Een kijkje bij de Pluimveehouderij.... Gemeentesecretaris Hofmans nam afscheid van Meerlo-Wanssum DRUKWERK Duitse jongeren werken op soldatenkerkhof 4163 WEIKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN DE SFEERVOLLE ZAAL LINDERS - V0LLEBERG TIPS VOOR DE VAKANTIE Venrays Mannenkoor TELEFOON NOOD VRIJDAG 18 JULI 1975 Nr. 29 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOO* AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF 8.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 el p«r mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Pure ellende wat de Mob slaat In Venrays fotoboek vertellen we trots dat Venray bijna 1,3 mil joen kippen heeft. Maar het schijnt pure ellende te zijn, want de kg. prijs voor de eieren is de maat voor de rendabiliteit. Krijgt de boer minder dan 2,20 per kg, dan is het huilen met de lamp aan. Wij moeten tot november 1974 teruggaan om zo'n opbrengstprijs te vinden. Trouwens, dat was een uitschieter, want tussen maart en november vorig jaar was de prijs steeds te laag met als treurig dieptepunt 1.58 over juli 1974. Datzelfde dieptepunt werd in mei 1975 óók bereikt. Hoe komt dat? Zijn er soms legkippen te veel? Of eten wij te weinig eieren? Of hapert de uitvoer soms? ALLEMAAL WAAR Al die vragen kunnen met ja be antwoord worden: er zijn te veel kippen, het verbruik daalt en de uit voer, vooral die naar derde landen, gaat met horten en stoten (afhanke lijk van het tijdig beschikbaar zijn van uitvoertoeslagen, de z.g. derde- landenrestituties). De vraag is dus: waarom houdt men in ons land niet wat mindre legkippen? Het ant woord is: dat zou weinig baten, want België houdt thans 17 procent minder dan een jaar geleden en het is er net zo slecht als bij ons. Het is nl. een EEG-kwestie. Frankrijk heeft sterk uitgebreid, Duitsland bleef goed op peil en daardoor staat de westduitse markt onder druk. Op die markt moet ons uitvoeroverschot gespuid worden. Zijn de prijzen daar laag, dan vol gen ze hier nog dezelfde dag, d.w.z. de opbrengstprijzen. In de winkel dalen de prijzen slechts langzaam of weinig. Sinds jaar en dag vechten in de negen EEG-landen allerlei groepjes voor een marktregeling met produk- tiekontingenten voor eeteieren. In Frankrijk is dat de zeer grote C.F.A., de Confédération Frangais de 1'Aviculture. Het standpunt van deze groepen is, dat het pure waan zin is om iets te produceren waar voor egen afzet te vinden is. Je moet produktie en afzet een beetje op el kaar afstemen, dan verdient ieder een zijn brood en de konsument gaat er echt niet van door het behang als eieren het hele jaar door een nor male prijs kosten. Waarom doet men dit dan niet? Dit doet men niet omdat de handel er zich tegen verzet. Prijsbewegingen zijn vaak een bron van inkomsten, omdat men dalende producenten prijzen niet onmiddellijk doorbere kent, maar prijsstijgingen wèl. Dit is gewoon een traditie in de eierhan- del. En voorts is daar het nationale sentiment. LIEVER DOOD DAN REDELIJK Na 1950 kwam de legstapel in vele landen weer wat op peil, nadat in de oorlog de meeste kippen (als graan- eters!) in de pot waren gegaan. Eieren waren duur; je kon per jaar 5-8 gulden op een kip overhouden. Bovendien voltrok zich in Duits land het. Wirtschaftswunder. Daar ontstond een afzetgebied om van te watertanden, want de duitse pluim veehouders liepen 15 jaar achter, thans helaas niet meer Verstandige mensen zeiden, dat je rekening moest houden met de tijd de prdouktie een klein beetje gere guleerd zou moeten hebben. Anders zou je méér verliezen dan je in de goede tijd gewonnen had. Maar de heren van het produktschap en be drijf sschap stopten de vingers in de oren. Zij hielden vol dat voor een exporterend land als Nederland el ke regeling uit den boze was. Toen in 1962 de opbrengstprijs voor eieren daalde tot 1.62 (kostprijs toen 2,wilde men wèl regelen, mits Nederland een extreem grote uitvoer toebedeeld kreeg. Dat weigerde de Bondsrepubliek uiteraard zeer be slist en zo bleef de zaak doorsukke len. Uiteraard kromp onze uitvoer in een tot een fraktie van wat men had kunnen redden door tijdig toegeven. Duizenden pluimveehouders gingen bankroet of werden aan handen en voeten gebonden door kontrakteren- de mengvoederindustrie. Dat laatste verschijnsel is de oorzaak, dat in Ne derland de produktie doorgaat, zelfs al is ze nóg zo verliesgevend. SLACHTKUIKENS NET ZO Behalve een legsektor omvat de pluimveehouderij ook een slachtsek- tcr. Men mest eenden, ganzen, parel hoenders en kalkoenen, maar dat zijn, op de kalkoenen na, hoogst on belangrijke beestjes in vergelijking met het slachtkuiken. Daarvan is Nederland zelfs de grootste expor teur ter wereld. De V.S. produceert wel veel meer, maar kan niet zoveel uitvoeren als wij. De zelfvoorzieningsraad wisselt bij slachtkuikens xan 101-102 procent in de EEG. U ziet, dat een klein ge deelte van de produktie naar derde landen uitgevoerd moet worden, maar dit gaat erg moeilijk. Het ge volg is, dat de markt onder zware druk staat. Wel kent men in Neder land sinds een jaar produktiebeper- kende maatregelen, maar die baten weinig doordat tegelijk het verbruik Meer dan een week werkt reeds de eerste groep Duitse jongeren, hoofd zakelijk afkomstig van het Alumi- niuwerk uit Singeri, op het Duits soldatenkerkhof te Ysselsteyn. Deze uit 17 joingens en 15 meisjes be staande groep heeft voor dit jaar als opgave mee te helpen met de ver plaatsing van grafkruizen. Men staat telkens opnieuw bij dit gebeuren met de grootste bewonde ring voor de inzet van deze jonge ren, die thans 30 jaar na het einde van de tweede wereldoorlog htm va kantie opofferen om op een solda tenkerkhof te gaan werken en om dat te mogen doen nog een bijdrage betalen ook. Het motto van dit jaar van de ak- tie van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge is: „Wat oor log is, dat weet ieder, die op een sol datenkerkhof staat. Wat vrede is we ten degenen die zich over die graven ontmoeten". Vrijdag j.l. werd deze groep ge- inspecteerd door de president van de Volksbund uit Baden Wurten- berg dr. Göbel, die stelde dat een van de opgaven van deze bond is, de jeugd van heden, door het leren uit het verleden; te waarschuwen voor de toekomst. Dr. Göbel was vergezeld van Frau Dr. Peter, Stadratin uit Freiburg, de heren Dutti en W. Gruber van de Volksbund, de redakteur Kiezer van de Sud West Funk en twee redak- teuren van in Baden Wurtenberg verschijnende regionale bladen. Het gezelschap was reeds op inspectie bezoek geweest bij verschillende jongerenkampen in Frankrijk en België en was vol lof voor de inzet van de jongeren op het kerkhof te Ysselsteyn. Dankbaar was men voor de medewerking welke zowel door het ministerie van Defensie als door de Bundeswehr werd gegeven voor dit kamp. Het gezelschap arriveerde erg laat en burgemeester drs. F. Schols en pastoor J. Janssen, Ysselsteyn, moes ten lang wachten voor zij hun gasten konden verwelkomen. Het bleek dat de portefeuille van de leider van het gezelschap in Gent was blijven liggen. Dat was pas be merkt bij het tanken onderweg. Een telefoontje naar Gent bracht de ge lukkige, mededeling dat de porte feuille gevonden was en terug ge haald kon worden. De gasten namen met de Venray- se delegatie deel aan een maaltijd, daalt. Het was in 1973 bijv. 1 kg kip en het daalde vorig jaar tot 6,8 kg. Toch is dat niet de grote oorzaak van de veel te lage prijzen voor de mesters. Nederland telt ongeveer 120 slach terijen waarvan de helft deelneemt aan de uitvoer naar Duitsland. Op de westduitse markt bestaat een moordende wedijver tussen ons, en kele Belgen en de Duitsers zélf. De konsument geniet daarvan, want er is geen vlees dat zo spotgoedkoop is als kip. Enige samenwerking tus sen de slachterijen om niet beneden een bepaalde minimumprijs te leve ren, zou in één klap de hele slacht- sektor gezond maken. Maar die sa menwerking is er niet. Ook hier geldt de slagzin: liever dood dan re delijk. Het ergste is, dat de 2700 mesters in ons land verdeeld zijn: niet ge organiseerd, slecht georganiseerd. Zij zijn niet in staat de slachterijen te dwingen tot redelijke samenwerking. Ook de koöperaties staan machte loos. Tenslote zijn er nog allerlei na tionale maatregelen die de konkur- rentie vervalsen, zoals in Frankrijk. Het is blijkbaar niet op korte ter mijn mogelijk hier orde op zaken te stellen. welke door de koks van de Bundes wehr voortreffelijk werk ws bereid. Vrijdagavond tijdens het kamp vuur werd de voor het Ysselsteynse kamp onmisbare leider Peter Mül- ler uit Plochingen gehuldigd voor zijn 10-jarige inzet aan dergelijke kampen in Frankrijk en Nederland. Dr. Göbel, de president uit Baden Wurtenberg, speldde hem de gouden speld van verdiensten van de Volks bund op. Zowel door de president van de Volksbund als door de organisatie uit Konstanz van de Volksbund werd ons de verzekering gegeven dat ook, indien het kerkhof aan de Duitse Volksbund zal worden over gedragen, de jongerenkampen nor maal doorgang zullen vinden. Ge ruchten als zou dit het laatste kamp zijn, zijn uit de lucht gegrepen. Dr. Göbel verzekerde ons dat voor deelname aan dergelijke kampen in Duitsland nog altijd zo'n grote be langstelling bestaat dat er te weinig plaatsingsmogelijkheden zijn. Afgelopen weekend werd door de deelnemers van het kamp een twee daags bezoek gebracht aan de Rand stad, terwijl ook iedere groep een bezoek brengt aan het nationale oor- logs- en verzetsmuseum in Over- loon. Vrijdag 18 juli vertrekt deze groep maar dezelfde dag komt de tweede groep, nu sportjeugd uit Rems-Murr en Göppingen. De eerste avond zal deze groep een krans leggen bij het Venrayse oorlogsgedenkteken en wordt dan op het Venryase gemeentehuis door burgemeester drs. Schols officieel ontvangen. Daarna is voor deelne mers en genodigden een maaltijd op het kamp te Ysselsteyn. Dit is het twaalfde kamp wat op het Duits soldatenkerkhof door de Volksbund wordt georganiseerd. Meer dan 1000 deelnemers hebben zich in de loop der jaren aktief in gezet op dit kerkhof en een werk zaam aandeel gehad in de verfraai ing. VOOR AL UW VAN DEN MUNCKHOF B.V. Gemeentesecretaris J. N. Hofmans heeft vrijdag afscheid genomen als secretaris van de gemeente Meerlo- Wanssum. Het afscheidsfeest werd gehouden in zaal Het Brugeind, wat voor die gelegenheid diende als raadszaal der gemeente. zal blijven terugdenken aan mijn periode in Meerlo-Wanssum. Ik heb steeds gemeend mijn plicht te heb ben gedaan en voor de fouten, on bewust gedaan, of aan hen die me nen dat zij door mij tekort zijn ge daan vraag ik juist op deze plaats mijn excuses", aldus de heer Hof mans in zijn afscheidswoord. Na de buitengewone raadszitting werd de gelegenheid geboden per soonlijk afscheid te nemen, terwijl later op de avond de gehele burgerij de kans kreeg. Bij die gelegenheid kon de nog aanwezige nieuwe werk gever van de heer Hofmans, burge meester Hennekens uit Cuyk erva ren welke plaats zijn rechterhand in die 7 jaar heeft weten in te nemen. Want zeer velen kwamen afscheid nemen en de heer Hofmans had vele cadeaux in ontvangst te nemen. Op 4 augustus zal hij in tegen stelling tot andere berichten tot gemeentesecretaris van Cuyk wor den geïnstalleerd, in de raadsverga dering welke om 7 uur 's avonds aanvangt. De heer Hofmans, die vergezeld was van zijn echtgenote en twee kinderen, trof daar de raad der ge meente Meerlo-Wanssum aan waar van alleen de heer Aerts ontbrak (deze was verhinderd omdat zijn dochter juist die middag haar doc toraal examen moest afleggen). Ver schillende raadsleden waren verge zeld van hun echtgenotes, terwijl uiteraard het gemeentepersoneel, vrijwel voltallig aanwezig was. Burgemeester drs. Dittrich kon in zijn openingswoord ook burgemees ter Hennekens van Cuyk begroeten. Hij ging de verdiensten van de scheidende sekretaris na, welke op 23 oktober 1967 met algemene stem men tot secretaris van de gemeen te Meerlo benoemd was als opvolger van secretaris Noy, die meer dan 40 jaar dit ambt op voortreffelijke wij ze had uitgevoerd. Bij zijn installatie had de raadsvoorzitter de wens uit gesproken dat dit een benoeming voor het leven zou mogen zijn, een wens welke niet in vervulling is ge gaan. Maar zijn beloften van stand vastigheid en trouw was de schei dende secretaris wel nagekomen. Hij was een steun en stut voor het college en een vraagbaak voor de raad en getuigde graag dat de schei dende secretaris de belangen van de gemeente op waarlijk voortreffelijke wijze heeft behartigd. Zijn enthou siaste inzet was kenmerkend voor zijn persoon en zijn humor had hem nooit verlaten. Het was voor de ge meente een troost dat alleen het feit dt hij een nog grotere gemeente wil de helpen de aanleiding was geweest afscheid te nemen van Meerlo- Wanssum, dat een goede leerschool is. geweest. Namens het gemeentebestuur en namens de raad mocht de raads voorzitter hem enkele delen van een encyclopedie aanbieden. Namens de fractie Meerlo-Wans sum en Blitterswijck sprak de heer Holl zijn dank uit voor de inzet, de kennis en houding ten opzichte van de raad, waarbij het joviaal en vriendschppelijk optreden van de heer Hofmans kenmerkend was. De heer P. Hendriks deed dat na mens de fraktie Swolgen-Tienray en Geysteren. Hij bracht vooral in her innering de zware opgave om als op volger van de heer Noy te moeten aantreden. Hij kon nu 7 later, getui gen dat de heer Hofmans daarin ten volle is geslaagd en voor iedereen klaar stond in de mooiste gemeen te van Noord-Limburg. De heer Jacobs wees als voorzit ter van de personeelsvereniging op de goede eigenschappen van de scheidende secretaris, die het perso neel van hoog tot laag steeds bleek te kunnen verstaan en te begrijpen. De takt van het overbrengen van be sluiten, het nemen van intiatieven en het doordrammen waren even eens kenmerkende eigenschappen. SCHEIDENDE SECRETARIS „Aan het einde van mijn loopbaan bij de gemeente Meerlo-Wanssum zijn vele woorden van lof aan mijn adres uitgesproken. Woorden welke misschien goedgemeend, maar niet eerlijk zijn omdat ik mijn werk, hoe clan ook, niet zou hebben kunnen vervullen als ik niet de medewer king had gehad van allen van hoog tot laag. Met gemengde gevoelens neem ik afscheid, maar dankbaarheid ovreheerst bij dit afscheid. De ver houdingen waren goed zowel met het college als met de raad en het personeel. U hebt mij de kansen ge geven mijn opvattingen van het se cretarisschap uit te dragen. Het was voor mij een eer metU en naast U te mogen werken. Ik heb niets meer dan mijn plicht gedaan. Ik verzeker U dat ik steeds VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN s.v.p. Stationsweg 147 - Venray - tel. 1510 Uw sieraden, geld en waardevolle artikelen kunt u beter niet in het onbewoonde huis achterlaten; breng ze veilig onder dak bij familie of bank. Sluit de overgordijnen niet tijdens uw afwezigheid. U voorkomt er mee dat men uw huis voor onbewoond aanziet Vergeet vooral niet de hoofdkraan van het gas dicht te draaien. De hoofdschakelaar van het licht draait u om en ook de stoppen draait u los; dat voorkomt kortsluiting. Spanjoletten draait u stevig dicht, alle deuren sluit u met zorg en na tuurlijk vergeet u de kelder- en wc- raampjes niet. Het valraam in uw keuken moet ook gesloten worden. Sluit de hoofdkraan van uw water leiding goed af, maar leg een brief je op een goed zichtbare plaats in uw huis, waarop vermeld staat waar zich de hoofdkraan bevindt. Denkt u er aan alle etensresten zorgvuldig te verwijderen, want mui zen en ratten zijn liefhebbers; ze we ten de weg om hun voedsel te vin den door alles stuk te knagen indien zij ruiken dat er iets van hun gading aanwezig is. En laat de deur van de „schone" koelkast open om schimmel en/of muffe lucht te voor komen. Vergeet niet uw passen, kaartjes enz. mee te nemen en breng de huissleutel bij de buren, de politie of bij familie. Slingerend over de weg Bij een inhaalmanoeuvre op de Deumeseweg werd de personenauto, bestuurd door M. v. M. uit Tegelen geramd. De inhaler reed namelijk slingerend over de weg en veroor zaakte zo de botsing. Zonder zijn identiteit bekend te maken reed de auto slingerend verder. De Tegele naar zit met de brokken tenzij het de politie mag gelukken deze weg- piraat te achterhalen. Wegens vakantie is de eerstvolgen de repetitieW op donderdag 7 aug. Op 30 juli treedt ons lid Henk Koenen in 't huwelijksbootje, waar bij 't koor 's avonds tijdens de re ceptie natuurlijk acte de presence geeft. Verzamelen om 18.30 uur in unifrom bij „Den Engel". Bereikbare tijden: Elke werkdag van 9 tot half 11 's morgens en van 7 tot 8 uur 's avonds. De Algemene Hulpdienst kan u in elke situatie hulp bieden. Het is een groep mensen die zich vrijwillig inzet om een oplossing te vinden voor uw moeilijkheden Met wat voor proble men u ook zit, kom er gerust mee over de brug Bel 4163 opruiming pijqmo may li niet missen

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5