Smakterweg niet blij met woonwagenkamp Koninklijk goud voor twee Venrayers LOIS JACKETS Uit de vergadering van de Rayon Commissie dïhiJlccyen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Nu volop voorradig! Raad bepleit permanente lokalen bij de Foekepot MOEDER MODEHUIS THOMASSEN Den Dissel. STIENSTRfl Uw makelaaj VRIJDAG 7 MEI 1976 Nr. 19 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOW AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Het is nog niet zo heel lang ge-' leden dat de diverse kleine woon wagenkampen moesten gaan ver dwijnen om plaats te maken voor een groot regionaal woonwagen kamp. Dat werd toen voor deze re gio het kamp De Römer in Venlo. In eerste instantie was dat bedoeld voor 80 woonwagens, maar intussen staan er wel 90. Er was een eigen school, een kerkje, een recreatieverblijf enz. Kortom, men had alle hoop dat daar mee de moeilijkheden voor de woon wagenbewoners en voor de bevol- king zouden zijn opgelost. Maar niets was minder waar. Het samenbundelen van zoveel ge zinnen, die ook wel eens niet zo heel vriendelijke relaties met elkaar had den; de grote afstand van de woon- centra en het teveel aan woonwagens was in Venlo en ook elders in den lande de oorzaak, dat de woon- en leeftoestanden soms hemeltergend werden. Het ministerie van CRM keerde dan ook op haar schreden terug en bepaalde dat wederom klei ne woonwagenconcentraties in de diverse gemeenten moesten worden ingericht. Ook Venray was een van die gemeenten dlie deze taak kreeg toebedeeld. Nu is het zo, dat de bevolking niet graag met woonwagenbewoners van doen heeft, en ze zeker niet naast de deur wil hebben. Maar de voor- schriften zijn er nu eenmaal: niet te ver van de bebouwde kom te voet bereikbare scholen en zo mogelijk integratie met de bevolking. De gemeente Venray heeft in het jongste verleden enkele plaatsen daartoe aangewezen, maar dóe wer den door CRM als niet geschikt van de hand gewezen. Er bleef in feite een plaats over, gelegen aan de noord-westzij de van de Spurkterdijk -Nieuwhuisweg. Wij hebben de i plaats voor U in kaart gebracht. Hoewel dat punt niet aan de orde was, deelde wethouder Schols me de dat vermoedelijk nog deze maand het geld afkomt om de weg te ver beteren en te vergroten. Gewezen werd nog op een hand- tekeningenaktie onder de buurtbe woners, waarin men zich tegen de vestiging van dit woonwagenkamp uitsprak. Ook nu probeerde men een stemming uit te lokken, maar aan gezien dat niet de bedoeling was van deze avond ging dat niet door. Men was er wel van overtuigd dat ook onder de woonwagenbewoners goede mensen waren, maar gewoon lijk krijgt de kwade de overhand en dan is het hek van de dam. Trou wens, als die woonwagens zo mooi en luxueus zijn, waarom plaatst men ze dan niet op de camping. Daar staan wel minder mooie wagens. Ook het vrije verkeer vanuit het Psychiatrisch centrum St. Anna, aan die kant van Venray, zag men door het plaatsen van woonwagens in ge vaar komen. Toen bovendien bleek dat de grond waarop het kamp ge pland is, niet van de gemeente is, maar van St. Anna, dacht men het pleit al gewonnen 'te hebben. Er was echter niets te winnen, want het is uiteindelijk de gemeenteraad en ge deputeerde staten die uitmaken of het kamp daar geplaatst wordt. Men kan de woonwagenbewoners nu een maal niet „laten barsten". Men was vanachter de commissietafel wel be reid een terrein in overweging te ne men, gelegen aan de.Beekweg, tus sen plan Mclenklef en de Hiept. Het is nu aan de gemeenteraad om kennis te nemen van de naar vo ren gebrachte bezwaren en aan de hand daarvan een beslissing te ne men. Een niet zo gemakkelijke taak als men alle bezwaren moet over wegen. Om de nabij wonende Venrayers van de plannen in kennis te stellen, hield de gemeente een bijeenkomst van voornamelijk bewoners van de Smakterweg en de Mackenhof. OP deze bijeenkomst die zeer druk was bezocht werden met dia's de wantoestanden in het kamp De Rö mer getoond. Vervolgens weer met diia's enkele intussen ingerichte klei ne kampen. Aangezien het oude type woonwagen even gammel als het paardje dat de wagen trok inmid dels plaats heeft gemaakt voor prachtige salonwagens, zagen deze kleine kampen met goede aanplan tingen en afrasteringen er keurig uit. Iets dergelijks heeft men nu ook in Venray gepland, waar staanplaat sen zullen worden gecreërd voor ma ximaal 8 woonwagens, zonder be drijfsruimten. Ondanks de mooie dia's en de gloedvolle betogen xan de heer Zijl stra van CRM, waren de bewoners van de Smakterweg en Mackenhof helemaal niet enthousiast dat ze de ze nieuwe buren krijgen .Men meen de dat men als bewoners van deze buurt toch al een stempel op zich gedrukt kreeg. Zet men er nu nog woonwagenbewoners bij dan is het voortaan helemaal hopeloos. Ook de integratie met die mengen zag men niet zo zitten niemand was daar erg op gecharmeerd. Men had al problemen genoeg met Mackenhof. Toen het woord discriminatie was gevallen, voelden deze bewoners zich zelf erg gediscrimineerd. Men be hoeft maar naar de weg te kijken om te zien hoe we hier achtergesteld worden. Al het zware industriever- keer komt er over. De situatie is dikwijls levengevaarlijk. Rioolzuiverings- installatie buiten DACW Nu vast staat dat de dienst DACW werken geen subsidie kan verlenen voor d ebouw van een Venrayse rioolzuiveringsinstallate, zal het Zui- verngschap Lmburg zelf de totale lasten dragen van deze bouw. De kosten daarvan zijn begroot op 16,5 mij oen gulden. De provincie Lim burg had in totaal een subsdie voor DACW-werken van 60 mijoen. Dat was de reden waarom het Venrayse projekt niet in aanmerking kon ko men voor bijna een derde van de ge hele pot. Het Zuiveringschap heeft recente lijk een bezoek gebracht aan de Venrayse vloeivelden en heeft de bouw van die rioolzuiverngsinstalla- tie de hoogste prioriteit gegeven. Deskundigen verwachten dat zeer binnenkort het bestuur van het Zui veringschap Limburg opdracht zal geven voor de bouw. Het totale pro jekt zal ongeveer twee jaar duren en tot zi lang zullen de Venrayers de ongenoegens van de vloeivelden nog moeten slikken. Koe tegen auto Op de Veulenseweg was een koe van landbouwer W. v. M. uit de wei gekomen. Op de weg kwam de koe in botsing met een personenauto, bestuurd door de 33-jarige J. P. uit Venray. De auto werd beschadigd. Of de koe zwaar letsel opliep is ons niet bekend. HOOFDLEIDSTER WILDE EERST LINTJE WEIGEREN By de lintjesregen, welke ieder jaar bij gelegenheid van Konin- ginneverjaardag over ons land losbarst, zijn maar twee gouden spatten in Venray terecht gekomen. Dit minieme aantal was ove rigens een landelijk verschijnsel, dat wellicht iets te maken kan hebben met de thans heersende droogte.... De verdienstelijke Ven rayers, die met goud werden gesierd waren Br. Maturus Laans en Mejuffrouw A.J.M. van der Horst. Even zag het er naar uit, dat burgemeester Defesche de gouden medaille niet kwijt kon aan de hoofdleidster en waarnemend directrice van de regionale gezins zorg Noordelijk Limburg. Ze zei in alle eerlijkheid, dat zij onder scheidingen akelige dingen vond omdat volgens haar mensen on derscheiden worden, die er geen recht cp hebben, terwijl „paarden die de haver verdienen" niets krijgen. Het kostte de burgemeester en de verdere aanwezigen, w.c. de heren Corzilius en mr. Donker en enkele bestuurs- en stafleden de nodige moeite om de hoofd- leïdster er van te overtuigen, dat zij zeer zeker tot de categorie behoorde, die een koninklijke onderscheiding verdienen. Tenslotte gaf zij zich gewonnen met een „sorry voor mijn opmerkingen" en liet zich de medaille opspelde Kledlngipeciaalzaken voor mannen en jongemannen (v.a. 5 jaar] VENRAY BOXMEER DEURNE CUYK Grotestraat 6a Steenstroat 73 De Martinet 17 K. Molenstraat VERDIENSTEN Als staffunktionanis is mej. v. d.~ Horst belast met de begeleiding van de medewerksters, die de directe lei ding hebben over de gezinsverzorg sters en gezinshelpsters in de regio Noordelijk Limburg en zorgt voor bijscholing, vorming, werving en se lectie van het personeel. Ook in haar vorige functies, w.o. die van directrice van de opleidings chool voor gezinsverzorgsters in Breda-Bouvigne, heeft zij veel pio niersarbeid verricht. Burgemeester Defesche wees er op dat zij een groot en waardevol aan deel heeft gehad aan de opbouw van de Gezinszorg Noordelijk Limburg, in 'n geografisch uitgestrekt en min der gunstig gelegen gebied In haar werk heeft zij bewezen, dat zij in de ontwikkeling van de oude charitas naar de huidige dienstverlening, is meegegroeid. Daarnaast paart zij takt aan groot doorzetingsvermogen - aldus de burgemeester. Zij voelt de bedoelingen van de ander direct aan en weet snel door te dringen tot de essentie van een zaak en bezit 't vermogen tot zelfstandig werken. Alles bij elkaar was dit voldoende voor H.M. de Koningin om deze ver dienstelijke hoofdleidster 't konink lijk goud te geven. GOUD VOOR GOUDEN BROEDER In augustus jl vierde Broeder Ma turus Laans zijn gouden klooster- feest als lid van de congregatie van de Broeders van Liefde. In 1957 kwam hij naar Venray waar hij in 1958 hcofd werd van de arbeids- therapie van St. Servatius. Geduren de zeven jaar was hij hoofd van het verplegershuds. Maar ook buiten het klooster en het psychiatrisch cen trum was broeder Maturus zeer ak- tief, o.m. voer de wandelsport en voor de bejaarden. Dat leverde hem in de camavalstijd al de Bronzen Piëlhaas van de Venrayse carnavals vereniging op. Onder zijn leiding onderging de arbeidstherapie van 't psychiatrisch centrum een algehele metamorfose omdat men de schoenfabrikage ter hand ging nemen (Bamarolie), de aanwezige boerderij tot timmer werkplaats inrichtte en inpakwerk- zaamheden en metaalbewerking in het werkpakket opnam. De mooie staat van dienst van Broeder Maturus werd door burge meester Defesche gereleveerd. Zo werd door hem gesteld, dat de on derscheidene tien jaar bijzonder ak- tief is in de wandelsportorganisatie en dat hij waarnemend voorzitter is van de wandelkring Limburg. Daarnaast is hij voorzitter van de bejaarden vereniging Venray en te vens voorzitter van de centrale be jaardenverenigingen in de gemeente Venray. Hij is bestuurslid van het Open Bejaardenwerk en van het Re gionaal Instituut voor het bejaar denwerk voor Noord Limburg. Het goud kwam Broeder Maturus toe voor zijn belangeloze inzet ge durende een lange reeks van jaren voor zijn medemensen, aldus de bur gemeester. HULDIGING Op Koniniginnedag werden de twee cnderscheidenen nog eens ge huldigd door het gemeentebestuur op het gemeentehuis. Hierbij zei Br. Maturus, dat in hem in feite vele anderen, met wie hij zo lang heeft lamengewerkt, werden gehuldigd. Dat de broeders, die op de Mgr. No- lensstraat wonen, in het verleden belangrijk werk voor de gemeen schap hebben verricht, blijkt wel uit het feit, dat reeds eerder vier mede broeders een koninklijke decoratie hadden ontvangen. Deze huldiging was geheel anders dan wij b.v. gewend waren onder 't bestuur van burgemeester Schols. In feite een meer gezellige dan plech tige bijeenkomst; zonder minuten lange uitspraken, felicitatieregisters en wat dies meer zij. Maar daarom niet minder gemeend en hartelijk. „Ik ben bij zender gecharmeerd van het beteog, dat de heer Tolboom, het hoofd van de Foekepot heeft gegeven teneinde de uitbreiding van de school in permanent bouw uit te voeren", zei de heer A. den Brok toen de raad gevraagd werd medewerking te verlenen vcor het uitbreiden van het aantal klassen met de bekende verplaatsbare lo kalen. Dit raadslid meende, dat de kwaliteit van het op deze school gegeven onderwijs noopt tot de bcuw van permanente lokalen. „Wij moeten niet ter wille van en kele tienduizenden guldens het on derwijs de dupe laten worden", stelde hij en vroeg nader overleg hierover in de commissie voor on derwijs. Wethouder Mevr. A. P. Rutten- Tielen vond dat er op dit moment nog te veel onduidelijkheden zijn om tot bouw van definitieve lokalen te besluiten. Het was volgens haar niet de bedoeling „De Foekepot" op te zadelen met semi-permanente loka len, die dan straks wel weer ergens anders gebruikt zouden kunnen wor den. Maar het besluit tot semi-per manente lokalen was genomen, na dat de inspekteur en het hoofd van de school elkaar op dit stuk hadden gevonden. De heer G. Thijssen informeerde of het niet mogelijk was de ouders van kinderen in Brukske met zachte aandrang te laten besluiten hun kin deren op de Clara- of St. Franciscus- school te plaatsen. Hierop antwoordde mevr. Rutten, dat dit al mede in de overweging was meegenomen, temeer omdat bei de scholen al één lokaal leeg hebben staan. Deze klassen worden momen teel ingericht als documentatiecen trum. Dit antwoord bevredigde kennelijk de raad, want zonder stemming werd het voorstel tot uitbreiding met semi-permanente lokalen aangeno men. heeft het liefste iets van Geloofsovertuiging beschermd De medewerkers van de afdeling bevolkingszaken hebben de opdracht géén uittreksels uit het bevolkings register te verstrekken, waaruit de geloofsovertuiging blijkt. Deze ver klaringen kunnen namelijk worden gebruikt voor het aanvragen van een visum naar een Arabisch land en waarbij wordt verlangd dat men aantoont niet-jood te zijn. Onder voorzitterschap van de heer H. Philipsen kwamen de vertegen woordigers van de dorps- en wijk raden in periodieke vergadering bij een. In het begin van de vergadering werd onze overleden hoofdredakteur herdacht en hem tevens dank ge bracht voor de wijze waarop hij steeds de belangen van de dorps- en wijkraden heeft behartigd, waardoor de rayoncommissie een vastere plaats plaats had weten in te nemen bin nen het Venrayse leefpatroon. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Vereniging voor Veilig Verkeer afd. Horst, welke stelling nam tegen de mening van de rayonccmmissie, dat het fietspad Venray-Horst onveilig zou zijn. De ze vereniging, aldus het schrijven, was van oordeel dat vóórdat het fietspad verbeterd zou zijn, Horst al een MAVO zou hebben. Verbetering was hun inziens dus niet nodig. Voor vele Venrayse mensen is de Clockert een doolhof. De veelheid van maatschappelijke instellingen die daar gevestigd zijn, met even veel telefoonnummers, veroorzaakt nog al eens misverstanden. Ook maatschappelijke werkers zijn in de avonduren en de weekends niet te bereiken. Men gaat nu de diverse klachten op een rijtje zeten en zien hoe men zulks kan verbeteren. De grenzen van dorpen en wijken, die opnieuw van gemeentewege wor den vastgesteld, heeft de instemming van de rayoncommissie. Waar zich moeilijkheden of problemen voor doen, zoals b.v. in Castenray, wor den deze in onderling overleg gere geld. De moeilijkheden die zich ver keerstechnisch voordoen om vanaf de Maasheseweg via het rijwielpad het kerkhof te bereiken zijn hopelijk van zeer tijdelijke aard. Een protest kan anders niet uitblijven. Op 24 mei zullen 2 Kamerleden van C.D.A. een werkbezoek aan Limburg brengen. Tijdens de lunch pauze in Ysselsteyn zal de leefbaar heid kleine kernen aan de orde wor den gesteld. De rupsenplaag in Veulen zal ter kennis van de gemeente worden ge bracht, die dan maatregelen zal moe ten treffen. Riolering bij sportpark Leunen Aan Vissers' Wegenbouw is dé aanleg van riolering in het bestem mingsplan Leunen-west ten behoe ve van de aansluiting van het sport park te Leunen op de riolering ge gund. Gemeentelijke lijkschouwer Door het college van burgemeester en wethouders is dokter J. B. M. Wittgen (associé van dokter Lank- veld) aangesteld tot gemeentelijk lijkschouwer. Met deze aanstelling hebben alle Venrayse huisartsen de ze funktie. Dinsdag a.s. om 7.45 uur cursus noten, enz. Repetitie om 8.15 uur. Komt u allen. Ons eerstvolgende optreden is op 30 mei a.s. in de schouwburg, tesamen met de andere Venrayse koren. Verder zingen we op 6 juni (Pink steren) in de Vredeskerk een meer stemmige hoogmis. Bij eventuele verhindering graag uw afmleding bij mevr. Schrooten, tel. 3309 of mevr. Giesberts, tel. 2903. Hallo meisjes en jongens. Zaterdag 8 mei is er weer een disco voor boven de 14 jaar. Denken jullie aan je pasje, dat dit in orde is. De enrtee is nog altijd 0.50 en we draaien van 19.30 tot 22.30 uur. Veel plezier en tot ziens in Trefcentrum „Den Dissel". Projektontwfkkelmg Hypotheken Verzekeringen Venray BV Venray, Stationsweg 11 TeL 04780-4438*

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1