OPNIEUW EEN 75 JARIGE HANDBOOGSCHUTTERIJ Volgend jaar bevolkingsonderzoek op baarmoederkanker in Venray een bank-safe is dubbel safe Het nieuwe verenigings recht klein - GROOT JEUGD, BROMFIETS EN ONDERWIJS Oud-Mariniers Nrd. Limburg houden kienavond in Yenray PAROCHIEFEESTEN IN KRONENBERG in keukens in prijzen St. JORIS te LEUNEN Hebben wij vorige week in dit blad aandacht geschonken aan het 75-jarige jubileum van de Merse- lose Handboogschutterij, ditmaal willen wij dat ook doen aan de Leunse handboogschutterij St. Joris, die eveneens 75 jaar bestaat. 'Opmerkelijk is dat beide kerk dorpen 75 jaar geleden elk een eigen hanidboogschutterij oprichtten. Of dat nu onderlinge naijver was, in de geest van: wat die kunnen, kunnen wij cok, weten we niet. Feit is wel dat destijds de gemeente niet royaal was met oprichtingssubsidies, dus de jongelui van toen moesten alles zelf betalen. Hoewel de aanleg van een „doel" geen kapitalen gekost zal hebben, door veelal alles zelf te ma ken, zal de aankoop van een hand boog voor velen toch wel een pro bleem zijn geweest. Rond 1900 wa- ren de centen en guldens erg schaars. GESCHIEDENIS Over de vroegste geschiedenis van deze in 1901 opgerichte handboog schutterij is weinig bekend, aange zien de bescheiden van St. Joris in de oorlcg verloren zijn gegaan. Van daar dat men in het duister tast wat de namen van de initiatiefnemers bij de oprichting van de eerste Leu- nense vereniging betreft. Vast staat echter wel, dat „meester" Van den Berg als eerste voorzitter fungeerde. St. Joris speelde altijd een be langrijke rol in het Leunense ver enigingsleven, waarbij de gezellig heid en de vrijetijdsbesteding een belangrijkere rol speelden dan het leveren van prestaties. Door een grote saamhorigheid bleven de pres taties in de loop van de jaren ech ter niet achterwege. St. Joris mocht zich zelfs districtskampicen noemen. Wat de laatste jaren betreft tra den S. Nabuurs (nationaal jeugd kampioen in 1973) en mej. M. Na buurs (nationaal dameskampioen in 1975) op de voorgrond. De huidige voorzitter A. Voer- mans is al vijftig jaar lang lid van de vereniging en vervult reeds 29 jaar de funktie van voorzitter. St. Joris kreeg in Leunen ook bekend heid door toneeluitvoeringen tijdens de wintermaanden, die tot doel had-. den de kas te spekken. CONCOURS Evenals Merselo houdt ook St. Jo ris een groot nationaal concours. Wethouder van Oers opende zondag j.l. dit grootse gebeuren, met een schot dat ver over ging. De schut ters kwamen hier maar druppelsge wijze binnen. Dat was dan ook de oorzaak dat de heer van Oers zijn schot 'n uur later loste als was ge pland. De wedstrijden vinden plaats na bij de boerderij van C. Nabuurs aan de Lorbaan en worden op zaterdag 24 en zondag 25 juli voortgezet. Zo:n 200 zestallen strijden tijdens dit toernooi om de prijzen. De officiële viering van het jubi leum vind cp vrijdag 23 juli plaats. Op deze dag wondt 's avonds om ze ven uur een eucharistieviering ge houden, gevolgd door een receptie van acht tot tien uur in zaal Mar tens, waar St. Joris steeds onderdak heeft gevonden. Tijdens de receptie worden ook enkele leden gehuldigd. MERSELO In Merselo heerste zondag na de middag al gauw 'n gezellige sfeer al was hier de opkomst van de schut ters ook nog niet denderend te noe men. Kennelijk vertrouwde men de bewolkte hemel niet zo erg, maar het bleef die zondag toch wel droog. De receptie die „St. Hubertus" za terdag hield, was druk bezocht en het bleek eens te meer dat de hand boogsport op de kerkdorpen een warm hart wordt toegedragen. Wethouder van, Oers opende btf St. Joris het concours. In Merselo was de belangstelling en deelname goed. De roep om verkeersonderwijs aan de jongeren van 13 tot en met 16 jaar wordt steeds sterker. Nadat de kinderen op de basisschool' het verplichte verkeersonderricht heb ben afgesloten met het afleggen van een examen, moet men ver wachten dat zij zich in het verkeer op de fiets kunnen handhaven. Op him 16e volgt dan vaak de betrek kelijk grote overstap naar het eerste gemotoriseerde vervoermiddel, de bromfiets. Aan de voorbereiding hierop wordt althans in het middelbaar onderwijs vrijwel niets gedaan. En toch heb ben al jarenlang velen zich inge spannen om dit van de grond te krijgen. Eén daarvan is Veilig Ver keer Nederland, die thans voor het tweede jaar experimenteert met een verkeers-lesrooster op acht middel bare scholen in Eindhoven. Daar wordt verkeersles gegeven in de 3e klassen, met positieve reakties. Men denkt nu aan uitbreiding van het experiment over meer scholen in het land, waarvoor WN steun wil vra gen bij het ministerie. Maar deze steun zal op zich niet voldoende zijn. Ook de scholen zelf moeten de verkeerslessen in hun toch al beperkte aantal uren willen of kunnen inlassen. Verder is het de vraag, of onderricht in verkeersza ken op school voldoende is om als 16-jarige bromfietser verantwoord aan het verkeer deel te gaan nemen. De jeugd zal zo mogelijk al eerder rij-ervaring moeten opdoen en daar voor bieden bromfietsbehendigheids- banen (trialbanen) en crossbanen 'n uitstekende mogelijkheid. Zij leren daar op de juiste manier de brom fiets te manoevreren en het voertuig te beheersen. Zij kunnen er b.v. ook ervaring opdoen met het schatten van de benodigde remweg, die be ginnende rijders vaak onderschat ten. Toch kan dit alleen maar in de praktijk Worden geleerd. De trial- en crossbaan biedt de beste mogelijkheden om de jeugd al vóór het 16e jaar met dit alles ver trouwd te maken. De aanleg van dergelijke banen zou een taak voor de gemeentelijke overheid moeten zijn, in het belang van de verkeers veiligheid. Het is verheugend dat men na een eerste geslaagde proef in Vianen, nu reeds in verschillende gemeenten met trialbanen heeft geëxperimen teerd. Met diverse andere gemeen ten is overleg gaande. Kontakt oud-mariniers Noords- Limburg organiseert op heden vrij dag in Venrays schouwburg 'n kien avond, welke om 19.45 uur begint. Er zijn fraaie prijzen te winnen. MEER BEKENDHEID De onderafdeling Noord-Limburg ressorteert onder de afdeling Lim burg, die evenals de landelijke ver eniging, elk jaar een reünie voor haar leden houdt. De afdeling Noord Limburg alleen al telt zo'n 180 le den, die elk kwartaal een eigen én een landelijk kontaktblad ontvan gen. Nu wil de afdeling Noord-Lim burg wat meer bekendheid geven aan haar organisatie. Dit koppelt het bestuur dan meteen aan de be hoefte aan meer financiële steun en dat heeft weer geresulteerd in het idee om een kienavond te organi seren. Want Kontakt Oud Mariniers is geen kulturele vereniging en kan dus niet in aanmerking komen voor enige subsidie. LANDELIJKE REÜNIE Mede doordat Kontakt zich op de eerste plaats ten doel stelt het on dersteunen met raad en mogelijk met daad van leden in moeilijkhe den 2en de nabestaanden van ge sneuvelden, is het belangrijk dat de vereniging blijft bestaan. Het kon taktblad, dat elk kwartaal wordt uitgegeven, wordt bekostigd door de adverteerders. De 10,lidmaat schap gaat naar 't landelijk Kontakt Oud-Mariniers en moet gezien wor den als een financiële bijdrage in de cnkosten van de jaarlijkse lande lijke reünie. De afdeling Noord-Lim burg moet dus geheel in eigen mid delen voorzien. Om belangstellenden iets te laten proeven van de sfeer die er tijdens zo'n bijeenkomst van cud-mariniers en wellicht hun ge zinnen heerst, is iedereen welkom tijdens de kienavond. STEUN Oud-mariniers, die graag lid wil len worden van de afdeling Noord- Limburg of er iets meer over willen weten kunnen kontakt opnemen met de nieuwe penningmeester de heer W. H. Crienen, Past. Esserstraat 10, Beringe, tel. 2918. Het lidmaatschap kost dus 10,per jaar. Iemand die de oud-mariniers een warm hart toedraagt en hen financieel' wil steu nen kan dit doen via de Rabobank nr. 14.19.28.433 t.g.v. Kontakt Oud- Mariniers, Noord-Limburg. De ongeveer duizend inwoners van Kronenberg treffen de laatste voor bereidingen voor het jaarlijks terug kerend grote evenement, de Pa- rcchiefeesten. Deze staan dit jaar voor de 46e maal in successie op 't programma en de organisatoren hebben ook dit maal een boeiend programma samengesteld voor jong en oud. De feesten zijn 46 jaar geleden ontstaan uit een voetbaltoernooi dat jaarlijks op 15 augustus voor de in standhouding van de plaatselijke ikeirk werd gehouden. Geleidelijk groeide het toernooi uit tot een fancy-fair met diverse attrakties. De laatste jaren worden zelfs twee weekends uitgetrokken en is het voetbaltoernooi niet meer hoofd zaak. Andere evenementen, zoals 'n uitvoerig en spectaculair luchtpro- gramma beheersen nu het program ma. Ook zijn de laatste jaren diverse artiesten van radio en tv naar Kro nenberg gekomen om de feesten op te luisteren. Zo hebben de organi satoren onder meer de Zangeres Zender Naam, Rita Corita en Rob de Nijs in Kronenberg mogen begroe ten. Ook dit jaar hebben weer zeer bekende artiesten hun medewerking toegezegd. Voor de voetballiefhebbers is on getwijfeld de zeer interessante voet balwedstrijd tussen de kersverse ere-divisionist FC VW en lands kampioen bij de amateurs, Limbur- gia uit Brunssum, het 'hoogtepunt. Deze wedstrijd wordt op zaterdag 24 juli om half zes in het gemeentelijk sportpark aan de Meerweg gespeeld. .Aansluitend begint in 't grote feest paviljoen een bonte avond met een tombola, een optreden van The Dri vers en het bekende duo Cees en Marjan Op zondag 25 juni wordt om elf uur 's morgens begonnen met het voetbaltoernooi voor elftallen uit de afdelingen Noord-Brabant en Lim burg van de KNVB. Tussen half drie en drie uur is er een optreden ge pland #van het schuttersgilde uit Leendê-S trijp. Tijdens de finale van het voetbaltoernooi, omstreeks half vier, treedt de drumband en het majorettenkorps uit Kronenberg op. Om kwart over vier zal een stunt team van de Belgische Luchtmacht boven het Kronenbergse sportpark enkele halsbrekende toeren uitha len. Na een tweede optreden van de schutters uit Leende-Strijp begint cm kwart over vijf de grote lucht- show van de Duitse Trabergroep en bij tijdige ontdekking 100"/' kans op genezing Zoals bekend zal ook in de ge meente Venray 't bevolkingsonder zoek op baarmoederhalskanker wor den gehouden. Het ligt in de bedoe ling, dat in de maand februari het onderzoek zal starten. Hoewel ui teraard tegen die tijd de hiervoor in aanmerking komende dames uit voerig zullen wtfrden voorgelicht in- verband met dit onderzoek, is het goed nu reeds hierover iets te ver tellen, omdat dit bevolkingsonder- naar kanker van de baarmoederhals nogal eens in 't nieuws is. De nood zaak ervan wordt door sommigen in twijfel getrokken en professoren en doktoren zijn het voor de t.v. niet altyd met elkaar eens, hetgeen ver warring bij veel vrouwen doet ont staan. Feit is, dat er 100% kans op gene zing bestaat, wanneer de ziekte vroegtijdig wordt gesignaleerd. Bo vendien is het een duidelijke zaak, dat al het aan het onderzoek beste de geld zeker verantwoord is uitge geven, wanneer slechts één vrouw door dit onderzoek het leven wordt gered. VAN GROOT BELANG Het laten nemen van strijkjes door de huisarts, is helaas nog een weinig ingeburgerde gewoonte. Door een massaal onderzoek wordt een groot aantal vrouwen bereikt, dat anders waarschijnlijk niet onderzocht zou worden. In de plaatsen waar dit on derzoek al heeft plaatsgevonden is het nut van een dergelijk onderzoek al onomstotelijk bewezen. Jammer genoeg hebben veel vrou wen neg een soort drempelvrees of misschien is er cok sprake van een struisvogelpolitiek, om het niet wil len weten of men iets mankeert Daarom is het goed, nu reeds de gang van zaken bij dit onderzoek weer te géven. UITSTRIJK JE Het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker is gebaseerd op celonderzoek, het z.g. cytologisch onderzoek. Het begint met het nemen van een uitstrijkje. Met een houten spattel wordt wat slijm uit de baarmoeder hals genomen. Dit is een volkomen pijnloze behandeling. Dit uitstrijkje gaat naar het streeklaboratorium in Nijmegen, waar het celbeeld nauw keurig wordt bestudeerd. Is dat beeld normaal, dan is er niets aan de hand en kan worden gewacht tot een volgend onderzoek. Het is n.l. de bedoeling, dat het be volkingsonderzoek om de 3 jaar zal werden herhaald. Bij tussentijdse klachten zal men zich natuurlijk wel tot de huisdokter moeten wen den. Het is ook mogelijk, dat het cel beeld een lichte, afwijking te zien geeft. Om geen enkel risico te lo pen wordt men dan regelmatig on der cytologische controle gehouden. Dat wil dan zeggen, dat er op regel matige tijden een uitstrijkje moet worden gemaakt. Dan zijn er de z.g. „positieve uit- strijkjes". Het celbeeld geeft dan aan, dat er zich in de baarmoeder hals een kwaadaardige afwijking bevindt. Om zekerheid té krijgen wordt dan overgegaan tot de tweede fase van het onderzoek, n.l. het weefsel- onderzoek (histologisóh onderzoek). Uit de baarmoederhals wordt dan een zeer klein stukje weefsel weg genomen (Biopsie), dat door de pa- thaloog-anatcoom microscopisch on derzocht wordt. Wijst het weefsel- onderzoek uit, dat er inderdaad een kwaadaardige afwijking in de baar- mcederhals aanwezig is, dan wordt - in nauw overleg met de vrouwen arts (gynaecoloog) - besloten over te gaan tot de volgende ingreep, wel ke conisatie wordt genoemd. Velen denken, dat een vrouw na die ingreep niet meer als vrouw funktioneert, of geen kinderen meer kan krijgen. Een conisatie is even wel een ingreep, waarbij slechts een gedeelte van de baarmoederhals wordt weggenomen, en wel dat ge deelte waarin zich het kwaadaardig gezwel bevindt (carionoom). Een zwangerschap behoort na een coni- safeloket Hell Drivers. Op een hoogte van on geveer 50 meter zullen leden van deze groep stuntwerk laten zien. Na deze show, tegen kwart voor zeven, stijgen vanuit Kronenberg enkele heteluchtballons op. Belang stellenden kunnen de voorbereidin gen hiervan op de voet volgen. Speciaal voor de kinderen treden tussen half twee en half vier de van het scherm bekende figuren Ome Willem en August op in het feest- paviljoen. Het avondprogramma voor 25 juli begint om acht uur en Hannie en de Rekels staan dan borg voor een vul lend avondprogramma. Op vrijdage 30 juli worden de feesten voortgezet met een disco avond voor de jongeren in het f eest paviljoen. Medewerking hieraan verlenen de Interstate Roadshow en het Rodeo orkest. Voor zaterdag 31 juli staat vanaf acht uur een dansavond in 't feest- paviljoen op het drukke program ma. De parochiefeesten 1976 worden cp 1 augustus besloten met een Frühshoppen van elf tot twee uur. De slotavond, met onder meer trek king van de grote loterij, heeft plaats vanaf acht uur. Tussen half elf en middernacht treedt Rob de Nijs nog enlkele malen op. satie zeker nog tot de mogelijkheden In enkele gevallen is een conisatie niet voldoende en kan 'n uitgebrei dere ingreep - 't wegnemen van de volledige baarmoeder - noodzakelijk zijn. WAARBORGEN Vóór er een ingreep wordt gedaan is er altijd een persoonlijk gesprek met de huisarts en later nog eens met de vrouwenarts. Bovendien zal de patiënt zelf toestemming moeten geven voor een ingreep, want geen vrouw in Nederland wordt tegen haar wil ergens voor behandeld, laat staan onnodig behandeld. Het gehele onderzoek op baarmoe derhalskanker en de behandeling daarvan is met zoveel waarborgen omkleed, dat iedere vrouw er gerust aan kan deelnemen. WESTSINGEL 54 VENRAY TEL. 04780-2851 Met de invoering van boèk 2 van het Nieuw Burgerlijk Wetboek op 26 juli 1976 treden ten aanzien van het verenigingsrecht een aantal ver anderingen op, die betrekking heb ben op alle verenigingen in Neder land, op welk terrein dan ook (kui tuur, sport, welzijnswerk, etc.). Onder het nieuwe recht bezitten alle verenigingen rechtspersoonlijk heid, waarbij twee soorten rechts bevoegdheid worden onderscheiden: volledige en beperkte. Volledige rechsbevoegdheid heeft een vereniging die bij notariële ak te is opgericht of waarvan de statu ten later in een dergelijke akte zijn opgenomen. Beperkte rechtsbevoegdheid heeft een vereniging waarbij dat niet is gebeurd, maar die bijvoorbeeld mondeling of bij een onderhandse akte is opgericht. Deggene die namens een vereni ging met beperkte rechtsbevoegd heid handelt, is naast de vereniging hoofdelijk aansprakelijk. Alle verenigingen met volledige rechtsbevoegdheid moeten inge schreven worden in het verenigin- genregister bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken. De andere verenigingen zijn hiertoe niet ver plicht; zij kunnen het echter wel doen. In de nieuwe wet zijn tevens re gels opgenomen over de interne or ganisatie van de vereniging. Verenigingsbesturen die meer in-' lichtingen willen hebben over het nieuwe verenigingsrecht, alsmede ever de gevolgen voor bestaande verenigingen, kunnen zich wenden tot een notaris, die ook een folder met meer informatie over he nieuwe recht ter beschikking heeft.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 3