Venrays vakaturebank en DE WERKLOOSHEID VAKATURE BANK Venrayse Missionarissen aan het woord SPAARWEEK 1976 feest voor het hele gezin w Rabobank GESLAAGD Dronkenschap Bestuurder liet na botsing kenteken plaat achter Oktoberfeest Kienen Werkgroep Homofilie speelt volley Dekenaal Religieuzen Beraad Bromfiets tegen bermpaal en verkeersbord Geen voorrang Onvoldoende opgelet Inbraak Bij het samenstellen, van ons maan delijks overzicht van de werkloos heid in Venray, verwonderen wij ons steeds over het feit, dat, naast het grote aantal werklozen er toch nog steeds een behoorlijke vraag is naar arbeidskrachten. En legt men zijn oor te luisteren, dan blijkt dik wijls dat die openstaande plaatsen niet of nauwelijks bezet kunnen worden uit het leger van werklo zen. Hoe dat kan blijft voor ons steeds een open vraag. Kijken we b.v. eens naar de va katurebank van het gewestelijk ar beidsbureau, waarvan wij wekelijks ten gerieve van de werkzoekenden een uittreksel publiceren. Deze week blijken er in die vakaturebank nog 470 plaatsen vakant te zijn, waarvan 227 buiten het rayon Venray. Dat betekent dus in feite dat 243 werk zoekenden direkt in Venray aan de slag kunnen. Dat is natuurlijk theo rie, want de praktijk wijst uit dat er wekelijks zo rond de 50 werk zoekenden een bestemming vinden. Desondanks daalt het aantal werk lozen in onze gemeente niet noe menswaardig. Dat wil dus zeggen, dat er wekelijks ook wel nieuwe werklozen geregistreerd worden. Uit de cijfers van de vakaturebank blijkt wel dat men kennelijk meer gebruik van deze instelling gaat maken. Er is namelijk wekelijks 'n konstante stijging te zien van het aantal werkzoekenden dat via deze vakaturebank aan een baan gehol pen wordt. SEPTEMBER Hce liggen nu de cijfers over de maand september. De geregistreerde arbeidsreserve daalde in onze provincie met 555 mannen, waardoor het aantal werk lozen toeft nog boven de 19.000 bleef liggen. In Venray daalde het aantal werk loze mannen van 827 eind augustus tot 776 eind september. Een daling van een half procent. Het percen tage werkzoekenden kwam daardoor precies cp 8°/o van de beroepsbevol king. In Limburg is dat percentage 8,2°/o. De hoogste uitschieter is wel Kerkrade met 11,4%. Het laagste '1 Gewestelijk Arbeidsbureau Venray Van 1 augustus tot en met 19 ok tober werden 847 vakatures opge- onmen in de vakaturebank; op 20 oktober was in 377 vakatures voor zien, zodat er thans nog 470 plaat sen vakant zijn, waarvan 227 bui ten het rayon Venray. Voor u staan open in het rayon Venray: In de bouwsektor: betontimeriieden, timmerlieden, steigermakers, metselaars. in de aanverwante sektos: c.v. monteurs, service monteur, leerling banden monteur, loodgie ter, produktiemedewerkers steen fabriek, modelmaker betonfabriek machinaal houtbewerker, teke naar-constructeur, meubelmaker, woninginrichter. in de metaalsektor: werkvoorbereider, meet- en regel- monteur, voorman steller, metaal bewerkers, galvaniseur, profiel- plaatwalser, heftruckchauffeur, machinebedienden, bankwerkers, operators, allround stempelmaker, voorman C02-lasser, profielwal ser, tekenaar, persers, boarders, draaiers, slijpers, frezers, lakspui- ter, autoplaatwerker - spuiter, constructie bankwerkers, elektro- hydromonteurs, allround machine bankwerkers. dn de dienstensektor: sekretaresse, telefoniste-telexdste, typiste, ponstypiste, brood- en banketbakker, chef slager, le res taurant kok, winkelbedienden, lo gopediste), arts, orthopedagoog, chaufeurs nationaal en internatio naal, chauffeur-besteller, autobus- chauffeur, taxichauffeur, unitlei- dersisters), verpleegkundigen B, verpleegkundigen Z, bejaarden verzorgsters, leerling verkoper in terieurverzorging, leerling verko per modezaak, hoofd praktijkop leiding, administratieve medewer- kers(sters). Overigen: huishoudster, huishoudelijke hul pen, magazijnbediende pompbe diende, kantafwerker, schoonm. personeel, medewerksters wasse rij. De vakatures worden snel bezet! Kom uzelf op de hoogte stellen van de inhoud van het vakaturebe- stand. De vakaturebank is geopend van maandag tot en met vrijdag 's morgens van 8.15 tot 12.30 uur en 's mliddags van 13.45 tot 17.00 uur. percentage bereikte Weert met 6,2. Het aantal werklozen vrouwen steeg in de provincie met 328 tot 8194. In Venray was een kleine da ling te zien van 363 naar 355. VRAAG EN AANBOD Tegenover die 776 mannelijke werklozen in Venray stond per 1 oktober een vraag naar 193 werk nemers. Hoofdschotel is daarbij wel de metaalindustrie die nog 70 werk nemers zocht. En dat is in onze ogen weer zeer opmerkelijk omdat er 148 werkloze metaalarbeiders gere gistreerd staan Bij de vrouwen is er de meeste vraag naar huishoudelijk personeel, 34 van de 72 aangeboden betrek kingen. En ook hier is het opmerke lijk dat van de 355 werkloze vrouw en er 38 een baan zoeken in het huishouden. Zo te zien zouden die dus direkt aan de slag kunnen Aan de Kath. Hogeschool te Til burg slaagde de heer P. J. J. Steeghs uit Venray cum laude voor zijn doc toraal examen in de economische wetenschappen. Twee bestuurders van een perso nenauto kregen omdat zij onder in vloed van alcoholhoudende drank hun auto bestuurden, voor zieh en andermans veiligheid een rijverbod opgelegd. Dat rijverbod kreeg ook de 22 ja rige bromfietsbestuurder S. uit Oostrum opgelegd, maar deze stoor de zich daar niet aan. Toen de poli tiepatrouille hem later toch zag rij den werd hij naar het bureau over gebracht, zijn bromfiets werd in be slag genomen en hij ken te voet naar huis. Nu kreeg hij een proces ver baal aangezegd. «r VU H-.JH 9 Tijdens een surveillance van de politie ontdekte men dat op de Sta tionsweg te Oostrum ter hoogte van bouwbedrijf Nalissen een botsing had plaatsgevonden, waarbij een lichtmast omver was gereden. De bestuurder was na de botsing door gereden. Hij had echter vergeten de nummerplaat van zijn auto, wei door de botsing van de auto was ge vallen mee te nemen. De politie vond deze in de berm van de weg De bestuurder van de auto werd al snel achterhaald en van zijn bed ge licht. Het bleek de 31 jarige P.C. uit Venray te zijn. Bij het onderzoek bleek dat de auto bij de botsing zwaar was beschadigd. Proces ver baal werd ook terzake het doorrij den opgemaakt. Op zaterdag 23 oktober a.s. orga niseert het Vredefeest comitee Vre- depeel wederom het oktoberfeest. Dit wordt een jaarlijks terugkeren de traditie. Er zal op 23 oktober in het gemeenschapshuis te Vredepeel volop gelegenheid zijn om te dans en bij muziek van „The Serjo's". Ook is er een snackbar ingericht. De entreeprijs is zeer laag gehouden en bedraagt slechts 1,50 per pers. De aanvang van dit oktoberfeest is 20.15 uur. Het is niet onze bedoeling in onze redaktionele kolommen reklame te te maken voor de kien-rage die er momenteel heerst. Vrijwel elke dag is er hier of daar wel een kien-avond georganiseerd, voor het een of an der goed doel. Een uitzondering willen wij ma ken voor het kienen van de Invali den Sportklub Venray e.o., van de Limburgse Kath. Invaliden Bond. Zij houden him jaarlijkse grote kienavond op heden vrijdag 22 ok tober cm 20.00 uur in het gemeen schapshuis te Leunen. De zaal is open vanaf 19.00 uur. Buiten de normale aktiviteiten (voorlichting, opvang, huiskamerge- sprekken) zal de werkgroep Homofi lie Venray op zaterdag 23 oktober as. deelnemen aan het volleybal toernooi georganiseerd door Sport Real. We zullen spelen onder de naam ,,'t Klupje" en de leden wor den verzocht zich spoedig.op te ge ven op Kruisstraat 8. Zaterdagmor gen om 9.00 uur warden spelers en supporters op dit adres verwacht. Woensdag 27 oktober as. om 8.Ö0 uur 's avonds zal in Huize De Kruu- ze, Leunseweg 1, een bezinnings- avond voor religieuzen worden ge houden. Pater H. van der Looij, S.S.S., Bisschoppelijk gedelegeerde voor dé religieuzen, zal spreken over „Re ligieus leven en Katholiaiteit". De afgevaardigden van het Reli gieuzen Beraad nodigen alle religi euzen uit op deze avond aanwezig te zijn. De 16 jarige bremfietsbestuurder J. L. uit Helmond, geraakte op de Zuivel weg te Leunen met zijn brom fiets van de weg en botste tegen *n bermpaal en vervolgens tegen een verkeersbord. Het bleef bij schade aan paal, verkeersbord en brommer. Op de kruising Oostsingel - Stati onsweg verleende de 32 jarige be stuurder van een personenauto P.C. uit Venray geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door de 38 jarige plaatsgenoot J. R. De be stuurder van eerstgenoemde auto liep bij de botsing dusdanige ver wondingen op dat hij naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Verder viel er bij de botsing mate riële schade te noteren. Op de kruising Castenrayseweg- Lichtenbergewg wilde de 18 jarige J. W. met de door hem bestuurde tractor met aanhangwagen, links af de Lichtenbergweg oprijden. Hij serteerde voor, maar toen hij links af wilde slaan werd hij nog inge haald door de personenauto be stuurd door de 45 jarige J. E. uit Meerlo-Wanssum. Op de kruising ontstond een botsing maar door de tegenstrijdige verklaringen van bei de besuurders zal de rechter een he le klus krijgen om tot een juiste uitspraak te komen. Overigens, het bleef bij materiële schade. Via vernieling van een raam, aan de achterzijde van de fabriek van de fa. de H. te Oostrum, hebben on bevoegden zich toegang weten te verschaffen. Bureaus en kasten wa ren doorzocht, 5 deuren waren ver nield alsmede de drankautomaat. Er werd niets vermist. De schade door de vernielingen aangericht bedraagt enkele honderden guldens. zondag 24 oktober wereldmissiedag In dit derde artikel uit de reeks „Missionarissen aan het woord", wordt vooral het onderwijs in de verschillende missielanden belicht. Uit een brief van J. Marseno, die we kregen via Piet Hoedemaekers nemen we het volgende over. „Wij leven in _de Riau-archipel (een gebied met vele eilanden), die een oppervlakte heeft van ongeveer acht keer Nederland. Dit hele enor me gebied is één parochie, waarbij als extra moeilijkheid geldt, dat het verkeer ever zee erg gering en las tig is. Hier zijn twee pastores werk zaam, nl. Rolf Reichenbach uit W- Duitsland en Piet Hcedemaekers uit Venray. Alleen in Tanjung Pinang, de hoofdstad van de archipel en in Tanjung Bal ai, dat op een ander ei land ligt, is een katholieke logere en middelbare school. Op vele ei landen is er geen enkele vorm van onderwijs. Een suggestie voor verdere hulp zou kunnen zijn: Studiebeurzen voor kinderen uit deze streek, om zodoende een prak tische vorm van onderwijs te kun nen volgen. Ze zouden daarna terug moeten komen naar dit gebied, om hier te werken en het zodoende mee te helpen opbouwen en ontwikkelen. Dit zouden beurzen kunnen zijn voor verplegend personeel, onderwijs krachten, katechiisten. Ook scholing cp het gebied van visserij en tuin bouw, veeteelt en scheepstechniek zijn belangrijk. Op de meer afgelegen eilanden zijn in het geheel geen faciliteiten voor enige vorm van onderwijs. Noch van regeringswege, noch par ticulier. Daardoor is een groot deel van de volyvassenen en de kinderen analfabeet. Hier en daar probeert de Kerk al iets van de grond te krij gen, maar daarbij stuit ze op moei lijkheden van allerlei aard. Als ze in staat zou worden gesteld om de ze taak op zich te nemen, zou dit van onschatbare waarde kunnen zijn. Het zou een hulp kunen zijn voor de regering en ook vanuit menselijk oogpunt zou het een ge weldige vooruitgang kunnen bete kenen. De Kerk is op deze mander dan ook tegenwoordig daar waar ze het hardste nodig is en ze bouwt mee aan een gezonde mentale on dergrond. Om de grote misere te boven te kom is op korte termijn financiële hulp evenwel de enigste mogelijk heid Natuurlijk is dit op zich niet erg edukatief, maar vooreerst en 'in deze situatie is het dè eerste aange wezen stap." Tot zover de heer Marseno uit In donesië. In een brief van Jairo, een mede werker van pater Loenen in Brazi lië vinden we als antwoord op de vraag „Kunt u in uw omgeving dingen noemen, die te danken zijn aan geldelijke en/of geestelijke steun uit Europa?" het volgende: „Er is een intense participatie van buitenlandse priesters, vaak gehol pen door leken, in de verschillende bewegingen in onze parochie. Ik wil er enkele opnoemen, die me in het geheugen liggen: Tehuis van pater Dimas: een te huis voor oude van dagen. Seminarie: Klein-seminarie met vijf kandidaten (allen boven de 18). Groot-seminarie met zeven kandida ten. Het klein-seminarie wordt be stuurd door pater Loenen uit Ven ray. College St. José: een middelbare school, met als direkteur pater Gou- mans uit Venray. Een van de lera ren is pater Kleuskens uit Venray. College Tristao da Cunha: een college, bestuurd door de zusters Clarissen. Wij hebben gevoeld, dat de kerk en zijn priesters veel voor ons ge daan hebben en nog doen. Veel gro te dingen moeten nog gedaan wor den, maar met Gods hulp en die van u komen we er wel." In de brief van zuster Jermiskens die twee weken geleden werd afge drukt werd verteld over de oplei ding van verpleegsters en ander ziekenhuispersoneel in Zaire. Ook hieruit sprak een grote dankbaar heid jegens het thuisfront. Letter lijk shrijft zuster Jenniskens: „Ik had dit alles zonder materiële en geestelijke steun uit Venray nooit kunnen volbrengen". Beste mensen van Venray, zon dag as. is het dan zover: WERELD MISSIEDAG. We hopen u er van overtuigd te heben, dat uw hulp van de afgelo pen jaren zinvol is geweest, en op de goede plaatsen tercht is geko men. We hopen ook, dat u begrepen hebt, dat uw hulp nog steeds bitter nodig is, om de jonge kerken in de missielanden op gang te houden. Daarom, denkt u zondagv nog eens extra aan de kcllekte bij de kerk deuren of in de kol lekteschalen. Interparochiële werkgroep „Wereldkerk" Tijdens de Spaarweek van 18 t/m 22 oktober wordt sparen bij de Rabobank extra beloond Pa en Ma openen een spaar rekening en laten elke maand een vast bedragje overboe ken van de privé-rekening. Dat spaart makkelijk. Dochterlief van elf begint te sparen met het unieke Grijp-5 spaarplan van de Rabobank voordejeugdvan11t/m14 jaar. Dat geeft 5% extra premie over het gespaarde bedrag en over de hoge rente! Prachtige gezinskalender "Natuurlijk Nederland" Hen kalender kado met magni fieke kleurenfoto's van Kees Scheerer, van Nederlandse landschappen. Bij elke foto is een fiets- en/of een autoroute kaartje opgenomen waarop ook staat aangegeven waaF de opname werd gemaakt. Kinderen bouwen hun eigen dorp! Voor de kinderen ligt een leuke set bouwplaatjes klaar, waarmee 'n kompleet dorp kan worden gebouwd. Jongste zoon van zestien monstert aan op de Zilver vloot het 'Ideaal Spaarplan' voor jonge mensen van 15 t/m 20 jaar. Dat geeft maar liefst 10% extra premie, zowel over het gespaarde bedrag als over de hoge rente! Oudste zoon en verloofde sparen op een spaarrekening met opzegtermijn. Dat bete kent een extra hoge rente. Die hoge rente blijft van kracht als ze het geld eerder opnemen om te gaan trouwen of voor het kopen van een huis. Goed afspraakje met de Rabobank, nietwaar? geld en goede raad

Peel en Maas | 1976 | | pagina 3