twee en veertig miljoen gulden nodig IVATIE Geslaagde Slreekkampioenen dag De Zwaluw POELS Werkgroep Protestants-R.K. samenwerking MODEHUIS IOID ONDER DAK" MET AMAK Leenen Meubelen 9 Venrayse vos maakte wandeling van 150 km., Als het gemeentelijk wensenpakket dit jaar wordt uitgevoerd zijn er S3 Fietster gewond Het is uw recht van iets bijzonders te verwachten NtütIM EN NEGENTIGSTE JAARGANi PEEL EN MAAS IJKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING AT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALIN^ gaan: bewoners van Willemstraat, Oda- Desselke, doen alle woningen gereno- terwijl in Venray- rs helemaal niet zo hun woningen een aten ondergaan Die ve tenminste op de :omst j.l. dinsdag. van Zuid hebben al adium gezorgd voor ie hun zaken behar- rnerscommissie had werk verzet, en h nu onder leiding n. Hij stelde duide- iningbouwvereniging heeft de woningen »ren. maar evenzeer ïers het volste recht omrmssie was ver- ningbouwvereniging tiemap stelde reeds .oestemming te heb- t renovatie over te r gerenoveerd zal aat nog niet vast, de bewoners uit. 3e woningbouwver- Jt tekeningen waren ren volgens de be- kant noch wal, le tekeningen goed dat plannen welke ft door de bewoners n hun eigen woon- ast. Maar omdat er van het ministerie tot renovatie drie worden ingediend, gespeeld met de in variant ook zou ►erd, het leef- en de woningen zou •erminderen. Vier en er moeten blij- staande ruimte kan rnd. g onderhoud, ont- van 17 jaren, stond t. Ramen en deuren en en tochtdicht en lende daken. Man- ontstaan zijn door bij de bouw. ge schatting van e per woning zou vam uit op zo'n t betekent voor de uurverhoging van ld. issant dat een der rijven van het mi- ^ngen, waarin dui- ild voor zover er lerhoud aan huur- ilaats vinden, de :rhoud moet gedo- aamheden tot ver- igenot en woonge- uurder niet toe te overleg met huur- ir moeten plaats- iet oordeel van de t de woningbouw- ,-nderhoud had ge enovatie nodig zou a gaf de bewoners ste voorzichtigheid het invullen van men niet tot re- ergaan. Nog eens d er op gewezen ïerinrichtingskos- n bedrag was en rekeningen moeten d. Ook de wisse]- is of karton won in- odige ongemakken plaatsing van het iners riep nu reeds nmissie gaat zich nteren bij de wo- ig en duidelijk t enigste overleg- deze week aan het i'oningbouwvereni- brief zal duidelijk lat de bewoners ,k wilen vergade- ngbouwvereniging, zelfgemaaikte ver- len niet zo zitten, ig van die kosten Iflikten kan leiden. aren unaniem van ngewenste situatie ingbouwvereniging aannemer Verhoe- lan. Men was van openbare inschrij- ders voordelen zou varen toch de be- woni ngbouwv e r - :luif worden om de overtuigen dat ze hun toestemming tn geven, maar dat die bijeenkomst Aan de hand van het „bijgestuurde" investeringsprogramma voor de jaren 1977 tot cn met na 1980 hebben wjj vorige week een overzicht gegeven van de nieuwe objecten, welke voor 1978 aan deze staat z\jn toegevoegd. Mèt de objecten, welke al voor dit jaar zfon gepland, zal realisering een bedrag van een slordige tweeënveertig miljoen ver gen. Hierbü zijn dan nog niet begrepen de projet-ten, welke als pro- memoriepost zijn opgevoerd omdat bet juiste bedrag nog niet bekend is. Nu is het wel zo, dat op het investeringsprogramma meer staat aangegeven, dan op dit moment realiseerbaar wordt geacht. By de gemeente is men er zelfs van overtuigd, dat het onmogelijk is als gevolg van gemis aan financiën en gebrek aan mankracht om vier vijfde van bet totaal aantal aangegeven objecten uit te voeren. Men heeft alle projecten wel opgevoerd omdat uitvoering op zyn minst wenselijk Wordt geacht. Uitvoering van al die werken is sterk afhankelijk van het afkomen van rijkssubsidies. Reeds bij de aan bieding van het meerjarig investe ringsprogramma in juni 1977, werd gesteld, dat Venray de financiële kar in de komende jaren niet zal kunnen trekken, wanneer door de centrale overheid niet tijdig wordt bijge sprongen. Bij het aanbieden van de bijgestuurde nota klinkt het geluid zelfs nog iets somberder. „Zou de gemeente Venray bij de toedeling van extra middelen onverhoopt bui- zegd. „Of mochten die middelen niet ten het schip vallen" zo wordt ge- toereikend zijn om de noodzakelijk ste voorzieningen te treffen, dan zul len eigen inkomensbronnen nog ver der aangeboord moeten worden." Duidelijk wordt gedoeld op het verhogen van de plaatselijke belas tingen. Maar het geluid wordt ndg somberder waar gesteld wordt, dat bij het niet mogen verhogen van de plaatselijke belastingen door de ge meenteraad. het „spook van artikel 12 van de financiële verhoudingswet 1960 wel eens in Venray zal kunnen gaan waren". En dèt zal betekenen, dat de gemeente geen dubbeltje meer zal mogen uitgeven, zonder toestem ming van hogerhand. Als het zo ver is, is het niet best met Venray Het gemeentebestuur hoopt echter, dat de centrale overheid tijdig de fi nanciële nood van de gemeente Ven-, ray als centrumgemeente in Noord- Limburg zal onderkennen en royaal over de brug zal komen. Wij, en met ons alle gemeentenaren, hopen het zelfde, want met een gemeente waar- Was U al bij in Horst De werkgroep Protestants R.K. samenwerking heeft dit jaar in haar werkprogramma ontmoetingsavon den opgenomen met een inleiding en mogelijkheid tot gedachten wisseling over een onderwerp, dat raadvlak- ken heeft met het thema Oecumene. De eerste avond wordt gehouden op dinsdag 17 januari. Inleider zal zijn Dr. A. Houtepen, medewerker van het diocesaan pastoraat centrum van het bisdom Breda m.b.t. de Oe cumene en hoofdbestuurslid van de Sint-Willibrordsvereniging. Op deze avond zal hij spreken over: „Wat heeft het tweede Vati caans Concilie aan de kerken te zeg gen m.b.t. de Oecumene". Na de in leiding is het mogelijk met elkaar en met de inleider van gedachten te wisselen. De werkgroep houdt er rekening mee dat op deze avond een vervolg wenselijk is. Allen die geïntersseerd zijn in dit onderwerp en zij die de Oecumene een goede zaak vinden en met an deren daarover willen communice ren zijn hierbij van harte uitgeno digd op 17 januari om 8 uur in de wijkkerk „Het Zonnelied" in het Brukske. Namens de werkgroep, Mevr. N. Bennis-Peynenborgh Den Aldenweg 20. Venray, tel. 2731 Mevr. H. Wijnhoven-v. Manen Watermolenstraat 10, Oostrum tel. 5742. in alle noodzakelijke dingen tot stand kunnen komen, zijn we ten slotte allemaal gediend. INVESTERINGEN Terug naar de grote waslijst, waarcp de investeringen welke in het nieuwe jaar eigenlijk zouden moeten worden gedaan, staan aan gegeven. Dan zien we in de eerste plaats, dat 900.000,nodig zal zijn voor het inrichten van de noodbe- stuurspost onder het tot gemeente huis verbouwde voormalige klooster Jerusalem en de verbouwing en in richting van de voormalige kapel tot raadzaal. Zowel het een als het an der is hard nodig. Iedereen zal hot er ook over eens zijn, dat het nodig is, dat de stal lingsruimte voor de brandweer moet worden uitgebreid er. dat de brand- blus- en reddingsmiddelen van de brandweer moeten worden uitge breid. Ook zal men het er over eens zijn, dat vooral buiten de bebouwde kommen de straatverlichting ver beterd moet worden. Hiermee moet dit jaar worden begonnen voor een bedrag van rond de 400.000, Voor dit jaar staat genoteerd de reconstructie van de Grote Markt, Hofstraat, Eindstraat en Schouten straatje inclusief aanleg van riole ring. Geen overbodige luxe dachten we zo, gezien de bouwaktiviteiten ter plaatse van de Grote Markt en de toekomstige bebouwing van het Schoutenstraatje. De aanleg van bedrijfsstraatjes, nodig in het kader van het centrum plan. is voor 1978 op de staat aan gegeven, althans het bescheiden be gin daarvan. De aanleg van een stamriool in de Overloonseweg is over twee jaren uitgesmeerd, maar vergt voor 1978 een dikke miljoen. Alleen al in 1978 moet de Oost singel worden doorgetrokken naar de Noordsingel (incl stamriool), de Hoenderstraat tussen Westsingel en Gemmadal worden gereconstrueerd (incl. riolering) evenals de Kruis straat en de Antoniusstraat. En is men toch met het rioolstelsel bezig, dan mag het slamriool in de Paul Burgmanstraat plus overstort en af- voersloot niet worden vergeten. In het wensenpakket bevindt zich tevens het fietspad langs de Over loonseweg, de aanleg van de Sport- laan, de reconstructie van de Heu velstraat i.v.m. de verkeersveiligheid en diverse openbare werken, die nu neg niet bekend zijn, maar zich in de loop van dit jaar kunnen aan dienen. KERKDORPEN De kerkdorpen zullen uiteraard ook een „ferme aanslag" doen op het voor 1978 beschikbare of beschik baar te komen geld. Dat begint met de reconstructie van de spoorweg overgang in Oostrum De lijst voor 1978 vervolgt met de reconstructie van de Timmermannsweg vanaf de Paardekopweg tot de kom van Ys- selsteyn, de reconstructie van het Lovindkplein, de verharding van de Litsenbergweg, aanleg riolering Lit- senbergweg en Buntweg (Ysselsteyn), aanleg riolering Castenray, aan^g dorpspleinen in Merselo, Oostrum, Heide en reconstructie Hogeweg in Oirlo. ONDERWIJS Het onderwijs zal dit jaar veel geld kosten. Als noodzakelijkheden staan vermeld o.m. de stichting van kleuter- en basisscholen in Land- weert, stichting kleuterschool Lan- geweg, openbare school Veltum, stichting basisschool Dr. Poels en het verplaatsen van Jarinolokalen. SPORTVOORZIENINGEN Op het sportveldencomplex „De Wieën" zouden in 1978 moeten wor den uitgevoerd een handbalaccom modatie, uitbreiding 3e fase, 4e kleedgebouw en 3e hockeyveld ter wijl diverse voorzieningen nog eens voor bijna een miljoen staan aange geven. Ook de sportaccommodatie van Leunen vraagt veel geld In de eerste plaats voor de grondverwer ving en de uitbreiding van het sport veld alsmede voor de uitbreiding van het kleedgebouw. Diverse sportvoorzieningen zijn als pro-memoriepost genoteerd. Hieronder bevinden zich uitbrei ding overdekt zwembad, een tweede sporthal, openluchtsportvoorzienin gen in Landweert, natuurijsbaan, uitbréiding tennisaccommodatie en diverse nieuwe voorzieningen. Nu al weet men, dat het treffen van atletiekvoorzieningen, voorzie ningen kleine zaalsporten en de vis vijver aan de Wanssumseweg in 1978 275.000,gaan kosten De wijkcentra in Brukske en Vel tum en de uitbreiding van het ge meenschapshuis in Oostrum staan hoog genoteerd op de investerings staat. De jaarlijkse Streekkampioenen- dag van P.D.V. De Zwaluw is ook nu weer een waar duivenfestijn ge worden. Ruim 100 inzenders hadden gezorgd voor zo'n 600 duiven. Nieuw was dat de inzenders zelf konden keuren, hetgeen een overweldigend sukses bleek te zijn en zeker voor herhaling vatbaar. Burgemeester Defesche opende de show om 2 uur 's middags, waarna langzaam maar zeker de prachtige kantine van Inalfa bijna te klein werd om alle bezoekers te kunnen bergen. De uitslag van de keuring was als volgt: Punten 1 K. Verwegen, Zeeland 419 2 E. Vermeulen, Venray 352 3 G. Linders, Ysselsteyn 340 4 J. Basten, Venray 315 5 P. v. d. Eynden, Deume 292 6 L. Willems, Venray 266 7 Joh. Denissen, Vierlingsbeek 259 8 M. Smeets, Reuver 246 9 H. v d. Eynden, Deurne 241 10 Basten-Smits, Venray 225 11 Joost van Haren, Venray 214 12 H. v. Ass, Ysselsteyn 214 13 W. Verheyen, Horst 210 14 Fr. Janssen, America 187 15 J. Verwegen, Zeeland 174 Tot beste keurmeester werd H. Janssen uit Yselsteyn uitgeroepen. Al met al een geslaagde dag voor P.D.V. De Zwaluw. Op de kruising Helfrichstraat Kempweg verleende de 31-jarige fietster H. G. geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de 47- jarige W. L. uit Venray. Bij de bot sing liep de dame dusdanige ver wondingen op, dat zij naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Op de foto o.m. de y - rzitter van P.D.V. „De Zwaluw" de inge zonden duiven kritisch Kg kt. HM In verband met een publi- katie over de Venrayse molens (bestaand zowel als verdwe nen) zou het Gemeentearchief graag voor enkele dagen in bruikleen ontvangen foto's of schilderijen van de in 1918 ge sloopte Leunsche molen (aan de Molenhof) en de eveneens in 1918 verdwenen watermolen aan de Loobeek te Smakt (As- selberghs). Indien het gevraagde nog in Uw bezit is, wilt U dan zo vriendeiyk zyn dit even te melden aan het Gemeente archief Venray. Maasheseweg l, tel. 04780-3838, toestel 127. Uw medewerking wordt ten zeerste op prys gesteld. JEUGDVOORZIENINGEN Als vurige wensen voor 1978 staan genoteerd: bouw centraal onderko men voor scoutinggroep, bouw jeugd - onderkomen in Smakt-Holthees, ver betering en aanpassing jeugdaccom- modaties, verbetering jeugdhuis „De Koel" in Ysselsteyn en renovatie van de Oude Watermolen in Oostrum. De restauratie van de Veltumse kapel en de uitbreiding van de mu ziekschool zullen samen dit jaar eer'11 bedrag van een half miljoen nodig '."j, maken, evenals de aanleg van het Jet woonwagenkamp aan de Spurkter-'"n weg. Alles bij elkaar beslist geen over^V dreven wensenpakket. Integendeel""5 Vrijwel alles is hard nodig, om hei 1 snel groeiende Venray die voorzie-^' ningen te geven, die heit hard nodigeJ heeft. 1 Grotestraat 27 Venray (OOK MET DE OPRUIMING) Drie jaar geleden ontdekte de Venrayse jager H. Strijbosch, Wever straat, in de Peel rond het vliegveld een vossenhol. Hij haalde er twee jonge vosjes uit die toen hooguit 14 dagen oud waren. Met de fles wer den ze in leven gehouden tot ze zelf konden eten. Een vosje werd ver kocht naar Deurne. het andere be hield de heer Strijbosch zelf. Aldra liep de jonge vos vrij door de tuin en kreeg zijn nachtverblijf bij de honden in het hok. Die waren gauw gewend aan hun vreemde ge zel en maaikten, zoals nette honden betaamt, geen ruzie. De heer Strijbosch slaagde erin de vos te temmen, maar toen hij volwassen werd, was de tuinomhei- ning te laag en kreeg „Vosje" zoals hij genoemd werd, een halsband om en werden er regelmatig wandelin gen gemaakt, zowel in de bossen van het Vlakwater als in de Ven rayse straten. Tn zijn gedragingen was het net een hor.d. al bleef de natuur tohc roepen onder het laag je beschaving wat hem was bijge bracht. Dat merkte men toen Vosje vorig jaar april zijn kans schoon zag en de benen nam. Hoopte men in eerste instantie dat hij nog wel te rug zou komen, later gaf men die hoop op en raakte Vosje in de ver getelheid. Omstreeks dezelfde tijd had een boer in het Duitse Nordwald, in de omgeving van Münster, ook een jon ge vos gevangen en ook hij slaagde er in het jonge dier te temmen. Evenals de vos van Strijbosch kreeg Reinaart een halsband om en wer den er wandelingen gemaakt in de l naaste omgeving. 1 Maar ook bij deze vos won de na tuur het van een goed verzorgd le ventje, en eind vorig jaar nam deze Reinaart de benen en ging zelfstan dig leven. Enkele dagen later merk te de Duitse boer dat een vos 's nachts in het melkhuis kwam buurten, en in de heilige overtuiging dat het zijn Fuchs was. werd er elke avond een schaaltje melk klaar ge zet en dat was prompt elke morgen leeg. Op nieuwjaarsdag echter lag de vos dood in het melkhuisje, en eerst toen ontdekte de boer dat het zijn vos niet was. De ha'sband was an ders, maar aan die halsband zat bo vendien een metalen busje waarin een briefje met naam en adres van de Venrayse jager Strijbosch. Een telefoontje was gauw gepleegd en de liefde voor het dier was nog wel zo groot dat de heer Strijbosch nog die zelfde dag in zijn auto stapte en op zoek ging naar het Duitse gehucht Nordwald. Achteraf bleek toen dat dit plaatsje ruim 150 km van Ven ray verwijderd was. Een ongewoon grote afstand voor een vos, als men weet dat tot nog toe een gecontro leerde wandeling van een vos niet groter was dan 100 km. De Duitse boer wilde graag het kadaver behouden om het te laten „opzetten" en aangezien Strijbosch er toch niets mee kon doen, was ook dat gauw geregeld. Een halsband, het metalen busje en veel foto's is alles wat nu nog aan deze Venrayse vos herinnert. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1