31 Bejaarden woningen Venrays oorlogsmonument Het kampioenschap paalzitten SCHOOLVERLATERS TAPTOE VENRAY 1976 op 6 Venrayse kerkdorpen Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ZANGERS VAN ST. FRANS doen werkloosheid sterk stijgen. Op 28 augustus VRIJDAG' 20 AUGUSTUS Nr. 34 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG voo» al uw dranken PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ci per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,-- (uitsluitend bij vooruitbetaling) Verhoeven Venray, Aannemings bedrijf is op 12 augustus j.L ge start met de bouw van 31 bejaar denwoningen. Hiervan komen er 8 in Heide aan de Groene weg; 4 in Oirlo aan Haalakkef; 6 in Casten- ray aan de Tunnelweg; 4 in Veu len nabij de Veulenseweg; 6 in Ysselsteyn aan de Immenhof en 3 in Vredepeel aan de Johan Wyt- tenhcrstweg. In Vredepeel komen er drie onder één kap en in de andere kerkdorpen worden de wo ningen in blokjes van twee ge bouwd. De heer J. Verhoeven vergelijkt deze bcuw als een soort „reizend circus". Achter elkaar worden de verschillende bouwonderdelen in de dorpen ter hand genomen. In Heide is begonnen met het grondwerk en geleidelijk aan wordt het grondwerk in de andere dorpen uitgevoerd, zo- dat men op 23 augustus al in Vrede peel kan beginnen. Als de grondwerkers klaar zijn volgt de ploeg, die de funderingen legt, daarna komen de vloerenleg- gers, gevolgd door de bouwers van de muren. Het gevolg van deze bouwstroom is, dat de woningen kort achter elkaar klaar komen. De opdrachtgeefster, de woningbouw vereniging „Noord Limburg" gaat uit van 180 werkbare dagen waar in het werk geklaard moet kunnen zijn. Gesteld, dat er geen strenge winter komt met veel onwerkbare dagen, dan kunnen de woningen in Heide volgend jaar mei worden op geleverd, waarna geleidelijk aan de woningen in de andere dorpen klaar komen. Het groepje van drie bejaarden woningen in Vredepeel kan dan in augustus volgend jaar vcor bewo ning gereed komen. De mogelijkheid bestaat, dat het zelfde woningtype in drie groepjes van twee neg in Oostrum zal wor den gerealiseerd. De indeling van de woningen is als volgt: begane grond een woon kamer met open keuken. De woon kamer heeft een oppervlakte van 4.90 x 3.70 m. excl. de keuken. Ver der in de kamer twee losse kasten. Op de begane grond vindt men eeh berging achter de kamer, een hal met toilet en meterkast en achter de hal een doucheruimte met een slaapkamer van 3.23 x 3.71 m. Beven vindt men een tweede slaapkamer van 4.70 x 3.60 m. en een bergruimte. De c.v. installatie is op het portaal van de verdieping ondergebracht. Alleen de woningen van Vredepeel krijgen de c.v. instal latie in de bergruimte begane grond. Gebleken is, dat voor deze bejaar- denwoningen op de kerkdorpen grote belangstelling bestaat. Soortgelijke bejaardenwoningen werden ojtï. gebouwd in Broekhui zen waar deze foto gemaakt werd. Venray is niet zo heel erg geze gend met monumenten. En een er van dreigt zelfs in de vergetelheid te geraken, dat is het oorlogsmonu ment. Verscholen achter een dik bladerendek' en flink opgeschoten grcenbeplanting, staat het tegen de oude kerkhofmuur van de St. Pe trus Banden. Sinds men de bevrijding van Ven ray niet meer herdenkt, nu alweer bijna 33 jaar geleden, komt deze herinnering aan de vele ©oorlogs slachtoffers praktisch niet meer in het nieuws. Het zijn enkel de duit- se jongens, die hun vakantiewerk verrichten op het militair kerkhof te Ysselsteyn, die er jaarlijks nog een krans neerleggen. Het was juist deze kranslegging die ons deed ervaren hoe snel men vergeet, en hoe weinig men in het oorlogsverleden van Venray nog geïnteresseerd is. Bij deze kranslegging was nl. ook iemand van buiten Venray uitgenor digd. Hij vroeg aan enkele voorbij gangers waar dat monument dan wel stond, maar niemand kon hem helpen. Aangezien hij toch graag op tijd aanwezig was, ging hij bij de politie ter informatie. Het klinkt misschien gek, maar dezes op het bureau aanwezige agenten konden hem ook niet wegwijs maken Goed, we weten dat Venray heel veel inwoners heeft die niet hier geboren en getogen zijn; dat er ook veel politieagenten zijn, die nog maar kort in Venray dienst doen; maar het illustreert toch wel dat we weinig interesse hebben in dit oorlogsmonument. Wie wel eens in België geweest is ziet in zeer vele grote en kleine plaatsen de oorlogsmonumenten centraal opgesteld. Dat is in Ven ray nu juist niet het geval. Toen 't kerkhof nog als zodanig in gebruik Als onderdeel van de feestelijkheden rond de officiële opening van de Grotestraat als winkel promenade wordt vrijdagmiddag 11 september om vier uur begonnen met een aanval op bet wereld record paalzitten. Onder auspiciën van Het Winkelcentrum Ven ray wordt deze spectaculaire aktiviteit georganiseerd door het Venrays Mannenkoor. Ongeveer dertig enthousiastelingen, waar van de meesten afkomstig uit Venray en de kerkdorpen, zullen die vrijdagmiddag om vier uur op hun rond het Scbhouwhurg- plein opgesteld paaltje klimmen en daar blijven ziten, totdat' zij minstens het huidige wereldrecord van 92 uur hebben gebroken. Paalzitten is een kwestie van ge duld en uithoudingsvermogen. Het gaat er om zo lang mogelijk op een paal met een plankje te blijven zit ten „totdat men er bij neervalt". Een spectaculair gebeuren, dat de laatste tijd nog als een wordt be oefend ter opluistering van festivi teiten. Vorig jaar werd het record van 92 uur dat zijn welgeteld op 4 uur na vier hele dagen en nachten gehaald door de Heemskerker Wil lem Buur en de Egmonder Ber v. d. Molen nadat hun 2 collega-paalzit- ters vier uur eerder door moeheid overmand hun alternatieve zetel moesten verlaten. Achtentwintig an dere paalzitters, waaronder één meisje hadden al vele uren eerder de in Egmond-binnen georganiseer de wedstrijd er aan gegeven. Willem Buur en Ber v. d. Molen, de officiële recordhouders, komen ook naar Venray om te proberen het nóg langer vol te houden dan de Venrayse nieuwelingen. Een van hen heeft inmiddels dit jaar al het wereldrecord boegzitten met 118 uur op zijn naam gebracht. Waar het dus om gaat is dus zo lang mogelijk „boven" blijven Iede re twee uur mag men afdalen voor een „saniaire stop" van hoogstens 5 minuten. Voor de rest moet men blijven zitten en rustig de uren af tellen. Eten en als het lukt slapen, gebeurt op het paaltje. Maar waar het ook om gaat is in het Ven rayse geval de" hoofdprijs van 1.000,- voor de winnaar, het geld, dat de sponsors zullen inzetten en de premies die tijdens de uren-en- uren durende zit worden uitgeloofd. In Egmond zijn de winnaar drie duizend gulden en tal van andere prijzen rijker geworden. En in het Venrayse geval begint 't er nu al op te lijken. Er heeft zich al een behoorlijk aantal sponsors gemeld terwijl verder diverse pre mies beschikbaar zullen komen. Op de kerkdorpen is men al druk met de sponsoring bezig. Om de dappere hoogzitters in hun moeilijke uren bij te staan en te sti muleren, zijn er rondom het paalzit- festijn tal van aktiviteiten georgani seerd, zowel voor de dag als voor de nacht Want het paalzitevenement gaat 's nachts gewoon verder Op het Schouwburgplein wordt een aktiecentrum ingericht voor hulp en bijstand van deelnemers en uiteraard voor de controle. Op het terrein van de Gouden Leeuw verrijst een grote feesttent, waarin zowel overdag als 's avonds en 's nachts diverse aktiviteiten zul len plaatsvinden voor „morele" steun van de deelnemers en tot ver maakt van de belangstellenden. Er wordt opgetreden door diverse mu ziekgezelschappen en artiesten en de tap blijft dag en nacht open. Verwacht wordt n.l. dat ook 's nachts de paalzitters van alle kan ten worden aangemoedigd, want slapen is er voor hen niet bij. Bij het evenement in Egmond- binnen waren vorig jaar juli vele tienduizenden dag en nacht op de been om hun favoriete óf onbeken de paaizitter de nodige moed in te spreken. En zij lieten het niet alleen bij woorden. Hetzelfde wordt voor Venray gehoopt ènverwacht! was, werd men nog wel eens met dat monumen t geconfronteerd al was het alleen maar vanwege de grote lijst van namen die aan de kerkhofzijde is aangebracht Nu echter het kerkhof als begraaf plaats is opgeheven, raakt het mo nument en de lijst van oorlogs slachtoffers in de vergetelheid. En dat hebben die toch niet verdiend. overledenen Het zou natuurlijk te gek zijn om 't monument nu ook maar naar de Boschhuizen te verplaatsen. Maar het lijkt ons wel zinvol er 'ns over na te denken of er op het in aanleg zijnde plein, vóór 't nieuwe gemeentehuis geen passende ruimte te vtinden is. Het monument zou op een derge lijke centrale plaats eerst goed tot zijn recht komen en aan de verge- telhed warden ontrukt De nage dachtenis aan hen die door oor logsgeweld ook voor onze bevrij ding en vrijheid zijn gestorven dient niet verscholen te blijven. Bijna 33 jaar zijn sinds de bevrij ding voorbijgegaan. Wil. men aan de huidige situatie nog wat veran deren vóór deze verjaardag, dan ia het kort-dag. Dat zal ook wel niet haalbaar zijn, maar proberen kan men het toch! Vrijdag 20 aug.: 19.00 uur: Repetitie voor het hele koor in de „Galmhut". Dit is de eerste repetitie van dit nieuwe seizoen, waar dan ook iedereen verwacht wordt ook de jongens die het afgelopen seizoen bij de aspirantengroep hoorden. De andere repetities van deze week worden vrijdag as. in de „Galmhut" bekend gemaakt. Afmeldingen bij M Claessens, tel. 5155 na 17.30 uur Konden wij vorige maand in dit blad met een klein beetje trots ver tellen dat de werkloosheid in Ven ray stabiel gebleven was, ondanks de schoolverlaters, nu blijkt dat we toch wel erg optimistisch zijn ge weest Hbewel, een daling van 14 mannelijke werklozen in de maand juni was toch altijd lekker meege nomen. De schoolverlaters hebben kenne lijk eerst vakantie gehouden en zich pas in juli als werkzoekende laten inschrijven. Dat is dan ook de re den dat het aantal werklozen van 738 in juni is gestegen tot 833 in ju li. Een kleine troost moge zijn dat dit aantal in juli vorig jaar nog 918 bedroeg. Maar desondanks zitten we me deze 833 werkloze mannen weer net iets boven het provinciale gemiddelde. Bij de vrouwen ging het al niet veel beter. Waren er in juni nog 249 werkloos, in juli steeg hun aan tal tot 316. Bleven we in juni met werkloze mannen en vrouwen samen, bene den de 1000, in juli zitten we met 1149 werklozen er dik boven. Treu rig maar waar. Het grootste aanbod werklozen zit in de metaalsektor (183), ge volgd door de bouwvakkers met 173, en het kantoorpersoneel met 111. Dit wat betreft de werkloze mannen. Bij de vrouwen vindt men de meeste werklozen bij het kan toorpersoneel (90), gevolgd door winkelpersoneel en huishoudelijk personeel, elk ruim 40. Laten we hopen dat de vakature- bank, die het Arbeidsbureau Ven ray deze maand nog gaat instellen, enig soulaas kan bieden. Zoals het er nu uit ziet moeten we echter wel rekening houden met het feit dat de werkloosheid in Venray boven de 1000 mannen en vrouwen zal blijven schommelen. Of de con junctuur zou zich drastisch moeten verbeteren. Voor Limburg blijft het grootste aantal wekl'ozen zich in de oostelij ke mijnstreek ophouden. Maar ook daar is, ondanks een stijging in ju li van dit jaar, toch een teruggang te zien ten opzichte van juli van 't vorige jaar. Het Jachthoorn-, Trompet ten- en Majoretterakorps „St. Petrus Banden" wil er een traditie van maken jaarlijks ter afsluiting van de zomer een taptoe te houden op de Grote Markt. Vorig jaar werd hiermee begonnen. Ondanks de plotselinge regenbui en het uitwijken naar „De Wetteling" werd deze eerste taptoe een groot sukses. Dit jaar zal de taptoe weer worden gehouden op de Grote Markt op zater dag 28 augustus en bij onver hoopt slecht weer in de ge meentelijke sporthal „De Wet- Aan de „Taptoe 1976" zul len niet minder dan zeven korpsen htm medewerking verlenen. Evenals vorig jaar zullen de Venrayse korpsen Euterpe" en het Jachthoorn- korps meewerken. Van buiten komen „Luctor et Emergo" uit Beuningen, de drumband show- en klaroenkorps „Mo lenberg" uit Heerlen,, de mu ziekvereniging „Hartog" uit Oss, de drumband „Hintham" uit Rosmalen en „Fortissimo" uit Venlo. De taptoe begint op 28 aug. 's avonds om acht uur en ter bestrijding van de onkosten zal een bescheiden entree wor den geheven, n.l. 1,voor jeugdigen tot 16 jaar en 2.50 voor ouderen, met uitzonde ring van bejaarden, die op vertoon van hun bejaarden- pas gratis toegang hebben.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1