Ruimtelijke ordening en milieu in het komend jaar Openbare Werken onder de loupe Onderwijs bracht nog vragen Jeugd en sport Kuituur en rekreatie en hun problemen Houd uw snelheid intoom! Koop liever één keer iets goeds. f PARKER boekhandel van den munckhof VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 Nr. 47 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG M PEEL EN MAAS nyhi.ii-iiF'iir.'ttfiÉ» DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WPPI^RI AH \/nf\D VEK1BAY CM HMCTRCVPKl ADVERTENTIEPRIJS 23 ct par mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050452 WfcfcK.DL.AD VOOR VfcNKAY EN OMbIKEKEN pER halfjaar f 950 (fluitend bij vooruitbetaling) BEGROTINGSBESCHOUWINGEN 4 Samenwerking vindt het noodzake lijk dat plan Landweert in fasen wordt uitgevoerd, zodat bijsturing mogelijk is. Zij vraagt zich af of in dat plan niet meer de nadruk gelegd moet worden aan gevarieerde parti culiere eigenbouw, zoals thans ge beurt op sociale woningbouw. Ze wil weten, hoe het met de planning staat en met de inspraak van de burgerij in dit plan. Verder wil ze weten wat er de konsekwenties van zijn, dat de vol tooiing van Westeind nog altijd te gen wordt gehouden door bezwaar schriften. Zijn er al aspirant-kopers naar elders vertrokken? Wat zijn verder de plannen voor het gebied Paterslaan, Antonius- straat, Groenewoltsepad en Lang straat. En wat met het gebied Zuid singel, Westsingel en Langstraat. Hoe staat het met de ontwikkeling van de rose vlek en krijgt de bevol king hier vroegtijdig iets over te ho ren? De aanpak van Brabander, zodat een goede aansluiting zal ontstaan met Desselke en Molenklef zal nood zakelijk zijn. Daarin kunnen dan misschien ook die villa's worden on dergebracht, die men thans over de Drilweg heen wil bouwen. Dat laat ste wijst Samenwerking af. De reconstructie van de Oostsingel en zijn doortrekking moet volgens deze fraktie voor 25% op Landweert drukken en voor 20% op de indus trieterreinen. Met de opknap van de Smakter- weg moet ook het stamriool en de Bosweg uitgevoerd worden. De kerkdorpen willen ook nadere inlichtingen over Landweert. Die zelfde fraktie wil wat meer spoed achter de herziening van de bestem mingsplannen voor de kerkdorpen, terwijl ze zich realiseert dat het be stemmingsplan „Buitengebieden" nog wel eens zware noten te kraken zal geven. Opbouw '70 gelooft dat het met Landweert zo'n vaart niet meer hoeft te lopen en zou nu wel eens een on derzoek willen instellen naar het aantal echte woningzoekenden. Want de maandelijks door de gemeente overgelegde cijfers bevatten vele „papieren" woningzoekenden. Het scheppen van meer facilitei ten voor fietsers kan een wezenlijke bijdrage zijn om het gebruik van auto's te beperken. De VVD vraagt om temporisering omdat men nu voorzichtig moet gaan worden met „groei-cijfers". Dat vraagt ook om een voorzichtige aan pak in Landweert, waar volgens de ze fraktie ook sociale woningbouw onder valt. De voorgenomen uitbreiding van de industrieterreinen zit de PvdA en de PPR vrij hoog, omdat nergens het „waarom" staat aangegeven en men maar niet praat over de 40 ha, die Rank Xerox nog in optie heeft. Hoe ver wil men gaan met uitbreiding van die terreinen? Herziening van plannen, die op grond van de wet op de ruimtelijke ordening om de 10 jaren dienen te gebeuren, worden in Venray uitge steld tot 15, 20 en 30 jaren. Deze moeten sneller tot stand komen. Door middel van het bestemmingsplan buitengebieden moet het onmogelijk gemaakt worden dat de vliegbasis in de Peel nog uitgebreid en opera tioneel gemaakt moet worden. Het zit beide frakties hoog dat de werkgroep Inspraak als de zwarte piet wordt afgeschilderd inzake Westeind in Veltum 2. Die mensen, die bezwaar maken tegen een fou tieve beslissing van het gemeente bestuur maken gewoon gebruik van een hen door de wet geboden moge lijkheid. Als G.S. dan die bezwaren naar waarde gaat wegen, dan menen deze frakties dat het Inspraak niet is, die de eigenbouwers daar dupeert, doch de gemeente, die tegen de be zwaren in, toch probeert een derge lijk plan ten uitvoer te brengen. Vreemd is dat in Vlakwater 2 be paalde villa's niet gebouwd kunnen worden en dat men daar nu een an der terrein voor zoekt. Dat moet men ook voor het woonwagenpark, doch daar zegt men niets van. Ook deze frakties vragen waarom de buitenwacht niets meer over Landweert hoort of is de gemeente gelukkig een nieuwe stede- bouwkundige aan het zoeken. MILIEUBELEID Dat er nog steeds geen beleidsplan is voor het milieu, wordt door Sa menwerking betreurd. Met de - op stelling daarvan moet begin 1976 'n begin gemaakt worden, waarbij de bevindingen van de controleur een bijdrage kunnen leveren. Een aparte beleidsmedewerker juist voor het milieu moet aangetrokken worden. De kerkdorpen waarschuwen dat men niet alles van het rijk of pro vincie af moet laten hangen, maar dat men ook als gemeente wel dege lijk een eigen taak op dit terrein heeft. Wat het buitengebied betreft moeilij k met de hinderwet te rege len valt. Wellicht is ^at onder de wet luchtverontreiniging te brengen, zoals men bodemverontreiniging wil tegengaan met een nieuwe wet. Goede voorlichting van de gemeente kan vele moeilijkheden voorkomen. In een milieubeleid gelooft PvdA noch PPR. Men wordt in Venray aan het lijntje gehouden. Nu gaat men weer deelplannen opstellen, maar waarover en waarom wordt niet uit de doeken gedaan. Het is precies hetzelfde als met het plan voor fietspaden. Dat stond op de be groting voor 1975 en zal er in 1978 cök nog wel op staan, maar er ge beurt niets De nieuwe pen 25. Vulpen balpen in mat edelstaal 34j75 Grotestraat 28 telefoon 2727 BEGROTINGSBESCHOUWINGEN 5 Samenwerking had meer informa tie verwacht over onze riolering. Wat moet daaraan vernieuwd en uitge breid worden en is de capaciteit voldoende? Hoe zit het met het stamriool? Ze wil verder weten waarom de bouw van de zuiveringsinstallatie nog steeds niet op gang is. Nu wordt Venray verweten door het zuive ringsschap dat Venray wel geld over heeft voor andere zaken, doch hier vertelt men de raad, dat de fi nanciering een zaak is van het zui veringsschap. Hoe zit dt nu feitelijk en is hiervoor ook geld gereserveerd bij nieuwe bestemmingsplannen? Samenwerking wil weten of er 'n onderhoudschema is voor de trot toirs, die er soms kwalijk bijliggen. Zo ja, hoeveel is hiervoor gereser veerd. De post onderhoud wegen mag dan een stuk groter geworden zijn, maar alleen door duurdere materiaal- en arbeidskosten. Meer onderhoud zit er niet in. Plannen voor doortrek king van de Weg in den Berg moet men maar laten rusten vanwege het natuurschoon. Of de Beekweg voor het geraamde bedrag kan worden opgeknapt betwijfelt deze fraktie, die zich ook afvraagt of inkrimping van vuilnisdienst en van de veeg- dienst gewenst is i.v.m. het milieu. Het bosbezit moet gehandhaafd blijven, waarbij de wegen in de bos sen niet misbruikt moeten worden. Gemeentewerken moet inzake bos bouw en -onderhoud niet autoritair optreden, doch tijdig plannen ter ta fel brengen. Over de indeling van Venray-cen trum, wat zijn plantsoenen betreft, in zes gebieden, wil Samenwerking meer weten. Deze fraktie wil ook dat de par keerterreinen in de kom beter be rijdbaar en begaanbaar worden en wil een of meer terreinen voor het parkeren van vrachtwagens. De kerkdorpenfraktie is van oor deel, dat er nu spoedig een keuze gemaakt moet worden voor de noord-zuid verbinding, die verlich ting kan brengen in het centrum. De wegmarkeringen in het bui tengebied zijn ronduit slecht. Bij het kruispunt in Oostrum met de pro vinciale weg zullen verkeerslichten nodig zijn. Een betere wegbewijzering naar de dorpen onderling staat hoog op het wensenlijstje. Aan het euvel van te smalle land wegen zal iets gedaan moeten wor den. De fraktie betreurt het dat niet de proef genomen is op enkele van deze wegen en men heeft de indruk dat men de zaak niet serieus neemt In de ruilverkaveling rond Merse- lo zal men ook aandacht aan deze zaak moeten besteden, want anders krijgt men later de rekening toch gepresenteerd. Welke wegen komen daarin voor rekening van de ge meente? OPENBARE WERKEN Ook zij dringt aan om minstens voor het weekend een apart par keerterrein voor grote vrachtwa gens open te stellen. „Ter zijner tijd" zo zeggen B. en W. komt men met een studie over de reinigingsdienst en de veegdienst. Deze fraktie wil exact het tijdstip Voor deze fraktie hoeft ook geen regionale stortplaats. Ze meent dat kleinere, links en rechts in de ge meente veel klandestiene storterij- en zal voorkomen. De bossen zullen een aander ka rakter moeten krijgen. Men vindt 't dunsel, dat thans achterblijft brand gevaarlijk en vraagt wat opruiming per ha gaat kosten. De in de ruilverkaveling aange legde groensingels verkeren soms in erbarmelijke staat. Kan dat niet be ter? Voordat men boerderij Jenniskens op het Brukske gaat verbouwen wil deze fraktie weten hoe de behoef ten liggen, of er inspraak is, hoe het beheer gaat worden, of er subsidies voor te krijgen zijn en tenslotte hoe het gaat met exploitatielasten. Opbouw 70 adviseert gemeente gaan instellen naar een betere en duurzame wegmarkering. Een tele foontje naar het rijkswegen-labora torium is voldoende. Daar weet men er alles van. Die dienst kreeg ver der van deze fraktie het devies om bij de studie over de Merseloseweg van de laatste gegevens uit de USA gebruik te maken bij de deflektie- metingen. Tevens wil Opbouw 70 weten waarom nog steeds niets ge daan is aan de Beekweg. Dat moest al dit jaar gebeurd zijn en de slijt laag is nu nog meer aangetast De PvdA en PPR vragen naar een beheersnota over de bossen en wil len nu eindelijk wel eens een debat over rijksweg 75. Zichzelf regulerende plantsoenen kunnen de kosten van het onderhoud drukken. OPENBAAR VERVOER De kerkdorpenfraktie vindt 't on betamelijk wat gebeurt op het ge bied van openbaar vervoer. Men gaat alles duurder maken om het openbaar vervoer meer kansen te geven, maar het betekent in feite wel, dat de mensen, die wonen, waar geen openbaar vervoer komt of is, dubbel gestraft worden. En hier voor wordt geen enkele aktie ge voerd. En voor het overige hoort men nu al klachten dat het openbaar ver voer van station naar Veltum meer tijd eist dan gewoon met de fiets. BEGROTINGSBESCHOUWINGEN 6 Samenwerking zal de ontwikkelin gen op het gebied van het onderwijs blijven volgen, ook al omdat met deze minister het bijzonder onder wijs wel eens aangetast zal kunnen worden. De onderwijsbegeleidingsdienst kan nu van start en zal het komend jaar dienen te bewijzen dat ze goed funk- tioneert. Het eindrapport over het kleuter en basisonderwijs zal gelegenheid geven tot discussie. Dat intussen de gemeente de schoolbesturen zal be werken om meer gezamenlijk aan vragen in te dienen voor medewer king, noemt Samenwerking een goe de zaak. Die fraktie wil wel weten waarom de werkgroep Muzikale Vorming zo lange tijd nodig had voor haar on derzoek. Zij hoopt verder dat met de bouw van de LOM-school nu spoedig begonnen wordt. De kerkdorpenfraktie pleit voor een zekere geleidelijkheid bij ver nieuwingen in het onderwijs. Nu gaat het zo snel, dat men het soms niet bij kan benen. De integratie van kleuter- en basisonderwijs is een goede zaak, maar als dat betekent dat men ver nieuwingen gaat plegen als in Leu nen, dan komt die integratie on danks alle waarschuwingen toch op de tocht staan. Scholensluiting in kleine kernen zal hard ingrijpen en moet daarom met grote omzichtigheid gebeuren. De invoering van algemeen muzi kale vorming op de basisscholen wordt bepleit, terwijl een spoedig begin van de bouw van de LOM- school wordt aangedrongen. Opbouw '70 geleerd door de erva ring, staat niet meer zo kritisch te gen dit hoofdstuk, maar mist toch node de visie van het college op de ouderparticipatie. Zij had graag meerdere logepedis- ten gezien, juist ook voor de kerk dorpen. Het medisch pakket dient een doorlichting te krijgen, zowel van de artsen als van het onderwijzend per soneel en vooral de ouders. Een andere vraag is of vakonder wijs tekenen en handenarbeid on derhand ook niet gegeven moet wor den! De PvdA en PPR vragen naar mo gelijkheden om part-time funkties in te voeren bij het onderwijs en ande re diensten om zo meer te doen voor de werkgelegenheid. BEGROTINGSBESCHOUWINGEN 7 JEUGD EN SPORT gelegenheid en een tweede sporthal. Bij dit hoofdstuk van de begroting konstateert Samenwerking, dat er weliswaar wel op het partikulier ini tiatief wordt gewezen, doch dat ver der de soms zwaar belaste vrijwil liger in het jeugd- en sportgebeuren niet meer aan bod komt. Het maakt sterk de indruk dat men meer ge porteerd is voor het professionalis me, terwijl de mens, waar het om gaat, de „consument" noch bij de advisering noch bij de besluitvor ming er aan te pas komt. Dat geldt bij de bestuurscommissie, dat geldt ook voor het regionale jeugdcentrum. Samenwerking meent dat het parti culier initiatief wordt doodgeknepen in plaats van in bestuurscommissie en RJC zijn kansen te krijgen. Zij stelt voor dat het dagelijks be stuur van de bestuurscommissie ge kozen wordt door vertegenwoordi gers van de verenigingen, uit kan didaten uit het grondvlak, waar men trouwens een meer gestructureerd en konkreet kontakt mee moet op bouwen. Er moet ook meer invloed uitge oefend kunnen worden op de samen stelling van het bestuur en het be leid, zeker t.a.v. de aanstelling van beroepskrachten, bij het RJC. Ambulante jeugdwerkers moeten midden in het veld staan, ook in de w eekend. Eventuele honorering van bepaalde vrijwilligers moet mogelijk worden. Samenwerking stelt verder dat de behoefte aan een tweede sporthal duidelijk wordt; dat ook ongeorga niseerde sport zijn kansen moet krij gen; dat het hoofdveld in de Wieën verlichting dient te krijgen; dat er een motorcrossterrein via een werk groep dient te komen en dat een an dere werkgroep de uitbreiding van de zwemaccomodatie moet gaan be studeren. Dat laatste moet P.M. post worden. De kerkdorpenfraktie wil de zaak rond het Leunse sportveld opgelost zien en wil horen hoe het college die oplossing ziet. Moet er ook geen gesloten wegdek komen op de weg door het sportpark de Wieën. In de investeringsnota vindt deze fraktie de jeugdonderkomens te veef op een rijtje staan. Wie heeft de prioriteit bepaald en waarom deze opstelling. Ook deze fraktie bepleit een cross terrein, eventueel een tweede zwem- Meer aandacht wordt gevraagd voor de jeugd van 13-16 jaar, een groep die dikwijls tussen het schip en de wal valt. De vernielingen kunnen wellicht voorkomen worden indien men op scholen en vormingscentra probeer de in dat opzicht een andere menta liteit aan te kweken. Opbouw '70 vindt dat jeugd en sport in het teken staat van ruimte scheppen, welzijn bevorderen en participatie van de betrokkenen. Daar wordt hard aan gewerkt, al heeft drs. Den Brok wel het idee dat de betrokken afdeling er harder voor moet knokken dan andere diensten, die wat konkretere zaken op tafel kunnen leggen. Het zwembad begint in een nood situatie te verkeren en aan uitbrei ding moet hard gewerkt gaan wor den. Dat mag B. en W. dan geen een voudige zaak noemen, er zijn in Venray meer dingen gerealiseerd die niet eenvoudig waren, denk maar aan de schouwburg. De opmerking dat het buitenbad deze zomer goed voldaan heeft, is volgens Opbouw '70 een lachertje, want meer dan ooit is bewezen dat dit badje een druppel op een gloeien de plaat is, waarin men als pieren in een potje lag. De WD meent dat een heus sta dion voor SVV niet alleen SW zal inspireren, doch ook veel mensen veel voldoening kan bieden. Dan wordt ook de passieve sportbeoefe ning niet het kind van de rekening. Dat gaat hem nog boven een twee de sporthal. Ook deze fraktie zou wel eens een lijst willen zien van alle jongeren- groeperingen, die nog onder dak moeten en waarom verschillenden daarvan niet bijeen kunnen. In dat kader zou men ook meteen aan kun nen geven welke gesubsidieerd wor den, omdat de WD het gevoel heeft dat ook daar doublures bij voorko- KULTUUR EN REKREATIE Samenwerking stelt dat de bewe ring van het college, dat kunst min of meer exclusief is, niet klopt. Men zal er alleen meer aan moeten doen en meer voor over hebben. Zij wil meer weten over de plannen van de beheerscommissie van het museum. Voor het rekreatieschap zijn de nota Openluchtrekreatie in Limburg en het ontwerpbestemmingsplan bui tengebieden goede handvatten. Een vraag is of de ambtelijke werkgroep Groen en Rekreatie niet kan worden uitgebreid met belanghebbenden en belangstellenden. Samenwerking wil meer definitiefs over de geplande visvijver, al dan niet in verband met de ruilverkave ling. Het vandalisme moet teruggedron gen worden door strenger optreden. Haar vraag is als de kapitaalslasten voor het stamriool overgenomen worden door het zuiveringschap (dit geld niet besteed kan worden voor een nieuwe bibliotheek. Ook de kerkdorpenfraktie staat er op dat de studie omtrent dagrekrea- tie nabij de Ballonzuil inclusief de visvijver spoedig kan worden afge rond en dat dan met het werk kan worden begonnen. Opbouw '70 vraagt om meer spoed achter het totstandkomen van het museum. Wil ook een groter bedrag uittrekken dan 5.000,voor het fonds kunstzinnige voorzieningen. Maar is verder het sterkst gepor teerd voor de oprichting van een kulturele raad, iets wat deze fraktie sinds 1970 al bepleit De WD is kennelijk gebeten op de schouwburg, die volgens h'en tot in lente van dagen met zijn buiten proportionele lelijke en hoge toneel toren de raadsleden er op zal atten deren, dat ze in de luren gelegd zijn door de commercie, onder het mom van kuituur Men denkt zelfs aan enig verband tussen de schouwburg en de vernie lingen op het schouwburgplein. In beide gevallen is sprake van vanda lisme. Dat slechts met 140.000, het exploitatietekort van deze schouwburg in het komend jaar stijgt, zal mede zijn oorzaak hebben in het feit, dat de w.w. bijpast, nu het personeel niet werken kan. De vraag blijft echter of nabuurgemeen ten niet meer dienen bij te dragen in dat tekort, nu zovelen uit de regio die schouwburg bezoeken.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 9