TT Voorlichting Gemeente Venray Oost- en Zuidsingel kritisch onder de loupe genomen ONGERUSTE BEVOLKING OVER VERANDERINGEN IN Uit de commissie openbare werken Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN IN MEM0RIAM FRANS JANSSEN r»* W deletterkundige VRIJDAG 15 OKTOBER 19761 Nr. 42 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG 3 PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR At UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,— (uitsluitend bij vooruitbetaling) Op 30 maart van het vorige jaar heeft Venrays gemeenteraad 7500- beschikbaar gesteld aan de projekt- grcep Voorlichtingskunde van de Nijmeegse Universiteit, ten behoeve van het bestuderen van de effekten van de gemeentelijke voorlichting. Hoewel de resultaten van deze studie reeds in oktober 1975 in een rapport zijn vastgelegd, heeft de ge meenteraad dat rapport eerst vorige week in zijn bezit gekregen. Als de oorzaken van dit lange „liggen blij ven" noemde men het burgemees- terlcze tijdperk, een interne discus sie ever de inhoud van het rapport en het wachten op een hanteerbare samenvatting. Dinsdag heeft de raad zich dan uiteindelijk over dit rapport kunnen uitspreken. Waar het in feite omging was de vraag: wat, hoe en waarom gemeen telijke voorlichting. En daarmee zal men al direkt in de taak en het doel van de gemeentelijke voorlichtings ambtenaar, een funktie die in Ven ray wordt vervuld door de heer Schutte. Destijds, onder het burgemeester schap van drs. F. Schels, werd een voorlichtingsambtenaar aangesteld. Een duidelijke taakomschrijving heeft teen kennelijk ontbroken, en zodoende waren er ook geen kon- krete doelstellingen. De afdeling voorlichting heeft zich in de loop der jaren echter onmis baar gemaakt, maar het bleef de vraag of de voorlichting die gegeven werd ook de bevolking van Venray bereikte, en of die voorlichting niet uitgebreid of verbeterd moest wor den. Dat was dan ook de reden cm de projectgroep in de schakelen, die tot taak had een en ander te onder zoeken. Het is ondoenlijk om het lijvige rapport hier uitvoerig te behande len. Daarvoor was het om. te inge wikkeld en anderzijds dermate door spekt met „technische termen" dat alleen de vertaling ervan de nodige tijd zcu vergen. In ieder geval bleek wel dat 88% van de Venrayse be volking via Peel en Maas geïnfor meerd werd, maar dat de manier waarop de gemeentelijke publikaties bewust en doelgericht de aandacht trekken neg een vraagteken was. Zo bleek uit een gehouden enque- te dat velen (we spreken nu over 1975) niet eens wisten dat er een voorlichtingsambtenaar was. Dat is- in feite onbegrijpelijk, omdat onder die „niet-weters" b.v. enkele Havo leerlingen waren die nctabene zelf cp schcol een les van deze voorlich tingsambtenaar gehad hebben. An derzijds meende men'in het rapport te moeten stellen dat b.v. in plan Landweert de voorlichting te alge meen was, te veel gericht op Ven ray in zijn geheel, terwijl de nodige informatie voor de bewoners van 't plan Landweert zelf, niet genoeg uit de verf kwam. Kortom, het rapport meende dat er wat voorlichting betrof nog wel veel verbeterd kon worden. Maar hoe die verbetering tot stand zou moeten komen, werd er niet bijver- teld. Dat kunnen we over een half jaar wel te weten komen, als de raad maar weer 7500,- beschik baar wil stellen vcor een volgend rapport. Dat zinde nu niet direkt mevrouw POELS-PETERS, die meende dat men maar eens meest beginnen met een duidelijke taakomschrijving van de voorlichtingsambtenaar. Een commissie uit de raad zou die voor lichting dan kunnen begeleiden. Trouwens zij zag in de voorlichting ook een taak van B en W en het ambtenarenkorps. Reeds in 1972 had zij namens Samenwerking al gepleit voor gedegen voorlichting om de bevolking intensiever met 't wel en wee van de gemeente te be treken Odk in tweede instantie bepleitte zij een begeleidende raadscommissie omdat raadsleden dkwijls zeer goed 'weten wat er onder de bevolking leeft. De heer BETERAMS had diverse kanttekeningen gemaak ep het rap port. Zo betwijfelde hij de weten schappelijke waarde ervan, en strui kelde hij cck over de vele „vreem de weerden" die in het rapport ge bruikt waren, terwijl de projekt- greep zelf zo'n voorstander was van duidelijk leesbare voorlichting. Hij was voorstander van een be geleidende raadscommissie die de projektgroep ken adviseren of in lichten. Ock VAN DER STERREN zag de leesbaarheid en verstaanbaarheid van het rapport niét al te gemakke lijk. Persoonlijk vond hij dat de Venrayse voorlichtingsambtenaar niet te kert geschoten was in zijn werk. Bleef vcor hem de vraag cf de gemeente nu een voorlichtings ambtenaar had of een public relati ons man. Wat het verschil dan ook moge zijn. DEN BROK had alle respekt voor het rapport en had zich verwonderd ever de geringe interesse van Ven rays bevolking in de gemeentepoli tiek. Dat bleek o.m. uit het feit dat bij de laatste verkiezingen slechts 60% van de stemgerechtigden hun stem hadden uitgebracht. Persoon lijk meende hij dat de voorlichtings- amtenaar te weinig armslag had om perfekt te kunnen werken. Hij wou het rapport als zodanig niet bekriti seren, maar meer zien als een aan leiding om bepaalde suggesties naar voren te brengen. Anderzijds zou hij een onderzoek naar de oorzaak van de geringe pu blieke belangstelling vcor gemeente politiek op prijs stellen. KONINGS vend de funktie van enze vcor lichtingsambtenaar maar in de lucht hangen, en bepleitte een aanstelling onder het dagelijks be stuur. Daardoor zou de zelfstandig heid en verantwoordelijkehid bevor derd worden. THIJSSEN had destijds al voor gesteld de 7500,- van dit rapport aan de voorlichtingsambtenaar ter beschikking te stellen, waardoor de ze zinnig werk kon deen. Hij vond de huidige voorlichting helemaal niet slecht, en meende dat men de voorlichting cok niet moest over drijven, in die zin dat de bevolking alles maar moet slikken, zin of geen zin. Enige terughoudendheid is dik wijls - cok in he algemeen belang - geboden. Hijzelf zag de voortzetting van 'n enderzeek niet zo zitten, overtuigd als hij was dat er van enige uitbrei ding in gemeentelijke politieke be langstelling geen sprake zou zijn. De voorzitter van deze informatie ve vergadering, burgemeester DE- FE SCHE, had de niet gemakkelijke taak de verschillende kritische le den van de raad te beantwoorden. Hij was er van overtuigd dat een duidelijke taakomschrijving van de vcorlichtingsambtenaar inderdaad ncdig was. Zo ook, dat verslagen van commissie- en raadsvergade ringen aan de pers moeten worden overgelaten en niet van gemeente wege moeten worden gedikteerd. Of het gebrek aan interesse voor de gemeentepolitiek nu gezocht zou moeten worden bij de voorlichting, betwijfelde hij. Mogelijk dat ook de (cn)duidelijkheid bij de gemeentelij ke publikaties daar oorzaak van is. Om die officiële publikaties echter te vertalen in gemakkelijk verstaan baar Nederlands, is geen gemakke lijke taak. Te dikwijls is men aan gewezen op wat men van hoger hand krijgt voorgeschreven. Dat de burgerij dcor gedegen voor lichting mede betrokken wordt in 't gemeentelijk bestuur, blijft een der hoofdzaken. Daarom vond hij een voortzetting van he voorlichtings- cnêerzceik nodig, teneinde konkrete richtlijnen te krijgen hoe men deze voorlichting het best tot zijn recht kan doen komen. De projektgroep werd in de gele genheid gesteld nadere toelichting cp het rapport te geven, en deed dit voornamelijk bij monde van de prcjektleider drs M. van der Kwar tel Deze stelde o.m. 'dat het geven van informatie, zender dat de be trokkenen er iets mee kunnen doen, niet goed is. Men moet ook de mo gelijkheden die er zijn aangegeven, vcor diegenen die qua opleiding de juiste betekenis niet doorgronden. Venray geeft ihderdaad veel voor lichting, maar door betere metho des kan men ook meer effekt be reiken. Die methodes vast te leggen is het doel van een voortgezet onderzoek. De gemeenteraad zal in zijn verga dering van deze maand daartoe een besluit moeten nemen, door opnieuw een krediet van 7500,- beschik baar te stellen. Wanneer het gemeentebestuur mccht hebben gedacht, dat de aan leg van een nieuwe Zuidsingel en Oostsingel tussen de Leunse- weg en de Stationsweg met gejuich door de bevolking zou worden ontvangen, dan is in ieder geval maandagavond gebleken, dat de ze vercnnderstelling niet juist was. Een groot aantal "bewoners van beide singels en andere belangstellenden waren naar de foyer van de schouwburg gekomen om te luisteren en te kijken naar hetgeen over veertien dagen begint en tot juli 1977 zal doorgaan: de aanleg van nieuwe singels naast de bestaande, mede om de kern van Venray te ontlasten van het doorgaande verkeer. De uitvoering van het werk waarvoor de gemeente een sub sidie heeft gekregen zal in vier fasen geschieden. Het eerste zal het gedeelte Zuid singel tussen de Plataanstraat en de ingang van Brukske onder handen worden genomen. Vervolgens het gedeelte tussen de Stationsweg tot en met het begin van de Henri Du- nantstraat. In de derde fase komt de bocht in de Zuidsingel nabij de Landbouw school aan de beurt, waarna het moeilijkste gedeelte: de kruising van de Leunseweg en de aansluiting op de Zuidsingel onder handen wordt genomen. Gesteld werd, dat men van de aanleg van de eerste twee fasen weinig last zal ondervinden, doch dat de fasen 3 en 4 grote operaties zullen worden, waarvoor ingrijpen de tijdelijke verkeersmaatregelen moeten werden genomen. Hoewel wethouder Loonen, bijge staan door de verkeersdeskundige, de heer van Gurp en de heer Th. Manders, hoofd van de afdeling ci vieltechnische werken, hun uiterste best deden om de noodzaak van de uitvoering van dit gedeelte singel plan aan te tonen, bleken de aan wezigen moeilijk van deze noodzaak te overtuigen. Ir. P. Corzilius vond het jammer dat men deze avond met een kant en klaar plan werd ^ekonfronteerd zonder dat er inspraakmogelijkheid was gegeven. Hij konstateerde, dat men alleen kommentaar mocht le veren maar verder de plannen kon accepteren. Verder veronderstelde hij, dat veel groen om zeep zou werden geholpen. Tenslotte meende hij, dat de situatie er voor overste kende schoolkinderen niet beter op zou worden. De verkeersveiligheid voor de schoolkinderen werd later nog eens onderstreept door dr. Kroft en de heer Th. van Dijck terwijl ook an dere belangstellenden hierover hun ongerustheid uitspraken. Gevreesd werd, dat de nieuwe Ocstsingel zou uitnodigen om har der te rijden, waardoor de verkeers situatie, met name voor de school jeugd van de Mavo, Marianum en De Hommel, alleen maar gevaarlij ker zou worden. Wethouder Loonen moest toege ven, dat er met betrekking tot de scholen een nare situatie zou kun nen ontstaan. Een geopperd voorstel cm een tun nel aan te leggen werd mede i.v.m. de hoge kosten afgewezen. De verkeersdeskundige dacht aan de aanleg van verkeersgeleiders voor voetgangers eventueel met zelf te bedienen verkeerslichten. Namens het schoolbestuur van De Hommel opperde de heer van Dijck een plan om het begin van de Hen ri Dunantstraat te verleggen, waar door het scholencomplex niet meer cp een eilandje zou liggen, maar in zijn totaliteit bij het Brukske zou werden betrokken. Maar dan nog blijft gevaar be staan voor de schooljeugd, die ko mende van Venray west de Oost singel moet oversteken. Tevens werd gewezen op de ge vaarlijke situatie welke op de hoek van de Stationsweg en de nieuwe Oostsingel zal ontstaan, zolang de Oostsingel nog niet naar het noor den is doorgetroken. Men was bang, dat het verkeer naar het industrie terrein gebruik zou maken van de Tuinstraat en Bongerdstraat, waar door weer een gevaarlijke situatie gaat enstaan. Gepleit werd voor het invoeren van eenrichtingsverkeer. Had men aanvankelijk het gevoel dat de vertegenwoordigers van de gemeente zich te veel in de verde diging trekken, terwijl de aanwezi gen op alle wijzen probeerden het plan af te kraken, naar mate de avond verderde ontstond er toch meer begrip vcor eikaars standpun ten. In ieder geval ging men naar huis met de wetenschap, dat de gemeen telijke deskundigen toch wel met de wensen van de aanwonenden en andere „verontrusten" zullen willen rekening houden. OUD-RAADSLID EN WETHOUDER VAN VENRAY Na een langdurige ziekte is maan dag j.l. de heer Frans Janssen kert na zijn zeventigste verjaardag over- led n. In hem is 'n persoon heenge- ga. die van grote betekenis is ge weest vcor de Venrayse gemeen schap en veer die gemeenschap gro te verdiensten heeft verworven. Hoewel de heer Janssen in Nij megen werd geboren, mag hij toch wel als een echte Venrayer worden bestempeld. In 1946 kwam hij in de gemeen teraad als afgevaardigde van de middenstand. Toen later de partij van de middengroepen werd opge richt uit een samengaan met Sint Adelbert, werd hij fraktievoorzitter. Op 30 juni 1964 volgde hij de heer Colsen cp als wethouder en tot '70 vervulde hij de funktie van openba re werken. Binnen en buiten Venray bekleed de de heer Janssen tal van bestuurs- funkties o.m. het voorzitterschap van de afd. Venray van de Kath. Ned. Middenstandsbond; landelijk vcorziter van de Ned. Kath. Stuca- dcors Patroonsbond „St. Antonius", en voorziter van de afd. Nrd. Lim burg van deze bond. Tevens was hij vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Noord Limburg en voorzitter van de plaat selijke VW. In september 1960 werd hij bij ge legenheid van het veertigjarig be staan van de Kath. Ned. Stueadoors Patroonsbond te Den Bosch be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op 27 mei 1970 ontving de heer Janssen de Legpenning van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken bij gelegenheid van zijn terugtreden als vi ce- voorzit er van deze instan tie. In plaatselijk verband werkte de heer Janssen als plaatsvervangend voorzitter van de plancommissie, vcorziter van de commissie voor openbare werken, lid van de indus- trieccmmissie, namens het college van B en W, plaatsvervangend lid van het algemeen bestuur van het rekreatieschap Peel en Maas en eveneens namens het college lid van de adviescommissie nieuwbouw ge meentehuis, vice-voorzitter van de welstandscommissie en buiten het verband van de gemeente lid van de Stichting Cultureel Centrum. In verband met ziin ziekte heeft de heer Janssen reeds in 1970 tal van funkties moeten neerleggen. De heer Janssen had een bijzon der gevcel voor relativerende hu mor. Als raadslid kon hij bijzonder fel zijn, maar hij verstond de kunst gelijktijdig te luisteren tot het mo ment, dat hij met een of andere op merking de diskussie een heel ande re weg kon insturen. Als wethouder heeft hij zeer veel' gedaan aan de ontwikkeling van Venray. Bij gelegenheid van zijn afscheid van het gemeentebestuur in sep tember 1970 werd hem voor zijn grote inzet bijzender veel dank ge bracht Dat hij in vrede moge rusten ST. NICOLAAS GILDE VENRAY De Deken van het St. Nicolaas Gilde heeft wederom van de Goed Heilige Man uit Spanje bericht ont vangen over zijn jaarlijkse bezoek aan enze gemeente, en wel op zon dag 21 november a.s. Maar.... het schijnt dat de Sint vanuit Spanje de plannen van het Gilde doorzien had, want ook hij haalde het volgende punt even aan: „Doordat Venray steeds meer gaat uitbreiden is het niet alleen voor mij, maar ook voor mijn optochtbe geleiding moeilijk geworden al deze uitbreidingen te gaan bezoeken". Welnu, dit heeft bij de Gilde-le den meteen de doorslag gegeven om de „oer-oude" route weer te" gaan volgen, en zodoende luidt het pro gramma voor zijn bezoekdag: Vertrek rond twee uur vanaf ho tel de Burggraaf naar het nieuwe gemeentehuis, waar hij door de bur gemeester wordt ontvangen. Na de gebruikelijke toespraken, St. Nico- laasliedjes en het strooien volgt dan de route: Marktstraat, Schoolstraat, Leeuwstraat, Langstraat, Paterslaan, Patersstraat, Grotestraat en Wilhel- minastraat naar hotel Almonda, waar de optocht wordt ontbonden. De commissie van openbare wer ken en verkeer heeft met een snel treinvaart diverse voorstellen goed gekeurd, zodat o.l.v. wethouder G. Schols deze vergadering in 5 kwar tier bekeken was. De commissie ging akkoord met *t beschikbaar stellen van 565.000,- voor de aanleg van een riool vanaf de vloeivelden tot aan de te bouw en waterzuiveringsinstallatie. De rest van de kosten is voor andere instanties. Gevraagd werd hoe 't zit met de re- konstruktie van de Smakterweg en met name de aanleg van trottoirs. Hoewel deze weg bovenaan op de lijst van urgente werken staat, heeft men van provinciale zijde voorrang gegeven aan de Zuid- en Oostsingel. Het wachten is nu weer op het vol gende „geldschip". De basisschool De Foekepot blijft maar aan het uitbreiden Nu werd 192.C00,gevraagd voor 2 „Jarino- lckalen". De isolatie van deze loka len is beter dan die in Veltum en men probeert het geklos op de hou ten gangvloer te ondervangen. De commissie gaf zonder meer haar ze gen. J. Claessens in Oirlo kan aldaar een bouwkavel kopen, groot 513 m2 tegen 54,per m2. "Totaal dus 32.688,36 inclusief BTW. 27.200,is nodig vcor de aan leg van riolering en bestrating aan de Haalakker te Oirlo. Hoewel er maximaal zes woningen van kun nen profiteren, had de commissie geen bezwaar. In het Veulen, ten noorden van de Eijkenhofweg, moet riolering en bestrating komen voor vier bejaar denwoningen. Kosten 20.800, Ook hier had de commissie geen be zwaar tegen. H. Valckx, Spurkterdijk, kan een weggetje overnemen van de gemeen te, gelegen tussen zijn landbouw gronden. Reeds nu werd gezegd dat in soortgelijke gevallen de gemeen te niet ongenegen is te verkopen. De commissie vond het ook best, dat de gerekonstrueerde Jan Hen- senstraat, achter de schouwburg, eenrichtingsverkeer krijgt vanaf de Schoolstraat. Wel mag men vanaf de Merseloseweg het parkeerterrein achter Dom Melskens blijven oprij den. De heer v. d. Waterlaat, Samba straat, Brukske, kan bij zijn wo ning 8 m2 grond kopen a 30,per m2. Ook had de commissie geen be zwaar dat de heer Poels aan de Langstraat boerderij en grond koopt (van Ass) ten einde aldaar 'n tuin centrum in te richten. De heer Lemmen in Ysselsteyn kan aan de Peter Janssenweg een bouwkavel kopen groot 435 m2, zon der riool of trottoir a 46,p. m2. Opnieuw werd gevraagd iets te doen tegen het sluipverkeer in Oir lo. Het vrachtverkeer op de nieuwe provinciale weg maakt te veel ge bruik van de afrit Oirlo om het in dustrie terrein in Oostrum te berei ken. Om die afrit nu maar doodge woon af te sluiten vond men toöh wel wat te rigoreus. Maar men zou de zaak nog eens bekijken. De in 1975 samengestelde lijst van geplande DACW-werken in onze ge meente, zal aangevuld worden en ter kennis van de commissie wor den gebracht. Binnen niet al te lange tijd mag men een nota verwachten over de mogelijkheden van een centraal an tennesysteem in Venray centrum. De nieuwe omligende wijken ken nen dat systeem al en zijn onder ling met elkaar te verbinden. De kom zou dan binnen een complete ring komen te liggen, waardoor aansluiting mogelijk wordt. Blijft reuver tel. 04704-1886 o o c c

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1