Sloop-woningen Maashese weg Gezinszorg AKTIE VLUCHTELING 1976 IT Reconstructie van de Pastoor Ruttenstraat in een nieuw kantoor VOORLICHTING IN MERSELO over de aanleg van een riolering Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN de letterkundige ONROERENDGOEDBELASTING TORENUURWERKEN en SPEELTERREINEN zondag 24 okt. wereldmissiedag ZILVEREN SPELD VOOR 30 JAAR JEUGDWERK VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 Nr. 43 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VÖOR AL UW DR4KKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Staatssecretaris van Dam heeft uiteindelijk beslist dat de woningen van de Woningbouwvereniging aan de Maasheseweg beter bekend als de arbeiderswoningen niet ge renoveerd zullen worden. Dat bete kent dat binnen afzienbare tijd deze woningen aan de Maasheseweg, Wil lemstraat en Odastraat onder de Slopershamer zullen vallen. Reeds lang bestonden er plannen om deze woningen te slopen, we gens ouderdom en gebrek aan mo derne sanitaire voorzieningen. Die plannen riepen bij vele bewoners echter reakties op. Men zat er voor een zeer redelijke huurprijs en me nigeen had het interieur van zijn woning voor en na verbeterd en aangepast aan zijn eigen behoefte. Een enkeling vond de plannen wel goed en ging verhuizen, waar na prompt zijn woning gesloopt werd. De andere bewoners echter verenigde zich in een huurdersko- mitee en protesteerden. Zij werden hierbij gesteund door de Bond van Woningzoekenden. Hun protesten haalden bij de woningverenigdng niets uit, weshalve men zich tot de staatssecretaris van Dam wendden. Deze zou namelijk de gelden be schikbaar moeten stellen om de wo ningen te moderniseren en renove ren. Zoals gewoonlijk heeft men in Den Haag enkele maanden nodig gehad cm tot een beslissing te ko men, die uiteindelijk dan negatief uitviel voor de bewoners. De woningvereniging heeft inmid dels al een gesprek gehad met de bewoners, die, zoals gezegd, niet ge lukkig zijn met die beslissing. In dit gesprek werd c.m. bepaald dat de sloep zal geschieden in overleg met de bewoners. Er wordt een gefaseer de planning opgesteld, maar uitein delijk zullen alle woningen verdwij nen en nieuwe woningen gebouwd werden. De „oude bewoners" krij gen t.z.t. voorkeur om deze nieuwe woningen te huren en zodoende in hun oude buurt terug te keren. PAST. RUTTENSTRAAT Zcals was te voorzien zal binnen kort begonnen worden met de re constructie van de Past Rutten straat. De sloop van de oude huizen aan de Langstraat-hoek Past. Rutten straat was al een duidelijk voorte ken dat de gemeente deze straat on der handen zou nemen. In 1971 is de Stichting Katholieke Gezinszorg Noordelijk Limburg tot stand gekomen. De toen bestaande Instellingen, resp. voor het dekenaat Gennep (het gebied van Mook tot en met WeHerlooi] de Maasdorpen en de gemeente Venray, zijn in dat jaar door fusie in deze stichting op gegaan. Voor de direkte hulpverlening is dit samengaan van de instellingen niet van ingrijpende betekenis ge weest. De kantoren te Bergen, Gen nep, Broekhuizenvorst en Venray, bleven gehandhaafd. Daar kon men terecht voor zijn aanvrage om hulp, zowel vóór als na 1971. De huisvesting van de direktie, de staf en de administratie stelde het bestuur wel onmiddellijk voor een probleem. Een voorlopige oplossing werd gevonden in het pand Markt straat 8 te Venray. De plaatselijke leiding van Venray moest wegens uitbreiding het bescheiden onder komen aan de Merseloseweg in 1974 verwisselen voor het Poelshuis aan de Hofstraat. Ook dit was slechts 'n tijdelijke oplossing. Het bestuur heeft daarom plannen laten maken voor een nieuw kantoor zowel voor direktie, staf en admi nistratie als voor de plaatselijke lei ding van Venray. Deze plannen zijn uitgevoerd en deze maand is het nieuwe gebouw, Westsingel 5, ge reed gekomen. Op 27 oktober a.s. zullen de bewoners hier hun intrek nemen. Vanaf die datum kan men in het nieuwe kantoorgebouw de di- rektrice, de stafleden, de adminis tratie en de plaatselijke leiding voor de gemeente Venray bereiken. Wil men dit telefonisch doen, dan dient men er rekening mee te houden dat niet alleen het adres maar ook het telefoonnummer gewijzigd is. Dit is vanaf 27 oktober a.s. 04780-6363. Ter voorkoming van misverstan den zij opgemerkt dat de kantoren van de plaatselijke leiding in Broek huizen (Maasdorpen), in Bergen, en Mook gehandhaafd blijven. Al leen de inwoners van de gemeente Venray dienen hun hulpaanvragen te richten tot de leiding, welke in 't nieuwe gebouw te Venray gehuis vest wordt. De officiële opening van het ge bouw aan de Westsingel zal plaats hebben op vrijdag 26 november a.s. Daarna krijgt iedere belangstellen de gelegenheid het nieuwe gebouw te bezichtigen op zondag 28 novem ber. Hieromtrent volgen t.z.t. nog nadere mededelingen. reuver tel. 04704-1886 o O o oË&léfy&lkMtl Er zijn nu gelden beschikbaar ge komen die de verwezenlijking van deze plannen mogelijk maken. De Pastoor Ruttenstraat moet men zien als een belangrijke verbindings weg in de binnenring in Venray- centrum. Met name als verbinding tussen Langeweg en Paterslaan, met verder Oude Oostrumseweg en de Oostsingel. De Pastoor Ruttenstraat was daarbij een knelpunt, zowel vanwege de vrij smalle weg en de beroerde aansluitingen op de Pa terslaan en de Langeweg, nabij het St. Anna kapelletje. De voorgenomen reconstructie om vat o.m. de sloop van enkele z.g. ar beiderswoningen die nu buiten de nieuwe rooilijn vallen. Ook worden twee na-corlogse woningen (witte) op de hoek Langeweg-Past. Rutten straat afgebroken. Tenslotte zal ook het pand Poels t.o. het St Anna ka pelletje met de grond gelijk ge maakt worden. Verkeerstechnisch zal deze recon structie nog wel de nodige proble men oproepen, maar men mag dan veer de toekomst verzekerd zijn van een goede doorstroming. Dit temeer cmdat men bij die reconstructie ook de Langeweg vanaf de Hoender straat, de Paterslaan en een stukje Oude Oostrumseweg wil betrekken. De plannen zijn, om vóór 1 febru ari de betrefende woningen te gaan slopen. Uit de commissie voor financiën De commisie voor financiën heeft zteh te uit en te na beziggehouden met het voornemen van B en "W de verordening op de heffing en invor dering van onroerendgoedbelasting in de raad te brengen. Eerst zullen evenwel proefschattingen worden gehcuden, waarna de deskundigen de commissie nog eens nader over deze nieuwe belasting zullen infor meren l Na de uitvoerige behandeling van dit onderwerp kon de commissie met uitzondering van de heer Hcuba zich met het voornemen van B en W verenigen. De heer Hcuba wenste de aantekening, dat een bedrag van 74.000,zijnde 'n gedeelte van de rijks- en provincia le opcenten, niet in de heffing van de cnroerendgoe ibelasting behoort te zitten. Door hem werd aangevoerd, dat als uitgangspunt voor de heffing het standpunt geldt, dat de situatie voor de gemeente in de oude en nieuwe situatie gelijk blijft. Nu worden de rijks- en provinciale opcenten over geheveld naar de gemeente, waar door de gemeente na aftrek van de kosten 74.000,meer ont vangt. En dit vond de heer Houba principieel onjuist. Voorzitter burgemeester Defesche, gaf evenwel als zijn mening te ken nen, dat als uitgangspunt is geno men, dat de situatie voor de belas tingbetaler gelijk blijft en deze me ning werd door de overige commis sieleden onderschreven. De commissieleden kregen de vraag voorgelegd of men zich kon vereni gen met de verdeling tussen eige naar en gebruiker. Met deze verde ling werd akkoord gegaan omdat men van mening was, dat een ande re verdeling welke landelijk meer naar het zwaarder belasten van de eigenaren helt als een politieke stunt mag worden aangemerkt. TORENUURWERKEN Nog eens ging de commissie stoei en met de subsidiering van toren uurwerken. Volgens de heer Houba was het hek van de dam, wanneer de ge meente het onderhoud van alle hier voor in aanmerking komende toren uurwerken zou overnemen. Hij zag liever, dat maximaal en per jaar ge subsidieerd wordt. De voorzitter antwoordde hem dat dit terugslaat op de abbonementen. Aan de diver se kerkbesturen is gevraagd of zij een onderhoudsabonnement hebben. Dit zou de gemeente dan integraal kunnen vergoeden. Eerst worden gegevens opgevraagd bij ae kerkbe sturen, waarna het voorstel aan de raad zal worden gedaan. OVERIGE AGENDA Bij de bespreking van het voor stel aan de raad tot het beschik baar stellen van een krediet voor de uitbreiding van het speelterrein bij de peuterspeelzaal in Leunen werd van de zijde van de bestuurs tafel opgemerkt, dat hier geen pre cedent zal worden geschapen, aan gezien in 1975 door de peuterspeel zaal „Hubenhof" eenzelfde krediet is verleend. Unaniem kon de commissie er mee akkoord gaan, dat aan de raad wordt voorgesteld de gemeentelijke subsidie aan het SWOL (Stichting Wetenschappelijk Onderwijs Lim burg) op 10 cent per inwoner te handhaven. Door de stichting was nl cm verhoging tot 15 cent per inwo ner gevraagd. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar het voorstel tot toetre ding van de gemeente Venray tot 't Bouwfonds Limburgse Gemeenten. Geantwoord werd, dat het Inter communaal Bouwfonds voor Noord Limburg niet bepaald gelukkig was met dit plan. Het Intercommunaal Bouwfonds wil daarom de facilitei ten van het Bouwfonds Limburgse Gemeenten ook in zijn Bouwfonds overnemen. Afgewacht wordt of dit voornemen wordt gerealiseerd waar na eventueel het voorstel kan ver vallen. Denkt u a.s. zondag aan de speciale kerkkollekte voor de werelmissie Zendagavond na een jeugddienst in het Gemeenschapshuis te Leunen, werd mejuffrouw Grada Claessens, van de Gussenstraat, gehuldigd voor haar 30-jarige medewerking aan het jeugdwerk aldaar. Voor Grada Claessens was deze huldiging een totale verrassing. De jeugd had gezorgd voor een bloem rijke huldiging en bracht in 'n vlot van A tot Z de vele gebeurtenissen van de afgelopen 30 jaren vcor het voetlicht. Namens het overkoepelend orgaan van de Jeugdklups Limburg - waar bij K.M.G. Leunen is aangesloten - werden waarderende woorden ge sproken aan het adres van Grada, en werd ten overvloede gewezen op de noodzaak de jeugd aktief bezig te houden. Vcor haar 30-jarige be langloze leiding aan de jeugd van Leunen, kreeg zij de zilveren ere- speld opgestoken. Wethouder van Oers, die ook al onvoorbereid aanwezig was, felici teerde mej. Claessens met dit zeld zame jubileum, dat bij zijn weten 'n unicum in Venray is. Kapelaan Brueren uit Venlo, die met enkele leden van het Jongeren koor Venlo, deze avond had ver zorgd, bracht als slot een op zeer verdienstelijke wijze gezongen en begeleid 'Kapelleke' en 'In his hands he has the whole world'. In de week van 25 t.m. 30 oktober wordt een landelijke aktie georgani seerd om hulp te kunnen bieden aan vluchtelingen in Arië,, Afrika, Latijns Amerika en enkele nog na der aan te wijzen gebieden. De bur gemeester van Venray, wiens me dewerking aan de aktie gevraagd is, heeft evenals de burgemees ters van vrijwel alle andere Neder landse gemeenten deze medewer king toegezegd. Inmiddels is toen in Venray druk bezig met de voorbereiding van een huis-aan-huiiskollekte, Welke Op vrijdagavond 29 oktober gesteund door radio en televisie, zal worden gehouden. De organisatie van deze landelijke aktie berust bij de Stichting Vluch teling 1976 onder voorzitterschap van mr. F. J. F. M. van Thiel, oud-' vcorz&tter dér Tweede Kamer. Be schermvrouwe is H.M. de Koningin. DOEL VAN DE AKTTE Het doel van de aktie is om aan tenminste 30.000 vluchtelingen, die zich bevinden in Azië, Afrika. La tijns Amerika en een groot aantal andere landen, een zinvol bestaan te geven. In het Nederlandse hulp plan wordt er van uitgegaan, dat daarvoor gemideld 500,per vluchteling nodig zal zijn, ofwel ge middeld ongeveer 1,25 per inwo ner. Bij een zuinig en solide gebruik kan met dit geld in een ontwikke lingsgebied veel worden bereikt. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan het scheppen van nieuwe be staansmogelijkheden (voornamelijk in de landbouw), verzorging van de huisvesting, zorg voor de voeding in een overgangsperiode en medi sche verzorging. Dat dit mogelijk is, werd reeds bewezen. De opbrengst van een der gelijke Nederlandse aktie in 1966 bijna negen miljoen gulden is n.l. geheel besteed aan Tibetaanse vluchtelingen in India. Momenteel hebben deze 30.000 vluchtelingen 'n zelfstandig bestaan en zijn niet meer afhankelijk van derden. ONDERSTEUNING Op zondag 24 oktober zal de tele visie op Nederland 2 om 20.30 uur een film over deze Tibetaanse vluch- lingen uitzenden. Verder zal tot en met zaterdag 30 okt. iedere avond de radio en de televisie de aandacht vestigen op deze aktie ter onder steuning van de landelijke huis-aan- huiskollekte, welke op vrijdag 29 oktober wordt gehouden en waar voor overal in het land tienduizen den vrijwilligers op pad gaan. DE AKTTE IN VENRAY zijde van de kerkgenootschappen, de vakbeweging de werkgeversorgani saties, de Nederlandse Vrouwenbe weging, de sportwereld, de jeugd beweging en het Rode Kruis alle medewerking is toegezegd, heeft burgemeester Defesche gemeend ook in Venray op een aantal van deze groeperingen een beroep te mogen, doen. Voor de organisatie van deze kól- lekte in de kerkdorpen heeft hij een beroep gedaan op de medewerking van de dorpsraden. Het is de bedoeling van de lande lijke aktie, dat op woensdag 27 ok tober a.s. informatimateriaal over „Vluchteling 1976" plus een enve loppe huis aan huis worden bezorgd. Op vrijdagavond tussen 7 en 8 uur wordt de enveloppe hopelijk goed gevuld weer door de vrijwilligers opgehaald. Het gemeentehuis, Maasheseweg 1, is de verzamelplaats voor de Ven- rayse koflektanten. Wanneer men vrijdagavond niet thuis is, kan men zelf ook de enveloppe op het ge meentehuis afgeven. Burgemeester Defesche hoopt van harte, dat alle inwoners spontaan zullen willen geven voor dit sym pathieke doel. Op initiatief van de wijkraad zal op donderdag 28 oktober a.s. een bijeenkomst belegd worden in Mer- selo waarbij het onderwerp leef baarheid van de kleine kernen cen traal zal staan. o.m. Zal op die avond die film over de kleine ker nen door René Poels worden ver toond. Deze avond zal tevens de film, welke in 1968 in ÏVTerselo werd op genomen, worden vertoond. Op deze film komen vrijwel alle toen be staande verenigingen voor zoals de gymnastiekvereniging van de jonge boeren en boerinnen, de rui terclub, de handboogvereniging, de carna valsvereniging etc. Bovendien ko men hierop tal van Merselonaren voor. Deze film werd kortgeleden door de gemeente aangekocht. Voorafgaande aan het vertonen van de films zal door de gemeente- voorlichting worden gegeven over de aanleg van de riolering, waar mee eersdaags begonnen wordt. Deze werkzaamheden zullen onge veer acht maanden in beslag nemen. Voornamelijk zal de toelichting ge geven worden over verkeersmaatre gelen, welke in die periode zullen worden genomen terwijl tevens de fasering van de werkzaamheden be licht wordt. In verband met het invoegen van deze voorlichtingsavond, is het aan- vangsuur gesteld op 1930 uur in de zaal Arts.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1