Samenwerking Venray kaart na over schouwburg kwestie Q PIK EEN STUKKIE WERELD Rabobank MEE vind het gewoon fijn dat er altijd wel een Rabobank bij de hand is, voor geld en goede raadpi INGEZONDEN MILIEU AVOND VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 Nr. 38 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS UÏÏ VOOR AL ÜW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNOKHOF B.V. VENRAY WFFKRI AH VOOR VFNRAY FKI OMQTRFI^FN ADVERTENTIEPRIJS 23 el par mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 TTCCIXDLMW Twvl* ▼El'SrSMI CIV W1 IJ I rVCIXtIN p£g HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bi] »ooniitb.talin0) Tijdens de laatste algemene leden vergadering van de Vereniging Sa menwerking Venray, werd naast de behandeling van de normale agen dapunten de nodige aandacht be steed aan reeds goedgekeurde raads besluiten. Met name de schouwburg kwestie als ook de doortrekking van de Noordtangent bleek niet de volle in stemming te hebben van alle leden; door de geuitte kritische noten ont stond een geanimeerde discussie, waarbij de raadsleden dieper ingin gen op de achtergronden van hun besluitvorming. Na de opening van de vergadering door drs. Poels werd het goed funk- tioneren en het belang van de werk- sektoren nog eens benadrukt. Het bestuur was van mening dat alle politieke en/of aktuele onder werpen in de werksectoren aan de orde kunnen komen, waarbij het niet noodzakelijk is dat deze punten op de eerstvolgende agenda van de raadsvergadering voorkomen. „SCHOUWBURG" Drs. W. Schellens opende de dis cussie door te stellen dat Venray zich moest realiseren dat het tussen tafellaken en het servet zit, waar door hij het waanzin vond dat de schouwburg op zo'n dure wijze ver bouwd werd. Hierdoor wordt het gemeenschapsgeld op een onjuiste wijze besteed. Dit werd onderschreven door dhr. Ebberink, die stelde dat het grootste gedeelte van dit gemeenschapsgeld wordt opgebracht door de „werken de klasse", die nu eenmaal weinig gebruik maakt van de schouwburg. De aanwezige raadsleden onder kenden deze bezwaren, maar repli ceerden dat door het karakter van de A.C.W. subsidie de verstrekte gel den niet naar eigen goeddunken be steed kunnen worden. Het was dus „ja" tegen de verbouwing van de schouwburg of helemaal geen sub sidie. In feite was de raad hierdoor met de rug tegen de muur geplaatst, wat op de raadsvergadering ook dui delijk is gemaakt aan B. en W. met name door mevr. Poels-Peters. Dhr. Comelissen vroeg zich af in hoeverre het genomen raadsbesluit inhoudt dat men in de toekomst ak koord gaat met te verwachten hoge re te dekken exploitatiekosten. Dhr. Rohaan merkte op dat het karakter van de A.C.W. subsidie het aktiveren van de werkgelegenheid is, maar dat zijns inziens er andere projekten zijn, die de werkgelegen heid meer hadden kunnen stimu leren. Hiermede onderstreepte hij de bezwaren v an drs. W. Schellens dat door het persoonlijk initiatief van partikulieren de optimale besteding van gemeenschapsgelden verhinderd wordt. Besloten werd dat er binnen de werksektoren uitgezocht zou wor den: in hoeverre werkt deze verbou wing grotere exploitatiekosten in de hand; is het mogelijk om door middel van lagere entreeprijzen en ge lijkblijvend exploitatie-tekort 'n groter publiek naar de schouw burg te trekken. „NOORDTANGENT' Drs. J. Poels stelde dat op dit mo ment niet duidelijk was wat de he ren raadsleden en de leden dachten over de noodzaak van de noord- tangent. De indruk bestaat dat men de be slissing van het beroepschrift bij de Kroon afwacht. Het bestuur was de mening toegedaan dat het tot de taak van Samenwerking behoorde om na te gaan wat haar definitieve stellingname is. Uit de discussie bleek dat de me ningen inderdaad verdeeld waren. Besloten werd dat in de werksek- tor een studie gemaakt zal worden over de voor- en nadelen van het doortrekken van de noordtangent, waarbij eventueel kontakt opgeno men kan worden met de werkgroep „Inspraak". Mevr. Rutten-Tielen (wethouder) merkte op dat het jammer was dat deze zaken pas nu in de algemene ledenvergadering aan de orde kwa men, nu de raadsbesluiten reeds ge nomen zijn. Het bestuur had hier oren naar en besloot dat op de eerstvolgende al gemene ledenvergadering (30-10-'75) de begroting uitvoerig bediscussieerd zal worden, alvorens deze in de raadsvergadering ter sprake komt. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING Sinds vorige week prijkt er bo ven onze wekelijkse aankondigingen een vignet. Hierin vallen onmiddel lijk de twee leter A en M op. Ars Musica, de muziekkunst. We probe ren iedere week om de schone mu ziekkunst te beoefenen op de repe titie. Deze muziekkunst omvat aller lei muziek, van het oude Grego riaans tot de hedendaagse muziek. In de twee en een half jaar dat onze vereniging bestaat, is ons le dental steeds toegenomen. In ons repertoire komen componisten voor als: Bruckner, Mozart, Schumann, Passereau, Mendelssohn, Orlando di Lasso, Carl M. v. Weber, Brahms, Bominanski, Biebl en Schubert. Zoals u ziet, voor elk wat wils. We hebben er allemaal veel plezier in Wij zouden echter nog graag wat aanvulling bij de heren hebben, voor al bij de bassen. Kom eens luisteren op onze wekelijkse repetitie op dins dagavond van 20.00 - 22.00 uur in de A.B.O.-school in de Ursulastraat. U zult zeker willen blijven zingen. Tot dinsdagavond. Dinsdag 23 september, 19.30 uur cursus notenlezen en stemvorming tweede deel, om 20.00 uur repetitie voor het gehele koor in de A.B.O.- school, Ursulastraat. Indien u verhinderd bent, dan ge lieve u zich af te melden bij dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, telefoon 1221 of Mw. W. Manders-Weijers, Wilhelmi- nastraat 4, tel. 4001. Milieubelasting Zoals beloofd zouden wij U op de hoogte houden met de stand van za ken in verband met de aktie tegen de milieubelasting. Op dit moment zijn er nog vier honderd en twaalf gezinnen die, on danks alle dreigementen, door wei geren. Daarnaast is er nog een groot aan tal mensen, die in kleine gekke be dragen „hun" 38,50 voldoen. Hiermee tonen zij toch duidelijk aan, dat bij het niet eens zijn met de gang van zaken en ondersteunen zij tevens de konsekwente weigeraars. Tenslotte is er nog een groep men sen, die een beroep doen op de so ciale paragraaf en vermindering aangevraagd hebben tot éénderde deel van het bedrag. Deze regeling geldt voor alleenstaanden en bejaar den. Mensen, die hiervoor in aanmer king denken te komen, kunnen zich in verbinding stellen met het M.A.N. Vervolgens is er een brief onder weg naar het Waterzuiveringsschap, waarin gevraagd wordt om nauw keurige informatie omtrent de te volgen procedure bij de inning van de milieubelasting. Telefonisch is reeds toegezegd, dat er nog een aan maning zal volgen. Wanneer we definitieve informatie van het Waterschap hebben ontvan gen laten we het U meteen weten. Mochten er mensen zijn, die de aanslag over 1975 reeds ontvangen hebben, dan verzoeken wij deze zich in verbinding te stellen met een van onderstaande adressen: Bachstraat 28, tel. 4145 Veltumse Kleffen 316, tel. 2755 Mackenhof 3 Nu met een boekje voor technisch Engels in zijn zak. „Mijn duits was niet veel, mijn engels helemaal kap- pesMaar met die „kappes" speelde hij het klaar in deze Arabi sche staat zijn pijpleiding klaar te krijgen en toen zat ook dit avontuur er weer op. Henk kwam naar huis toe om het jaar daarop naar RAS AL KHAIMAH te vertrekken, een sjeikdom onder aan aan de Perzische Golf, waar een dieselcentrale gebouwd moest wor den. De tekeningen netjes in zijn pungel en met de beste wensen van de baas achter zich aan. Een rijke staat, waar de olie rijkelijk vloeit en het aan niets ontbredirt. Zelfs niet aan oorlog, want op een gegeven mo ment presteerde dit sjeikdom het 'n oorlog te beginnen met zijn nabuur- sta ten, natuurlijk om olie en dat had de bank voor iedereen bouwen en bestaande uit te breiden. Weer terug naar de Perzische Golf en naar de olie. GEITENVLEES Daar hield hij het 10 maanden uit, maar toen had hij genoeg geiten vlees en rijst gegeten en genoeg ge le zand gezien om te zorgen dat hij op vastelaovend van dit jaar weer achter een behoorlijke cotelet in Venray zat Rijst en schapen- en geitenvlees mag op zijn tijd lekker zijn, na 10 maanden kun je zelfs geen levende geit meer zien. En nu zit hij op de radiotelescopen in Westerbork.En wacht op zijn kans om naar Zuid Azië of naar In donesië te komen, want dat stukkie wereld zou hij ook graag eens ver kennen. En ook daar moeten olie- leidingen komen en suikerfabrieken. AVONTUUR Blijft de levensgrote vraag han gen: waarom, waardoor. Hij geeft ruiterlijk toe daaronder in die Perzische golf in die altijd maar durende gele zand en in die stink-armoede van Tanzania zich die vragen ook wel eens verwijtend ge steld te hebben. Daar geen t.v., daar geen lekker koud pilsje, daar geen 40-urige wekweek, geen mensen waar je op terug kunt vallen, geen meisje, waar je een avondje mee uit kuntZand, geitevlees en armoe de. Maar in dat zand de enorme pijp leidingen, in die armoede een suiker fabriek, die meehelpt die armoede tenminste een weinig te verminde ren. Stukken werk, waar je als las ser in Holland praktisch niet toe- In 1968 wordt hij naar Tsjecho- slowakije gestuurd om in de plaats Humenne bij de Russische grens een textielfabriek op te bouwen. 5-6 maanden werkt hij in die uithoek en moet hij 2 tolken in het Duits ver tellen wat de mensen moeten doen, die het dan in het Slowaaks verta len „Mijn technisch duits was niet om over naar huis te schrijven, maar met handen en voeten kun je een hoop verstaanbaar maken." Hij had in zoverre geluk dat net voordat de Russen Tsjechoslowakije binnenvie len, hij de fabriek kon overgeven aan de Tsjechen. Hij met de bus naar Wenen terug en daar hoorde hij dat de Russen dit land waren bin nengevallen „Je moet ook wat geluk hebben in je leven...." is zijn bescheid. Maar hij had de verte geroken, de pruimensehnaps gedronken en toen in 1970 Werkspoor mensen vroeg voor Port Soedan, om daar voor de Shell een pijpleiding te gaan ver nieuwen stond Henk van de Ven weer op de vliegtuigtrappen. komt; avonturen, die je in dit land niet beleven kunt; pionieren, waar bij je letterlijk alles moet kunnen en improviseren bij hef leven; het on gekende en onbekende dat zijn eigen bekoring blijkt te hebben voor deze globetrotter. Hij wijt die zwerflust aan zijn grootvader, die oude herder, omdat iemand de schuld moet hebben. Broer Johan, die hem op menig zwerftocht vergezeld heeft, is intus sen in rustigere wateren beland, maar h ij staat klaar om ergens ter wereld weer opnieuw te gaan pio nieren, de erfenis uit te dragen van wat vroeger de mannen van de Schopskompanej al deden, zwerven, doen en werken. Ook in 1975. Henk van de Ven wil er eerst niet aan om eens wat te vertellen over zyn doen en laten. „Dizze Venrodse jong", die in plat Venrays Berbers en negers heeft verteld hoe ze pijpleidingen aan moeten leggen en een suikerfabriek moeten bemannen, vindt het maar flauwekul om iets uit zjjn zwerversbestaan aan een krantenman te vertellen. Het is immers zo gewoon GEWOON is zijn. leven feitelijk geweest tot hij de Limburgse Jagers de rug toe keerde en zijn diensttijd er op had zitten. Toen had hij de lagere school met goed gevolg doorlopen, de LTS gevolgd en was bij Muvero een ver dienstelijk lasser geworden. tot gevolg dat het hele leger, chauf feurs en koks meegeteld precies 108 man sterk, in het geweer kwam om het lieve vaderland met veel schie ten en gillen te verdedigen. Een rei ne operette, waaraan hij met veel plezier terugdenkt, maar ook nooit de afloop precies heeft kunnen vast stellen. Maar onder dienst begon er ergens iets te kriebelen in zijn lijf. „Ik denk dat ik dat van mijn grootvader Dri- kus Willems heb, die is schaapher der geweest en heeft in die hoeda nigheid ook een heel stuk over de wereld gezworven Wat er van zij, na zijn diensttijd, ging Henk van de Ven naar de Plaatwellerij in Hoensbroek en heeft daar de hele ontwikkeling meege maakt van dit bedrijf, dat eerst werd overgenomen door Bronswerk, tot dat die weer samenging met Wilton Feyenoord en die weer met Stork- Werkspoor om tenslotte terecht te komen bij de V.M.F. Die concentra tie heeft Henk aan de lijve onder vonden. Maar weer terug naar Hoensbroek waar hij kennismaakte met het mon tagewerk buiten de fabriek. Hij bouwde mee aan de PLEM centrale in Buggenum, sjouwde naar de Staatsmijnen, breidde papierfabrie ken mee uit in Gennep, Eerbeek en Wapenveld, zat in de Botlek, bij de Aku in Delfzijl en leerde in die 7 ja ren van alles wat over pompen, tanks, chemische toestanden en in stallaties. Zeven jaren dat hij prak tisch elke maand zijn voeten onder andere tafels stak, maar wel mach tig veel leerde. Hij mag dan offi cieel „pijpenfitter" als vak in zijn zwaar bestempelde pas hebben staan maar op technische gebied is hij manusje van alles. I BUITENLAND Verenigde Arabische emeritaten om daar weer nieuwe diesel-centrales te Na 14 maanden stond de diesel centrale te draaien, maakte de no dige electriciteit en Henk keerde te rug om in Nederland te werken aan meet- en regelstations voor de Gas unie. „Was weer eens iets anders...." merkt hij nuchter op, maar in 1973 zit hij weer in het vliegtuig, nu naar Tanzania in Afrika om daar een rietsuikerfabriek te bouwen. „Alle- mensen, wat een armoe". Maar in de Kilcmbero-vallei kwam in 5-6 maanden de suikerfabriek van de grond. Hij weer terug naar Neder land, al had hij het stille vermoe den dat dit niet zijn laatste bezoek aan die vallei geweest zou zijn, want de zwarte mannen-broeders, die de nieuw gebouwde installaties moesten bedienen, waren geen uitgesproken vakmensen, maar deden ook geen moeite dat te worden. Net zo was het; een half jaar later hij weer te rug naar Tanzania want de suiker fabriek lag in de puin. Bij zijn te rugkomst in Nederland lag daar het ticket al klaar voor een reis naar de De KVP-Statenkring Horst ver zorgt op dinsdag 21 oktober a.s. in zaal De Sport te Horst een milieu avond. Ir. J. Delsing van Prov. Water staat zal daar spreken over de taak van de provincie bij de milieube scherming, terwijl Ir. B. Janssen als voorzitter van het Waterschap en Zuiveringsschap Limburg een toe lichting zal geven op een diavoor stelling over waterzuivering. Ir. H. K. Vijverberg van de Stich ting Milieufederatie Limburg zal op zijn beurt het milieubeleid onder de loupe nemen. Naderhand zal er een forumdis cussie zijn waaraan behalve de sprekers van die avond nog zullen deelnemen het lid van G.S. depu- té Ir. A. Horsmans, de distrikts- ambtenaar van het natuurbehoud Th. Janssen, de voorzitter van het Waterschap Noord Limburg E. Nab- ben, namens de LLTB Ir. H. Tack- en en namens het Recreatieschap Peel en Maas H. Verwiel.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1