TT Zuid- en Oostsingel Rechtshulp in Venray DE STREEKSCHOUWBURG OPENT 9 SEPTEMBER NOG GEEN LICHT IN DE ZAAK VAN DE VERGIFTIGDE KOEIEN VERHEUGEN HALD OW verbreding en reconstructie Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uitslag Limmerick- wedstrijd Rabobank ?%>it«Soic'ën van p»co** erklng metltf Venray doet mee aan dit landelijk evenement FIETSENSTALLING in Yenray-centrum VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 INr 36 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR At UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Totaal onverwacht werd dinsdag de gemeenteraad - door middel van een aanvullend agendapunt - geconfronteerd met het beschikbaarstellen van krediet voor de reconstructie c.q. verbreding van de Zuid- en Oostsingel. Het uit te voeren plan maakt deel uit van de twee de ring rond Venray-kom en past in zijn uitvoering geheel in de voor de singels verkeerstechnisch meest verantwoorde opzet. De Zuid- en Oostsingel blijven in het plan in grote lijnen gehandhaafd als parallelweg aan een hiernaast niet aan te leggen hoofdrijbaan met een breedte van zes meter. Naast die hoofdrijbaan wordt dan nog een vrijliggend fietspad aangelegd, zodat auto- en fietsverkeer geheel ge scheiden zijn. Bij kruisingen met grote wegen zijn links-afstroken geprojecteerd om een goede doorstroming van het ver keer te bevorderen. Het gaat hier dus over de Zuid- en Oostsingel voor het gedeelte tussen de Leunseweg en de Stationsweg langs het terrein van Sint Servatius. Tevens is hierin begrepen de reconstructie van het kruispunt Leunseweg/Zuidsingel. Door de uitvoering van dit plan komt de aan eensluitende singelring dichter tot zijn voltooiing. De aansluiting van de West singel op de Zuidsingel kan nu ook wor den gerealiseerd. In een later stadium - in het kader van het plan Landweert kan de singelring worden gesloten door doortrekking van de Noordsingel via Landweert op de Oostsingel. Ook voor deze singels zijn rijwielpaden en parallel wegen op tekening gebracht. Uiteraard was de raad gelukkig met de reconstructie en verbreding van de Zuid- en Oostsingel, maar ergens voelde men zich niet gelukkig met de manier waarop dit stuk in de raad werd gebracht. Uit de toelichting bleek, dat het werk kan worden uitgevoerd in het kader van de door de regering genomen maatrege len ter bestrijding van de werkloosheid. Van het totaalbedrag van 1.825.030 zal 1.106.750 worden gesubsidieerd door de D.A.C.W. zodat uiteindelijk maar 718.280 ten laste van de ge meente zal komen. Bovendien was door de DACW bepaald, dat het werk voor 1 oktober moet worden aanbesteed. Hierin zat 'm dus de grote haast. Uit de toelichting bleek voorts, dat de grondverwerving niet veel moeilijkheden zal opleveren. Bovendien is er volledige overeenstemming bereikt met Sint Ser vatius, die aanvankelijk niet veel voelde voor het verbreden van de Oostsingel. Binnenkort zal nog een gesprek plaats vinden met de commissie, die het Fiets padenplan Venray heeft opgesteld, hoe wel de voorgestelde verbetering geheel in het fietspadenplan past. Keihard werd de vraag aan b. en w. voorgelegd wat het college zou doen, wanneer 'anderen' dan de bekbnde in stituten tot een conclusie zouden komen. Hierbij werd duidelijk gedacht aan MAN, die dezer dagen de resultaten van een onderzoek bekend zal maken. Ge antwoord werd, dat deze resultaten dan zouden worden doorgegeven aan de on derzoekende instituten. Maar met nadruk stelde de burge meester, dat het gemeentebestuur zich terdege van de ernst van het geval bewust is. De meeste raadsleden gaven dan ook wel als hun overtuiging te kennen alle vertrouwen te hebben in b. en w. en de onderzoekende instituten. De instanties, die bezig zijn met het onderzoek naar de oorzaak van de ver giftigingsverschijnselen bij de koeien van de heer van Dijck aan de Laagheid- seweg, is nog niet afgerond. Vandaar, dat b. en w. de heer Reintjes nog geen afdoend antwoord konden geven op zijn in juni gestelde vragen over dit on derwerp. Het onderzoek is nog volop bezig en alles wordt in het werk gesteld de oorzaak van de ziekte en de eventuele relatie daarvan met, de stortplaats te achterhalen. Het college beloofde de heer Reintjes en de raad volledige open heid van zaken te geven, zodra hierover meer bekend is. Maar de raad bleef toch zijn be denkingen houden omdat men het een vreemde zaak vond, dat deskundige in stituten nog niets hadden kunnen vin den dat in de richting van de stortplaats wees. Zo vroeg men zich af of de onder zoekende instituten wel voldoende capabel waren om de oorzaak te kunnen vinden. Er was zelfs hier en daar iets van een angstig gevoel bij raadsleden te be speuren, temeer omdat steeds weer het woord 'selenium' opdook. Anderen vroegen zich af hoe te werk zou zijn gegaan, wanneer het hier mensen in plaats van koeien waren ge weest, die vergiftigd waren. Zaterdag j.l. wilden Sjeng en Fien Verheugen ongemerkt Sjeng's koks- en bakkersmuts aan de kapstok c.q. wilgen hangen en hiermee een traditie van 149 jaar 'Verheugen Venray' beëindigen. De Verheugens hadden hiertoe besloten we gens het niet kunnen krijgen van goed personeel en door gebrek aan opvolging in de zaak. Maar de Verheugens hadden buiten de waard gerekend, want zo ongemerkt wilde Venray de traditie niet verbreken. Getooid met witte bakkersmutsen met het opschrift 'Verheugen hald ow' kwam in de loop van de middag een schare 'Vrienden van Huize Verheugen' op waardige wijze afscheid nemen van het echtpaar. De vrienden waren gekleed in zwarte broek, ten teken van rouw, in wit overhemd, als symbool van het glas heldere van de zaak Verheugen en met koksmutsen in een hoeveelheid, die Sjeng ongetwijfeld versleten zou hebben, mits hij ze had gedragen. Con Pijls, de spreekbuis van de vrien denschaar, had even gauw berekend, dat door de Verheugens in de loop der jaren 54.385 dagen was gewerkt en daar mee 1.305.340 uren hadden volgemaakt. Er van uitgaande, dat bij Verheugen 100 Bossche Bollen per dag werden gemaakt, kwam hij op een totaal aantal van 5.438.000 van die lekkernijen. Herinnerd werd aan de beroemde pruimevlaaien van Verheugen, wie door de dokters werden voorgeschreven aan mensen met een slechte stoelgang en dank zij de pensionaris van Jerusalem be kendheid kregen door het gehele land. De heer Pijls herinnerde er aan, dat Sjeng Verheugen zijn leven lang had ge werkt met goede boter, suiker en slag room. Zijn grootste verdiensten was volgens Con Pijls gelegen in het feit, dat hij er voor had gezorgd dat half Venray met 'een kwak rotte tanden' in de mond rondliep. Venray had evenwel dank zij Verheugen vier rijkgeworden tandartsen overgehouden (waar bleven de bloemen van de tandartsen?). Als dank voor alles wat de Verheugens generaties lang voor Venray hadden ge daan zou de heer Pijls de andere dag in de kathedraal van ons aller hart twee kaarsen branden: een voor de ganse winkel (Fien Verheugen-Ganzenwinkel) en 1 voor Sjeng's bakkerij. Hij bood Sjeng een koperen plaat aan met het opschrift 'ter herinnering aan het letste kadetje van Fien en Sjeng 28-8-1976' welke door de wethouder G. Schols op een schietplank werd ge monteerd. Voor de rest speelde zich alles verder buiten af. Een originele bakkersfiets compleet met mand reed de promenade op en 500 'kedetjes' werden links en rechts uitgedeeld met een inge bakken briefje 'De zak is leeg, Letste kadetje van Fien en Sjeng'. Vervolgens werden alle in de winkel nog aanwezige snoep en bonbons gul uitgedeeld aan de voorbijgangers. Nadat de vrienden nog even keurig de winkel hadden bijgedweild kreeg de winkelruit het opschrift 'Dit is het end van het begin'. Ondertussen werd de laatste vlaai - boze tongen beweerden dat er nog wel enkele honderden in de diepvries lagen - bij opbod ver kocht en bracht 35,op voor een of ander onbestendig doel. Bij de meege brachte en op de promenade geplaatste bar vloeide het afscheidsbier rijkelijk terwijl de zaak werd opgevrolijkt door de Blaaskapel. Dezer dagen heeft een deskundige jury, onder leiding van Pater Ephraim van Eyl, zich gebogen over de limme- ricks, welke zijn ingezonden bij gelegen heid van de opening van de nieuwe Rabobank aan de Merseloseweg. Zij had beslist geen gemakkelijke taak omdat er rond vijfhonderd inzen dingen waren, waaronder enkele zeer originele. Van de 500 inzendingen waren er drie, die ongetwijfeld voor een prijs in aanmerking konden komen. Maar bij het aanwijzen van de winnende tekst heeft de jury zich laten leiden door het nieuwe element, dat door een van de inzenders was ingebracht. Was er in de aangegeven tekst sprake van drie Venrayse woonwijken, de winnaar voerde zelfs een vierde woonwijk aan. Aldus werd de winnende tekst: 'Een vrouw uit de Veltumse Kleffen Dacht het beter in Brukske te treffen Zij heeft snel geleerd Kijkt uit naar Landweert WANT BRABANDER DUURT NOG WELEFFE De inzender van deze tekst was de heer G.W.M. Janssen, Julianasingel 17 Venray. Hij krijgt van de Rabobank als prijs een weekendreis voor twee per sonen naar Gotenburg plus een zakgeld van 150,per persoon. Op 1 september 1976 gaat in het Arrondissement Roermond het Bureau voor Rechtshulp van start. In het Bureau worden geïntegreerd de werkzaamheden die tot nu toe door het Bureau van Con sultatie, de Raad van Rechtsbijstand in Strafzaken en de Piketdienst (onmiddel lijke juridische bijstand aan hen die op het politiebureau in verzekering gesteld worden) werden verricht. Het Bureau houdt wekelijks zittingen in Roermond, Venlo, Venray en Weert. Degenen, die verwikkeld raken in een burgerlijk proces of strafproces, of de genen, die om hun recht te verkrijgen een proces moeten beginnen, kunnen aanspraak maken op kosteloze rechts bijstand, wanneer hun inkomen beneden bepaalde grenzen ligt. Hierbij wordt re kening gehouden met bijzondere om standigheden, zoals gezinssamenstelling, alimentatieverplichtingen, etc. Soms wordt een éénmalige kleine bijdrage van de rechtzoekende gevraagd, te betalen aan de Staat; in zo'n geval is verdere rechtsbijstand kosteloos. Voor getuigen of deskundigen die door de raadsman moeten worden ingeschakeld, kan een onkostenvergoeding worden gevraagd. Voor het verkrijgen van kosteloze rechtsbijstand is het n6odzakelijk bij Sociale Zaken van de woongemeente een officiële verklaring over de persoon lijke financiële omstandigheden te halen: een zogenaamd Bewijs van On vermogen. Met deze verklaring kan men zich wenden tot het Bureau voor Rechtshulp. Wie in voorarrest zit, moet zich tot de President van de Rechtbank wenden. Het Bureau voor Rechtshulp beoor deelt of kosteloze rechtsbijstand moet worden verleend en de kansen bij een eventueel proces. Is het oordeel op beide of een van beide punten negatief, dan kan geen kosteloze rechtsbijstand worden verleend. Tegen een dergelijke beslissing kan de rechtzoekende binnen één maand na de dag waarop het Bureau werd be zocht schriftelijk in beroep gaan bij de President van de Rechtbank. De uit eindelijke beslissing over kosteloze rechts bijstand wordt genomen door de Recht bank óf de Kantonrechter. Wordt kosteloze rechtsbijstand ver leend, dan wordt een raadsman toege voegd. Hierbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de voorkeur van de cliënt. Op donderdag 9 september zal de Toneelgroep Globe haar eerste voor- setlling in Limburg geven als vast gezelschap voor deze provincie. De officieele heropening van de Streekschouwburg en de viering van het tweede lustrum worden daaraan vastgekoppeld. Globe speelt die avond „Drieko ningenavond" van Shakespeare. Dit stuk, geschreven in 1600, geldt alge meen als Shakespeare's meest vol maakte blijspel. Het gaat, zoals in praktisch elk blijspel, over de liefde in al haar schakeringen. En over de muziek waarin men aan die liefde uiting geeft en waarmee men de lief de tevens voedt. De Hoofdintrige is gebaseerd op travestie en op de onvermijdelijke verwarring rond het optreden van een tweeling. Orsino, de hertog van Illyria, is verliefd op Olivia maar deze wijst zijn aanzoek van de hand. Orsino heeft de als jongen vermom de Viola in dienst genomen en ge bruikt haar als tussenpersoon om het hart van de trotse Olivia alsnog te vermurwen Olivia echter wordt verliefd op de page. Een situatie die uiteindelijk rechtgezet wordt wan neer Viola's tweelingbroer ten tonele verschijnt: deze krijgt Olivia prak tisch in de schoot geworpen terwijl Viola met de hertog trouwt. Als mensen vier dagen lang een bepaalde afstand over de weg af kunnen leggen, waarom zouden ze dat dan ook niet in het water kun nen? Dit idee werd geopperd en voor 't eerst uitgevoerd in 1972. Het werd 'n dusdanig groot sukses, dat het een landelijke vermaardheid kreeg. In 1975 werd al door 90.000 men sen met groot enthousiasme deelge nomen aan dit jaarlijks terugkerend evenement: De Nationale Zwemvier- daagse. Venray doet dit jaar voor het eerst mee aan deze sportieve happening. Zwemvereniging Spio en het plaat selijk aktiekomitee Sport Real heb ben dè organisatie van deze vier daagse op zich genomen. Op 13, 14, 15 en 16 september moet door de deelnemers, jong en oud, in het totaal 2000 meter afge legd worden. Na afloop van deze 4 dagen krijgen jdj, die de eindstreep gehaald hebben, een medaille en 'n sticker als waardering voor en aan denken aan deze prestatie. Het organisatiecomitee is nog in onderhandeling, om beide overdekte zwembaden in Venray enkele uren voor dit evenement beschikbaar te krijgen. Er wordt naar gestreefd, de deel- nemerskosten zo laag mogelijk te houden om iedereen in de gelegen heid te stellen aan deze zwemvier- daagse deel te nemen. Volgende week komen wij in drt blad uitvoerig op dit watergebeuren voor jong en oud terug. Gegevens over plaats en tijd zullen dan tevens vermeld worden. U kunt nu vast in uw agenda noteren: 13. 14, 15 en 16 september, Nationale Zwemvierdaagse in Ven ray. Naast het verlenen van toevoegingen verstrekt het Bureau voor Rechtshulp juridische adviezen, waarvoor het in be ginsel niet nodig is een bewijs van on vermogen over te leggen. In eerste in stantie zal de coördinator van het Bureau terstond eenvoudige adviezen ver strekken. Is een iets uitgebreider advies nodig, dan zal de rechtzoekende verwe zen worden naar een advocaat, welke in het Bureau aanwezig is. De zitting van het Bureau voor Rechts hulp wordt in Venray gehouden in het gemeentehuis iedere woensdagmiddag om 17.00 uur. Het Bureau te Roermond is dagelijks van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur telefonisch bereikbaar. Telefonische adviezen worden echter niet gegeven. Het korrespondentie-adres voor alle Bureaux is: Wilhelminaplein 16, Roer mond. Naast het Bureau voor Rechtshulp blijven de Rechtswinkels in het Arron dissement Roermond funktioneren, waarbij men eveneens terecht kan voor juridische adviezen. De nevenintrige concentreert zich op het huishouden van Olivia, waar we Sir Toby Beloh aantreffen een onverbeterlijke dr'mkeboer tesa- men met zijn makker Sir Andrew Aquecheek,, een lieve sukkel van een man. Met behulp van de goed lachse Maria, de kamenierster van Olivia, beramen zij een list tegen de arrogante Malvolio, Olivia's strenge en vreugdeloze major domus. Door op zijn ij delheid te werken, weten ze hem in de waan te brengen dat zijn meesteres in stilte verliefd op hem is. De liefde in al zijn verschijnings vormen is het onderwerp van bijna elke Scene in dit stuk en omdat lief de en muziek altijd goed samengaan wordt er naar hartelust gemusiceerd en gezongen. Voor deze voorstelling komen er een groot aantal genodigden naar Venray om het feestelijk gebeuren mee te maken. Zo zullen Gouver neur van Rooy alsmede een aan tal gedeputeerden uit Nederlands en Belgisch Limburg en uit Bra bant aanwezig zijn. Verder alle 18 theaterdirekteuren uit Brabant en Limburg alsmede een groot aantal leden van de Contactraad Lim burgse Schouwburgen geven acte de presence. Verder zullen aanwezig zijn ver tegenwoordigers van gemeentebe sturen uit de regio die mee-sub- sidiëren in het tekort op de schouwburgvoorstellingen. Daar naast komen vertegenwoordigers van gemeentebesturen van de schouwburgsteden in Brabant en Limburg alsmede vertegenwoordi gers van culturele instellingen op theatergebied. Gelijktijdig (te beginnen op 6 sep tember) is er een belangrijke ten toonstelling met prachtige tekenin gen van JEAN MOULIN met als ti tel GESTES D'AMOUR. Het zijn tekeningen die de liefde' weergeven tussen moeder en kind. Deze tentoonstelling die in 1975 in het Espace CARDIN in Parijs werd gehouden, maakt een tournee langs diverse Schouwburgen in Neder land. Venray heeft de primeur want de werken worden rechtstreeks uit Parijs naar Venray gezonden. Van deze tekeningen zijn afdrukken ge maakt (60 x 40) in de vorm van li tho's die a 150per stuk te koop zijn. Voor werk van deze Franse top-artiest nog niet eens erg veel. De tentoonstelling is dagelijks open van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. Zaterdag gesloten en zondag open van 2 tot 5 uur. Nu de winkelpromenade nagenoeg voltooid is, worden wielrijders en brom fietsers er op gewezen, dat in de on middellijke nabijheid van deze winkel promenade voldoende fietsenstallingen aanwezig zijn. De bedoeling hiervan is, dat men hierin de fietsen stalt voordat men gaat winkelen. Hierdoor wordt de Grote straat geen fietsenbergplaats. De fietsenstallingen zijn te vinden: bij de openbare leeszaal en bibliotheek, in de Passage, Wilhelminastraat, bij het Henseniusbeeld op het Henseniusplein, in het Korte Straatje nabij het pand Leenen en bij de Grote Kerk tussen de panden Coenen en Chr. Janssen (sigaren magazijn).

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1