AGENDA VERKOOP KLOOSTER JERUSALEM SMAKELIJK ebberink 75-jarige handboogschutterij Merselo MIDGETGOLF en aanbevolen INGEZONDEN Op alle afdelingen van onze heren- en dameszaak, mode met kortingen van 25 /o tot halve prijzen. Bovendien op elke afdeling stuntkoopjes en speciale vakantie-aanbiedingen. Komt u vlug en profiteert u zoveel u wilt van onze grandioze zomeropruiming. van oorschot Van zaterdagmorgen 8 uur tot zon dagnacht 12 uur neemt waar voor de patiënten van de huisartsen Bloemen, Franken, Lankveld, van Thiel, De Muinck Keizer en Wittgen Dr. E. DE MUINCK KEIZER Mgr. Nolensstraat 2, tel. 4480 Weekenddienst voor de, patiënten van de huisartsen Beckers, Corver, Penners en Vercauteren J. BECKERS, arts Julianasingel 11, tel. 3700 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de ge noemde doktoren terecht 'smorgens van 10 tot 11 uur 'smiddags van 17-18 uur ZONDAGSDIENST APOTHEEK Apotheek St. Oda Passage 1 - Schoolstraat 25 Ls 's-zondags geopend van 10.30- 12.00 nar en van 17.00-18.00 uur. Voor SPOEDGEVALLEN kunt u op zondag aanbellen, waarna u via het nachtluikje geholpen wordt. ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER tel. 04780-4455 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Venray-Meerlo-Wanssura ZR. N. DE HAAN telefoon 3981. voor inlichting en boodschappen: zaterdag van 7.30 tot 8.00 uur 3981 van 12.00 tol 12.30 uur 1269 of 3981 van 18 00 tot 19.00 uur 3981 na 23.00 uur te bereiken op 3981 Zondag op dezelfde tijden te bereiken op 04780-3981 De zuster van de zondagsdienst heeft dezelfde week avonddienst, bereikbaar tussen 18 en 19 uur en na 23 uur GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU De Clockert, Bergweg, tel. 1269 uitsluitend op afspraak. Inlichtingen en boodschappen iedere morgen van 8.30 tot 9 uur, behalve in het weekend. Na 9 uur kunnen eventuele berichten gedurende de gehele dag eveneens worden door gegeven aan de administratie onder hetzelfde nummer. Consultatiebureau Brukske Basis- en kleuterschool „De Fliere- fluit" op het Brukske, eveneens op afspraak, tel. 1269. UITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS in de Clockert, Bergweg 4, Venray, kamer 27. Geopend van maandag t.m. vrijdag van 2.00-2.30 uur. Zaterdags geen uitleen, behalve voor spoedgevallen bij de zuster van de zondagsdienst. GEZINSVERZORGING EN BEJAARDENHULP plaatselijke dienst Hofstraat 14 - Tel. 04780-1108 spreekuur maandag t.m. vrijdag van 9 tot 10 uur. OPEN BEJAARDENWERK Dagelijks van 9.0010.00 uur. Telefoon 2996. Maaltijden ten behoeve van bejaarden Aanmelden en afhalen dagelijks tussen 10.30 en 11.30 uur. ZWEMMEN VOOR BEJAARDEN elke donderdagmiddag van kwart voor vier tot half vijf in het ge meentelijk zwembad 1,25 per deelnemer per keer. VERLOSKUNDIGE DIENST Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23, Venray telefoon 04780-1152 VERLOSKUNDIGE Mevr. A. M. F. Tiggeloven-Kuüpers Florishof 23 Venray telefoon 04780-2411 Spreekuur elke woensdag van 2-3 uur in de Clockert volgens afspraak KRAAMCENTRUM HORST-VENRAY telefoon 04709-1324 AUTO-HULPDIENST Alarm nr. tel. 04780 - 4571 INGEZONDEN Naar aanleiding van enkele min of meer onjuiste krantenberichten, nogmaals het testament van Rector Saedt 27-09-1832 in betrekking tot de verkoop van het klooster Jerusa lem aan de gemeente Venray. Voor alle duidelijkheid eerst de woordelijke weergave van de be wuste passages uit dit testament. 2 Na dat ik mijn ziel aan God de Almachtige, de Zaligmaker, de Hei lige Moeder Gods, alle Heiligen en bijzonder de Heilige Vader Augus- tinus heb aanbevolen. Wil ik, dat mijn lichaam op plechtige wijze vol gens mijn stand zal worden ter aar de besteld. De hiertoe nodige kosten zullen uit mijn zich hier bevindende gerede goederen genomen worden, en den overschot daarvan, ingeval nog enige m och te wezen, maak ik het genot daarvan aan Cecilia van Eik, en Maria Agnes Hensen, beide bij mij inwonende religieuzen. Ver der legateer ik aan de evens gezeg de twee religieuzen het vruchtge bruik en genot van het voornoemde klooster, en van alle aan mij toebe horende onder Venray gelegen erf gronden tot de langstlevende toé. Maar het eigendom daarvan maak ik tot een geestelijke Stichting in deze gemeente ten voordele der Roomsch Kathclijke Religie interich- ten, volgens goedvinden en beschik king van het Bisschoppelijk Be stuur, waaronder Venray ten tijd van mijn overlijden zal behoren, en zulks met toestemming Van de tijde lijke Heer Pastoor dezer gemeente. 3 Latende aan het gezegde Bis schoppelijk Bestuur de volle vrij heid over, om daarvan te formeren een Instituut van geestelijke doch ters tot onderwijs der jeugd van het vrouwengeslagt in de R.K. religie, goede zeden, en andere nodige we tenschappen, zoals het gemelde Bis schoppelijk Bestuur volgens de frijd omstandigheden zal vermenen het nuttigste te wezen, en plaats te kun nen hebben. Zoude evenwel tegen mijn ver wachten deze geestelijke Stichting niet tot stand komen of dezelve ook reeds bestaan hebbende, door toe vallige rampen en andere onvoor- herteziene staatsveranderingen of omwentelingen overhoopt wederom ingaan. Zo is hét mijn laatste wil, dat het voornoemde klooster .Jeru salem met alle mijne hier gelegen op dat tijdstip toebehorende erf gronden aan de R.K. armen dezer gemeente komen en blijven zullen, uitgenomen het gebouw genaamd het Rectoraat met den voor en ach ter het zelve gebouw gelegen moes hof tot aan de muur. Groot omtrent 32 vierkant roeden (of 1 morgen) welke alsdan zal dienen tot woning en genot van de tweede heer Kape laan der parochiekerk alhier. 4 Edoch zoude na verloop van tijden de gemelde Stichting weder om kunnen hersteld worden, zo zul len de armen, als ook de heer Ka pelaan geen verder recht meer op deze gezegde goederen hebben, en dezelven zullen tot de boven ge melde geestelijke Stichting terug keren, en daarbij blijven. 5 In alle gevallen wil ik, dan de bezitters van deze mijne goederen zullen verplicht zijn, alle vierdel jaar een leesmis, en bovendat nog eene Solemnele Mis op de Feestdag en tot Eer des Heilige Vader Augus- tinus met Diaconus, Subdiaconus, en orgel in deze parochiekerk jaarlijks te houden, of te deen houden, waar voor deze goederen ten alle tijden verbonden zijn en blijven, en zoude aan deze Stichting later een eigen kerk of kapel vergunt worden, zo kan deze godsdienst op de boven be paalde tijden in dezelve geschieden. 6 Overigens recommandeer ik meergemelde twee religieuzen des voormaligen Convents Jerusalem aan van het uit mijne tegenwoordige dispositie hun toevallende voordele of overschot van de gerede goederen, die na het overlijden van de langst levende aan de gezegde Stichting terugvallen, steeds een goed en heil zaam gebruik te willen maken, en daarbij de tijdelijke Pastoor te wil len te raad gaan, en na zijn onder richt te willen luisteren. De heer Pastoor zal ook gedurende de leef tijd der twee religieuzen het opzicht en de administratie der gebouwen en daartoe na zijn goedvinden een van zijn heer Kapelaans kunnen delegeren. 7 Ik herroep mijn vroeger ge maakte testamenten over mijn on der Venray gelegen goederen, wil lende, dat deze beschikking alleen tenuitvoer zal worden gebracht. Wat nu de verkoop van het kloos ter Jerusalem aan de gemeente Ven ray betreft, deze is naar alle waar schijnlijkheid op legale gronden go schied, omdat de Zusters Ursulinen vermoedelijk door acquisitieve ver jaring en door voldaan te hebben aan de bij de wet omschreven voor waarden het eigendom van de be treffende goederen verkregen heb ben. Maar dat deze verkoop heeft plaats gevonden overeenkomstig de geest van Rector Saedt's testament d.d. 27-09-1832 berust op een mis verstand, daar dit testament een voudig geen ruimte laat voor ver koop aan derde. Onder bepaalde tijdsomstandigheden is alleen een tijdelijke overgang met vruchtge bruik toegestaan, daar de genoemde Venray, 14 juli 1976 Geachte minister Boersma. Deze brief schrijven wij u naar aanleiding van hetgeen wij gelezen en gehoord hebben over de nieuwe Iconmaatregel die ingaat per 1 juli. Wij, als simpele zielen uit het huishoudelijke leven, zijn ervan overtuigd dat u, ondanks uw jaren lange studie, neg steeds niet in staat bent cm eens eerlijk te rekenen. Bij inkomens van 46.000,tot 92.0C0,zou volgens ens toch géén Iconsverbetering horen. Mensen met zulke inkomens hebben het toch al beter, dan menig een ander, die het moeten rooien met een inkomen van 17.250,Het zcu billijk zijn, als u en uw collega's eens zouden pro beren cm met dit bedrag 'n maand rond te komen. Begin nu niet meteen over „uw verantwoordelijkheid" want deze semi-intellektuele kreet zijn we al lang moe! De eigenlijke verantwoor- lijkheid ligt bij het laagst betaalde gedeelte van de bevolking. Volgens ons is het veel redelijker cm mensen met een minimum van 17.250,(veel gezinnen moeten met dit bedrag rond komen) een veel hogere loonsverbetering te ge ven, dan iemand met 24.500,(al is dit laatste ook maar-weinig). Meneer A zcu volgens onze bere kening 41,50 erbij moeten krijgen en meneer B zou er dan 36,op vooruit gaan. Kijk, als je de koopkracht wilt handhaven, moet je het geld geven daar waar het nodig is. Waarom moet iemand met een inkomen VSn 92.000,een loonsverbetering heb ben die de helft is van iemand met een inkomen van f 17.250,16.50 tegen 36,Hij verdient toch al ruim 5 keer zoveel, hij heeft die loonsverbetering helemaal niet no dig. Pleiten jullie neg stééds voor mensen met een minimum inkomen. Of is deze loonsverbétering alleen maar bedoeld als zoethoudertje, aangezien er in oktober toch weer een B.T.W. verhoging cp komst is. Laten we dan nog maar zwijgen over de stijgende prijzen etc. Als laatste neg dit: Zou u in het vervolg eens wat langer kunnen vergaderen over het verhogen van de prijzen en wat sneller kunnen beslissen over de vérbetering van de lonen, maar dan wél de lonen, die het nodig hebben. Deze brief is met enkele honder den handtekeningen van sypatisan- ten verzonden naar de minister. De ze aktie is alleen in Venray gehou den op woensdag 14 juli. (namen inzenders ter red. bekend) Er stond weer eens een verbolgen flatbewoner uit de Haammaker- straat voor ons, die kwam vertellen dat 'n hond van een der bewoners voor de zoveelste maal zijn behoefte had gedaan op de trappen van de flat. Met deze verbolgen bezoeker waren ook andere bewoners van de flat daar helemaal niet over te spre ken omdat de hondeneigenaar "'het zaakje nooit opruimde. Of het nu kwam door de warmte, in ieder geval waren ze het nu toch wel hardstikke beu" en wij moes ten daarover maar eens iets in .de krant schrijven. Enkele bewoners hadden op de hondenhoop een kaart geprikt, met het opschrift: „Opge ruimd staat netjes. Wij danken u". Toen onze fotograaf enkele uren later een kijkje ging nemen, lag de onsmakelijke hoop er nog, en zijn visie ziet u hiernaast afgedrukt. We hebben hiermee aan het ver zoek van de (terecht) verbolgen heer voldaan, maar of het iets zal helpen geloven we niet. Er zijn nu eenmaal mensen die geen fatsoen bij te bren gen is, laat staan een hond goederen tot de gemelde Stichting moeten kunnen terugkeren en daar bij blijven (zie testament 4e alinea) en de gebruikers geen rechten meer kunnen laten gelden. Bij verkoop zoals nu is geschied is een situatie geschapen, waarin het voor de toe komst onmogelijk is te voldoen aan het gestelde in de 3 laatste zinnen van de 3e alinea van dit testament. Dat Rector Saedt met toestem ming van de 2 langstlevende reli gieuzen zijn goederen aan de Paro chiekerk van Venray vermaakte, zo als Lucidius Verschueren O.F.M. in zijn boek over Jerusalem in 1938 op blz. 112 beweert, mist feitelijke grondslag. (Vermoedelijk is men hier uitgegaan van een door Saedt ver vallen verklaard testament). Verder twijfel ik er niet aan of de Zusters Ursulinen hebben zich van de door Rector Saedt uit piëteit op de kloostergoederen gelegde „last" steeds naar behoren gekweten. Maar het is wel verwonderlijk dat zij bij de verkoop deze toch morele ver plichting niet hebben laten opnemen in het koopcontract. Zij waren toch van alles op de hoogte en dan nog dat gesprek op het hoogste niveau in Rome, voor de toestemming tot verkoop. Het moet voor een ge meente als Venray toch ook wel een eer zijn om, wellicht in een moder nere vorm .hieraan wederom gestal te te kunnen geven. En nu we het daar toch over hebben, wat staat de gemeente in de weg om de „Noord tangent" te dopen tot een Rector Saedtlaan „een rustiek straatje" langs de aloude Venrayse klooster muur. Uit dank voor al datgene wat hij voor Venray heeft welgedaan. G. J. M. Verlinden V. MARKIbil RAAT5 J Handboogschutterij St. Hubertus uit Merselo gaat feestvieren by gelegenheid van zün 75-jarig be staan. De festiviteiten worden za terdag 17 juli ingeluid met een eucharistieviering om half zeven in de parochiekerk van de H. Jo hannes de Doper. Een uurtje later werden maar liefst viertien schut ters van de Merselose handboog- schutterij gehuldigd omdat zy tussen de 40 en 70 jaar lid zün. Dat zijn: Teng van Hoof, Harry van Osch, Leo Zeegers, Jacob van Osch, Handrie van Rijswijck, Teun Janssen, Toon Marcellis, Petrannes Michels, Handrie Arts, Johannes Arts, Jan Bardoel, Huub Janssen, Petrannes Poels en Jacobus van Lin. Een receptie in clubhuis zaal Arts van acht tot half tien besluit de fes tiviteiten van de eerste feestdag. Zondag 18 juli en het daaropvol gend weekend 24 en 25 juli ver wachtMerselo een ware invasie van meer dan duizend schutters die ko men strijden tijdens een groots op gezet nationaal handboogschutters concours. Naar verwachting zullen niet min der dan 200 zestallen deelnemen. Omdat het clubdoel bij zaal Arts voor deze nationale aangelegenheid te klein is, worden de wedstrijden gehouden op sportpark „De Vloet" nabij de Merselose molen. Het belooft een echt dorpsfeest te werden want naast de tientallen eigen leden zullen diverse inwoners en verenigingen uit het dorp mede werking verlenen. De dames van de plaatselijke vrouwenbeweging zullen de schut ters en bezoekers trakteren op fris drank en eten. De handboogschutterij St. Huber tus werd opgericht op 17 april 1901 en telde toen al direkt 27 leden. De eerste voorzitter van deze vereniging was de heer A. van Stiphout, die enkele jaren later, mede omdat de handboogschutterij aardig begon te groeien, aftrad en opgevolgd werd door Th. Pubben. Zijn voorzitter schap duurde tot 1917. Zijn opvolger was Frans Michels, die kennelijk ook goed de voorzit tershamer hanteerde. Hij bleef na melijk tot zijn dood in 1929 in funk- tie. In feite was hij het die door zijn bezielende leiding St. Hubertus groot maakte. Bij zijn 10-jarig voor zitterschap kreeg hij van de vereni ging een wandelsok, maar hij gaf zelf een grote foto van de schutterij, die nu nog steeds in het clublokaal bewaard wordt. Van de vele bestuursfunktionaris- sen in de afgelopen 75 jaar mogen we zeker Jan Arts niet vergeten, die van 1932 tot 1950 secretaris van St. Hubertus was. Ook in zijn funk- tie van Kringvoorziter was hij zeer aktief en hielp daarmee de hand boogsport zich steeds verder ont plooien. Zoals gezegd, wisten de voorzit ters van deze handboogschutterij zich jarenlang staande te houden. Een recent voorbeeld hiervan is Teng van Hoof die maar liefst 30 jaar de voorzittershamer hanteerde. Ook voor hem is het feest, want hij is dit jaar cok 50 jaar lid van de vereniging. Handrie van Rijswijck, 80 jaar oud en 55 jaar lid, heeft als voorganger van Teng van Hoof ook 10 jaar het voorzitterschap bekleed. Ondanks de vakanties en het erg warme weer zijn er toch een zeven tal leden van de gclfclub naar Bolsr- ward gereisd om daar aan een toer nooi deel te nemen. Zij hebben het er met de hitte nog heel aardig van af gebracht. Bij de heren eindigde H. Lenssen als beste Venrayer met 81 op de 9e plaats. Ja Litjens-Jans haalde met 94 punten de tweede plaats bij de dames A. Het team Vlakwater eindigde met 347 punten op een eervolle 3e plaats. Daarmee is MGC Vlakwater weer 'n aantal prijzen en een hoop ervaring rijker geworden. Half augustus zal het vervolg op de onderlinge - kompetitie en de bonds-kompetitie weer een aanvang nemen. MODECENTRUM GROTESTRAAT 25 - VENRAY Member of the Internationaal Brixon Corporation

Peel en Maas | 1976 | | pagina 11