Commissie voor onderwijs Carnavalsconcerten Venrays Mannenkoor WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN op zondagmorgen 22 en 29 febr. door Hofkapel en Hofkoor O.J.C. De Brak Vrouwenkontakt Veifum Den Dissel. Geschied en Oudheidkundige Kring Venray e.o. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 Nr. 8 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) NIEUWE KLEUTERSCHOOL VASTSTELLING LEERLINGBEDRAGEN Komende dinsdag zal de raad zich nogmaals met de verschillende punten bezighouden, die de commissie voor onderwijs al behan deld heeft. Wat die over verschillende punten te zeggen had, vindt u hieronder. 5e KLASLOKAAL CHR. SCHOOL De commissie voor onderwijs ging in zijn jongste vergadering akkoord met de uitbreiding van de Christe lijke Basisschool De Hommel met 'n 5e leslokaal. De school verwacht na melijk in augustus 133 leerlingen te hebben. Wel had men problemen met het feit dat een groot gedeelte van, deze leerlingen uit Brukske komt, wat de Henri Dunantstraat over moet steken of een grote omweg moet maken. Indertijd heeft men bewust deze christelijke school buiten de wijk gebouwd om als het ware het regio nale karakter te benadruken, maar nu de feiten zo ligen, gaat men met de verkeerscommissie een oplossing zoéken. SCHOOLRAAD Namens de raad wees de commis sie de heer Den Brok aan als haar vertegenwoordiger in de school raad Voor het openhaar onderwijs. 2 GYMZALEN IN BRUKSKE Heeft men indertijd gewacht met de bouw van de eerste gymzaal in Brukslke, omdat men de stedebouw- kundige plannen niet rond had, nu die er zijn, blijken er zelfs 2 gym zalen nodig. Die wil men nu aan elkaar koppelen, zodanig dat ze ook als één zaal (voor bjv. een wijkak- tiviteit) te gebruiken zijn, maar ove rigens 2 goed gedsoleerde en geluid- dichte gymzalen blijven. Een en ander gaat ruim 1 miljoen kosten, maar de lasten worden vol ledig gedekt. De commissie ging hiermee ak koord nadat gebleken was dat een minisporthal in Brukske heel wat meer financiële problemen met zich zou brengen, dan deze 2 gekoppelde zalen. BOUW KLEUTERSCHOOL De bouw van een nieuwe kleu terschool bij de Petrus Bandenschool in de Dr. Poelsstfaat staat al enige tijd op het programma. Men weet nu echter dat de bouw een half mil joen gaat bedragen. Het feit dat men nu komt tot integratie tussen kleuter- en basisonderwijs deed de commissie heen'kijken over een jaarlijkse kapitaalslast van 2300, welke 60 jaren lang ten laste van de gemeente blijft. Want weliswaar is ook de minis ter voorstander van deze integratie, maar voor de daaruit voortvloeien de kosten laat hij de gemeenten op draaien. CARNAVALSSUBSIDIE Via de Piëlhaas subsidieert de ge meente jaarlijks de vastelaovesop- tooht. Tot nu toe met 3500, Maar nu was er een subsidiever zoek van de Piëlhaas zelf, die een gemeentelij ke garantiesub sidie vroeg van 6700,het bedrag wat men dit jaar te kort schijnt te ko men. Het college stond op het stand punt dat men eventueel wel die op tochtsubsidie van 3500,wat op wil trekken, maar dat verder de Piëlhaas zijn eigen boontjes maar moet doppen. En daar is dan in de commissie lang en breed over gepraat, ondanks het feit dat de meeste commissiele den er precies over dachten als het college. Men verweet ,de Piëlhaas eniger mate dat wat ze bij de horecamen- sen niet los kon peuteren, nu maar bij de gemeente in rekening brengt. Anderen daarentegen vreesden ken nelijk dat als men een club gaat subsidiëren, morgen acht anderen ook op de stoep staan. En weer an deren meenden dat zelfs met die 3500,de kerkdorpen al niet aan hun terkken kwamen. U kunt zich voorstellen, wat er zo al liniks en rechts over tafel rolde, maar de enige die de Piëlhaas bleef steunen was mevr. Poels-Peters, die van mening was dat als men voor een kunstmarkt 1000,garantiesub sidie weggeeft, ook de Piëlhaas wel geholpen mag worden. Ze bleef echter eenzaam en alleen. Wel wordt de optochtsubsidie 20% hoger, dus 4200, BEDRAGEN PER LEERLING Hoewel de LOM-school zelf een begroting van 594,42 per leerling had ingediend, ging de commissie met het college mee, dat via inge wikkelde berekeningen kwam tot 563,28 als basisbedrag. Met de kosten van de schoolad viesdienst, schoolzwemmen en gym nastiek er nog bij wordt het totaal bedrag per leerling nu 1.017, terwijl in de begroting op 766, gerekend was. Die begroting wordt nu aangepast terwijl tot die 1017,de school nu voorschotten kan krijgen. Voor de afrekening over 1974 van De Foekepot en de school in Vre- depeel gaf de commissie groen licht, nu de minister zelf de bedragen per leerling voor dat jaar afzonderlijk heeft vastgesteld. Ook had zij geen bezwaar dat bij de minister wederom een verklaring van bijzondere omstandigheden wordt aangevraagd voor de openba re scholen alhier. Hun leerlingen aantal is nog. altijd niet zodanig als bij het bijzondere onderwijs en dan is genoemde verklaring nodig. De vaststelling van het bedrag per leerling voor 't basisonderwijs voor 1976 had nog al wat voeten in de aarde. Het college was langs 3 ver schillende wegen gekomen op een bedrag van 279waarbij dan nog een vergoeding komt voor de admi nistratiekosten van 28,50. Maar tegen deze opzet had met name een vakman dhr. Raedts nog al wat bezwaren. Al deze technische en administra tieve zaken hier uit de doeken te doen heeft weinig zin. Waar het be toog grotendeels op neer kwam, was dat het college bij de vaststelling van dit bedrag normen gehanteerd had die in november 1975 golden. Maar de normen die b.v. de inspec teur sinds januari j.l. gebruikt, lig gen een heel stuk hoger. Men vond elkaar uiteindelijk en na veel gedebatteer op genoemde bedrag. Voordat dit echter in de raad komt, zal bij de inspectie ter dege geïnformeerd worden of in derdaad in januari andere en hogere normen worden gebruikt. Zo ja, dan zal genoemd bedrag met die verho gingen worden opgetroken. Alleen mevr. Poels-Peters hield een slag om de arm. Zij wil voor de raadsvergadering ook nog andere instanties raadplegen. De Essel heeft een nieuw bestuur gekregen. En dat was o.m. merk baar in de begroting, welke dat be stuur had ingediend. Was de ge meentebegroting nog uitgegaan van 966,per leerling wat over 1975 betaald was, nu lag daar de „nieuwe bestuurs-begroting" van maar liefst 1357,84 per leerling, dus bijna 41% hoger. Ook hier had het college de nodi ge op- en aanmerkingen bij en kwam dat uiteindelijk tot een be drag van 1164,per leerling. En ook daar is de commissie ge ruime tijd mee zoet geweest, want de verschillen logen er niet om. Maar uiteindelijk ging men achter het college staan, toen men de ze kerheid kreeg, dat als De Essel te kort zou komen, er nog een mouw aan te passen is. V erheersongev allen met gewonden Op de kruising Mersetoseweg-Hel- frichstraat werd de 47 jarige be stuurster van een fiets A. R. aan gereden door een personenauto be stor d door de 39 jarige Venrayer A. P., die vanaf de Helfrichstraat de Merseloseweg wilde oprijden. De autobestuurder had de fietsende da me te laat opgemerkt. Deze moest ter observatie in het ziekenhuis worden opgenomen. Op de Horsterweg raakte in de scherpe bocht naar links en mede dobr abnormale weersomstandighe den de 58 jarige bestuurder van een personenauto, J. C. uit Horst, uit de juiste koers en kwam via wegberm- bermpaaltjes tegen een boom tot stilstand. Hoewel de bestuurder ver wondingen opliep bleken deze min der ernstig te zijn. De auto werd behoorlijk beschadigd. Ook dit jaar beloven de traditio nele zondagochtendconcerten in de carnavalssfeer in de schouwburg weer een carnavaleske happening te worden. Bleek de schouwburg vorig jaar te klein te zijn om alle mensen te herbergen, ook dit jaar verwacht men in de vergrote foyer weer ruim twee duizend bezoekers die ook nu weer een programmaboekje ont vangen waarin alle teksten met be geleidend schrijven zijn opgenomen. De aanvang van deze concerten is 11.30 uur. Tijdens het eerste optreden op zondag 22 februari zal de carna valsvereniging de Piëlhaas de APK plak uitreiken. Tijdens het tweede concert op 29 februari zal vanuit 't Hofkoor een „bijzonder gebeuren" in het programa worden opgenomen. De feestneuzen op, de kielen aan, want he tworden weer twee oerge zellige concerten. Venrayse werkeloosheids cijfers Eind januari bleek de situatie op de arbeidsmarkt in Venray en omgeving weer verslechterd te zijn. Stonden eind december 994 mannen als wer keloos geregistreerd, einde januari waren dat er 1029. Dat betekent dat het werkeloosheidspercentage steeg van 10,2 naar 10,6 tegenover 'n Lim burgs gemiddelde van 9,1 en 9,5. Het blijkt dat Venray na Kerkra- de en Valkenburg het hoogst per centage mannelijke werklozen kent. Bij de dames kon een lichte terug uitgang geconstateerd worden. Wa ren eind december 344 werkloze vrouwen ingeschreven, eind januari waren dat er 339. Eind januari stonden 69 aanvra gen open voor mannen en 34 bij de dames. Kind deed gevaarlijk transport Op het politiebureau te Venray kregen de aanwezige politiemensen de schrik van hun leven. Het zal je maar overkomen dat een 11 jarig meisje over de balie een oorlogs- projectiel met een lengte van 40cm komt deponeren met de mededeling „ik kom een bom brengen". Met de meeste zorgvuldigheid werd het projectiel overgenomen en het meisje werd duidelijk gemaakt hoe gevaarlijk het is met dergelijk oorlogstuig om te gaan. De politie stelde de M.O.D. in Cu- lemborg van de vondst op de hoog te en deze zullen het oorlogssouve- nier onscradelijk maken. Het meisje had het projectiel thuis in de Spurkt gevonden, het op de bagagedrager van haar fiets geleegd en het zo naar het politiebureau ge bracht. Dit voorval drukt ons weer eens met de neus op het feit dat na meer dan 30 jaren Venray nog steeds niet vrij is van oorlogstuig. Ouders en kinderen worden er op gewezen om bij een vondst van ge vaarlijke dingen de politie te waar schuwen. Deze zal zich dan in ver binding stellen met de deskundigen van de Explosieve Opruimingsdienst van de Landmacht. projectiel gevonden Een landbouwer ontdekte tijdens landbouwwer'kzaam'heden te Klein Oirlo e ennog geheel intakt zijnde granaat van een lengte van 1 meter en een doorsnee van 20 centimeter. Hij deed het enigst mogelijke bij 't vinden van dergelijk oorlogstuig. \Hij stelde de politie van zijn vondst op de hoogte en deze stelde weer de Explosieve Opruimingsdienst van de Landmacht in kennis. Lopende motor De politie werd er van in kennis gesteld dat nabij de Mambostraat in Brukske omstreeks 1 uur 's nachts een tractor met draaiende motor stond. Manschappen van de politie patrouille wisten de motor tot stil stand te brengen. De eigenaar kon geen verklaring geven wie de mo tor aan het draaien had gebracht. a.s. Zondag speelt de Engelse groep Street Choir in De Brak. Street Choir is een 5-mans rock band, die vooral het accent legt op het vocale gedeelte. De groep speelt al een dik jaar samen, terwijl de bandleden de no dige ervaring opdeden bij de meest vooraanstaande engelse groepen. De bezetting: Nicholas Branwell, lead gitaar. Een gitarist, wiens vir- Verkeersongevallen met materiële schade Op de Langstraat, op het voor een richtingverkeer opengestelde ge-< deelte, reed de bestuurder van een personenauto de 19 jarige P. E. uit Hélden op het verboden gedeelte. De uit de tegenovergestelde rich ting naderende personenauto be stuurd door de 30 jarige F. K. zag deze naderende auto te laat en had daar ook geen tegemoetkomend verkeer verwacht. Hierdoor ont stond nu een aanrijding met mate riële schade. Op het Henseniusplein wilde de bestuurder van een personenauto de 65 jarige Venrayer L. B. na ge parkeerd te hebben weer wegrijden en reed daarbij achteruit. Hij lette onvoldoende op, waardoor de door hem bestuurde auto tegen de gepar keerde auto van de 25 jarige plaats genoot W. S. botste. Alleen materi ële schade. Op de Maasheseweg reden drie personenauto's achter elkaar, de be stuurders waren de 36 jarige G. B., de 38 jarige P. J. en de 23 jarige G. S., alle drie uit Venray. G. S. moest linksaf en sorteerde voor en gaf richting aan. De achter hem rijden de P. J. remde af maar dat afrem men bemerkte G. B. te laat op. Hij botste tegen de tweede auto op en deze schoof weer tegen de eerste auto op. Maar ook hier alleen mate riële schade. Brand op Smakterweg Spelende kinderen ontdekten brand in de woonkamer van de familie S. aan de Smakterweg. De bewoners waren niet thuis en de kinderen haalden de hulp bij de buurman. Deze wist met de hulp van de por litie de brand te blussen, c.q. de in brand geraakte 2 persoons zitbank naar buiten te werken. Waarschijn lijk heeft de zitbank te kort bij de gaskachel gestaan en is door over verhiting in brand geraakt. Nu bleef de schade dank zij de oplettend heid van de spelende kinderen beperkt tot wat rookschade in de woonkamer en de gedeeltelijk ver brandde zitbank. Diefstallen De 19 jarige J. V., deed bij de po litie aangifte, dat van de voor zijn ouderlijke woning staande personen auto twee mistlampen waren af haald. Een schadepost van 110, Uit de personenauto van de heer P. te Ysselsteyn werd een radio- en cassetterecorder ontvreemd. De au to stond in de garage. Een schade post van 450, Ten nadele van het aannemersbe drijf M. de W. werd op het bouw werk op Brukske II een dekzeil van 6x4 meter ontvreemd. Was drankgebruik oorzaak ongeval Waarschijnlijk was drankgebruik oorzaak dat de bromfietsbestuurder E. uit Venray op de kruising Fagot- straat - Brukske met zijn bromfiets kwam te vallen en daarbij licht ge wond raakte. De politie constateer de alcoholgebruik en er werd pro ces verbaal opgemaakt terzake het rijden onder invloed. tuoze gitaarspel het laatste jaar enorm is aangeslagen bij de engelse popkritici; David Bray ley, drums en percussion; David Morrison, rythm- en slidegitaar, nam 2 LP's op met John Tennant; Michael Phi lips, bassgitaar; David Reid, vocals. Street Choir trad in de maand ja nuari in alle vooraanstaande Lon- dense clubs op; terwijl ze in febru ari en maa-rt door Nederland en Duitsland toeren. Zondag is deze engelse formatie te zien en te horen in „De Brak". Aanvan gplm. 21 uur. <v Binnenhuisarchitektuur Op woensdag 25 februari organi seert de vrouwenkontaktgroep Vel- tum weer een avond in „De Perd- stal" aan de Kempweg. Op deze avond worden er advie zen gegeven over interieur-verzor ging. Het ligt in de bedoeling om een algemene indruk te geven over de inrichting van woningen. Ben Wals verzorgt deze avond en maakt gebruik van lichtbeelden. U kunt op deze avond bij hem terecht voor vragen en eventuele persoon lijke adviezen. De benodigde materialen worden beschikbaar gesteld door Wals, Mo dem Wonen, uit Nijmegen. Allen die geinteresseerd zijn in dit onderwerp zijn op deze avond van harte welkom. Na de leuke avond die wij gehad heben op 14 februari mag ik, prins Mary den Urste, jullie de prettige mededeling doen dat wij met carna val weer 4 dagen onze residentie voor jullie ter beschikking stellen, om met goed of slecht weer toch weer allemaal bij elkaar te kunnen zijn. De openingstijden zijn als volgt: zaterdag 28 februari van 19.30 tot 22.30 uur, entree 0,75; zondag na de kinderoptocht tot 18.00 uur, 's avonds van 19.30 tot 22.30 uur, entree 0,75; maandag van 10.00 tot 12.00 uur matinee, na de optocht tot 18.00 uur en dan 's avonds van 19.30 tot 22.30 uur, entree 0,75; dins dags van 10.00 tot 12.00 uur matinee en van 19.30 tot 22.00 uur, entree 0,75. Al deze dagen zijn voor alle leef tijden toegankelijk. Wij, de Prins en zijn gevolg, hopen dat jullie veel plezier mogen hebben met deze da gen, en verwachten jullie natuurlijk in onze residentie „Den Dissel". Ook nodigen wij de ouders of mensen die belangstelling voor de de jeugd hebben uit om een kijkje te komen nemen in „De Dissel", waar naar hartelust gehost, gezong en en gedronken zal kunnen wor den. Tot ziens in „Den Dissel" met Prins Mary den Urste. Peel en Maas voor advertenties Donderdag 19 februari om 19.30 uur repetitie voor le en 2e tenoren en om 20.00 uur voor het gehele koor. Om ca. 22,00 uur repetitie hof koor in de Schouwburg. Zondagmorgen 22 februari om 11.30 uur carnavalsconcert door hofkoor en hofkapel in de Schouwburg. Verzamelen Schouwburg om 10.45 ir. Maandag 23 en dinsdag 24 februari optreden hofkoor in St. Servatius. Donderdag 26 februari om 19.30 uur repetitie bassen en baritons en om 20.00 uur voor het hele koor. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. H. Gommans, Niessenstraat, tel. 2687 pf hotel De Zwaan tel. 1279. Afmelden hofkoor dhr. H. Schülz tel. 5144. De Geschied- en Ouheidkundige Kring Venray e.o. organiseert een lezing, welke gehouden zal worden op maandag 23 februari a.s. om 20 uur in de foyer van het Cultureel centrum, Henseniusplein te Venray. De inleider van deze avond is drs. A. Jenniskens uit Westervoort, die als chartermeester werkzaam is op het Rijksarchief te Arnhem. Het onderwerp van zijn lezing luidt: „Het bronnenonderzoek bij de beoefening van de regionale ge schiedenis speciaal m.b.t. het voor malige O verkwartier". De inleider zal zijn onderwerp il lustreren met een uitvoerige docu mentatie, die vóór de lezing van af 19.30 uur en tijdens de pauze kan worden ingezien. Verwacht wordt dat velen deze ongetwijfeld interessante lezing waarbij ook Venray ter sprake komt zullen bijwonen. Ook niet- leden zijn hartelijk welkom. DTP Vaccinatie programma Op 23, 24 en 25 februari 1976 zal de jaarlijkse revaccinatie van kleu ters geboren in 1972 werderom wor den gehouden. Door de afdeling be volking van de gemeente werden de oproepen, waarop vermeld: da tum, tijd en plaats, reeds aan be- langhebenden verzonden'. Zij die se dert korte tijd in de gemeente zijn gevestigd en dientengevolge geen optroep heben ontvangen, worden verzocht zich alsnog bij de afdeling bevolking te melden. Ouders, deze enting is van het grootste belang voor de gezondheid van uw kind.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 5