Pro Ecclesia et Pontif ice Samenwerking hield jaarvergadering Twee Veltumse zusters itt het goud Nieuwe Teakwon-Do vereniging in Venray Werkloosheid in Venray blijft stijgen DRUKWERK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Als ik dat had geweten was het niet gebeurd. Vrouwenkontakt- groep Noord-West Beierse avond te Wanssum in dec. rekord aantal werkloze mannen K.V.V. Venray Venrays 1 Mannenkoor VRIJDAG 23 JANUARI 1976 Nr. 4 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Dat was de reaktie van P. A. Lit- jens aan de Stationsweg te Oostrum, toen hij zaterdagavond door pastoor Ceusters uit Oostrum werd gehul digd, en zijn echtgenote, zij het met veel moeite hem de versierselen van de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice,, had opge speld. „Het had niet gehoeven. Als ik dat had geweten, dan was het niet gebeurd". Net tien minuten voordat een se lect gezelschap de woning van de familie Litjens betrad had zijn echt genote het hem maar verteld. Hij vond het wel een beetje eigenaar dig dat al zijn 8 kinderen vergezeld met hun wederhelften in de ouder lijke woning waren gearriveerd, maar pastoor de Ceuster hielp hem gauw uit de droom: U wordt bin nenkort 70 jaar en het is goed bij die mijlpaal een blijde boodschap te mogen brengen. Ik vind het fijn dat ik op zichtbare wijze nu eens tot uitdrukking mag brengen wat U voor de kerkgemeenschap in brede re zin hebt gedaan en betekend. 55 Jaar lid van het kerkkoor, een goed en trouw lid, moet voor de Heer aangenaam zijn geweest; een goed en ruim hart, niet alleen voor de eigen kinderen maa^ ook door uw aandeel voor de zorgenkinderen, van welke vereniging u een volijve- ïige secretaris bent; uw ijver voor de Stille Omgang en nu de laatste tijd door uw inzet voor het Orgel fonds. Uw inzet is zelfs doorgedrongen tot de hoogste Kerkelijke Gezags drager Paus Paulus VI welke u voor uw inzet de hoge Pauselijke onder scheiding heeft verleend de „Pre Ecclesia et Pontifice. De Paus hoopt dat u deze onderscheiding zichtbaar zult dragen. Dat laatste werd niet ioc-r de pas-gedecoreerde beloofd. Bij de plechtigheid was het kerk bestuur aanwezig, loco-burgemees ter G. Schols vertegenwoordigde gemeentebestuur terwijl ook repre sentanten van de Oudervereniging „Voor het Zorgenkind" aanwezig waren. In het restaurant Vlakwater hield de gemeente-politieke-vereniging „Samenwerking"- haar jaarvergade ring. Na de inleiding door de voor- ziter en de^ vaststelling dat de ver eniging nog goed financieel gezond is, gaf de heer P. Janssen, chef van de afdeling Ruimtelijke Ordening in de gemeente Venray, een verhel derend betoog over het centrum plan, een plan wat eigenlijk al van af 1961 dateert. Op het totale plan waren er uiteindelijk 6 bezwaarden, op provinciaal niveau terwijl er na dien een bezwaarde zich tot de Kroon heeft gewend. Als de Kroon deze bezwaarde in het gelijk stelt, sta je weer bij het begin van 1965. Maar er is intussen wel verder ge werkt met deelplannen. Wat met 't oude kerkhof zal gebeuren, komt begin dft jaar aan de orde en daar bij zal ook de bevolking kans krij gen om iets in te brengen. Of V en D weer terug zal gaan naar de oude plek bij de Gouden Leeuw of dat de geruchten waar zijn als zou V en D een bod hebben gedaan op hotel De Zwaan kon niet worden bevestigd. De zakelijke be langen van deze V en D en de pro jectontwikkelaars in de centrum- plancommissie werden bekritiseerd. Vele ups en downs kwamen ook aan de orde en het bleek een moei lijk jaar geweest te zijn voor de groepering „Samenwerking". Er zal hard worden gewerkt aan het beter functioneren tussen1 bestuur en fitiBNM beter klankbord gaan worden van en voor de achterban. Duidelijk werd er gesteld dat verschillende leden geschrokken waren van de mentaliteit van be paalde fractieleden, waardoor pre cies het tegenovergestelde bereikt was van wat de vereniging Samen werking eigenlijk bedeeld: Beter functioneren van de werkgroepen werd bepleit en door het bestuur werd beloofd dat dit zal worden ge poogd. Of de fractievoorziter van de raads fractie voor één jaar gekozen zou zijn wordt in de komende fractie vergadering aan de orde gesteld. Het was bepaald geen goed slot. het welles-nietes spel tussen enke le lede»'van Samenwerking en het PvdA-raadslid H. Wiegant. 't Bleek dat aan de heer Wiegant de notulen van de besloten vergadering van Samenwerking ter hand waren ge steld. Deze vroeg of hij die voor z'n archief mocht behouden. Mede door inbreng van de heer Schellens zweeg de vergadering en kon de heer Wiegant die notulen meene men. Voor ons was het onduidelijk waarom notulen van een besloten vergadering, in de openbaarheid komen en deze uit ie reiken aan niet leden of aan leden welke niet in die besloten vergadering zijn ge weest. De volgende vergadering zal plaats vinden op dinsdag 23 maart a.s. Vijftig jaar geleden traden twee echte Venraodse megjes, beiden woonachtig in Veltum, als postulante in in de congregattie van Jezus, Ma ria en Jozef in Mariënburg. He was in die twintiger jaren een hele stap om temidden van het Rij ke Roomse leven in te treden in de teen nogal strenge congregatie, want met de intrede werd er afstand ge daan van alle wereldse genoegens. Vakantie en naar huis komen was er niet bij. Het was zich geheel weg denken, volgens de regels van de congregatie, cp de plaats waar zij werden gesteld door hun oversten. Het romantische van het oude Veltum is verdwenen. Veltum is op geslokt in de groei van Venray. De ouderlijke huizen van beide zusters zijn resp. afgebroken en verkocht. Het ordehuis van beide zusters is weg en nu ook de strenge regels van de congregatie zachter zijn gewor den, opener, is er eigenlijk van het Rijke Roomse leven van de twinti ger jaren niet veel meer over. Een vakantie, eens in de zeven jaren, is al lang vervlogen tijd. Veel, heel veel is er veranderd. Terug naar de werkelijkheid, heb ben wij nu, 50 jaar later, een be zoek gebracht aan beide gouden zus ters welke toen met 43 novicen tege lijk hun geloften aflegden. Van die 43 zijn er 7 overleden, terwijl een aantal reeds voortijdig de klooster lijke staat verliet. 28 vieren in de loop van dit jaar hun gouden feest en worden door de congregatie cen traal gehuldigd. ZUSTER MARTINIA HEESEN vierde vorige week feest temidden van haar familie in het klooster van de Zusters van J.M.J, in St. Agatha bij Cuyk. Haar zochten we op om iets te vernemen over die 50 jaar dienstbaarheid. He bleek dat deze Veltumse op ©onopvallende wijze zich verdienste lijk had gemaakt als keukenzuster, maar ook als ziekenzuster, of het eenvoudige huishoudelijke werk had mogen verrichten zoals zij zelf zei. Dat was in het grote klooster te Vlijmen, het kleine klooster in Looi (we wisten dat dorp niet te liggen, maar het blijkt bij Didam te zijn), en via Drunen en Den Bosch was ze in S. Agatha beland, waar ze temid den van 43 medezusters zich nog verdienstelijk maakt en zeker niet van de zo verdiende rust geniet. Wij vermelden nog dat twee broers van haar Broeders zijn in de congre gatie van de Broeders van Liefde en tesamen zich bijna 100 jaar inzetten voor de verpleging van psychisch gestoorden in België. Zuster Martina is haar klooster naam trouw gebleven en heeft niet haar doopnaam (Johanna) weer in gebruik genomen. ZUSTER HILARIA BISTERVELTS konden wij opzoeken bij haar fami lie in Leunen waar ze altijd een graag geziene gast is. Zij is met de veranderingen in het kloosterleven nog iets verder meegegroeid omdat ze zich nu liever aangesproken voelt bij haar doopnaam. Ze noemt zich nu en dat is ook gemakkelijker Zus ter Annemarie. Voor haar was een andere taak weggelegd namelijk zij moest zich verdienstelijk maken als portierster in verschillende kloosters en z< heeft dat op een voortreffelijke ma nier gedaan. Het kontakt met de buitenwereld werd nog verstevigd omdat ze ook gastenzuster was van het klooster. De laatste jaren woont zij samen met twee medezusters in een boven huis in Amsterdam en maakt zich nog verdienstelijk in het bejaarden- werk. Nog even eri dan gaat ze naar een van hun kloosters in Nijmegen, om daar, zo lang als het gaat, nog behulpzaam te zijn voor hun zieke en bejaarde medezusters. Beide zusters zijn nog vitaal ge noeg om nog een lang leven voor zich te hebben. Ze blijken goed op de hoogte te zijn van het Venrayse. Al hebben zij hun habijt verwisseld voor gewone burgerkleding, de uiterlijke kenmerken van het reli gieus-zijn verloochenen zij niet. en zijn er trots op. Als wij hun beiden vragen terug te blikken, dan zijn ze overtuigd een leven achter de rug te hebben zoals ze het zich hadden uitgestippeld en er geen spijt van te hebben. Dienstbaar te mogen zijn dat was hun devies en dat ze dat hebben mogen doen op hun eigen wijze daarvoor zijn we dankbaar. Wij vermelden nog dat het feest van Zuster Annemarie in Leunen werd gevierd, maar dat ze zich er op verheugen straks met 28 mede zusters één dag tesamen te komen. Per slot van rekening zijn ze ook te- lamen 50 jaar geleden gestart. Kcntaktadressen: Barbarastraat 2 - Hagelweg 11 De vrouwenkontaktgroep in de wijk Noord-West organiseert op maandag 26 januri 1976 een „Hand- werkdemonstratiè" o.a. wandkleden en macramé, in het trefcentrum aan de Ursulastraat. Aanvang 20.00 uur. Deze avond wordt verzorgd door Mevr. J. Peerdeman. In het kader van het 100-jarig be- itaan van fanfare Concordia te Wanssum zullen er dit jaar diverse (muzikale) festiviteiten plaatsvinden. Als eerste aanzet is er a.s. zater dag om 8 uur in het gemeenschaps huis te Wanssum een grote Beierse avond met medewerking van de hof kapel „Freunde Echo" uit Overloon. Kareltje Kneter wie dat dan ook moge zijn treedt op als buutreed- ner. Verder staat aangekondigd het eerste optreden van „de grote on bekende". Wie of wat dat zal zijn leert ons een bezoek aan deze Beier se avond. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING Zaterdag 24 januari, 18.30 uur re ceptie in café-restaurant Vlakwater, in verband met het huwelijk van ons lid Marian van den Munckhof met Math Goumans. Dinsdag 27 januari, 19.30 repetitie voor de tenoren; om 20.00 voor het gehele koor. De repetitie wordt gehouden in de A.B.O.-school, Ursulastraat. Dinsdag 3 februari, 20.00 uur ge wone algemene ledenvergadering in zaal „In den Engel", Postsrtaat. Indien U verhinderd bent. dan ge lieve U zich af te melden bij J. Steij- len, Kolkweg 3, tel. 1221 of Mw. W. Manders-Weijers, Wilhelminastr. 4, tel. 4001. KOREAANS KARATE Moeilijkheden en onduidelijk han delen van het bestuur in de Venlose vereniging Teakwon-Do School Oh Do Kwan, hebben er toe geleid dat het greotste gedeelte van de aktieve leden van de afdeling Venray van deze vereniging besloten hebben zich af te scheiden. De moeilijkheden die hoofdzake lijk op bestuursniveau blijken te lig gen, hadden o.a. tot gevolg dat er door een aantal bestuursleden leden van deze vereniging geroyeerd wer den, zonder dat de bepalingen uit de statuten van deze Venlose vereniging inzake royeren in acht werden geno men. Leden van de afdeling Venray die over deze gang van zaken vragen stelden, werden geschorst of ook ge royeerd, zonder dat cok in deze ge vallen de statutaire bepalingen in acht werden genomen. Voorzover er antwoorden werden gegeven op vragen, bleek daarna in de meeste gevallen al erg snel dat deze antwoorden de reinste verzin sels waren. Ook de door de leden gekozen le denraadsvertegenwoordiging van de afdeling Venray verging (na het stel len van vragen) hetzelfde lot van schorsing van hun funktie en/of schorsen c.q. royeren als lid. Een rare bij smaakt wordt in deze zaak dcor de leden verkregen door het feit dat het bestuur van deze Venlose vereniging weigert naar de kant van de leden opening van za ken te geven in het bijzijn van alle betrokken partijen, ondanks het feit dat de getroffenen in deze affaire daarom al diverse malen verzocht hebben en bovendien een groot aan tal leden daarom verzocht hadden. Dit alles bracht de meeste aktieve leden van de afdeling Venray van de Venlose vereniging Teakwon-Dc School Oh Do Kwan er toe zich af GROENVOORZIENINGEN WIJK BRUKSKE Tijdens een informatieve bijeen komst met de gemeentelijke plant soenendienst heeft de wijkraad Brukske zich uitvoerig laten inlich ten over de groenvoorzieningen die in Brukske II zullen worden aange legd. Men is overeengekomen dat de suggesties die er zijn voor het aan brengen van speelwerktuigen en an dere voorzieningen op de bestaande open plekken in de wijk zo spoedig mogelijk aan de gemeente zullen worden doorgegeven en nader be sproken. Hebt u suggesties voor speelwerk- tuigen of event, recreatieve voor zieningen die verwezenlijkt kunnen werden die de wijk Brukske aan trekkelijk kunnen versieren, neemt u dan zo snel mogelijk kontakt op met de wijkraad. Sekretariaat, Mo deratostraat 3, tel. 04780-4706. BEJAARDEN- RESP. VRIJGEZELLENFLAT De bewoners van de 84 bejaarden- resp. vrijgezellenflats aan de Mo zart- en Bachstraat zullen spoedig uit hun isolement worden verlost. Op verzoek van de bewoners en de wijkraad Brukske is overeenstem ming bereikt met de woningbouw vereniging dat het middenstuk van de dichte balkonhekken aan de ach terzijde van de flats geruild zal wor den met een open hek van dé galerij aan de voorzijde. Hierdoor krijgen ze vanuit hun woningen vrij zicht over de wijk en de omgeving, zodat ze ook het ge voel hebben dat ze er nog steeds bij horen. te scheiden en een nieuwe vereniging van start te doen gaan, een vereni ging waarin ook Venrayse leden cp bestuurlijk niveau mee praten over het wel en wee van de vereniging. Men wist zich te verzekeren van de kwaliteiten van een door de In ternational Teakwon-Do Federation, welke haar hoofdzetel heeft in To ronto - Canada, erkende zwarte band 2 Tan trainer. Er zijn in Nederland maar enkele teakwen-do ka's die de 2e Tan graad hebben en bovendien is dit in Neder land op dit moment de hoogste gra duering welke door examen verkre gen is. De nieuwe teakwon-Do vereniging in Venray traint elke maandagavond van 18.30 tot 20.30 uur in de gymzaal van de B.L.O.-school „De Essel", in gang Past. v .d. Gaetstraat te Ven ray. Voor eventuele inlichtingen kan men zich wenden tot de mede initiatiefnemer tot het oprichten van deze nieuwe vereniging, dhr. Rob Greevink, Bachstraat 45 (Brukske) te Venray. Het zit niet lekker met de werke loosheid in Venray. Vooral bij de mannen blijft het aantal werkzoe kenden sterk stijgen. Waren er eind november nog 867 werkloze mannen ingeschreven, eind december be droeg dat aantal 994. Een stijging van 127 man in één maand. Kijken we even terug naar decem ber 1974, dan zien we dat toen het aantal werkeloze mannen 769 be droeg. Gemiddeld steeg dat aantal met 9 werkzoekenden per maand om in de afgelopen decembermaand ineens met 127 man omhoog te gaan Sn daarmee halen we het droeve re sultaat dat 10,2% van de Venrayse Dcrcepsbevelking zonder werk zit. Met andere woorden: één van de tien mannelijke Venrayse arbeids krachten heeft geen werk. Dat bete kent cok dat we ruim 1% boven het Limburgs gemiddelde zitten! Provinciaal gezien steeg de werk loosheid in Limburg met een V»%. in Venray was die stijging 1,3%. Be- reurenswaardig, maar waar. Over het algemeen gezien wijdt nen de provinciale stijging aan de seizoensmatige stijging in de maand Jecember en de terugkeer van pen delaars uit het buitenland. Ook dat speelt in Venray een belangrijke rol. Men noteerde b.v. op een dag 60 bouwvakkers als werkeloos, omdat Vrijdag 23 januari: 19.00 repetitie voor 't gehele koor behalve de aspiranten. Zaterdag 24 januari: 11.00 huwelijksmis in de Grote Kerk; 18.30 Avondmis in de Pa terskerk. Maandag 26 januari: 19.00 repetitie voor de groepen A, B en C. Dinsdag 27 januari: 18.30 Repetitie voor de aspimten. 19.30 repetitie voor de C-groep. Woensdag 28 januari: 18.45 Repetitie voor de Grego- riaanzangers. Donderdag 29 januari: 18.30 Repetitie voor de aspiranten. 19.30 Repetitie voor de B-groep. Als iemand onverhoopt niet naar een repetitie cf uitvoering kan ko men, laat da t dan even weten bij Michel Claessens, tel. 5155 vanaf 17.30 uur. KATH. VROUWENVERENIGING Woensdag 28 januari a.s. houden wij onze maandelijikse vergadering in zaal „In den Engel", Poststraat. Aanvang 8 uur. Nadat de gebruikelijke agenda punten zijn afgehandeld, zullen er dia's over Lourdes worden vertoond door de Venrayse afdeling van de Limburgse Bedevaart naar Lourdes. Men kan hierna vragen stellen en volledig worden ingelicht ever Lour- des-reizen etc. 14 1 T-4-T T-1' V\ Het bestuur van de KW verwacht weer een grote opkomst. men in Duitsland vóór de feestdagen „schoon schip" wilde maken. Men mag aannemen dat deze pen- lelaars cok weer in Duitsland aan iet werk kunnen, zodat het aantal verkzcekenden in januari niet ver ier zal stijgen. De bouwvakkers maken als ge woonlijk de greotste moot uit bij de Venrayse werkelozen. Hun aantal ledreeg 296, gevolgd door de metaal- irbeiders met 207 en het kantoor personeel met 103 mensen. Om de zaak geheel zuiver te stel len: van de 994 werkelozen zijn er 27 in de sociale werkvoorziening ge- olaatst, die echter wel in het nor- nale arbeidsproces kunnen worden opgenomen; evenals de 64 mannen lie in de dienst Aanvullende Wer ven hun brood verdienen, maar uit kijken naar een baan. De jeugd speelt ook een belang rijke rol in de werkeloosheid. 123 zijn 17 of 18 jaar, terwijl ongeveer 13% van die 994 jonger is dan 23 jaar. De vrouwelijke werklozen blijven vrijwel konstant in aantal. Hun aan tal bedroeg in december 1975 344, tegenover 346 in november 1975, maar is ten opzichte van december 1974 toch wel gestegen met 162 werkzoekenden. Dat is gemiddeld ruim 3 per week. Ook al weer iets waarever we niet verheugd kun nen zijn. Hun grootste aantal zit in het kantoorpersoneel, het huishou delijk personeel en het winkelperso neel. Donderdag 22 jan. om 19.30 repe titie le en 2e tenoren en om 20.00 u. voor het gehele koor. Om plm. 22.00 repetitie Hofkoor. Zaterdag 24 jan.: Opluistering car navalsavond te Bergen door 't Hof- koor. Verzamelen om 19.45 uur in Hotel De Zwaan. Zondag 25 jan. om 11 uur repetitie Hofkcor. Donderdag 29 jan. om 19.30 repe titie bassen en baritons en om 20.00 voor het gehele koor. Zaterdag 31 jan. deelname Eucha ristieviering te Merselo. Aanvang: 19.00 uur. Hierna neemt het gehele Venrayse Mannenkoor deel aan de Prinsenproklematie in de schouw burg. Afmeldingen bij H. Gommans, tel. 2687 of Hotel De Zwaan, tel. 1279. VOOR AL UW VAN DEN MUNCKHOF B.V.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1