WERELDMISSIEDAG 1975 Commissie van Openbare Werken Raadsvergadering gemeente Vierlingsbeek 'tls goed sparen bij YsmLanschot. >Vij weten er alles van. m m/o WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Aanwinsten Bibliotheek Venray Venrays Mannenkoor En let vooral op de gunstige voorwaarden. 4'/2°/O 6°/o 7% 7m> sm 63L°L 14 l\) 71/0/ 14 /O VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 Nr. 42 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) In aansluiting op de al eerder ge plaatste artikelen van inheemse pas torale werkers over de betekenis van het christendom in hun eigen land, plaatsen wij hierbij een brief van een inheemse diaken in Irian Jaya. Ter verduidelijking is een com mentaar bijgevoegd van Pater J. Peeters o.f.m., uit wiens parochie deze diaken afkomstig is. Wij maken U er op attent dat in het weekend van 18-19 oktober a.s. in alle parochies ten behoeve van Wereldmissiedag zal worden gekol- lekteerd. Ook kan men giften over maken op de Rabobank, Venray (rek. nr. 1539.25.528) ten name van Missie thuisfront, Venray. Hier volgt dan de brief van Wim Ijai: Mgn kristen-broeders in Venray. Vooreerst zeg ik U veel dank voor de me geboden gelegenheid te pra ten met U, kristenen in Venray. Ik begrijp dat U naar me kijkt met kristelijke ogen. U wilt proberen mij te begrijpen. Daarom durf ik te pro beren me zelf aan U bloot te geven. |k zie als de belangrijkste taak van het kristendom en van de Kerk binnerc mijn situatie van mijn land: ik wil graag dat de mensen me kris ten laten worden. De mensen die naast mij staan, met scherpe ogen, en aanwijzingen geven. Zij lopen met mij samen naar voren vooruit gaan) om het kristelijke doel te be reiken. Hier op aarde en straks na de dood. Wij praten niet veel van na de dood. Dat weten we niet. God al leen. Hoe, waar, wanneer, wat zal gebeuren na de dood? Maar ik moet wel geloven. Geloven is kapitaal. Als ik geen kapitaal heb, kan ik niet een huis bouwen, of een tuin aanleggen. Als wij, kristenen, willen praten over ontwikkelingswerk, ontwikkelings hulp (wat dan ook), ik zou zeggen: heel prachtig, maar men moet vra gen: wat is kapitaal? Als ik naar een dorp ga om Kris- tus te verkondigen, volgen achter me de dragers. Draagnet is zwaar. In dat draagnet vind ik allerlei din gen. Nou moet ik zien naar de ogen van die mensen van dat dorp. Ze kij ken naar de dragers, naar de draag- netten naar die dingen in hun draag net. Ik ook. Gewoon menselijk. Zo zijn wij, in ons dorp, in ons land. We wachten op dingen (bedoeld is: geld en goed) die we niet gezien heb ben; dingen die we niet hebben. Zo'n gedrag klopt precies met onze „adat" gewoonten van oudsher). Als 't zo door gaat, weet ik niet wat zal ge beuren in de komende tijd van de Kerk van mijn land, Irian Jaya. Om dat ik niets (bedoeld is: materieel: geld en goed) in mijn hand heb. Dus, volgens mij, de belangrijkste punten voor mij in mijn situatie zijn: 1. Ik wil graag de mensen ontmoe ten, die mij willen verlossen van mijn „adat". 2. Hoe zullen ze mij verlossen? Door de verkondiging mij kristen ma ken. Ik wil graag geloven aan wat verkondigd is. Daarmee kom ik vooruit, alle andere dingen zullen komen vanzelf. Ik weet dat veel mensen ,die willen me helpen. Dat zijn de kristenen, bijvoorbeeld: U, kristenen van Venray. 3. Ik zie de missionarissen. Die wer ken zo hard als ze kunnen voor mij. Ze leven bij mij. Ze leven in mij. Ze beschermen mij. Ik zie hen als de vaders, die van hun kinderen houden. Dat vergeet ik niet. Van de andere kant, ze kun nen geen Papua worden. Ze blij ven Hollanders. Ze beginnen ook oud te worden. Daarom moet ik me vlug klaar maken voor de ko mende tijd van de Kerk van mijn land. Daarvoor heb ik geloof no dig. En ik meet verlost worden van mijn „adat". Een voorbeeld van mijn „adat": als iemand mij helpt, ik weet dat hij morgen ook mij zal helpen. Als iemand één keer voor mij vriendelijk is, ik hoop dat hij mijn hele leven vriendelijk zal zijn voor mij. Kristenen van Venray, ik stop hier. Mijn naam is Wim Ijai. Ik ben ge boren in de parochie Modio, de paro chie van uw Venrayse pater J. Pee ters. |k heb de Theologische School (STTK in Jayapura, te vergelijken met circa 3 jaren groot-seminarie) afgemaakt, eind 1972. Nu werk ik als „Diakon" pastoraal werker) samen met de missionarissen van Nederland, in mijn land, Irian Jaya. Ik ben geen priester, maar gewoon leek. Hierbij is mijn foto. Veel groe ten van WIM IJAI, Diakon, Irian Jaya (Myn commentaar bij het artikel van Diakon Wim Ija.) Beste stadgenoten, goede mensen van Venray. Hebt U dit artikel van Diakon Wim Ijai uit Irian Jaya (het vroegere Ne derlands Nieuw Guinea) goed gele zen? Intrigeert U dit? Wat bedoelt hij toch, zult U zich misschien af vragen. (Dit is de vraag die me hier zo vaak bezig houdt. De mensen van Irian denken en spreken op een an dere manier dan wij!) Mag ik U daarom een korte ver klaring aanbieden. Deze is echt. |k heb ze besproken met Wim Ijai zelf. En hij zegt dat het juist is. Dit artikel van Wim Ijai heb ik niet veranderd, opdat het voor U echt en aantrekkelijk zou blijven. Bier en daar plaatste ik een verdui delijkende aantekening tussen haak jes. Let wel. Wim Ijai heeft dit zelf zo gesteld in het Nederlands (hij kent behoorlijk Nederlands). Het is dus geen vertaling van mij. U komt hier dus echt in kontakt met een man van Irian Jaya, Wim Ijai, van mijn paro chie Modio. Wat bedoelt Wim nu eigenlijk? De mensen van mijn land zijn uitermate gebrand op „barang" geld, goederen, materiële vooruit gang). Dit drukt Wim uit met het beeld van de draagnetten: de drager voorbijziende blijven onze ogen op de „barang" rusten, zegt hij. Barang ALLEEN, aan ons geven is daarom gevaarlijk .Dan worden wij eerder neg meer verblind, dan dat wij zien de werden. Juist die Boodschap van Jezus hebben we nodig om in het ge bruik van de barang samen geluk kig te kunnen worden, ons samen verlost te voelen. Daarom is voor mij de basis van heel de ontwikkeling van mijn land niet op de eerste plaats barang, maar het geloof. Daar om ben ik erg gesteld op mensen (zoals U zoals de missionarissen), die me zeer kritisch begeleiden en me willen helpen los te komen uit mijn „adat" en de bevrijding van het geloof in Jezus te vinden. Maar willen wij in Irian Jaya tot dit geloof komen dan hebben we op voeding, scholing daarin nodig. Dit alles kan niet zonder een financiële basis. Willen jullie, mensen van Venray, ons ook hierin blijven hel pen? Dat is het, wat Wim Ijai U rond uit wil zeggen. Goede mensen van Venray, grijp zijn uitgestoken hand en help hem en zoveel mensen van Modio in Irian Jayaè Voor al uw morele en financiële hulp zeg ik U bij voorbaat veel hartelijke dank uit de grond van mijn hart. Met harte lijke groeten, Pater J. Peeters o.f.m. Missionaris in Mido Irian Jaya De commissie van openbare wer ken had weinig moeite met een gun stig advies voor de volgende ver kopen: 523 m2 in het bestemmingsplan Oirlo aan J. Bosch, Gertrudisstraat 22 aldaar voor 20.120,64. 578 m2 in datzelfde bestemmings plan aan J. Nelissen, Zandhoek 9 aldaar voor f 32.183,04. 8 bouwkavels van 2085 m2 in het bestemmingsplan Castenray aan aannemingsbedrijf Dinghs voor 99.162,60. Verder had deze commissie geen bezwaar dat er parkeerverboden ko men aan de noordzijde van de Kemp- weg (tussen Langeweg en Helfrich- straat- en aan de noordzijde van de Zuidsingel (tussen Leunseweg en Kruisstraat) In deze vergadering kwam verder ter sprake de beplanting rond de oud-ijzer opslag aan de Endepoel, welke er nu gaat komen. Vanuit Oostrum wordt aangedron gen op een oversteekplaats via de Wanssumseweg naar het sportpark aldaar, waar tot nu toe ouders voor begeleiding zorgden. Doch waar die niet verzekerd zijn, moet er of een oversteekplaats komen of een risico regeling .Hiervoor zijn al verschil lende brieven verstuurd, waarop nimmer antwoord kwam. Uit Leunen komt aandrang voor een kinderspeelplaats. Tot heden heeft het kerkbestuur 1700,uit moeten geven om beschadigingen rond het kerkplein te verbeteren. Ysselsteyn krijgt zijn vuilnisstort, in het afgebrande bos bij Tonnaer. In Venray zelf moet een oplossing gezocht worden voor de oversteek van kleuters uit de St. Ursula- kleuterschool aan de Maasheseweg. Daar heeft de politie de kleuterleid sters verboden met het helpen van oversteken door te gaan, zodat nu de ouders zelf verantwoordelijk zijn. Dit politionele optreden schoot bij de commissie in het verkeerde keel gat, omdat zulk een maatregel geen enkel probleem oplost, doch de zaak alleen maar erger maakt. Tenslotte werd gevraagd waarom de wagen voor het longonderzoek zo nodig zo geparkeerd moet worden, dat alle bezoekers door het aanwe zige groen moeten stappen om bin nen te kunnen. Schoolstraat 32 - Tel. 1970 Aanwinsten afd. volwassenen: Ambler, E. Dokter Frigo (thrill.) Oasneuf, J. Hoe blijft ons kind ge zond? Fogden, P. en M. Fogden. Dieren en hun kleuren. Jong, S. de. Joodse oorlogsherinne ringen (1940-1945). Knef, H. Het vonnis. Manen-Pieters, J. van. Rosemarie trilogie, (fam.) Roon, A. van. Halen maar! Herinne ringen van een visserman aan de grootvisserij op de Noordzee 1900- 1930. Simhoffer, K. Vermomd als treur wilg. (verh.) Trench, Ch. Chenevix. Geschiedenis van de sportvisserij. Werk-wijs. TE DIEP IN HET GLAASJE De 31 jarige bestuurder P. W. nam d e bocht van de Smakterveldweg niet juist én de door hem bestuur de auto botste tegen een lichtmast De auto werd totaal vernield. De bestuurder die geen noemenswaar dig letsel opliep, liet het wrak ach ter en wandelde verder. De politie wist hem in café Halfweg aan te houden en toen kon ook het rijge drag worden verklaard want hij bleek te diep in het glaasje te heb ben gekeken. De nodige processen verbaal werden aangezegd. De raad van de gemeente Vier lingsbeek begon gelukkig weer om 8 uur te vergaderen. De agenda bevatte vele hamer- stukken. Zo worden de houten ra men van de basisschool van Maas hees voor 25.209,door stalen vervangen. De kleuterschool te Overloon kan worden hersteld en verbeterd voor 44.413,—. Het gemeentehuis kan opnieuw worden geschilderd zowel binnen als buiten, door Creemers schildersbe drijf uit Overloon voor 19.719, Lang bleef de raad stil staan bij het vorostel een bedrag uit te trek ken van ruim 17.000,voor de re constructie van het plein voor het gemeenschapshuis annex sportzaal te Maashees. Enkele leden vonden de goot te gevaarlijk en hadden een al ternatief plan ingediend, maar dat plan bleek bijna het dubbele te kos ten. Na schorsing en beraad van de frakties werd het voorstel van B. en W. aangenomen, het andere was te duur. Verschillende raadsleden waren niet te spreken over de wijze waar op de provincie zich had bemoeid met de plannen voor diverse open bare werken in het plan Makken- veld .Men betreurde verder dat de bewoners of toekomstige bewoners geen inspraakmogelijkheid hebben gehad. Het gewijzigde plan zal toch worden uitgevoerd en de raad vo teerde 234.500,—. De raad had geen moeite met de gewijzigde exploitatieopzet van het plan Priter in Overloon waarvoor de kosten nog een bedrag belopen van 418.550,In verband met die wijziging werden de kavelprijzen vastgesteld op 7.110, Voor de aanleg van riolering in de Peter Zuidstraat te Overloon stelde de raad 65.100,beschikbaar. Of Vierlingsbeek een overdekt zwembad kan bekostigen wordt nu onderzocht. Dat onderzoek kost 1.000 gulden. Aan A. Martens, Schoolstraat te Venray, H. Gerrits te Groeningen, J. v. d. Broek te Boxmeer en P. van Melick te Vierlingsbeek werden bouwkavels verkocht. De ruiling en aankoop van grond met C. v. Duinhoven te Overloon ondervond geen bezwaren. 65.000,werden beschikbaar ge steld voor aanleg en riolering in het bestemmingsplan te Vierlingsbeek. RIOLERING IN SMAKT? Of Holthees in samenwerking met Smakt riolering zal krijgen, zal tus sen Vierlingsbeek en Venray aan de orde komen. Een bedrag van 97.740,werd beschikbaar gesteld voor de voorbe reidingsplannen voor riolering in Vortum-Mullem, Groeningen en Holthees. MEDEDELINGEN Op 1 augustus heeft het gemeen tebestuur zich met een brief tot het Provinciaal bestuur gewend over de onhoudbare toestand van de weg VierlingsbeekOverloon. Nu is men tellingen aan het houden. Binnen 'n maand verwacht het college een voorstel te kunnen doen. Of het gemeentehuis beter toegan kelijk zal worden voor gehandicap ten zal blijken wanneer de offerte niet boven de draagkracht van de gemeente zal gaan. Oplossing voor parkeerproblemen nabij het vakantiekamp De Vers worden in overleg met het stich tingsbestuur onderzocht. Voor beter toezicht voor de vui- nisbelt worden middelen gezocht. De vijver voor het gemeentehuis wil men verbeteren, maar een plan daartoe van 60.000,vond met de financiële commissie ook de raad te veel. Studie voor een goedkopere oplossing wordt gemaakt en de raad krijgt een defionitief voorstel. In het kader van de ruilverkave ling MerseloOverloon is aanleg en verbetering van wegen aanbesteed. Voor de wegen op Vierlingsbeeks grondgebied is een bedrag uit de bus gekomen van 2.500.000,De C.D. heeft bereids zijn goedkeuring aan die aanbesteding gegeven. RONDVRAAG De Bergkamp te Overloon zal geen tweede trottoir krijgen. Het is de bedoeling van de Provincie dat zulke bungalowparken een landelijk ka rakter moeten blijven behouden. Het provinciale fietspadenplan is in studie maar ook hoe de provin ciale wegen moeten worden uitge voerd. Het zal tot 1978 duren voor dat een fietspad zal komen van Sam- beek naar Vortum. Dat de Rondweg te Overloon slecht is, is het college bekend. De oplos sing zou echter zijn het rooien van de bomen, welke door hun wortels de weg slecht maken, maar 'n kap- vergunnïng werd om landschappe lijke redenen niet verleend. Het 10 Oktoberplein zal moeten worden verbeterd en er zal een kos- tenbegroting worden opgesteld voor het bestraten van dit Overloonse plein. COMMISSIE JEUGD EN SPORT OPENBAAR? Een argeloos raadslid Litjens had de commissie jeugd en sport gepolst, of het niet zinnig zou zijn deze com missie openbaar en dus toegankelijk te maken voor niet bestuursleden. Unaniem was de commissie van oor deel dat dit het proberen waard zou zijn. De raadsvoorzitter werd bar boos over dit initiatief dat zonder zijn medeweten en voorkennis genomen was .Volgens de raadsvoorzitter had het geen enkel nut die commissie openbaar te maken omdat alle ver enigingen toch aan hun "trekken ko men. Maar Litjens handhaafde zijn voorstel en vond het experiment de moeite waard. Toen werd de voor zitter nog nijdiger en dreigde dat als de raad in meerderheid zou durven te besluiten die commissie openbaar te maken, dat hij dan in het college het voortbestaan van die commissie ongedaan zou maken. Ja, met dergelijke stokken achter de deur groeit dan zo'n zaak uit tot een prestigekwestie, die dan uitliep op een stemming in de raad. Die volgde braaf de boze voorzitter op 4 tegenstemmers na, zodat de open baarheid in Vierlingsbeek voorlopig weer van de baan is Donderdag 16 okt. om 19.30 uur re petitie voor 2e tenoren en om 20.00 u. voor het gehele koor. Zondag 19 okt. om 11.30 u. repe titie voor 't hofkoor in Hotel De Zwaan. Donderdag 23 okt. om 19.30 repetitie voor le tenoren en om 20.00 voor 't gehele koor. Zaterdag 25 okt. om 19.00 u. op luistering eucharistieviering te Cas tenray Vertrektijd etc. wordt nader bekendgemaakt. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. M. Aarts, tel. 1617 of Hotel De Zwaan, lel. 1279. opzegtermijn direkt inleg rente 2 weken beschikbaar f 2.500,-, 3 maanden f 2.500,-, ,00,. 43/4% 6 maanden f 2.500,-, .00,. 5'/4°/0 12 maanden f2.500,-, 500.- 5%% Spaarvormen met opzegtermijn. Spaarbrieven (aan Toonder). Coupures f 1.000,-, f 2.500,-, f5.000,-, en f 10,000,-. Looptijd 1,2,3,4 of 5 jaar vast. Rente afhankelijk van de gekozen looptijd. Spaarvormen met vaste termijn. 4 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- m 5 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- 8V2% Een uitgebreide brochure over deze spaarvormen van Van Lanschot zenden wij u op aanvraag gaarne toe. Spaar-Trouw systeem. Direkt beschikbaar. Minimum inleg f 100,-. Neemt u geld op, dan kost u dat 1% van het opgenomen bedrag. U ontvangt toch altijd een basisrente van 4% over uw gemiddelde tegoed. •Bovenstaande spaarvormen gelden uitsluitend en alleen voor particulieren, verenigingen en instellingen. lAAa.O;èMn) Makelaarskantoor, Henseniusplein 1,Venray, telefoon (04780) 3636.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5