Order van f 1.500.000 KERSTGAVEN Plannen tot uitbesteding vuilnis ophaaldienst terug naar b. en w. van Defensie voor Hermus bv HET DORP IN DE SCHOOL Avond wielerzesdaagse te Ysselsteyn Commissie Ruimtelijke Ordening maandag bijeen Spreekbeurt VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 Nr. 50 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS EN MUNCKHOF B.V. VENRAY \A/CC|/Dl AH X/HOR VFNPAY FN OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJ JS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 TTCCÏVDLMU V CnïAMI CM VI IJ I I\CI\bll PER HALFJAAR 10,— (uitsluitend bij vooruitbetaling) VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN Dl GROTESTRAAT 28 POSTBl Het Venrayse bedrijf Hermus BV plaatverwerkende industrie aan de Stationsweg heeft een order verworven van anderhalf miljoen. Deze opdracht bestaat uit het maken van ongeveer 1750 stoelen, 378 plateau's voor zittingen, 291 tafels in twee uitvoering en en 169 documentatiekasten. Deze door Hermus te leveren pro- dukten zijn onderdelen voor de in Amerika ontwikkelde, maar voor het Nederlandse leger bestemde gepantserde gevechtswagens A.I.F.V. (Armored Infantry Fighting Vehicle), die straks de bij 't Nederlandse leger in gebruik zijnde AMX zullen gaan vervangen. Deze compensatie order betekent voor Hérmus in de eerste plaats behoud van een stuk werkgelegenheid tct september 1978 maar daarnaast de mogelijkheid in toekomst meer orders uit Natolan- den, al dan niet in de sfeer van defensie, te kunnen krijgen. VOOR ZIEKEN EN HOOGBEJAARDEN Met een zekere huiver zetten wij ons aan het schrijven van. dit stuk je. Het is alsof je aan iemand slecht nieuws moet melden. Om maar met de deur in huis te vallen: de kerstpakket] es voor zieken en hoog bejaarden (boven de tachtig) worden niét meer rondgebracht. Zo, dat staat er nu en van alle kanten voelen we de vragen op ons afkomen: waarom is dat nou? Ik vond dat juist zo'n fijne aktie. Daar gaf ik al tijd graag wat aan enz. enz. Mogen we voorop stellen dat niemand iets wordt gehinderd als hij of zij aan een bekende of onbekende zieke of bejaarde met kerstmis een verrassing of attentie wil geven. Integendeel, wij menen zelfs dat op die manier een goede en gezonde christelijke vorm van meeleven gestalte krijgt. Iemand die het eerlijk meent vindt wel iemand die daarvoor in aanmerking komt. Wat is echter het geval. We hebben onlangs kunnen lezen dat Venray kollekte-moe werd en daardoor wordt het ook steeds moeilijker om kollektrices te vinden. Moeilijker was echter dat het aantal zieken en vooral het aantal bejaarden steeds maar groeide. Het vorige kerstfeest moesten meer dan 500 pakjes (ja u leest het goed 500!) voor Venray centrum gemaakt worden om aan alle aanvragen te voldoen. Daar komt nog bij dat velen, ja verreweg de meesten gelukkig! voor zichzelf kunnen kopen wat ze nodig heben. Wat eigenlijk verloren gaat is die attentie voor een groep van mede mensen die veelal zich gelukkig voelden met het gebaar van meeleven dat in het kerstpakje werd geschonken. Toch blijft dit een opgave voor ieder van ons, die we niet kunnen afkopen met een gulden of een rijksdaalder in een kollektebus. Daraom zouden wij aan iedereen in Venray willen vragen om attent te zijn en te blijven voor medemensen die door ziekte of ouderdom dreigen te vereenzamen, en niet alleen met kerstmis maar iedere tijd van het jaar. Moge het kerstfeest ons allen gevoelig maken voor deze opdracht. Zalig kerstfeest. De pastores van Venray-centrum Sinds de opening van het nieuwe bedrijf aan de Stationsweg is 't be leid van de directie er steeds op ge richt geweest om door middel van diepte-investeringen te automatise ren om daardoor te komen tot een optimale produktiviteit. Op zich 'n belangrijk toeleveringsbedrijf al waar het voor speciale machines heeft ontwikkeld is Hermus BV een industrie, dié ook zelf afhanke lijk is van toelevering door ande ren MILJOENENORDER Ingevolge de ontvangen opdracht maakt Hermus de bevestigingscon structies voor 1750 stoelen, die deels wegklapbaar, verstelbaar en weg- draaibaar zijn. De zittingen en rug leuningen moeten in vier verschil lende uitvoeringen worden gemaakt uit staal en aluminium. De bekle ding wordt door andere bedrijven gemaakt. Ook het maken van de plateau's voor de zittingen zijn aan het Ven rayse bedrijf opgedragen. Voor de 291 tafels in twee uitvoe ringen worden bladen door derden toegeleverd. De ondersteuningen en bevestigingen worden door Hermus BV gemaakt. Eén soort tafel wordt uitgevoerd met een aluminium kast je. De 169 documentatiekasten wor den met schuifdeuren in aluminium uitgevoerd. SPECIAAL TEAM De tekeningen, volgens welke de produkten moeten worden gemaakt, hebben Amerikaanse projectie, Eng else opschriften en vermelden een groot aantal technische gegevens. Een speciaal team, bestaande uit 3 man, is vanaf maart dag in dag uit bezig met de vertaling van de Eng else specificaties en het klaarmaken van de tekeningen voor de produktie. De eerste prototypen zijn inmid dels gereed en worden deze week naar Amerika gezonden. In het be drijf zijn tevens de voor de produk tie nodige gereedschappen, lasmal- len e.d. gemaakt. Bijzonder veel aandacht moet wor den besteed aan het laswerk Be paald soort laswerk kan b.v. alleen worden gedaan door z.g. gekwalifi ceerde lassers. Deze vaklieden moe ten daarvoor eerst een proefstuk maken. Wanneer dit is goedgekeurd dan mogen alleen zij het betreffen de laswerk verrichten. En uiteraard wordt er van defen siezijde zeer scherpe controle uitge oefend. PRACHTIGE ORDER De directie van Hermus BV is bij zonder gelukkig met deze prachtige order waarvan directeur P. Hermus zegt, dat deze uitstekend past in de orderportefeuille van het bedrijf. Directeur P. Hermus: „Het maken van gespecialiseerd werk is ons da gelijks werk. Deze order hebben wij in dankbaarheid aanvaard ter wille van de continuiteit, opdat wij ook in de civiele sector kunnen blijven werken. Het is in deze tijd moeilijk de stijgende lijn in het produktie- schema te houden. Door deze op dracht wordt de speerpuntfunktie van ons bedrijf geaccentueerd". TOEKOMSTPLANNEN Plaatverwerkend bedrijf Hermus BV is in feite een „uitzonderlijke" bedrijf. „Uitzonderlijk", niet alleen wat 't koog-gekwalificeerd plaatwerk be treft, maar ook vanwege de werk sfeer. Het bedrijf bestaat uit vijfen zestig enthousiaste medewerkers, die elk vanuit hun functionele capaci teiten een belangrijke schakel vor men in de organisatie. Ook na werktijd kan men de men sen van Hermus BV regelmatig ge zamenlijk aantreffen in de sporthal, feestzaal of zomaar in groepjes, ge zellig aan de bar in het café „aan de overkant". Op de vraag of personeelsuitbrei ding te verwachten is, wordt geant woord, dat dit niet alleen van deze order afhankelijk is, maar mede zal worden bepaald door de conjunctu rele ontwikkeling van de branches, waaraan Hermus BV toelevert. Over uitbreiding van de werkruim ten wordt wel serieus gedacht, mede als gevolg van deze grote order. Over het hoe en wanneer wordt hard gestudeerd.' Maar Hermus BV is er wel op bedacht hiermee te starten, zodra het nodig is. De grond vcor het realiseren van de uitbrei ding is al bouwrijp gemaakt. DEFENSIE-ORDER Binnen de middelgrote en kléine metaalbedrijven in Nederland wordt gepoogd een voet tussen de deur te 'krijgen van de „grote jongens", die over het algemeen in aanmerking komen voor grote defensie-orders. Met de bedoeling om beter „aan de bak" te komen waar het militai re opdrachten betreft, heeft zich landelijk reeds een aantal Neder landse middelgrote en kleine be drijven tot een groep geformeerd. Hermus BV te Venray maakt geen deel uit van die groep, maar pres teert het op eigen kracht grotere mi litaire opdrachten te verwerven. Bereikt is in ieder geval, dat het be drijf zal worden opgenomen in het handboek „Müspecs" (Militaire Spe cialismen). waarin een beperkt aan tal geselecteerde bedrijven staat vermeld. Volgens de heer Piet Hermus past zijn bedrijf daarin uitstekend, om dat zoals hij zegt „Hermus BV Venray ook technologisch probeert voorop te lopen". In opdracht van het Bernard van Loerfonds is enige tijd geleden in 't kerkdrop Veulen een film gemaakt over „Het dorp in de school". Deze film maakt deel uit van een viertal inovatieprojecten welke worden uit gevoerd in de scholen van K^onings- lust, America, Siebengewald en Veu len en is gemaakt door de Filmaca demie in Amsterdam. In de Veulen- se situatie stond „de kip" centraal in het taaiproject, dat uitgevoerd wordt bij het onderwijs in Veulen. Aan de hand van de kip en alles wat op en aan de kip zit werd het pro ject uitgevoerd. Tijdens de bijeenkomst van de commissie voor onderwijs werd deze film door de onderwijsbegeleidings dienst getoond en ter discussie ge steld. Algemeen was men van oordeel dat deze film een uitstekend beeld geeft van het Veulense dorpsleven, maar verder bijzonder weinig van 't project kip op de lagere school laat zien. Eerder was men geneigd in de film een zekere achterstand van het Voor de vierde keer in successie organiseren de Stichting Jeugd Cen trum en de Carnavalsvereniging van Ysselsteyn in de laatste volle week voor Kerstmis, dus dit jaar van maandag 13 december t.m. zaterdag 18 december, in het gemeenschaps huis te Ysselsteyn een wielerzes- daagse op home-trainers. De wisselber die achtereenvolgens ging naar de wijk Puttenweg II en de wijk Dillingstraat - Pioniersweg- blok Puttenweg is thans in het bezit van de wijk Deumeseweg en Pierre van Ass en Peter Claessens, zullen deze ook dit jaar namens hun wijk gaan verdedigen. Evenals voorgaande jaren is Ys selsteyn voor deze wielerzesdaagse verdeeld in 16 wijken/straten, die ieder zorgen voor een rennersploeg, die de eer van hun wijk/straat in deze zesdaagse zullen gaan verdedi gen. Naast diverse bekende gezich ten van vorige jaren zien we in het rennerscorps ook vele nieuwe ge zichten en het belooft weer een sportieve wedstrijd tussen dieverse ploegen te worden. Door deze opzet van ploegen wordt geheel Ysselsteyn bij dit jaarlijkse wielerfestijn be trokken en zal het iedere dag weer gezellig druk zijn in het „sportpaleis" Gemeenschapshuis. Voorts zal er iedere dag een rit van prominenten plaats vinden en platte land te zien ten opzichte van de grotere, leefgemeenschappen. Bruikbaar werd de film geacht voor b.v. voorlichting over ouder participatie, maar onbruikbaar om b.v. leerkrachten te laten zien hoe een bepaald project moet worden opgezet. Wellicht zo werd geopperd, zou de film aan waarde winnen, wanneer vooraf een duidelijke toelichting zou worden gegeven over hetgeen met de film beoogd. Zo werd van de zijde van het on derwijs er op gewezen, dat een ge geven als een kip voor kinderen op het platteland een algemeen gege ven is. Liever had men gezien, dat meer onbekende onderwerpen in 't project waren betrokken. Als confrontatie met het eigen dorp vond men de film geslaagd, maar niet om als voorbeeld van het geven van onderwijs op het platte land te dienen. de organisatoren zijn er in geslaagd om ook dit jaar weer een aantal prominente personen bereid te vin den om in de prominentenritten de stalen rossen te bestijgen. Ongetwijfeld zullen de komende week velen van in en buiten Yssel steyn deze avondzesdaagse komen bezoeken en kunnen dan verzekerd zijn van veel spanning en een spor tieve strijd. De aanvang van de wedstrijden is iedere avond om half acht in het ge meenschapshuis te Ysselsteyn. Op maandag 13 december a.s. zal de comissie voor ruimtelijke orde ning 's avonds om zeven uur in de kantine van het gemeentehuis bij eenkomen om in het openbaar over een aantal punten te praten. In de eerste plaats vragen b. en w. het advies van de commissie over de ontwerp-bestemmingsplannen in- Venrayse bedrijven nog een kans geven De commissie voor openbare wer ken en verkeer heeft voorlopig geen beslissing kunnen nemen over de re organisatie van de vuilnisophaal dienst. Aan b. en w. zal worden ge vraagd deze zaak nog eens te bekij ken omdat de commissieleden 't niet eens konden worden over het uitbe steden aan derden op een wjjze, zo als het nu dreigde te gebeuren. Met name de heer H. Oudenhoven kant te zich er fel tegen, dat plaatselijke bedrijven, die zich als gegadigden hadden gemeld, niet aan bod kwa men omdat het college geporteerd was voor uitbesteding van de vuil nisophaaldienst aan Speciaal Trans port in Deurne. Volgens de heer Oudenhoven moes ten plaatselijke (transport)bedrijven in staat worden geacht de ophaal dienst te regelen. Hier stelde wethouder Loonen te genover dat men toch wel de zeker heid moest hebben dat het vuilop- halen goedgebeurde. Hij wilde geen enkel bedrijf verdedigen, maar er wel voor pleiten, dat de dienst goed wordt verzorgd. Het bevreemde hem, dat alleen aan het Deumese bedrijf in 1976 'n nieuwe offerte was gevraagd en niet aan de anderen, die een offerte had den ingedien'd in 1975. (Het Deume se bedrijf was in 1975 de laagste in schrijver. Het college had daarom ook de bedragen van de andere in schrijvers met het zelfde percenta ge van 8,5% verhoogd.) De heer Oudenhoven voerde aan, dat de offertes niet meer vergelijk baar waren omdat in 1975 was uit gegaan van 6300 aansluitingen, ter wijl er nu 7000 aansluitingen waren. Bovendien speelde mee, dat in de krant was gemeld, dat de vuilnisop haaldienst zou worden uitbesteed aan het Deumese bedrijf, terwijl er van een uitbesteding nog geen spra ke was. (In het betreffende bericht werd evenwel vermeld, hetgeen de ze avond als agendapunt zou worden, behandeld.) Wethouder Schols hakte de knoop door en stelde voor het stuk terug te verwijzen naar het college van b. en w. voor nadere bestudering en het in een later stadium weer terug te brengen in de commissie. Hiermee ging de commissie akkoord. Mevr. Gardeniers, lid van de 2e Kamer, zal op 12 januari a.s. spre ken voor het kader van de Staten- kring Horst van 't CDA. De spreek beurt zal in Wanssum gehouden worden, mede i.v.m. de centrale lig ging. dustrieterrein. De Provinciale Plan ologische Commissie heeft haar me ning kenbaar gemaakt over de ont werpplannen industrieterrein Maas- heseweg, De Hulst en De Witte Ven nen. Naar aanleiding daarvan zal de commissie het college weer moeten adviseren. Dan zijn b. en w. van plan om aan P. Huenen en A. van Jaarsveld voor de uitbreiding van hun wo ningen resp. Bosschermolen 14 en Hagelweg 5 een strookje grond te verkopen. Hoewel de commissie voor openbare werken en verkeer met dit plan al akkoord gaat, zal ook de commissie voor ruimtelijke ordening hierover haar oordeel nog moeten geven. Tenslotte wordt het advies van de commissie gevraagd over de verkoop van stukjes openbaar groen in het plandeel Kulut I.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1