gemeentelijke notities en mededelingen Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Cursussen voor werkzoekenden Mede veer *11 Feestelijk Gevoel... ...uit de eksklusieve keliektie van Thetnassen. Nieuwe standplaatsen op wekelijkse markt Afsluiting Merseloseweg Nieuwe colportagewet beschermt het publiek Werklozen mogen werken SPORTVEESLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD. Openstelling Henri Dunantstr. ged. Openstelling Langstraat Kath. Vrouwengilde Dekenaal Religieuzen Beraad Venray VRIJDAG 12 DECEMBER 1975 Nr. 50 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Daarom is besloten om in januari met een aantal cursussen te begin nen nadat in oktober j.l. al enkele cursussen voor jeugdige werklozen werden gehouden. In oktober j.l. werd aangekondigd, dat bij voldoende belangstelling voor werklozen in de regio Noord Limburg cursussen zouden worden gegeven ten behoeve van een zin volle tijdsbesteding. Gedacht werd aan cursussen op het gebied van hobby, huishouding, bijscholing etc. Uit het resultaat van deze bekend making is gebleken, dat zowel onder jongere als onder oudere werkzoe kenden grote belangstelling bestaat voor dergelijke aktiviteiten. Om met de gegadigden voorat over de opzet en de inhoud van de cursussen van gedachten te wisselen wordt op korte termijn een viertal informatieve bijeenkomsten belegd. Degenen, die op de eerste bekend making hebben gereageerd zullen hiervoor een uitnodiging ontvangen. Werklozen, die zich nog niet hebben opgegeven voor een van de cursus sen, kunnen dat op een van de bij eenkomsten doen. De informatieve bijeenkomsten Zoals deze prachtige japon in uni Crimplêne met gevlochten bandjes langs de hals als allerlaatste mode-aksent. Een bijzondere japon voor 'n feestelijke prijs: f179,-. Modress -'n eksklusieve kollektie - óók voor de Feestdagen Venray. Grotestraat 27, Tel: (04780) 1214 zullen worden gehouden in: WANSSUM op donderdag 11 dec. om 14.00 uur in het Gemeenschaps huis, St. Leonardsweg 1; VENRAY op vrijdag 12 dec. om 14.00 uur in zaal „In den Engel", Posts traat; HORST op maandag 15 december om 14.00 uur in het Vormingscen trum voor werkende jeugd, School straat 41; GRUBBENVORST op woensdag 17 december om 14.00 uur in het Ge meenschapshuis aan de Irenestraat. De gemeenten Venray, Horst, Se- venum, Meerlo-Wanssum en de Maasdorpen hebben besloten om de cursussen gezamenlijk te organise ren. De organisatie is in handen van de afdeling Sociale Zaken van de ge meente Venray. Indien men nog nadere inlichtin gen wenst, kan men kontakt opne men met de coördinator werklozen zorg, de heer M. A. J. Kip, afd. So ciale Zaken, Leunseweg 2a, tel. 04780-3838 toestel 230. In hun vergadering van 3 decem ber j.l. hebben burgemeester en wet houders van Venray besloten een standplaats op de wekelijkse markt toe te kennen aan:, J. van Alebeek te 's-Hertogenbosch met boeken en tijdschriften; M. Sanders-Dekkers te Eindhoven met leren en skay riemen, moderne tassen en in de zomermaanden zon nebrillen en hoedjes; in de winter leren en wollen handschoenen, wol len dassen, leren en wollen mutsen; H. van der Breggen te Tilburg met stroopwafels; A. Krielaart te 's-Hertogenbosch met lederwaren, luxe- huishoud- en boekentassen, riemen en portemon nees. Omdat op vrijdag 12 december door de aannemer weer beton ge stort moet worden bij de nieuwbouw van de Rabobank aan de Merselose weg, zal deze weg tussen, de Kemp- weg en de Kruitweg voor alle ver keer worden afgesloten. Ook de straat voor de schouwburg wordt voor het verkeer in beide richtingen afgesloten terwijl op die dag voor het Henseniusplein tussen Schoolstraat en Kempweg eenrich tingsverkeer geldt voor het verkeer vanaf de Schoolstraat. Op 1 november j.l. is de nieuwe colportagewet van kracht geworden. Laten we voorop stellen, dat de col portagewet een beschermende wet is. Deze wil het publiek beschermen tegen de onbehoorlijke verkoopprak tijken van de oneerlijke colporteurs. Maar bovendien beschermt de nieu we wet de eerlijke, hardwerkende colporteur tegen de slechte reputatie die enkele „collega's" hem bezorgen. Met deze wet in de hand kan de overheid nu optreden tegen de onbe hoorlijke praktijken van lieden, die huis-aan-huis bepaalde artikelen willen verkopen. Daarom is het ook belangrijk, dat het publiek weet waaraan de goed willende colporteur moet voldoen, wanneer hij zijn produkt aan huis wenst te verkopen. 1) Hij mag het publiek geen smoes jes verkopen. Hij (of zij) zal meteen moeten zeggen wat hij (of zij) komt doen. Hij mag b.v. niet eerst zeggen, dat hij komt voor een opinie-onder zoek of een enquête om dan later met zijn verkooppraatje te beginnen. Ook andere smoesjes zijn ontoelaat baar zoals over een speciale tijdelijke aanbieding, of over de gehandicap ten, die het produkt hebben gemaakt of de arme werkstudent, die het produkt aan de man probeert te brengen. Hangt hij dergelijke smoes jes op, dan kan hem dat een colpor- tageverbod opleveren en derhalve zijn broodwinning kosten. Bij aankoop van een produkt, dat meer dan 75,kost moet de col porteur samen met de koper de ver plichte koopakte opstellen, waarvan de koper een afschrift krijgt. Zonder deze koopakte is de overeenkomst in ieder geval niet geldig. De koper zit dan nog niet vast aan de koop omdat hij volgens de wet nog zes dagen bedenktijd heeft. Bij de koopakte zit n.l. een opzeggings- brief. Krijgt men binnen de zes da gen spijt van de koop, dan stuurt men gewoon de ingevulde opzeg- gingsbrief in en de koop gaat niet door. Geen enkele eerlijke colporteur zal daartegen bezwaar maken. Dus: bij aankopen boven 75,altijd samen een koopakte opstellen met een be denktijd van zes dagen. Anders niet kopen. De colporteur mag derhalve ook geen direkte betaling voor produkten boven 75,eisen. Pas na zes dagen is men verplicht om te betalen. En natuurlijk is de colporteur dan ook niet verplicht de goederen voor het einde van die „afkoelingsperiode" van zes dagen te leveren. Dat is lo gisch. Dan zijn er nog de zgn. „Koop bijeenkomsten" in zalen, bioscopen of demonstraties in caravan of bus met de bedoeling artikelen te ver kopen. Ook deze aktiviteiten vallen onder de nieuwe colportagewet. Ook hier geldt: geen smoesjes en boven 75,- een koopakte met „afkoelingsperio de" van zes dagen. Een tenslotte gebeurt het wel eens, dat men ongevraagd goederen krijgt toegezonden. Wanneer men zeker weet, dat men niets heeft besteld, behoeft men ook niet te betalen en men behoeft de spullen zelfs niet terug te sturen. Heeft men wel goe deren besteld, b.v. door middel van het insturen van een bestelbon, dan zal men ook moeten betalen. Wor den per abuis de verkeerde goederen afgezonden, dan zal men het betref fende bedrijf even moeten laten we ten, dat er een vergissing is gemaakt. Tenslotte: Het kan gebeuren, dat een colporteur probeert een geld lening aan te praten. Dat is bij deze nieuwe wet verboden en de colpor teur is derhalve zwaar in overtre ding. Om alles nog eens in het kort op een rijtje te zetten: 1. De colporteur (colportrice) moet direkt zeggen wat hij (of zij) komt doen en moet de klant geen smoesjes verkopen; 2. Bij een aankoopprijs van 75,- of meer moet de colporteur en de koper samen de verplichte koop akte tekenen, waarbij de koper een kopie krijgt; 3. Men heeft een „afkoelingsperio de" van zes dagen, waarna gele verd en betaald moet worden; 4. Men behoeft niet direkt te beta len. 5. Vragen of klachten? Schrijf naar het Ministerie van Economische Zaken, Bezuidenhoutseweg 30, Den Haag. Op de enveloppe ver melden: Colportagewet. In de laatste vergadering van de rayoncommissie werd gezegd, dat in de dorpen en wijken nog allerlei za ken veranderd, verbeterd en opge knapt zouden kunnen worden door jeugdige werklozen .„Maar", zo werd gesteld, „Je kunt nog geen boompje geplant krijgen, want dan verliezen ze hun uitkering En in deze laatste uitlating schuilt nu een levensgroot misverstand, want iedere werkloze mag werken zo veel als hij wil. En hij mag er ook nog aan verdienen, maar dan moet hij dit we} opgeven bij de sociale dienst. Om alle misverstanden over het denken door werklozen (al dan niet tegen betaling) uit de weg te ruimen, kan het volgende worden gesteld. IEDERE werkloze mag zijn tijd vullen met het uitvoeren van werk zaamheden, als hij zich echter maar beschikbaar houdt voor de arbeids markt. Dat wil zeggen, dat hij, als hem weer normaal werk wordt aangebo den, niet kan aanvoeren eerst het werk waarmee hij bezig is af te moe ten maken. IEDERE werkzoekende mag bo vendien werkzaamheden uitvoeren tegen betaling. Hij moet dan wel het bedrag, dat hij heeft verdiend invul len op het inkomstenbriefje, dat hij wekelijks van Sociale Zaken krijgt. Van stopzetten van zijn uitkering, wanneer hij bijverdienste heeft, is geen sprake. Wèl wordt een gedeelte van zijn bijverdienste gekort op zijn uitkering. Het inhouden van een deel van de bijverdienste is overigens logisch, omdat de werkloosheidsuitkering wordt betaald uit gemeenschapsgeld, waarmee uiteraard zuinig moet wor den omgesprongen. Belangrijk is te weten hoeveel van de bijverdienste wordt gekort op de uitkering. Iemand, die een W.W.V.-uitkering ontvangt (dat zijn degenen, die in loondienst hebben gewerkt, werkloos zijn geworden en een half jaar een W.W.-uitkering van de bedrijfsver eniging hebben ontvangen) mag 1/4 gedeelte van de bijverdienste hou den. 3/4 van de bijverdienste wordt gekort op de uitkering. Wanneer men een R.W.W.-uitke- ring ontvangt (dat zijn degenen, die nog niet eerder in loondienst zijn ge weest, doch werk zoeken) dan mag men 1/3 deel van de bijverdienste behouden, terwijl 2/3 gedeelte wordt afgetrokken van de uitkering. Dan zijn er nog degenen, die een W.W.-uitkering ontvangen (dat zijn de werklozen, die gedurende een half jaar een uitkering krijgen van de bedrijfsvereniging.) Wanneer zij ge durende dit half jaar iets extra's bijverdienen, dan mag 1/5 deel wor den behouden terwijl 4/5 gedeelte wordt gekort op de uitkering. En tenslotte is het nog belangrijk te weten, dat iemand, die al jaren een betaalde nevenfunktie heeft ver vuld (b.v. een bouwvakker, die 's avonds barbediendé is) deze ge hele bijverdienste mag behouden, ook al geniet hij een W.W. of W.W.V. uitkering. Deze regeling geldt echter niet voor degenen, die een R.W.W. uitke ring ontvangen. Vrijdag 12 december zal de Henri Dunantstraat, voor zover verhard, voor alle verkeer worden openge steld. Ter hoogte van de Andantestraat worden kanalisatiestrepen aange bracht ten behoeve van de overste kende kinderen, die de Chr. School „De Hommel" bezoeken. Verkeers la rigadiers zullen de kinderen helpen met oversteken van deze nieuwe weg. Deze oversteekplaats is echter van tijdelijke aard. Zodra het trottoir oostelijk van de Oostsingel, tussen Brukske en de Oude Oostrumseweg klaar is, komt de oversteekplaats weer te vervallen omdat de kinde ren dan van het trottoir gebruik moeten maken. Dat zal waarschijn lijk in het voorjaar gebeuren. Automobilisten die van de Henri Dunantstraat gebruik zullen maken, wordt verzocht voorzichtig te rijden in verband met overstekende kinde ren. Vrijdagavond zal oök de Lang straat weer voor alle verkeer wor den opengesteld. De wegverharding is klaar, doch de deklaag zal komen de zomer worden aangebracht. Ook de parkeerhavens zijn te gebruiken. Met het herstraten van dè trottoirs wordt voortgegaan en in het voor jaar wordt de geplande groenvoor ziening uitgevoerd. In het voorjaar zal ook worden begonnen met de doortrekking van de Westsingel naar de Zuidsingel en de daarmee verband houdende re- konstruktie van het kruispunt bij de voormalige boerderij Drabbels. AFD. VENRAY Maandag 15 december: Kerstavond in zaal „Den Kerkdijk" van St. Ser- vatius. Het programma van deze kerstavond zal er ongeveer als volgt uitzien: 19.30 uur: De toneelclub opent de avond met een kort toneelstukje, ge titeld „De waard, die geen rust kon vinden". 20.15 uur: Apéritief. 20.45 uur: Voorlezen van een Kerst verhaal door een van onze leden, waarna diner. Het diner zal o.m. worden opgeluisterd door een optre den van het Gemengd Koor. Een Adventswake wordt voor de Religieuzen gehouden in de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis, op maandag 14 december 's avonds om 8 utlr. De Weleerw. Pater H. Latten o.f.m. zal tevens de Eucharistie met ons vieren. Hierna komen wij samen in het klooster van de zusters, een kopje koffie drinken. Wij verwachten alle Religieuzen! Op bovenstaande foto Rosita Talion, Herman Hewit, Oswald Tahon en Wilfried Moonen, die smen de groep ,t Kliekske vormen, die zaterdagavond zullen optreden in Venrays schouwburg, waar soos Free Wheelin haar 10-jarig bestaan viert. Voor een uitvcerig artikel over deze viering zie elders in dit blad.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 7