TT Westeinde in Veltum 2 i De gouden handdruk van Rank Xerox VELTUMSE KAPEL Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN A. óoc' h/£6T£/A/&£ HARDEVE6 mvTZ f 25.000,- V00R HET GEMEENSCHAPSHUIS YSSELSTEYN Duits militair kerkhof te Ysselsteyn op t. v. VRIJDAG 16 JULI 1976 Nr. 29 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOO» AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Zeals we vorige week reeds in dit blad konden mededelen, heeft de ge meente Venray van Gedeputeerde Staten bericht ontvangen dat een verklaring van geen bezwaar was afgegeven voor het plan Westeinde in Veltum 2. De meeste grond in dit bestem mingsplan is reeds in het bezit van de gemeente, zodat nu de openbare werken in uitvoering gebracht kun nen werden. De adviescommissie van openbare werken gaf reeds in haar vergadering toestemming voor een krediet van bijna anderhalf mil joen gulden. Zoals men op de tekening kan zien, zijn er 156 bouwkavels ge pland. Daarvan kunnen er 110 ver wezenlijkt werden, omdat de grond daarvoor eigendom is van de ge- meente of inmiddels is toegezegd. Met enkele grondeigenaren is men het nog niet eens en die zijn dan ook nog in beroep bij de Kroon. Even eens is er nog een bezwaarschrift ingediend bij de Kroon door de Mi lieugroep Venray. Diezelfde milieu- greep was het niet helemaal eens met onze berichtgeving van vorige week en wij laten ze gaarne hierna aan het woord. Trouwens dat beroep bij de Kroon is een beetje een raar geval. Nu G.S. geen bezwaar heeft kan de gemeen te beginnen met de aanleg van we gen, riolering etc. Komt de beslis sing van de Kroon nog vóórdat men aan de uitvoering begonnen is, en is die beslissing negatief, dan gaat het hele zaakje niet door. Is de gemeen te wel begonnen, dan is er in feite geen vuiltje aan de lucht en gaat de zaak gewoon door. Snap je dat nou? Aangezien er elders in Venray geen partculiere bouw mogelijk" is, blijkt cr ncgal wat belangstelling te bestaan voor Westeinde. Er staan ten gemeentehuize 101 liefhebbers genoteerd, die in Westeinde willen gaan bouwen. Het is haast zeker dat er van die 101 er velen zullen afval len, en met reden. Men is het wach ten mee gewerden en heeft elders wat gekocht of gehuurd. Maar ook de inmiddels gestegen bouwkosten zal menigeen afschrikken. Op de tekening kan men zien dat het plan Westeinde rijkelijk in het groen komt te liggen. Dit is naast bestaande bossen ook nieuwe aan plant, die in feite aansluit op de cude vuilnisbelt. Wat dat betreft is Zoals bekend heeft Rank Xerox begin dit jaar aan de mensen van het hoger- en middenkader de gele genheid geboden het bedrijf te ver laten op zeer gunstige voorwaarden. Het betrof hier zo'n 150 tot 200 man die van de „gouden handdruk" kon den profiteren. De gunstige afvloeiingsregeling be stond uit: 2Va maand salaris extra, plus nog eens een Yü maand salaris per dienstjaar; een jaar lang aan vullend salaris als in de nieuwe be trekking minder verdiend zou wor den als bij Rank Xerox; diverse fa ciliteiten bij sollicitaties, verhuizin gen, inrichtingskosten en pensioen en ziekteverzekeringen. Enfin, mi nimaal 10.000 gulden. Wij hebben enkele maanden ge leden al gemeld dat van deze gou den handdruk weinig gebruik werd gemaakt. Een ambtenaar van het Het is bekend, dat de financiële situatie van wijk- en dorpshuizen beslist niet rooskleurig is. In bijna alle gevallen hebben de beheersstichtingen of -organisaties de grootste moeite om tot een jaar lijks sluitende exploitatie te komen. Dit betekent dan, dat men wel de vaste lasten zoa'ls verwarming, het schoonhouden, klein-onderhoud enz. kan betalen, maar er geen sprake kan zijn van reserveringen ten be hoeve van b.v. noodzakelijk groot- onderhoud of investeringen. Hier- Arbeidsbureau, die enikele zitdagen heeft gehouden in het bedrijf, ten einde voorlichting te geven over mogelijkheden, heeft praktisch niets te doen gehad. Deze regeling was in eerste in stantie geldig tot 1 juli j.l. Men dacht in die periode voldoende kader per soneel „kwijt" te raken. Dit is echter anders uitgekomen. Reden waarom Rank Xerox de pe riode van de gouden handdruk ver lengd heeft tot eind oktober a.s. Men hoopt dan dat de 27 mensen die tot nog toe van deze regeling ge bruik hebben gemaakt veel navol gers zal krijgen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zit de mogelijkheid er dik in dat gedwongen ontslagen zullen volgen. De vakbonden, die van een en ander kennis hebben ge nomen, beraden zich intussen over de konsekwenties. vcor is men genoodzaakt een beroep te doen cp andere financiële mid delen dan de normale inkomsten via huurvergoedingen, opbrengst buffet e.d. Ook het Gemeenschapshuis Yssel- steyn maakt op bovenstaande geen uitzondering. Ondanks het feit, dat de bezetting van dit Gemeenschapshuis intensief te noemen is, en ondanks het feit dat gebleken is dat men zoveel mo gelijk tracht tot een verantwoorde exploitatie te konien, kan ook hier geen sprake zijn van reserveringen. Met het oog op een aantal inves teringen ten behoeve van inventa risgoederen en onderhoud van het gebouw, ziet het stichtingsbestuur zich derhalve genoodzaakt een be roep te doen op een gemeentelijke investeringssubsidie. Het betreft hier o.a. de reparatie van het dak, de renovatie van het toneel, elektrische installatie, aan schaf gordijnen en zonwering en de aanleg van een parkeerterrein AV les samen tot een totaalbedrag van 31.091,—.. De commissie van financiën had geen bezwaar tegen een subsidie van 25.000,maar voorzag dat voor en na alle kerkdorpen om der gelijke bijdragen komen vragen. Zcu het niet mogelijk zijn dat de Gemeente een bepaald bedrag per inwoner voteert, waaruit elk ge meenschapshuis dan maar moet zien dat ze de zaken rond krijgt en in orde houdt. Ook werd de opmerking gemaakt dat men plaatselijk dikwijls beter terecht kan in de bestaande zalen. Men zou die dan een exploitatiever goeding kunnen geven. Een en ander wil men wel over wegen, zeker wat betreft een jaar lijkse bijdrage per inwoner. Wat betreft de aanleg van een parkeerplaats bij het gemeenschaps huis, die met eigen inbreng, gecom bineerd met een alternatief plan in de vorm van grcenbeplanting, toch nog 3600,gaat kosten, werd de opmerking gemaakt dat zaal Bos al meerdere malen om een parkeer plaats gevraagd had. Dit was ech ter telkens afgewezen. Particulier belang en algemeen belang moet men hier echter wel gescheiden houden. Trouwens de toekemstige verbetering van de par keerruimte nabij de kerk zal ook ten gunste komen van zaal Bos. Op 21 juli a.s. zal in de uitzending Van Gewest tot Gewest ruime aan dacht worden geschonken aan het Duits soldatenkerkhof in Ysselsteyn. De aktuele aanleiding is, dat het kerkhof binnen niet al te lange tijd over zal worden gedragen in beheer van de Volksbund Deutsche Kriegs- graberfürsorge. Ook zal aandacht worden geschonken aan het werk van kapitein Timmermans. het plan florisanter dan b.v. Kulut I waar de thans gebouwde weningen feitelijk geheel open liggen. De wegen in dit plan werden nog al aan de smalle kant gehouden onrj, zoveel mogelijk verkeer te weren. De toegangswegen tot Westeinde worden in feite gevormd door de doorgetrokken Kempweg die aan sluit cp de Kiekweg, waar men op de Deurneseweg kan kernen. Ander zijds is er dan nog de Kulutweg die praktisch het cude tracé blijft vol gen en alleen bij de uitmonding op de Weg in den Berg verlegd is en nu aansluiting geeft op de Veltumse KleJfen. Er is trouwens ook nog steeds de geplande en omstreden Karpaten laan, die vanaf de kruising Haam- makerstraa Weg in den Berg aansluiting zcu kunnen geven op Westeinde. Maar aangezien die vlak langs de cude vuilnisbelt gepland is, zijn noch de Milieugroep Venray, ncch de bewoners van het Berg- kwartier er erg happy mee. Maar ja, dat zal de tijd wel uitwijzen. Tenslotte neg dit: in Westeinde komen, net zo min als in het inmid dels bebouwde Kulut 1, winkels. Men neemt aan dat het winkelcen trum Veltum eventueel uitge breid aan de behoeften kan voor zien. Schelen zijn gepland in het deel- plan Hardeweg, maar dat is nog lang niet in ontwikkeling en daar om zal de schoolgaande jeugd van het toekomstige Westeinde haar kennis in Veltum moeten opdoen. En nu laten we graag het woord aan de Milieugroep Venray. INGEZONDEN BRIEF Naar aanleiding van het artikel „In het Westeinde kan nu worden gebouwd" in de Peel en Maas van 9 juli j.l. wil de Milieugroep Venray van de mogelijkheid gebruik maken hier enkele opmerkingen bij te plaatsen. Het is inderdaad c.a. de Milieu groep Venray geweest die sinds de ter visie legging van het bestem mingsplan Veltum II in augustus 1974 hiertegen bezwaar gemaakt heeft omdat het realiseren van dit plan zcu leiden tct het verdwijnen van het natuurgebied Westeinde. Dat nu aan deze „strijd" een defini tief einde is gekomen, is in feite niet juist. De Kroon heeft nog geen be slissing genomen naar aanleiding van het door de milieugroep aan deze instantie gerichte bezwaar schrift. Wanneer Gedeputeerde Sta ten intussen toch een verklaring van geen bezwaar afgeven, kan dat omdat de wet het toestaat, in af wachting van de uiteindelijke be slissing, bepaalde delen van een be stemmingsplan al te verwezenlijken voordat dit definitief is. Een ge meente kan hiertoe een verzoek in dienen. Deze wettelijke regeling is bedoeld voor die delen van een plan waartegen eigenlijk geen cf slechts ondergeschikte bezwaren bestaan. Het afgeven van zo'n verklaring voor Westeinde, het deel waartegen juist vrijwel alle bezwaren gericht zijn, is daarom wel volgens de letter van de wet mogelijk, maar in feite in strijd met de bedoeling/ daarvan. Wanneer dan ook deze beslissing „met enige trots" bekend werd ge maakt, kan men zich afvragen in hoeverre deze trots gerechtvaardigd is. De definitieve uitspraak van de Kroon volgt in ieder geval nog. In voornoemd artikel is verder sprake van bezwaren door diverse „zgn. milieugroeperingen". Wij vin den het jammer dat hierop niet wat duidelijker is ingegaan. De Milieu groep Venray is toch met name be kend, terwijl in maart 1976 neg aan alle redakties van plaatselijke en regionale pers, ter informatie van die redakties, afschriften zijn ver strekt van alle bezwaarschriften, toelichtingen, begeleidende rappor ten en motivering van de opstelling van de milieugroep. Misschien mo gen we dit „zgn." beschouwen als een „slip of the pen", temeer daar deze afkorting in het nederlands in feite niet bestaat. Wel de afkorting z.g. hetgeen volgen Van Dale bete kent: „Zaliger gedachtenis" of „de genoemde eigenaardige naam dra gend" of „de genoemde naam ten cnrechte voerend". Geen van deze omschrijvingen draagt o.i. er toe bij de achtergronden of bedoelingen van de milieugroep duidelijker voor te stellen. Wel willen wij duidelijk stellen dat het in feite niet gaat om de mi lieugroep (en) of de „jarenlange strijd van bezwaren", maar om een uniek stukje natuur dat mede om dat het onvervangbaar is, een bete re toekomst waard is dan die van woonbos. Het is een toekomst als natuurgebied en tevens als ecologi sche en recreatieve buffer tussen de woonwijk Veltum en het kwetsbare natuurgebied va n het Loobeekdal, die de Milieugroep Venray steeds voor ogen staat. De Milieugroep Venray. Zoals wij vorige week reeds in dit blad meldden, krijgt de Veltumse kapel thans een definitieve bestem ming, mede aan de hand van het door de heer Witteveen gemaakte plan. Er zal een kelder worden gemaakt en in die kelder zullen garderobe en toiletten komen benevens een klein keukentje. De vloer zal moe ten weiden vernieuwd, de cude zol dering moeten worden hersteld en er zal verwarming moeten worden aangelegd. De kapel zal dan in de toekomst gebruikt kunnen worden voor ex posities, tentoonstellingen, filmvcoi> stellingen met een besloten karak ter, muziekuitvoeringen, (kamer) to neel in buitenschools verband, le zingen, entvangsten en recepties, vergaderingen en voor wijkaktivi- teiten, vieringen maar ook vcor het sluiten van huwelijken. De totale kosten gaan 'n dikke 3 ton bedragen en daarvoor zal de gemeente een financiële bijdrage vragen aan Monumentenzorg. Dit omdat bijna 150.000,nodig is voer conserveringsrestauratie. MEER DAN 350 JAAR OUD De kapel werd in 1625 gesticht en bestond teen alleen uit het gedeel te dat later dienst deed als priester koor. Zestig jaar later heeft de ka pel haar tegenwoordige vorm gekre gen. Er kwam elke week een pries ter cm er de Mis te doen, eerst op vrijdag, later op donlerdag. In 1895 werd de Veltumse kapel vcor het eerst gerestaureard. De be ruchte zolderverdieping, eertijds door de gelovigen gebruikt als ko renzolderwerd er uitgebroken. Na de oogst sleepte men het koren bussel voor bussel door de kapel en via een luik naar de zolder. Daar mee in het gebouw letterlijk en fi guurlijk de enige kerk geweest, waarin „arbeiders in de oogst" werkzaam waren. RESTAURATIE De laatste oorlog is betrekkelijk rustig aan de kapel voorbij gegaan. Een granaat-inslag richtte wel wat verwoestingen aan, maar erger was dat de Duitsers het mooie, 60 kilo wegende klokje meenamen. In 1948 zag deken Berden kans, de kapél aan een nieuwe klok te helpen, maar die woog slechts 32 kilogram. In maart 1958 had opnieuw een restauratie plaats onder leiding van architect Kayser. Maar daar had men 3 jaar voor nodig gehad om tot een besluit te komen. Intussen was het dak in een ernstige staat van verroting geraakt en vielen er regel matig stukken uit het plafond. Er werd dan ook een geheel nieuw dak gemaakt. Ock de ramen werden ver nieuwd. i PROTESTANTSE KERK In april 1965 'kregen dank zij de groeiende oecumenische gedachte, de Venrayse protestanten de be schikking over de Veltumse kapeL Zij waren tot dan toe aangeweaan op de protestantse kerk in Blitters- wijek. Deze geste van Pastoor Gee- rits de beheerder van de Veltum se kapel heeft men zeer op prijs gesteld. Lang heeft men echter niet van deze kapel gebruik gemaakt, omdat men de beschikking kreeg over de aula van Den Hoebert, waarin men meer mensen kon ont vangen. TEGEN DE HONDSDOLHEID Tot ongeveer 1925 kwamen er van uit Venray geregeld processies naar de Veltumse kapel ter ere van de H. Rochus. Op 3 november, het pa troonsfeest van de H. Hubertus, werden er honden „gebrand" tegen de hondsdolheid. Men drulkte de ar me dieren dan een gloeiend verhitte sleutel voorzien van drie gaatjes te gen het voorhoofd. Negen dagen lang moesten de honden gevoerd werden met gewijd „Hubertus- brood", terwijl de eigenaar in de zelfde tijd bepaalde gebeden moest verrichten. Vanuit de wijde omge ving kwamen men op 3 november hier zijn honden verzekeren tegen de toenmaals zeer veel voorkomen de ziekte. Tenslote werd op de feest dag van Sint Antonius Abt 17 ja nuari een varkenskoppen-markt gehouden zoals die thans nog in zwang is te Maashees en Ayen.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1