VOORUITZICHTEN VENRAYS WERKLOOSHEID in tweede halfjaar Politierechter pantalons pakken jurkjes overgooiers tshirts truien rokjes blouses v/i Mï d. MUNCKHOF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 'I f v A' TUINFEESTEN IN WANSSUM Barbecue, ballonwedstrijden, orgelmuziek is ooh dinsdags de gehele dag geopend VRIJDAG 18 JULI 1975 Nr. 29 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 cl per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Terwyl de bouwvakkers al met vakantie zyn en ook de rest van Venray profiteert van het zomerse weer, is het misschien wat moeilijk om vooruit te zien naar de tweede helft van dit jaar. Toch zal juist in die helft gepoogd moeten worden de in de eer ste helft zo duidelijk geworden werkloosheid minstens te tempe ren. Of dat lukken zal In ieder geval mag Venray niet klagen over de steun, welke van rijkswege aan dit pogen wordt gege ven. Wie een kijkje gaat nemen in- Jerusalem ziet daar langzaam maar zeker een pensionaat omgevormd worden tot een modern gemeente- kantoor met representatieve gedeel ten, waarop anderen t.z.t. jaloers zullen zijn. En de wegversperringen rond de schouwburg en met name de afslui ting van de Jan Hensensstraat toont aan dat na de bouwvakvakantie ook de renovering van de schouwburg aan bod komt, zodat in die hoek van het centrum de bouwaktiviteit groot zal zijn, ook de nieuwe Rabobank intussen zijn basisvorm al gekregen heeft. Of dit najaar nog begonnen kan worden aan het winkelcentrum in Brukske met annex 3 flatgebouwen, is nog niet helemaal duidelijk. Maar in datzelfde Brukske wordt driftig gebouwd in de woningbouw en bij de afsluiting van dit jaar kan ver wacht worden dat het grootste ge deelte van Brukske 2, zowel binnen als buiten de ring, volgebouwd zal zijn. Datzelfde kan gezegd worden van Veltum 2, waar met name in Kulut 1 ook al weer volop bouwaktiviteit te bespeuren, is. Dsekundigen menen, gezien de or derportefeuille van de voornaamste bouwbedrijven in Venray de bouw inderdaad zal gaan aantrekken, te meer waar b.v. in Ysselsteyn en Hei de ook de bouw van bejaardenwo ningen ook de kleinere bedrijven wat meer armslag zullen gaan geven, voor zover particuliere bouw daar niet voor zorgt. WEGENBOUW Teleurstellend wordt ondervonden dat in het kader van de wegenbouw men nog van provinciale zijde niet wordt begonnen met de aanleg van de viaducten, die nodig zijn voor de doortrekking van de provincialeweg Venlo-Maashees. Men verwacht ech ter in de tweede helft van dit jaar het startsein voor deze doortrekking. Eens te meer omdat de verbreding van de Maasheseweg tot aan het snijpunt met deze genoemde door trekking ook op het programma staat en reeds aanbesteed is. Of daarbij nog een tweede fietspad kan komen langs de oude weg van Venray naar Horst staat nog in de sterren. Zou men van provinciale kant lie ver wat meer aktiviteiten gezien hebben Venray zelf heeft met de zgn. Polakgelden wel een omnieus wegenbouwprogramma op tafel ge legd. Naas de straten in de verschil lende bestemmingsplnnen, ligt er 't plan om de Zuidsingel door te trek ken naar de Westsingel en meteen de verbetering van de Langstraat. Dat daarbij ook de eerste ringweg rond het centrum op de hoek Lang straat - Past. Ruttenstraat - Paters-, laan aan de orde komt, zal voor die zuid-oost hoek van het centrum de nodige wegenbouwaktiviteiten mee brengen. De aanleg van de Henri Dunant- straat, de nieuwe Stationsweg uit Brukske, is de raad al gepasseerd. Nu vandaag begonnen wordt met de sloop van het oude stationsge bouw en de vervanging daarvan door een nieuw moderner en doelmatiger moet ook deze nieuwe en recht streekse verbinding zorgen voor een snellere bereikbaarheid van de „sta tie". Doch ook hier niet alleen aktivi teiten in het centrum van Venray. Voor Ysselsteyn staat de aanleg van de Timmermannsweg als een van de lang op het verlanglijstje staande wensen op het punt verwezenlijkt te worden. En naast de verschillende werken in de ruilverkaveling O ver- loonMerselo staat daar verder een betere verbinding van Merselo met Overloon tot in Merselo-kom toe op de laatste raadsagenda. Ook hier dus zijn nog allerlei aktiviteiten te ver wachten. OP DE ACHTERGROND blijft echter de gedachte hangen, dat weliswaar veel in de komende tijd verwezenlijkt wordt, doch dat dit wellicht de strukturele werkloos heid zowel op het gebied van de bouw als van de wegenbouw niet zal opheffen. Als al die miljoenen be steed zijn, wat dan. Dan zal blijken dat het aantal bouwvakers te groot is en blijft en dat ook voor een aantal mensen, dat nu werkt in de wegenbouw weer geen werk te vinden zal zijn. In tegenstelling tot wat voor de jeugd gebeurt, waar een stuurgroep in deze regio deze verschijnselen reeds vroegtijdig signaleert en poogt oplossingen te vinden in samenwer king met de overheid ,doet men aan het probleem voor de oudere werk nemers niets anders dan uitkijken nar de volgende miljoenen-dans, om te kijken, wat we daarvan binnen kunnen krijgen, om de problemen verder op te schuiven. We zijn het er mee eens als men zegt dat dit geen specifiek Venrays probleem is, doch dat vele gemeen ten dat in Noord Limburg hierop kunnen wijzen, maar we ergeren ons van de andere kant als we in een rondschrijven van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Limburg de om- scholing naar de bouwnijverheid hoog in het, vaandel blijft schrijven, of men daar uitgesproken nooit ge hoord heeft van een langzaam drei gend overschot van bouwvakkers. Dat is het paard achter de wagen spannen We dachten dat het grote probleem van dit ogenblik is mensen aan werk te helpen, maar aan het werk houden is een veel grotere opgave. En met alles wat op dit moment ge daan wordt om mensen te helpen, wordt o.i. vergeten dat het probleem werk houden ook nog om oplossing vraagt. i GROOT PROBLEEM We kunnen ons voorstellen dat met de vakantie in zicht of op va kantie ,dit bepaald geen prettig pro bleem is, dat we nu aansnijden. Maar het is duidelijk, dat we een heel andere tijd meemaken, dan vijf, zes jaren geleden, toen er in deze regio voor vrijwel iedereen werk te vinden was en de arbeidsmarkt konstant onder spanning stond. We worden nu weer gekonfron- teerd met werkloosheid. Een werk loosheid, welke van strukturele aard is en een hardnekkig karakter ver toont. We worden nu gekonfronteerd met het feit dat in de komende ja ren wellicht de doelstelling „werk voor iedereen" niet meer waar ge maakt kan worden en dat de niet- aktieve beroepsbevolking in omvang zal toenemen. Dat is dachten we al duide lijk te merken uit het feit dat met name de jongeren maar uiterst moei lijk aan de slag kunnen. We hebben in Venr&y dat pro bleem voor en na de oorlog in al zijn bitterheid leren kennen, al schijnen velen dat vergeten zijn. Honderden van onze mensen zijn geëvacueerd naar de vreemde, om daar werk te zoeken, dat hier niet te vinden was. Duizenden hebben in de Peel ge staan om die te ontginninen en zo doende nog een paar centen te kun nen verdienen. En het beeld dat werklozen in een rij voor de arbeidsbeurs stonden om een bus vlees te kunnen kopen op hun stempelkaart, zal menig oudere onders ons zich nog wel kunnen her inneren. Onder het motto: „dat nooit meer.zijn we toen met behulp van de overheid gaan industrialise ren. En na een uiterst moeizaam be gin, is dat dan eindelijk gelukt en wel in die mate, dat het geen einde meer scheen te nemenDat ein de is sneller gekomen dan verwacht. Er is geen Peel meer te ontginnen en de bussen vlees zijn goddank niet meer nodig. Maar het houdt wel in dat we de maatregel, welke van regeringswege speciaal voor Venray als te stimu leren kern is genomen, zullen moe ten aangrijpen om te komen tot werkverruiming voor deze hele re gio. Het houdt wel in dat de noodzaak van om-, her- en bijscholing bepeilt moet worden, alsmede de heroriën tering van het onderwijsbeleid. Niet bepaald een zaak voor Venray al leen, maar dat is de jeugdwerkloos heid ook niet en toch weet men hier met initiatieven te komen. Dat houdt ook in een verbetering van arbeidsomstandigheden in be paalde bedrijven en bedrijfstakken, waarvoor gelukkig thans subsidies beschikbaar komen. MENTALITEITSVERANDERING Nochtans kan niet worden ver wacht, dat er zo'n effektief instru mentarium kan worden ontworpen, dat de werkloosheid tot zeer kleine proporties zal worden teruggedron gen. Wij moeten leren leven met de realiteit, dat de niet-aktieve beroeps bevolking in de komende jaren zal groeien .Niet alleen doordat het aan tal werklozen hoger zal zijn dan in de afgelopen tien jaar, maar ook omdat het aantal minder-validen, die van de WAO trekken, zich aan zienlijk zal uitbreiden. Op dit mo ment zijn er onder de beroepsbe volking (15-65 jaar) in Nederland reeds zo'n kleine 220.000 werklozen en bijna 300.000 WAO-ers. In een samenleving, die aan ar beid en produktie een centrale plaats in het maatschappelijk bestel toe deelt, hebben deze mensen het vaak extra moeilijk. Zij voelen zich maat schappelijk uitgerangeerd en vinden dat zij er eigenlijk niet meer bij horen. In dit opzicht doet de noodzaak van een mentaliteitsverandering zich gevoelen. Iemand die werkloos is ge worden of door ziekte of invaliditeit niet meer kan werken, is zeker niet een „asociale", enkel en alleen om dat hij, veelal buiten zijn schuld, geen werk heeft. Als we deze men sen echter om die reden uitstoten, dan werken we het zelf in de hand dat zij maatschappelijk onvoldoende gaan funktioneren. Nu de doelstel ling van volledige werkgelegenheid vermoedelijk niet kan worden ge handhaafd, doen we er met zijn allen goed aan ons eens te bezinnen op deze problemen en niet te vlug met de beginselen van de ouderwetse arbeidsethos te zwaaien. v t\ f Het komende weekend 19 en 20 juli staat Wanssum in het teken van de tuinfeesten. In verband met het bijzonder groot aantal toeristen en vakantiegfangers is opzettelijk dit weekend gekozen. Zaterdag 19 juli worden de festivi teiten geopend op het prachtige ter rein achter de kerk, waar de vele forse bomen beschutting bieden te gen zon en regen. De Eikenhof-kapel uit Oostrum verzorgt vanaf 19.30 uur de muziek met eventueel aanvulling van me chanische muziek. Op het terrein is een grote wijn bar ingericht, waarbij nog aange bouwd een schiet- en een werptent, waar een gokje te wagen valt voor een gratis fles wijn. Maar niet al leen aan de dranklustigen is gedacht, ook de barbecue funktioneert. Een heerlijk stukje aan het spit gebraden vers vlees wil er wel in. Zondag 20 juli om 11.00 Friih- schoppen met muzikale medewer king van de Meulenbèker muzikan ten. Om 15.00 uur wordt de jeugd verwacht voor een grote ballonwed strijd op het kerkplein. Hiervoor zijn prijzen uitgeloofd van 25,15, en 10,Ook tijdens deze onder delen van het tuinfeest zijn de ove rige attrakties open en de speciale aandacht wordt zeker opgeëist door de originele orgeldraaier Piet Huys uit Sevennm. Van 15.00 tot 17.00 uur èn van 19.30 tot 22.30 uur zal dit „pirement" een ongekende hoeveel heid populaire liedjes brengen. Dus zondag a.s. vanaf 11.00 uur v.m. doorlopende feestelijkheden in de grote tuin achter de Kerk en al leen bij heel ongunstig weer worden de festiviteiten verplaatst naar het gemeenschapshuis. Mevr. Veldpaus, Mozartstraat 71 in Venray won in een slagzinnenwed- stryd van Peugeot een Peugeot rijwiel dat door de plaatselijke dealer: rijwielhandel Poels aan haar werd overhandigd. Bejaarde mensen zijn gewoonlijk het grote voorbeeld voor jeugd en jongeren. Ze hebben een werkzaam leven achter de rug, de levenserva ring staat op hun gezichten gegroefd en het zilverwitte haar geeft hun iets patriarchaals, waarvoor zelfs de jeugd een bepaalde eerbied weet op te brengen. Als dan zo gegroefde en bezilver- de, gebogen en gekromde bejaarde naar voren schuifelt als zijn naam wat bars door de deurwarder is af geroepen, dan schrikt uw verslagge ver uit zijn dommel in de hete zaal, want zo'n bejaarden horen niet tot de gewone klanten van de politie rechter. En dan hoor je met stijgende ver bazing, dat deze bejaarde, in vereni ging met anderen nog liefst, een nog oudere man hebben doen vallen, waardoor deze „pijnlijk werd aan gedaan" zoals dat machtig mooi in de aanklacht is verwoord. Dan wordt zelfs een politierechter nieuwsgierig en op zijn beurt vraagt ie dan bars: „wat er toch wel aan de hand was. En stotterend vertelt dan de wat gebogen beschuldigde, die als maar rooier wordt, waardoor zijn zilver- grijzen haren nog meer op een au reool gaan lijken, hoe in lente-stem ming ook oude mannetjes wel eens domme dingen kunnen doen. „Ja ziet u, eerwaarde, we zaten in het zonnejte op de bankJan, Helm, Thijs en ikke.... En daar mede was de bank dan ook wel vol, as je tenminste fatsoenlik bij de pijp en tabak in je zakken wou komen. En toen kwam Sjarel er an. Die had- de we er liever niet bij, want ie is wat doof en je moet dan altijd zo hard roepen. Daar wor je zo moe van Maar Sjarel bleek er zich niets van aan te trekken, dat de bank feite lijk al vol was. Hij meende dattie er no g best bij kon en hun protesten dat er geen plaats meer was, ver stond hij niet. Hij ging op het hoek je zitten, zette zijn wandelstok tus sen de benen en zat in hetzelfde lentezonnetje als de rest. Daar zaten op dat moment dik tweehonderd ja ren op een gemeentelijke bank, 80 daarvan waren doof en de rest had een beetje de pest in, omdat ze nu niet goed meer in hun broekzakken konden komen, voor een pijp of een lucifer Die rest met de lente in d'r kop elkaar eens aangekeken, voelde zich opeens weer jong en der daden machtig en zijn feitelijk zonder een woord te zeggen aan het wringen en duwen geslagen. Er zou en er moest meer plaats komen op dat ge meentelijk bankje, waar zij in alle rust en vree het eerste zaten. Sjarel heeft eens verstoord omgekeken naar dat gewring en geduw naast hem, maar de gemeentelijke bank werd er niet groter van, alleen de plaats van Sjarel kleiner .IWW'll „Eerwaarde ik weet eerlik nie hoe het kwam, maar ineens kreeg ik van die anderen zo'n douw dat ik Sja rel, die naast me zat, van de bank wiptebekende eerlijk de zil vergrijze, maar wel rode bejaarde, die onder het verhaal nog meer ge bogen scheen, dan toen hij binnen schuifelde. Sjarel is akelig terecht gekomen op een stuk of wat spitse keien en ook zijn bril was naar de filistijnen. „Hij had wel wat kunnen breken, met die stok tussen zijn benen konstateerde gemeen de Officier. „Nië, dat is gelukkig nie gebeurd", schrok de beschuldigde, die hieraan schijnbaar helemaal niet gedacht had. O schande, de politie is in het be jaardenhuis geweest, want Sjarel wilde recht voor onrecht. Anderen mochten dan zijn gevraagd wel eens moe geweest zijn, hij was het moe, door 4 andere bejaarden in zijn waardigheid als bejaarde, nu als de eerste de beste snotneus behandeld te worden. En aangezien de beslis sende duw gekomen was van onze man, moest hij voo r de politierech ter verschijnen. Sjarel wenste zijn recht en kreeg het, al was diezelfde rechter blij dat door de eerlijke be kentenis van de beschuldigde geluk kig de getuigen van de dove Sjarel niet nodig was. Het was toch al warm genoeg. Ja, de bril had Sjarel op hun kosten kunnen laten maken. De ontvellingen aan zijn bips waren door de zuster van het Groene Kruis liefdevol de wereld uitgeholpen en bleef nu alleen over de rekening voor het duwen. Dat werd met het oog op de A.O.W. en de deelbaar heid door 4 „want die andere deugnieten moet ook maar betalen" bitste de Officier 40, Maar de sympathie van de hele zaal was voor de beklagde, dat was wel duidelijk. Maar dove Sjarel had zijn recht BOEKHANDEL Grotestraat 28 Venray bij Bambino halue prijzen

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1