De werkloosheid in Venray VAKATURE- BANK Grote brand in Renkhuizen Rabobank Q praat met de vakman van de rabobank als het om verzekeringen gaat. GROOT klein Jaarvergadering van „VeSdeke" in keukens in prijzen BROEDER SIMPLICIUS WEYTERS 60 jaar broeder van liefde Samenwerking' Venray Diefstal Magna Carta Lezingen over TM voor iedereen Nieuws uit Overloon jaarvergadering Hef Promenadefeest voorde Bejaarden In de maandelijkse publikaties over de werkloosheid in Venray hebben wij al meermalen betoond, dat het met de werkloosheid droevig gestemd is. Was het aantal werklo ze mannen en vrouwen per 1 au gustus 1149, per 1 september j.l. wa ren dat er 1190. In feite dus 'n stij ging van 41 werklozen. Maar we moeten daar wel bij zeggen dat de ze stijging veroorzaakt werd door de vrouwen, daar kwamen er 47 bij terwijl er bij de mannen 6 afgingen. Totaal waren er per 1 september 827 werkloze mannen in Venray. Ih het rayon Venray, dus met in begrip van kantoor Gennep, was wel een reële daling bij de mannen te zien. Samen waren er per 1 au gustus 1355 werklozen, per 1 sep tember was dat aantal 1319. Telt men er die 6 van Venray af, dan heeft het kantoor Gennep toch een daling van 30 werkloze mannen. Gaan we de werkloosheidscijfers van 1 september vorig jaar verge lijken met die van dit jaar, dan mo gen we niet klagen. De cijfers lig gen n.l. zo: mannen 912 tegen 827; vrouwen 363 tegen 328. De mannen zijn dus kennelijk beter aan werk kunnen komen dan de vrouwen. De ze tendens is helemaal niet plaatse lijk, maar ook provinciaal geven de cijfers vrijwel dezelfde verhouding weer. Het is altijd prettig zich te spie gelen aan 'n ander. Het is daarom dat we ook even de cijfers van an dere arbeidsbureaus bekeken heb ben. Dan zien we dat Venlo er pro vinciaal gezien het beroerdst aan toe was. Daar steeg de arbeidsreser ve met 180,_in Sittard met 63 en in Heerlen metf 42. Venray zit dus nog niet zo heel slecht, al is het aantal werklozen niet om over te juichen. De schoolverlaters blijven een be langrijk deel uitmaken van de ar beidsreserve. Het is te hepen dat de stimulerende maatregelen van de regering hierin enig soulaas zal kun nen brengen. Het grootste aantal werklozen vin- ien we afgelopen maand in de me taalsector, waarvoor 179 mannen staan ingeschreven, gevolgd door 122 bouwvakkers en 111 kantoorbe dienden. Dit wat de mannen betreft. Bij de vrouwen staat het kantoor personeel aan de top, met 101 aan biedingen. We kunnen ons niet aan de indruk onttreken dat, zeker wat het kantoorpersoneel betreft, er iets fout ligt met de opleiding van onze jeugd. De vraag naar arbeidskrachten blijft vrij stabiel. Om aan de vraag Gewestelijk Arbeidsbureau Venray Van 1 augustus tot en met 14 sep tember werden 540 vakatures opge nomen; in 181 vakatures is inmid dels voorzien. Per 15 september zijn nog 359 plaatsen vakant, waarvan 108 bui ten het rayon Venray. Een greep uit de voor iedereen toe gankelijke vakatures in het rayon Venray: in de bouwsektor: metselaars, timmerlieden, grond werkers, opperlieden, schilder- uitvoerder. in de aanverwante sektor: machinaal houtbewerker, produk- 'tiemedewerkers steenfabriek, pro- duktiemedewerkers tapijtfabriek, loodgieter en hulp-loodgieter, meubelmaker, woninginrichter, C.V.-monteur. in de metaalsektor: chef elektromonteur, allround machinebankwerkers, constructie bankwerkers, lakspuiter, draaiers hoorders, galvaniseurs, frezers, slijpers, persers, tekenaar, pro fielwalser, voorman C02 lasser, allround stempelmaker, metaal bewerkers, automonteur, produk- tiemedewerkers verzinkerij, MTS werktuigbouwkundigen. in de dienstensektor: verpleegkundigen A, verpleeg kundigen B, verpleegkundigen Z, unitleiders(sters), huishoudster, sekretaresses, muziekleerkracht, onderwijskracht, autobuschauf- feurs, internationaal chauffeurs, nationaal chauffeurs, chauffeur/ besteller, heftruckchauffeur, lo gopediste), kok a la carte, le res taurantkok, chaf slager, leerling slager, winkelbedienden, brood banketbakker, ponstypiste. overigen: bosarbeider, glazenwassers, schoonmaaksters (full-time en part-time), pompbediende. Een vakature van vandaag kan morgen reeds zijn voldaan, weshal ve het valt aan te raden om persoon lijk kennis te nemen van de inhoud van het vakaturebestand. Dit is mogelijk iedere werkdag (maandag t.m. vrdijdag) van 08.15 tot 12.30 uur en van 13.45 tot 17.00 uur. meer bekendheid te geven en de werklozen zelf de gelegenheid te ge ven daadwerkelijk iets aan hun toe stand te veranderen, is in Venray, zoals bekend, een vakaturebank op gericht. Werkzoekenden kunnen daar vrij in en uitlopen om kennis te nemen van dp verschillende va katures, en eventueel direct sollici teren. Om aan die vraag naar per soneel nog meer bekendheid te ge ven, zijn wij vorige week in dit blad gestart met een overzicht van de beschikbare arbeidsplaatsen. Wij zullen dit overzicht wekelijks publi ceren. Men moet echter wel beden ken dat dit slechts een globale opga ve kan zijn. Wil men daarom meer en verdere informaties dan zal men zich tot de vakaturebank in het ar beidsbureau aan de Julianasingel moeten wenden. De jaarvergadering van „Veldeke" wordt in de fcyer van de Venrayse schouwburg gehouden op zaterdag 18 september, 's middags om half 3. Bij de bestuursverkiezing zijn aftre dend en herkiesbaar de heren J. C. v. d. Bergh, M. de Bruin en Th. Lamberts voor 1974 en de heren J. Hansen en W. Darley voor 1975. Het verdere programma staat el ders in dit blad afgedrukt. WESTSINGEL 54 VENRAY TEL. 04780-28 51 60 jaar edelmoedige naastenliefde Al is er veel veranderd uit het Rijke Roomse Leven, en al is de burcht van de Broeders van Liefde niet meer zó hecht dat alle volgelin gen leven in de communiteit op St. Servatius, maar velen verspreid wo nen temidden van de gewene Ven rayse burgers; onomstotelijk staat vast dat de oudere Broeders van Liefde bewust hebben gekozen, in hun jonge jaren, om de gelofte vol gens de regels van de stichter van de Broeders van Liefde na te leven. In de levensstaat van de diaman ten broeder Simplicius Weysters vin den we nog veel terug van dat Rijke Roomse Leven, maar vooral de dienstbaarheid ten opzichte van de lijdende mensheid. Als wij nu boven ons verhaal „60 jaar edelmoedige naastenliefde" zetten, dan hebben wij dat bewust gedaan, bewust om dat het grootste deel van zijn kloos terleven in Venray is doorgebracht, namelijk ruim 40 jaar, waarvan vele jaren volgens de strenge regels van de communiteit. Geboren in 1895 in de toenmalige gemeente Stratum, nu opgeslokt in groot Eindhoven, veelde de nu dia manten Broeder de roepstem om in te treden in een kloostergemeen schap. Hij kreeg daarbij niet de steun van zijn vader die het beter vond dat hij eerst een beroep zou leren. Vaders wil werd opgevolgd. Hij leer de het beroep van behanger-stof feerder. 21 jaar oud kon hij geen weerstand meer bieden aan de roep stem om broeder te worden en ver kreeg hij ook de vaderlijke toestem ming in te treden bij de Broeders van Liefde. Omdat dit tijdens de eerste wereldoorlog was, kon het no viciaat niet in België worden door gebracht maar in Venray. Daar werd hij op 8 september 1916 geprofest. Na een jaar werd hij geroepen naar St. Bavo te Noordwijkerhoud (7 jaar) en huize Eckert te Eindhoven (5 jaar) waarna het weer Venray werd. Hij was 10 jaar verpleger op de zieken zaal, daarna 15 jaar hoofd van het ziekenhuis, waaronder ook de ver antwoording viel van apotheker en zowel de opname als de begrafenis. De verwoesting van Venray en de evacuatie naar België maakte hij mee, daarna keerde hij weer terug naar het vertrouwde St. Servatius en werkte mee aan de opbouw en ver nieuwing. Vernieuwing ook in de behandeling van de patiënten; ver- niewing ook in de orde-beleving. De gesloten gemeenschap St. Ser vatius werd een open inrichting en de broeders gingen in kleine com muniteiten samenleven. Zo kwam broeder Weyters met 5 mede-broe ders terecht aan de Mgr. Nolens- straat, waar hij op 72-jarige leeftijd van een welverdiende rust ging ge nieten. Vanuit die, kleine gemeenschap volgen de zes oud gedienden van de congregatie nog de vooruitgang van St. Servatius, maar toch missen ze iets van het geborgene van vroeger. Is er in oe Katholieke Kerk veel veranderd, zo is ook veel veranderd in de geest en regel van de congre gatie van de Broeders van Liefde, waarvan vele veraaderingen passen in deze tijd. ER WERD FEEST GEVIERD Dr. Kroft, direkteur van St. Serva tius, was blij dat broeder Simplicius toestemde zijn diamanten feest op Servatius te vieren. Blij omdat juist deze jubilarissen het grootste deel van hun leven, en ook de beste jaren van hun leven, hebben ingezet voor verzorging en verpleging van de 2ieke medemens. Dat feest werd j.l. vrijdag gevierd met een Eucharistie viering in de kapel van Huize Ser vatius waarna de jubilaris, omringd door familie, mede-broeders, oud-ge- dienden, verpleegden en verplegen- den naar Den Kerkdijk togen voor het feest en tijdens die viering kwa men velen hun opwachting maken. De verdiensten van de jubilaris werden 10 jaar geleden reeds erkend door H.M. de Koningin die hem de Orde van Oranje Nassau in zilver verleende. De politieke vereniging „Samen werking" Venray houdt op dinsdag 21 september a.s. een openbare al gemene ledenvergadering in Hotel Almonda. Julianasingel. Aanvang 20.30 uur. De agenda is als volgt: 1 Opening. 2 Notulen van de vergadering van 10-6-1976. 3 Ingekomen en uitgegane stukken en mededelingen. 4 Bespreking van concept Verkie zingsreglement. 5 Installering en taakomschrijving Propagandacommissie. 6 Verdeling van aktiviteiten m.b.t. gemeentebegroting. 7 Achterstallige kontributiebetalers 8 Rondvraag. 9 Tijdstip volgende vergadering. 10 Sluiting. In de winkel van C. aan de Hof straat werden een Gero zilveren kapstel en een Delfts blauw bord gestolen. 12 bedrijfsbrandweren in aktie Invalidenboitd kinderen door brand bedreigd Zaterdagmorgen brak brand uit in een kinderdagverblijf in Renk huizen. Een dakdekker liet per ongeluk een brander door een gat in het dak vallen. De brander kwam terecht in de hal van het kinder verblijf waar zich op dat moment een tiental kinderen be vond. De leidster wist zich met het grootste aantal kinderen in veiligheid te brengen maar twee kinderen bleven in het door rook en vuur bedreigde lokaal achter. De brandweerploeg, welke uitrukte voor de bestrijding van deze brand, werd onderweg met een ongeval geconfronteerd. Een fiet ser was juist voor de komst van de brandweer aangereden door een auto en mede omdat de weg versperd was en er direkte hulp moest worden verleend aan de gewonde fietser, bleven twee brandweerlieden achter mn per mobilofoon hulp te Vragen van ambulance en politie en op die komst te wachten. Maar nu was de brandweereenheid incompleet en moest er veel improvisatie van de bevelvoerder worden verlangd. Bü aankomst bleek dat niet de gehele klas van het kinderdag verblijf nog in het door vuur be dreigde lokaal was, maar wel dat een in angst verkerend kind voor het raam stond terwijl een ander kind in een kast opgeslo ten zat. Nadat beide kinderen bevrijd waren was de brand snel geblust. „TOOK A LONG TIME" Engeland's MAGNA CARTA komt zondag 19 september a.s. in het Ge meenschapshuis Leunen. Aanvang 21.00 uur. Voorprogramma: Group Onyx, aanvang half 7. De organisatie is in handen van O.J.C. De Brak en O.J.C. Puree. 12 BEDRIJFSBRANDWEREN Zoals het bovenstaande bericht weergeeft, zou het geweest kunnen zijn, ware het niet dat het maar een spel was. Een spel of oefening bij het eerste lustrum van Rank Xerox bedrijfsbrandweer, waar op overtui gende wijze de werkelijkheid zo goed mogelijk benaderd werd. Niet alleen door de realistische jnzet van de 12 brandweerkorpsen, maar ook door die van de „meespelende" kinderen, waaronder de zoon van burgemees ter Defesche.* Kennelijk lenen de gebouwen en terreinen van Rank Xerox zich bij uitstek vcor landelijke en provin ciale brandweeroefeningen, want dit werd meerdere malen in verschillen de toonaarden getoond. Trouwens de diverse bedrijf sbrand- weren die aan deze wedstrijd deel namen waren vol lof en 'n tikkel tje jaloers over de organisatie van Rank Xerox bedrijfsbrandweer, on der leiding van G. de Groot. De eigen reddingsdienst, de brandweer en de EHBO konden vele andere, ook gro tere bedrijven, ten voorbeeld gesteld worden. BESCHERMVROUWE Reeds het vorig jaar hadden de mannen van de Bedrijfsbrandweer aan mevr. Stierman de mascote Phcenix aangeboden, maar dit keer, bij de viering van het eerste lustrum werd aan mevrouw Stierman ge vraagd de verbintenis aan te gaan als beschermvrouwe. „JA, IK WIL" was het duidelijk hoorbare ant woord en mevr. Stierman wilde daarna nader ingaan op het aan haar verleende beschermvrouwe schap. „Ik vind het bijzonder fijn tot be schermvrouwe te worden uitverko ren, niet alleen van de bedrijfs brandweer, maar cok van de EHBO, de bewaking en ongevallendienst en de redders, in het allesomvattende kader van de Bedrijfszelfbescher ming van Rank Xerox. Het is me een dagje wel geweest, en juist omdat een slapende organisatie als een be drijf sbescherming bij calamiteiten in aktie komt, is het hartverwar mend deze inzet een gehele dag te zien U kunt verzekerd zijn van mijn medeleven als beschermvrouwe, maar ik waarschuw U ook, dat ik wel eens lastig zou kunnen zijn. Met de wens dat Phoenix U zal behoeden voor calamiteiten en na alle brand weerlieden een suksesvol en brand vrij jaar te hebben toegewenst, ging mevr. Stierman gaarne over tot het uitreiken van de prijzen, le Heine- ken, Den Bosch 613 pnt.; 2 De Haes Iedereen is welkom op de inlei dende lezing over het praktische as- pekt van de Wetenschap der Creatie ve Intelligentie, ook wel bekend on der de naam „Transcendente Medi tatie Techniek". Er zal uitvoerig worden ingegaan op wat veel beoefenaars door deze heilzame techniek meer en meer er varen en wat door meer dan 300 we tenschappelijke onderzoekingen ge staafd wordt. Het blijkt er op neer te komen dat ons denken helderderd wordt, onze lichamelijke funktie zich maximaal ontplooit en we ons temidden van anderen steeds prettiger gaan voelen. En dit effekt wordt verkregen door de zeer diepe rust die dieper is dan in slaap welke tijdens de be oefening blijkt op te treden. Deze eeuwenoude geestelijke techt niek die dit mogelijk maakt is ge-i makkelijk en moeiteloos. Het biijkt dat zij door iedereen vanaf 5 jaar beoefend kan worden. Men heeft er elke dag 2x een kwartier voor nodig en men zit daarbij gemakkelijk in een stoel met gesloten ogen. Het Centrum voor het Transcen dente Meditatie Programma, Anto- niuslaan 4 te Blerick, tel. 25798, zal deze vrijtoegankelijke lezing voor u verzorgen in de Schouwburg te Veii- ray op dinsdag 21 september om 20.00 uur en in het gemeenschaps huis te Ysselsteyn op donderdag 23 september om 19.45 uur. Heiland, Mierlo 612 pnt.; 3. Volvo Car Bom 602 pnt.; 4. Technische Ho geschool Eindhoven 601 pnt Beste bevelvoerder, aanvalsploeg en pompbediende Gen. Electric. Plastic. Beste totaaltijd Volvo Car. Beste waterploeg De Haes Holland en Volvo Car. Beste Slangenploeg De Haes Holland en Heineken Den Bosch. Beste Ordenans Bata Best en T.H. Eindhoven. De snelste totaaltijd behaalde de ploeg van Volvo Car. ANDERE SPREKERS waren vol lof, zo ook de bevelvoer der van Volvo Car, die nu reeds vijf jaar aan de wedstrijden in Venray meedoet. Geen enkele wedstrijd leek cp elkaar; en voor een wedstrijd bij Rank Xerox is moeilijk van tevoren te leren. Een prachtig object iedere keer en kansen daardoor voor iedere deelnemer. Vooral vcor de inzet van de organisatoren o.l.v. de heer de Groot hebben de deelnemende ploe gen grote waardering en dank. Ook namens de jury werden woor den van lef uitgesproken voor het pittige object. De plogeen hebben allen bijzender goed gewerkt, ook de bevelvoerders, al moest jammer ge- nceg gekonstateerd worden dat er nog deelnemers waren die de beve len niet au serieu namen en het nog te veel als spel zagen. Natuurlijk ook waardering voor de jeugdige figuranten waarvan er en kelen te lang in de kast moesten blijven zitten Verschillende direktieleden van Rank Xerox en de inspektie voor 't brandweerwezen, namen een deel van de wedstrijden in ogenschouw, dat deed ook burgemeester mr. De fesche van Venray. De alhier gehouden kollekte voor de Kankerbestrijding heeft opge bracht 1.502,-. Vorig jaar 1145,-. Verjaardagenaktie. Deze aktie bracht in de maand augustus alhier 190,— op. Op vrijdag 24 september as. om 19.30 uur wordt in zaal Veerhuis de jaarvergadering gehouden van de Limburgse Katholieke Invalidenbond 'Onderafdeling Venray. Het bestuur verwacht voor deze vergadering een grote opkomst om dat het nog voor enkele leden wat in het vat heeft, dat waarschijnlijk nog iets te maken heeft met het zil veren jubileum. Na de vergadering wordt er ge zellig gekiend. Bovendien krijgt men deze avond de gelegenheid om foto's, welke bij- de viering van het 25-jarig bestaan van de afdeling zijn ge maakt, te bekijken en te bestellen. Behalve de gebruiikelijlke agenda punten voor een jaarvergadering vermeldt de agenda de bestuursver kiezing wegens aftreden van de heer Fr. Flinsenberg, die zich overigens herkiesbaar stelt Tijdens de vergadering kan men tevens de kontributie over 1976 be talen. Je kunt een verslag over een feestavond kert of lang maken, hoofdzaak is tcch wel. dat het gaat over een feest"-avond. En dat is het inderdaad geworden! De organisatoren van deze avond, de winkeliers van het „Winkelcen trum Venray" zijn volkomen ge slaagd in hun oozet, de bejaarden i.v.m. de opening van de Promenade pen feestavond vel verrassingen te bieden! Wij, bejaarden, hebben schik heel veel schik gehad! De „Peel- zwervers" strooiden hele, halve en kwartnoten over de aanwezigen uit. Op de hele noten kon lekker worden gedanst, op de halve noten konden volksdansen worden uitgevoerd en cp de kwartnoten gymnastische oefe ningen. Hierna werden wij volkomen ver rast door een optreden van het Ven ray Mannenkoor. Met het ten gehore brengen van o.a.: „De twaalf rovers" mocht dit koor een daverend ap plaus incasseren. Deze feestavond, met daar tussen door vele vrolijke noten, heeft de be jaarden veel goed gedaan! De voor zitter van de bejaardenvereniging bracht namens de bejaarden de dank over aan de organisatoren van deze avond voor al het gebodene. Voorts dankte hij de leidsters van de groe pen dans en gymnastiek voor de uitvoeringen volksdans en gymnas tiek. De Peelzwervers en het Ven- rays Mannenkoor kregen woorden van dank te horen voor hun wel zeer op prijs gestelde bijdrage. Dat deze feestavond vcorts ge slaagd mag heten is mede te dan ken aan de prettige en vlotte be diening bij het aanbieden van de consumpties. Onvermoeibaar en zeer vrolijk gestemd werd niet te 22.00 uur, doch te 23.00 uur deze feestavond voor bejaarden beëindigd. Dank aan allen die hieraan mee werkten! de bank voor iedereen

Peel en Maas | 1976 | | pagina 3