AGENDA INSTALLATIE BURGEMEESTER Mr. H. DEFESCHE Uitreiking Aid Prinse Plak 197b Eucharistieviering Problemen Het woord aan de nieuwe burgemeester De Raad Burgem. Huyben Receptie Tijdgebrek Gemeentesecretaris Poels Nieuw orgel in Oostrum Brandalarm voor Jerusalem Diefstal Brommers botsten Onvoldoende opgelet Fietser gewond NCRV Springtrofee WEEKEND-DIENST HUISARTSEN Van zaterdagmorgen 8 uur tot zon dagnacht 12 uur neemt waar voor de patiënten van de huisartsen Bloemen, Franken, Lankveld, van Th iel, De Muinck Keizer en Wittgen W. BLOEMEN, arte Stationsweg 15 - Tel. 1403 Weekenddienst voor de patiënten van de huisartsen Beckers, Corver, Penners en Vercauteren P. CORVER. art* Oostsingel 6 telefoon 1898 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de ge noemde doktoren terecht 'smorgens van 10 tot 11 uur 'smiddags van 17-18 uur ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER tel. 04780-4455 ZONDAGSDIENST APOTHEEK Apotheek J.R. Cals Passage 1 - Schoolstraat 25 is 's-zondags geopend van 10.30- 12.00 uur en van 17.00-18.00 uur. Voor SPOEDGEVALLEN kunt u op zondag aanbellen, waarna u via het nachtluikje geholpen wordt. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Venray-Meerlo-Wanssum Zr. REINILDA telefoon 04789 - 1235 Voor inlichtingen en boodschappen zaterdag van 7.30 - 8.00 04789-1235 12.00 - 12.30 C4780-1269 of 04789-1235 18 00 - 19.00 04789-1235 na 23.00 u. te bereiken op 04789-1235 Zondag dezelfde tijden te bereiken op 04789 - 1235 De zuster van de zondagsdienst heeft dezelfde week avonddienst, bereikbaar tussen 18 en 19 uur en na 23 uur. GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU De Clockert, Bergweg, tel. 1269 uitsluitend op afspraak. Inlichtingen en boodschappen iedere morgen van 8.30 tot 9 uur, behalve in het weekend. Na 9 uur kunnen eventuele berichten gedurende de gehele dag eveneens worden door gegeven aan de administratie onder hetzelfde nummer. UITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS in de Clockert, Bergweg 4, Venray, kamer 27. Geopend van maandag t.m. vrijdag van 2.00-2.30 uur. Zaterdags geen uitleen, behalve voor spoedgevallen bij de zuster van de zondagsdienst. GEZINSVERZORGING EN BEJAARDENHULP plaatselijke dienst Hofstraat 14 - Tel. 04780-1108 spreekuur maandag t.m. vrijdag van 9 tot 10 uur. OPEN BEJAARDEN WERK Dagelijks van 9.0010.00 uur. Telefoon 2996. Maaltijden ten behoeve van bejaarden Aanmelden en afhalen dagelijks tussen 10.30 en 11.30 uur. ZWEMMEN VOOR BEJAARDEN elke donderdagmiddag van kwart voor vier tot half vijf in het ge meentelijk zwembad 1,25 per deelnemer per keer. KRAAMCENTRUM HORST-VENRAY telefoon 04709-1324 VOORTDURENDE VERLOSKUNDIGE DIENST (ook op zondagen) Vroedvrouw Stevens-Héinen Merseloseweg 23, Venray telefoon 04780-1152 VERLOSKUNDIGE Mevr. A. M. F. Tiggeloven-Kuijpers Dakdekkerstraat 5, Venray telefoon 04780-2411 Spreekuur elke woensdag van 2-3 uur in de Clockert volgens afspraak WEEKEND-DIENST AUTO-NOODHULP VENRAY EN OMGEVING Alarm nr. tel. 04780-4571 OPPASCENTRUM WIJKBOERDERIJ DE KIOSK achter school De Foekepot in het Brukske voor kinderen van 0-4 jaar. Openingstijden: maandag en vrijdag van 8.45 - 11.15 uur. Kosten ƒ1,per uur. Voor inlichtingen: tel. 5659 of tel. 5761. Op zondag 22 februari a.s. zal tij dens 't Camavalspromenadeconcert de Aid Prinse Plak 1976 worden uit gereikt aan de heer L. M. M. Lau- rensse. Dit is voor de 8e maal dat deze plak aan iemand wordt uitgereikt die zich voor Venray of Limburg verdienstelijk heeft gemaakt. Het concert vindt plaats van 11.30 tot ca. 12.45 uur. Vanaf 12.45 uur is er gelegenheid tot het feliciteren van de nieuwe Plakdrager. Met een plechtige eucharistieviering in Venrays Grote Kerk en een feestelijke raadsvergadering in de foyer van Venrays schouw burg is mr. H. Defesche woensdag officieel zijn taak als Venrays burgemeester begonnen. Hij, zijn echtgenote en kinderen hebben kunnen ervaren dat Venray er wel zin in heeft om met deze op volger van drs. F. Schols in zee te gaan om de vele problemen waarvoor Venray zich gesteld ziet, op te lossen. In een volle Grote Kerk kon De ken Theunissen de familie Defesche verwelkomen die hun werken en wonen in Venray volgens eigen wens onder Gods zegen kwam stel len in deze eucharistieviering. Deze werd vocaal omlijst door de Zangers van St. Frans. In zijn preek wees Deken Theunis sen op de lezing, die handelde over de hoedanigheden, welke een wijze magistraat moet hebben en die hij ook Mr. Defesche van harte toe wenste. Dat hij in gebondenheid met mensen zijn taak wil gaan volbren gen, zoals hij zelf gesteld had, toont aan zijn inzet, waarover hij inder daad met de gelovigen graag Gods rijkste zegen wilde afsmeken. Nadat in de foyer loco-burge meester Schols, de familie Defesche, de raadsleden met hun. dames en de vele gasten, waaronder praktisch al le burgemeesters uit Noord-Limburg, plus de colleges van Deurne en Vierlnigsbeek had begroet, begon de feitelijke raadsvergadering met de voorlezing van de Koninklijke be noemingsbesluit door gemeentesecre taris Poeis. Loco-burgemeester Schols schil derde de nieuw benoemde (12e bur gemeester sinds 1801) die hij overi gens hartelijk welkom heette, on danks het feit dat bij het door de raad opgestelde profiel, geen snor was opgenomen, een reeks van pro blemen, waarmee hij als beginnend burgemeester al te maken zou krij gen: de verhuizing naar Jerusalem; het nieuwe onderdak voor Ven rays politie;1 de afbouw van de brandweer garage; democratisering van het bestuur; tijdige en juiste informatie door goede voorlichting; goede samenwerking met regio en buur tgem eenten bevordering werkgelegenheid; grote sociale zorg; cenrtumplan, plan Landweert en bestemmingsplannen kerkdorpen; leefbaarheid kleine kernen; om van onderwijs, jeugd en sport dan nog maar niet te praten. Hij wees er op hoe onder burge meester Janssen nog getuige bij deze installatie wederopbouw en herstel van de zwaar getroffen ge meente was begonnen en de eerste aanzet tot industrialisatie. Burge meester mr. Custers was begonnen die nieuwe werkgelegenheid, uit te bouwen en een begin te maken met welzijnsvoorzieningen, die burge meester drs. Schols uitbouwde, even als de werkgelegenheid. Deze laat ste had bijzondere aandacht voor de betrokkenheid van de burgers bij het gemeentelijk bestuur. Maar alle mogelijkheden zijn nog lang niet uitgeput en op alle terrei nen ligt veel werk te wachten. Hij wenste de nieuwe burgemeester energie en doorzettingsvermogen toe om de voorwaarden te scheppen voor een fijn Venray, waar het goed is te leven en te werken. En met die wens ging de ambtsketen om de schouders van mr. Defesche. Ook Mevr. Defesche en de kinde ren werden door wethouder Schols welkom geheten. Venray heeft wel iswaar geen kasteel te bieden, maar hij vertrouwde desondanks dat your home in Venray your castle zal wor den. En daarna was Hij bracht dank aan de Koningin, de minister en de gouverneur voor deze benoeming, waarin tevens een stuk vertrouwen zit. Behalve een profielschildering en die zelfs zon der snor gaat de benoeming van een burgemeester nog steeds langs de bevolking heen, die met gerech te argwaan het doen en laten dus van een burgemeester kan volgen. Maar het hartelijk welkom van de voorbije tijd sprak toch van ver trouwen. "Wel waarschuwde hij dat hij geen nieuwe Schols zal zijn, al kwam hij uit dezelfde Maasbrese werkplaats. Hij brengt zijn eigen geaardheid mee, waarmee hij de be langen van Venray, waar nodig en nuttig, wil behartigen. Om van zijn plannen al iets te zeggen vond hij riskant. Niet alleen om bij vertrek of pensionering nog eens via een bandopname te horen wat daarvan terecht is gekomen, maar om het simpele feit dat hij zich nog geen beeld van Venray gevormd had. Trouwens, aldus mr. Defesche, het is de raad die de grote lijn van het gemeentelijke handelen bepaalt, waarbij al of niet georganiseerde in spraak een beeldi kan geven van wat leeft, maar het is de raad die de be slissingsbevoegdheid heeft. Dat sluit niet een direkte relatie met inwoners uit die voor hem on misbaar is, en waarbij ook het ver enigingsleven en de dorps- en wijk raden een belangrijke rol zullen spe len. Wel had hij intussen begrepen dat er veel werk in Venray te wachten ligt, dat veel aktiviteit nodig zal zijn. Voor een en ander zal veel geld nodig zijn, dat niet altijd voorhanden is of via een merkwaardige loop van sommige subsidies daar terecht komt waar geen prioriteiten voor gesteld zijn. Hij benadrukte zijn wil tot samen werking met het korps ambtelijke medewerkers, met het gewest Noord Limburg en met de direkte buurt- gemeenten. Hij dankte de loco-burgemeester voor zijn werk in de voorbije maan den, wat blijkens kopieën over afge wikkelde zaken en rapporten niet weinig is geweest. toonde niet bepaald zijn beste ge zicht toen de zeven fraktieleiders 'n soms vreemd woord van welkom spraken en elkaar probeerden te kleineren. Een handelwijze die wij bij deze installatieplechtigheid niet zo gepast vonden. DE BRUYN, sprekende namens Samenwerking Venray (voorzitter Beterams was ziek), was over de be noeming zeer hoopvol. Dat de ge- meenteproblematiek in Venray an ders is dan in Maasbree, zou mr. De fesche weldra ervaren. Zou de bur gemeester voldoen aan het destijds gestelde profiel, dan zou hij een schaap met vele poten moeten zijn. VAN DER STERREN van de kerk- dorpenfraktie verklaarde met span ning naar de benoeming te hebben uitgezien. De benoeming van mr. Defesche had echter geen verwonde ring gewekt, omdat deze als zodanig al lang „gedoodverfd" was. Hij wees speciaal op de problematiek van de kerkdorpen, waarmee hij a.s. zondag wel geconfronteerd zal worden, als de kerkdorpen bezocht worden. Bij zijn felicitaties wilde hij me vrouw Defesche een bloemetje aan bieden, maar dat was nergens te vinden .Een regie-fout die dan later maar hersteld zal worden. DEN BROK van Opbouw '70 noemde de sprong Maasbrêe-Venray even groot, zo niet groter dan de sprong Venray-Den Haag. Hem lag O'.m. het centrumplan zwaar op de maag. Hij wees op de tegenstellin gen op vrijwel alle gebied tot zelfs in de fralcties toe. Venray stelt zwa re eisen aan zijn burgemeester, die dat als een uitdaging moet zien. Hij waarschuwde mr. Defesche zich niet te laten inkapselen door de grote frakties, maar boven de partijen te blijven staan. T.z.t. zou hij mr. De fesche wel laten weten of hij een goed bruikbare burgemeester was. WIEGANT van de PvdA noemde de manier waarop heden ten dage nog een burgemeester benoemd wordt, volkomen onaanvaardbaar en een verouderde gang van zaken. De stormachtige ontwikkeling van Ven ray is tot rust gekomen en nu kan men de zaken eens gaan overzien. Hij meende dat de_ burgemeester het kontakt met de bevolking verloren had, ondanks de „Toer de Frans". Hij waarschuwde tegen het feit dat in Venray steeds dezelfde per sonen op de voorgrond treden, die menen de dienst uit te maken. Houd daarvan afstand, aldus Wiegant, dan zal de afstand burgemeester bevolking vanzelf kleiner worden. THIJSSEN van de WD huldigde de stelling dat: 'als je eenmaal Maas bree achter de rug hebt, je goed zit. Ook hij was tevreden met de komst van mr. Defesche. Graag zag hij Venray verlost van het „Schols-syn- droom": „beter als Schols kan niet." Het kan wel beter. Die taak is nu aan de nieuwe burgemeester. VAN DER LOCHT van de PPR zat nog met de benoemingsprocedure in zijn- maag. Zijn voorstel om bur gemeesterskandidaten te laten exa mineren door een burgercommissie zag hij gaarne doorgespeeld naar de bevoegde instanties. Voor de rest dacht hij: Venray zit wel snor met burgemeester Defesche. benoemde die hij veel arbeidsvreug de en gezinsgeluk in Venray toe wenste. uit Bergen kwam namens de Kring van Noord-Limburgse burgemees ters Mr. Defesche en zijn gezin wel kom heten. Hij zal van die club au tomatisch de voorzitter worden, zo als hij ook vice-voorzitter is van de Gewestraad. Hij vertrouwde op' een goede sa menwerking en een pretige relatie en de nieuw benoemde kennende, ken hij Venray feliciteren. En Ven ray kennende, kon hij alleen Mr. De fesche maar gelukwensen. Daarna begon een druk bezochte receptie waarop o.a. ook de burge meester van Den Haag drs. F. Schols de heer en mevrouw Defesche kwam gelukwensen, evenals honderden an deren. Een receptie welke een muzikaal slot kreeg door de Kon. Harmonie Euterpe. Op de eerste dag van zijn benoe ming, maandag, had mr. Defesche in zaal In den Engel reeds kennis ge- maaikt met de 350 menens in ge meentedienst, die hem door de hoof den van dienst werden voorgesteld. Mr. Defesche vertelde daar graag naar toe te zijn gekomen om zo de mensen te leren kennen met wie hij op een goede samenwerking, hoopte en hen zijn snor te laten zien, opdat men zou weten, wie daar achter zit. Al deze sprekers hadden intussen zoveel tijd gevergd, dat het de nieu we burgemeester niet mogelijk was om zelfs in het kort in te gaan op de suggesties en raadgevingen die hem gedaan waren. Dat houden we dan misschien tegoed tot een volgende raadsvergadering. wees in zijn welkomstwoord op an dere problemen als werkgelegenheid, bestemmingsplannen, regiofuhkties, welke in Venray (en elders) zijn. Hij wees op de 4e macht, de macht der ambtenaren, die thans in de pu blieke belangstelling staat. Mag een secretaris zijn inbreng hebben in de b. en w. vergaderingen, in de raads vergaderingen heeft hij te zwijgen. Maar achter hem staat het steeds uitdijende ambtenarenapparaat, dat ten dienste staat van b. en w., ter wijl steeds meer stemmen opgaan om de raadsfrakties en de raadsleden te helpen. En inderdaad is ondersteu ning van dit ambtelijk apparaat no dig, wil een raad inderdaad zijn rol goed kunnen als beleidsbepaler. Hij wees verder op het politiek denken en handelen van ambtenaren die betrokken zijn bij het beleid, dat in de plaats komt van de vroegere neutraliteit. Van diezelfde ambtenaar wordt loyaliteit verwacht t.o.v. het geko zen bestuur. Maar mag hij mee den ken over de oplossing van maat schappelijke problemen en zich daar voor inzetten? Ook deze problemen gaan in Ven ray spelen ,maar hij was er van overtuigd dat ook die de volle aan dacht zullen krijgen van de nieuw Zondag ^wordt in Oostrum het nieuwe pijporgel in gebruik geno men, wat men van de Zusters Ur- sulinen uit Jerusalem heeft gekocht. Onder de Hoogmis van half 10 wordt het orgel bespeeld door Mo nique de Boer, Jan Verheyen, Pihilo Derks, Gèr de Mulder en Wim La- keman-. De harmonie, het dames zangkoor, het herenkoor, de Vlasrakkertjes en het jongerenkoor zullen de vocale en muzikale omlijsting verzorgen met trompetsoli van Gèr de Mulder. Het ongel zelf zal naast de begelei- ding van de koren en de volkszang nog Variatione van Bach laten ho ren, zijn Praeludium en Fuga in C, alsmede von Himmel hoch. Deze Eucharistieviering wordt bij gewoond door de nieuwe burge meester, die daarna aan zijn tocht op de kerkdorpen begint. Woensdagmiddag, tijdens de plech tige installatie van burgemeester mr. Defesche in het Cultureel Centrum, werd de aanwezige brandweer met sjioed opgeroepen om naar „Jerusa lem" te komen. De heer C. had n.l. Uit „Jerusa lem" een zwarte rook naar boven zien stijgen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat een lucht- klep van de c.v. defekt was, waar door alleen olie werd aangevoerd, maar geen lucht. Het rookkanaal was door de zwarte rook in roet geklon terd en dat had weer het zwarte rookeffekt tot gevolg. Gelukkig bleef het hier bij, wat zwarte roet links en rechts, maar verder bleef de schade beperkt. Ten nadele van mej. J. uit Ven ray werd, vermoedelijk in de sport hal „De Wetteling", een portemon- naie met 30 gulden inhoud, gestolen. Onvoldoende opletten was oorzaak dat op de Eindstraat-kruisinig met het Kerkpad de bromfietsen van de 16-jarige G. V. uit Lottum en de even oude P. C. uit Venray met el kaar in botsing kwamen. Maar het bleef bij materiële schade. Op de kruising DeurnesewegJan Pcelsweg remde de bestuurder van een personenauto T. S. uit Bergen af omdat het groen licht pp oranje sprong. De achter hem rijdende be stuurder van een vrachtauto J. B. uit Grave welke op 10 meter volgde, bemerkte dat afremmen te laat en daardoor ontstond nu een botsing. Ook hier alleen materiële schade. Op de Henri Dunantstraat stond de personenauto bestuurd door de 22-jarige A. T. uit Venray voorge sorteerd op de wegas; de 14-jarige fietser A. V. uit Venray wilde de personenauto linies voorbijrijden en bij dat uitwijken kwam hij met de personenauto in aanraking. De fiet ser moest met diverse verwondingen in het ziekenhuis worden opgeno men. De fiets werd totaal vernield. In de jongstleden maandag uitge zonden wedstrijd via de NCRV te levisie wist Huub Janssen, manege houder alhier de 10e plaats te bezet ten en 7Vs punt te verdienen. In het totaalklassement is hij een plaats vooruit gegaan, van de 16e naar de 15e.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 12