Eerste plan nieuwe N.S. station reeds ter tafel Nederlandse Hartstichting doet beroep op (J VERBOUWING STREEKSCHOUWBURG Voor de nieuwste VOORJAARSSCHOENEN natuurlijk naar Jaap APIAENS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 28 MAART 1975 Nr. 13 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG a PEEL EN MAAS druk- en uitgave van den munckhof b.v. venray grotestraat 28 postbus 1 tel 2727 giro 105m52 ADVERTENTIEPRIJS 23 cl per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Enkele dagen nadat van regerings wege 3 ton waren toegezegd in het kader van de werkvoorziening voor een nieuw stationsgebouw in Ven- ray-Oostrum kon de dienst Exploi tatie van de N.S. reeds het -eerste ontwerp voor dat nieuwe gebouw aan het college van B. en W. tonen. Het nieuwe, slechts een etage ken nende gebouw, komt op de plaats van het oude station, alleen iets meer het eerste perron op, zodat 't plein voor het station iets breder kan worden .Het nieuw gebouw bevat een passage (onder het teken van de Ned. Spoorwegen) dan een wachtka mer. Achter de toren komen de lo ketten, met daarnaast het plaats- Kaartenkantoor. Tenslotte heeft het dan nog een flinke berging. Het gebouw wordt groot 8,6 m x 27,2 m. De hoogte is 3,3 m, terwijl de hoogte van de „toren" 5,5 m wordt. NODIG I Oj onze vraag of sloop van dit be staande en uit 1882 daterende ge bouw nu zo dringend nodig is, kwam een ontkennend antwoord. Wel is het zo, dat het bestaande gebouw op de lijst is gekomen van die N.S. ge bouwen, die gedoemd zijn te ver dwijnen. Deze wat oudere gebouwen vragen steeds meer onderhoud, maar voren ook geen verantwoorde repre sentatie meer van het moderne be drijf, dat de N.S. wil zijn. Daarom zou toch binnen enkele jaren de slo per met dit station bezig zijn ge weest, temeer waar ook Rijks monumentenzorg er niets in ziet om het Oostrumse station voor het na geslacht te bewaren. De Ned. Spoor wegen zijn coulant genoeg om aan die wens tegemoet te komen en daarom laat men het station in Echt rustig staan, maar is nu Venray uit de lijst „gepikt". PARKEREN Men kan bij die nieuwbouw met een dan ook het parkeerprobleem eens aan gaan pakken, dat nu dik wijls meer van een puinhoop weg heeft. Waar thans de de parkeer plaats voor fietsen is, komt een par keerplaats voor 29 auto's. Rechts van het gebouw (dus naar de kant van Oirlo) komt een rijwiel stalling, waarin plaats is voor een honderdtal fietsen en 125 brommers. Men hoopt ook waar dat gebeurt in nauwe samenwerking met ge meentewerken te komen tot een goede reconstructie van plein, weg en straat. Want het is wel zo goed als zeker dat bij de ingebruikname van het nieuwe gebouw de Henri Dunantstraat intussen doorgetrokken zal zijn vanaf de Zuidsingel naar het station in Oostrum, zodat er een tweede verbinding vanuit Venray- centrum naar het station bijkomt. Dat vraagt wel een reconstructie van plein en wegen, waarbij voorlo pig gedacht wordt aan een vlucht heuvel op de Stationsweg zelf. Voorwaarde voor de 3 ton subsidie was o.m. dat men voor 1 juli a.s. met het werk begonnen is. Gezien de snelheid, waarmede tekeningen zijn geproduceerd en het overleg reeds begonnen is, wordt het wel duidelijk dat de Ned. Spoorwegen inderdaad alles op alles zetten om voor die da tum met de sloop van het oude sta tion te beginnen en de nieuwbouw aan te besteden. Een zgn. container-kantoor zal in de tussentijd zorgen dat de reizigers zender al te veel moeite hun plaats- kaarten kunnen krijgen en hun za ken kunnen afwikkelen. Het gebouw dat veel grote stalen ramen bevat, zal waarschijnlijk worden uitgevoerd in gele baksteen. Men denkt voor de bouw ongeveer acht maanden nodig te hebben. Gestaagd In het opleidingsinstituut voor erplegenden en verzorgenden „Den Hoebert" te Venray slaagden op 24 februari 1975 voor het overgangs- eksamen der opleiding ziekenverzor ging de volgende kandidaten: Geriatrisch verpleegtehuis „De Kruuze": Oda Casparie, Annie Classens, Annemie Cox, Henriëtte Moorrees, Hans v. d. Munckhof, Hosé v. d. Pas, Paulien Peeters; Jan Swinkels. Psychiatrisch centrum St. Anna: Annie Ambrosius, Truus Cox, Lucy Keijsers, Bianca Portier, Geert Swin kels. Psychiatrische centrum St. Serva- tius: Theo v. Enckevort, Liesbeth Voes- ten. In het opleidingsinstituut voor verplegenden en verzorgenden „Den Hoebert" te Venray slaagden op 24 februari 1975 voor het eerste over- gangseksamen der B opleiding de volgende kandidaten: Psychiatrische centrum St. Anna: Ellen v. d. Broek, Gonny Jacobs, Mieke Mich els, Tonnie v. Roosma len,, Maria Rühl. ray; Tiny Creemers, Merselo; Her man Franssen, Venray; Jos Loonen, Venray; Mia Rutten, Wanssum. Psychiatrische centrum St. Anna: Nelly Claes, Venray, José Custers Ysselsteyn, Anneke Hout Venray, Nelly Vogelsangs Leunen. Psychiatrisch centrum St. Serva- tius: Harrie v. Berlo Helden-Beringe, Jos Derks Afferden, Ton van Dijck Ysselsteyn, Madeleine Greijmans, Nederweert, Leen Hendrikx Meerlo, Huub Oome Grubbenvorst, Pierre Willems Tegelen. Zaterdag zijn we als altijd ge opend. Zondagmiddag mag je thuis Paaseieren zoeken, en als je het daar moe bent mag je zondagavond hier verder zoeken. Paasmaandag zijn we 's middags en 's avonds open. De Pasen zullen jullie met of zon der eieren maar in ieder geval mét de soos wel doorkomen. In de eerste week van april wordt in Venray en omgeving weer gekol- lekteerd voor de Nederlandse Hart stichting. Een stichting, welke het wetenschappelijk onderzoek naar hartziekten probeert te bevorderen, alsmede de verpleging en revalida tie van lijders aan hart- en vaat ziekten. Een zaak, die velen van ons aan gaat, want in familie of naaste omgeving hebben we allen wel eens te maken met hart- en vaatziekten. Dat Venray deze stichting een goed hart toedraagt, bewees het feit dat vorig jaar deze kollekte 8.500,- opbracht. Daarvan heeft ook Venray zelf kunnen profiteren. In de Endepoel is een test-trimbaan aangelegd, de zgn. Cooperbaan, waarvan misschien nog te weinigen gebruik maken om zelf eens uit te testen hoe fit men is of men voldoende lichaamsbeweging neemt. Binnenkort komen in enkele wachtkamers van Venrayse artsen zgn. „hartspelen" die niet alleen de wachttijd verkorten, doch ons ook weer met de neus op de feiten drukt, namelijk dat we wat minder moeten roken, meer bewegen en niet zo vet moeten eten. Verder is overleg met het zieken huis gaande over de aanschaf van een „pip-recorder", waarop de pa tiënt zijn eigen hart kan horen slaan. Qua voorlichting is men op de 6e klassen van de basisscholen met een zgn. lesbrief over het hart bezig ge weest, waarin de kinderen op een bijzondere manier gewezen wordt op de werking van het hart. Op de huishoudschoql zijn de leerlingen be trokken bij een projekt over hart en vaatziekten, terwijl voor verschil lende dames voedingsvoorlichtings avonden zijn georganiseerd, die aan tonen dat men om smakelijk te .eten niet ongezond hoeft te eten. U ziet dus, dat ook de Hartstich ting bij al het andere werk Venray niet vergeet en dat moet voer ons reden zijn achter deze stichting te blijven staan als in de eerste week van april onze financiële steun weer gevraagd gaat worden. toneelpodium evengroot wordt als in I de nieuwste theaters. De aanpassing van het aantal zit plaatsen hoogst noodzakelijk om de uitkoopsommen te kunnen beta len is een groter probleem. Uit breiding van 525 naar bijvoorbeeld 700 plaatsen wordt dermate kostbaar, dat het onverantwoord is daaraan te denken. Dan maar een keer vlugger uitverkocht. Dat is ook weer een sti mulans voor een aantal mensen om er snel bij te zijn. De enige moge lijkheid om het aantal plaatsen op te voeren, zonder dat de kosten de pan uitvliegen, is het aanbrengen van een tweede balcon, op de plaats waar thans ongebruikte cabines zit ten. Het schellinkje zal zodoende ook hier geïntroduceerd worden. Men zit er wel erg hoog, maar het zicht is goed. Bovendien zullen er toch weer een aantal mensen aan plaatsen geholpen kunnen worden die anders teleurgesteld zouden zijn. Met deze uitbreiding komt de zaal capaciteit op 600 plaatsen. De orkest bak wordt vergroot, terwijl verwar ming en ventilatie bekeken worden. WAT GAAT ER GEBEUREN? Allereerst wordt de binnenplaats overdekt. Dit pleintje werd slechts incidenteel gebruikt, terwijl men binnen telkens opnieuw plaatsgebrek had. De binnentuin wordt nu bij de foyer getrokken, waardoor deze ruimte van 450 m2 naar 700 m2 ge- 1,1 miljoen guldens zijn in het kader van de werkverruiming al leen al beschikbaar gesteld voor verbetering en uitbouw van Venrays streekschouwburg. Naast de 4 miljoen voor Jerusalem, de 8 ton voor de verbetering van de Timmermannsweg, het nodi ge geld voor de bouw van drie viaducten onder de provinciale weg Venlo—Venray en de 3 ton voor het nieuwe station zeker niet de minste buit die Venray binnenhaalde. VERBOUW In 1965 werd begonnen met de bouw van het centrum. Bezuinigin gen werden toen wegens geldgebrek aangebracht. De toneeltoren was van 20 meter tot 14 meter teruggebracht en in de zaal waren de ruim 650 plaatsen naar 525 ingekrompen. Deze bezuinigingen hebben zich in de afgelopen jaren gewroken. Want terwijl Venrays schouwburg niet alleen opviel door zijn goede programma's, maar daarnaast ook goede bezetting, bleek al hoe langer hoe meer, dat de belangrijke voor stellingen nog wel in Venray kwa men, maar dat met een gedeeltelijk decor werd gewerkt, terwijl achter het toneel levensgevaarijke toestan den ontstonden vanwege plaatsge brek. Juist doordat er de laatste ja ren een groot aantal nieuwe en goed geoutilleerde theaters is bijgekomen, werden de programma's groter en liep Venray gevaar buiten-spel te komen staan, doordat toneel en to neeltoren te weinig ruimte bieden. Dit gaat nu veranderen, doordat het bracht wordt. Een niet on onzien lijke verbetering, wan: men denkt aan de vele drukbezochte beurzen, feesten en vergaderingen. Bij een Pasar Malan, waar in twee dagen ruim 7.000 mensen binnen kwamen, bij carnavalsfestiviteiten (boerenbruiloft) op nationale feest dagen, personeelsfeesten, bleek tel kens opnieuw hoe groot het ruimte gebrek was. Ook de suksesvolle zon dagochtendconcerten vroegen om 'n ruimere entourage. Die uitbreiding komt er nu en maakt daardoor fes tiviteiten mogelijk, waarvoor elders geen gelegenheid bestaat. Door de vergroting van de foyer ontstaan er daarnaast veel nieuwe mogelijkheden, want de ruimte zal in diverse afdelingen op te splitsen zijn. Er komt ook een rechtstreekse verbinding van de nieuwe foyer met de Tartuffe-bar zodat men bijna rechtstreeks vanuit de foyer de bar in kan. In de kelder, waar tot voor kort studio-Theelen was, komt nu een galerie, waar permanent ten toonstellingen gehouden zullen wor den. MEER VERBETERINGEN Er zijn nog meer verbeteringen te melden: De kassa wordt vergroot, waardoor o.a. het VW over meer ruimte zal kunnen beschikken. Het huidige hokje is dermate klein dat men zich er nauwelijks bewegen kan. De binnenplaats wordt overdekt en bü de foyer getrokken, waardoor ongeveer 250 m2 meer ruimte in de foyer ter beschikking komt. Psychiatrisch centrum St. Serva- tius: Tiny Bouten, Frans Cremers, Har ry v. Donzel, Jan Houwen, Jac. van Kempen, Kees Krook, Christ Man- ders, Willy Olde-Hampsink, Tonny Schraven, Jo v. d. Tilaart, Peter Timmremans. In het opleidingsinstituut voor verplegenden en verzorgenden „Den Hoebert" te Venray slaagden op 27 en 18 februari 1975 voor het eind- eksamen der opleiding ziekenver zorging de volgende kandidaten: Geriatrisch verpleegtehuis „De Kruuze": Nelly de Bruijn-v. d. Hulst, Ven- De entree van de schouwburg wordt verfraaid. De deuren die al meerdere keren gerepareerd moesten worden worden van hardglas, zo dat een fraaie glaswand zal ont staan. Deze deuren worden ook bre der, zodat ook gehandicapten zon der veel moeite binnen zullen kun nen komen. Daarnaast komen er diverse extra hoofduitgangen om een optimale veiligheid te krijgen, wat bij de massale gebeurtenissen ook wel no dig is. DE MOGELIJKHEDEN a. Voor het theater: cultureel ge bruik. 1. Er komt een mini-theater (bin nenplaats) waar kleinkunst ex perimenteel toneel, alternatief ca baret, amateur toneel en andere theatervormen kunnen worden gebracht. Het aantal plaatsen wordt dan 150 tot 200. 2. Samen met de huidige foyer komt er een grote ruimte die geschikt wordt voor concerten zowel voor Brabant Orkest, L.S.O. als voor de zondagochtendconcerten. Zit tingen zoals de Prinsenproklema- tie en andere grote festiviteiten kunnen dan gehouden worden tot een maximum van 800 bezoe kers. 3. Er komt een verbinding vanuit de nieuwe foyer met de voorzaal van de schouwburg. Aan het bal con komt dan een gordijn, waar door de zaal vergroot en ver kleind kan worden, al naar ge lang de aard van de voorstelling en het aantal bezoekers. De voorzaal alleen kan 300 men sen bevatten. De gehele beneden zaal 420 plaatsen. Met de balcons erbij komt men op 600 plaatsen b. Voor de gemeenschap sociaal gebruik. 1. Vergaderingen en congres sen kunnen gehouden worden door vergroting en. ^verkleining van de foyer. 2. Personeelsfeesten, grote bijeen komsten, kunstmarkten, tentoon stellingen, shows, kunnen ge houden worden voor een maxi maal publiek. 3. Er komt een galerie voor perma nente tentoonstellingen. 4. Er wordt optimale medewerking verleend om alle festiviteiten die Jachthoorn- en Trompetterkorps St. Petrus Banden De wekelijkse repetitie-tijden zijn als volgt: Dinsdags: 19.00 - 20.00 uur leer lingen blazers L.T.S. Overloonseweg. Woensdag: 19.15 - 20.00 uur leer ling blazers en leerling tamboers; 20.00 - 21.00 uur gehele korps aula L.T.S. Zondag: 11.00 - 12.00 uur gehele korps en majoretten. Show- en in- struktie: L.T.S. in het belang zijn voor de Ven- rayes gemeenschap van de grond te krijgen. Een Pasar Malan moet niet alleen staan. Zo moeten er regelmatig evenementen ko- tnen. c. Voor amateur-gezelschappen, so ciaal-cultureel gebruik. In deze categorie vallen reeds de zondagochtendconcerten, maar daar naast wordt er nu gestreefd om het amateur-toneel en het amateur cabaret van de grond te krijgen. De schouwburgdirektie heeft hier toe aan 28 gemeentebesturen uit N. Limburg en Z.O. Brabant gevraagd wat er op dat gebied in hun ge meente is. Vanuit de schouwburg zal dan geprobeerd worden om bijvoor beeld een amateur-serie samen te stellen. De gezelschappen zullen de meest royale medewerking van de schouwburg krijgen om hun eigen kunst onder een zo breed mogelijk publiek te brengen. WANNEER GAAT ALLES GEBEUREN? Zo snel mogelijk. Toen bekend werd dat Venray prioriteit kreeg voor de uitbouw van het cultureel centrum moesten hals over kop te keningen op tafel komen. Binnen twee maanden is er enorm veel werk verzet en de snelheid waarmee al les wordt opgezet is soms beangsti gend. Daarbij komt nog eens extra dat als voorwaarde gesteld wordt, dat fase 1 per 1 april moet plaats vinden. Er moet intussen nog heel wat werk verzet worden en ook Venrays gemeentebestuur zal haar fiat nog moeten geven. De timing is dan ook op de dag af en als alles meewerkt en iedereen het belang in wil zien van deze verbouwing (al was het alleen maar al als bouwprojekt) dan is men volgende maand aan de Wanneer alles klaar is zal afhan gen van planning die in overleg met de aannemer uit de bus komt. Be stuur en direktie hopen echter, dat in de stille periode van mei tot sep tember alles gerealiseerd kan wor den, zodat het nieuwe seizoen wel iswaar met enige vertraging normaal doorgang kan vinden. Het is te hopen, dat velen in zul len springen op de nieuwe moge lijkheden die in Venray komen. We rays schouwburg speelden, deden plaatselijke amateurgezelschappen, die wellicht het voorbeeld van de koren, harmonieën en fanfares gaan volgen. Grotestraat 6 Venray I

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5