KRONIEK VAN TWEE WARME WEKEN JACHTTOEZICHT EN JACHTBELANGEN Burgemeester drs Dittrich ontving Duitse jongeren Leenen! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN STIENSTRA Uwmakelaaj VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 Nr. 33 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et pur mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Ieder jaar opnieuw is het een bijzondere ervaring 14 dagen lang de kroniek bij te houden van het reilen en zeilen in ons dier baar Venray. Dat gebeurt normaal door het jaar ook, maar rond om de Venrayse kermis schijnen er altijd specifieke dingen te gebeuren, welke men anders niet noteren kan Neem dit jaar bv. het weer nu eens. Hoe lang moet men teruggaan voor we zo*n lange periode zon en warmte in juli en rond de kermis hebben kunnen noteren. Dat warme weer had vele konsekwenties. Zo zag men de politie uitrukken in overhemd, met opgerolde mouw en en zonder stropdas. Iets wat maar zelden of nooit ervaren kan worden. Datzelfde warme weer was er waarschijnlijk ook oorzaak van dat de keren dat de politie uit moest rukken, betrekkelijk gering waren. De toch al mager bevolkte sekre- tarie van het gemeentehuis ging tropendienst houden, zodat men 'smorgens om 6 uur al terecht kon. Trouwens onze nijvere bouwvak kers begonnen, na een warme va kantie, ook met frisse moed, maar dan 'smorgens om half zes. Daar hebben de omwonenden van de schouwburg weet van, die op dat tijdstip uit hun bed 'geluchthamerd' werden, iedere morgen opnieuw. Dat zij ondanks dat ongemak toch niet klaagden bij de politie toont aan, dat ze voor Venrayse cultuur tempel zelfs hun bed willen missen. Een bewoner van de Dempseystraat die over dat vroege geweld wel klachten indiende, werd dan door Venrays politie prompt gewezen op het heldhaftige voorbeeld van de mensen rond de schouwburg. „Niet klagen, maar dragen" was hun ad vies..., VOOR DE KERMIS brak brand uit in de Brak aan de Stationsweg. Waarschijnlijk hebben lassers aan de verwarming in de voormalige landbouwschool onvoldoende op wegspringende vonken gelet, waar door een klein brandje ontstond. Dit werd gelukkig tijdig ontdekt en snel kon worden geblust. De schade bleef beperkt. Op de kruising Randerade-Wa- termolenstraat te Oostrum ramde de vrachtauto, bestuurd door de 21 ja rige A. v. H., bij het keren een lan tarenpaal, welke werd beschadigd. Debestuurder was zo netjes dit te melden. if In de Grotestraat wilde de 44 jarige bestuurder van een bromfiets links een personenauto bestuurd door de 20 jarige M. A. inhalen. Die manoeuvre viel verkeerd uit, het werd een botsing maar het bleef bij wat lichte schade. if In de Marktstraat wilde de 4 jarige C.G. de weg oversteken maar lette niet op het verkeer. De kleine kwam voor de fiets ,van de 46 jarige P. L. uit Weert terecht. De kleine liep verwondingen op, werd naar 't ziekenhuis vervoerd, maar kon na daar behandeld te zijn naar huis worden vervoerd. if In de Hoofdstraat te Oirlo wil de de 28 jarige L. C. zijn wagen ke ren. Dat mislukte waardoor de auto in de greppel terecht kwam. De naast hem zittende 19 jarige A. K. liep letsel op, maar kon na in het ziekenhuis behandeld te zijn, toch naar huis vervoerd worden. if In de Schoolstraat gingen op die kermis-zaterdagavond twee jonge lui met elkaar op de vuist. Reeds bij de eerste klap ging een van hen tegen de grond en was niet bij machte weer op de been te komen. Hij moest naar het ziekenhuis ver voerd worden, terwijl de andere 'n tochtje maakte naar het politiebu reau. TIJDENS DE KERMIS if De politie speurt nog naar een onbekend gebleven berijder van een bromfiets, die op de kruising West singel Kempweg geen voorrang ver leende aan de bromfiets bestuurd door de 20 jarige in Venray verblij vende Turkse gastarbeider S. O. Deze kwam te vallen met zijn duo passagier zijn 59 jarige vader R.O. De laatste moest naar 't ziekenhuis worden vervoerd. Ook viel het hier mee, en kon hij later naar zijn pen sion worden overgebracht. if Op de kruising Maasheseweg- Nieuwhuisweg kreeg de 38 jarige fietser A. H. geen voorrang van de bestuurder van de personenauto, de 44 jarige J. W. Maar gelukkig bleef het hier bij materiele schade. if Op de kruising Veltumse Klef- fen-Westsingel nam de bestuurster van een personenauto de 16 jarige T.K. de bocht te groot en nam maar tevens de vluchtheuvel mee. De jongedame, uiteraard niet in het "be zit van een rijbewijs, had van haar vader, die de eigenaar van de auto was, toestemming gekregen om een pakje sigretten te halen, maar na tuurlijk niet met de auto. Naast de schade zal zij nu te we ten komen hoe de rechter denkt over het gedrag van deze jongeda- if Het zal moeilijk zijn uit te ma ken wie de schuldige is van de bot sing, waarbij een auto, een motor en een fiets betrokken waren, om dat de verklaringen tegenstrijdig zijn. Op de kruising Merseloseweg-De- ken Thielenstraat wilde de 34 jarige bestuurder van een personenauto L. T. zijn auto keren. De motorrijdèr, de 29 jarige L. J. die de Merselose- weg bereed, moest uitwijken voor de 10 jarige fietser P. B. mar raak te bij die manoeuvre de draaiende wagen. De schade viel achteraf nog al mee. ■if In Oirlo konden velen getuigen zijn hoe een zweefvliegtuig dat was opgestegen in Venlo, wegens ge brek aan termiek een perfekte noodlanding maakte. if De politie was niet best te spre ken dat de getuigen van het ingooi en van ruiten bij de kleuterschool aan de Eindstraat hen daarvan niet in kennis stelden. Nu zit het school bestuur met de schade terwijl het voor de politie moeilijker is de da ders te achterhalen. if Inbrekers wisten de weg te vin den naar zaal Roelanzia te Yssel- steyn waar ze de automaten van de gokkasten werden geplunderd. Men schat de buit op 1600,Waar schijnlijk hebben dezelfden ook de diefstal in het gemeenschapshuis op hun geweten. Daar werden 30 sin geltjes vermist. Ook hier zijn ver dachte personen gesignaleerd maar men dacht met lifters te doen te hebben. if Er werden tijdens de kermis nog al wat automobilsten gedupeerd omdat van geparkeerde auto's nabij de Prins Bernhardstraat en Nassau- plein spiegels en antennes vernield werden. if H.H., uitvoerder bij het Cultu reel Centrum, kwam tot de minder aangename ontdekking dat uit zijn jas opgehangen in de bouwkeet, de portefeuille met rijbewijs, paspoort en betaalcheques verdwenen waren. Niks niet cultureel. if De Venrayer v. E. werd aange houden omdat hij onder invloed zijn auto bestuurde. De bloedproef wees wel uit dat hij teveel gedronken had. Geruchten als dat de politie hem in z'n woning zou hebben aan gehouden worden door de politie naar fabeltjesland verwezen. if Ernstig gewond werd de 44 ja rige fietser P. S. toen hij met zijn rijwiel de Deurneseweg wilde over steken in de richting van de Jaeobs- peel en onvoldoende op het verkeer iette. Hij werd gegerepen door een personenauto bestuurd door de 28 jarige L. V. Bij dit ongeval werd ook een inzittende de 29 jarige me vrouw A. S. dusdanig gewond dat ook zij naar het Venrayse zieken huis moest worden gebrcht. if Levensgevaarlijk gewond met o.a. schedelbasisfraktuur moest de 18 jarige bromfietser K. uit Venray naar het ziekenhuis worden ver voerd toen hij met de door hem be stuurde bromfiets in Grootdorp te Merselo van de weg raakte en tegen een lantaarnpaal botste. if Aannemrsbedrijf Raedts kreeg weer ongewenst bezoek in 'n bouw keet aan de Dril. Nu verdwenen 2 kabelhaspels, met kabel ter waarde van 500, if De politie werd door getuigen getipt dat een stel jongelui zich ver-' dacht ophield nabij een bij huize Poels in de Hofstraat geparkeerde lelijke eend. De politie hield deze knapen aan allen in de leeftijd vn ongeveer 20 jaar afkomstig uit Oos trum, Geysteren en Venray. Twee werden, omdat ze te diep in het glaasje gekeken hadden, ingesloten én na ontnuchtering huiswaarts ge zonden. Ze kregen proces verbaal terzake vernieling en baldadigheid. Later bleek dat zij de winkelruit van schoenhandel H. aan de Maas- heseweg hadden ingegooid. De scha de van 241,heeft het vijftal in middels betaald. NA DE KERMIS if Groot alarm werd gegeven toen het stille alarm klonk van het PTT kantoortje in het winkelcentrum te Veltum. De politieauto, welke met veel spoed naar de plaats van het alarm ging, passeerde onderweg nog een vrachtauto. Daarvan viel een steen dcor de voorruit van de politieauto, welke terziele ging. De politieauto kwam na dit incident toch nog ter plekke evenals de re cherche maar trof alleen verwon derd personeel aan. Hitte was er waarschijnlijk oorzaak van dat loos alarm gegeven was. if Op de Julianasingel werd een Venrays paartje door een zevental gebruinde jongelui zonder enige re den gemolesteerd. Na een intensieve surveillance door de Venrayse po litie kon het zevental elders in Ven ray worden aangehouden. De jonge lui bleken afkomstig te zijn uit Rijssen, Cuyk, Helmond en Nistel- rode. Deze knapen, in de leeftijd variërend van 14 tot 16 jaar, waren op bezoek in Venrayse bars. Ze meenden dat het Venrayse paartje iets tegen hun had gezegd en dat ws voor hun maar reden er op los te slaan. De jongeman liep verwon dingen op aan zijn lippen, evenals kneuzingen en blauwe plekken ter wijl zijn verloofde alleen maar blauwe pijnlijke plekken aan dit avontuur overhield. Zowel de Helmondse als de Ven- lose politie verleende gastvrij on derdak voor deze jongelui tot de po litie de volgende dag proces ver baal op kon maken terzake open lijke en in vereniging geweldple ging. In overleg met de officier van justitie werden ze toen huiswaarts gezonden. ■ïf Te Castenray brak brand uit op een braakliggend terrein eigendom van de gemeente. Venrayse brand weerlieden namen de zaak in ogen schouw, maar omdat gevaar voor uitbreiding niet aanwezig was, is men niet in aktie gekomen. Dat moesten zij wel bij een klein bos- brandje tussen Kempweg, Westsin gel en Vlakwater. Maar dat was snel geblust. -»f Op de kruising Overloonseweg- Noordsingel verleende de 74 jarige fietser H. v. K. geen voorrang aan de vrachtauto bestuurd door A. K. uit Drongelen. De bestuurder van de vrachtauto kon door een snelle uitwijkreaktie een frontale botsing voorkomen. Nu bleef het bij lichte schade. -£f Door onverklaarbare oorzaak botste de 34 jarige bestuurder van een personenauto J.v.d.K. uit Horst op de afrit van de Venloseweg met zijn auto tegen een lichtmast. Hij moest met diverse verwondingen naar het Venrayse ziekenhuis wor den vervoerd. Zoals we reeds vorige week meld den, heeft de fraktie van de VVD uit Venrays gemeenteraad het colle ge schriftelijke vragen gesteld over het jachttoezicht in Venray. Deze fraktie staat daarbij op het stand punt dat jachttoezicht niet alleen de jagersbelangen moet dienen, maar eerst en vooral de natuur, door de rijkdom van die natuur te beschermen en te bevorderen. Daarom wenst deze fraktie, dat de gemeente dit jachttoezichht niet overlaat aan een zgn. milieu-amb tenaar, maar minstens een jachtop zichter zal aanstellen. In de kosten daarvan moeten de jagers hun steentje bijdragen. Het antwoord van het college was dat men voor een deel wel het be toog van beide afgevaardigden van de WD wil onderschrijven, doch dat de financiële konsekwenties van het aanstellen van een jachtopziener het verschillende jagers doodge woon onmogelijk zal maken hun om draagt behalve aan politie het jachttoezicht o.m. op aan een mili eu-ambtenaar en laat men het ook over aan de jagers zelf, van wie men mag verwachten en trouwens ook zal- verlangen dat ze de strope rij weren, de wildstand op peil hou den en de natuur zo veel mogelijk zullen beschermen. THIJSSEN vond het antwoord van het college tweeslachtig. Men erkent weliswaar dat jachttoezicht meer moet zijn dan het dienen van de belangen van de jgers, maar de konsekwentie daaruit trekt men dan niet, namelijk dat men van gemeen tewege jachtopzichters aan moet stellen om goed toezicht te verwe zenlijken. Dat laat men dan over aan de po litie, die toch al de handen vol heeft, aan een aan te stellen milieu milieu-ambtenaar, die helemaal niet meer zal weten wat aan zijn hoofd draait als hij naast andere taken als kontrole op de honden- en ande- Het plastic cliché met de scheidende zusters van Jerusalem, kreeg in een deel van de oplage van 1 augustus jl, ook ai te kampen met de extreem hoge temperaturen en begon te „vervloeren". Daarom op veler verzoek thans een duidelijker her plaatsing. Op de 2e rij van links naar rechts de zusters Annuntiata Ophey, Maria Kooien, Magdalena Holleman, Marg. Ma ria Penn, Martina Verschuren, Majella Rutten, Antoinetta Hans sen, Paule Schmeitz, M. Louise Ellerbeck, Euphrasie Droessen, Francoise Roodenrijs, Caroline Delen en Crescentia Fischer. Op de eerste rij de zusters. Joseph. Schouten, Godefrida Eliëns, Rosa van Munster, Marie du S.C. Bekkers, M. AAadeleine Auer, Maria Trompert, Gerada de Boer, Antoinette Kemps; en in het midden Zr. Dorothée Bouwels, die nog in Jerusalem blijft met 17 andere zusters. re belastingen ook nog eens jacht toezicht zal houden en notabene aan de jagers zelf, waarbij er tientallen lopen, die elk inzicht missen in wat jachttoezicht feitelijk dient te zijn. Dat blijkt ook wel uit de manier waarop thans al door niet als zoda nig aangestelden toezicht wordt ge houden en waarbij men o.a. doorin timidatie natuurliefhebbers weert uit het jachtgebied. Hij somde een hele rij bescherm de vogels op in het Noord Limbur- se en zou wel eens willen weten hoeveel jagers daar notie van heb ben. Toch zal er b.v. voor gewaakt moeten worden dat niet alle sper wers gaan verdwijnen, waarvoor thans in Duitsl. in opgezette vorm meer dan 150,wordt betaald. Zulk een toezicht kan men toch niet overlaten aan mensen die daar niets van weten. Na over en weer enkele verwij ten, dat men milieubewaking en jachttoezicht door elkaar haalt, waarbij de gemeente te horen kreeg dat zij daar zelf mee begint als men de milieu-mbtenaar het jachttoe zicht als taak geeft, verdedigde wet houder LOONEN het standpunt van de gemeente. Hij stelde dat een jachtopzichter (enmet een kan al niet volstaan wodren) jaarlijks 40.000,gaat kosten. Er zijn 4000 ha jachtgebied, dus men kan zelf uittellen wat er per ha bijkomt voor de jagers, als men die kosten op die mensen gaat verhalen. Dan wordt het en dat is in 1970 al geprobeerd voor vele jagers een niet te financieren zaak en moeten ze hun geweer aan de wilgen hangen. Of dat de oplossing is? Toen bleek dat zulks financieel niet haalbar is, heeft men het van gemeentewege gezocht in 'n zo goed mogelijke keuze van jagers, waar onder er thans verschillenden zijn, die opperbest weten, wat nuttig en noodzakelijk is om de natuur in hun jachtdomein de optimale kans te geven. Welnu, als men met die men sen tot overeenstemming kan ko men dat zij daaraan hun beste krachten zullen geven, wat boven dien gekontroleerd wordt door de politie en milieu-ambtenaar, dan meende hij dat van gemeentewege voldoende gedaan wordt. Al het an- delijke instanties. Dat Noord Lim- dere is zaak van provinciale of lan- burg maar een officiële vogelwach ter heeft tegen Zuid Limburg meer dan 20 is een provinciale zaak, en 't is een goede zaak dat ook hierop de WD geattendeerd heeft. WIEGANT stelde dat hij reeds eerder onder de aandacht had ge bracht dat hier beschermde vogels worden afgeschoten en dat gevallen bekend zijn dat dragende reeën zijn afgeschoten om het nog onge boren jong te kunnen laten opzetten wat schijnbaar veel geld opleverd. Hij kreeg te horen dat stropen al tijd zal blijven bestaan, zelfs als men verschillende jachtopzichters rond heeft lopen. Wethouder LOO NEN wees er verder op dat er in Venray jachttoezicht is geweest. Maar 't eigenaardige is juist, dat in dat terrein te veel konijnen zijn overgebleven en dat daaruit juist het meeste wildeschade is voorge komen. Een duidelijk bewijs dat jacht toezicht, hoewel op zich juist en goed, onbetaalbaar is voor de ge meente en niet verhaalbaar op de jagers, zonder dat men een grote groep van hen uitsluit Dat die bij hun eigen toezicht natuurliefheb- MEERLO-WANSSUM Voor de vierde maal was burge meester drs. Dittrich gastheer van de laatste groep Duitse jongeren die uit de buurten van Tübingen afkomstig waren en veertien dagen van hun vakantie in het kader van de aktie .Verzoening over de gra ven heen" van de Volksbund Duit se Kriegsgraberfürsorge opofferden om te werken op het soldatenkerk- hof in Ysselsteyn. Deze groep jongeren: jongens en meisjes, in de leeftijd van 17 tot 24 jaar willen door hun werkzaamhe den op het Duitse kerkhof niet al leen iets terug doen voor de zorg van Nederland voor hun gevallenen maar ook de Nederlandse jeugd ontmoeten endoor die ontmoetingen land en volk beter leren kennen. Tijdens de ontvangst op het ge meentehuis van Meerlo-Wanssum sprak drs. Dittrich zijn grote waar dering uit voor hun inzet waarvoor hij grote bewondering had. Speciaal wilde hij hulde brengen aan de onvermoeibare Peter Muller die zich reeds meer dan 10 jaar in zet voor deze aktie en reeds vier ja ren algemeen leider is van deze ak tie. Burgemeester Dittrich kon ook begroeten afgevaardigden van de Bundeswehr uit Budel, kapitein Timmermans en sgt. Verheyen als mede Pastoor Janssen die vanaf 't begin van deze aktie steeds die in zet daadwerkelijk heeft onder steund. De leider van de jongerengroep uit Tübingen onderstreepte nog 'ns de bedoeling om over de kruizen heen land en volk beter te leren kennen. Burgemeester Dittrich bood hij 'n door de burgemeester van de uni versiteitsstad Tübingen gesigneerde boek aan over de geschiedenis van die stad. Na de ontvangst in de raadszaal, welke bloedheet was en daarom kort werd gehouden, werd de ont moeting voorgezet in zaal Brug- eind. Deze groep maakte voordat zij weer terugkeerde nog 'n tweedaag se reis naar de randstand, aan het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuse um te Overloon en aan het Duitse leger in Budel. ProJcktontwOdttlIng HypothtJun Vanakarinflaa Bah Mr Stlanatra Vanray BV Vtnny, 8tttlon»w»fl 11 T«L 04780-4438* bers zcuden intimideren en in ver warring brengen, is hem onbekend, doch daar kan heel snel een punt achter gezet worden. Men heeft niet te intimideren Toen verzandde tenslotte het hele debat. De VVD fraktie zag schijn baar wel in, dat het sociaal onhaal baar is een groot deel der jagers uit te gaan sluiten in verband met de opzichtkosten, terwijl daarnaast 't euvel, de stroperij, van vernielen en het stikeme afschot toch zal blij ven. Als advokaat zal deze frac tieleider wel weten dat stroperij zo oud is als het wetboek van straf recht en ook de beste jachtopzichter dat maar moeilijk voorkomen kan. Maar over deze zaak is het laatste woord nog niet gezegd. Ook mevr. POELS-PETERS heeft nog vragen lopen over de milieu-ambtenaar en ookdaar zal de jacht wel weer ter sprake komen. Wel duidelijk is dat de heren jagers in de toekomst nauwkeuriger op hun vingers geke ken zullen worden en dat „weide lijk" jagen, zoals dat heet, voor hen, voor zover dat nog niet het geval zou zijn, hoogste gebod gaat wor den

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5