RAYONCOMMISSIE VERGADERDE Een voorzitter ging. De commissie grond- en pachtzaken had deze week geen grote problemen JUM Merselo VASTENAKTIE NOORD-LIMBURG Plan tot wijziging dorps- en wijkgrenzen Aanwinsten Bibliotheek Venray een huis hopen een huis verkopen Met pensioen Toneel in Ysselsteyn Het tweede afrikaanse land dat de Vastenaktie Noord-Limburg dit jaar voor cntwikkelingsproje'kten uitge kozen heeft is KAMEROEN, een gi gantisch stuk West-Afrika (1000 x 1000 km) waar 5,6 miljoen mensen wonen, in hoofdzaak Bantoes, Soe- dannegers en Pygmeeën. Het gaat om projekten in het slecht ontsloten middengebied en in het uiterste noorden van dit land, dat nog bij de droge en dorre Sahel-zone behoort. Voor deze landsdelen zijn voorzie ning voor waterwinning en water opslag uiterst urgent (waterputten, buizen, wateropslagreservoirs e.d.). Er is hier sprake van akute nood situaties onder geïsoleerde bevol kingsgroepen, die onder leiding van de Kerk aan verbetering van hun levensomstandigheden willen wer ken. Pater Frans Hoogers uit Horst, werkzaam in het binnenland van Kameroen, schrijft ons: „Wie verwacht zou hebben dat het met de binnenlanden van Kameroen, na het onafhankelijk worden van dit land van Frankrijk in 1960, beter zou zijn gegaan, vergist zich. De centrale regering stelt namelijk maar mondjesmaat financiële mid delen voox het binnenland ter be schikking. Hierdoor komt de gewo ne man, en dat zijn in dit geval de arme boeren, steeds dieper in de put. De bevolking staat machteloos, zo lang deze zich niet aaneensluit in be langengroepen. Vandaar dat op praktisch elke missiepost tegen woordig koöperaties gevormd wor den om de in- en verkoop van land bouwbon odigdiheden en landbouw- produkten gezamenlijk te organise ren en door middel van kredietver lening de boeren zo sterk te maken, dat zij hun grond uit pure armoede niet meer aan de rijke ambtenaren behoeven te verkopen. Het klinkt weinig geloofwaardig, maar om de mensen koöperatie-min- ded te maken is het vaak nodig dat zij los komen uit de apathie van hun bijgeloof (animisme), dat ieder so ciaal initiatief doodt en de mensen machteloos doet berusten in angst en noodlot. Er gaan vaak jaren over heen, voordat deze mensen uit hun berusting ontwaken. Het is een moeizaam proces om achterdocht en maatschappelijk wantrouwen te vervangen door be reidheid cm gezamenlijk de handen uit de mouwen te steken. Toch zul len de Afrikanen het binnen afzien bare tijd zelf moeten doen, want de Kerk streeft naar overdracht van verantwoordelijkheden naar de leek. Het is niet de eerste taak van de Kerk om putten te boren en beter pootgoed ter beschikking te stellen. De Kerk is er om nieuwe waarden aan te bieden, waarmee de mensen in staat gesteld worden om initiatief te ontplooien ten bate van zichzelf." De beoogde watervoorzienlingspro- jekten komen dus voort uit het door de Kerk gestimuleerde koöperatieve denken en handelen van mensen aan de basis. Mensen die de leefbaarheid van hun achtergebleven streek wil len verbeteren, maar er vooralsnog de materiële middelen niet voor heb ben. Via de Kerk doen zij daarom een beroep op u, die deze primaire problemen niet (meer) kent en nu put uit welstand en overvloed. Laten wij onze solidariteit tegen over onze medemensen in Kameroen tenen via het vastenzakje of de re kening vastenaktie 1976 bij de plaat selijke banken. Daartoe nodigen wij u graag uit. In verband met het uitbreiden van Venray-kom met gebieden, welke van vroeger-uit tot de „dorpen" behoorden, en tevens door de groei van verschillende wijken in de kom en het realiseren van bestemmingsplannen met name in Leunen en Oostrum heeft de gemeente Venray een plan opgesteld tot het wijzigen van de grenzen van de dorpen en wijken. De rayoncommissie werd maan dagavond met deze binnengemeente lijke herindeling, hier en daar ge paard gaande met onderlinge an nexaties, geconfronteerd. De bedoe ling is, dat de in de rayoncommissde afgevaardigde leden in hun dorp of wijk over de voorgestelde nieuwe grenzen zullen discussiëren en de reakties van hun achterban vóór 15 mei a.s. indienen. Het streven is er op gericht de gewijzigde grenzen in de gemeenteraadsvergadering van augustus te laten vaststellen. Van de zijde van de gemeente werd het plan toegelicht door de heer W. Crooijmans. Hij wees er op, dat momenteel door diverse instan ties en instellingen verschillende grenzen voor wijken en dorpen wor den gehanteerd terwijl ook enkele technische aspecten een eenheid hierin wenselijk maken. Met het bisdom (i.v.m. parochie grenzen), de PTT, het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) en de Provinciale Planologische Dienst (PPD), die hun eigen grenzen han teren, dient het overleg ook nog plaats te vinden. Bij het intekenen van de nieuwe grenzen van wijken en dorpen is men op de eerste plaats uitgegaan van het hanteren van z.g. natuurlij ke grenzen, welke bestaan uit b.v. autowegen, waterlopen, spoorlijn. Er zijn zoveel mogelijke vaste punten en zo weinig mogelijk luchtlijnen gebruikt. Verder is er rekening mee gehou den, dat straten niet in de lengte wroden doorsneden, terwijl waar mogelijk oude verworvenheden, zoals parochiegrenzen, zijn gehand haafd. In de kom zijn hoofdzakelijk de singels gehanteerd ter afsluiting van het centrum, terwijl getracht is zo veel mogelijk het bouwjaar van de woningen in de wijken als gegeven te gebruiken bij het aangeven van de wijkgrenzen. De bedoeling is tevens moeilijk heden op het gebied van huisnum mering en straatnaamgeving in deze fase te betrekken. Uit deze eerste presentatie van de gedachte nieuwe grenzen aan de vertegenwoordigers van dorps- en wijkraden bleek al, dat hier en daar verschuivingen van grenzen zullen plaatsvinden. Volgens de heer Crooijmans gaat- het hier slechts om enkele inciden tele gevallen. De rayoncommissie nam deze avond afscheid van Mevr. Claessens uit Leunen. Zij was mede-opricht ster van de commissie en heeft der halve vijf jaar hiervan deel uitge maakt. Bij monde van de voorzitter, de heer H. Philipsen, werd haar harte- llijk dank gebracht voor haar posi tieve inbreng, waarbij zij steeds heeft klaar gestaan voor de belan gen van de Leunse gemeenschap. Haar werd als blijk van dank en waardering een enveloppe met in houd aangebeden. Door de voorzitter werd nog mee gedeeld, dat de afdeling Ysselsteyn van het Groene Kruis in het vervolg niet meer door mevr. Hendriks-Ver hoeven, maar mevr. van Ool-Alt- huijzen zal worden vertegenwoor digd in het Groene Kruisbestuur. Door de vergadering werden nog enige gesprekspunten opgesteld voor een gesprek van de dorpsraden met burgemeester Defesche op 22 april Aanwinsten jeugdbibliotheek: Wijckmade, B. G. van. Wipneus, Pim en de wensput. Spang Olsen, I. Het jongetje-in-de- maan. Laan, D. Pinkeltje op zoek naar de maandiamant. Bödker, C. Silas en Been-Godik. Evenhuis, G. Hendrik Papiertje en de Jongen van Nix. Saris, L. De zilveren bodem. Camp, G. van. Waarom branden je cgen, vreemdeling? Wolde, G. Wolwerkjes. Fradet, G en L Alaerts. Judo voor jongeren in woord en beeld. Barker, C. M. Bloemenkinderen van de bomen. Vrijdag 9 april: 19.00 repetitie voor het hele koor. Zondag 11 april: 10.15 Hoogmis in de Paterskerk. We zingen o.a. de gregoriaanse ge zangen van Palmzondag. Maandag 12 april: 19.00 repetitie voor sopranen en alten. Dinsdag 13 april: 18.30 repetitie voor de aspiranten. Woensdag 14 april: 18.45 repetitie voor de gregoriaans zangers. Donderdag 15 april: 18.30 Avondmis i.v.m. Witte Don derdag. Vrijdag 9 april zijn er damwed- strijden, taf el voetbal wedstrijden en joulewedstrijden voor jongens en meisjes vanaf 12-15 jaar. Er zijn prijzen aan verbonden. Dus tot vrij dag. Zaterdag 10 april is er 'n rock-, Blues- en countryavond, voor ieder een vanaf 15 jaar. Achter de bar staan Nel en Hans; achter de discotheek: Guus. Dus tot zaterdag. STIENSTRA Lid NBM Venray Stationsweg 11 Tel. 04780 - 4438* Kameroen: mensen leren samenwerking De leden van de Rabo-bank Yssel steyn hebben vrijdag op stijlvolle wijze afscheid genomen van hun vcorziter dhr. H. Jenniskens, die wegens het bereiken van de 70 ja rige leeftijd een einde moest maken aan 32 jaren bestuurslid of voorzit ter-zijn van deze bloeiende bank. 'n Bank, die ook in 1975 nog goed was voor een kwart miljoen winst en dat, ondanks het feit, dat men nog altijd met een kwart procent beneden of .boven de voorgeschreven renteper- centages^JfcjfSiielt. Dat van de winst de Ysselsfce^nse verenigingen 7000 gulden als subsidie achteraf kregen, toont ock het sociale aspekt van de ze bank. Het is misschien voor de scheidende heer Jenniskens 'n troost dat zijn zoon A. G. Th. Jenniskens met praktisch algemene stemmen als zijn opvolger voor het voorzitter schap van de bank werd verkozen. Namens het bestuur kon het in de ze vergadering herbenoemde be stuurslid Houiben de scheidende voorzitter een oude, maar fraaie klok aanbieden als herinnering aan de tijd, dat hij medegewerkt heeft om de in 1944 opgerichte Yssel- steynse bank (men was 't moe door weer en wind naar Venray te moe ten) tot grote bloei te brengen. Namens de hoofddirektie van de Raiffeiseribank kwam distriks-in- spekteur Mars met de gouden ere- speld van de bank, een ere-teken dat men anders slechts uitgeeft bij 40 dienstjaren. Hij had altijd grote bewondering gehad voor deze afde ling, die eerder dan anderen begrer pen had dat slechts een zeer dyna misch beleid de agrariër in staat zal stellen mee te kunnen in de snelle ontwikkeling van het economische leven. Dat 425 gezinnen per jaar in Ysselsteyn een omzet halen van 400 miljoen zegt voldoende. Naast de zilveren ere-speld, welke hij én van de Rabo én van de LLTB reeds eer der mocht ontvangen, werd hem nu de gouden speld opgespeld en ont ving hij daarbij de benodigde oor konde. De 82 jarige oud-voorzitter Fr. Claessens was de eerste, die hem gelukwenste en herinneringen op haalde aan de eerste, soms bar moeilijke jaren van de Ysselsteynse afdeling. Datzelfde deed kringvoorzitter H. Wismans, die er trots op bleek, dat de afdeling, welke zich het laatste van Venray had afgesplitst, zulk een voortreffelijke groei had doorge maakt, mede dank zij de goede lei ding. Ook pastoor Janssen prees de heer Jenniskens, die bekend stond dat hij recht door zee voor zijn mening uit durfde komen, maar dan ook aan de meningsvorming alles gedaan had en dat men van goede huize moest komen om hem van het tegendeel te overtuigen. Was echter ooit een be sluit gevallen, langs democratische weg, waar Jenniskens het niet mee eens was, dan was hij zo loyaal om ondanks er volledig achter te gaan staan. Een kist goede sigaren was het cadeautje dat de plaatselijke LLTB afdeling aan de scheidende aanbood, waarbij dhr. L. Arts nogmaals be nadrukte dat vooral de jongere boeren door het bestuur zo veel mo gelijk geholpen werden. De direkteur van de bank, dhr. Thielen moest bekennen aanvanke lijk wel eens moeite gehad te heb ben met zo'h voorziter, maar intus sen is er een echte vertrouwens relatie ontstaan, die jammer genoeg door dit afscheid doorsneden moet worden. Hij dankte mede namens het voltallig opgekomen personeel voor de goede verstandhouding tussen bestuur en personeel en een decou- peerzaag was hun aller afscheids cadeau. Tenslotte benoemde dé vergade ring hem nog tot ere-voorzitter van de bank. Dat bij al deze lofuitingen ook mevr. Jenniskens niet vergeten werd zal duidelijk zijn. Verschillende boe ketten bloemen waren haar deel. Men maakt het zelden mee dat de heer Jenniskens onder de indruk komt, maar nu dankte een bewogen „Passcher-Har" zijn mensen, waar bij hij nog eens nadrukkelijk be toogde dat zonder goed samenspel in Ysselsteyn weinig had kunnen ge beuren. Dat er zoveel gebeurd is, komt omdat men elkaar steeds heeft weten te vinden. Hij vertrouwde dat dat in Yssel steyn zal blijven bestaan, „want dan zal het Ysselsteyn goed gaanzo was zijn afscheidswoord, waarna 'n druk bezochte receptie begon. Men gaat van de zomer in Vrede- peel een proef nemen met verbre ding van de landbouwwegen, maar elders in de gemeente moet men daar voorlopig niet op rekenen. De wegen rond het voetbalveld in Merselo komen in zoverre wel goed, dat dit sportpark bereikt wordt, maar doortrekking van de weg is nog niet mogellijk, omdat het daar voor nodige overleg moeillijk schijnt. Men begint te denken aan 't draaien van de velden, waardoor wel een oplossing verkregen kan worden. Wat de commissie betreft kan M. Gommers, Peel weg 27 in Ysselsteyn zijn vee inscharen in de weide Zwartwater. De prijs zal alleen 10% hoger worden. De Gebr. Spreeuwenberg, Peel- weg 13 in Ysselsteyn kunnen de pachtgrond overnemen, die eerst hun vader van de gemeente had. Dat is rond 3,5 ha. op Kempkensberg. De gemeente gaat grond aankopen van Dericks, Spurkt 3, waarvoor zich al een hoop pachtliefhebbeds hébben gemeld. De commissie besliste dat de wo ning verhuurd zal worden aan dhr. Jans Beken, die cok de pacht krijf t over de daarbij gelegen 40 are as perges Voor dat laatste is de pacht 500,—. De overige grond gaat in jaar- pacht naar Swiinkels, Spurkt 4 en kost 225,per ha aan pacht. Van Valkengoed vroeg er aan te denken dat ook de prijzen van de verpachte gronden in Landweert met 10% verhoogd moeten worden. BESTEMMINGSPLAN BUITENGEBIED Staande deze vergadering werd de commissieleden duidelijk gemaakt, dat men van gemeentewege volop bezig is het model-bestemmingsplan van het recreatieschap Peel en Maas aan te passen aan de werkelijke si tuatie in onze gemeente. Daarbij wordt gestreefd via dorpsraden en LLTB afdelingen de mensen zo veel mogelijk daarin te betrekken o.m. door het geven van informatie avonden Daarnaast heeft men milieugroe pen, de kring van de LLTB, de ruil verkavelingscommissie en vele an dere instanties om. schriftelijke re akties verzocht. Intussen is men van gemeentewege bezig cm een inventarisatie van al les wat buiten de typische natuur gebieden en het grote landbouwge bied van onze gemeente nog alle maal in datzelfde buitengebied te vinden is en een plaats moet heb ben. Dat gaat van waterwingebieden naar Mob-complexen, begraafplaat sen en een vliegveld, om van ande re projekten nog maar niet te spre ken. Dat hoopt men allemaal in sep tember-oktober in kaart te hebben, waarbij dan ook alle aandacht ge schonken gaat worden aan op- en aanmerkingen, welke van boven genoemde groeperingen kunnen en zullen komen. Dan zal vanzelf dui delijk worden waar de verschillen liggen met wat het recreatieschap in eerste opzet op tafel bracht en zal een werkgroep uit de commissies ruimtelijke ordening en landbouw- aangelegenheden deze geschilpunten glad moeten zien te strijken. Eerst dan zal een aanzet verkre gen zijn om de bestemmingsproce dure op gang te gaan brengen en te komen tot een definitieve uitwerking van de plannen. Uit de vergadering werd wel dui delijk gemaakt dat wil men tot een zinnig gesprek over een en ander komen, het noodzakelijk zal zijn, dat voor die tijd de nieuwe begrenzing van komen kerkdorpen ook zijn be slag gaat krijgen. 10 april wordt de heer J. Rijbroek 65 jaten en dat betekent dat hij/af scheid gaat nemen van het groot winkelbedrijf, waarbij hij 22 jaren in dienst was. Al was hij de laatste jaren werkzaam in winkel en maga zijn, velen zullen hem blijven her inneren als de man die in weer en wind zorgde dat de boodschappen op tijd thuis kwamen. Hoeveel kilo's en kilometers weggebracht en wegge fietst zijn, blijft een goed bewaard geheim. De plaatselijke toneelvereniging „Crescendo" geeft op zondag 10 en maandag 11 april haar jaarlijkse toneeluitvoeringen in het gemeen schapshuis te Ysselsteyn. Gespeeld wordt een thriller, in 3 bedrijven, getiteld: „Misdaad aan het Aanvang 20.00 uur. Met dit stuk treedt de Ysselsteyn se toneelvereniging op zondag 25 april tveens op in de schouwbrug te Venray.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 14