TT Meer subsidie voor het PEC Schouwburg Burgemeester beschermheer aanvraag dinsdag in Venrays gemeenteraad „ondanks academische titel toch gezond Eindelijk een nieuw onderkomen voor Protestantse jeugd WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Leenenl CARNAVAL 1976-77 Carnavalsliedjes 77 RARE GEVALLEN Zondagochtend concerten HEEMKALENDER HERBESTRATING ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VO09 AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Op dinsdag 30 november, 'savonds cm zeven uur, kcmt de raad van de gemeente Venray weer in openbare vergadering bijeen, in de kantine van het nieuwe gemeentehuis. Hoe wel de meeste punten wel zonder meer als hamerstuk zullen worden aanvaard, mag verwacht werden dat één punt wel aanleiding zal ge ven tot een levendige discussie. Ge vraagd wordt nl aan de raad om de subsidie vcor het P.E.C. (Plaatselijk Educatief Centrum) Horst - Venray met twaalf mille te verhogen. Af gaande cp hetgeen tijdens de alge mene beschouwingen cp de gemeen tebegroting 1977 door enkele frac tievoorzitters voor minder vriende lijks ever het P.E.C. is gezegd, be hoeft men geen koffiedikkijker te zijn, om te veronderstellen, dat dit voorstel niet zonder slag of stoot zal werden aanvaard. Zcals bekend (cf misschien cok niet) heeft het Plaatselijk Educatief Cen- Zoals we vorige week reeds me moreerden, Is met de elfde van de elfde het nieuwe vastelacvesseizoen ingeluid. De Piëlhaas deed dat met een feestvergadering; de Kwakers uit 't Brukske met een nieuwe raad van elf en de eerste Venrayse prins van 't jaar; terwijl in Castenray het Vcrstenraadsbal de inleiding was van de vele carnavalsbals die nog volgen. CIRCUS MÖK Een van de grcte attrakties in het Venrayse carnavalsgebeurcn is on getwijfeld sinds jaren de uitvoering van Circus Mök. Jammer genoeg moest men in het verleden steeds genoegen nemen met één uitvoering, zodat slechts 'n 500 mensen konden genieten van dit vrolijke carnavals feest. Reden daarvan was dat men veelal aangewezen was cp artiesten van buiten Venray, die uiteraard daarvoor een flinke vergoeding vroe gen. Meerdere uitvoeringen zouden dan cok te kostbaar worden. Dat van die 500 beschikbare plaat sen eerst de leden van de carnavals vereniging De Piëlhaas een plaats kregen toebedeeld, was wederom oorzaak dat er te weinig plaatsen in de.vrije verkoop kwamen. Ten on rechte zette dat wel eens kwaad bloed, maar het bleef een jammer lijk feit. Het groeiende aantal leden van de Piëlhaas én de grotere inbreng van 't Venrayse element we behoeven slechts te denken aan het grandioze optreden van „de heiligen van de Grcëte Kerk" maakte het moge lijk meerdere uitvoeringen van Cir cus Mök op het programma te zet ten. Dat heeft men deze keer dan maar meteen flink aangepakt en 3 voorstellingen gepland. Deze zijn op 28 en 29 januari en cp 4 februari. Alle drie de voorstellingen zijn ge lijk, zodat men zich niet achter ge steld behceft te vcelen. Natuurlijk hebben ook nu weer de leden van de Piëlhaas de voorkeur bij 't kepen van entreekaartjes. Zij kunnen dat doen tot 15 december. Na die periode gaat de vrije verkoop in. En gezien de drie voorstellingen, mag men venvachten dat iedereen aan zijn trekken kan komen. De kaartjes in de voorverkoop dus nu al zijn uitsluitend te ver krijgen op vertoon van een lidmaat schapskaart 1976-1977. Is men nog geen lid, dan kan men zulks worden door 22,te sterten cp postreke ning 1052360 cf op de Credietbank reker.nig 231802013 ten name van de penningmeester van de Vastelaoves- vereniging De Piëlhaas. Men kan een lidmaatschapskaart ook afhalen op det adres Wilhelminastraat 41. Elk lid kan twee kaartjes vcor Circls Mök kopen. Op een selectie-avond van de C.V. „De Piëlhaas" werden door de jury de volgende liedjes voor 1977 geko zen: Os hcfkepel - Tekst Wim Smits Vur ow - Tekst Koos Timp Aswoensdag - Tekst Nel Peters Want èns per jaor - tekst Peter Th eeuwen. De componist van deze liedjes is Frans Verhofstad. Op 10 december worden deze lied jes op 'de plaat gezet en zullen deze voor Kerstmis in de verkoop worden gebracht. trum ten deel cm zowel coördine rend als uitvoerend stimulerend cp te treden cp het gebied van het vor mingswerk voor volwassenen. Mede deer het besluit van de raad, geno men in juni van dit jaar, cm hieraan subsidie te verlenen, ken het P.E C. een concrete start maken. Mede als koerswijzigingen op sub sidieterrein bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk, kon nog geen beslissing werden gencmen ever uitbreiding van de activiteiten en de personeels bezetting van het P.E.C. Ock t.a.v. de vaststelling van de gemeentelijke subsidie kon het laatste woord nog niet worden gesproken, omdat deze weer verband hcudt met door Rijk en Provincie te verstrekken subsi dies. Op de gemeentebegroting is voor dit jaar een bedrag opgenomen van 5936,De totale uitgaven zullen evenwel 117.177,bedragen. Hier van zal 70°/o door het Rijk en 10% van 70% door de Provincie werden gesubsidieerd. Van het resterende bedrag zal de gemeente Horst 8970 gulden moeten inbrengen, en de ge meente Venray 17.940, Vandaar dat aan de raad een aan vullend subsidiebedrag wordt ge vraagd van 12.C04,Maar, zoals gezegd, enkele fracties waren het met name niet eens met 't program ma van P.E.C. en daarom verwach ten we dat dinsdag in de raad nog wel een hartig woordje gewisseld zal worden. Verder vermeldt de agenda nog de volgende voorstellen: Herziening van het raadsbesluit tct vaststelling van grenzen voor de derpen en wijken het geven van de naam Looierij weg aan een zij straat van de Stationsweg, lopende in westelijke richting en eindigende aan het industrieterrein De Hulst uitbreiding van het speelterrein van de peuterspeelzaal te Leunen ver koop van 1940 m2 bouwgrond in Merselo aan het Aannemingsbedrijf Gebr. Dinghs te Castenray, bestemd vcor woningbouw voor de autoch tone bevolking van Merselo ver der neg diverse aan- en verkopen van grond enz. enz. Ock cp de agenda staat het be schikbaar stellen van gelden voor de bouw van een nieuwe basisschool in Merselo. In deze vergadering zal ook ant woord werden gegèven aan de heer J. Reintjes, die in de vorige raads vergadering vragen heeft gesteld ever de verbouw van een boerderij aan de Albicnstraat te Leunen. Toneelvereniging CRESCENDO uit Ysselsteyn brengt zondag a.s. Sinds de heroprichting van 5 jaar geleden, beleeft de Ysselsteynse to neelvereniging Crescendo een bloei ende periode. Vooral de jaarlijks terugkerende opvoering in de streekschouwburg is een daverend succes. Toneelver eniging Crescendo is dan ook een be grip geworden voor de liefhebber van amateurtoneel. Onder regie van Wim Marsman heeft men dit jaar een klucht in drie bedrijven in studie genomen en wel „Rare Gevallen", geschreven door George Batson. De voorstelling cp 28 november a.s. begint cm 20.00 uur. De entree bedraagt 3,vcor 65-plussers is de prijs 1.50. Bij de installatie van burgemees ter mr. H.J.M. Defesche tct bescher- heer van het Venrays Mannenkoor, merkte voorzitter Theo van Dijk op, dat de nieuwe beschermheèr er- op kon bogen de enige man met een academische titel te zijn in de gele deren van het Mannenkoor. Mr. Defesche bevestigde dit, maar h(j voegde er direct aan toe „verder helemaal gezond" te zijn. Overigens bedankte h\j voor de eer, bescherm heer van het koor te worden. Maar h(j liet direkt daarop blaken het in derdaad een grote eer te vinden en er dankbaar voor te zijn, dat hem deze eer te beurt viel. Als teken van „zijn waardigheid" entving de burgemeester uit handen van de heer van Dijk een medaille met vermelding van zijn functie, en een ingelijst embleem van het Man nenkoor. Uiteraard deelde cok mevr Defsche in de eer die haar man ten deel viel. Voor haar een, bij gele genheid van het 65jarig bestaan van het koor uitgegeven, bierglas, maar vcor deze gelegenheid opgevuld met prachtige bloemen. HULDIGINGEN Deze installatie, bij de traditione le St. Caeciliaviering, werd tevens aangegrepen om een paar bijzonder verdienstelijke zangers - al dan niet met een lange staat van dienst - te huldigen Oem Piet Oudenhoven, die al meer dan 56 jaar lid is van het koor, en de tweede dirigent, Fons Baltussen, werden uitgeroepen tot leden van verdienste. De zilveren jubilarissen, Sjeng Janssen, Wim Fleurkens, Frans van Doorn en Herman Franssen, werden toegesproken door de heer Kremer, namens het Kon. Ned. Zangersver bond. Voor hen een zilveren bonds- onderscheiding, het traditionele Delfts blauwe bord en een oorkon de, die door de nieuwe beschermheer werd uitgereikt. PREMIERES Waar zangers verenigd zijn, daar werdt natuurlijk gezongen. Voor de ze avond stond er evenwel iets bij zonders op het repertoire. Dat was het door Oom Piet Oudenhoven ge schonken „Koor der Studenten" uit Hoffmanns Erzahlungen en het door mevr. Peeters-Rutjens geschonken „Rebellenkoor" uit Ernani van G. Verdi. Deze liederen werden als premi ère ten gehore gebracht en zullen werden toegevoegd aan het ruime repertoire van het Venrays Mannen koor. Met een etentje, een drankje en veel gezelligheid werd het een bij zonder geslaagde Caeciliaviering, waaraan de rond 220 aanwezigen neg lang met plezier zullen terug denken. Op 28 november a.s. zal het zon dagochtendconcert in de Venryase Streekschouwburg worden verzorgd deer fanfare „Ons Genoegen" uit Girlo en fanfare „De Vriendenkring" uit Overlcon. Aanvang 11.30 uur. „Ons Genoegen" zal het volgende programma brengen: In Rechte Baan - Joh. Wichels Devon Fantasy - Erick Ball Canzas Fclclcristican - Cees Vlak In Treu Fest - Feike-Hautvast Marinerella - Fucik-Stalmeier Who die Wolga Flies - Hans Kolditz - Bemd Egidius Flcrentiner Mars - J. Fucik De fanfare „De Vriendenkring", die ender leiding staat van Freek Schorer en Piet Vloet zal het volgen de programma uitvoeren: De Zilvervloot Swingmars - Jef S. Penders Moonlight Serenade - Glenn Miller Air fcr de G String - Joh. Seb. Bach Hallifax Ouverture - Ferd. Ruelle Sumertime, uit Pcrgy en Bess, solist Theo Klaassen, cornet - G. Gershwin Musique a la Carte - Willy Hautvast Duke Ellington in Concert - Duke Ellington/Hautvast OVER VENRAY VAN VROEGER Vcor het eerst in de geschiedenis van Venray is een kalender versche nen, welke met alle recht 'n „heem- ka lender" gencemd zou mogen wor den. Deze kalender vcor 1977 is ge drukt en uitgegeven door drukkerij Messemaeckers en entworpen door Louis Leenders uit Venray. Iedere maand laat een oude foto van Venray zien, vanaf 1895 tot en met 1930, terwijl oude kranten van Peel en Maas gezorgd hebben voor een aantal vcor deze tijd bijzonder interessante advertenties. De teksten bij de foto's, de Ven rayse spreekwoorden en gezegden bij de maand-aanduidingen en de verschillende vermeldingen bij de dagen, zijn geschreven in het Ven rays dialect. Vcoral omdat deze kalender het een en ander laat zien cp het gebied van Venrayse gewoonten, zeden en gebruiken, mag deze kalender ver geleken worden met de heemkalen ders welke regelmatig in de Duitse grensstreék verschijnen. De geheel in offset uitgevoerde maandkalender is keurig verzorgd, en bij de firma Messemaeckers ver krijgbaar ad 10, Kenners van het Venrays dialect zullen misschien niet helemaal te vreden zijn over de schrijfwijze van enkele specifiek Venrayse dialect woorden, maar deze schoonheids foutjes doen toch niets af aan de waarde die deze kalender heeft speciaal voor hen die zich interes seren vcor het Venray van vroeger. Begeleid door het Jachthoorn- en Trcmpettenkorps St. Petrus Banden, ging zaterdagmorgen een stoet van het „Hoenderhok" (een onwaardige behuizing van het Protestants jeugd werk) vanaf de Hcenderstraat naar het nieuwe complex aan de Oude Ocstrumseweg. Daar was het de voorvechter van het Protestants Christelijk Jeugd- en Jongerenwerk in Venray, het raadslid G. Jansen, die een wel- womstwoord mocht richten tot de jeugd en de vele gasten. De heer Janssen schetste nog eens even de geschiedenis van dit Jeugd- en Jongerenwerk en vcoral haar on derkomens. Met de wens dat het C.J.V. (Christelijk Jeugdwerk Ven ray) een naam zal uitdragen waar van de echo nimmer verstomt, trapte hij graag de toegang epen. Temidden van 't nieuwe wat daar In de maand december zullen in de Patersstraat herbestra- tingswerkzaamheden worden verricht. De noodzaak daarvan zien wij zo direkt niet zitten. Er zijn wel slechtere wegen en straten, die dringend een op knapbeurt nodig hebben. We denken b.v. aan de Hoender straat, die al de bijnaam heeft gekregen van „abortusweg" en dat zegt toch wel genoeg tot stand was gekomen, was het de heer Perfors welke eerst het diep gewortelde gezegde de wereld uit wilde helpen: „ambtelijke molens malen langzaam". In Venray is dat gelogenstraft. 30 oktober 1975 juist een jaar geleden vond het eerste ge sprek op ambtelijk niveau plaats en cp 29 juli van dit jaar voteerde de raad van Venray het gevraagde kre diet. Dank aan de werkers van de fa. Nelissen die in recordtijd de bouw hadden gerealiseerd. Er is een nieuwe fase aangebroken voor de verming van de Prot. Christelijke jeugd in Venray. WETHOUDER J. VAN OERS was blij in zijn ambtsperiode dit jaar het eerste stukje beleid te hebben kunnen realiseren en was de raad dankbaar dat zij de kans gaven hier Polakgelden voor te benutten. Het tijdperk van de tijdelijke behuizin gen is voorbij om direktieketen, ba rakken en noodwoningen te bestem men voor het jeugdwerk. Dit is het eerste fonkelnieuwe gebouw voor de jeugd. Wethouder van Oers prees de sa menwerking school en multifunktio- neel gebruik voor jeugdvorming. In de nieuwe wijken zal ernstig moeten worden gekeken naar deze vorm van samenwerking. Er werden ook woorden van ge lukwens gesproken door de heer van Dijk van het Schoolbestuur en door de beide dominees. En natuurlijk werden verschillende cadeaux aan gedragen, ook door de ouders, die in grote getale door hun aanwezigheid toonden met het Het was voor de heer Janssen een grote dag, en die eer gunnen we de ze werker van het eerste uur. Pro ficiat.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1