RAYONCOMMISSIE VERGADERDE Commissievergaderingen Onderwijs, Kuituur en Rekreatie DRUKWERK 4163 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Parochie Oostrum Rectoraat Vredepeel Geslaagde kollekte Prinses Beatrix Fonds TELEFOON NOOD VRIJDAG 9 JANUARI 1976 Nr. 2 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOO* AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOO» Al UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Loco-burgemeester Schots krijgt 15 januari de dorps- en wijkraden cp bezoek, die in hun laatste vergadering, in de raycnkommissie, een hele waslijst vragen en wensen hebben opgesteld. Zo wil men nu wel eens haring of kuit hebben ever de bestemmingsplannen van de dorpen. Zijn die er, of zijn die er niet? En zo ja, waarom kunnen die dan niet worden uitgevoerd. Op de achtergrond zweeft dan natuurlijk het verwijt dat juist door dat er geen bestemmingsplannen zijn in verschillende dorpen geen be jaardenwoningen kunnen worden gebouwd. Hij zal trouwens op meer vragen antwoord dienen te geven, zoals waarom Obragas niet hun gasleidin gen door kon trekken naar Smakt. Heeft Limagas daar een soort pres- tige-kwestie van gemaakt, waarvan de Smakt dan de dupe is? Trouwens datzelfde Smakt wil voor de komende Maart-feesten het parkeerterrein voor de oude kapel beter in orde hebben. Ook de subsidie is een heet hang ijzer, want of een wijkraad veel of weinig dcet, maakt in de subsidië ring weinig uit. Om telkens achteraf subsidie bij te vragen, is al zo wat, evenals het feit dat men 50% voor schot krijgt, maar de rest pas het jaar daarop, zodat er besturen zijn, die een hoop uit eigen zak voor moe ten schieten. Leunen cm een andervoorbeeld te noemen wilde groenbeplan- ting cp het kerkplein in erde heb ben en wel eens exact weten, wie de thans geldende parkeerregeling rond het voetbalveld en wijde omgeving, zender enige voorkennis van buurt of dc-rpsraad, uitgedokterd heeft. In Oirlo heeft men problemen met het nieuwe industrieterrein, dat bij hen op de stoep komt liggen; wil men meer lichtpunten in Klein Oirlo en zit men soms met veel te lage netspanning, wat weer allerlei vreemde gevolgen heeft bij wasma chines e.r. Een klacht, die meer ge hoord is deze avond. Castenray zit te hikken tegen de neg steeds niet toegekende subsidie aan de ruiterclub; heeft de pest aan de bermpaaltjes-vernielers en de automobilisten, die nog steeds niet weten dat daar niet harder dan 70 km gereden mag worden. We praten dan verder nog maar niet over de riolering van 4Merselo en Castenray, over lichtpunten, die er wel moesten, maar er niet zijn, kortom ieder dorp heeft wel wat als verrassing voor de loco-burgemees ter, die intussen b.v. eens uit kan kijken of met de zgn. zwembus ook anderen misschien mee mogen rij den. STREEKPLAN Nu de rayoncommissie ook in het komende streekplan is gedoken mid dels enquêtes en vragenlijsten, ko men van verschillende dorpsraden protesten tegen stellingen, die door Maastricht maar zo even geponeerd worden. Een mooi voorbeeld daar van is de stelling .van de planologi sche dienst: „vervuiling van bodem en grondwater door de landbouw, denk aan drijf mest en ziektebestrij dingsmiddelen, moet zoveel mogelijk vermeden worden Tegen deze en andere onbewezen stellingen in nota's bij dat streek plan hebben vele mensen in de dorpsraden ernstig bezwaar. Maar aan de andere kant van de tafel werd gesteld dat juist dit onderzoek dergelijke „loze kreten" op tafel moet brengen en dat Maastricht juist door die enquêtes er op gewezen zal worden dat sommige uitgangspunten geheel verkeerd zijn. FIETSPAD De afwijzing van een tweede fiets pad tussen Venray en Horst zit de rayonccmmissie hoog. Ze wil in sa menwerking met het Statenlid Mevr. Poels-Peters, de oudercomité's en de schoolraden van Boschveld en Jeru salem komen tot een wat hardere aanpak van dezet h.i. belangrijke zaak. Ook het feit dat de mensen van de diensten in de Clockert 's avonds en in de weekends niet bereikbaar zijn, zit tamelijk hoog. Mem gaat via de hulpdienst kijken of daar niets aan te veranderen is. Wel is opgemerkt dat de jeugd tot 9 uur 's avonds terecht kan bij MASJ tel. 5251 en na die tijd op 04709-2714. PRESENTATIE van de rapporten over de leefbaar heid van de kleine kernen zal in fe bruari a.s. plaats vinden. Men wil daar wel enige publiciteit aan geven ook al met het oog op de struktuur- ncta's, maar ook omdat dit een van de eerste gemeenten is waar een dergelijk enderzeek heeft plaats ge had. JEUGDWERKLOOSHEID Het blijkt dat over dit probleem ce veel mensen te weinig weten. Daarom is het aanbevelenswaardig dat derps- en wijkraden pogen in vergaderingen van verenigingen als LLTB( NKV, KPJ, LVB en dergelij ke dit onderwerp eens aan de orde te stellen, zodat daar meer informa tie over los komt en discussies op gang komen. Men wil van de zijde van de rayonccmmissie dan zorgen voor een goede en deskundige inlei der. P.E.C. Staande deze vergadering kwam ihr. Janssen, prcjektleider van het Plaatselijk Educatief Centrum Ven- ray-Hcrst een scort inleiding hou den ever dit PEC, dat hij zag als een scort parapluie over de verschillen de vormingsinstituten, welke er al zijn en het vormingswerk voor vol wassenen zoals dat weer door an dere instituten en instellingen wordt gegeven. Dit overkoepelend orgaan kan daardoor vormingswerk coördi neren, verbeteren en vergemakkelij ken, maar cck entameren, waarbij prioriteit gegeven wcrdt aan dat vormingswerk, dat juist de mensen, die de minste kansen hebben gehad, wellicht een tweede mogelijkheid kan bieden. Dat entameren gebeurt ook door achter het proef-objekt Open School Noord Limburg te gaan staan, dat hier van start gaat en waarover op maandag 19 januari a.s. een open bare bijeenkomst zal zijn in het Bcrchveldcollege. Als via de rayon ccmmissie zou blijken dat er bij de achterban wensen leven t.a.v. cur sor-ren dan zal in de toekomst PEC hiervoor gaan zorgen. DE DORPSRAAD van Leunen zal een gekozen dage lijks bestuur gaan krijgen. Terwijl het algemeen bestuur gevormd wordt docr afvaardiging van allerlei groe peringen als jeugdcommissie, ouder vereniging, LVB, LLTB, parochie raad enz., wil men door verkiezingen midden februari a.s. kernen tot een demckratisch gekezen dagelijks be stuur. Met de voorbereidingen is men daar volop bezig, Dat de afvaardiging van Oirlo in het Groene Kruis bestuur verstek liet gaan hetgeen de vorige ver gadering gezegd was bleek op een verkeerd overgekomen bericht te be rusten. Die doet trouw haar plicht en daarom ook deze rectificatie. Toen was het al weer dik 11 uur en kon voorzitter Philipsen eindelijk de hamer laten vallen. Week van 11-18 januari. Zondag: 8.30 Hubertina Jeuken- Ccx; 10 uur Maria v. d. Hoogenhof- Spreeuwenberg. Maandag: 9 uur uit dankbaarheid t.e.v. O.L. Vrouw. Dinsdag: 9 uur gest. jaard. fam. v. Heijster. Woensdag: 9 uur Maria J oosten- Camps. Donderdag* 9 uur gest. jaard. An- toon Lconen en Elis. van Heijster. Vrijdag: 9 uur gest. jaard. fam. Lemmens-Poels. Zaterdag: 19 uur jaard. Jan v. d. Berg. Zaterdag 10 jan.: 19.00 avondmis voor de zielerust van T. Botden. Zondag: DOOP VAN DE HEER. 10 uur hoogmis voor de zielerust van overledenen. Door de week H. Mis 8 uur. Maandag: t.b.i. Dinsdag: v. d. zielerust van Thea van Bakel-Peters. Woensdag: vor overleden ouders Poels-Geurts. Donderdag: v. d. zielerust van A. Weerts. Vrijdag: v. d. zielerust van Maria Peters-Hakvoort. Zaterdag: 19 u. avondmis voor de zielerust van Fr. Bots. De commissie onderwijs, kuituur en rekreatie had weinig moeite met het plan om een schoolraad te gaan instellen voor het openbaar kleuter- en basisonderwijs. Elk van de bestaande openbare scho len heeft al een cuderccmmissie. Nu bepaalt de wet dat in gemeen ten, waar meer dan een oudercom missie aan het openbaar onderwijs is vesrbenden, dat daar de raad een gemeenschappelijk ouder- of school raad ingesteld moet worden. Men heeft hier voor een schoolraad ge- kezen omdat daarin dan ook het on derwijzend personeel, afgevaardig den van gemeenten e.a. in zitting kunnen hebben. Deze schoolraad moet gehoord worden bij de benoeming van hoof den, de opzet van de leerplannen, de besteding der gelden en andere zaken het openbaar onderwijs be treffend. In deze schoolraad nemen zitting: 6 leden, afkomstig van oudercomités, 2 hoofden van de Keg en de Fliere- fluit, 2 gemeentelijke vertegenwoor digers (wethouder van onderwijs en een raadslid) en 1 vertegenwoordi ger van de vereniging voor open baar onderwijs. En nu men toch over openbaar onderwijs bezig was, kwam ook een ander probleem op tafel. De openba re school de Flierefluiter heeft tot nu tos gemiddeld 33 leerlingen en dient dus ingevolge de wet geslo ten te worden. Maar diezelfde wet geeft cok de raad de kans om de in standhouding te vorderen. En van dat recht moet volgens de com missie de raad inderdaad gebruik maken gezien 't feit dat deze school nu Brulkske volloopt, beslist wel het vereiste aantal leerlingen zal krij gen. Men gaat zelfs nu al 'n nieuwe leerkracht aanstellen omdat de komst van Surinamers al gezorgd heeft voor een fikse vergroting van hun leerlingenaantal. Men vroeg zich wel af of de hcofdleidsters geen zitting mceten hebben in de raad, Het bleek dat deze zich de eerste 3 jaren graag door de schoolhoofden laten vertegenwoordigen. De commissie adviseerde ook gun stig de inrichting van een handen- arbeidlokaal t.b.v. de Petrus Ban- denschcol a 8360,En de basis school van Merselo kan leer- en hulpmiddelen kopen tot een bedrag van 7845,evenzo de Hensenius- schcol en de St. Luciaschool zand- watertafels a 350,kunnen aan schaffen. De kleuterschool in de Vredepeel is ondergebracht in 't gemeenschap huis aldaar en betaalt 4000,huur per jaar. Aangezien die huur sinds 1972 niet meer verhoogd is, komt men nu tot een nieuwe huur, enwel van 4500,Ook daar had de commissie geen bezwaar tegen. Bij de vaststelling van de vergoe dingen voor de basisscholen bleek dat in 1974 gemiddeld 3726 leerlin gen de basisscholen in onze gemeente hebben bezocht. De wijsheid, welke zij in dat jaar opdeden, kostte de gemeenschap 845.765,53. De nieuwe school van Oirlo krijgt een vierde klaslokaal erbij. Dat is de oplcssing, die men na veel zoe ken gevonden heeft cm enerzijds 't basisonderwijs in Oirlo nu beter te helpen, anderzijds om daar de bouw van een gemeenschapsruimte in die school beter mogelijk te maken. Mccht later, zoals de prognoses aan geven, inderdaad dat 4e k laslokaal te veel van het goede zijn, dan kan dat bij de gemeenschapsruimte ge trokken worden. Een vervanger voor een vakleer kracht voor de lichamelijke opvoe ding, die door ziekte voorlopig niet kan werken, zit er niet in, al wil men wel proberen of part-time krachten wellicht beschikbaar zijn. Maar en en ander zal naar men aanneemt een te dure zaak wor den. VELTUMSE KAPEL Staande deze vergadering werd de commissie nader ingelicht over de renovatieplannen voor de Vel- tumse kapel, waar nog wel het een en ander aan te doen is. Men is nu aan het bekijken, wat zulks alle maal wel is, hoeveel dat gaat kosten en of Monumentenzorg bereid is daarin ook geld te steken. Het grootste probleem is, waar men deze kapel nu feitelijk wel voor gebruiken wil of kan. Wie daar gcede ideeën of voorstellen voor heeft, wordt graag op de dienst ge meentewerken verwacht. Commissie van Financien De commissie van Financiën stond gunstig achter het voorstel om de Molenstichting Limburg een jaar lijkse subsidie te geven van 100,-. De stichting werkt hard voor het behoud van molens in Limburg en dat wilde men graag honoreren met deze subsidie. Ook de afdeling Venray van de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren krijgt de jaarlijkse sub sidie verhoogd. Deze afdeling geeft namelijk cp haar beurt weer een vergoeding aan het asiel voor het opnemen van zwerfdieren. Dat aan tal neemt toe, maar ook de pension- gelden zijn hoger geworden. Daarom lag er nu het verzoek om de gemeentelijke subsidie op te trekken van 500,naar 1000, Bovendien heeft deze vereniging ook neg altijd de verplichte inentings- kosten van zwerfdieren voor haar rekening genomen, maar cok dat kan de kas niet meer lijden. Aange zien die inentingskosten in feite een gemeentelijke zaak is, zal de ge meente de kosten daarvan, nu zelf gaan betalen. PEUTERSPEELZALEN De Stichting Peuterspeelzalen Ven ray zit met een tekort van bijna 5.000,aan achterstallige Iconbe lasting en schuld aan de bedrijfs vereniging over de jaren 1971 tot en met 1973. Een goede 1000,kan deze stichting, die intussen in twee ën is opgesplitst en een heel nieuw bestuur gekregen heeft zelf op tafel brengen, maar voor de rest wordt de gemeente gevraagd maar „op te draaien". HOUBA vond dat een te gemakkelijke redenatie. Met alle respect overigens voor het peu terspeelzalen werk vindt hij de stich ting trouwens toch gemakkelijk pra ten. In de betreffende brief aan de gemeente doet men het voorkomen of men niets wist van loonbelasting en bedrijfsvereniging en dat daar door die schulden zijn ontstaan, maar hij had een stencil uit 1971 aan de ouders, waarin het school geld toen al verhoogd werd, omdat gebleken was dat er loonbelasting en sociale lasten moesten worden betaald. Dan moet men in 1975 niet kernen met smoesjes, dat men daar niets van wist.Het tekort is ticuwens grotendeels in 1973 ont staan door de slordige boekhouding. Hij was voorstander dat men dat tekort dan maar verhaalde op de mensen, die toen van de peuter speelzalen gebruik maakten. Maar hier zit juist de knoop. Dat is prak tisch onmogelijk, wat weer inhoudt, dat men het dan zou moeten verha len op de ouders, die er nu de kin deren op hebben. En dat is weer on billijk. Daar is lang en breed door praktisch de hele commissie over gepraat, maar men kreeg HOUBA niet om, die prompt ongunstig ad viseerde toen het voorstel uiteinde lijk ter stemming kwam. Een voor stel van VAN VALKENGOED om de administraties van deze zalen on der te brengen bij het Centraal Ad ministratiekantoor ging onder de tafel, omdat het te duur is. Met ingang van vorig jaar is trouw ens de kwestie peuterspeelzalen in een ander financieel daglicht komen staan omdat minister van Doorn be reid bleek maximaal per zaal 2500 gulden rijksbijdrage te geven, mits de gemeente van haar kant ook 2500 gulden per zaal geeft. Die rijksbijdrage is al binnen en de commissie had er geen bezwaar tegen dat ook de gemeente van haar kant die pot aanvult met 2500, per peuterspeelzaal. De verhoging van de subsidie aan 't Limburgs Geschied- en Oudheid kundig Genootschap van 100, naar 200,kreeg aller goedkeu ring, al vond VAN. VALKENGOED dit wel een magere vertoning. Bij de rondvraag vroeg CLAES- SENS waar de proef schattingen blij ven voor de onroerend goed belas ting. Die komen in het eerste half jaar van 1976 op tafel VOOR AL UW VAN DEN MUNCKHOF B.V. Commissie van Openbare werken De commissie van openbare wer ken had geen bezwaar tegen ver koop van 6000 m2 industriegrond aan P. Kupers, waarop deze reeds eerder een optie had. Een en ander gaat hem wel 90.000,kosten. Een weggetje dat fungeert als transportweg van en naar het hout- lager van Janssen, gelegen aan de Beekweg gaat aan het openbaar ver voer onttrokken worden. VERKEERSMAATREGELEN Er komt een parkeerverbod aan de westkant van de Deken Thielen- straat, evenals aan de zuidkant van de Hoenderstraat tussen de' School straat en de Deken Thielenstraat. Verder wordt de Merseloseweg voorrangsweg voor de weg Aan de Dril, de Van Venrodel^an en de Hoopweg. Bij de mededelingen kwam het bericht dat ongeveer een derde van het trapveldje achter de brandweer kazerne verkocht wordt aan Noord Limburgs Autobedrijf b.v., dat hier op schijnbaar een BMW garage wil gaan bouwen. Bij verkopen van smalle stroken grond aan de Pettenmakerstraat stortte de commissie zich weer vol ijverig cp de door haar zelf vastge stelde grondprijzen, die nu weer on billijkheden in schenen te houden, in die zin dat strookjes grond in Ys- selsteyn nu duurder waren dan in Brukske. Men gaat voor de zoveelste keer die zaak weer eens bekijken. Uit Oostrum kwamen dringende verzoeken om ook aan de oostkant van de Stationsweg vanaf Jans- Verheggen tot het station een trot toir aan te leggen. Dat is al oud zeer, dat echter cok indertijd vanwege de kosten achterwege is gebleven. Men gaat nu een becijfering maken en zVrn of er nu mogelijkheden liggen. Tevens lag er een verzoek uit Oos trum cm tenminste de onderlaag van de weg naar de oude watermolen er nu vast in te leggen. Daar gaat toch een weg komen, maar als men nu alvast de onderlaag daar neer legt, komt men tenminste droogvoets bij dit jeugdonderkomen. Uit Leunen kwamen klachten dat verkeersborden in de Gussenstraat waren blijven staan, die nodig wa ren bij de reconstructie van de Ca- tharinastraat. Nu die klaar is, kun nen ook de borden weg. Dat wordt bekeken evenals het „misbaksel" dat verrezen is tussen het gemeenschapshuis en de oude meisjessschool. Daar schijnen zich in Leunen mensen aan te ergeren. Hcera! We hebben 't weer ge maakt. De opbrengst van de onlangs gehcuden kcllekte ten bate van het „Prinses Beatrixfonds" is weer gro ter dan verleden jaar, nl. 6744,06. Met dit bedrag staan wij, evenals verleden jaar, in Limburg aan de top. Hartelijk dank aan allen, die hun medewerking aan deze aktie hebben verleend, maar vooral aan de kollek- trices, die er op de eerste plaats voor hebben gezorgd, dat dit prach tige resultaat werd bereikt. De opbrengst was: Venray-kom Castenray Leunen Heide Oostrum Vredepeel Ysselsteyn Oirlo Smakt 4851,52 191,95 236,35 123.26 685,— 59,50 201,11 334.27 62,— Het plaatselijk comité. Vrydag 9 januari: 19.00 repetitie in de Galmhut voor het hele koor. Zondag 11 januari: 10.15 Hoogmis in de Paterskerk. Maandag 12 januari: 19.00 repetitie voor sopranen en alten. Donderdag 15 januari: 18.30 repetitie volgens afspraak. Drum- en Showband Venray en omgeving Het bestuur wenst allen nog een voorspoedig 1976. Zij nodigt haar leden, hun ouders en vrienden van D.S.V. uit voor de eerste jaarvergadering. Deze verga dering is zo gepland dat iedereen op tijd aanwezig kan zijn. Zij wordt gehouden op a.s. zaterdagmiddag 10 januari te 17.00 uur in de kantine van Rank Xerox. De tijdsduur is max. 2 uur incl. de pauze. Hoewel de vergadering het karakter draagt van een doorsnee vergadering is er toch één bijzonderheid. Want deze ver gadering zal één officieel tintje krij gen door de benoeming van Mevr. Stierman (echtgenote van Europees direkteur van Rank Xerox) tot be schermvrouwe van D.S.V. Hierna volgt een serenade van <A diverse onderdelen. Na de pauze zal er een dia- en filmoverzicht ver toond worden over het afgelopen jaar. Nogmaals allen tot ziens op a.s. zaterdag om 5 uur bij Rank Xerox. WIJKRAADSVERGADERING Maandagavond is er om half 9 in het wijkcentnlm De Kiosk een open bare wijkraadsvergadering van 't Brukske. Daarin worden o.m. infor maties gegeven over de aan te leg gen groenvoorzieningen in Brukske 2, over het plaatselijk educatief cen trum en over de vorderingen in het centrum van Brukske. Verder wil men eens kijken hoe men kan komen tot een betere com municatie met en openheid t.o.v. de wijkbewoners. Bereikbare tijden: Elke werkdag van 9 tot half 11 »s morgens en van 7 tot 8 uur 's avonds. De Algemene Hulpdienst kan u In elke situatie hulp bieden. Net is een groep mensen die zich vrijwillig inzet om een oplossing te vinden voor uw moeilijkheden Met wat voor proble men u ook zit, kom er gerust mee over de brug I Bel 4163

Peel en Maas | 1976 | | pagina 13