IN BRUKSKE WORDT NOG GEBOUWD VAKATURE BANK (S<md A ebberink jantje beton vraagt uw aandacht Kath. Vrouwengilde BESCHERMING DER NATUUR DOOR HET WERELDNATUURFONDS 'a/nujos jeugdklubs veltum geslaagde oefening ZEVEN BRANDWEERKORPSEN IN AKTIE BIJ BRAND IN INTERNENHUIS „ST. ANNA' Wie mocht denken dat in het Bruk- ske nu wel de laatste steen gemet seld is, is kennelijk vreemdeling in deze grootste wijk van Venray. Weliswaar is de woningbouw prak tisch klaar, maar in het centrum zelf De Kiosk wordt nog druk gebouwd. Tussen de twee scholen, Foekepot en Flierefluit, heeft het winkelcen trum intussen gestalte gekregen. En een dezer dagen zal de eerste win kel er geopend worden. In de onmiddellijke nabijheid is men begonnen met de bouw van een kerk alias gemeenschapshuis. Over de bouwvorderingen houdt de bouw pastoor u wekelijks in dit blad op de hoogte. Zowel bij de scholen, de gymnas tiekzaal, het winkelcentrum en de kerk heeft men zich aan de zeshoe kige bouwvorm gehouden. Datzelfde vinden we ook terug bij de 3 in aan bouw zijnde woontorens, van resp. 3, 4 en 8 etages hoog. In deze woontorens waarvan hieronder een schetstekening ko men in totaal 75 2-kamer woningen. Door de zeshoekige bouw is het mo gelijk geworden de trappenhal met liftinstallatie in het midden te plaat sen. Voor elke flat is in de onder bouw een berging beschikbaar. Afhankelijk van de ligging zal de huurprijs van deze flats tussen de 250,en 300,per maand lig gen. Als servicekosten komen daar nog ca. 60,per maand bij. AFD. VENRAY Maandag 1 november a.s. om 20 uur in de foyer van de schouwburg. Op deze avond komt drs. J. A. B. Wensing een lezing houden over de dierentuin in het algemeen. De heer Wensing is bioloog en verbonden aan Burgers Dierenpark te Arnhem. Zijn lezing zal (inhouden, dat er een stukje historie wordt verteld; waar komen de dieren vandaan, hoe wor den zij gevoerd, hce worden zij ver voerd, hoe worden zij gehuisvest, hoe is de opvang en begeleiding van zieke dieren, wat kunnen wij van ze leren, etc. Dinsdag 2 november: Fietsen. Bij eenkomst om 11.30 uur bij de Pa terskerk, Leunseweg. Gewestelijk Arbeidsbureau Venray Van 1 augustus tot en met 26 ok tober werden 868 vakatures opgeno men in de vakaturebank; op 27 ok tober was in 402 vakatures voorzien, zodat er thans nog 466 plaatsen va- kant zijn, waarvan 219 buiten het rayon Venray. In het rayon Venray staan o.a. de volgende vakatures open: in >de bouwsekter: betontimmerlieden, timmerlieden, steigermaikers, metselaars. in de aanverwante sektor: C.V.-monteur; chef electro mon teur; service monteur; loodgie ter, produktiemedewerkers steen fabriek, machinaal houtbewer ker, meubelmaker, woninginrich ter. in de metaalsektor: meet- en regelmonteur, voorman steller; metaalbewerkers; galvani- seurs, profielwalser, heftruck chauffeur, machinebedienden, bankwerkers, ijzervlechter, hulp lasser, leerling spuiter, operators, allround stempelmaker, voorman C02Jlasser, profielwalser, persers hoorders, draaiers, slijpers, fre- zers, lakspuiter, autoplaatspuiter, constructie bankwerkers, elektro- hydromonteurs, allround machi nebankwerkers. - in de dienstensektor: sekretaresse, administratief me dewerker/ster, telefomiste-telexis- te, ponstypiste, brood- en banket bakker, chef slager, winkelbe dienden, logopedist(e), arts, ortho pedagoog, aktiviteiten begeleid ster voor bejaarden, leider/ster bejaardengymnastiek, chauffeurs nationaal en internationaal, auto buschauffeur, leerling verkoper interieurverzorging, leerling ver koper modezaak, bejaardenver zorgster, unitleider/ster, verpleeg kundigen-B. overigen: huishoudster; huishoudelijke hul pen, magazijnbediende/pompbe diende, kantafwerker, schoon maakpersoneel, hulpkrachten, hoofd algemene dienst. De vakatures worden snel bezet! Kom Uzelf op de hoogte stellen van de inhoud van het vakaturebestand. De vakaturebank is geopend van maandag tot en met vrijdag 's mor gens van 08.15 - 12.30 uur en na de middag van 13.45 tot 17.00 uur. DIT WEEKEND PANDA-WINKEL IN DE HEMA, GROTESTRAAT In de laatste eeuw heeft de mens door zijn uitvindingen op het gebied van mechanisatie, in een zeer snel tempo de natuur, dit tot dan toe re latief overvloedig aanwezig was, vernietigd ten bate van zijn materi ele vooruitgang. Dit had tot gevolg dat er in het begin van onze 20e eeuw een aantal „wijze mannen" opstond, die hierin een groot gevaar zagen voor het verder bestaan van de mensheid zelf: dit waren de Zwitser P. Sara- zin en de Nederlander P. G. van Tienhoven, de grondleggers dus van de (internationale natuurbescherming in 1948 werd vervolgens te Fontain- bleau de Internationale Unie voor Natuurbescherming opgericht door een aantal regeringen en particuliere organisaties, in 1956 omgevormd tot de Internationale Unie voor het Be houd van de Natuur en de Natuur lijke Hulpbronnen (I.U.C.N.). Omdat de benodigde fondsen slechts zeer langzaam vloeiden, vormde zich in Engeland een privé comité (o.m. J. Huxley, G. Mount- fort, Sir Peter Scott) in 1961, dat het „World Wildlife Fund" oprichtte. Dit wilde snel grote bedragen bijeen brengen om de bedreigde natuur over de gehele wereld door aanko pen van landschappen, waarin dan de aanwezige fauna, flora, bos, etc. ongerept konden blijven bestaan. In Nederland volgde reeds in '62 ook als privé initiatief een nationa le afdeling van het WWF, genaamd het „Wereld Natuur Fonds", om de Armbanden Schitterende gevlochten modellen prachtige slaven- en koord- armbanden populaire armbanden met gourmette en closed-for-ever schakels. U kiest uit een grandioze kollektie JUWELIER Grotestraat 16 Venray gelden bijeen te brengen voor de na tuurbescherming, landelijk en mon diaal. Enorme bedragen zijn echter nodig hiervoor: in de 15 jaar van zijn bestaan besteedde het WWF ong. 55 miljoen gulden aan 1448 na- tuurbeschermingsproj ekten. Do ch hierbij zij vermeld, dat om de na- tuurvernietiging mondiaal binnen zekere grenzen te houden ong. 120 miljoen gulden per jaar nodig zou zijn! Eén van die manieren om fondsen voor dit doel te verzamelen zijn de over ons hele land verspreide Pan da Winkels, waarvan er sinds 1975 ook één in Venray is! Zij verkopen zelf ontwerpen fraaie en nuttige ge schenken, op vrijwillige basis, ten behoeve van het WNF, alles voor zien van de Panda-beer, het WNF- embleem. (De Panda is 'n beschermd dier, er leven er nog enkele in het wild in ZW China). Wanneer u ook een steentje wilt bijdragen tot de bescherming van die kostbare natuur, komt dan op donderdag, vrijdag of zaterdag 28, 29 of 30 oktober a.s. naar de He- ma, Grotestraat hier in Venray, die ons in haar winkel gratis verkoop ruimte ter beschikking stelde. U kunt dan daar uw Sinterklaas- en Kerst-inkopen doen met originele cadeautjes! B\j voorbaat onze dank voor uw hulp. De Pandawinkel Venray, Korte Drilweg 4, telefoon 3442 (neemt ook gaarne opgaven als donateur in ont vangst voor 15,minimaal per jaar ontvangt u maandelijks het „Panda Nieuws", informaties t.a.v. de mondiale natuurbescherming). boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Rommelmarkt De spulletjes zijn gesorteerd. We zijn goed voorzien van 2e hands kle ding in vele soorten en maten. Goe de kwaliteit. Zo ook met het speel goed. Ook iemand die iets leuks wil cm zijn huis te versieren vindt op onze rommelmarkt beslist wel iets. Maar iemand die niets te kopen heeft kan toch wel komen kijken. Een gelegenheid om kennis te maken met de lokaliteiten waarin 't jeugd werk en de disco-avonden zich ont wikkelen. Iedereen is van harte welkom in ons trefcentrum. Kelder school Co- ninxhof, Goudsmidstraat 9. Open van 's morgens 10 uur tot 's mid dags 5.00 uur op zaterdag 30 okto ber a.s. Vanwege de rommelmarkt vervalt de zaterdagmorgengroep. Voor alle kinderen is er tijdens de rommelmarkt gelegenheid om zich te vermaken met verschillen de spelletjes, met kleine prijsjes. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor de aanschaf van spelmogelijkheden en de verbete ring van het interieur. VAN WENNEKER NATIONALE KOLLEKTE VOOR HET JEUGD EN JONGERENWERK In de week van 1 tot 7 november a.s. wordt in ruim 650 plaatsen van ons land de nationale jeugdkollekte gehouden, meer en meer bekend als de aktie van Jantje Beton. Geduren de deze week wordt huis-aan-huis gekollekteerd, voornamelijk door de jeugd zelf. Ook in Venray gaat dit gebeuren en wel door de leiders, leidsters en leden van Jong Neder land in de parochie van de Vredes- kerk cp maandagavond 1 november en door de St. Petrusgroep van de verkenners en de Jeanne d'Arc- groep van de gidsen op 6 november in de rest van Venray. Op zaterdag 6 novembêr wordt bo vendien een straatkollekte gehou den. De opbrengst van de kollekte van het Nationaal Jeugd Fonds is voor de helft bestemd voor de plaatse lijke jeugd- en jongerengroepen die meedoen. De andere helft wordt lan delijk gebruikt voor het verstrekken van startbij dragen en renteloze le ningen ten behoeve van tientallen konikrete proj ekten, zcals een aantal experimentele speelplaatsen, kinder boerderijen, nieuw- en verbouw- prej ekten van allerlei jeugdgroepe- ringen en speeltuinverenigingen. De jeugd komt speelruimte te kort, in oude en in nieuwe woon wijken, in de stad en op het platte land. Overal verrijzen huizen en neemt het verkeer hand over hand toe. Ten koste van allerlei noodza kelijke voorzieningen voor de jeugd en met alile gevolgen van dien! Het Nationaal Jeugd Fonds doet er wat aan. Door oplossingen te zoe ken vcor financiële noodsituaties, experimenten mogelijk te maken en een nieuwe aanpak te stimuleren. Niet als een superorganisatie die nu eens zal laten zien hoe het moet, maar als een stimulerende organi satie op de achtergrond, die finan cieel daar helpt waar eigen initia tieven tot ontplooiing komen en steun verdienen, niet alleen om wat ze ter plaatse betekenen, maar ook om als voorbeeld te kunnen dienen voor andere plaatsen. Ook in Noord-Limburg heeft het Nationaal Jeugd Fonds in de afge lopen jaren financiële bijdrage ver leend in verschillende proj ekten. In alle gevallen is daarvoor geld nodig. Geld dat met bussen en lijs ten bijeen moet komen via de jaar lijkse nationale aktie van Jantje Be ton. De helft van deze kollekte kan voor plaatselijke aktiviteiten benut worden. En mocht men geen kolle.ktant te gen komen dan zijn giften ook wel kom op giro 1247 t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds te Utrecht. OPRICHTING JEUGDORKEST Op initiatief van de Koninklijke Harmonie Euterpe zal er in Venray een jeugdorkest opgericht gaan wor den. Dit jeugdorkest geeft alle jon geren tussen 10 en 16 jaar de gele genheid zich met orkest-muziek te gaan bezighouden. Gestart is reeds een greep van 25 jongens en meisjes. Het orkest zal uitgebouwd werden tot ongeveer 60 muzikanten. Op deze manier wil de Harmonie Euterpe de jongeren de kans geven hun muzikale aanleg verder te ontwikkelen. Tevens kunnen de jongens en meisjes die reeds op de muziek school hun A.M.V. hebben gehaald hun opleiding voortzetten met een instrument wat door de Harmonie in bruikleen wordt gegeven. Jongens en meisjes die geen A.M. V. cp de muziekschool hebben ge- vclgd krijgen deze opleiding bij het jeugdorkest. Voor ieder dus volop gelegenheid muziek te gaan beoefe nen. Indien men inlichtingen wenst over dit jeugdorkest kan men te recht cp onderstaande adressen: B. Lucassen, Moderatostraat 1 Brukske-Venray J. Raedts, Niessenstraat 16, Veltum telefoon 2803 J. Stevens, Vlasakker 6, Oestrum telefoon 6004 Op bovenstaande adressen kan men zich ook opgeven. Zaterdagmiddag tussen twee en drie uur werd Venray opgeschrikt dcor loeiende sirenes van brandweerwagens en ambulances van het ziekenhuis en het Rode Kruis, die af en aan reden en een met de reservepclitie uitgebreid gemeentelijk poltitiekorps, die ver keersposten cp enkele kruispunten tussen het psychiatrisch cen trum St. Anna en het St. Elisabethzïekenhuis had opgesteld. Dik ke grijze rookwolken stegen op van achter de bomen cp het ter rein van St. Anna en van verre was het gegil en gekerm te horen van slachtoffers, die zich in het brandende internenhuis van het psychiatrisch centrum bevonden. Omstreeks kwart voor twee had zich hier een gasontploffing voorgedaan, in de nabijheid van het trappenhuis en de lift. Door deze ontploffing brak een snel om zich heen grijpende brand uit, die weldra alle verdiepingen in lichterlaaie zette. De binnen enkele minuten gearriveerde Ven rayse brandweer kon de brandbestrijding niet alleen, aan en vroeg assistentie van de brandweren van Meerlo-Wanssum, Bergen, Horst, Tegelen, Hout-Blerick en Meyel. De Venrayse Rode Kruiskolonne kreeg assistentie van het Rode Kruis van Meerlo-Wanssum en weldra kwam op 't terrein van St. Anna 'n geweldige hulpverlening op gang voor de tientallen slachtoffers, wel ke zich op alle mogelijke en onmo gelijke plaatsen in het intemenhuis bevonden. Terwijl brandslangen weren uitgerold kwam de dertig meter hoge magirusladder van de Venrayse brandweer in aktie om hulp te bieden aan de gewonden, die zich voor de ramen en op de bal kons verdrongen. Brandweerlieden met persluchtmaskers spoedden zich in het gebouw om hulp te verlenen aan de slachtoffers en om de brand te bestrijden. Tot overmaat van de ramp brak cp diverse plaatsen in 't door ernstig gevaar dreigde voor overslag naar het paviljoen- „Don Bcsco" en het magazijn. Onderwijl vluchtten de eerste van de slachtoffers gewond of met een shock naar buiten. Verschillende slachtoffers waren zo overstuur door de verschrikkingen, die zij binnen hadden meegemaakt, dat zij gewond en gillend ever het terrein liepen en de Rode Kruismensen handen vol werk bezorgden. De gewonden wer den in de onmiddellijke nabijheid ongevangen en na de eerste hulp te hebben gekregen, afgevoerd naar 't ziekenhuis in Venray. In het Ven rayse ziekenhuis werden dertien ge wonden opgenomen. Na overleg met het ziekenhuis werden vier ernstig gewonden afgevoerd naar het zie kenhuis in Horst en drie naar Deur- ne. Om kwart over drie was het laatste slachtoffer afgevoerd terwijl de recherche op het terrein nog be zig was met het bergen en indenti- ficeren van de deden. Op dat moment was men ook be zig met hét verhoren van een ver dachte, die zcals later bleek, volko men onschuldig was Gelukkig ging het hier die mid dag op het terrein van St. Anna niet cm een echte ramp, maar om een levensechte regionale brandweeroe fening, die geheel volgens een voor af uitgestippeld plan verliep. Een bijzonder spektakulaire oefening door de inzet van veel hulpverle ningsmateriaal en door de mede werking van de Lotusgroep van de Rank Xerox onder leiding van dhr. De Man. De dames en heren van de ze groep speelden met veel (figuur lijk) vuur en (letterlijk) verve de rol van slachtoffers. Zij bleven in hun rol, zelfs totdat zij in het ziekenhuis waren opgenomen, waar als ver lengstuk van deze oefening oök de b_M een calamiteit noodzakelijk te nemen maatregelen werden ge troffen. Vandaar ook het doorzen den van slachtoffers naar buurtzie- kenhuizen. Vanuit de verschillende diciplines werd na afloop van de oefening in het restaurant van St. Anna heet van de naald een nabeschouwing gegeven. De heer Th. v. d. Haterd, voorzit ter van de Brandweerkring Noord Limburg zei, dat in de Kring een grote behoefte werd gevoeld aan 'n oefening, waarbij de verschillende operationele diensten goed samen werken. Bij deze oefening, geënt op een waar gebeuren in een Groning se psychiatrische inrichting, was de ze samenwerking goed tot zijn recht gekomen. Hij bracht daarom dank aan allen, die op enigerlei wijze had meegewerkt aan het slagèn van de ze oefening, welke werd bijgewoond o.m. door de heer S. H. J. de Roos, distriksinspekteur van het brand weerwezen van Limburg. Speciale dank gold de heer E. Kleintjes, fhd. techn. dienst St. Anna en de direk- tie van St. Anna in de persoon van drs. W. J. v. d. Oord. Dokter J. M. L. Beökers, hoofd van de medische dienst en kolonne- kcmmandant van 't Venrayse Rode Kruis was, redelijk tevreden over 't reddingswerk al vond hij "t vreemd, dat al een gewondenverzamelplaats was ingericht, voordat het Rode Kruis in aktie was gekomen Korpschef G. H. de Bruijn was erg tevreden over het werk van de gemeente- en reservepolitie alsmede ever de goede verbindingen via te lefoon en mobilifoon. De heer Th. Manders, kommandant van de Venrayse brandweer en co ordinator van deze oefening was te vreden over de snelle komst van de brandweren uit de regio. Binnen 50 minuten waren zeven korpsen met totaal honderd man op de been. Hij vond het evenwel een vreem de zaak, dat er 63 slachtoffers uit het „brandende gebouw" werden gehaald, terwijl er volgens de opga ve van St. Anna maar 59 personen in het gebouw aanwezig waren Hij roemde het voorbereidende werk van de heer J. Schillings, de onderkemmandant van de Venrayse brandweer. „Wanneer men deze oefening zou vergelijken met een echte ramp, dan moet ik zeggen, dat er adequaat hulp is geboden", zei burgemeester mr. H. J. M. Defesche, die t' opperkom- mando van de oefening in handen had. Hij had gèkonstateerd, dat de brandweer van Bergen op ouder wetse manier, via de pont, de Maas was overgestoken, maar desondanks toch op tijd dn Venray was. Al met al een zeer geslaagde oe fening, welke met koffie en erwten soep werd afgesloten. MARK 1I HAAT5 I

Peel en Maas | 1976 | | pagina 3