Y.V.D. gaf voorlichting ebherink Politierechter Verschil Leeneitl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN DORPSRAAD LEUNEN Parochie Oostrum Rectoraat Vredepeel VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 Nr. 8 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR-AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT-28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) De verkeersdeskundige drs. K. Mulder gaf maandag in Prinsenhof voor de VVD en andere belangstel lenden zijn visie over de problema tiek van het vervoer waarbij het openbaar vervoer volgens hem nim mer kans van slagen zal kunnen hebben. Deze avond was de eerste van een serie welke de afdeling Venray van de WD gaat geven om iedereen meer kennis laten opdoen over be paalde ook in de Venrayse gemeen schap levende problemen. Men heeft met opzet geen partij mensen voor die avonden uitgeno digd maar deskundigen, zonder een politieke status. Het deed eigenlijk een beetje eigenaardig aan de carnavaleske entourage van Prinsenhof, waarin dit ernstige probleem behandeld 'werd, maar het stoorde schijnbaar de aanwezigen niet. DRS. MULDER Ondanks de anti-auto-aktie en de reklame voor het openbaar vervoer ondanks de verhoogde benzineprijzen en ondanks de prijsstijgingen en de in het vooruitzicht gestelde hogere belasting werd 1975 een rekordjaar voor de autoverkoop, aldus drs. Mul der. Hij probeerde de oorz_aak hier van te achterhalen en kon duidelijk maken dat juist de rijke landen en dus de welvaartstaten duidelijk aan massamotorisering doen. Autobezit en nationaal inkomen houden ver band met elkaar. De drang naar het autobezit is er eigenlijk altijd geweest, al was het tct in 1939 alleen de fiets. Adolf Hit ler beloofde de Duitsers de volkswa gen als een welvaartssymbool. Openbaar vervoer wordt voorge schoteld als de beste oplossing voor hen, die zich willen verplaatsen maar het opmerkelijke verschijnsel doet zich voor dat het aantal passa giers van dat openbaar vervoer de laatste 10 jaar niet is gestegen. On danks de reklame voor dat vervoer blijkt het fundamenteel menselijk verlangen naar vrijheid en onafhan kelijkheid. Volgens drs. Mulder heeft ook het openbaar vervoer in de toekomst geen kans. De suburbanisatie bevor dert het autobezit, verplaatsing van de bedrijven uit de steden naar de plattelandsregio's evenzeer. Statistieken geven aan dat van de mannelijke neder landers van onder de 30 jaar er in 1990 90% een rijbe wijs zal hebben en 70% een auto. Bij de 50-jarigen zullen deze percentages 80 en 65 zijn, terwijl van de 65-jari- gen er 28% een rijbewijs en 25% een auto bezitten. Van de dames onder de 30 jaar hebben dan 54% een rijbewijs ter wijl er 15% een auto bezitten. In 1990 verwachten de deskundi gen in Nederland 6 miljoen auto's, terwijl op dit moment er 3,7 miljoen personenauto's in Nederland zijn. Was in 1963 het per jaar per auto gereden aantal kilometers 18.500, nu is dat gezakt tot 16,900. Er is dus een grotere verkeers drukte te verwachten en deze zal niet kunnen worden opgelost door 't openbaar vervoer, ook al omdat het openbaar vervoer niet overal kan zijn, maar ook omdat de mensen dat kennelijk niet willen, terwijl ook de financiële kant nog een rol speelt. De grootste vervoersproblemen zullen in de grote steden liggen, niet op het platteland. De oude woonwij ken in de steden worden verziekt door de auto en de verkrotting wordt daardoor versneld in de hand ge werkt. Duidelijk ppreefct ook mee bij de versnelling van het autobezit de da lende gezinssterkte, waardoor het besteedbaar inkomen groter is ge worden terwijl ook het inkomen van de werkende vrouwen een rol speelt. Autobezit is, aldus drs. Mulder, een goede inkomstenbron voor de fiscus, terwijl de autobezitter er te weinig voor terug krijgt. Natuurlijk werden er nog vele vra gen gesteld over de problematiek van het vervoer en dan meer het openbaar vervoer voor onze kleinere kernen. Ook dat het eigenlijk een oneerlijke zaak is, dat de fiscus pro fiteert met alle mogelijke vormen van belastinginning op het autobezit en met een deel daarvan de onren dabele lasten van het openbaar ver voer subsidieert, maar desondanks geen openbaar vervoer brengt naar de minder aantrekkelijke gebieden. Eigenlijk, zo werd in deze vergade ring gesteld, moest een autobezitter van bijv. de Vredepeel een tege moetkoming krijgen voor zijn auto bezit, omdat daar nimmer openbaar vervoer zal komen. Maar ook daar kom de vergadering geen pasklare oplossingen voor aan dragen. Maar de aandacht heeft het wel. Het was een geslaagde avond; ge slaagd omdat op verantwoorde wij ze informatie werd gegeven over de problemen welke er zijn bij auto bezitters. MARKT5TRAAT5 Vrijdag 20 febr.: ^..00 repetitie voor het hele koor. Zaterdag 21 febr.: 18.30 Avondmis in de Paterskerk, gezongen door de tenoren en bas sen. Tevens om 18.30 uur: (begint het jaarlijkse carnavals feest voor de gidsen, kabouters en zangers in de zaal van café „Half weg". Deze avond zal bezocht wor den door jeugdprins 1976 Paul I van de Venrayse Hazekeutels met zijn Raad van Elf en Prinsengar de. We hopen dat deze avond we derom een KNALAVOND wordt voor iedereen. De ouders zijn vanaf 22.00 uur van harte welkom. Maandag 23 febr.: 19.00 repetitie voor de groepen A, B en C. Dinsdag 24 febr.: 18.30 repetitie voor de aspiranten. 19.30 repetitie voor de „B" groep. Woensdag 25 febr.: 18.45 repetitie voor de Gregoriaan- zangers. Donderdag 26 febr.: 18.30 repetitie voor de aspiranten. 19.30 repetitie vobr de „C" groep. Drum- en Showband Venray en omgeving BOMALARM D.S.V. Ja, het binnenstromen van het kienpubliek op woensdag in café Malfweg is gelijk aan het vluchten voor een bomalarm. Elke week ko men de organisatoren van Drum- en Shcwband Venray handen tekort om de kieners van kaarten te voorzien. Ze zouden zelfs, een half uur eerder kunnen beginnen omdat dan de mooie en sfeervolle zaal tot'de laat ste plaats bezet is. Men wordt nu eenmaal hay van het kienen nieuwe stijl. En die speciale prijzen die lie gen er ook niet om. Ditmaal ook weer een prachtig Venrays kleuren- poster om thuis een wand te sieren. Nee, kopen kun je ze niet. Volgende week woensdag gaat de heel zaak op zijn kop. Dan gaat alles in de karnavalssfeer! Zorg dat je verkleed bent, want er zijn spe ciale prijzen te winnen. De aanvang is telkens kwart vóór acht en de kaartverkoop start reeds om zeven uur. Elke woensdag café Halfweg. VERKIEZINGEN LEUNEN Dorpsraad heeft nu een nieuw bestuur Zaterdag 14 en zondag 15 februari hebben de verkiezingen voor de dorpsraad Leunen 'plaatsgevonden. De nieuw gekozen leden zijn: H. Bal- tussen, G. Weys en Th. Willemssen. Deze laatste is door de overige be stuursleden aangewezen als nieuwe voorzitter. Uitslag stemming De uitslag van de verkiezingen is als volgt: Th. Willemssen 182 stemmen G. Weys 178 stemmen H. Balt-ussen 93 stemmen L. Lauwerier 90 stemmen G. Claessens 73 stemmen Deelname aan de verkiezingen Totaal zijn 219 inwoners van Leu nen naar de stembus geweest. On danks het feit dat er zo'n 1000 stemgerechtigden in Leunen wonen, zijn de organisatoren van de verkie zingen toch tevreden met deze op komst. De indruk bestaat dat het vooral bewoners van het oudere ge deelte van Leunen zijn geweest die hebben meegedaan en dat „de nieuwbouw" de nodige uitzonde ringen daargelaten het heeft la ten afweten. Gebleken is dat de „jeugd" even eens in grote getale is thuis geble ven. Een logisch oorzaak kan zijn, dat de jeugd haar eigen jeugdkom- In het goed warm gestookte zaal tje van de politierechter trad een tweemans brede kolos voor de groe ne tafel. Hij had zich gehuld in een pels van een ondefinieerbare en op het oog al eeuwen her uitgeroeide diersoort. Op het hoofd droeg hij een muts, waarvan hij enkele kleppen als ophaalbruggen neergelaten had over zijn oorschelpen, hetgeen tenge volge had, dat hij de woorden van de zittende en van de staande ma gistratuur moeilijk tot de beide zij gaten van zijn bedekte hoofd kon laten doordringen. „U mag die pet wel afzetten, hoor", voegde de officier hem toe. „Ik heb geen mens willen afzet ten", baste de brede mond van de tweepersoons verdachte terug. „Die pèt moet u afzetten!" zei de deurwaarder met stemverheffing. „Wat mot je met m'n pet?" „Afnemen moet u die, als u voor de rechter staat." „Ho 's effe, als ik niks van een ander nemen mag, mag u me m'n pet niet afnemen. Meneer de rechter, hij wil m'n pet afnemen!" „U mag 'm wel vasthouden, als u hem eerst maar van uw hoofd neemt", zei de politierechter. De stevige vuisten van de ver dachte sloten zich om de rechterarm van de deurwaarder, die de pet had willen aanpakken. „Mag ik 'm zó vasthouden?" infor meerde hij bij de heren in toga. Het kostte vijf minuten, voor de indrukwekkende spiermassa weer losgepraat was. Dit moest met krachtige stemmen bewerkstelligd worden, want de gedaagde bleef hardleers en hardhorend onder die missie heeft, die in de persoon van ^raet bont gevoerde kleppen. Pas toen Mevr. L. van Bavel al in de dorps- f - raad is vertegenwoordigd. Samenstelling dagelijks bestuur De samenstelling van het dage lijks bestuur is nu als volgt: Dhr. Th. Willemssen, voorzitter Mevr. A. Claessens, vice-voorzitster Dhr. H. Baltussen Dhr. G. Weys Mevr. L. van Bavel, jeugdkommissie Mevr. C. van de Meer is bereid ook de komende tijd het sekretariaat te verzorgen. Het nieuwe dagelijks bestuur is in de vergadering van 16 februari 1976 geïnstalleerd. SPIO-NIEUWS A.s. zaterdag 21 februari wordt de 3e Speedo jaargangwedstrijd ver- zwommen te Gennep. Vertrek 16.00 uur Patersstraat, parkeerterrein. Programma en opstelling als volgt: 3. 100 m. vrije slag meisjes 1966: Yvonne Lucassen 5. 100 m. vlinderslag 1965: Dorothé Jacobs Monique Hanen Miriam Cup Monique Janssen Pascal Thomassen Brigitte Janssen Willy Fontein 6. 100 m. rugslag jongens 1965: Xander van Haren Albert Brink 7. 100 m. vrqe slag meisjes 1964: Hermie Philipsen Hanneke Rats Karin Hijl 8. 100 m. schoolslag jongens 1964: Rick Breeuwsma Jacq. van Dijck 9. 100 m. vlinderslag meisjes 1963: Susan Hendriks Ina Veugen Ingrid Thomassen 10.100 m, rugslag jongens 1963: René Coenen Eric Aben Peter Cleven Rob Blok Huub Jacobs Toegevoegde nummers: 100 m. vrije slag meisjes oo. 14 jr.: Gerdy Muyzers Irma Hulsman Ina Veugen 100 m. vrije slag heren: Mathias Heuvelmans Ludwig Coenen Karei de la Roy Veel sukses. Denk aan de Lim burgse limiettijden voor de kam pioenschappen. Volgende week meer hierover zijn luisterkanalen open en bloot toegankelijk waren, verliep de con versatie wat gemakkelijker. „U had wel een aardige cent op zak", begon de politierechter. „Ik heb graag wat kleingeld, ja. Is daar wat op tegen?" „Dat hangt er maar vanaf, waar het vandaan komt." „Is dat soms gewoonte van de po litie, de mensen 's avonds laat aan te houden en dan na te gaan, waar ze hun kleingeld vandaan hebben?" „Bepaald niet. Maar als u zo om een uur of drie uit richting van een winkelstraat komt en dan heel toe vallig vijftien kilo kleingeld mee zeult, dan loont het toch wel de moeite om eens navraag te doen bij de heren winkeliers of er niet een paar kassa's zijn opengebroken. „En wie zegt nou, dat dit klein geld van mij uit die kassa's komt? Ik heb gewoon m'n salaris gewis seld." „Dan hebt u wel een hoog salaris. D'r waren behalve die 15 kilo klein geld nog wat bankbiljetten ook in die tas. Alles bij elkaar geteld, be droeg de buit dertienhonderd gulden aan munten en zo'n tweeduizend gul den aan bankpapier. Was dat een weekloon of een maandsalaris?" „D'r zat uitgeleend geld bij, dat ik terug gekregen had." „O, dat gaat u zo in het holst van de nacht terug halen?" „Nee, maar 't was wat laat gewor den. Mijn maat kan bevestigen, dat ik 'm dat geleend had. Hij gaf 't me net die avond ervoor terug." „Ja, dat smoesje kennen we. Dat gaat dan allemaal maar zo uit 't handje. Op z'n eerlijke gezicht, ze ker. En dan in pasmunt terug geven, 't Is overigens wel toevallig dat juist hetzelfde bedrag vermist werd in twee opengebroken kassa's diezelfde nacht." „Ja, als ze ook gaan leuren met inbeslaggenomen geld, dan wil ieder een wel zeggen: „hè dat is precies wat ik mis. Geef maar hier." „De politie heeft er natuurlijk niet mee geleurd. Er kwam een aangifte uit de boekhouding van die winke lier, dat hij een dergelijk bedrag in kas gehad moet hebben." „Nou, als u over boekhouding be gint, dan kan ik u nog andere staal tjes vertellen. Die kun je altijd pas send maken!" „O, maakt u daar een studie van als u 's nachts bij een zakenman op visite gaat? Of bedoelt u uw eigen boekhouding, hoe u die passend maakt voor de belasting?" Daar kwam niet zoveel antwoord op. Daarom werden de getuigen bin nen geroepen Eén voor één beves tigden ze, dat het bedrag afkomstig moest zijn uit de geplunderde win kel. Toen kon de officier zich uit zijn zetel verheffen en duizend gul den boete vorderen, ofwel drie maanden. „Geef dan maar die drie maanden, dat komt me voordeliger uit", zei de tweekclommer toen hij het laatste woord kreeg. En de politierechter vonniste aldus. Ze kunnen zo leuk met elkaar spelen, Hanneke en Henkie. Maar 't blijft een feit, Hanneke is katholiek en Henkie is protestant. Beide zijn ze een jaar of vijf. Ze gaan nog niet naar de grote school. Maar als dat straks gaat gebeuren, gaat Hanneke naar de katholieke en Henkie naai de openbare. En dat nog wel nu ze net vorige week hebben besloten om met elkaar te trouwen. De moeders hebben het elkaar verteld en erom gelachen. Die kinderen tegenwoor dig, ze praten al over trouwen als ze nog niet droog achter de oren zijn. Het zal hun beiden afvallen", zegt Henkie's moeder, als de ene naar de katholieke school moet en de andere naar de openbare". Ja, daar zijn ze het wel over eens. Ze zeggen het niet hardop, maar in hun hart zoud'en ze het liefst willen dat de kinderen naar dezelfde school zouden gaan. Maar ja, dat zit niet zo gemakkelijk. Weliswaar zijn de ka tholieken niet meer zo katholiek en de protestanten niet meer zo protes tant maar je stuurt je kinderen toch niet naar een school waar je vader en moeder je vroeger voor gewaar schuwd hebben. Zover is het nog niet al zal dat ook nog wel eens ko men. Henkie en Hanneke hebben er zelf niet zoveel problemen mee. „We gaan naar dezelfde school" hebben ze tegen elkaar gezegd en daarmee is voor hen het probleem opgelost. Maar Henkie's ouders hebben hem toch al verteld dat dat niet kan. „Want", zo hebben ze Henkie voor gehouden, „jij bent protestant en Hanneke is katholiek. Daar zit het grote verschil." En dat laatste hadden ze nu niet moeten zeggen. Want nu wil die klei ne knaap beslist het verschil tussen katholieken en protestanten weten. Hij stelt er iedere keer van die gek ke vragen over. Hij wil een ant woord op de vraag of hun koeien nu ook protestant zijn en die van Han- neke's ouders katholiek. En mogen de koeien van Hanneke alleen maar katholiek gras vreten. En is een protestantse melkmachine nu beter of slechter dan een katholieke. Henkie's vader wordt er tureluurs van. Voor hem is dat nooit een pro bleem geweest. Het was nu eenmaal zo dat er verschil in geloof was. Maar dat was dan ook alles. Maar nu Henkie op ieder moment met van die gekke vragen komt, heeft hij er spijt van dat hij niet katholiek ge doopt is of dat de buren niet protes tant zijn. Hanneke's ouders hebben er ook weet van dat ze Hanneke hebben gezegd dat er verschil is tussen ka tholieken en protestanten. Want ook Hanneke wil precies weten waar dat verschil in zit. Hoe staat het nu met de appels van de boom die precies op de erf scheiding staat. Zijn die appels die op de grond van de buren vallen protestant en de appels die bij hen op de grond vallen katho liek? En mag een katholiek protes tantse appels eten of wordt hij daar ziek van? De moeder probeert Hanneke steeds op andere gedachten te bren gen. Maar die laat zich niet uit het veld slaan en zegt: „Laten we daar nu eens uitgebreid over praten want ik begrijp er niks van." Och, als het op begrijpen aankomt, moet Hanne ke's moeder bekennen dat ook. zij het ware er niet van weet. Ze is niet anders voorgegaan. Als katholiek meisje ging je niet uit met protes tantse jongens.. Gelukkig, zo denkt ze ben zichzelf, is het nu heel an ders. Ook Hanneke zal er later met haar geen problemen om krijgen als ze met een protestantse jongen thuis komt. Hanneke en Henkie lossen op hun manier de problemen op. Henkie heeft haar verteld dat hij op een maanlichte avond tussen de wolken twee Lieve Heers heeft gezien. Dat zal wel een katholieke en een pro testantse zijn geweest. En Hanneke beweert dat er katholieke en protes tantse fietsen zijn. Met een stang tussen het stuur en het zadel zijn katholiëke fietsen. Maar dat be strijdt Henkie, want hij kan zich niet voorstellen dat zijn vader zo afval lig zal zijn dat hij op een katholieke fiets rondtoert. 't Is zaterdagmiddag. Henkie wil met Hanneke spelen en loopt de boerderij van buurman binnen. Ach ter een deur hoort hij gepraat en gaat naar binnen. Het is de badka mer. Hanneke zit in bad en wordt door haar moeder gewassen. „Kom er maar in" zegt ze tegen Henkie. „Ik zou ook wel in bad willen", zegt die. „Nou, wat let je", zegt Hanneke's moeder. Kleed je maar uit. Als je nog zo jong bent, mag je nog best bij elkaar in bad. Henkie kleedt zich uit en even later spartelen ze in het water dat het een lieve lust is. Maar opeens valt Henkie wat op. Hij be kijkt Hanneke eens goed van alle kanten. Dan bekijkt hij zichzelf. Hij kijkt nog eens naar Hanneke. En dan springt hij opeens het bad uit, vergeet dat hij naakt is en loopt zo snel hij kan naar huis. Zijn moeder komt verschrikt naar buiten. „Nu weet ik met, nu weet ik het", schreeuwt Henkie buiten adem. „Wat weet je nu dan toch" zegt zijn moeder. .Eindelijk, zegt Henkie, eindelijk, weet ik nu het verschil tussen ka tholieken en protestanten". H. J. Peel en Maas voor advertenties JeugdnatuurwacM Op woensdagmiddag 11 februari j.l. hebben jullie de prachtige film van Bert Haanstra: „Bij de beesten af" kunnen zien. Terecht waren de twee voorstellingen in de schouw burgzaal druk bezet. Hyacintenaktie Zoals de meeste leden weten, is het de bedoeling dat de hyacint op school „gekeurd" zal worden door je leerkracht, wanneer je zelf vindt dat de hyacint op zijn mooist bloeit. Je kunt er dan 1, 2 of 3 stempels voor krijgen. Er zijn al een aantal erg mooie hyacinten ter „keuring" mee naar school gebracht Boomplantdagen Binnenkort zullen er als de weersomstandigheden het tenminste toelaten weer een aantal boom plantdagen gehouden worden. De deelnemende scholen zullen hiervan tijdig bericht ontvangen en ook het hierop betrekking hebbende lesma teriaal! Week van 22 - 29 februari Zondag: 8.30 overl. fam. Jennes- kens; 9.30 Onder deze Hoogmis wordt ons nieuwe pijporgel officieel in ge bruik genomen. Onze eigen zang koren en organisten zullen deze dienst opluisteren. Intentie: Jan Hulsman, Pierer Jacobs en Martien Moorrees. Maandag: 9 uur Theo Camps en Anna Verhoeven. Dinsdag: 9 uur Jean Zegers. Woensdag: 9 uur overl. fam. Ven- nekens-Verschuren. Donderdag: 9 uur tot intentie Ver- meulen-Moorrees. Vrijdag: 9 uur Nelleke Goumans. Zaterdag: 19 uur Mathilde Cus- ters-Peeters. Misdienaarsbeurten Zaterdag: 19 uur Johnny Pingen, Theo Heidens, Frank Martens, Greg Willemsen. Zondag: 8.30 Theo Verstegen, Al- bert Moorrees, Winnie Staaks, Tom Vermeulen; 9.30 Petro Wijnhoven, Geert en Riny Janssen, Antoine Janssen. Zaterdag 21 febr. 19.00 avondmis tot int. van fam. Botden-Classens. Zondag: 10 uur hoogmis tot int. van nieuwe Aartsbisschop. Door de week H. Mis 8 uur. Maandag: v. d. overledenen van fam. Claessens-v. d. Weijer. Dinsdag: t.i.v. fam. Bloemen-Brie- nen. Woensdag: t.i.v. fam. Coolen-van Lankveld. Donderdag: t.i.v. fam, v. Helvoirt- v. d. Weijer. Vrijdag:^ t.i.v. fam. v. Kasteren- Jacobs. Zaterdag: 19 u. avondmis tot int. van fam. Huijs-van Enckevort. boekhandel van den munchhof is ook dinsdags de gehele dag geopend

Peel en Maas | 1976 | | pagina 9