EEN FIETSPADENPLAN VOOR VENRAY Diamanten paar in Leunen klein GROOT Leenenl INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN in keukens in prijzen Peel en Maas voor advertenties MOEDER heeft het liefste iets van MODEHUIS THOMASSEN Kursus in Venray voor amateurfilmers Milieubelasting Fietsend meisje kwam te vallen VRIJDAG 7 MEI 1976 Nr. 19 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG V00« AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Woensdag j.l. heeft een onafhan kelijke werkgroep in Venray een kompleet fietspadennet voor het school-, werk- en rekreatieverkeer, bij het college van B. en W. op tafel gelegd. De werkgroep hoopt daarmee een dlskussie op gang te krijgen, niet al leen bij het gemeentebestuur, maar vooral bij de bevolking, omdat de veiligheid van de fietsers voor veel mensen van groot belang is. Het dient uitdrukkelijk gesteld te worden dat dit plan dient voor het school-, werk- en rekreatieverkeer. Het rekreatieverkeer staat o.i. te recht op de derde plaats. We hebben op onderstaand kaartje in dikkere lijnen aangegeven waar men deze fietspaden gepland heeft, en willen even met u nagaan wat de bedoeling De werkgroep stelt voor aan _de oostzijde van de Overloonseweg een 3 meter breed fietspad aan te leggen voor fietsverkeer in beide richtingen. Het toenemende (brom)fietsverkeer van Overloon naar Venray maakt dit gewenst. Via de ruilverkaveling worden in de Overloonseweg enkele bochten recht getrokken. De dan vrijkomende stukken kan men dan al voor het fietspad bestemmen. Wordt de Westsingel doorgetrok ken naar de Overloonseweg ter hoogte van de Zwarte Klef dan kan men vandaar af de Overloonseweg tot aan de kruising met de Noordsin gel asflüiten voor doorgaand ver keer. Voor fietsverkeer tussen Overloon en het industrieterrein zou men het zandpad in de Spurkt kunnen ver harden tot fietspad. Van Maashees naar Venray zijn de fietspaden aan béide zijden van de Maasheseweg bijna klaar. De spoorwegovergang zal er voor het fietsverkeer verbeterd dienen te worden. Op de Geysterseweg is weinig fietsverkeer. Men wil daar dan ook geen aparte voorzieningen treffen. Misschien wel een apart fietspad van Oostrum naar de Geysterse bossen voor het rekreatieve verkeer. Het (brom) fietsverkeer tussen Oostrum en Venray is zeer intensief. De werkgroep meent het autover keer zoveel mogelijk over de Henri Dunantstraat te moeten leiden en de fietsers via de Stationsweg. Vanaf het viadukt bij Hermus aan de Sta tionsweg zou een fietspad moeten komen aan de zuidkant. Dit fietspad zou dan over het terrein van St. Ser- vatius moeten komen en dan via de Kardinaal van Rossumstraat het centrum van Venray bereiken. In Oostrum zelf zou een fietsroute vanaf de Stationsweg gerealiseerd moeten worden naar het nieuwe fietspad waartoe intussen beslo ten is vanaf de kruising Wans- sumseweg via Sparrendreef en Gun- hoekweg naar Meerlo. Van Horst naar Venray is aan bei de zijden van de Horsterweg een fietspad nodig. Provinciale Water staat is met een onderzoek bezig naar mogelijke verbeteringen. Voor het gedeelte Leunen-Venray ziet de werkgroep door verbetering van de bestaande situatie geen ideale op lossing. Zij stelt voor vanaf de krui sing Veulenseweg een verbinding te realiseren met de Vullingsstraat. Via deze weg en de Enge Steeg dan naar de Kruisstraat en het centrum. Voor het Veulen heeft men geen aparte fietsroute ontworpen. Wel wil men door verkeersmaatregelen het zgn. „sluipverkeer" van en en naar de Midden Peelweg onmogelijk ma ken. Eventueel zou men een weg als voorkeursroute voor fietsers bestem men. Datzelfde sluipverkeer zou men uit Heide willen weren. Een fietspad langs de Deumeseweg zou aanslui ting kunnen geven op de "Enge Steeg en de Kruisstraat, zoals hierboven al voor Leunen bedoeld is. Eventueel zou men vanaf de kruising Heidse- wegLangstraat ook een fietspad kunnen creëren naar de sporthal en het Boschveldcollege. Voor het fietsende verkeer van Ysselsteyn zou dezelfde oplossing geboden worden als voor Heide. De verbinding Ysselsteyn-Heide is goed en het autoverkeer zou in hoofdzaak van de Deumeseweg gebruik moe ten maken. De Merseloseweg is in feite de enige goede verbinding Venray-Mer- selo. Om het verkeer te ontlasten stelt de werkgroep voor de Hoender- straat tot aan de otempaal bij de splitsing Merseloseweg als fietser- gebied te bestempelen en vanaf die splitsing tot in Merselo een fietspad aan te leggen. Vanuit de Vredepeel ziet men geen problemen omdat de Beekweg reeds aan beide kanten een fietspad heeft. Alle hierboven gedachte fietspaden of fietsroutes komen ergens op de rondweg van Venray-kom uit. Ge dacht wordt daarom om langs de Noordsingel, de Zuidsingel en de Westsingel eèn 3meter breed fiets pad te maken, van waaruit men dan via bepaalde wegen het centrum kan bereiken. Aan de Noordsingel zou dat dan de Heuvelstraat zijn; aan de Oost singel de Kardinaal van Rossum straat, aan de Zuidsingel de Kruis straat en aan de Westsingel de Hoen derstraat. Het zal iedereen duidelijk zijn dat de hierboven gedachte fietspaden/ routes op diverse punten drukke autoverkeerswegen gaan kruisen. Om de veiligheid op die punten te verzekeren denkt men aan voor fiet sers ondergrondse doorgangen. He1 zou echter o.i. ook mogelijk zijn om bijv. op de kruisingen met de rond weg verkeerslichten te plaatsen. In diverse wijken als Veltum en Brukske wil men het snelverkeer zo veel mogelijk gaan beperken. Dit om de veiligheid van fietsers en voetgangers zo veel mogelijk te waarborgen, zonder echter het ver- blij fsverkeer geheel uit te bannen. Al met al heeft de werkgroep hier een interessant onderwerp ter tafel gebracht, dat zeer zeker de aandacht van het gemeentebestuur, maar ook van de gewone burger verdient. Of de verwezenlijking van de gedachte plannen technisch en financieel mo gelijk is, is punt 2. Maar het toe nemende verkeer van auto's, moto ren, bromfietsen en fietsen dwingt ons toch ergens om maatregelen tot ons aller veiligheid te nemen. WESTSINGEL 54 VENRAY TEL. 04780-28 51 Het is al weer enkele jaren ge leden dat wij u konden berichten over een diamanten bruidspaar, maar op de zonnige Koninginnedag brachten wij een bezoek aan een nog zeer vitaal diamanten bruidspaar. Het was voor ons wel gemakkelijk hun levensverhaal te schrijven, im mers 10 jaar geleden brachten wij hen ter gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest reeds een bezoek. Hun levensverhaal behoefde maar aan gevuld te worden met: 10 jaar ge nieten van een welverzorgde levens avond, vervuld van dankbaarheid. Zestig jaar lief en leed, ver weg van het jachtende leven, temidden van alle rust, tussen Leunen en het Schoor. Lief en leed is hun niet be spaard gebleven, hard werken, veel zorg om hun 13 in leven gebleven kinderen naar eer en deugd op te voeden, in de dagen dat nog gevoch ten moest worden om het bestaan, zonder sociale voorzieningen als kin derbijslag'of iets dergelijks. Maar laten wij het verhaal onop gesmukt door beiden verteld weer geven. DE DIAMANTEN BRUIDEGOM PIET VULLINGS (82) of moeten we eigenlijk zeggen Pietje Vullings; een naam die hij kreeg om dat hij eigenlijk beneden de maat was, maar toch groot genoeg om sol daat te worden. Hij werd geboren in Swalmen als zoon van de smid. Op kleuterleeftijd verhuisde het gezin naar Leunen omdat daar een smede rij werd overgenomen. Eigenlijk was Pietje voorbestemd om ook de stiel van vader Vullings te volgen, maai dat vak trok hem niet. Hij kwam in het boerenleven terecht en werd boerenknecht en verhuurde zich zelf tot in Duitsland toe. Maar ook dat Duitsland beviel hem niet en toen er mankracht gevraagd werd voor de ontginningen bij Jaeger op het Veulen ging hij daar naar toe. In tussen was hij nog 3 jaar in mili taire dienst geweest en toen een op roep kwam om de revolutiepoging van Troelstra te verijdelen, volgde ook de kleine Piet die oproep om als Landstormer naar Den Haag te trek ken. Het groeiende gezin vroeg echter meer dan op de ontginningsbedrij- ven te werken en met beide handen werd het aanbod van voorziter Wil- lems van de zuivelfabriek aangeno men om daar in dienst te treden als centrifugist. Beide partijen hebben geen spijt van die verbintenis ge had want maar liefst 40 jaar was hij daar een zeer gewaardeerde kracht, nu reeds 17 jaar genietend van een welverdiend pensioen. Pietje Vullings was niet alleen een goede werkkracht. Ook voor de Leunse gemeenschap was hij altijd te vinden. Het is in ieder geval een van de aktiefste leden van het ker kelijk zangkoor en misschien wel de oudste kerkzanger, zeker in het aan tal jaren van a'ktief zijn. Op 10-ja- rige leeftijd werd hij lid van het koor, dat hij nog steeds trouw is en waarvan hij vrijwel geen repetitie overslaat. Als mede-oprichter van fanfare St. Catharina blies hij daar 20 jaar zijn partij. 50 jaar was hij aktief lid van de toneelclub „Cimedia" en voeg daar nog bij dat hij ook jarenlang de handboogsport beoefende, dan heeft men een beeld van de veel zijdigheid en ook van de vitaliteit van de gouden bruidegom. Zelfs Zijne Heiligheid de Paus wist de verdiensten van Pietje Vul lings te honoreren met de toeken ning van de Pauselijke onderschei ding Bene Merenti, terwijl het H.M. de Koningin behaagde aan hem de Orde van Oranje Nassau in zilver te verlenen. De Gregoriusvereniging huldigde hem door de verlening van de gou den speld van de vereniging, mede voor de bevordering van de koor zang. DE DIAMANTEN BRUID DOOR WILLEMSEN (78) is geboren en getogen in Leunen en heeft altijd op de plek waar ze lief en leed hebben gedeeld, gewoond: de ouderlijke woningen. Uitgezonderd de enkele jaren dat zij als kleinste gedienstige buitenshuis werkte. Ze kan uren vertellen over de zorg in haar leven om niet alleen de mondjes van de vele kinderen te vullen, maar vooral om die 13 te kleden. Een zorg waaraan ze nu nog altijd met veel plezier terug denkt. Ze is er trots op dat ze alle kinderen, klein- en achterkleinkinderen kent ook hun aanhang. Allen weten de weg naar de ouderlijke woning' bij alle mogelijke gelegenheden nog te vinden. Lief en leed, veel vreugde maar ook leed werd hun niet be spaard. Nog niet zo lang geleden moesten zij voor goed afscheid ne men van hun oudste dochter, die na een maandenlang ziekbed kwam te overlijden. Twee van hun kinderen overleden op jeugdige leeftijd aan een ziekte, waarvan, als ze later waren geboren, te redden zouden zijn geweest. Maar de medische we tenschap was in die dagen nog niet zo ver. Hun 13 kinderen kinderen zorgden voor 54 kleinkinderen, die weer 17 achterkleinkinderen hebben. Zij allen zullen op dinsdag 18 mei het feest meemaken dat begint met een plechtige eucharistieviering in de parochiekerk te Leunen om 2 uur. Dan gaat het gezelschap naar zaal Martens voor een feestdiner en dan is die zaal te klein en wordt er ver huisd naar het gemeenschapshuis om daar tussen half zeven en half acht de receptiegangers en de buurt te ontvangen en daar wordt het verde re feest gevierd. Toen zij 60 jaar geleden trouwden ging het per koets naar de kerk. Ook de kerkgang bij hun gouden feest maakten zij per koets. Nu bij hun diamanten feest zal de kerkgang per auto gemaakt worden spijtig voor koetsier Jan Litjens maar het diamanten bruidspaar vindt het. te kil in de open koets. Wat is er nog te vertellen over dit paar; dat de diamanten bruid zich nog altijd zorgen maakt als haar diamanten bruidegom naar de repe titie van het koor gaat en dat per- fiets doet. Omdat hij de gevaarlijke provinciale weg tweemaal moet oversteken, en dat ze blij is als hij weer heelhuids thuis komt. Dat ze in 1928 het ouderlijke huis hadden opgeknapt en dat dit in 1944 totaal verwoest werd, maar dat het later, zoals zovelen, uit d puinhopen her rezen is, schoner dan voorheen. Beiden ggenieten nu van hun wel verdiende levensavond, omringd door de zorgen van hun zo zegen rijke kinderschare en verheugen zich op hun feestdag. Ze kunnen dit doen met een goede vitaliteit, al beginnen de oudedagkwaaltjes af en toe hun kop op te steken. Maar ook dat aan vaarden beiden in een berusting zo als ze alles wat in hun leven kwam, hebben aanvaard. Voor aanstaande en beginnende smalfilmers op weg te helpen orga niseert de NOVA (Nederlandse Or ganisatie Van Amateurfilmers) een 3 avonden omvattende kursus. Deze kursus word gehouden op de dinsdagavonden 11, 18 en 25 mei a.s. het Cultureel Centrum, Schouw burg te Venray en begint om 20.00 uur. Deze kursus wordt gegeven door een ervaren amateurfilmer. Verdeeld over de 3 avonden wordt, ondersteund met films uit de prak tijk en instruktieve dia's gesproken over: Wat is film; filmopbouw, eigenschappen van filmkamera en lens; voorbereiding tot filmopnamen; hantering kamera; montage moge lijkheden; apparatuur. Bovendien is er gelegenheid om uw eigen film te projekteren om er over van gedachten te wisselen met de mede-kursisten, een goede gele genheid om van elkaar te leren hoe het wel kan en hoe het niet moet. Natuurlijk is er op de avonden ge legenheid om uw vragen te stellen en een antwoord daarop te vinden. De gehele kursus is opgezet voor be ginnende amateurfilmers die met eenvoudige apparatuur tot een suk- ssevoller produkt wil komen. Van de behandelde stof ontvangt elke deel nemer 'n schriftelijke samenvating. Wie de kursus wil volgen dient zich telefonisch (03402-5434) of schriftelijk aan te melden bij het NOVA-selkretariaat, Prof. Dr. Bak kerlaan 29 te Nieuwegein. Het kur- susgeld bedraagt 25, De afgelopen weken hebben dui zenden Venrayse gezinnen opnieuw een aanmaning van het Water-Zui veringsschap te Roermond ontvan gen. Inderdaad, duizenden gezinnen hebben opnieuw de heffing van de milieubelasting, nu over het jaar 1975, niet betaald. Waarom niet? Omdat zij niet me nen dat de milieubelasting geen rechtvaardige zaak is. Kijk eens naar de Rijn, of wat dichterbij de Maas? Overal is de toenemende vergifti ging van het water merkbaar. De Rijn wordt zelfs de grootste riool van Europa genoemd. Van diezelfde rivier drinken elke dag twee en een half miljoen Nederlanders het water. Hoe lang nog? In Frankrijk, om precies te zijn in de Elzas liggen KALIMIJNEN. Op dit ogenblik gooit men 360 kilo zout per seconde in de Rijn. In het Ruhrgebied lozen honder den afvalpijpen op de Rijn. Wat er precies aan chemische troep geloosd wordt is geheim. Maar ook in Nederland zijn de in dustrieën net zo smerig als in het buitenland. De vervuiling komt echt niet alleen uit het buitenland. Zolang als dit ongestoord kan door gaan is het onrechtvaardig via de milieubelasting de gewone mensen geld uit de zak te 'kloppen om het water weer zuiver te maken. Wij hebben het toch ook niet vuil ge maakt. Daarom ook dat het M.A.N.-Ven- ray de talrijke weigeraars steunt. We willen U wel waarschuwen voor de eventuele konsekwenties zoals deurwaarder, loonbeslag en girobe- slag. U moet zelf niet de dupe wor den Maar dat wist U natuurlijk al lang. Voor verdere informatie kunt U altijd terecht op de centrale adres sen: Bachstraat 88, tel. 4145; Mac- kenhof 3; Veltumse Kleffen 316, tel. 2755. Milieu Aktiecentrum Nederland afd. Venray Op de Lollebeekweg te Castenray kwam het 13-jarig fietsend meisje M. D. uit Castenray door onverklaar bare oorzaak te vallen en liep bij die val dusdanig letsel op dat ze naar he tzeikenhuis moest worden ver voerd en eldaar worden opgenomen.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 9