Raad stelde grenzen vast van Venrayse wijken en dorpen DIEREN- OPTOCHT Dependance van Groene Kruis in Brukske Voorstel van Leunen en Oostrum aangenomen AUTOMATISERING VAN HET BEVOLKINGSREGISTER Gemeente koopt grond rond Veltumse Kapel De maharadja en het nieuwe testament DODELIJK VERKEERSONGEVAL VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 Nr. 40 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG I PEEL EN MAAS m UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WPFKRI AH VOHR S/FNRAY FN OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS ?AAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 CCIVDLMU V YCIXÏVHI CM VI IJl PER HALFJAAR 10,— (uitsluHend bij vooruitbetaling) DRUK El GROTES Met een ernst en vasthoudendheid alsof het annexatie door Ven ray van gedeelten van Leunen en Oostrum betrof, heeft de raad dinsdagavond zwaar gediscussieerd voordat uiteindelijk de gren zen van wijken en dorpen konden worden vastgesteld. Deze vast stelling was nodig, omdat diverse instanties en instellingen ieder voor zich een eigen indeling van wijken en dorpen hanteren. Om dat de opstellers van de neuwe indeling o.m. van de overwegin gen zijn uitgegaan, dat autowegen, spoorlijnen en waterlopen zo veel mogelijk als natuurlijke scheidingen fungeren en dat straten niet in de lengte behoren te worden doorsneden, is het gevolg, dat op papier een aantal pan den tot een ander dorp komen te "behoren. En dat was iels, waar tegen met name de heren Heintjes uit Leunen en Fleurkens uit Oostrum zich verzetten. De heer Heintjes voerde aan, dat de bewoners van de panden Leunse- weg 57, 59 en 20 er niets voor voe len om te worden „overgeheveld" naar Venray. Zij wensten binnen de Leunse gemeenschap te blijven. Verschillende raadsleden maakten er geen geheim van niets te snap pen van 'de uitvoerige nota be treffende de automatiseringen van het bevolkingsregister Omdat die automatisering een bedrag van .100.000,vergt, wilden zij. zich maar al te graag nader laten in lichten door de heer W. Crooy- mans, hoofd van de afdeling be volkingszaken. 'Dat deed hij dan ook bijzonder duidelijk, zodat de raad er na langdurige discussie geen moeite mee had „ja" tegen Wethouder Mevr A. P. Rutten-Tie- len heeft officieel de dependance van het Groene Kruis onderge bracht onder de flat aan de Bach- straat, waarin tot voor kort „Het Cadetje" was gevestigd ge opend. Het was een eenvoudige plechtigheid waaraan een tweetal moeders met hun babys een spe ciaal cachet gaven. De voorzitter van de afdeling Venray van Het Groene Kruis, drs. G. Beterams stelde, dat twee over wegingen, geleid hebben tot de ves tiging van de dependance in de nieu we woonwijk. Op de eerste plaats heeft voorgezeten de decentralisatie van de gezondheidszorg, waarvoor de wijk Brukske zich uitstekend leent. De tweede reden is de moge lij ikheid hierdoor de achterstand in Mevr. Poels-Petèrs steunde de heer Reintjes omdat zij vreesde, dat deze mensen straks, wanneer zij een bejaardenwoning wilden hebben, niet in Leunen, maar wel in Venray terecht zouden moeten komen. de automatisering te zeggen. Er was dan ook wel een aantal punten, waartegen de raad zwaar aan zat te hikken. Op de eerste plaats was dat de privacy. De heer Crooymans kon de ongerustheid hierover wegnemeri met de mede deling, dat alle gegevens, die in Heerlen in de computer worden ge stopt het eigendom van de gemeente b'lijven en dat niemand anders dan het hoofd van de afdeling bevol kingszaken en zijn gemachtigde de het kleuterbureau in te lopen. Dit laatste zou volgens de heer Bete rams niet mogelijk zijn geweest, wanneer niet alle betrokkenen zich hiervoor niet daadwerkelijk hadden ingezet. Hij herinnerde er aan, dat het vooral dr. Baal is geweest, die mede de stoot hiervoor heeft gegeven, waardoor het werk van de grond kon komen. Daarnaast was hij blij de gunstige adviezen van de heer Ruys, districtskinderarts en met de bereidheid van dr. A. den Brok-Loo- nen om verschillende bureaus te verzorgen. Dankbaar was hij ook voor de van het gemeentebestuur ondervonden medewerking en uiteraard ook voor de medewerking van de woning- De heer Fleurkens handhaafde de bezwaren, welke door de Dorpsraad naar voren zijn gebracht. De bewo ners van de Stationsweg 78 t.m. 68 en 167 t.m. 141 en de Smakterveld- weg 2 en 4 wensten persé bij Oos trum te blijven behoren. Vandaar, dat de Kerkdorpenfraktie tegen het voorstel was. Burgemeester Defesche zag het al lemaal niet zo dramatisch in omdat hij meende dat men aan de eigen lijke bedoeling van de vaststelling voorbij ging. Hij lichtte toe, dat het ging cm een administratieve her indeling van de wijken en grenzen en niet om het afsnijden van een aantal gezinnen van het dorpsleven. Met nadruk stelde hij, dat de ver legging van de grenzen geen enkele invloed heeft op de betrokkenen. Er is gestreefd naar een zo eenvoudig mogelijke regeling waarbij volgens dagelijks veranderende code, die toe gang tot de gegevens bieden, ken nen. Ock djS angst, dat in deze tijd van werkloosheid het nieuföc systeem personeftlbesparend zou berken, bleek overbodig, omdat door de automatisering in hoofdzaak routine- werkzaamheden worden verlicht. Burgemeester Defesche onder streepte de woorden van de heer Crooymans. Aan de privacy veran- bouwvereniging „Noord Limburg" door het beschikbaar stellen van de ze ruimte onder de flat aan de Bach- sfcraat. Zo ko nhet team, bestaande uit Mevr Dr. den Brok, de wijkverpleeg kundige van het Brukske Zuster Drabbels, geassisteerd door de voor malige wijkverpleegster mevr. Schol- ten-Litjens en Mevr. Reyntjes van start gaan, aanvankelijk in een van de lokalen van de openbare school „De Flierefluit" en thans in een eigen onderkomen. In haar openingstoespraak felici teerde mevr. Rutten de woonwijk Brukske met deze belangrijke wijk- voor2iening. Zij sprak haar grote waradering uit voor het vrijwilli gerswerk in de gezondheidszorg. hem, weinig reden voor gevoelighe den was. Waar het om gaat is een administratieve indeling van dis tri kben. Maar wie gedacht had, dat deze geruststellende mededeling voldoen de was om tot vaststelling te beslui ten, sloeg de .plank mis. De heren Reintjes en Fleurkens dienden hun amendement in. Tegen de amende menten stemden de heren v.d. Locht, Den Brok, Konings en de vier wet houders, zodat tenslotte besloten werd de zaak voor de bewuste pan den te laten zoals het was. Omdat men toch bezig was met het vaststellen van de definitieve grenzen werd meteen orde op za ken gesteld wat betreft de schrijf wijze van enkele straten, het be krachtigen van straatnamen, die nog niet door een raadsbesluit zijn vast gesteld. dert niets. Er komen zelfs niet meer gegevens op de kaart. Alleen kan men nu meer service aan het publiek bieden. Secretaris Poels deelde mede, dat' de automatisering op zich niet zo verschrikkelijk veel voorstelde. Be halve een grotere serviceverlening aan het publiek betekent de auto matisering ook de basis voor een neg grotere automatisering met nog meer mogelijkheden waardoor een stuk gebundelde informatie kan worden verkregen. Ook hij stelde met nadruk, dat de privacy niet minder is gewaarborgd dan nu. En na deze geruststellende woor den besloot de raad tot automatise ring van het bevolkingsregister over te gaan. „Wafmeer straks een of an dere maharadje in Venray neerstrijkt om hier zijn medi tatietheorieën ten beste te ge ven, dan zijn we verplicht zijn hotelkosten te betalen", zei Mr. G. Thijssen toen dinsdag avond in de raad het verlenen van een subsidie in de stich- tingskosten van een pastorie t.b.v. de Protestantse Kerken- gemeenschap Venray aan de erde werd gesteld. Ook andere raadsleden veronderstelden, dat met het nemen van dit be sluit het hek van de dam zou zijn en iedere godsdienstige groepering nu groen licht kreeg voor het aanvragen van een subsidie. Maar zo eenvoudig bleek de zaak niet te liggen. Burge meester Defesche betoogde, dat in het verleden met na me voor de bouw van de pas torie bij de Vredöskerk door de gemeente was "gesubsi dieerd en dat thans op dezelf de wijze wordt gesubsidieerd n.l. voor 20% in de werkelijke kosten met een maximum van 33.000,—. Nadat de raad dit besluit had genomen, toonde de heer G. Janssen zich bijzonder dankbaar namens de Protes tantse Kerkengemeenschap. Na afloop van de vergade ring werd deze dank nog eens extra onderstreept door de heer N. Hovestad, lid van de financiële raad van de Pro testantse Kerkengemeenschap. A'ls blijk van waardering voor de medewerking van de raad bood hij het college, de raad en allen, die op dit nachtelijk' uur nog de publieke tribune bevolkten „Het Nieuwe Testa ment in de omgangstaal" aan. Dit boek, een uitgave van het Nederlands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstich ting, werd in grote dank aan vaard en zowel de woorden als het geschenk werden met ap plaus beloond De heer Thijssen gaf de discussie rond dit onderwerp een totaal an dere wending door te wijzen op en kele taalkundige aspekten van de straatnaamgeving. De naam „Leun- seweg" was volgens hem onjuist, omdat het „Leunenseweg" moest zijn. „Dan zou „Heidseweg" zeker „Hei- deseweg" of „Heidenseweg" worden, zo vroeg wethouder Loonen zich af. Er kwamen .diverse voorbeelden naar voren. Waarom „Bosschermo- len" en geen „Bossermolen"? vroeg men zich af. Uiteindelijk werd men het er over eens, dat deze schrijfwijzen histo risch verantwoord waren, zodat op dit stuk geen wijzigingen meer wer den aangebracht. Het voorstel om de zijstraat van de Stationsweg, in westelijke rich ting lopende, in de richting van het industrieterrein „De Hulst", de naam „Looierweg" te geven onder intrek king van de naam Oude Oostrumse- weg voor dit gedeelte, werd aange houden. De heer Janssen voerde n.l. aan, dat Lcoiersweg is afgeleid van een berosp en straatnamen, die beroe pen aanduiden liggen in Veltum. Het zou verwarring stichten om ook een bercepenaanduiding elders in de ge meente te hanteren. Hij kreeg volkomen gelijk van het college, vandaar het aanhouden van dit onderwerp tot de volgende ver gadering. Het plan voor de bebouwing van de gronden nabij de Veltumse kapel had een lange voorgeschiedenis. Enkele jaren geleden werd voor dit gebied een bouwplan ontwikkeld voor 96 woningen door de Aanne- mers-Kombinatie en Ontwikkelings maatschappij AKOM naar een ont werp van het architectenbureau Groosman Partners te Rotterdam. De gemeente verleende haar medewer king door een wijziging van het be stemmingsplan toe te zeggen. De geldende bestemming was en is nog agrarische doeleinden. Reeds op 12 december 1972 ging de com missie voor ruimtelijke ordening ak koord met de voorgenomen bebou wing van het betrokken gebied Nadien werd aan Stienstra bv.., die het bouwplan van AKOM had overgenomen eenzelfde toezegging gedaan, op grond waarvan door Stienstra de boerderij van de heer van As met bijbehorende gronden werd aangekocht. Gelei -lelijk aan kwam naar voren, dat intensieve bebouwing van het gebied rond de Veltumse kapel aan de entree van Venray eigenlijk een minder juiste zaak was en dat stede bouwkundig gezien het gehele ge bied zijn open karakter zou moeten kunnen behouden. Dit leidde tot een aanbieding van Stienstra tot verkoop aan de ge meente van het terrein. In hun pre-advies aan de raad stelde B. en W., dat de prijs redelijk is en dat verwerving door de ge meente niet alleen wenselijk, doch gezien de door Stienstra in het ka der van zekere verwachtingen ge dane investeringen, ook voor de hand liggend. Maar zo voor de hand liggend von den enkele raadsleden het beslist niet. Men zag hierin het in de hand werken van grondspeculatie. Aan wethouder Schols de moeilij ke taak de raad van de wenselijk heid en het voor de hand liggen van de aankoop te overtuigen. Gespro- ZATERDAG Het bestuur van de Dierenbe scherming organiseert a.s. zaterdag middag 2 oktober ter gelegenheid van Dierendag 1976 weer een Die- renoptocht. Ieder kind kan hieraan met een of meer dieren GRATIS deelnemen; een verloting is er dit jaar niet aan verbonden. «r De stoet wordt cm half drie samen gesteld op het parkeerterrein achter het oude raadhuis, ingang Juliana singel en trekt om drie uur, vooraf gegaan door een drumband en met politiebegeleiding door de volgende straten: Julianasingel, "Wïlhelmina- straat, Grotestraat, Markt, Markt straat, Eindstraat, Overloonseweg, St. Jczefweg, Bevrij dings weg, St. Ursulastraat, Bergweg, Merselose- weg, Helfrichstraat, Kempweg, Hen- seniusplein, Grctestraat, Wilhelmi- nastraat, Julianasingel om tegen vier uur weer op het parkeerterrein te rug te zijn. ken werd over een (door de raad omstreden) morele verplichting je gens Stienstra b.v. Gesproken werd over te dure agrarische grond en over de onjuist heid om Stienstra investeringsscha- de uit te betalen. Wethouder Schols kon nog niet zeggen wat de gemeente met de grond gaat doen. Het college heeft er zijn gedachten over, die op zo kort mogelijke termijn met de com missie voor ruimtelijke ordening zullen worden besproken. Ook over de toekomstige bestemming van de voormalige boerderij van de heer van As is nog niets bekend en ook hierop komt het college op korte ter mijn terug. Overigens werd het een enigszins warrige discussie omdat diverse ma len het onderwerp in een besloten commissievergadering behandeld was. Verschillende raadsleden wis ten niet meer wat nu wel en wat niet in een openbare vergadering gezegd mocht worden. Na veel heen en weer gepraat werd tenslote tot aankoop besloten, zij het met vijf stemmen tegen Woensdagmiddag -omstreeks twintig over vier, wilde de 59-jarige P.C uit Venray, met rijn auto op de -Deurne- seweg linksaf slaan naar de Heide. Hy bemerkte niet dat rijn auto op dat moment werd ingehaald door 'n vrachtwagen, bestuurd door T.H. uit Eindhoven. De vrachtwagen botste tegen het linkerfront van de perso nenauto. Het op de achterbank zit tende kleinkind van de bestuurder, Johny van Soest -uit 't Veulen, werd bü die botsing vrijwel Op slag ge dood. De bestuurder moest met di verse verwondingen naar 't zieken huis worden vervoerd. Hoewel de uit tweeëndertig punten bestaande agenda doorspekt was met moeilijke punten, waardoor de raadsvergadering uit liep tot <na het middernachtelijk uur, zat het venijn tóch in de staart. Uitgebreid werd gediscussieerd over de aankoop van gron den nabjj de Veltumse kapel (voormalig perceel G. van .As aan de Langstraat) van Stienstra b.v. te Venray. Aanvankelijk was de raad niet van plan 450.000,neer fe tellen voor 2.13.95 m2 van een projectontwikkelaar omdat zoals de heer Den Brok zei men niet wilde meewerken aan grondspeculatie. Na langdurige discussie werd het voorstel in stemming gebracht en aangenomen, echter met de stemmen van de heren van Valkengoed, Bol, Ko nings, Den Brok en v. d. Locht tegen.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1