Pachtregistratie van start Uit de vergadering van de Rayon-Commissie Raadsvergadering Meerlo-Wanssum 13,14 en 15 juni D.S.V.-weekend in Venray Cttmns Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Armbanden in ecl\t zilveï~ VRIJDAG 13 JUNI 1975 Nr. 24 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR Al. UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Ruilverkaveling Overloon-Merselo Het is ons allemaal bekend dat over ruilverkaveling veel wordt ge schreven. Soms door officiële instanties en soms door particulieren. Maar één van de eerste officiële mededelingen die een Plaatselijke (Ruilverkavelings-) Commissie doet, betreft Pachtregistratie. Er wordt dan door middel van advertenties bekend gemaakt dat de gelegenheid bestaat om pachtover eenkomsten in de ruilverkavelings administratie te laten opnemn. Nu kan het voorkomen dat ie mand een advertentie over 't hoofd ziet, daarom wordt de kennisgeving voor alle zekerheid ook nog op de gemeentelijke publicatieborden aan geplakt. Bovendien wordt ook tij dens voorlichtingsdagen aan deze pachtregistratie zoveel mogelijk ruchtbaarheid gegeven. Waar is deze registratie nu yoor nodig? Globaal de helft van de opper vlakte cultuurgrond in ons land wordt in pacht geëxploiteerd. Het is dus een logische zaak dat bij het ontwikkelen van een ruilverkave lingsplan met de belangen van deze grote groep grondgebruikers reke ning wordt gehouden. Hierbij doet zich helaas 'n groot probleem voor. In ons land bestaat geen sluitende administratie op. de pacht; we kennen die bijvoorbeeld wel in verband met de eigendom; het Kadaster. Daarom moet er per ruilverkaveling een aparte pacht- boekhouding worden aangelegd. De gègevens daarvoor zullen de be langhebbenden zelf evenwel moe ten leveren. Een andere bron is er jammer' genoeg niet. In de ruilverkavelingswet 1954 is bepaald dat belangrijke artikelen, die betrekking hebben op de eige naren, ook kunnen gelden voor pachters. Zo bijvoorbeeld het artikel over het recht op toedeling. Hierin is te vinden de omschrij ving van het recht op een toekom- sige toedeling. Deze wordt berekent aan de hand van de (ruilverkavelings-) schat tingswaarde van de ingebrachte percelen, minus een (kleine) aftrek. Deze aftrek hangt samen met de schattingswaarde van de grond die nodig is voor openbare wegen en waterlopen en voor het toedelen van bepaalde kavels aan openbare lichamen, (b.v. Rijk, gemeente). Prachtige sieraden in zilver. De grote schakelnnotieven staan vrolijk en dekoratief. Echt zilver is favoriet bij de moderne vrouw. Kan ideaal gedragen worden bij de mode van vandaag I Neemt U eens een kijkje in onze étalage. JUWELIER HORLOG Grotestraat 16 - Tel. 1261 VENRAY Ook kan voor de pachter het arti kel gelden dat aan hem grond van gelijke hoedanigheid en gebruiksbe- stemming wordt toegedeeld als hij inbracht. Bij voorkeur moet deze toedeling geheel of gedeeltelijk bestaan uit de ingebrachte gronden. (De werking van dit artikel wordt beperkt als een dergelijke toedeling in strijd met het ruilverkavelingsbe- lang zou zijn.) Zo zijn er nog meer artikelen in de wet die voor de pachters van toepassing kunnen zijn. Omdat er geen andere mogelijk heid is om het bestaan van pacht overeenkomsten te ontdekken is de wetgever van mening geweest dat van de pachters verwacht mag wor den dat zij de pachtovereenkomsten bij de Plaatselijke Commisie laten registreren. Tenminste als zij prijs stellen op de toepassing van die be paalde gedeelten uit de Ruilverica- velingswet. Deze gelden namelijk alléén voor pachters met geregis treerde overeenkomsten! Een éérste vereiste voor registra tie is: een schriftelijk en door de grondkamer goedgekeurd contract. Een mondelinge pachtovereenkomst is wel rechtsgeldig en kan ook ge registreerd worden. Maar omdat mondelinge overeenkomsten nogal wat onduidelijkheden en onnauw keurigheden kunnen vertonen, zal in deze gevallen door de Plaatselijke Commissie gevraagd worden om de ze op schrift te stellen en 'cloor de Grondkamer te laten goedkeuren. Om schriftelijke vastlegging te bewerkstelligen zal soms een beroep op de Pachtkamer van het Kanton gerecht moeten worden gedaan. Als big kt dat de partijen er niets voor voelen aan het verzoek van de Plaatselijke Commissie te voldoen, dan heeft zg de wettelijke be voegdheid om met het bestaan van die overeenkomsten geen rekening te houden! Tot slot nog enkele praktische opmerkingen. Het ingezonden contract wordt op het secretariaat van de ruilverkave ling „Overloon-Merselo" ingeboekt op volgorde van binnenkomst. Aan de inzender wordt dan 'n onvangst- bevestiging gestuurd. Daarna wordt het contract door gegeven aan het Bureau Ruilver kaveling van het Kadaster Roer mond waar de eigenlijke registra tie plaats vindt. De gegevens uit het contract worden overgenomen jn de ruilverkavelingsboekhouding. Daarna wordt ondermeer nage keken of de gebruikte kadastrale nummers en de genoemde opper vlakten kloppen. Dit lijkt eenvou dig maar kan een erg tijdrovend karwei zijn. Tenslotte wordt het contract voorzien van eventuele suggesties voor verbeteringen terug gestuurd aan de inzender; ook ver pachters kunnen contracten instu ren. De „tegenpartij" krijgt dan een afschrift van de geregistreerde ge gevens om er zeker van te zijn dat hij akkoord gaat met de registratie ervan. VGor de Ruilverkaveling „Over loon-Merselo" is de pachtregistra tie van start gegaan op 20 mei j.l. Pachtovereenkomsten die voor 20 mei 1975 gesloten zijn kunnen nog t.m. 18 juni 1975 ter registratie werden ingezonden. (Secretariaat Plaatselijke Commissie Ruilverkave ling Overloon-Merselo, Lollebeek- weg 10, Venray-Castenray). Pacht overeenkomsten die op of na 20 mei 1975 zijn aangegaan moeten binnen dertig dagen na het aangaan worden ingestuurd. Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling „Overloon-Mer- De rayoncommissie maakte in zijn laatste vergadering kennis met de nieuwe ambtenaar- jeugdzaken dhr. Zeelen en sprak er zijn spijt over uit dat de twee jeugdbegeleiders door de gemeente niet kunnen wor den aangesteld. Voor de huurders commissie heeft men nog mensen gevonden, die de huurders van Mer- selo, Ysselsteyn, Oirlo en Castenray gaan vertegenwoordigen. Hun na men worden doorgegeven. Bij de behandeling van de stuk ken kwam o.m. ook naar voren het overleg met de Zuid-Ooster, met name over vervoer van en naar de Maasdorpen. Er blijken geen veranderingen te komen in de buslijnen. Wel wordt in de gaten gehouden wat men el ders aan het uitproberen is, name lijk een soort sociale taxi-dienst, die wellicht ook hier een oplossing kan zijn. Men had bij dat overleg ook de wat vreemde stelling gehoord, dat de bus langs het station in feite geen stationsbus is, in die zin, dat ze aan sluiting moet geven op treinen. Als ze dat doet .is dat lekker meegeno men, maar noodzakelijk is dat niet. En met die in onze oren wat eigen aardige stelling ging de rayoncom missie overigens akkoord. De komst van minister van Doorn op 21 augustus begint zijn schaduw ook al vooruit te werpen. Het eer der afgebroken gesprek met deze minister zal weer worden opgeno men. Men hoopt alleen maar dat van gemeentewege daartoe alle tijd zal worden gegeven in het programma. De prioriteitenvaststelling voor provinciale subsidies betreffen, wat Venray aangaat, de uitbreiding van het parochiehuis in Oostrum en wijk voorzieningen in Brukske en Veltum. Voor wat jeugdhuizen betreft staan Castenray, Smakt, Brukske, Oirlo, Leunen, Merselo en Venray zelf op de lijst. Wat daar nu alle maal van terecht gaat komen, is nog onbekend. Wel heeft zich voor Nrd. Limburg een werkgroep geformeerd, welke eens wat criteria vast gaat stellen voor een bepaalde prioriteit. Bij de discussies rond dit punt bleek dat er een rapport over de ge wenste zaken in Brukske is ver schenen van provinciale instituten, terwijl in Brukske zelf ook verschil lende plannen zijn besproken. Men gaat nu proberen beide „rich tingen" ook al vanwege de finan- bijeen te krij- Verbetering van de Geysterseweg ciele haalbaarheid - gen. De werkgroep „leefbaarheid klei ne kernen" heeft de rapporten van Merselo en Castenray ontvangen, is zeer te spreken over de leesbaarheid en de verzamelde conclusies en hoopt alleen maar dat de rest van de kerkdorpen nu ook snel aan de orde gaan komen. STREEKPLAN In de vorige vergadering had de rayoncommissie zich uitgesproken minstens deel te willen nemen aan de diskussies rond het nieuw op te zetten streekplan. De leden zouden derhalve de betreffende stukken thuis gestuurd krijgen. Dat is dan ook prompt gebeurt, waarbij ze werden bedolven door een „papier winkel", waarvan de meesten zich dood geschrokken zijn. Zéker toen men zich aan de studie zette, want toen bleek alles zo hoogdravend en geleerd beschreven te zijn, dat men het moede hoofd vrij snel in de schoot legde en het „niet meer zag zitten". Goede raad was nu duur, want intussen is ook gebleken dat Ged. Staten hun voorlichting prach tig vindt en dus is daar weinig heil te halen. Men gaat dit college nu echter schrijven, dat de Venrayse rayoncommissie zich zeer graag in de diskussie rond dat streekplan zou bemoeien, daar echter geen kans toe ziet met de reeds geproduceerde pa pierwinkel en nu klip en klaar wil weten, wat het streekplan voor Ven ray en zijn kerkdorpen gaat bete kenen. Aan de hand van dat ant woord wil men dan verder zien. Zo hoeft het voor de meeste leden niet. Met het verzoek aan de dorpsra den hun notulen door te willen stu ren aan de commissie werd deze vergadering besloten, waarin nog vermeld werd dat de welpen van Oirlo wederom in het jeugdhuis hun home zullen krijgen. VOETGANGSTER KWAM TE VALLEN Was schrik de oorzaak dat de 60 jarige mevrouw V. E.-B. uit Well op de voetgangersoversteekplaats nabij de Hofstraat kwam te vallen, omdat een motor bestuurd door de 19 jarige J. S. uit Venray haar voor bijreed. Zij verklaart dat ze mid den op de oversteekplaats was, de motorrijder verklaarde dat zij nog op het trottoir was én hij niet meer kon afremmen. In ieder geval viel de voetgangster en moest zich voor rugklachten onder medische behan deling stellen. Met afwezigheid van Beterams kwam de raad van de gemeente Meerlo-Wanssum in vergadering bijeen. De raad ging niet akkoord met 't voorstel van de heer Hendriks om adhesie te betuigen met de motie van de gemeente Eindhoven, welke een snellere procedure voorstaat in afhandeling van bezwaarschriften over bestemmingsplannen. De raadsvoorzitter deelde mede dat het congres van de vereniging van Nederlandse gemeenten aan dacht aan' die procedure zal beste den. Het is nu eenmaal een alge meen verschijnsel dat door de mo gelij kheid tot inspraak ook meer bezwaarschriften tegen bestem- minsgplannen worden ingediend. De daaraan verbonden konsekwenties zijn dus bekend. De voorzitter be klemtoonde wel dat dikwijls voor futiliteiten bezwaarschriften worden ingediend. In eerste stemming benoemde de raad de heer A. Holl als lid van de gewestraad. Doordat in die eerste stemming de heren J. Wijnhoven en Weichs de Wenne ieder 7 stemmen verwierven moest een tweede stem ming worden gehouden. Toen verkreeg de heer Weichs de Wenne de vereiste meerderheid. Als plaatsvervangende leden werden bij eerste stemming benoemd de he ren Hurenkamp en Wijnhoven. De verordening op de keuring van waren werd conform het voorstel vastgesteld. Geen problemen had de raad met de vaststelling van de voorlopige jaarrekening over 1973. Daaruit bleek dat Meerlo-Wanssum in dat jaar op de gewone dienst 7,7 miljoen en op de kapitaaldienst 22 miljoen heeft uitgegeven. In dat jaar kwam men op het havenbedrijf bijna een halve ton tekort en op het grondbe drijf bijna 5.000, Na een schorsing werd medede ling gedaan dat voortaan het pu bliek van koffie wordt voorzien, zij het in papieren bekers. Het tekort voor de schooluitwis- seling met Duitse scholen uit Kre- feld was voor de raad geen pro bleem en zodoende kon het tekort van 1593,worden aangevuld. De vervanging van de dienstauto door een nieuwe wagen riep bij de heer Hendriks enkele vraagtekens op. Zo wilde hij weten hoeveel ki lometers deze auto per jaar zou rij den. Dat kon niet worden meege deeld omdat zulks aan verschillen de faktoren kon liggen. Een injek- tiemotor zit er zeker niet in. Dat er aan de vervangende auto veel on kosten zijn geweest, vond mede zijn oorzaak in de vuiligheid die door onbekenden eens in de tank van die wogen gestopt is. De raad had ove rigens geen bezwaren tegen votering van een krediet ad. 10.930,voor dit doel.' De Peuterspeelzaal Swolgen kreeg 850,start-subsidie. Geen bezwaar had de raad verder tegen aanleg van c.v. in de woning Leonardusweg 6 te Wanssum. Een gunstig geluid kregen de raadsleden te horen bij votering van het krediet voor uitbreiding van de aardgasleiding te Swolgen. De eer der aangeslotenen krijgen nog een douceurtje en zullen een deel van de investeringskosten terugbetaald krijgen. Hoeveel dat ieder zal krij gen, daar wordt nog druk aan ge sleuteld. Met J. Engels te Wanssum werd een ruilovereenkomst met grond aan gegaan. Geen bezwaar had de raad tegen het beschikbaar stellen van 15 dui zend gulden voor het aanbestedings- gereedmaken van het plan tot ver tering van de Geysterseweg 2e fase. Evenmin had de raad moeite met het verlenen van eervol ontslag van de secretaris der gemeente de heer Hofmans. De raad was bang dat nu de beroepsprocedure loopt omtrent de benoeming te Cuyk dat de se cretaris tussen wal en schip terecht zou komen. Maar toen de raad de geruststellende verklaring kreeg dat reeds op 20 juni a.s. de secretaris te Cuyk zal worden beedigd en dat op 11 juli in een extra raadsverga dering in Meerlo-Wanssum afscheid zal worden genomen, verleende de raad hem gaarne met ingang van 1 augustus a.s. op de meest eervolle wijze entslag met dank voor en aan de gemeente bewezen diensten. RONDVRAAG Bij de rondvraag ging de raads voorzitter in op het welzijn. Hij stelde dat welzijn niet van bovenaf kan worden opgelegd. Het individu moet zich in de samenleving welge- vcelen. Het is in het lokale samen levingsverband dat hij welzijn on dervindt, wat niet regionaal of lan delijk kan worden geregled. Op een desbetreffende vraag vertelde hij dat Meerlo nog 3 ha bestemmings plan heeft en daar 6 jaar mee moet uitkomen. Men zal derhalve geen gronden aan projektontwikkelaars geven om die tot ontwikkeling la ten brengen. B ekenken zal verder worden of voor Wanssum een speelveld kan worden gerealiseerd. Verkeerslichten voor de voetgan gersoversteekplaats in Wanssum zullen binnenkort worden aange legd. Dorpsraden krijgen in afwachting van het onderzoek door de vereni ging van Nederlandse gemeenten nog geen subsidie. Dat de burgemeester veel afwe zig zou zijn tijdens het spreekuur, werd bestreden. De inwoners weten dat ook de burgemeester bereid is hen zelfs thuis te ontvangen. KIND VIEL IN HETE MASTIEK Het is onverkaarbaar dat op een bouwwerk in Veltum de 3l/t jarige Martin L. op een gegeven moment in een ketel met hete mastiek viel. Met zeer ernstige brandverwondin- gen aan beide beentjes moest de kleine naar het ziekenhuis worden vervoerd. Omtrent de oorzaak stelt de politie een onderzoek in. BOTSING OP STATIONSWEG Onvoldoende uitkijken van de be stuurder van een personenauto de 33 jarige M. H. uit Venray toen hij vanaf de hoofdpoort van de beton- fabriek de Stationsweg wilde oprij den deed een botsing ontstaan met de personenauto bestuurd door de 34 jarige A. L. uit Venray. Maar hier alleen materiele schade. NET ZIJN RIJBEWIJS De 28 jarige bestuurder van de personenauto P. T. uit Apeldoorn verloor op de bochtige weg op de Beek te Merselo de macht over het stuur. Hij botste tegen een woning en kwam vervolgens in de sloot te recht. De bestuurder bekwam geen noemenswaardig letsel. De auto werd vrij ernstig beschadigd. De be stuurder was net in het bezit van zijn rijbewijs. TEGEN STILSTAANDE AUTO OP De personenauto van de 27 jarige R. uit Uden stond op de Juliana- singel stil. Door onopgehelderde oorzaak botste de personenauto, be stuurd door de 53 jarige G. uit Ven ray, daar achterop. Het bleef bij materiele schade. Drum- en Showband Venray e.o. organiseert in het kader van hun oprichting op vrijdag, zaterdag en zondag a.s. diverse festiviteiten. Gezien het lange volledige feest programma is het professioneel op gezet. Vrijdagavond om 8 uur begint er een enorme disco-avond m.m.v. JD. J. Peter (Top 40) en -D.J. Hansje uit Cuyk. (goud van oud, hard-rock en progressief.) Naast diverse attrakties komt als klap op de vuurpijl enke le optredens van „Black and White Generation" uit Cuyk. Een zang groepdie j.l. zaterdag in het tv. pro gramma „Ruimte" hoge ogen gooide Al met al een avond die door pro gressieve jongelui beslist niet ge mist mag worden. Op zaterdagmorgen om 10 uur wordt het programma voortgezet met een grandioos kinderfestijn nl. varieté-show „Jacona"! Natuurlijk is er voor de kleintjes bij de toe- gangs prijs een konsumptie inbe grepen. Zaterdagavond om 8 uur komt er een klinkend amusementsprogram ma, jvoor jong en oud m.m.v. The New Cornets Showband, dansgroep Tienray en de Folkloristische dans groep Heyen. Op zondag 15 juni „Vaderdag" is er om 10 uur een openingsmis in de Vredeskerk te Venray. Hierna volgt in de feesttent de oprichtings-re- ceptie waarbij iedereen van harte welkom is. 's Middags wordt de ko mische wedstrijd aller tijden ge speeld. Op het sportterrein van St. Servatius zullen dan aantreden: „Elf" radio-t.v. artisten o.l.v. Joop de Knegt (w.o. Ben Cramer, Barend Servet, Marty enz.) tegen „elf" prin sen van Venray. Deze fantastische wedstrijd zal opgeluisterd worden door de kampioensshowband „Loon op Zand" en de nieuwe eigen ma- jorettengroep! Bij het toegangskaar tje is de verloting van de wedstrijd bal en het voorprogramma inbegre pen. Aanvang voetbalwedstrijd om 14.30 uur op sportterrein van SW. De binnenfestiviteiten worden ge houden in" de feesttent met als in gang hoek Leunseweg-Acaciastraat achter V.W.-garage (zie geel-blauwe D.S.V. pijltjes). Het feestprogramma wordt beslo ten met een geweldige komische avond waarbij iedereen zijn lach spieren los kan gooien. Voor deze slotavond is niemand minder dan Limburgs buut-kampioen H. Dilis- sen gekontrakteerd en de alom be kende goochelaar „Ubinski". De stemmingsmuziek is in handen van een zeer bekend trio maar de naam blijft een verrassing. De gezamelijke organisatoren heb ben alles in het werk gesteld om dit oprichtingsweekeinde voor u en voor hun onvergetelijk te maken. Zij nodigen dan ook iedereen uit om voor de populaire prijs van drie gulden één of meerdere festivitei ten mee te maken. Nogmaals, de feesttent staat achter een bekende V.W. garage in Venray (zie geel- blauwe D.S.V. pijltjes). En natuur lijk komt elk dorp zijn prins(en) aanmoedigen tijdens de Grand-prix wedstrijd zondag a.s. DIS OIRLO VIERDE PROMOTIE Zaa' de Ruif was zaterdagavond een echte voetbalhome toen velen uit Oirlo en daarbuiten de voetbal vereniging DIS kwamen feliciteren omdat het vaandelelftal het kampi oenschap in de 2e klasse met pro motie naar de le klasse van de afd. Limburg had behaald. DIS. neemt daarmede de plaats van Leunen in welke uit die afdeling promoveerde. Wethouder van Oers, net binnen op de receptie kreeg nog niet eens de gelegenheid te gaan zitten maar moest maar direkt namens het ge meentebestuur zijn gelukwensen uit spreken. Hij was b'ij naar Oirlo te mogen komen om daar voetbalkampioenen namens het gemeentebestuur en na mens de afdeling Jeugd en Sport te kunnen gelukwensen. Juist het driftig pogen om kam pioen te worden, moeten inzet en doel zijn om door te gaan, om zo het volgend jaar een plaats te kunnen innemen op gelijke voet met de an dere kerkdorpen. Pastoor Dr. Gelissen haalde nog even de mislukte onderhandelingen met Castenray aan. Hij vond het triest te moeten constateren dat Oirlo nu de plaats gaat innemen van de voetbalvereniging Castenray. M. v.d. Sterren, gelukwensen aan biedend namens de dorpsraad en namens de gehele Oir'ose gemeen schap, haalde ook nog even de kon- troverse Oirlo-Castenray aan. Hij had vertrouwen dat beide voetbal clubs zich in de toekomst toch zou den weten te vinden. Vooral bracht de heer van der Sterren dank na mens die Oirlose gemeenschap voor wat gedaan wordt voor de sportbe oefening voor de jeugd. Namens de Regio I van distrikt Zuid werden lovende woorden tot DIS gericht. De spelers werden aan gespoord er een klein schepje bo venop te doen en vooral de trainin gen trouw te bezoeken, dan zal ook sukses voor de toekomst verzekerd zijn, temeer waar DIS de eerste klas nog kent uit het verleden. Dat vele gelukwensen vergeze'd gingen met stoffelijke blijken van waardering spreekt vanzelf en wij willen nog vermelden de prachtige grote kleurenfoto welke door de kantinebeheerder werd aangeboden.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 9