachine t.b.v. de kleuterschool i,De Flierefluit"; het verlenen van een krediet voor een aanvullende eerste inrichting van de nieuwe basisschool te Oostrum; het verlenen van medewerking voor het aanschaffen van de me thode wereldverkenning in de leerjaren 1 en 2 van de basis school „Coninxhof"; subsidiëring van de Christelijke Blindenbibliotheek te Ermelo en verhoging van het gemeentelijk subsidie voor de jeugdcarnaval. in een bestemmingsplan. Een bestemmingsplan voor een bepaald deel van een dorp geeft eigenlijk het antwoord op twee vragen: a. wat willen we met dat gebied? b. in hoeverre draagt het bij aan en past het in het dorp als geheel. Het bestemmingsplan is van alle regels op het gebied van de ruimtelijke ordening verreweg het belangrijkste instrument. In het woord "bestemmingsplan" ligt de betekenis al duidelijk opgesloten. Het legt vast waar grond voor bestemd is. Zolang het plan bestaat - en niet gewijzigd of vervangen wordt - ligt de bestemming van een gebied vast. Bovendien heeft het bestemmingsplan, zoals dat heet "RECHTSKRACHT". Dat is het unieke ervan: het is bindend, zowel voor burgers als voor de overheid zelf. Het bestemmingsplan bestaat in de praktijk uit één of meer kaarten, waarop de bestemming van de grondoppervlakte van een bepaald gebied nauwkeurig begrensd staat aangegeven. In de bijbehorende voorschriften en toelichting kunnen de bestemmingen en het gebruik van de grond heel precies worden aangegeven: ruimte voor soorten en aantallen woningen, voor groen, voor winkels, bedrijven, scholen, wegen, enzovoort. Het bestemmingsplan kan zich ook beperken tot de grote lijnen. Dan spreekt men van een "vlekkenplan", dat ook wel een "globaal bestemmingsplan" wordt genoemd. Als de gemeenteraad zo'n plan vaststelt, wordt de meer gedetailleerde uitwerking opgedragen aan burgemeester en wethouders. H0E_ K0MT_ HET_ BESTEmiNGSPM T0TJTANV? Naar mate de gevolgen van een bestemmingsplan ingrijpender kunnen zijn, zullen de voorbereidingen in méér etappes en met meer studie en overleg gesch ieden DONDERDAG 19 januari om 16.30 u. Werkgroep voorbereiding onder zoek van de stuurgroep Huisvesting één-en-tweepersoonshuishoudens. Het enige agendapunt van deze vergadering is: het conceptrapport Bouwcentrum. De vergadering van de stuurgroep Huisvesting één- en tweepersoons huishoudens, welke gepland was op 13 januari is verschoven naar 9 fe bruari a.s. In Venlo secretariaat van huuradviescom missie In het kader van een reorganisa tie van de secretariaten, die de 62 huuradviescommissies in ons land moet bijstaan is het aantal secreta riaten van huuradviescommissies per 1 januari j.l. uitgebreid tot 23. Als gevolg hiervan is er een secretariaat in Venlo gekomen als afsplitsing van het bestaande secretariaat in Maas tricht. Het Venlose secretariaat is ten behoeve van de commissies in de ressorten Venlo en Roermond. Met deze reorganisatie wordt voor uitgelopen op de te verwachten in voering van een nieuwe huurwet geving. Eén van de voorstellen, waarover het parlement zich nog moet uitspreken, houdt in, dat de huidige huuradviescommissie ver vangen zullen worden. Daarvoor in de plaats komen huurcommissies, die een meer gewichtige taak krijgen bij het oplossen van huurprijsgeschillen. Hieruit vloeit onder meer voort, dat aan het werk van de secretaria ten hogere eisen zullen worden ge steld. Daarom wil de minister de secre tariaten nu al de gelegenheid geven zich daarop voor te bereiden. Door het instellen van meer secretariaten en een andere indeling van enkele ambtsgebieden kunnen de werk zaamheden beter over de secretaria ten worden gespreid. Verwacht wordt dat deze de zaken die de huuradviescommissies moeten be handelen nu sneller kunnen voor bereiden. Verenigingsactiviteiten op een centrale kalender Het nieuwe comité „Recreatiesport Venray" zal cok in 1978 weer ver schillende activiteiten organiseren in het kader van „Limburg beweegt". Om te voorkomen, dat diveise ac tiviteiten door elkaar gaan lopen, waardoor deelname en belangstel ling in het gedrang kunnen komen, werdt een centrale kalender inge steld. Deze kalender zal worden bijge houden door de afdeling onderwijs, jeugd- en sportzaken van het ge meentehuis (afd. II-E). Aan alle sport-, jeugd- en cultu rele verenigingen wordt verzocht zo mogelijk de activiteiten van het Co mité Recreatiesport Venray in te passen in het eigen verenigingspro gramma. Wanneer de verenigingen hun ac tiviteiten aan de afd. II-E doorge ven. worden deze ook op de centrale kalender geplaatst. Van gemeentezijde kan er dan voor worden gewaakt, dat meerdere activiteiten op eenzelfde dag worden georganiseerd. Schoolsport Mini- basketball-toernooi In samenwerking met basketball vereniging „Jumpers '76" en ge steund door de Nederlandse Basket ball Bond (N.B.B.), heeft het onder de nieuwe naam functionerende co mité „Recreatiesport Venray", op 29 december van het vorig jaar met veel succes een scholentoemooi voor mini-basketballteams georganiseerd. Hieraan voorafgaand hebben alle 6de klassen van de basisscholen in de gemeente Venray, vijf weken achtereen deelgenomen aan een les- geef-experiment op het gebied van mini-basketball. Dit vond plaats tij dens de gymlessen in samenwerking met de vakleerkrachten gymnastiek. De intex-esse en het enthousiasme was zo groot, dat er maar liefst 14 meisjes- en 16 jongensteams inschre ven voor deelname zodat de toer- Maar hoe eenvoudig öf ingewikkeld ook: het uitgangspunt wordt steeds meer, dat vanaf het eerste moment van voorbereiding MET DE BEVOLKING wordt overlegd over de richting waarin de plannen moeten worden ontwikkeld. De voorbereiding van een bestemmingsplan geschiedt meestal in drie etappes, waarbinnen voor zoveel nodig de daar achter vermelde handelingen plaatsvinden: VOORBEREIDING VASTSTELLING - Aanwijzing plangebied door burgemeester en wet houders. - Inventarisering plangebied. - Doelstellingennota/studie plangebied. - Overleg met commissie ruimtelijke ordening. - Overleg met de bevolking. - Taxatie eigendommen. - Het maken van een fetructuur)schets - Informatief overleg met diverse instanties. - Inschakeling bevolking. - Principebeslissing burgemeester en wethouders en raad - Voorbereidingsbesluit. - Opstellen: schetsontwerp globaal plan toe 1i chti ngconceptvoorschr i ften globale exploitatie-ODzet. - Overleg met burqemeester en wethouders en com missie ruimtelijke ordening. - Inschakeling bevolking. - Principe-beslissing (vaststelling) burgemeester en wethouders. - Inzending aan Provinciale Planologische Commissie (PPC) - Overleg P.P.C. - Opstellen diverse ontwerp-planstukken. - Eerste ter visie legging. - Behandeling bezwaarschriften. - Pre-advies voor gemeenteraad. - Vaststelling plan door gemeenteraad. - Tweede ter visie legging.* - Inzending naar gedeputeerde staten ter goedkeuring. wordt vervolgd nooiorgarxisatie verspreid moest wor den over twee accommodaties. Winnaars van het toernooi waren bij de meisjes: de St. Jozefschool uit Castenray en bij de jongens de Foe kepot. Deze beide schoolteams kre gen samen met hun leiding een reis aangeboden naar 's-Hertogenbosch, waar zij mogen gaan kijken naar de ongetwijfeld zeer spannende Euro cupwedstrijd tussen Falcon Den Bosch (oud Sperry Remmington) en een Joegoslavische ploeg, op woens dag 11 januari. De andere aan het schoolmini-bas- ketballtoernooi deelgenomen teams zullen op een nog nader te bepalen datum naar de film mogen (uiter aard over basketball). De volgende activiteit voor de ba sisscholen inde gemeente Venray, wederom georganiseerd door het co mité „Recreatiesport Venray". zal plaatsvinden op 28 januari a.s. in het gemeentelijk binnenbad. Dan zijn namelijk de plaatselijke school- zwemwedstrijden die gepropageerd worden door de K.N.Z.B. Het win nende team zal uitgezonden worden naar de regionale- en eventueel ook neg naar de nationale schoolzwem- wedstrijden. Ook bij deze activiteit wordt er weer veel belangstelling van de Venrayse basisscholen ver wacht. Inlichtingen, informatie en opgave: Gemeentehuis Venray, Afdeling I-E, Sportzaken Tel. 3838 toestel 247. Uitslag loterij kerstboomverbranding De trekking heeft plaatsgevonden van de loterij welke is georgani seerd rond de kerstboomverbran ding. Zowel in Veltum als in Brukske zün er loten gegeven aan de jongelui, die kerstbomen ter verbranding hebben aangeboden. De winnende nummers voor beide woonwijken geven we hieronder weer. De prijzen kunnen worden af gehaald bij de politie-administratie, Gx*otestraat 1 te Venray, alleen op woensdag 18 januari a.s. van 13.30 tot 17.00 uur en op vrijdagmiddag 20 januari van 14.00 tot 16.30 uur. VELTUM BLAUW: 329 366 426 427 521 754 810 970. GROEN: 254 281 310 634 699 808 809 848 892 929. WIT: 120 125 199 213 230 260 261 366 367 435 524 569 598 607 639 644 657 687 689 720 738 815 824 886 991. BRUKSKE PAARS: 111 155 251 253 308 339 473 488 592 636 637 744 746 802 942. GEEL: 132 160 199 560 646 647 727 784 839 854 892 1000. Wijziging route van huisvuil-ophaaldienst Om een soepeler verloop van de route van de huisvuil-opiiaaldienst op donderdag te verkrijgen, zal met ingang van DONDERDAG 19 JA NUARI a.s. het begin van de route worden gewijzigd. Begonnen zal dan worden op de Leunseweg ter hoogte van de Zuivel- weg. De vuilniswagen zal dan ver der rijden over de Leunseweg-Oude Oöstrumseweg (tot Julianasingel) - Julianasingel - Maasheseweg - Sint Odastraat - Willemstraat Bosweg - Mackenhof - Smakterweg - Gas- straat. Hierna wordt de oude route t.w. PatersStraat weer gereden. De aanwonenden van deze straten wordt vrezocht het vuil op de be kende manier 's morgens om acht uur aan de straatkant te plaatsen om een vlot verloop van het opha len van huisvuil te bereiken. Kermissen in 1978 De kermissen in de gemeente Ven ray zullen in 1978 op de volgende data worden gehouden: Venray-centrum op 5, 6. 7, 8, 9 aug. Oirlo op 13, 14, 15, 16 mei Leunen op 20, 21, 22, 23 mei Heide op 17, 18. 19, 20 juni Merselo op 24, 25, 26, 27 juni Ysselsteyn op 1, 2, 3, 4 juli Castenray op 26, 27, 28, 29 aug. Veulen op 2, 3, 4, 5 september Oostrum op 9, 10, 1, 12 september. I MAAS VAN: JANUARI 1948 Hygiëne van de iy Vooruit heeft het' i om tot de oprich- n een afdeling van lode Kruis. Een op- itst om lid te wor- ontributie per jaar, als helper of help- mogelijk zal dan begonnen worden. mburgs Thuisfront Ïen van 50 Ven als soldaat in In- dië verblijven. Het comité dankt ook allen die het mogelijk maakten dat 108 pakjes naar de jongens verzon den konden worden. -fc- De gemeente maakt bekend dat een wijziging in de verordening tot het leveren van hand- en spandiensten bij Koninklijk Besluit werd goedge keurd. H. Goumans werd benoemd als vrijgestelde van de K.J.M.V. en te vens als secretaris van deze vereni ging in het Bisdom Roermond. Reeds nu werd er de aandacht op gevestigd dat Huize St. Anna in no vember 40 jaar bestaat. Bedrijfslei der P. Verbeek en chauffeur J. Rem men zijn dan ook 40 jaar in dienst van deze inrichting. De jagers G. Geurts en Berends schoten achter Merselo een wild zwijn dood. Het beest woog 100 kg. Op dezelfde dag slaagde men er ook nog in een vos te verschalken. Aanbesteed werd de bouw van een nieuw rectoraat aan 't Veulen. Laag ste inschrijvers waren de Gebr. Jans sen met 37.800, Gerard Goumans hoopt op 3 fe bruari de dag te herdenken dat hij voor 35 jaar als voerman in dienst trad bij de firma A. H. Martens. Het Groene Kruis moest noodge dwongen de contributi egelden ver hogen tot 6,per jaar. Een tegen slag voor de vele leden. -#• De porto voor briefkaarten werd vexTaagd van 7Va tot 6 ct. In de Burgerlijke Stand van de gemeente stonden o.m. 5 overlede nen genoteerd, daarvan waren 4 kin deren. jonger dan 15 maanden. SW voetbalt zondag thuis tegen Venlose Boys. Entree 40 ct. en 10 ct. Slagerij Goumans aan het Kerk- pad adverteert met heerlijke balken- brij voor 30 ct. per pond. De K.A.B. houdt komende week een feestavond in de zaal van huize Ser-vatius. Leden mogen één familie lid meebrengen. Ter bestrijding van de onkosten wordt 10 ct. entree ge heven. De gemeente publiceerde de data waarop de jaarmarkten zullen wor den gehouden. Dat was eens per 14 dagen elke eerste en derde maan dag van de maand. Paardenmarkten werden er 1 maal per maand gehou den, behalve in januari en decem ber. De buren van beneden en de bu ren van boven hadden elkaar het hele jaar vrijwel niet aangekeken. Het wekte daarom enige bevreem ding bij die van boven, toen die van beneden op de oudejaarsdag plotse ling zo vriendelijk gingen doen. Maar aangezien deze tijd van het jaar zich kenmerkt door goede voornemens, dachten zij er verder niet over na. Het was wijzer geweest als zij meer aandacht hadden besteed aan deze frontverandering. Dan hadden zij zich veel narigheid bespaard. De klok wees twaalf uur, de radio ging toespraken uitzenden waarnaar alleen de spreker zichzelf luisterde, en alle mensen in alle huizen begon nen elkaar de hand te schudden. Op dit ogenblik werd boven enigszins beschroomd aan de deur geklopt. Het was buurman van beneden. Of hij even binnen mocht komen. Het werd er even stil van, maar men kan op zo'n plechtig ogenblik een dergelijk verzoek niet weigeren. Buurman mocht. Hij gaf handjes en wenste veel voorspoed. Hij had een doos onder de aim. Die mochten ze pas open maken, zei hij. als hij weg was. En toen ging hij. Nieuwsgierig openden die van bo ven de doos. Er zat gebak in. En, hoewel het gezelschap zich die avond op het gebied van hetgeen de ban ketbakker produceert niet onbetuigd had gelaten, toog men meteen aan het werk. De taart werd in royale punten verdeeld, en enkelen uit het gezelschap namen er een flinke hap van. Het jaar, dat zo goed begonnen was, werd op die manier slecht voortgezet. Want de taart bevatte 'n grote hoeveelheid zachte zeep, en schuimbekkend sprongen de snoe pers op om in de keuken hun mond te ledigen. Nu ontstond er evenwel een ge raas waarop alle boze geesten die onze voorouders met hun joelfeest probeerden te verjagen spoorslags gevlucht zouden zijn. Toen men de kamerdeur opende, ontvlamde een listig verborgen voetzoeker. Toen men over de overloop liep, ratelde de keukenuitzet de trap af. Toen men de deur van de keuken opende, ontplofte een donderbus. En toen imen schuimbekkend de kraan wilde opendraaide bleek die onder stroom te staan. Ondertussen schoot een schitterende vuuipijl uit de geyser en een van groter foimaat veroor zaakte onder aan de trap een don derende slag. De bovenbuurman was de enige die onder dit tumult zijn kalmte be waarde. Hij begon de trap af te ren nen .naar beneden, om buurman eens goed de waarheid te zeggen. Maar op elke trede was met een dun zwart draadje een booby trap bevestigd, en bovendien begonen nu gillende keu kenmeiden uit het trapportaal om-* hoog te stijgen, terwijl het licht uit-« ging. Nu bleek hoeveel geld buurman van beneden aan de nieuwsjaars viering had besteed. Men kon vrij wel geen stap doen zonder dat er gens listig verborgen vuurwerk ont plofte, onheilspellende lichtstralen in de duisternis werpend. Een ijlings door het raam naderbij geroepen agent draaide de hoofdschakelaar van het licht om. zodat men de scha de kon opnemen. 't Viel nogal mee: 162,80 luidde de civiele vordering toen buurman van beneden terecht moest staan.in verband met zijn zonderlinge nieuw jaarswens.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 9