Hard gelag in de Onderwijs Commissie Verkeers ongevallen Uit de Raadsvergadering van Vierlingsbeek Ik vraag: 'Kunnen jullie geen handje helpen met sparen?' WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zondagochtend concerten Algemene Bank Nederland VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 Nr. 48 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOO" At. UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) over Jeugdcarnaval, bibliotheek en vergoeding per basis leerling Bij de kommissie voor onderwijs was er enige herrie over de jeugd- kamavel. Terwijl mevr. Poels-Pe- ters stelde dat deze club problemen had i.v.m. dansmogelijkheden en re ceptieruimte, en dus een gesprek ge wenst was, stelde weth. v. Oers dat hij op zijn uitnodiging aan de club nul op request gekregen had en dus zullen ze wel geen problemen heb ben.... Maar die conclusie was fout, want die problemen zijn er wel degelijk, alleen had men van de kant van de jeugdcarnaval het ge voel, dat de gemeente zich daarvoor toch niet interesseerde. Enfin, mevr. Poels gaat proberen dat levensgroot misverstand op te lossen en beide partijen aan tafel te krijgen. Mevr. Rutten deed ook mededeling van de oversteek-oplossingen nabij de school aan de Maasheseweg, maar stelde ook duidelijk dat zich hiervoor meer ouders als verkeers- brigadier dienen op te geven. Over het funktioneren van de schooltandartsendienst is ook nog even sprake geweest. Er zijn boze ouders, die voor 2 onderzoeken per jaar betalen, doch waarvan het kind slechts eenmaal per jaar onderzocht is. Het blijkt nu echter dat de be trokken kinderen vrij snel in het nieuwe schooljaar aan de beurt zijn en zodoende toch 2x onderzocht worden. De wet op het openbare biblio theekwerk, die op 1 juli in werking trad brengt revolutionaire verande ringen met zich. o.m. In de rol, wel ke de gemeente daarbij te spelen krijgt. De uitvoeringsmaatregelen, zullen met name over die rol meer dat alles wil de gemeente vast over uitsluitsel geven. In afwachting van het tweede half jaar 1975 de subsi die optrekken tot 125.351,-. Maar aangezien in de uitvoerige toelichting toch al was ingegaan op de te verwachten veranderingen, ging ook de commissie daar nog even op door. Uit de discussie bleek: a. de R.K. vlag, waaronder de bibli otheek vaart, gaat verdrwijnen, zoals ook de bisschoppelijke cen sor (met toestemming van Mgr. Gij sen). b. het huidige stichtingsbestuur gaat verdwijnen en er komt een nieuw, waardoor meer maat schappelijke geledingën direkt bij het bibliotheekwezen betrok ken kunnen worden. c. het boekenbezit is veel te gering en moet van 25.000 ex. minstens gebracht worden op 45.000. d. de discussie is gaande, mede aan de hand van een rapport van het Ned. Bibliotheek- en Lectuurcen trum wat er moet gebeuren met de bestaande bibliotheken op de kerkdorpen, of er een bibliobus moet komen en of er schoolbibli otheken kunnen komen met re creatieve lectuur. e. of er komt een geheel nieuw ge bouw of men gaat splitsen. a.s. Zondag wordt het eerste zon dagochtendconcert gegeven in de vergrote foyer van de Venrayse Streekschouwburg. Venrays Gemengde Zangvereni ging o.l.v. R. Berben brengt een 15- tal zangnummers, met aan de piano Joma Hollaardt. De Fanfare St. Ca- tharina van Leunen-Veulen-Heide brengt o.l.v. A. Schellens een 5-tal muzikale nummers, terwijl ook de drumband zich zal laten horen o.l.v. J. Voesten. Volgende week wordt er een zon dagochtendconcert verzorgt door de Harmonie .Herleving" uit Vierlings beek in samenwerking met de Zang vereniging „Vondel" eveneens uit Vierlingsbeek. Op 7 december a.s. wordt *s avonds tevens de eerste amateur-toneel voorstelling gebracht in de foyer. De Vlasbloem uit Oostrum brengt dan de klucht „Een kink in de ka bel". Deze voorstelling is in tegen stelling tot onze zondagochtendcon certen niet gratis. De entreeprijs voor dit stuk wordt echter laag ge houden, omdat het een experiment betreft, n.l. 2,50 terwijl 65-plussers slechts de helft betalen. f. er gaat op korte termijn twee ma n meer personeel komen. h. op langere termijn komt er een gemechaniseerd uitleensysteem. Had de commissie geen moeite met de vaststelling van de bedragen die van gemeentewege vastgesteld moeten worden voor het kleuteron derwijs met de verhoging van het bedrag per leerling over 1974 voor de basisscholen, was het schijnbaar niemand eens. Daar was het voor stel om 13,40 per leerling bij te be talen in verband met de gestegen oliekosten. Maar men kwam met no tulen van voorbije vergaderingen aan, waarin dezelfde wethouder, die thans het voorstel moest verdedigen had beloofd alle gestegen kosten te zullen vergoeden. En het hoofd der school Raedts, ook lid van de com missie had haarfijn berekend dat cok papier, schriften, boeken en wat dies meer zij ook allemaal duurder geworden waren en dat men mins tens uit moest komen op 16,14. Hij vend steun bij de financieringsman Van Valkengoed, die op zijn beurt had becijferd dat als de gemeente van 1967 af 't toenmalig advies van de inspectie gevolgd was, men nu niet in paniek had hoeven raken. Er werd een stevig robbertje ge vochten, waarbij mevr. Rutten-Tie- len er op wees, dat men bij de be rekeningen wel uitgegaan is van 'n gebruik van 18.000 liter olie gemid deld, maar dat in de zachte winter hooguit 12.000 liter verstookt is. Er is nog vanalles bijgehaald, tot de zuinigheid toe en welke kosten men via artikel 72 wel allemaal vergoed kreeg, maa r het was duidelijk dat men er zonder steming niet kwam. Voor waren mevr. Rutten, v. Oers, Den Brok, Reintjes en van Keijste- ren, tegen mevr. Poels, Broeksteeg, van Valkengoed, Hoenselaar en dhr. Raedts. Het woord zal nu zijn aan de raad zelf. Op de Julianasingel nabij de Amrobank werd onvoldoende op gelet en ontstond een botsing tussen de bromfiets bestuurd door de 22 jarige J. C. uit Venray en de perso nenauto bestuurd door de 35 jarige W. S. eveneens uit Venray. De be stuurder van de personenauto wilde de parkeerplaats oprijden en gaf daartoe richting aan. Toen hij dat voornemen wilde uitvoeren haalde de bromfiets hem in. Maar het bleef bij materiele schade. Op de Oostsingel bij de kruising Kard. van Rossumstraat gaf de be stuurder van de personenauto de 40 jarige S. V. uit Venray geen voor rang aan de 19 jarige bestuurder van bromfiets J. K. Maar ook hier alleen materiele schade. Op de Pastoo r Ruttenstraat ver leende de bestuurder van de perso nenauto de 23 jarige A. E. uit Ven ray toen hij vanaf een uitrit de weg op wilde rijden geen voorrang aan de personenauto bestuurd door zijn 37 jarige plaatsgenoot H. S. Maar ook hier alleen materiele schade. Op de kruising Westsingel-Merse- loseweg stopte de bestuurster van een personenauto de 47 jarige echt genote van A. uit Califomië. Op 't zelfde moment stopte achter haar de personenauto bestuurd door de 43 jarige W. S. uit Venray. Deze liet echter de r em los en omdat de choke uitstond ging de auto vooruit en botste tegen de voor hem staande auto op. Alleen materiele schade. Op de Albionstraat werd onvol doende opgelet en ontstond een bot sing tussen de personenauto's be stuurd door de 44 jarige C. F. uit Leunen en K. B. uit Lintfort. De eerste reed achteruit vanuit een op rit de straat op, de andere vooruit, eveneens uit een oprit. Ook hier al leen materiele schade. Onvoldoende opletten van de 25 jarige W. F. uit Venray en de 29 ja rige plaatsgenoot H. C. was oorzaak dat een botsing ontstond toen de eerste bestuurder komende vanaf de Veltumse Kleffen de Westsingel opreed. Maar ook hier alleen lichte schade. De raad van de gemeente Vier lingsbeek kwam onder voorzitter schap van burgemeester G. van Heusden in openbare vergadering bijeen, waarbij de heer Koopmans uit Holthees ontbrak. Een gelukkig verschijnsel was dat de raad in af wijking van de gebruikelijke vrij dagavond nu op maandagavond bij een kwam en dat het aanvangsuur naar ons gevoel een verbetering is. Volhouden zo. Voor de behandeling van de agen da gaf de voorzitter enkele antwoor den op de in vorige vergadering ge stelde vragen. Het verzoek om wacht- en sto ringsdiensten, zo had het onderzoek uitgewezen, is overtrokken; er is al tijd iemand bereikbaar. Plannen voor rekonstruktie van het Vrijthof zijn nu in onderzoek. Verbetering van het 14 oktober- plein te Overloon is moeilijk omdat de groenvoorziening moet blijven, terwijl het plein ook voor de kermis moet kunnen worden gebruikt. De wegbermen zijn recentelijk nog bijgewerkt. Het kleuteronderwijs in Vortum- Mullem kan voorlopig nog gegeven worden. De mogelijkheid wordt in- derzocht of het meubilair verbeterd kan worden. Voor 1 december a.s. zal in Over loon gestart worden met de bouw van 12 woningwetwoningen terwijl ook plannen zijn goedgekeurd in Vierlingsbeek eenzelfde aantal te bouwen. INGEKOMEN STUKKEN De raad ging akkoord met de voor waarden, welke het college heeft ge steld bij de verkoop van grond aan de Henra b.v. te Overloon. Deze voorwaarden zullen later bij de aan passing van de algemene politiever ordening opnieuw worden vastge legd en bijdragen tot de verfraaing van Overloon. Dat de top van de Vleeskeurings dienst in het Land van Cuyk te zwaar was, ontkende het college. 3 Dierenartsen en 28 keurmeesters zijn hard nodig ook in verband met de vleesverwerkende industrieën. Dat het slachten en keuren in het Limburgse goedkoper zou zijn, werd door de raadsvoorzitter betwijfeld. Wel zal op het slachten en keu ren in het Limburgse, een strengere kontrole in het vooruitzicht worden gesteld. AGENDA Geen bezwaa.r had de raad tegen votering van een bedrag van 3750- bestemd voor de kermisaansluiting in de Gildestraat te Holthees. Vervanging van het rioolpompge- maal te Overloon tot een bedrag van 13.351,- kreeg ook de gevraag de goedkeuring. Reeds eerder stelde de raad een bedrag van 425.000,- beschikbaar waarin een bijdrage van 90% werd verkregen in het kader van de DA CW-subsidie, voor de eerste fase van het bosonderhoud door „Oran jewoud b.v.". Nu gaf de raad zijn goedkeuring een bedrag van 240.000,- waar voor ook nu weer een DACW-sub sidie van 90% in het vooruitzicht wordt. Dat geld zal worden be steed voor het zuiveren van 4 ha, 'n eerste uitdunning van 27 ha bos, het uitdunnen van 3 ha oudere bossen en het rooien en ruimen van hin derlijk loofhout. Dit werk geeft 28 personen 8 we ken werk. Na een uiteenzetting van de raads voorzitter had de raad geen bezwaar tegen het voteren van 21.228,- voor de voorbereidingskosten voor het recreatieplan Schaartven te Over loon. Dit 8 ha groot plan zal zeker geen pretpark worden en het zal 'n openluchtbad en visvijver gaan krij gen en bedoeld zijn voor dagrekre- anten. Het gewonnen zand, voor zo ver niet nodig, zal worden verkorht en mogelijk gebruikt worden voor de aan te leggen weg Venray-Maas- hees. Het zal 'n gemeentelijke stich ting worden en door de gemeente zeker de eerste jaren worden geëx ploiteerd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat bij de realisering van dit plan de overheid voor 70% zal subsidiëren. Er zal een scheidingswand komen op het gemeentehuis. Mede door in spraak van het sekretariaatsperso- neel werd dit wenselijk geacht. Of en in hoeverre straks de trouwka mer gebruikt zal worden voor kom missievergaderingen en het trouwen in de raadszaal kan geschieden de scheidingswand voteerde de raad een bedrag van 12.000,-. Aan- en verkopen van grond als mede de verschillende medewerkin gen ingevolge de lager- en kleuter- onderwijswet kwamen aan de orde alsmede medewerking tot verhoging van de verzekering tegen fraude. HAAL MAAR HULP BIJ DE BUURT Een verwonderde voorzitter moest het verslag aanhoren van het raads lid uit Vortum-Mullem omtrent de hulpverlening bij brand." Omstreeks 3 uur snachts werd mevr. Peters te Vortum wakker en zag dat de huis kamer vol rook was. Uit de kachel kwamen vlammen naar buiten. Kor daat pakte zij de schuimblusser maar omdat het vuur niet doofde rende zij naar de telefoon en belde het nummer 300 van de brandmel ding. "Wie schetst haar verbazing toen zé na de melding te horen kreeg „Er wonen toch mensen in de buurt? Kunnen die die brandende kachel niet naar buiten gooien?" De brand werd uiteindelijk geblust. De voorzitter nam dit voorval, hem op de openbare raadsvergadering ter kennis gebracht, hoog op. Zelfs bij loos alerm moet de brandweer on middellijk uitrukken. „Ik heb dit in mijn Vierlingsbeekse ambtsperiode no g nooit meegemaakt en zal dit zelf onderzoeken. Ik beloof u dat dit in de toekomst niet meer kan en zal voorkomen." RONDVRAAG Een tamme rondvraag voor de Vierlingsbeekse begrippen. Als de onroerend goedbelasting zal ingaan, zal er voor de aangeslagenen ruime voorlichting gegeven worden. De al gemene en centrale vuilnisstort in het Land van Cuyk ziet men voor lopig nog niet komen. Niet omdat de voorzitter van de kommissie regio nale vuilstort zich heeft bedankt, maar iedere gemeente wil meedoen als de stortplaats maar niet binnen de eigen gemeente komt. De raad van Vierlingsbeek zal schriftelijk aan het streekgewest mededeling doen, dat deze gang van zaken bij hen bevreemding heeft gewekt. twm? JUBILARISSEN BIJ DE MRYKI TE LEUNEN GEHULDIGD Zaterdagavond was het gemeen schapshuis te Leunen werkelijk te klein voor de vele receptiegangers, die gekomen waren om Jan Reintjes en Theo Willemsen te huldigen bij hun 25 jarig jubileum van de afde ling Venray van de MRY-KI. Die grote belangstelling toonde overduidelijk aan welke plaats zij beiden weten in te nemen in deze organisatie. Beide jubilarissen konden de drie nog levende voorzitters van de fok- en controlevereniging, de heren As- selberghs, Harrie Jenniskens en de huidige voorzitter Gielen begroeten, benevens het afdelingsbestuur en bestuur van de afdeling Limburg. Ook de vertegenwoordigers van de kerkdorpenfraktie in de raad waren aanwezig, evenals mevr. Rutten- Tielen (optredende als loco burge meester) en wethouder van Oers. in gezelschap van secretaris Poels. De beide andere wethouders G. Schols en Loonen verbleven buiten Venray maar hadden de twee jubi larissen schriftelijk hun gelukwens aangeboden. Voorziter Gielen sprak waarde rende woorden aan het adres van de jubilarissen. Hij memoreerde hoe beiden begonnen waren in 'n moei lijke tijd voor de rundveehouders. De omschakeling naar de KI is mede mogelijk geworden door hun inzet en hun zorg waardoor de vee houders vertrouwen kregen in déze omwenteling. Het is zeker voor de inseminators in de begintijd niet gemakkelijk ge weest maar ze hebben toch een spe ciale band weten te kweken tussen leden en bestuur. Is Jan Rèintjens al die jaren werkzaam geweest als inseminator, in Theo Willemsen zien de leden de vertrouwde figuur op de administratie, als de man, die al les keurig bijhoudt. Voor hun bijdragen, ieder op zijn terrein, bracht de voorzitter dank namens het bestuur en leden en on derstreepte dit met de aanbieding van de gebruikelijke enveloppen. De heer Kroon, sprekende in zijn kwaliteit als directeur van de Maas vallei, had veel met beide jubilaris sen te maken gehad zeker in de eer ste jaren toen de fok- en controle vereniging nog onder de zuivelfa briek ressorteerde. Juist in de eer ste jaren waren er nog al wat moei lijkheden met de KI, mede veroor zaakt door optredende besmettelijke ziekten onder het vee. Toen een op roep werd geplaatst voor sollicitan ten voor inseminator, waren er liefst 102 kandidaten. Drie werden be noemd, waarbij de 2 jubilarissen en de te vroeg overleden Jan Gielen. Dat de keus de juiste is geweest, bleek wel uit de opkomst ter gele genheid van dit feest. Dat beiden de praktijk reeds in een vroeg stadium onder de knie hadden, had directeur de Kroon ervaren op zijn tocht met de inseminators. Directeur de Kroon bracht ook beide jubilarissen nog dank voor hun inzet voor de ge meenschap op ander terrein dan het MRY-KI. In dat verband wees hij op de rol van dhr. Willemsen in het schoolbe stuur, de Rabobank en de sportver eniging. Dhr. Reintjens is als raadslid ver trouwensman van Leunen, waar hij lid is van de parochieraad en andere verenigingen. Het was deze laatste, die tot slot een dankwoord kon spreken, waar in hij nog even terugging naar het allereerste begin, toen niet alleen 't invoeren van de KI een moeilijke zaak was, maar ook de bereikbaar heid der veehouders i.v.m. de bar slechte wegen dikwijls problemen gaf. Dat deze en andere moeilijkhe den intussen zijn opgelost noemde Jan Reintjes een van de grootste winstpunten der voorbije jaren. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Zondagmiddag omstreeks half een is, vermoedelijk door te hoge snel heid in een bocht op de Overloonse- weg de personenauto bestuurd door de 18 jarige Maria Rothe uit Duits land tegen een boom gebotst. De auto was eerst op het linkerwegge deelte terecht gekomen. De bestuur ster wilde dat corrigeren maar zij kon de auto niet in het juiste spoor krijgen en deze kwam tegen een rechts van de weg staande boom tot stilstand. De vader van de bestuurster Rot he (51) werd met verwondingen van levensgevaarlijke aard naar het zie kenhuis vervoerd en overleed daar korte tijd later aan de verwonding en. Moeder Rothe en haar neef Grosz werden met resp. rechter beenfractuur en een shock in het ziekenhuis opgenomen. De bestuur ster liep een gebroken rechterpols op. De slachtoffers waren afkomstig uit Meerbusch en brachten een be zoek aan het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon. Het is nooit gek om wat geld achter de hand te hebben. Al was 't maar voor de grote uitgaven die zo nu en dan opduiken. Cees de Wit dacht er ook zo over, maar veel leven zat er niet in z'n spaarrekening. Totdat hij - eigenlijk meer voor de grap - bij de ABN vroeg of ze 'm niet konden helpen met sparen. 'Dat kan,' zei die juffrouw. 'Met het ABN-Salaris-Spaarplan. We spreken af hoeveel u wilt sparen en dat geld boeken we elke maand van uw salarisrekening naar uw spaarrekening. Automatisch. Hoeft er niet meer, aan te denken.' Kijk, dat vind ik het goeie van zo'n ABN. Ze zijn vakkundig op het gebied van geldzaken en het zijn nog mensenkenners ook. Venray, Julianasingel 36a, telefoon (04780) 2565

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5