PPR VERGADERDE Werkgroep Filmvorming brengt 13e programma Vredesweek van 21 tot 28 september Gevraagd van U medeleven WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN School zwemwedstrijden Talenpraktikum Venray OVERPEINZINGEN Geschied en Oudheidkundige Kring Venray VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 Nr. 38 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS VOOS AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL Z727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 d ptr mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling' In de jongste vergadering van het P.P.R. Aktiecentrum Venray onder streepte voorzitter Flapper nog eens dat dit centrum met Horst en Venlo op korte termijn in gesprek wil ko men om een werkgroep in het leven te roepen, welke de akties tegen de aanleg van Rijksweg 73 moet coör dineren en het alternatief Midden- Peelweg verder uit moet werken. ST. ANNA - ST. SERVAAS De vergadering vond het een spij tige zaak, dat bestuur en direktie van beide psychiatrische inrichtin gen besloten hebben dat in beide in richtingen geen politieke vergade ring meer gehouden mogen worden, ncch dat personeelsleden daar poli tieke propaganda mogen maken. Dit voordat nog van de kant van de PPR daartoe een verzoek is gericht. Waar het om gaat is, dat vooral van de kant van de patiënten bij de gemeenteraadsverkiezingen het ver wijt te horen was, dat men voor die verkiezingen wel de politieke par tijen in de inrichtingen op ziet dra ven, doch dat ze zich dan verder nooit rqeer laten zien. Vanwege dat verwijt had de PPR intertijd beloofd ook in de toekomst naar de inrich- tingen te zullen komen om haar standpunten op tafel te leggen. Nu men de plannen daartoe gereed heeft komt plotseling het verbod van direkties en bestuur om in die inrichtingen politieke vergaderingen te houden. Een beslissing, waarmee, blijkens mededeling ook de onder nemingsraad akkoord gegaan is. De vergadering vroeg zich af of Ndeze beslissing in het belang van de patiënten is, waarvan men op die manier feitelijk het maatschappelijk isolement nog maar versteekt. Maar omdat men geen juiste motivatie van 'een en ander heeft, zal men als nog verlof vragen om de in de ver kiezingsstrijd gedane beloften aan de patiënten na te kunnen komen of in het andere geval de preciese mo tivering van het besluit op tafel te krijgen. In dat verband sprak men ook zijn teleurstelling uit over de gang van zaken bij de behandeling van de schriftelijke vragen van het raadslid der PPR over de toekomst van bei de centra in Venray. Weliswaar had men het bestuur van beide centra kans gegeven om toelichting te geven op de stand van zaken in een ge meenteraadsvergadering, maar men was daar weinig wijzer geworden. Gezien het feit dat er feitelijk nog niets bekend is dan dat Zuid Lim burg is afgevallen en dat voor de regio Nijmegen hier al gevraagd is om de theoretische scholing van eventuele verplegers op Den Hoebert op zich te nemen, vraagt men zich af of men de zaken daar niet te op timistisch voorgesteld heeft. Men doet van bestuurszijde of de financiën een dusdanige rol zul'len spelen, dat-praktisch alle regio's ze ker bij Venray zullen blijven, maar garanderen kan men niets. En dat terwijl er een levensgrote werkgele- genheidsproblematiek kan ontstaan. De manier waarop men het pro bleem aan de orde stelt wat op het gebied van de ruimtelijke ordening met de nieuwe inrichting op het Ser- vaas-terrein kan ontstaan, n.l. maar eens afwachten met wat voor plan nen diezelfde inrichtingen op tafel zullen leggen, geeft ook te denken. Maar van PPR-zij de zal men de ont wikkelingen nauwgezet volgen en telkens attenderen op nieuw bekend geworden feiten. VOEDERSILO'S Het verzoek van de Milieugroep Venray om via de PPR afgevaardig de in Venrays raad het landschaps- bederf door voedersilo's in de bio- industrie aan de orde te stellen, heeft de gemoederen lang beroerd. In die zin, dat men zich afvroeg waarom de Milieugroep niet mans genoeg is om dit probleem zelf aan de orde te stellen. Er is een ge meentelijk antwoordnummer, men kan een open brief aan de raad stu ren enz. enz. De PPR afgevaardigde in de raad voelde er namelijk weinig voor om dergelijke zaken, hoe nuttig overi gens ook, zonder meer op de raads tafel te leggen. Want als men over voedersilo's begint, dan zullen de be trokken landbouwers zeer terecht wijzen op hoogspanningsmasten e.d., welke ook bepaald niet het land schap verfraaien. Bovendien is hem bekend dat dit probleem juist in landbouwkringen nog al wat reakties opwekt vanwege de grote kosten, welke alternatieve oplossingen vragen. Hij loopt door dergelijke vragen alleen maar kans helemaal als eenling te komen staan en daarmee politiek in een dode hoek te komenHij wil construc tief werk doen in de raad en niet door dergelijke zaken, welke op een andere wijze aan de orde kunnen worden gesteld, uitgerangeerd wor den. Waarvan dan akte. FOLDER Het Venrayse publiek zal over het doen en laten van de PPR en de PvdA in Venrays raad op de hoogte werden gesteld via een folder. Dat zit al lang in het vat, maar de frak- tieleiders van de beide linkse groe peringen zitten zo tot over de oren in het werk, dat het nog al wat duurt. Men drong nu wederom op enige spoed aan. De vergadering besloot verder de financiële kant van dit centrum wat sterker te gaan maken, de discussie over de economische macht verder dcor te zetten en toe te spitsen op Venray en omgeving en te blijven staan achter de MAN aktiviteiten, welke nog altijd goed verlopen. Men wil wel het zuiveringschap schrifte lijk vragen, welke konkrete stappen dat schap gaat ondernemen tegen mensen, die tot heden nog altijd wei gerachtig blijven de milieu-belas ting te betalen. Al had ieder voor zich bepaalde denkbeelden over de zaak Jurgens, officieel stelde het Venrayse aktie centrum geen problemen met deze zaak (meer) te hebben. De Werkgroep Filmvorming brengt voor de 13e maal haar verschillende series filmen. Mag 13 een ongeluks getal zijn, de werkgroep heeft daar weinig last van. Geen wonder ove rigens, want vooral bij de jeugd blijkt de belangstelling ieder jaar groter te worden. i Voor de jeugd van 12 tot en niet 15 jaar is men op de komedie-toer gegaan of heeft men voor spanning en avontuur gezorgt met: 1. De mysterieuze reis van Sinbad. (okt.) Spannend avonturenver haal. 2. Rabbi Jacob (nov.) Franse comedie met Louis de Funès. 3. Le Magnifique (dec.) Komisch avonturenverhaal met J. P. Belmondo. 4. Vol gas met Herbie (jan.) Amerikaanse komedie over de eigenwijze auto. 5. Joe Kidd (febr.) Amusante western. 6. De drie Musketiers (maart) Romantische avonturen-komedie. Kaarten hiervoor zijn op de scho len verkrijgbaar. Voor de oudere jeugd tot en met 20 jaar heeft wat men zou kun nen noemen een spannend pro gramma met de volgende films: L China-Town (okt.) Boeiende detective van Polans- ki. 2. The Odessa File (nov.) Oorlogsthriller over geheime or ganisaties. 3. La Bonne Annee (dec.) Misdaadkcmedie van Claude Le- louch. 4. The Conversation (jan.) Spannende verfilming van af- luister-praktijken. Gouden Palm winnaar in Cannes '74. 5. Jeremiah Johnson (febr.) Natuurfilm in western-stijl, met Robert Redford. 6. Lacombe Lucien (maart). Frans verzetsdrama uit de twee de wereldoorlog. De werkgroep heeft dit jaar weer alle moeite gedaan in de zgn. vol wassenen-reeks films te brengen van niveau die telkens op maan dagavond (eenmaal vroeg, en een maal laat in de avond) vertoond worden. Gezien de totaalprijs van 10,feestelijk te geef. 1. The last picture-show (29 sept.). Sociodrama van Amerikaans dorp in de vijftiger jaren. 2. Marieken v. Nieumeghen (3 nov). Nederlandse speelfilm van bij zonder formaat. 3. Don't look now (8 dec.). Dramatische thriller. 4. Pleure pas la bouche pleine (jan. Het woord vrede ligt ons dagelijks op de lippen. Maar waar hebben we het over? Over de „Lieve vrede" waardoor alles met de mantel der liefde wordt bedekt? Over de „lieve vrede" waardoor wij weer gerust verder kunnen sla pen? Of over een vrede die inzet van ons vraagt, waar we iets voor moeent doen? „We moeten ons bewust worden, dat de vrede niet langer een ideaal kan zijn, dat we in de kantlijn van ons leven laten ziten. Vrede moet èn in cns leven èn in ons geloven het centrale begrip worden; want als het waar is dat er een beloofde toekomst is, da nwordt dit toekomst moment wezenlijk door ons geloof." (Kardinaal Alfrink) VREDESWEEK IN DE „VREDESKERK" TE VENRAY Zien wij vandaag wel wat tot vre de strekt, of is dat voor onze ver borgen? Hireover willen wij nadenken en hiervoor bidden in de „Vredesweek" die van 21 tot 28 september wordt gehouden. In de Vredeskerk zullen de diens ten afgestemd zijn op het thema van dit jaar: „Wég van honger en ge weld.'' Zaterdagavond om 7 uur zal on der de eucharistieviering het jonge renkoor moderne vredesliederen zin gen onder leiding van Joke v. Hout. Begeleiding hierbij van het orkest van de personeelsvereniging van Rank Xerox. Jongens en meisjes zeggen de teksten. Zondag 21 september om 9 uur zullen de kinderen van de Hense- nius- en Luciaschool de dienst ver zorgen. Het nieuwe kinderkoor, on der leiding van de heer J. Simons, verzorgt de zang. (Gezinsmis). Wij nodigen ouders en kinderen uit cm samen te komen bidden voor de vrede. Om 10 uur zingt het kerkelijk zangkoor de Latijn-Gregoriaanse ge zangen van de mis: „Da Pacem" (geef vrede). Prinses Beatrix Fonds Gehandicapte mensen zijn dappere mensen. Ze léren leven met hun handicap. Vechten jaren en jaren om soms maar een heel klein stukje van hun verloren gezondheid terug te winnen. Ze zijn een deel van onze maatschappij. En willen wanneer mogelijk ook deel uitmaken van onze maatschappij. Ze hebben rechten, willen geaccepteerd worden. Maar dan zonder medelijden. Waarom ze vragen en wat ze no dig hebben is: belangstelling. Gewo ne menselijke belangstelling zonder sentimenten. Daarom moeten wij ons ervan bewust zijn, dat gehandicapte mensen niet als alle andere mensen willen leven en gelukkig zijn. Op eigen wijze en naar eigen kunnen. Wij moeten ze daarbij helpen. Het gevoel geven dat ze erbij horen. Medeleven houdt ook in de finan ciële lasten, waarmee onze gehandi capten te kampen hebben, verlich ten. Dit is de taak van het Prinses Beatrix Fonds. Het Prinses Beatrix Fonds zet zich in voor die gehandicapte medemen sen die getroffen werden door po- lioi ,spasticiteit, multiple sclerose, spierdystrofie en diverse andere spierziekten. De hulp, die door het Prinses Beatrix Fonds werd verleend, in materiële zin, bedroeg in 1974 voor individuele hulpverlening ruim 1 miljoen gulden. Terwijl ook voor niet individuele bijdragen ruim 1 miljoen werd uitgegeven. Dit geld wordt o.m. bijeen gehaald in de jaarlijkse kollekteweek van het Prinses Beatrix Fonds. Wilt u aan bovenstaand denken als volgen de week uw hulp gevraagd wordt. Individueel rugslag: Jongens: 1. Jacky van Dijk, Coninxhof 18,3. 2. Jan van Leek Dr. Poels 21,8 3. Theo van Ooi, Petrus Band. 22,5 Meisjes: 1. Mayorie Hulleman, Coninxh. 20,9 2. Dionne v.d. Meulen, Lucia 21,0 3. Nellie Driessen, Ursula 24,0 Individueel schoolslag: Jongens: 1. Xander v. Haren, Coninxh. 21,9 2. Richard de la Roy, Petr. B. 22,6 3. René Rutten, Foekepot 23,9 Meisjes: 1. Hennie Philipsen, Oirlo 19,8 2. Monieke Janssen, Merselo 23,9 3. Monique Haven, Petr. B. 24,6 Individueel vrije slag: Jongens: 1. Jacky van Dijk, Coninxhof 16,5 2. Hans Verhoeven, Merselo 17,7 3. Frans Mulders, Dr. Poels 17,8 Meisjes: 1. Miriam Cup, Coninxhof 18,7 2. Imelda Claessens, Merselo 19,5 3. Lianne Aarts, Ursula 21,3 6 x 25 m vrije slag estafette jong.: 1. Coninxhof 121,3 2. Henseniusschool 123,2 3. Dr. Poelsschool 128,7 6 x 25 m vr(je slag estafete meis.: 1. Ursula school 123,2 2. Coninxhof 129,6 3. Oirlo 198,5 6 x 25 m. schoolslag estafete jong.: 1. Coninxhof 148,7 2. Foekepot 164,2 3. Henseniusschool 164,9 6 x 25 m vrjje slag estafete meiss.: 1. Coninxhof 161,7 2. Ursulaschool 165,2 3. Luciaschool 167,2 Totaal puntenklassement jongens: 1. Coninxhof 326,7 2. Henseniusschool 358,0 3. Foekepot 369,9 Totaal puntenklassement meisjes: 1. Ursulaschool 378,2 2. Oirlo 413,0 3. Luciaschool II 419,7 Deze winnaars doen mee aan de regionale en nationale wedstrijden. Typisch Franse humoristische levensschets. 5. Les noches rouges (febr.). Crime passionel van de bekwa me cineast Claude Ghabrol. 6. Scenes uit een huwelijk (maart). De nieuwste auto-biografische film van de meester-regisseur Ingmar Bergman. Ten behoeve van de medewerkers van Rank Xerox zijn in het verle den met veel sukses talenkursussen georganiseerd. Hoewel de organisatie en al wat daar mee samenhangt berust bij de zelfde RX mensen als vroeger, is alles nu officieel ondergebracht in de Stichting Talenpracticum Ven ray. (Een stichting zonder winstoog merk). Dit maakt het ook mogelijk geïn teresseerden van buiten het bedrijf deel te laten nemen aan deze kur- sussen. Engelse kursussen worden gege ven op een 4-tal nivo's, waarvan de laatste zich voorbereid op de Cam bridge en Trinity examens. Voor toelating tot de verschillende nivo's geldt een ingangstest die vrijdag 26 september tussen half 1 en half 2 wordt afgenomen. Verder staan op het programma een kursus English for business met als vervolg State your case. Voor wie beter bekend wil worden met Engelse Accounting termen is de kursus Accounting in English. Als er voldoende liefhebbers ko men, zal ook een konversatiegroep Engels in het leven worden geroe pen, terwijl een kursus English for private secretaries op de rol staat. Al met al dus een heel programma, dat eventueel nog aangevuld kan worden met Frans, Duits en Singa- leas, zo daar behoefte aan bestaat. Nu de kelder van de schouwburg niet beschikbaar is worden de kur sussen gegeven op Rank Xerox, ie dere werkdag van kwart ove r 5 en vanaf half 7. Nadere inlichtingen over een en ander zijn verkrijgbaar bij genoemde stichting, postbus 101 Venray. D e kursussen starten maandag 6 oktober. Het is dus zaak snel te melden. boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Uitreiking bejaardenpaspoort PAS 65 Het schema van de uitreiking van het bejaardenpaspoort „Pas 65" ziet er als volg uit: D 19 en 22 september E 23 september F 24 september G 25 en 26 september De uitreiking vindt plaats op afd. Bevolkingszaken Grote Markt 1. Het is al weer enige tijd geleden dat we via dit blad aankondigden, dat de verkoop van Lourdes-steun- kaarten van start ging. Hoewel het aantal medewerkers niet zo erg groot is, is er door de colporteurs en colportrices hard gewerkt. We zijn dan ook zo ver, dat we kunnen zeg gen voor wat Venray centrum be treft: de laatste loodjes wegen het zwaarst. Het grootste gedeelte van Venray is afgewerkt. Momenteel wordt er gecolporteerd in zuid en Brukske. Ook in andere delen van Venray moeten nog enkele straten worden afgewerkt en dan is het karwei voor dit jaar geklaard. Het is misschien goed nog eenmaal het doel van deze aktie te omschrij ven. Met de opbrengst van deze ak tie gaat men straks mensen een gra tis Lourdes-reis aanbieden. Mensen, die al lang ziek, gehandicapt zijn en die niet of moeilijk zelf een Lour des-reis kunnen bekostigen. Vele zieken staan al diverse jaren cp de wachtlijst en hepen er nu bij te zijn. Men heeft reeds vele men sen gelukkig gemaakt met een Lour des-reis en als het aan het Lourdes- ccmité Venray ligt, zullen er ook nog vele volgen. Wie beslist wie wel en wie niet het komend jaar naar Lourdes mag? Dat gaat via een goed samenspel tus sen huisartsen en geestelijkheid; mensen die het meest met de zieken in kon takt komen. Dan is de vraag hoeveel zieken kunnen er mee gaan? Dat ligt uiteraard aan de opbrengst van de steunkaarten en event, extra giften. Als dat bekend is wordt een evenredige verdeling gemaakt tus sen Venray-kom en kerkdorpen. Dan is er nog een aantal mensen, die Lourdes op eigen kosten bezoe ken en dat waren er het afgelopen jaar zo'n 400. Een deel van hen zijn vaste pelgrims, die zo mogelijk tel- kenjare terugkeren, maar wij wijzen er nadrukkelijk op, dat deze mensen geheel op eigen kosten gaan. Tot slot: laat de laatste loodjes niet het zwaarst wegen. Gun uw zieke of gehandicapte evenmens een gratis Lourdes-reis en koop een steunkaart van 1.50 of 2.50. Bij voorbaat dank. WOLKENKRABBER IN VLAMMEN Er zijn mensen die moeilijkheden heben met de brandveiligheidsvoor schriften en die zich bij tijd en wij le, als men er mee te maken krijgt, wel eens afvragen waartoe dat al lemaal feitelijk wel nodig is. Het antwoord op hun vraag kun nen ze letterlijk en figuurlijk in het Luxor-theater vinden, waar nu al voor de derde week The Towering Inferno draait, een film over een brand in een wolkenkrabber. Wie weten wil tot welk een catastrofe een brand kan voeren en waarom brandpreventie nooit zwaar genoeg kan zijn, moet deze film eens gaan bekijken. Hij of zij zal dan mis schien ook eens een ander beeld krijgen over de brandweer zo dat nodig mocht zijn. Want er zijn men sen, die ook dat instituut in feite flauwekul vinden. Deze film leert hen dat een goed getraind en uit gerust corps nog grotere ellende kan voorkomen. En wie wat meesmuilend wellicht tot de conclusie komt dat zo'n we- reldstadbrand iets anders is als een „brandweertje" voor hem is het misschien goed eens in de agenda van een Venrayse brandweerman te kijken. Wij deden dat vorige week voor u. Toen moest deze brand weerman zaterdagsmorgens om half 6 eruit om een afgebroken tak van een eik op de Merseloseweg op te ruimen. Goed en wel weer thuis werd hij naar het Ceciliapad gediri geerd om een binnenbrand te blus sen. En als hij 's avonds een beetje moe de koffer in wil duiken, mag hij weer uit bed komen omdat een stel leukelingen het nodig vonden het markies bij het gemeentehuis in de fik te zetten. Zondagmiddag, als anderen eens extra voor hun zon dags etentje gaan zitten, mocht hij brand gaan blussen in hakhout aan de Maasheseweg. En daarmee ging zijn zondagmiddag aardig naar de knoppen. Maandag was rustig, maar fat soenlijk eten was er niet bij, want hij moest voor loos alarm de soep laten staan. Dinsdag kon hij 's mid dags een schuur in Leunen probe ren te behouden. Woensdagmorgen groot alarm voor de gasontploffing in Ysselsteyn. Niet alleen puin rui men, maar ook geconfronteerd wor den met menselijk leed, dat je de hele dag door je kop blijft zeuren. Maar 's avonds evengoed naar de cursus brandweer in Venlo. Een weekendje brandweer valt ook in Venray niet altijd mee. Daarom is het misschien goed dat ook anderen die nooit of zelden naar de bioscoop gaan, zeker daar eens een les moe ten gaan halen, wat brand feitelijk wel is. Het is in meer dan een op zicht de moeite waard. Het programma van de Geschied en Oudheidkundige Kring voor het seizoen 1975-1976 ziet er als volgt uit: Woensdag 24 september: Dia-lezing door de heer A. H. Sal- den te Venlo over: „Vlaanderen en de Steden der burgerlijke vrijheid" (Gent en Brugge) in de aula van Den Hoebert, aanvang 8 uur. Maandag 20 oktober: Dia-lezing door Oberstudienrat H. Bosch te Geldern over de 2e We reldoorlog met betrekking tot Venlo en omgeving. Maandag 17 november: Dia-lezing door de heer B. A. Klutman, voorlichtingsambtenaar van het Nederlands Openlucht museum te Arnhem over de ge schiedenis van dit museum. maandag 15 december: Dia-lezing door drs. W. Knippen berg te 's-Hertogenbosch over de Pelgrimstochten vanuit Zuid-Ne derland naar Santiago de Compo- stella. Maandag 26 januari: Jaarvergadering met aansluitend een lezing door dr. H. P. H. Camps gemeente-archivaris, over Gode- fridus Hensenius en het werk van de Bollandisten. Maandag 29 maart: Lezing door de heer M. H. Ver- heyen te Echt over het onderwerp: Tin in de loop der tijden.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5