Vakantiewerk scholieren NUuw voordeel halen in de grootse zomer-OPRUIMING bij op alle afdelingen vele aanbiedingen voor halve prijs of nog minder... Commissievergaderingen klein GROOT CIntóJictnjen b.v\%R LInhiUccyen bv.(%^ Rijdende caravan in brand Inbraak Diefstal dieselolie Damhert doodgereden Fietser tegen graafmachine Fietser botste tegen stoppende auto Diefstal Inbraken in geparkeerde auto's Geen vrije doorgang fJÜlfïSSfiNL in keukens in prijzen TROPISCHE HITTE IN HET NIEUWE GEMEENTEHUIS de speciaalzaken met 'n enorme sortering in heren-, jongens- en vrijetijdskleding voor betaalbare prijzen! OPENBARE WERKEN EN VERKEER ONDERWIJS, CULTUUR EN RECREATIE De mogelijkheden voor de school jeugd om dit jaar tijdens hun vakan tie een extra zakgeld te verdienen door in een of ander bedrijf te gaan werken, zijn wel bijzonder schaars 'geweest, en zijn dat nog. Het aanbod van (jonge) mensen en de vraag daarnaar, liggen in zo'n ongunstige verhouding, dat de kansen om tijde lijk werk te krijgen, haast miniem zijn. Dat is voor velen een danige te leurstelling, gewend als ze waren in vori'ge jaren een mooie bijverdienste te incasseren en dan de laatste we ken van hun vakantie met een rui mere portemonnee van hun vrije tijd te genieten. Voor degenen, die er toch in slaag den werk te vinden, en voor hen die hun hoop gevestigd hebben op de laatste weken van juli of begin au gustus, volgen hier enkele wetens waardigheden, waaraan men dikwijls geen aandacht besteedt of waarvan men in het geheel geen kennis draagt. LOON Voor studenten en scholieren, die in hun vakantie tijdelijk werk ver richten, gelden de wettelijke bepalin gen inzake het minimum (jeugd)- loon. Dit betekent, dat zij in het alge meen aanspraak kunnen maken op het vcor hun leeftijd geldende mi nimumloon per uur, per dag of per week. Zij moeten echter gedurende meer dan éénderde van de voor het werk gebruikelijke arbeidstijd werkzaam zijn. Bovendien moet dat werk tot de normale bedrijfsvoering behoren, d.w.z. werk, dat wordt overgenomen van vaste krachten, die met vakan tie zijn of werk, dat door bepaalde omstandigheden (het seizoen) extra mankracht vergt, b.v. in de land- en tuinbouw. ARBEIDSTIJD Op de vakantiewerkers zijn de be palingen van de Arbeidswet en het Arbeidsbesluit jeugdigen van toe passing. Zo moet een scholier ten minste 15 jaar oud zijn om in de vakantie te mogen werken. Voor degenen, die nog geen 18 jaar oud zijn is een arbeidskaart vereist. De ze kaart is verkrijgbaar bij de ge meentesecretarie in de woonplaats. Scholieren die 15 jaar oud zijn, maar nog geen 10 jaar volledig dag onderwijs hebben gevolgd, zijn van deze laatste regeling uitgezonderd; zij hebben geen. arbeidskaart nodig en mogen slechts lichte werkzaam heden verrichten. Ten aanzien van werk- en rusttijden geldt het vol- ggende: Jongeren onder de 18 jaar mogen niet werken, in fabrieken en werkplaatsen tussen 6 uur 's avonds en 7 uur 's morgens. in winkels tussen 7 uur 's avonds en 8 uur 's morgens; in kantoren tussen 6 u. 's avonds en 8 uur 's morgens; 's avonds en 8 uur 's morgens; in horecabedrijven tussen 8 uur in verpleeginrichtingen tussen 11 uur 's avonds en 5 uur 's mor gens. VEILIGHEID De bepalingen uit de Veiligheids wet zijn eveneens van toepassing op scholieren met een tijdelijke vakan- tiebaan. Doordat vakantiewerkers door gaans wat vreemd staan tegenover hun tijdelijke werk is de kans op ongevallen bij hen groter dan bij werkende jongeren in het algemeen het geval is. Instruktie is daarom juist voor vakantiewerkers van groot belang. SOCIALE VERZEKERING EN BELASTING Studenten en scholieren zijn in hun tijdelijke dienstbetrekking ver zekerd krachtens de sociale wetten. Van hun loon betalen ze dus de ge bruikelijke premies. Als aan de wet telijke voorwaarden is voldaan heb ben ze recht op uitkering. Zo kun nen ze bijvoorbeeld aanspraak ma ken op ziekengeld, wanneer ze tij dens hun werkperiode ziek worden. De vakantiewerker is ook belas ting over zijn loon verschuldigd. In het algemeen is teruggave van de loonbelasting over vakantie werk mogelijk. Daartoe dient be gin volgend jaar een zgn. T-biljet ■te worden ingezonden bij de in spectie der directe belastingen, waar dit biljet verkrijgbaar is. AI hoewel de kansen in 1976 dui delijk minder zijn dan in vergelijk- king met voorgaande jaren loont 'n bezoek aan een Gewestelijk Ar beidsbureau misschien toch de moeite, vooral ook omdat de Gewes telijke Arbeidsbureaus niet enkele bemiddelen maar zich daarbij ook zeer duidelijk toeleggen op het ge ven van beroepen- en studievoor lichting en het verstrekken van alle informatie die met het vinden een aanvaarden van een baan samen hangt Uit beide commissievergaderingen noteerden wij nog het volgende: Een gunstig advies werd door de commissie gegeven tot: aanschaffing van deel II van de speelleesset voor de basisschool de Meent te Leunen; aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de basisschool te Ysselsteyn; aanschaffing en leggen van marmoleum ten behoeve van de kleuterschool Foekepot I en II; vaststelling van de vergoeding als bedeeld in art. 189 van het be sluit buitengewoon onderwijs, wat nu definitief werd vastgesteld op 966,per leerling; idem ten behoeve van de L.O.M. school tot een bedrag van 766, per leerling; idem als vergoeding bedoeld in art. 101 ten bedrage van 267,per leerling; De commissie volgde het advies op tot het verlenen van een krediet tot opheffing van de tekorten van de bibliotheek en het vaststellen van de gemeentelijke vergoeding aan de bibliotheek over het eerste halfjaar 1975 hetgeen een bedrag vergt van 44.805,—. De gemeentelijke vergoeding aan de Stichting Katholieke Openbare Het cp weg naar de camping Heydse Peel te Ysselsteyn zijnde ge zin G. uit Horst (vader, moeder en 2 kinderen) moest zijn vakantie voor tijdig afbreken. De achter hun auto gekoppelde caravan geraakte door onverklaarbare oorzaak op de Steeg- se Peelweg in brand. De bestuurder van de auo zag uit de caravan rook komen. Toen hij stopte en de deur van de caravan opende, kwam hem een grote steekvlam tegemoet. Hij trachtte neg met een poederbrand blusser het vuur te doven maar dat gelukte niet. Hij zag wél kans een gasfles uit de caravan te verwijde ren. Venrays brandweer kon niets an ders meer doen dat de geheel uit gebrande caravan te doven "en langs de kant van de weg te slepen. Tijdens afwezigheid van de fam. P. te Ysselsteyn werd daar een in braak gepleegd in hun woning. In zoverre ken worden vastgesteld is in ieder geval een kleutertelevisie en eeri koperen klok meegenomen. Mevr. J., eveneens in Ysselsteyn, kwam bij haar thuiskomst tot de ontdekking dat ook zij met onge wenst bezoek was vereerd gewor den. Alleen een beurs met 20, was verdwenen. Alle kasten en la den waren onderzocht. Door inslaan van twee grote ruiten was toegang tot de woning verkregen. Leeszaal en Bibliotheek te bepalen op 174.988,waarvan 114.458, gerekend dient te worden tot de personele kosten en het restant tot de overige kosten. De lagere school van Ysselsteyn zit zolang de nieuwbouw nog niet in gebruik is genomen met ruimte tekort en om deze op te heffen wil men de oude gymnastiekzaal daar voor in gebruik nemen. Er moeten nog enkele voorzieningen worden aangebracht Teggen een investering van 15.000,voor o.a. toiletten, hadden de commissieleden geen be zwaar. Voor de inzet van de organisato ren van 't Kindervakantiewerk had de commissie niets dan lof en het was voor de commissieleden ver heugend te vernemen dat de zilveren organisatoren van dit vakantiewerk voldoende geld had gespaard om 'n circusvoorstelling te laten geven. Hiervoor werd geen gemeentelijke subsidie gevraagd. Het gemeentebestuur voelt er niet veel voor om de in eigendom ver kregen landbouwgronden zelf te gaan exploiteren, zoals de gemeen te Helmond dat b.v. doet. Wel zal getracht worden deze gronden van jaar tot jaar te verpachten. De heer Fleurkens sprak zijn mis noegen uit over het Waterschap en noemde zelfs het woord wanbeleid, omdat de stand van het water in de beken zo abnormaal laag is. Men Ten nadele van de firma R. uit Venlo werden uit een stilstaande truck met oplegger, geparkeerd op het Brukske dieselolie gestolen. De bestuurder van de truck met opleg ger R. B. uit Venray betrapte de daders welke naar schatting tusseri* de 20 en 23 jaar oud waren, op he terdaad, doch deze vluchtten, met drie jerrycans en een stuk plastic slang achterlatend. Een der jerry cans was met 20 liter dieselolie ge- vulden en een andere half. Zeventig liter olie zo kon uit het ingestelde enderzeek worden vastgesteld waren verdwenen. De bestuurder van de truck kon wel het nummer van de wegrijden de Mercedes opnemen. Het bleek een inwoner uit Duisburg te zijn. In samenwerking met de Duitse Kripo wordt door de recherche van Ven rays politie het onderzoek voortge zet. heeft dure stuwen daarin aange bracht om het hoogteverschil van Griendtsveen tot de Maas (12 meter) te ondervangen. Voor die aanleg is door de landbouwers financiëel bij gedragen. Het door hem ingestelde onderzoek heeft aan het licht ge bracht dat in Griendtsveen geen druppel water in de waterlopen ge bracht wordt. Als voorbeeld haalde de heer Fleurkens aan, dat door be langhebbenden aangebrachte stuw- platen nabij de Rosmolen, er door personeel van het Waterschap weer uit waren gehaald Omdat de gemeente daar geen zeg- gingsschap ever heeft, werd aan de wethouder Loonen opgedragen na vraag te doen bij het Waterschap. Van de ontvangen antwoorden krij gen de commissieleden dan in de volgende vergadering verslag. Verder had de heer Fleurkens er mceite mee, dat de gemeente van plan is een vergunning af te geven voor een schietterrein in Oestrum, vcor Schuterij Het Zandakker. Het terrein daar zal gevaar opleveren voor recreanten en voor landbou wers. Het is niet ruim genoeg Wethouder Loonen zal kontakt opnemen met de afdeling hinder wetvergunningen van de gemeente. Ook die uitslag horen de commissie leden in de volgende vergadering. Nader zal worden onderzocht of de kruising Rouwkuilenweg - Yssel- steynseweg een voorrangskruising kan werden. Dit mede vanwege het recent plaats gehad hebbende onge val. Of er van de Provincie toestem ming kan worden verkregen dat be woners langs de Midden Peelweg en de Deumesewég bij de ingang van hun percelen paaltjes met reflecto ren kunnen plaatsen, is nog 'n open vraag. Bij mist zijn dikwijls die in gangen moeilijk te vinden, en omdat tussen weg en eigendom een sloot loopt, zijn ongevallen niet denk beeldig. Aan de mogelijke openstelling van het Odapark voor het publiek wordt middels een kleine commissie hard gewerkt. Ook hierover zullen de le den van de commissie de volgende vergadering nader worden geinfor- meerd. Er is nog geen besluit genomen waar de nieuw te bouwen openbare school in Veltum precies gevestigd zal worden. Er zal alles in het werk worden gesteld om het speelterrein te behouden. Enkele terreinen zijn inmiddels aan een nadere studie op«- derworpen. Op de Timmermannsweg te Yssel steyn kon de bestuurder van een vrachtauto een overstekend damhert niet ontwijken. Bij de botsing, werd het damhert gedood. Er ontstond geen schade aan de vrachtauto. Het ingestelde onderzoek bracht aan het •licht dat het gedode damhert af komstig is van de fam. P. Veertien dagen geleden ontsnapte uit de om heining van hun particuliere dieren- parkje twee damherten welke tot op heden niet konden worden opge spoord. Kennelijk is het doodgere den damhert op weg geweest naar haar vroegere stal. Op de kruising Castenrayseweg Klein Oirlo was onvoldoende oplet ten oorzaak dat de 64-jarige fietser G. Th. uit Oirlo tegen een graaf machine, bestuurd door de 22-jarige H. S. uit Castenray, botste. Volgens de fietser werd er door de bestuur der van de graafmachine toen hij inhaalde, geen richting-verandering aangegeven. Maar gelukkig bleef 't bij lichte schade. Op de Smakterweg stopte de be stuurder van een personenauto, de 21-jarige T. H. uit Venray. Dat stop pen werd te laat bemerkt door de achter deze auto rijdende 26-jarige fietser J. J. uit Broekhuizenvorst, die tegen de auto botste. De fiets werd beschadigd maar de fietser zelf liep geen noemenswaardig let sel op. Vanaf een waslijn in de camping Vlakwater, werd een kinderbikini en en een damesbikini ontvreemd ten nadele van de familie A. W. uit Eindhoven. Een damesbikini werd ten nadele van W. I., eveneens uit Eindhoven, van een waslijn ontvreemd. R. H. uit Blerick en J. v. N. uit Venray deden aangifte dat uit de garderobe van de Perdstal hun bromfietshelmen gestolen waren. Er kwamen verschillende meldin gen bij de politie binnen van inbra ken in geparkeerd staande auto's. Zo verdwenen een complete visuit- rusting, radio-cassetterecorder en andere gebruiksvoorwerpen welke in de afgesloten auto's aanwezig wa ren. Door verbreking van tocht- raampje of portierslot werd toegang verkregen. Op de Horsterweg—Lollébeekweg verleende de 22-jarige bestuurder van een personenauto, M. E. uit Venray, toen hij linksaf sloeg, geen vrije doorgang aan een personen auto, bestuurd door de 41-jarige C. v. d. E., eveneens uit Venray. Er viel behoorlijke schade te noteren, terwijl de 41-jarige bestuurder met verschillende verwondingen in het Venrayse ziekenhuis moest worden opgenomen. KEUKENCENTRUM /M WESTSINGEL 54 VENRAY TEL. 04780-2851 Al is dan de tropendienst in het nieuwe Venrayse gemeentehuis af geschaft en zijn de ambtenaren weer op de normale uren aanwezig, toch heeft men er (als overal elders) veel last van de zon en de warmte. Destijds bij het opstellen van een begroting voor de inrichting van het nieuwe gemeentehuis, heeft men be wust geen post opgenomen voor zonwering. Men wilde wel eens zien hoe dat in het „oude Jerusalem" ging. Nou, dat heeft men dan ge weten. Zowel de ramen aan de oost kant als aan de westkant bleken de diverse vertrekken te veranderen in ware bakovens. Was dat al een reden om tijdelijk de tropendienst in te voeren, het was ook de reden van de ambtena ren om het gemeentebestuur te ver zoeken met spoed zonweringen te laten plaatsen. Het gemeentebestuur had er alle begrip voor, evenals de commissie van financiën die over de benodigde 30 tot 35 duizend gulden haar zegen moest geven. Dat dit werk inmiddels al was op gedragen aan een Venrayse firma kentschetste het vertrouwen dat het gemeentebestuur had in de commis sie. VENRAY GROTESTRAAT 9a telefoon 3938 BOXMEER STEENSTRAAT 73 telefoon 1378 DEURNE De Martinet 17 telefoon 4750 CUYK KORTE MOLLENSTRAAT telefoon 3455 DE OPRUIMING BEGINT DONDERDAG 15 JULI EN EINDIGT OP 5 AUGUSTUS

Peel en Maas | 1976 | | pagina 3