In „De Berghaag" te Oostrum VAKANTIE Ondanks vele protesten toch een woonwagenkamp gastvrij onderdak voor honden en katten De bordjes zijn verhangen VRIJDAG 30 JUU 1976 Nr. 31 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS \M =N MUNCKHOF B.V. VENRAY WFP1ZRI AH VOOR VPKIRAY PM OMCTRPVPM ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJ IS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 TCIXIVHI CIN II3 I 8AE IS.E I PER HALFJAAR 10,- (uitsluitend bij vooruitbetaling) VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DE GROTESTRAAT 28 POSTBL Bg een bezoek aan het Hondenpension en -asiel „De Berghaag" aan de Vennenweg 5 in Oostrum wordt men met een in alle toonaarden blaffend hcndenkoor enthousiast begroet. Hcog opspringend tegen het gaas van hun hokken proberen zijn de aandacht van de vreem deling te trekken of met nijdig gegrom* van hun verschrikkelijke afkeer jegens de mens blijk te geven. Voor een twaalftal honden is die afkeer bepaald niet ongegrond. Immers zij werden in de af gelopen weken door hun baas zonder meer aan de kant van de weg gezet om hun hcndenleventje maar zelfstandig te gaan „lijden" cmdat de familie zo nGdig zonde rhond op vakantie moest gaan en geen geld over had om het trouwe beestje in een hondenpension te deen. Dank zij hondenvrienden komen de dieren meestal toch wel weer via de politie in het asiel terecht om daar liefdevol verzorgd te worden in afwachting van een eventuele nieuwe, maar zeker wel hartelijker baas. Het hendenpension en -asiel „De Berghaag' in Oostrum is de enige inrichting in de wijde omtrek, wel ke niet alleen henden in pension neemt, maar ook zwerfhonden en -katten opneemt. De heer en mevr. F. van Bergen - G. van Bergen-Ha- gens (de namen afgekort en gecom bineerd tot de naam „Berghaag') hebben zelfs de verplichting op zich ggencmen honden en katten, die in de gemeenten Venray, Vierlingsbeek en Wanroy werden gevonden of door de Groep Hcrst van de Rijks politie worden binnengebracht, op te nemen. Sinds 22 mei 1974 moeten alle hon den in een officieel register van de gemeente Venray worden geregis treerd, terwijl de dieren vanaf au gustus 1974 in opdracht van de in specteur van de dierenbescherming moeten worden ingeënt tegen hon- denziekten. Opdat de inentingskos- ten voor de plaatselijke afdeling van de Dierenbescherming te hcog zijn, worden deze kosten door de gemeen te vergoed. Dat het de gemeente- Venray wel wat waard is om een goed' honden pension en -asiel binnen haar gren zen te hebben werd vorig jaar be wezen toen de gemeenteraad besloot 60% subsidie toe te kennen in de kosten van een om het asiel te plaatsen hekwerk. „Een zaligheid" noemt mevr. van Bergen dit hek. De henden kunnen nu vrij buiten de kennels lopen zon- Wie verre reizen doet kan veel verhalen, maar wie in Venray wandelt kan mooi verdwalen Daarvoor behoeft men zelfs ie bebouwde kom nog niet uit :e gaan want dit is al moge lijk als men op zoek gaat naar ie weg „Aan de Dril" in de nieuwe woonwijk „Vlakwa ter". Wanneer men vanaf de Mer- seloseweg de laatste woon straat links in gaat ziet men aan de rechterzijde de straat naamaanduiding „Aan de Dril". Maar komt men van de andere kant deze straat in, dan blijkt de straat ineens „Hoopweg" te heten. Hetzelfde is het geval met de Hoopweg. Vanaf de rich ting ziekenhuis is duidelijk aangegeven, dat men zich op de Hoopweg bevindt. Edoch.... aan het einde van deze weg blijkt plotseling, dat deze weg „Aan de Dril' heet! Zouden de gemeentelijke straatnaambordenplaatsers zich hebben vergist, of is er een grappenmaker bezig ge weest, die de bordjes heeft verhangen? der dat er gevaar voor weglopen be staat. Op het terrein bevindt zich neg een omheinde grasvlakte, waar op de honden op gezette tijden zich naar hartelust kunnen uitleven. Het echtpaar van Bergen-Hagens is wèg van honden. Toen zij nog „thuis" waren mochten zij geen hondje houden en in de eerste jaren van hun trcuwen woonden zij op kamers en ook daar was het houden van een hond taboe. Dat veranderde in november 1963 toen het echtpaar op de Vennenweg in Oostrum ging wonen. Meteen werden een paar hondjes aangeschaft en kerte tijd later kwa men er meer honden bij cmdat de heer Kcusemaker van de afdeling Venray van de Dierenbescherming 3.C00,had weten los te peuteren vcor het onderbrengen van loslopen de honden. Met dit geld kon een be gin worden gemaakt met de bouw van de eerste kennel. Teen dierenarts Lconen het echt paar vertelde, dat in Venray en om geving grote behoefte bestond aan een hondenpension, stapte mevr. van Bergen naar de gemeente dat was in 1970 cm een kennelvergunning te vragen. Ten gemeentehuize zette men gro te ogen cp, want men had daar nog nooit van een dergelijke vergunning gehoord. Maar na uren zoeken kwam tenslotte het „Honden- en katter.besluit" vcor de dag en de De heer De Bruyn, als eerste spre ker, konstateerde niet ten onrechte, dat het voorstel in twee delen uit een viel. Eerstens het nemen van een voorbereïdingsbesluit en twee- dens de aanwijzing van het terrein, waarvoor de wijziging gold, als staanplaats voor acht woonwagens. Van de tien alternatieven was deze plaats tenslotte gekozen. Volgens zijn fraktie lag deze plaats te ge- iscleerd cm de voorgestelde integra tie mogelijk te maken. Hij had der halve veel moeite met het voorlig gende voorstel. De heer Heintjes stelde, dat de omwonenden na de gehouden hea ring niet voldoende aan hun trekken waren gekomen en Mevr. Poels-Pe- ters vertelde nog eens met nadruk nooit voor de aanwijzing van dit ter rein te zijn geweest. In de eerste plaats in verband met de aanwezig heid van industrie in de onmiddel lijke nabijheid, tweedens in verband met de ligging van een slopersbe drijf vlak bij en ten derde omdat een psychiatrische inrichting op een steenworp afstand is gelegen. Vol gens haar zou bovendien een nog zwaarder stempel worden gedrukt op de nabij gelegen woonwijk. Daarnaast echter besefte zij ook, dat door nee te zeggen tegen het voorstel de noodsituatie van „De Römer" in Venlo niet kon worden opgelost. Ook de heer Janssen benadrukte het zwaarder worden van het op de eerste vergunning kon worden ver leend Op 1 juli 1971 werd „De Berg haag" in stromende regen door bur gemeester F. Schols officieel ge opend. Dagenlang hebben we gepoetst, geharkt en gedaan cm zo goed mo gelijk voor de dag te komen en op de dag van de opening viel de regen bij bakken neerweet mevr. v. Bergen zich te herinneren. Sinds de officiële opening komen steeds meer honden en katten in „De Berghaag". De „oude troep" is in middels opgeruimd en als een ware bouwvakker bouwt de heer van Ber gen aan zijn nieuwe kennels. Intus sen zijn er twee kennels voor „nor male" henden en een kleinere ken nel vcor grote honden cp het terrein verrezen. Binnenkort hoopt men het geheel gerenoveerde hendenpension en -asiel te kunnen heropenen. Momenteel heeft de Berghaag 55 henden in pension, terwijl 12 hon den en 7 katten, die door hun voor malige bazen aan de kant zijn gezet, hier liefdevol worden verzorgd. „Het aantal zwerfhonden en -kat ten, dat deze zomer hier is binnen gebracht valt ons 100% mee", ver telt mevr. van Bergen, die zeker na de verplichte inenting van honden tegen rabius en met de grote trek naar vakantie-oorden, grotere aan tallen in de steek gelaten dieren had verwacht. Daar staat tegenover, dat het aantal pensionhonden en -kat ten steeds toeneemt. Regelmatig werden de heer en mevr. van Bergen geconfronteerd met dierenleed. Als voorbeeld noe men zij een klein hondje met jon kies, dat in Ysselsteyn werd gevon den in de' bossen, met een dikke kceieketting vastgebonden aan een bcom. Of de op de snelweg uit een auto gesmeten teckeltje, dat meer dood dan levend werd binnenge bracht en nu als een troetelbeestje wordt, verzorgd. Dezer dagen werd een Duitse staander met twee pup pies binnengebracht. Ook zij waren ergens langs de weg gevonden. Van de overige puppies was geen spoor te bekennen. wijk gedrukte stempel, waarbij hij verder aanvoerde, dat het integre ren van de woonwagenbewoners in deze wijk uiterst moeilijk zou wor den. Beide sprekers kregen een applaus van de publieke tribune. De heer v. d. Locht was een an dere mening toegedaan. Hij schetste de onhoudbare situatie in „De Ro mer" en verbaasde zich er over, dat de twee grootste frakties zich tegen het voorstel van b. en w. kantten. Door hem werd nog eens aangehaald dat iedere plaats, die voor woon wagenkamp wordt aangewezen wel op tegenstand van de omwonenden kon rekenen. Hij pleitte derhalve vcor het aannemen van het voor stel. Wethouder Schols, het .ruimtelijke aspect bekijkende, herinnerde er aan dat van de tien alternatieven, uit eindelijk vier plaatsen waren over- 1 gebleven en van deze vier werd door de Regiocommissie deze plaats als de beste aangemerkt. Gezien de haast, welke moet worden gemaakt, adviseerde hij de raad ja tegen het voorstel te zeggen. Wethouder mevr. Rutten-Tielen bekeek de zaak van de maatschap pelijke kant en ook zij wees er op, dat door het niet nemen van het be sluit de situatie in „De Römer" steeds ondraaglijker wordt. Het zoeken naar een nieuwe plaats zou volgens haar maanden duren. Het is, zo stelde zij, de bedoeling. Maar ook het leed van de echte hondenliefhebber is het echtpaar niet vreemd. Zoals b.v. van een da me, wier hond was doodgereden en nu o zo graag een precies dezelfde hond wil terughebben. dat deze zaak straks zal worden be geleid door de stichting Samen- levings Opbouw, de buurtwerker en het ^Regionaal Instituut voor Maat schappelijk Werk. Burgemeester Defesche lichtte toe, dat deze avond alleen ging over het nemen van een voorberei- dingsbesluit op basis waarvan Ge deputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar (voor het vesti gen van een woonwagenkamp) kunnen afgeven Het plan wordt ter inzage gelegd waarbij iedereen de mogelijkheid krijgt officieel zijn bezwaren in te dienen. Voor dat het provinciaal bestuur de verklaring van geen bezwaar af geeft zullen de bezwaren zeker meespelen, zo garandeerde hij de verontruste raadsleden en buurt bewoners. Door mevr. Rutten werd boven dien gezegd, dat duidelijk is vast gelegd, dat geen slcopopslag op het terrein wordt toegestaan. Naar Ven ray mogen alleen die woonwagenbe woners komen, die op een andere manier dan met sloop hun boterham verdienen. Door mevr. Poels-Peters werd voorgesteld in plaats van één kamp met acht staanplaatsen in Venray, twee kampjes voor vier staanplaat sen in de kerkdorpen te realiseren, cmdat zij van mening was, dat de bewoners van de kerkdorpen meer tolerantie aan de dag zouden leggen. Het antwoord op deze suggestie had zij overigens al eerder in een commissievergadering gehoord. De bewoners van de kerkdorpen stellen n.l. dat vreemden zich ingevolge het beleidsplan woningbouw kerkdorpen niet op de dorpen mogen vestigen. Waarom dan woonwagenbewoners wel? Tijdens het vragenuurtje konsta teerde de heer Willems dan ook, dat op dit punt een overeenkomst is te vinden tussen Venray-kom en de kerkdorpen De heer Janssen stelde voor het besluit uit te stellen om te voorko men dat er fouten worden gemaakt, waarna de heer Reintjes om tien mi nuten schorsing vroeg voor nader beraad. Na de schorsing werd het voorstel van het college in stemming ge bracht. Tegen stemden mevr. Poels-Peters en de heren Broek- steeg, van Valkengoed, Janssen, de Bruyn en Reintjes, terwijl mevr. Rutten en de heren Achten, v. d. Locht, van Keijsteren, Oudenho ven, Fleurkens en Schols een dui- Tenslotte zijn er dan toch ook weer de leuke dingen te beleven. Zoals b.v. een bijzonder wilde pension- hend, die het maar niets vond onder een vreemd dak. „Door de pannen sprong hij er uit en smeerde hem", vertelt de heer van Bergen. Maar na twee dagen was hij terug. Voor zijn hek, dat hij twee dagen eerder had verlaten, stond hij keurig te wach ten cm weer binnengelaten te wor den En ook zoonlief Johnny heeft zo z'n avontuurtje gehad, 's Nachts om twee uur werd door de politie ge beld, dat zij met een hond kwam. Het dier had op St. Servaas de no- delijk vóór lieten horen. Het voor stel van b. en w. werd derhalve met 7 stemmen vóór en 6 stem men tégen aangenomen. Tijdens het vragenuurtje na de raadsvergadering kreeg dit onder werp uiteraard zijn vervolg, want het talrijke publiek was tenslotte niet voor niets gekemen. In de eerste plaats werd het col lege er van beschuldigd zich na de hearing niets te hebben aangetrok ken van de wensen van de omwo nenden Dit verwijt werd door de burgemeester ontzenuwd met de mededeling dat de op de hearing aanwezigen waarschijnlijk van me ning zijn dat de geuite bezwaren niet hebben meegespeeld bij het be palen van het standpunt van het college. Met nadruk stelde burge meester Defesche, dat de bezwaren wel degelijk hebben meegespeeld, maar niet zwaar genoeg werden ge acht voor het innemen van een an der standpunt. En nogmaals voerde hij aan dat voor de omwonenden straks nog ruimschoots de mogelijk heid aanwezig is om bij het provin ciaal bestuur bezwaren in te dienen, wanneer het plan ter inzage ligt. De provincie heeft tenslotte in deze het laatste woord. Door een van de omwonenden werd naar voren gebracht, dat des tijds vergunningen waren geweigerd aan autochtonen, die in het betref fende gebied wilden bouwen. Wan neer men toch het thans geldende bestemmingsplan op grond waar van de bouwvergunning werd ge weigerd ging wijzigen, kon men volgens hem ook de woningbouw hier wel mogelijk maken. De burgemeester beloofde dat in tern zou worden nagegaan of en in hce verre de mogelijkheid hiertoe kon worden geschapen, maar hij vreesde hiervoor de toestemming van G.S. te zullen krijgen. Tenslotte kwam van de zijde van het publiek het idee om het woon wagenkampje te situeren in Land- weert. Toekomstige bewoners kon den dan zelf uitmaken of zij al dan niet in de omgeving van een derge lijk kamp wilden wonen. De burgemeester herinnerde aan het eerder genomen raadsbesluit en meende, dat de raad zeker zal terug komen op dit besluit, warmeer hier aan behoefte werd gevoeld. De laatste mededeling van de om wonenden was, dat dit zeker niet de laatste aktiviteit was, welke tegen de vestiging van het woonwagen kamp in hun omgeving werd onder nomen. dige consternatie veroorzaakt in een kippehok. Pa en ma van Bergen sliepen rustig door toen hun zoontje de telefoon aannam. Even later toen één agent de hond kwam brengen zorgde hij voor de nodige paniek met de mededeling aan zijn ouders: „Kom gauw, het stikt hier van de politie, de hele kippekui zit vol Op de foto: Een duitse staander met twee pup pies hebben een liefdevol tehuis ge vonden, nadat zij door hun „baas" langs de snelweg waren gedropped. PPR bezorgd over mevrouw Poels Peters De heer H. v. d. Locht, frak- tievoorzitter van de P.P.R. in Venrays vrcedschap heeft zich zeer bezorgd getoond voor mevr Poels-Peters Hij uitte zijn bezorgdheid bij het voor stel haar te benoemen in het bestuur van de bibliotheek. Hij vond,-dat mevr. Poels- Peters -tegen haar zelf in be scherming moest worden ge nomen omdat zij al zoveel be- stuursfunkties heeft. Mevr. Poels waardeerde zijn bezorgdheid wel, maar zij kon hem mededelen dat zij al di verse bestuursfunkties had neergelegd om die besturen de kans te geven een frissere wind in het bestuur te laten waaien. Zij zei zeer veel inte resse te hebben in deze nieu we bestuursfunktie. Zij vergaarde tenslotte 9 van de 13 stemmen waaruit bur gemeester Defesche konklu- deerde, dat mevr. Poels-Peters nog voldoende frisse wind be schikbaar had Traditiegetrouw sluiten wij In de Venrayse kermisweck ons be drijf en heeft leder van onze medewerkers vakantie. Dat bete kent echter ook telkenjare dat Deel en Maas één week niet ver schijnt. De ervaring heeft ons geleerd dat èn abonné's èn ad verteerden dit kunnen begrijpen. De vakantietjjd maakt het toch al noodzakelijk dat we bijna drie maanden lang werken met een onvolledige bezetting. Maar. na de kermis hoopt Peel en Maas U weer opnieuw het wel en wee van Venray en oenstreken te kun nen presenteren. Tot dan! Een door vakantie tót dertien leden gereduceerde gemeenteraad (2 wethouders en 11 raadsleden) met op de achtergrond een ongekend volle tribune, heeft dinsdagavond drie uur nodig gehad voor het af werken van een mereendeels uit hamerstukken bestaande agenda. Alleen het voorstel betreffende het nemen van een voorbereidings- besluit tot herziening van het bestemmingsplan omgeving Nieuw- huisweg-Broekseweg nodig om de vesting van een woonwagen kamp voor acht wagen mogelijk te maken leverde zoveel stof tot discussiëren op, dat het massaal opgekomen publiek niet alleen „waar voor zijn geld" kreeg, maar bovendien alle gelegenheid om na afloop een vragenuurtje vol te maken

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1