In Memoriam Kindervakantiewerk weer groot sukses Plaatselijke Commissie ruilverkaveling Overloon- Merselo speurt naar verborgen rechten 99 Rabobank Q ken heel wat mensen met een privé-rekening bij de Rabobank en dat bevalt ze prima! AA WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN JHW vd Munckhof VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 Nr. 33 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 cl per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bii vooruitbetaling) Tegen beter weten in, mis schien, hebben zijn vijf zonen gehoopt hun vader, ook na dit ziekbed, weer terug te kunnen brengen naar zijn vertrouwde drukkerij, waar hij een zo groot deel van zijn leven heeft door gebracht. Het heeft niet zo mogen zijn... En met pijn in hun hart hebben ze afscheid genomen van hun vader, die heel zijn lange le ven, hun leidsman, vriend en helper was. Zijn stoel achter het bureau in de drukkerij zal leeg blijven en de herinnering vasthouden aan de man, die het gebod: ora et labora, bid en werk, tot zijn levensopgave heeft ge maakt. Zoals hij deze krant zag als een andere levensopgave. Zijn zonen zullen hun vader altijd in herinnering houden als de ma'n, die na een hele dag werken in de drukkerij, de vele kranten greep, om dan avond na avond zijn aanteke ningen te maken en zijn kopie voor de volgende dag k|aar te maken. Hij was zich, sinds de overname van de drukkerij en de uitgave van dit weekblad, diep bewust, dat dit niet alleen iets was, wat mogelijk mate rieel gewin kon opleveren, maar dat hij voor de velen, die toen nog alleen dit weekblad lazen, de enigste nieuwsbren- ger was. Voor buiten- en binnenlandse commentaren wist hij vakbe kwame mensen als Mokveld e.a. aan te trekken, wier waar schuwingen reeds lang voor de oorlog tegen het opkomend nationaal-socialisme hen na tionale bekendheid verschaften. Zijn leven was en werd bepaald door Peel en Maas, welke hij met recht zijn eigen krant mocht noemen. Hij heeft daar gelukkige mo menten bij gekend. Trots was hij op de wereldkaart, die aan toonde waar overal op aarde zijn Peel en Maas naar toe gestuurd werd, soms nog als de enigste band, die velen bond aan hun geboorteplaats. Trots was hij op het feit dat ondanks de verboden van de perswet, Peel en Maas na de oorlog het eerste wleekblad in Nederland was, dat weer her- verschijnen mocht. Trots was hij op het feit dat in het snel groeiende Venray- van-nu, ook zijn krant snel meegroeide, nu vooral gespe cialiseerd op het locale nieuws. Hij heeft er zijn verdriet bij gehad. Verdriet om zijn op volger, die sterven moest in een Duits concentratiekamp. Verdriet om miskende bedoe lingen als toen hij reeds voor de oorlog waarschuwde dat Venray en Noord-Limburg een andere koers zouden moeten varen om het snel groeiend aantal mensen in eigen plaats en eigen streek levenskansen te bieden. Verdriet om pijn, welke door zijn krant soms - onbedoeld - gebracht werd, omdat ook nieuws wel eens hard kan zijn. Maar altijd heeft hij d,e ver antwoordelijkheid beseft en gedragen Zijn onafhankelijk heid was hem heilig. Dat heeft hij zijn zoons en medewerkers meegegeven als eerste opgave, toen hij zich actief terugtrok van de krant. Maar we weten uit eigen ervaring dat hij tot voor enkele weken een zware ziekte zijn einde nabij bracht, zich nog steeds zij het dan passief bij zijn krant betrok ken voelde. Hij was een bevoorrecht mens, dat hij tot op hoge leeftijd niet alleen actief kon blijven, maar zich ook jong genoeg bleef voelen om de snelle ontwik keling van zijn geboorteplaats mee te beleven en te onder gaan. Tot kort voor zijn dood toonde maandelijkse autoritten door het Venrayse land dat meeleven en die intense be langstelling. Hij had zijn geboorteplaats lief; een Jiefde, die hij zijn zoons overdroeg om in zijn plaats en met zijn middelen mee te werken aan een beter Venray. Een niet gemakkelijke opgave, zeker <nu hij er niet meer is, op wiens steun, hulp en kennis men immer terug kon vallen. Zijn plaats zal nu definitief leeg blijven in de drukkerij van dit blad Maar bij de droefe nis de er is om dit heengaan, blijftde herinnering aan een tevreden en goede mens, die nu zijn Schepper zijn laatste verslag mag doen van een rijk besteed leven. Moge hij in vrede rusten... Ponyrijden voor gehandicapte kinderen Zondag 17 augustus is door de Ne derlandse landelijke rij verenigingen aangewezen als de dag voor het ge handicapte kind. Op deze dag zijn er geen concoursen voor ponyruiters georganiseerd, waardoor elke ver eniging de mogelijkheid kijgt iets voor de gehandicapte kinderen te organiseren. Ook in de gemeente Venray zul len de ponyclubs van Leunen en Ys- selsteyn zich inzetten om deze kin deren een dag van de paardensport te laten genieten. Dit zal georgani seerd worden in samenwerking met de oudervereniging „Voor het Zor genkind". In Leunen zullen de kinderen bij eenkomen op zondag 17 augustus bij M. Jenniskens, Breehei 2, Veulen, nabij het Pompstation waar verder het programma met een ritje door de bossen verzorgd wordt door de Ponyclub uit Leunen. In Ysselsteyn is de datum verscho ven wegens de motorwedstrijden naar zondag 23 augustus. De bijeen komst is hier bij de manege aan de Pottenvenweg, nabij dierenarts Bol len. Op beide plaatsen is het aanvangs- uur gesteld op half twee 's middags. Indien er ouders zijn die hun kind van een mooie middag willen laten genieten - ook als ze 't nog niet heb ben opgegeven of als ze ook geen lid zijn van het Zorgenkind, kunnen toch met het kind op de aangegeven plaats en tijd aanwezig zijn om hen mede te laten profiteren van het geen deze clubs de gehandicapten aanbieden. Een begeleiding van de ouders op de rit is natuurlijk mogelijk. Verleden jaar is er reeds door eni ge Ponyclubs een dergelijke dag ge organiseerd en is overal een groot sukses geworden. Wij wensen ook nu allen een pret tige dag en veel sukses toe. Kinderen uit het gehele dekenaat Venray kunnen aan een van deze twe e dagen naar keuze deelnemen. V riendschappelijhe wedstrijd Zondag om half vijf speelt het elf tal van Rank Xerox een vriend schappelijke wedstrijd tegen de eer ste klas amateur uit Wenen S.R. Do- naufeld. Verschillende spelers hiervan heeft men indertijd leren kennen op een Rank Xerox-toernooi in Düssel- dorf en nu de club, wegens het be halen van het kampioenschap een reis naar Nederland was aangebo den, namen ze de kans waar om te gen Rank Xerox Venray te spelen. De wedstrijd-is op het sportterrein in Oostrum. OOK HET 24e KINDER VAKANTIEWERK IN VENRAY IS WEER EEN GROOT SUKSES GEWORDEN, ZOWEL VOOR DE KINDEREN ALS ORGANISATOREN Nadat op maandagmorgen de kin deren op de parkeerplaats bij de sporthal zich hadden verzameld, kregen alle groepjes kinderen een leider of leidster toegewezen, die met hen naar de bossen nabij het Vlak water ging om daar spelletjes te doen. Na de middag bezochten de oude ren verschillende bedrijven en in stellingen om eens een kijkje achter de schermen te nemen. Ook langs deze weg willen wij al die bedrijven hartelijk bedanken voor hun bereid willige medewerking. De kleintjes amuseerden zich geweldig bij de goochelaar. Dinsdag trok iedereen naar Geys- teren om daar in de zeer bosrijke omgeving van het Willibrordus- kapelletje sportwedstrijden te doen. De Werkwinkel op woensdag, een van de nieuwe onderdelen in het programma sloeg ook geweldig goed aan; vooral het pannekoeken bakken was een groot sukses ondanks het feit dat er in het begin enige moei lijkheden met een paar gasstellen waren. Nadat men donderdag in een zon nig Wanroy had doorgebracht ston den we vrijdag met z'n allen voor de grootste krachtproef van de week: De kreatieve dag die werd georgani seerd met docenten en medewerkers van de vrije akademie. Deze men sen hadden met het organisatie comité een grootscheeps programma opgezet, waarbij de kinderen in de bessen nabij het Vlakwater een hele dag moesten leven alsof ze Indiaan, neger, toekomstmens e.d. waren. Nou en de ouders hebben het wel geweten toen de kinderen om half vijf weer thuis kwamen. Hun kroost was volstrekt onherkenbaar gewor den. Rode indianen met grote veren op him hoofd, toekomstmensen met voelsprieten op him hoofd en Ne derlanders met molens en koeien die nog groter waren als de kinderen zelf trekken tussen half drie en vier uur door het centum van Venray en menige argeloze voorbijganger zal met enige angst gedacht hebben aan de grote volksverhuizing of de in val van de Chinezen. Het belangrijkste van het hele ge beuren was natuurlijk dat de kinde ren zich geweldig goed geamuseerd hebben. Bij deze korte terugblik op het af gelopen K.V.W. mogen we wel stel len dat het feest voor de kinderen ook dit jaar weer volledig geslaagd is en dat wij zullen proberen het volgend jaar wanneer het 25-jarig jubileum wordt gevierd, het feest nog groter te maken. Ook wil het bestuur langs deze weg iedereen hartelijk bedanken die ook dit jaar weer meegewerkt heeft aan het welslagen van het K.V.W. Het zou te ver gaan als we hier iedereen persoonlijk zouden moeten noemen. Over enkele weken wordt het K.V.W. jaar 1975 definitief afgeslo ten met een feestavond voor de lei ders en leidsters die zich een of twee weken hebben ingezet om de kinde ren aangenaam en op verantwoorde wijze bezig te houden. KINDERVACANT1EWERK Gevonden voorwerpen Er zijn nog gevonden voorwer pen afkomstig van het Kinder- vacantiewerk bij Mevrouw Kortekaas-Dupont, Hoender straat 54, tel. 3509: Uitsluitend afhalen zaterdag van 10 tot 12 Our v.m. Geen spreekuur Maandag 18 augustus a.s. houdt wethouder G. Schols geen spreek- BRAK aktiviteiten Zendag 8 uur treedt in de Brak aan de Stationsweg op de groep Bots, een Eindhovense groep die kritisch cabaret brengt middels popmuziek. De groep heeft al een elpee op haar naam staan: „Van kwaad tot erger". Jaren geleden kon het gebeuren dat een landmeter-deskundige zwaar bepakt met een rugzak van boer tot boer door een ruilverkavelingsblok trok. In de rugzak bevond zich de ruilverkavelingsboekhouding. Bij 'n belanghebbende aangekomen werden de betreffende gegevens opgediept en met hem doorgenomen. Deze trek tocht vormde alzo een onderdeel van het onderzoek van de Plaatselijke Commissie naar de rechten die in het ruilverkavelingsblok voorkwa men. Door de grote omvang van de mo derne ruilverkavelingsblokken is het onderzoek op die manier niet meer mcgelijk. Maar toch rust op de Plaat selijke Commissie nog steeds de op gave „een zo volledig mogelijke lijst van de rechthebbenden met vermel ding van de aard en de omvang van ieders recht" op te maken. Er kunnen natuurlijk erg veel ge gevens aan de kadastrale boekhou ding worden ontleend. En dat gebeurt ook: de ruilverka velingsboekhouding is in eerste aan leg een tweelingbroer van de ka dastrale boekhouding. Maar door allerei oorzaken zullen er meer rechten bestaan dan uit de kadastrale gegevens is af te leiden, b.v. door niet-beschreven eigen domsoverdrachten, vererving, het ontstaan (zonder akte-van erfdienst baarheden, enz. De ruilverkavelingsboekhouding wordt door ambtenaren van de Ka dastrale Ruilverkavelingsdienst zeer nauwkeurig doorzocht en allerlei onwaarschijnlijke en twijfelachtige punten worden eruit gelicht. Deze vraagpunten worden aan de Plaat selijke Commissie voorgelegd, die be slist of en wat er veranderd moet werden. Na dit onderzoek zal de in houd van de ruilverkavelingsboek houding er op verschillende punten al anders uitzien dan de gewone re gisters van het Kadaster. De Plaatselijke Commissie besluit tot die veranderingen om te bereiken ik de bank voor iedereen dat de gedurende de ruilverkaveling te gebruiken boekhouding zo goed mcgelijk overeenkomt met de wer kelijkheid. Belanghebbenden die het niet eens zijn met de resultaten van dit onderzoek kunnen t.z.t. nè de tervisielegging van de resultaten er van (de zgn. lijst van rechthebben den) bezwaren indienen. Het onderzoek van de Commissie, voor zover het gebaseerd is op de kadastrale gegevens betreft tenaam stellingen, erfdienstbaarheden plus enkele andere rechten en hypothe ken. Met name de verzameling erf dienstbaarheden kan hierbij onvol ledig zijn. Als een belanghebbende meent dat een voor hem belangrijke erfdienstbaarheid op de lijst van rechthebbenden ontbreekt, dan kan hij of zij dus t.z.t. daartegen bezwaar maken. Een andere mogelijkheid is, dat een belanghebbende, die meent dat op zijn perceel een erfdienst baarheid rust, die nu al opgeeft (schriftelijk) aan de Plaatselijke Commissie. Maar wat is nu een erfdienstbaar heid? Op zichzelf kan daarover een heel opstel worden geschreven. Maar een paar voorbeelden zullen vol doende zijn: recht van overpad, recht van uitzicht, recht van water afvoer, gootrecht. Eigenaren van huispercelen zijn misschien van mening dat de ruil verkaveling hen niet aangaat. Maar juist bij huispercelen kunnen deze erfdienstbaarheden voorkomen. Andere rechten, die de Plaatse lijke Commissie niet uit de kadas trale boekhouding kan halen zijn de oude zakelijke rechten die al beston den voordat het Burgerlijk Wetboek in 1838 werd ingevoerd. Dit zijn bij voorbeeld plantrechten, roggepacht, molenrechten, naweiderecht. Ook dit soort rechten moeten door de belanghebbenden zelf worden aangemeld. Belanghebbenden in de ruilverka- v eling „Overloon-Merselo" die me nen een erfdienstbaarheid of een oud zakelijk recht te moeten aanmelden kunnen dit schriftelijk doen tot 1 oktober 1975 bij het secretariaat, Lollebeekweg 10 te Castenray. Na deze datum gaat de Commissie beginnen met het samenstellen van de lijst van rechthebbenden. Om daarna er nog veranderingen in te laten aanbrengen moet men wachten op de bezwarentermijn na de terinzage legging van de lijst Het is van veel belang dat de lijst van rechthebbenden inderdaad zo volledig mogelijk is, want rechten die tenslotte niet op de lijst voor komen zullen in de toekomst verval len. Pro Ecclesia et Pontifice Heden donderdag kon oud-deken Loonen aan zijn trouwe huishoud ster mej. May Roy en de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pon tifice uitreiken, op de dag dat ze voor 25 jaren bij hem in dienst trad. De in Heer geboren onderscheide ne heeft zich sinds 1932 nuttig ge maakt op het sekretariaat van het vrouwelijk jeugdwerk in Nuth en Meerssen. In 1938 heeft zij. veel kampwerk gedaan t.b.v. het manne lijk jeugdwerk, maar voelde zich la- ret meer aangetrokken tot het huis houdelijk werk en ging toen op ad vies van de deken van Maastricht in dienst bij de daar werkende domi nee. Na enkele jaren ging zij de huishouding doen voor kapelaan Spronk. In 1950 trad zij in dienst bij de toen als pastoor in Genooi fun gerende heer Loonen, met wie ze ook naar Venray kwam. boekhandel van den munchhof is ook dinsdags de gehele dag geopend

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1