Verstoten kinderen vinden onderdak in Huis van Geluk m OPRUIM IIN6 1 0YEN I DE VAKANTIEWET 4163 (bihi) 'ictn/m gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN bij ÈU mag U beslist NIE T missen1 voor iedere werknemer vakantie geregeld Venrays Mannenkoor TELEFOON NOOD VRIJDAG 25 JULI1975 Nr. 30 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Grote hal nieuw projeht van zuster Truus Lemmens Dat tientallen gehandicapte kinderen in de Pakistaanse stad Kara chi sinds enkele jaren een menswaardige toekomst tegemoet kun nen zien en niet langer in de straatgoten van de armenwijk als bedelhonden aan de kost moeten komen is al 36 jaar voor een groot deel te danken aan 't werk van de uit Oostrum afkomstige Zuster Truus Lemmens. In twee door haar gestichte tehuizen, die met financiële hulp van vele Nederlanders en van Memisa ge bouwd werden, biedt ze geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen onderdak. Intussen heeft de 60-jarige zuster Truus Lemmens een derde projekt op haar programma staan. Ze wil in de armenbuurt „Slaughter House" waar 6.500 mensen in krotten en hut ten op elkaar gepakt leven een gro te hal bouwen. In deze hal krijgen de bewoners van de wijk een schuil plaats bij de grote hitte en bij tro pische regens kan ruimte geschapen worden om met elementair onder wijs te beginnen, zullen artsen en verpleegsters spreekuur kunnen houden. Daarnaast kan de hal ook dienen om te feesten als er trouw partijen zijn en als plaats waar de familie bij elkaar komt om de ge bruikelijke zeven dagen een over ledene te betreuren. Het plan komt oorspronkelijk van de Pakistaanse pastoor Gerry D'Souze die daarbij de hulp van zuster Truus heeft ingeroe pen. Omdat Pakistan voor dergelijke projekten geen subsidies verleent, is men ook deze keer weer aangewezen op financiële hulp van buiten. Er is berekend dat de hal met een opper vlakte van 1500 m2 een bedrag van 45.000,gaat kosten. En ook hier bij speelt het thuisfront met de naam „Thuisfront Zuster Lemmen" in Sit- tard een grote rol. Straf van God Penningmeester van het Thuisfront is een broer van zuster Lemmens. In het voorjaar maakte hij de reis naar Karachi om zijn zus te bezoeken. Over zijn ervaringen in deze stad zegt hij „Ik heb daar grote armoede en veel leed gezien. Melaatsen met stukken van hun benen en handen af, zitten in een kistje met vier wie len eronder en voortgeduwd door 'n familielid, bedelen langs de wegen. Veel kinderen zijn in het tehuis van mijn zus zo van de straat binnenge bracht. Een kind werd gevonden in een goederenwagon. Anderen hadden in hokjes gezeten en aten met hun mond uit het bord zoals een dier. Veel ervan zijn blij vend invalide door de mishandelin gen die zij als ongewenst heb ben ondergaan". In deze armoed is het lot van geestelijk gehandicapte kinderen het zwaarst. Ze worden beschouwd als een straf van God en gewoon op straat gezet of in een hokje verbor gen. Waterhoos ontlaadde zich boven Venray Met name Venray-kom en Leunen werd vrijdagmorgen geconfronteerd met een ongekende hoeveelheid he melwater wat in korte tijd boven dat deel van Venray neerdaalde. De riolering kon dat geweld niet ver werken. Deksels van rioleringen werden omhoog gestuwd en het he melwater moest zijn weg zoeken via de wegen. Daar waar niet snel ge noeg kon worden ingegrepen, stroomde het water in kelders. De overstort van het Brukske kon de wateroverlast nog niet aan, wat tot gevolg had dat het viaduct bij de VenlosewegBrukske onder water kwam te staan tot een hoogte van 25 cm. Het verkeer moest worden omgeleid. Maar ook bij de traditio nele knelpunten als bij de Eeuwige Lente, nabij de schouwburg, de Leunseweg, stond het water weer als vanouds centimeters hoog. Venrays brandweer is de gehele dag in de weer geweest om een twin tigtal ondergelopen kelders leeg te pompen. Personeel van gemeente werken moest worden ingezet om 'n dam aan te leggen nabij het vloei- veld omdat de mogelijkheid aanwe zig was dat het rioolwater een an der weg zou nemen als de gebruike lijke met alle gevolgen van dien o.a. voor Rank Xerox. De Duitse jongeren, gelegen bij het Duits soldatenkerkhof boden zich spontaan aan om hulp te bieden bij de wateroverlast in een school in Venray-kom maar hoe dankbaar men was voor de aangeboden hulp van deze jongeren, het schoolbestuur behoefde van dat aanbod geen ge bruik te maken. Mensonwaardig Voor deze kinderen een menswaar dige oplossing te vinden was voor zuster Truus Lemmens geen een voudige zaak. Zij vond voor haar plannen om een speciaal tehuis voor hen in te richten nauwelijks enige steun in Pakistan. Dat ze haar plan nen uiteindelijk toch kon uitvoeren was te danken aan de steun van het thuisfront en aan heel wat Neder landers die door Willem Duys via de beeldbuis met haar konden ken nismaken. Deze uitzending vond plaats in september 1971 tijdens een korte vakantie in Nederland. Het was de derde keer dat zuster Truus Lemmens, gedurende 35 jaar in Pa kistan, haar vaderland terug zag. In Pakistan is zij lid van een in heemse congregatie die in 1937 door hara oudste, en in 1942 overleden broer Salesius Lemmens O.F.M. werd gesticht. In de eerste jaren hield zij zich voornamelijk bezig met kraam- verpleging en later kwam. zorg voor melaatsen en onderwijs aan de arm- sten der armen aan de beurt. Noodkreet In 1972 had ze de financiën bij el kaar voor het eerste en tot nu toe enige tehuis voor geestelijk gehandi capten in heel Pakistan. De officiële opening van het ,Huis van Geluk" werd verricht door de Nederlandse consul in Karachi. In dit huis nam zuster Lemmens echter ook licha melijk gehandicapte kinderen op, maar het bleek al spoedig onmoge lijk om beide groepen in één woning onder te brengen. Voor deze laatste groep kocht ze eind 1973 een groot gebouw, bracht erin de nodige voor zieningen aan en zo konden de eerste kinderen er hun intrek ne men. Momenteel is zuster Lemmens bezig dit huis van een etage en een nieuwe vleugel te voorzien. Het belangrijkste is echter dat er zo spoedig mogelijk met de bouw van de grote hal begonnen kan wor den. Zuster Lemmens is daarvoor hele maal aangewezen op steun uit Ne derland. Wie haar noodkreet met gif ten wil beantwoorden kan daarvoor terecht bij de „Stichting Thuisfront Zuster Lemmens, Chr. Kisselsstraat 10 in Sittard, gironummer 103.99.27 van de Rabobank in Sittard met ver melding „Zuster Lemmens". Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis hun besluit van 16 juli 1975, no. 1217 waarbij in verband met de re constructie van de Timmermanns- weg, tussen de Paardekopweg en de grens met de gemeente Horst; no. 1216 waarbij in verband met de reconstructie van het wegdek van de Mgr. Hanssenstraat te Oostrum; no. 1214 waarbij in verband met de aanleg van riolering en de ver nieuwing van de bestrating van de Matthiasstraat te Castenray de vol gende verkeersmaatregelen zijn ge nomen: I. met ingang van 28 juli 1975, gedurende een periode van onge veer vier weken of zoveel korter of langer als zulks in verband met het gereedkomen van de werkzaam heden mogelijke resp. noodzakelijk is, door plaatsing van borden 11 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens genoemde straten te sluiten voor behalvealle verkeer in beide richtin gen behalve voor voetgangers; II. ontheffing te verlenen van de onder I genoemde verkeersmaatre gel ten behoeve van bestuurders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen, bespannen en onbespannen wagens: a. indien zij woonachtig zijn of hun bedrijf uitoefenen aan het ge deelte van de weg waarvoor de verkeersmaatregel geldt en die of dat bedrijf niet op andere wij ze met het door hen bestuurde voertuig kan worden bereikt; b. die het voertuig besturen in op dracht of met toestemming van de onder a. bedoelde personen en onder ten aanzien van aan die personen gestelde voorwaarden; c. indien aangetoond kan worden of aannemelijk wordt gemaakt, dat zij gedurende de .tijd dat de onder punt 1 genoemde maatregel geldt gebruik moeten maken van het afgesloten weggedeelte voor het laden, lossen of de uitvoering van de werkzaamheden op andere wijze niet kan plaatshebben. III. dat van de onder punt II ge noemde ontheffingen slechts ge bruik mag worden gemaakt voor zover zulks in verband met de uit voering van werkzaamheden aan ge noemde straten en uit een oogpunt van verkeersveiligheid toelaatbaar De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, da tetgen dit besluit beroep kan worden inge steld binnen dertig dagen na de dag waarop het besluit ter openbare ken nis is gebracht aan dat het beroep aan H.M. de Koningin gericht, doch bij de Commissaris der Koningin in gediend moet worden. Venray, 25 juli 1975 Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester A.L.G. Janssen, loco-secretaris Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis hun beslist van 16 juli 1975 nr. 1215, waarbij in verband met bouwwerk zaamheden aan het Cultureel Cen trum de volgende verkeersmaatregel is genomen: met ingang van heden, gedurende de periode dat zulks in verband met de bovengenoemde bouwwerkzaam heden in het belang van het verkeer noodzakelijk is, door plaatsing van borden 49 van bijlage II van het Re glement verkeersregels en verkeers tekens ,het parkeren te verbieden op de zuidzijde van de Deken Thielen- straat. De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, dat tegen dit besluit beroep kan worden inge steld binnen dertig dagen na de dag waarop het besluit ter openbare ken nis is gebracht en dat het beroep aan H.M. de Koningin gericht, doch bij de Commissaris der Koningin in gediend moet worden. Venray, 25 juli 1975 Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester A.L.G. Janssen, loco-secretaris Weer inbraak bij Nelipak Wederom kreeg de verpakkings industrie Nelipak ongewenst bezoek. Nu bedraagt de schade ongeveer 1500 gulden. Door vernieling van ruiten werd toegang verschaft. De drank automaat werd vernield en het aan wezige geld werd meegenomen, als mede rookwaren en een geluidsband. Verder werden nogal wat sloten van laden en kasten vernield. Spekglad wegdek Dat de Langstraat glad is en hoog nodig een andere slijtlaag moet krij gen, werd weer eens duidelijk, toen na een regenbui bij de kruising Langstraat-Pastoor Ruttenstraat, de uit de Pastoor Ruttenstraat komende personenauto, bestuurd door de 68- jarieg A. S. uit Venray afremde om het verkeer wat uit de richting cen trum over de Langstraat komt, voor rang te verlenen. Door het spekglad de wegdek schoof de auto door en botste tegen de personenauto, be stuurd door de 28-jarige mej. W. E., eveneens uit Venray. Maar gelukkig was de snelheid niet groot en bleef het bij lichte materiële schade. U ARTS&NO K'ledingspeciaalzaken voor mannen en jongemannen (v.a. 5 jaar] VENRAY Grotestraat 6a BOXMEER Steenstraat 73 DEURNE De Martinet 17 CUYK K. Molenstraat Onze grootouders zouden een halve eeuw geleden waarschijnlijk niet gedroomd hebben dat het recht op vakantie èn vakantiebijslag nog eens in het Burgerlijk Wetboek en in een aparte wet voor de minimumvakantiebijslag geregeld zouden worden. De vakantie en de wet minimumloon en minimumvakantiebijslag zijn nog geen tien jaar oud, ook al moet gezegd worden dat het recht op betaal de vakantie en vakantiegeld voordien reeds in kollektieve arbeids overeenkomsten was geregeld. Maar vooral werknemers, die niet onder een c.a.o. vielen, stonden erg zwak wat hun aanspraken op betaalde vakantie en vakantiegeld betreft. Nu heeft iedere werk nemer recht op tenminste drie vakantieweken per jaar (vier we ken zelfs .wanneer men jonger is dan 18 jaar) en heeft hij tevens recht op een vakantiebijslag van 7% van het jaarloon. VOOR 2e WERELDOORLOG MAAR 1 WERKWEEK VAKANTIE Het recht op betaalde vakantie be hoort tot de sociale verworvenheden van deze eeuw, maar in feite zou pas na de tweede wereldoorlog dit recht voor iedere werknemer gaan gelden. Vóór de tweede wereldoor log was het recht op betaalde vakan tie volstrekt nog niet algemeen en was het alleen in sommige c.a.o.'s vastgelegd. Koplopers waren de Am sterdamse diamantbewerkers, die al in 1912 een betaalde vakantieweek wisten te bedingen, maar deze groep liep wat arbeidsvoorwaarden betreft steeds voorop en nam in dat opzicht een vrij geprivilegieerde positie in. Pas in de dertiger jaren werd het recht op betaalde vakantie in tal rijke kollektieve arbeidsovereen komsten vastgelegd. De vakantie duur was echter in veruit de mees te gevallen nooit langer dan één week. Een fikse buitenlandse reis kon geen enkele werknemer zich dus permitteren, men had er trouwens ook zelden geld voor. In het begin der vijftiger jaren verkregen alle nederlandse werk nemers het recht op één betaalde vakantieweek. Geschiedde zulks niet op grond van een c.a.o.-bepaling dan werd dit recht verkregen op grond van een loonregeling van het Col lege van Rijksbemiddelaars. Langzamerhand breidde de vakan tieduur zich uit, het eerst voor werk nemers, die onder een c.a.o. vielen. Vóór het einde der vijftiger jaren genoot het overgrote deel van de ne derlandse werknemers reeds een be taalde vakantie van twee weken. In 1966 werd eindelijk de vakantiewet van kracht. Het recht op betaalde vakantie werd dwingend voorge schreven in het Burgerlijk Wetboek. MINIMAAL 3 WEKEN Volgens het B.W. is de werkgever verplicht aan de werknemer over elk jaar dat de dienstbetrekking heeft geduurd vakantie te verle- Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat zij de markt op maandag 4 augustus 1975 wegens de kermis verplaatst hebben naar de Dr. Poelsstraat. In verband met het opbouwen vooraf en opruimen nadien zal de Dr. Poelsstraat op 4 augustus van 02.00 uur tot 14.30 uur voor het rij- verkeer gesloten zijn. Venray, 25 juli 1975. Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester A.L.G. Janssen, loco-secretaris nen gedurende tenminste driemaal het bedongen aantal arbeidsdagen per week. (Jongeren beneden 18 jaar vier werkweken). De wet schrijft alleen een minimale va kantieduur voor. Uiteraard mag de werkgever meer vakantiedagen geven. Wanneer geen loonaanspraak be staat, kunnen normaliter geen va kantierechten worden opgebouwd. Er zijn echter uitzonderingen op de ze regel die in het B.W. uitdrukke lijk worden genoemd. Zo houdt vol gens de wet de arbeider zijn aan spraak op vakantie wanneer hij de bedongen arbeid niet heeft kunnen verrichten wegens ziekte. Ook een werknemer, die voor herhalingsoefe ningen in de militaire dienst moet opkomen, blijft zijn aanspraak op betaalde vakantie behouden. Jeugdige arbeiders behouden vol gens de wet hun aanspraak op va kantie over de tijd, welke zij beste den aan het volgen van onderricht waartoe zij krachtens de wet door de werkgever in de gelegenheid moeten worden gesteld. VAKANTIEBIJSLAG In de wet Minimumloon en Mini mumvakantiebijslag is de vakantie bijslag geregeld. Toen de wet in 1968 werd ingevoerd, kreeg iedere werk nemer recht op tenminste 6% va kantiebijslag van zijn jaarloon. Dit percentage is inmiddels opgetrokken tot 7°/o. Werknemers, die niet meer dan voor een/derde van de normale ar beidsduur plegen te werken (dat komt vooral bij gehuwde, werkende vrouwen nog wel eens voor) vallen niet onder de werkingssfeer van de ze wet. Zij missen het wettelijk recht op vakantiebijslag, al is het in de praktijk gelukkig zo, dat de werk gever veelal wel vakantiegeld aan deze werkkrachten uitkeert. Zij, die korter dan een/derde van de norma le arbeidsduur werken, vallen ech ter wél onder de werkingssfeer van de vakantiewet in het B.W. en heb ben dus wél recht op betaalde va kantie. Die aanspraak op vakantie geldt dan uiteraard naar evenredig heid van de gewerkte periode, zoals het B.W. uitdrukkelijk bepaalt. Het zij nog eens verplicht gesteld: de wet bepaalt alleen waar een werknemer, wat betreft de vakan tieduur en de vakantiebgslag recht op heeft. Ieder beding, waar- bü van de wettelijke voorschrif ten ten nadele van de werknemer wordt afgeweken, is nietig. In de praktijk van alledag is het echter zo, dat het overgrote deel van de werknemers meer vakantiedagen geniet en meer vakantiebijslag toucheert dan het minimum, wel ke de wet dwingend voorschrijft. Wegens vakantie geen repetities tot 7 augustus. 30 juli receptie H. Koenen. Verza melen in uniform om 18.30 uur in café In den Engel. Tropische plant weg Uit de woning van de fam. E. aan de Westsingel werd een zeer kost bare tropische plant gestolen. Hoe dat kon onderzoekt Venrays politie. Bereikbare tijden: Elke werkdag van 9 tot half 11 's morgens en van 7 tot 8 uur 's avonds. De Algemene Hulpdienst kan u in elke situatie hulp bieden. Het is een groep mensen die zich vrijwillig inzet om een oplossing te vinden voor uw moeilijkheden Met wat voor proble men u ook zit, kom er gerust mee over de brug Bel 4163

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5