TT TERWILLE VAN DE LIEFDE NIEUWE BEWAKINGSAFDELING in het St. Elisabeth ziekenhuis WONINGBOUWVERENIGING officieel in nieuw kantoorgebouw Leenenl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PUNTJES OP DE RAAD Tóch abonnementen NOG STEEDS ONDUIDELIJKHEDEN OVER SLOOP VAN WONINGEN AAN MAASHESEWEG e.o. f31.500 voor opknappen pand Marktstraat 8-10 VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 Nr. 52 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG V009 AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AC UW ORANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Er moet met het christendom, al thans met de mensen die het belij den, toch iets niet in orde zijn. Zijn geschiedenis is vol onderlinge strijd. Terwijl toch het voornaamste gebod ervan de liefde is. Maar zo gauw zijn er meningsverschillen over uitleg van bijbelwoorden of over kerkelijke gebruiken en voorschriften of er ocntbrandt een onderlinge strijd, eerst in woorden, later vaak ook ge volgd door daden. Dan blijkt het ge bod van de liefde voor de medemens achter te blijven bij de eigenwaan dat men het beter weet dan de an der, Gods woord, beter interpreteert en de ander dus een zondige leer volgt, die in Gods naam bestrijding vereist. De eeuwen door zijn er martelaren geweest, niet alleen vóór maar voor-' al ook dóór het christendom, zijn er bovendien afscheidingen op allerlei woorduitleggingen. Niet alleen zijn er daardoor in het christendom een viertal „kerken" gekomen, maar ook daarin en vooral in de protestant se kerk zijn weer verscheidene richtingen ontstaan. En ondanks een Wereldraad van Kerken bestrijdt men elkaar in woord en in daad Momenteel be strijden in Noord-Ierland katholie ken en protestanten elkaar weer te vuur en te zwaard En geen paus en geen synode durft er zich mee te be moeien en ziet kans om die Ieren weer de liefde tot de medemens als hoogste gebod van waaruit men moet leven te doen nastreven. Als we alleen Nederland nemen, hoe versplinterd toont zich dan ook hier het christendom. Enige tiental len verscheidene kerkjes, allemaal met een eigen leer. Ieder voor zich heeft bepaalde teksten uit de bijbel op zijn manier uitgelegd, meent daar door niet meer met die andere chris ten gezamenlijk te kunnen bidden en zingen. Als we geloven in Jezus, de oor sprong van het christendom, dan zouden de christenen toch moeten begrijpen dat het niet gaat om de uitleg van wetswoorden en dus ook bijbelwoorden. Jezus wees een wet matige uitleg ervan ook af. Het gaat toch immers om de eigen intentie waarop men het geloof in God be leeft en daarbij de liefde tot de me demens betracht. Al die bijbeluitleggers zijn van een verkeerde intentie uitgegaan. Ze meenden dat ,het woord" belangrij ker was dan de daad. Ook bij ande- Zes uur luisteren naar ant woorden van de raad op ant woorden van burgemeester en wethouders op de algemene beschouwingen heeft in ieder geval een nieuwtje opgeleverd in de vorm van een nieuw woord. Het viel maandag avond verschillende malen, nadat het éénmaal in de me morie van antwoord stond ge schreven. „Kleuter- en basis school zijn gebouwd ijk ge scheiden". Tuk als we zijn op nieuwe woorden, hebben we het naarstig opgezocht in de Dikke Van Dale. Helaas tever geefs. Maar het woord gaat zijn eigen leven leiden, al is het maar in het taalgebruik van b. en w., want mevr. Rut- ten-Tiélen gebruikte het meer dan eens. Vandaar, dat we het woord gebouwelijk graag aan onze toch al niet geringe woordenschat willen toevoe gen. Mr. G. Thijssen van de V.V.D. weet het af en toe zo fijntjes te zeggen. Hij had er maandagavond wel drie uur wachten voor over om dat te zeggen, wat hem al lang op het hart lag Vanaf zeven uur had hij vanaf zijn raadszetel aan zitten kijken naar een baardig persoon, die zijn niet geringe haardos met een mooie bruine kleppet bedekt hield. Om wellicht alleen voor de heer Thijssen bekende rede nen wachtte de heer Thijssen op het hoofdstuk „Vormings werk" om de raadsvoorzitter te wijzen op artikel 44 van het Reglement van Orde voor de Venrayse gemeenteraad. Hier in staat te lezen, dat toehoor ders, die de raadsvergadering bijwonen, dit behoren te doen met ongedekt hoofd. De burgemeester konstateer- de dat dit het enige was, dat de heer Thijssen bij dit „hoofd"stuk had op te merken en verzocht de baardige jon geman zijn kleppet af te zet ten. Dat het niét kunnen uit breiden van-het sportpark van Leunen de heer J. Reintjes zwaar op de maag lag, heeft hij wel duidelijk latert" merken. Bij het hoofdstuk „Ruimtelijke ordening" stelde hij, dat de wethouder nog één paard in de baan had, maar kennelijk op het verkeerde paard had ge wed, waardoor de hele mate rie van grondaankoop een nachtmerrie werd. Wellicht door de gedachte aan paarden, meende de heer Reintjes met een „stinkend zaakje" te ma ken te hebben. Di! werd evenwel door de heer Loonen vierkant tegen gesproken. Het bleek, dat het „slechts" ging om een vraag prijs van 12.50 per m2 en 'n gemeentelijk bod van 4.50 per m2. Het werd niet duide lijk welke prijs „hard" was, maar wél dat de gemeente zelfs een prijs 10,geen basis vond voor onderhandelingen. Bij het hoofdstuk „Jeugd, Sport en Recreatie" begon de heer Reintjes opnieuw over de sportparkproblemen en stelde daarna voldaan vast, dat hij wat dit onderwerp betrof „bij gepraat" was en slechts hoop te, dat het college alles zou doen om een einde te maken aan de sportveld- en kleedka- mernood van de Leunse sport beoefenaars. In de begroting is een post opgenomen „vergoeding ten behoeve van aktiviteiten van raadsfrakties": per jaar 500,- per fraktie en 150,per fraktielid. WD-fraktievoor- zitter Thijssen vond dit rijke lijk veel en zei, dat zijn frak tie er moeite mee had dit be drag zinnig op te souperen. Merkte Mevr. Poels-Peters op, dat haar fraktie er wél geluk kig mee was, waarbij zij zich wel afvroeg of de V.V.D.-frak tie misschien sponsors bad „Het komt gewenst voor een jaarlijks bedrag uit te trekken voor de aankoop van kunstvoorwerpen ter verfraai ing van b.v. het gemeentéhuis" staat in de begroting voor het dienstjaar 1977 te lezen. En daarachter Staat vermeld: 5.000,—. Aangekomen bij dit punt zei mevr. H. Poels-Peters: „Wacht even" en beende de raadszaal uit om even later met een schilderij terug te komen: een ingelijst lichtblauw plankje „Als we daarvoor geld moe ten uitgeven, hoeft het voor mij niet", vertelde zij b. en w., de raad en het publiek. „Maar dan moet u de schil derij niet ondersteboven hou den...." antwoordde de bur gemeester. Wethouder van Oers gaf 'de oplossing. „Ik ben blij dat het schilderij terug is, ik had het al gemist" zei hij en voegde er aan toe, dat dit „schilderij geleend was van het Rijk als voorbeeld van ondingen, welke soms in bruikleen wor den afgestaan en beslist niet door de gemeente was aange kocht. Op dinsdag 21 december 1976 om precies 19.45 uur viel de voorzittershamer. Na één lange avpnd algemene be schouwingen, één nóg langere avond behandelen van de me morie van antwoord en slechts drie kwartier hoofdstuksge- wijze behandelen, was de be groting voor het dienstjaar 1977 aangenomen. Toen was er twee lange avonden plus drie kwartier door weinigen veel, door velen niets en door bijna alle raads leden voor de goede ver staander bitter weinig ge zegd re godsdiensten komt dat trouwens wel voor, de koran heeft ook diver se uitleggingen en volgelingen daar van gekregen Het schijnt of de mens de daad te moeilijk vindt om te vol gen en zich daarom maar op perfec tionering van de uitleg van „het woord" stort, om zich daarmee te verontschuldigen voor zijn gebrek aan moed om konsekwent de naas tenliefde te betrachten Maar het gaat alleen om het „Geloof, hoop en lief de, maar het meeste is de liefde" Als we daar nu alleen maar van uitgingen, dan konden we eigenlijk alle apostelen wel vergeten Dan wa ren we teruggekeerd tot de kern van het christendom, waar geen ver scheiden uitleg van mogelijk is. Maar het betrachten van die liefde is nu eenmaal erg moeilijk. Ieder mens is verschillend en doet dus ook verschillend. En het blijft zo moeilijk om je zelf weg te cijferen en de daad van liefde belangrijker te stellen dan eigen leven en welzijn. Bij het naderen van Kerstmis, in de eeuwen van het christendom al tijd beschouwd als het feest van do vrede, zitten we met dat afschuwe lijke dilemma. Die verscheurdheid in ons zelf, in onze kerk, in het christendom, in heel de wereld wel ke godsdienst er ook beleden wordt. En dat toch alleen, omdat we naast „Geloof, Hoop en Liefde" nog zoveel andere, eigen normen willen aanleg gen. Als we geslagen worden kun nen we er niet toe komen om de an dere wang toe te keren. Want daar denkt de slaander ook niet over. Én als we geven, zeker als we liefde ge ven, verwachten weallemaal wat terug. Dan zitten we al op de ver keerde weg. Het enige wat ons rest is nog dat we geloven. Als we het Geloof nu nog maar zuiver weten te houden, dan blijft er altijd de Hoop. Dan mag dat geloven heel persoonlijk zijn wat het trouwens altijd is, ondanks alle kerken en geloofsbelij denissen want daarmede raken we toch de kern van waaruit wij, ook in onze christelijke wereld moe ten leven. Beginnend bij het begin, het Geloof, blijft ook de Hoop, blijft ook het uitzicht op de Liefde. De cul tivering van het geloof leidt tot de liefde. Als we dat, bij alle wijdingen en alle feesten om Kerstmis, in ge dachten houden, dan kan Kerstmis ons misschien toch iets „doen". Al blijft het wel persoonlijk. Daar moe ten priester en dominee zich maar bij neerleggen. Terwilie van de Lief de. Nog geen zes jaar na de opening van het nieuwe St. Elisabeth-zieken- huis is men tot een ingrijpende ver bouwing en verbetering moeten overgaan, in de vorm van. het inrich ten, van een speciaal bewakingsafde ling. De steeds voortschrijdende medi sche kennis en -techniek, maakten het noodzakelijk ook in Venray te gaan moderniseren en centraliseren. Was het totrnu toe zo, dat wanneer een patiënt tijdelijk een intensieve zorg of bewaking nodig had, dan ge schiedde zulks op de afdeling, waar de patiënt was ondergebracht. Uiter aard beschikte men daarbij het laat ste jaar ook al over moderne appa ratuur, maar het bleef een arbeids intensieve geschiedenis, vooral als die zorg of bewaking op verschillen de afdelingen nodig was. Het verbouwen van twee zalen op de vierde verdieping tot één bewa kingsafdeling, heeft nu die arbeids intensiviteit sterk verminderd en de patiënt verzekerd van de meest mo derne technische hulpmiddelen die hij maar wensen kan. De bewakingsafdeling bestaat uit twee kamers van ieder.drie bedden. De ene kamer medisch noemt men die intensive-car is bedoeld voor patiënten die na een zware operatie of anderszins een intensieve nazorg en bewaking nodig hebben. In de andere kamer, de zogeheten cardio-care, vindt de' hartbewaking plaats. Via allerlei ingewikkelde me dische apparatuur en monitors wordt het gedrag van de patiënt geregis treerd in de controlekamer waar konstant verpleegkundig personeel de apparatuur in de gaten houdt. Treden er bepaalde complicaties op dan seint de apparatuur dit door en kan de controlerende verpleegkundi ge de deskundigen raadplegen of te hulp roepen. Speciaal voor de hartpatiënten be staat een verregaande samenwerking met de cardiologen in het ziekenhuis te Venlo. De moderne techniek maakt het nu mogelijk via de tele foonlijn het cardiogram van een pa tiënt over te „seinen" naar de car dioloog in Venlo. Deze kan dan aan wijzingen geven of besluiten zelf naar Ventay te komen. Deze telefonische overbrenging van medische gegevens zal in de toe komst ook mogelijk worden tussen het ziekenhuis en -de Venrayse spe cialisten. Wij zeiden het reeds, de intensieve zorg of bewaking stelde tot nu toe grote eisen aan het verplegend per soneel. Heowel veel minder, vraagt ook de nieuwe bewakingsafdeling de nodige bezetting. Daartoe zijn inmid dels 8 verpleegkundigen opgeleid, terwijl vijf mensen nog opgeleid wor den, maar nu reeds kunnen assiste ren. De medische nazorg na normale operaties in de zgn verkoeverkamer, waar de patiënten blijven tot zij uit de narcose ontwaken, blijft beneden bij de chirurgische afdeling. PPrecïes zeven jaar na de officiële opening van het kantoorgebouw op de hoek van Langewweg-Merscloseweg heeft de Woningbouw vereniging „Noord Limburg" toen nog „Sint Oda" haar nieu we kantoor met werkplaats aan de Plataanstraat geopend Dat ge beurde vrijdagmiddag officieel door burgemeester mr. H. J. M. De- fesche in nauwe samenwerking met zijn ambtsgenoot uit Horst, burgemeester A. L. G. Steeghs. De heer C. J. P. Leurs, voorzitter van de woningbouwvereniging stelde, dat deze nieuwbouw zo kort na de opening van het kantoor aan de Langeweg het ge volg was van de stormachtige ontwikkeling, welke de woningbouw vereniging doormaakt. De industriële ontwikkeling van de gemeente Venray, maakte het no dig, dat in Venray woningen in de sociale sector moesten worden ge bouwd. Had „Noord Limburg" in 1969 nog 1500 woningen onder haar beheer en in onderhoud, thans zijn het er 3400. In 1972 kwamen daar nog 1250 woningwetwoningen van de gemeente Horst bij. Het gevolg van deze toename van woningen was een uitbreiding van het personeel. Vandaar, dat men aan de Langeweg krap kwam te zitten en een nieuw gebouw moest worden ge bouwd om de diensten aan de huur ders zo goed mogelijk te kunnen verlenen. In zijn openingstoespraak wel ke nu eens niet vergezeld ging van een symbolisch handeling zei bur gemeester Defesche, dat de woning bouwvereniging „Noord Limburg" van bijzonder groot belang is voor de inwoners van Venray en Horst. Hij ging dieper in op de relatie tus sen de woningbouwvereniging en de gemeente. De woningbouwvereni ging heeft tot taak woningen in de sociale sfeer te bouwen waarbij de gemeente er voor heeft te zorgen, dat hiervoor bouwterrein beschikbaar is. Had de gemeente tot voor enkele ja ren ook alles van doen met de wo ningtoewijzing, thans gebeurt dit door een speciale commissie, waarin zowel de woningbouwvereniging als de gemeente vertegenwoordigd is. Ook voor de toekomst heeft de wo ningbouwvereniging tot taak gelijke trede te houden met de ontwikkeling van de gemeente en daarbij te zor gen voor de nodige differentiatie. In dit verband herinnerde de bur gemeester aan de opdracht, welke de gemeente Venray van staatssecre taris van Dam heeft gekregen om woningen te bouwen voor alleen staanden en tweepersoonshuishou dens. Burgemeester Steeghs bood zijn ge lukwensen met de totstandkoming van dit nieuwe gebouw aan en stelde dat dit gebouw er niet was gekomen zonder de medewerking van Horst. Waarmee hij duidde op de grote groei van de woningbouwvereniging door de- aansluiting van Horst. De Horster burgemeester hoopte, dat ook de andere Noordlimburgse gemeenten Meerlo-Wanssum, Broek huizen en Sevenum zich spoedig bij de woningbouwvereniging „Noord Limburg" zouden aansluiten. De heer H. Weijers, directeur van het Centrum voor Sociale woning bouw (C.S.W.) in Heerlen, waarmee de woningbouwvereniging nauw sa menwerkt, getuigde van zijn waar dering voor bestuur en directie van de Venrayse woningbouwvereniging, die initiatieven durft te nemen. Hij bood een schilderstuk aan van de kunstenaar Paul Haimon. Het gebouw werd daarna op een eigentijdse manier door deken L. Theunissen ingezegend. Tijdens de begrotingsbehandeling deelde wethouder van Oers de raad mee, dat naast coupons vooor 10, 30 j en 50 baden ook abonnementen zul len worden uitgegeven. Hij meende, dat door het afschaffen van de abonnementen de trouwe zwemmers en de grote gezinnen de dupe zouden worden. De abonnementen zullen worden uitgegeven tegen dezelfde prijs als vorig jaar, t.w. 42,50 voor perso nen boven 16 jaar; 27.50 voor per sonen onder 16 jaar en 90,voor gezinsabonnementen. Daarnaast gelden de coupons, die niet persoonlijk zijn en in beide ba den (overdekt en openlucht) kunnen worden gebruikt. MOTIE ONDERSTEUND BEHANDELING AANGEHOUDEN Naar aanleiding van hetgeen b. en w. hebben geantwoord op door de heer Konings gestelde vragen tij dens de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1977, werd door de P.v.A.-fraktievoor- zitter een motie ingediend. Hierin werd het college gevraagd om een onderzoek naar de woontechnische kwaliteit van de met sloop be dreigde woningen in te stellen en de raad van de bevindingen mede deling te deen. De motie werd wel ondersteund, maar de behandeling hiervan werd aangehouden tot het moment waarop meer bekend is geworden over het standpunt in deze van de staatssecretaris. De heer Konings merkte in eerste instantie op, dat hij nog nooit een rapport had gezien waarin gesteld werd waarom de woningen moesten worden 'gesloopt. Hij vroeg of het college bereid was een bouwtech nisch onderzoek te laten instellen. Hij zei hierover eventueel de mening van de raad te willen vragen. De heer Konings suggereerde, dat het mogelijk moest zijn, dat de plaatse lijke "aannemers in samenwerking met de L.T.S. en het leerlingenstel sel het verbeteren van deze wonin gen ter hand zouden kunnen nemen. Hiermee onderstreepte hij zijn me ning, dat op de LTS een gecombi neerde metsel- en timmeropleiding noodzakelijk is. Wethouder Schols herinnerde er in zijn antwoord aan, dat op 2 decem ber een gesprek heeft plaatsgevon den met twee ambtenaren van het ministerie. Daarna kwam een brief van het ministerie aan de heer Flap per in het nieuws, waarin sprake zou zijn van een gewijzigd plan. Vóór deze vergadering had de wethouder nadere informaties hierover in Den Haag gevraagd, maar hij kreeg de indruk, dat het aanvankelijke plan niet was gewijzigd. Daarom wilde hij nadere mededelingen uit Den Haag afwachten om daarna met de raad te discussiëren. Burgemeester "Defesche voerde aan dat men verwarring bij de bewoners van de woningen moet voorkomen. „We moeten eerst een redelijke ma te van zekerheid hebben om verder te kunnen praten", zei hij en voegde hieraan toe, dat een onderzoek zin nig is wanneer op het ministerie „een opening is te maken". Nadat de heer Konings zijn motie had ingediend, meende de heer Rein tjes hierin een politiek spel te zien. Na veel heen en weer gepraat stelde mevr. Poels-Peters voor de motie aan te houden totdat er zekerheid uit Den Haag is gekomen. De voorzitter beloofde de raad te zullen inlichten, zodra dat bericht er is. Daarvoor zal de gemëente zich in verbinding stellen met het ministerie van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, om te weten te komen wat de mogelijkheden zijn. De raad heeft dinsdagavond 31.500,beschikbaar gesteld ten behoeve van het treffen van voor zieningen aan het pand Marktstraat 8-10, waarin tot voor kort de wet houderskamers en de Gezinszorg wa ren ondergebracht. Momenteel wordt het gebouw ver huurd aan de Open School en het Plaatselijk Educatief Centrum. De heer Reintjes begreep de haast niet waarmee dit voorstel aan de raad werd gedaan en mevr. Poels- Peters vroeg zich af waarom geen ruimte werd gecreëerd voor beide instellingen in het oude Lyceum aan de Leunseweg. Het bedrag vond zij te hoog voor het treffen van nood voorzieningen. Wethouder van Oers deelde mee, dat het geen noodvoorzieningen wa ren en dat het de bedoeling is dat het PEC en de open school in dit ge bouw blijven. De „haastige spoed" was het gevolg van het feit, dat de verwarming in het gebouw op korte termijn vernieuwd moest worden. Men kon beide instellingen volgens hem niet in de kou laten zitten.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1