VASTENAKTIE 1975: SAMEN BOUWEN VASTENAKTIE 1975: De schrijver Herman Maas Steek uit diehand Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Transport van stenen in een pikulan SAMEN BOUWEN AAN ONTWIKKELINGS PROJEKTEN IN INDONESIË PRIJSWINNAARS BASISSCHOLEN VASTENAKTIE VENRAY-CENTRUM NOG EENMAAL DERDE WERELDWINKEL IN VENRAY VRIJDAG 21 MAART 1975 Nr. 12 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 cl per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Pater P. Hoedemaéhers schreef ons: Kruiwagens zijn hier een zeldzaamheid. Je zou er trouwens vaak ook niks mee kunnen deen, want de weg is meestal zo ongelijk, dat je er toch niet mee vooruit kunt komen. De normale manier van vervoeren is hier met de „pikulan", dat is een soort juk waaraan de vracht hangt. Het is gemaakt van bamboe en wordt afwisselend op de ene en de andere schouder gedragen. In zo'n pikulan wordt letterlijk alles vervoerd, waar onder zwaar bouwmateriaal als stenen en zand. Maar ook worden er elke dag alle groenten en fruit uit de heuvels mee naar de markt ge dragen. Ook brandhout, gras voor het vee en noem maar op. Het gewicht van een volle pikulan bedraagt meestal tussen de zestig en de tachtig kilo! Kleine kinderen leren er al mee omgaan. Jongens van tien, twaalf jaar zie je vaak met een pikulan gras of brandhout lopen. Geen wonder dat deze mensen, die vaak van vader op zoon het beroep van vrachtdrager uitoefenen, dikwijls zo klein van stuk zijn. Ook in de stad wordt de pikulan veel gebruikt om kleine, draagbare „restaurant jes" mee te vervoeren, of grote blikken vol kroepoek, of in de droge tijd drinkwater. Kortom alles wat je je maar in kunt denken en niet al te zwaar is, gaat op de schouder. Indonesië is het grootste eilandenrijk ter wereld. Het vormt een soort landbrug tussen Malakka en Australië. De oppervlakte komt overeen met die van West- en Midden-Europa samen. De eilanden strekken zich over een afstand van 5000 km uit. Dat is meer dan de afstand Amster damNew York. Anders gezegd: het land is 55 keer zo groot als Neder land. Van de bevolking van 140 miljoen is 83% jonger dan 18 jaar en 70% leeft op het minimum. Het klimaat van het land maakt natte rijstbouw mogelijk tot 1250 meter hoogte. De bodem is vruchtbaar, de bosgebieden uitgestrekt. Talrijk zijn de bodemschatten: aardolie, bauxiet, aardgas, nikkel, diamant, man gaan, goud, zilver,v steenkool en ijzererts. Dat ziet er rijk uit, zou men zeggen, doch wat is de werkelijkheid? Indonesië Nederland Inkomen per hoofd van de bevolking (in dollars) 98 2400 Geboortecijfer per 1000 inwoners 48,3 18,8 Sterftecijfer per 1000 inwoners 10,4 8,4 Kalorieën per dag 1750 3000 Proteïnen per dag (gram) 38,2 84,2 Inwoners per arts 23000 832 Inwoners per ziekenhuisbed 1600 192 De dekenaten van Noord-Limburg sponsoren dit jaar in het kader van de Vastenaktie een aantal konkrete ontwikkelingsprojekten in Indonesië en Papua New Guinea. De drie parochie van Venray-centrum brachten vorig jaar gezamenlijk een bedrag van bijna 22.000,bij elkaar. Dit jaar mikt de interparo- De drie parochies van Venray-centrum brachten vorig jaar gezamenlijk parochies aan de uitgekozen ontwikkelingsprojekten. Mogen de drie centrum-parochies ook op uw bijdrage rekenen door het vastenzakje te vullen en in uw kerk in de bus te deponeren? Als u liever een bedrag op de rekening „Vastenaktie 1975" bij een van de Venrayse banken wilt overmaken, dan kan dat ook. Bij voorbaat hartelijk dank. Interparochiële Werkgroep Vastenaktie 1975 Petrus Bandenkerk - Paterskerk - Vredeskerk „Herman Maas lijkt mij een voor beeld te zijn van de gefrustreerde mens, die zijn' falen heeft weerstaan door een weliswaar niet briljant, maar toch zeer intelligent en erudiet schrijverschap", aldus dr. J. P. A. van den Dam in de laatste twee nummers van het tijdschrift Bra- bantia. In een tweetal artikelen heeft dr. v. d. Dam zich bezig gehouden met de mens en schrijver Herman Maas, waarvan we in februari 1977 de 100e geboortedag herdenken. Hermanus Hubertus Joannes Maas werd op 24 febr. 1877 in Oostrum ge boren als zcon vna Gerardus Maas en Anna Gertrudis Deenen. Zijn overgrootvader (Andrie Deenen) en grootvader (Joannes Deenen) van moeders kant, bleken zeer belezen mensen te zijn, wier boekenschat van grote betekenis zijn geweest voor de opgroeiende Herman. Zijn grootvader Joannes Deenen was koster-onderwijzer in Oostrum, die na een 50-jarig dienstverband door de toenmalige rector op straat werd gezet. Een onrecht dat, zoals Herman Maas zelf later schreef hem heeft „geschokt tot in zijn diepste innerlijk". Na de lagere school werd Her man Maas leerling van de Venrayse Hijksnormaalschool. Als hij zijn on derwijzersopleiding achter de rug heeft, krijgt hij als eerste baan aan openbare school in Oirlo. Hij haalt later ook de hoofdakte (daartoe op geleid door Hendrik Ouwerling uit Deurne) en de akte M.O. Neder landse Taal en Letterkunde. In september 1896 begint, aldus dr. J. v. d. Dam, Maas zijn schrijvers loopbaan met artikelen in dit week blad onder het pseudoniem Hendrik van Gehuchtenisse over baldadig heden op zondagavonden in Ven- ray. ■T' In 1898 werd hij medewerker van het provinciaal dagblad De Zuid Limburger en van de Helmondse krant, de Zuidwillemsvaart. Een jaar later wordt hij eveneens medewer ker van de Roermondse krant, de Maas- en Roerbode. In 1901 publiceerde hij zijn eerste beek: Jan van Hou turn's Schepen van over de Peel. Teen gaf hij al les voor de hoofdakte. In 1903 huwde hij Hendrika Braem en het paar vestigde zich in Nederweert, waar hij onderwijzer werd aan de open bare school en zijn hoofdakte cursus vervolgde. Van 1908 tot 1910 was hij redalc- teur van het tijdschrift Limburgs Belang. In deze periode publiceerde hij: de Verstooteling, Het Goud van de Peel en Landelijke 'Eenvoud. (Na de oorlog heruitgeegven met een in leiding van Toon Kortooms). In 1911 wordt hij in Nederweert op wachtgeld gesteld, verhuist naar Venlo, om dan begin 1912 in Roer mond te gaan wonen. Daar ver schijnt Om de school. Thans zijn ook de winnaars uit de Paterskerk- en Vredeskerkparochie bekend die de eerste prijs hebben behaald voor de tekeningen en werk stukken die de basisscholen in het kader van de Vastenaktie 1975 over Indonesië hebben gemaakt. In de vorige uitgave van Peel en Maas werden de winnaars uit de Petrus Bandenparochie vermeld. De jury kende aan de volgende leerlingen een eerste prijs toe in de ka- tegorie „kleurtekeningen" voor de eerste drie klassen: Trudy de Bruyn, Serenadestraat 10, klas 1 van de De Foekepot; Marie-Louise Cox, Wagnerstraat 17, klas 3 van De Foekepot; Anita Klabbers, Allegrostraat 44, klas 2 van De Foekepot Rosemarie Tonk, Tinnegieterstraat 21, klas 2b van Coninxhof Petra Thijssen, Westsingel, klas 3 van Henseniusschool Conny van Zeist, Mozartstraat 17, klas 2 van De Foekepot. De leerlingen van de drie hoogste klassen hadden de opgave hetzij in dividueel hetzij als groep een tekening of werkstuk te maken naar aan leiding van een voorgelezen verhaal. De jury besloot een eerste prijs voro de kategorie „tekeningen" toe te kennen aan: Mayaène Berendsen, Helfrichstraat 70, klas 4 van de Henseniusschool Gea Hendriks, Lindenstraat 26, klas 5 van St. Claraschool In de kategorie „werkstukken kwamen als eerste prijswinnaars van de drie hoogste klassen uit de bus: M. Beek, klas 5b van de basisschool Coninxhof Petra van Geenen en Helmy Kuypers van de St. Claraschool Aya v. d. Heuvel en Anita Janssen van de St. Claraschool Monica Heukers, Allegrostraat 33, klas 5 van de Foekepot Inge Nooyen en Petra de Valk van de basisschool Coninxhof Winnie Peeters en Hans Born, klas 5b van Coninxhof. Op. de Pasar Malam, waar deze uitverkoren tekeningen en werkstukken waren te zien, waren eveneens een aantal kleurplaten en tekeningen van de school voor buitengewoon onderwijs „De Essel" en van de L.O.M.-school tentoongesteld. Een speciale vermelding verdient een prachtige collage, vervaardigd door de huishoudklas van „De Essel". Leerlingen, onderwijskrachten en juryleden worden hartelijk bedankt voor deze goed geslaagde „kleurige" aktie voor Indonesië en Papua New Guinea. Interparochiële Werkgroep Vastenaktie 1975 Petrus Bandenkerk - Paterskerk - Vredeskerk Komend weekeinde 21, 22 en 23 maart is voor de laatste keer dit jaar de Derde Wereldwinkel in het pand Julianasingel 7 (voorheen bloemenzaak van Ham) geopend. De openstelingstijden zijn. aanstaande vrijdag van 19.0021.00 uur; aanstaande zaterdag van 10.0012.00 en 13.3017.00 uur; aanstaande zondag van 14.0016.00 uur. Maak van deze laatste gelegenheid gebruik om een artikel of produkt uit de ontwikkelingslanden te kopen. U levert daarmee een welkome bij drage aan een menswaardig bestaan van de makers van deze produkten in de landen van herkomst. Bovendien komt het verschil tussen verkoop- en inkoopprijs van de ar tikelen ten goede aan ontwikkelingsprojekten in Indonesië en Papua New Guinea, die in he kader van de Vastenaktie 1975: SAMEN BOUWEN door Noord-Limburg worden gesponsored. AANKOPEN IN DE DERDE WERELDWINKEL ZIJN FISKAAL AF TREKBAAR! Op verzoek wordt een kwitantie als bewijs van aankoop verstrekt. Interparochiële Werkgroep Vastenaktie 1975 Petrus Bandenkerk - Paterskerk - Vredeskerk In 1915 wordt hij leraar aan de Rijds dagnormaalschool te Venlo, wat, tegen de achtergrond van de reeds verschenen boeken, nogal wat stof doet opwaaien. In 1973 werd hij direkteur van de Rijksnormaalschool in Doetinchem, maar wordt daar beschudigd van fraude eh onzedelijk gedrag. In 1926 is hij in Nijmegen te vinden en is daar drie jaren verbonden aan de onderwijzersopleiding tot die opge heven wordt. Hij raakt werkloos, kent grote armoede, maar publici- teert in 1930: De hoofdzonden op het land. In 1931 neemt hij een onderwijs- baan aan in Eindhoven, maar wordt ook daar weer werkeloos. Dan ver schijnt in 1934 De Hamerslagen; Een hoekje stad en Menschen van het gehucht. In 1940 sterft zijn oudste zoon, in 1948 zijn reeds jaren zieke vrouw. Daar tussen ligt de oorlog, waarin hij o.m. zijn medewerking gaf aan een nationaal-socialistisch maand blad. In 1946 kwam het eerste en enigste boek uit wat hij een triolo- gie wilde maken: Onder de gloei lamp. In 1958 sterft in grote armoede te Eindhoven deze onderwijzer en schrijver die in zijn nalatenschap 'n overvloed van publicaties in vele kranten en tijdschriften naliet en nog een aantal manuscripten o.m. De geblindoekte tastte naar een dokter; De keine stad en Zat van die (ge deeltelijk gepubliceerd in dit blad in 1952-'53). In zijn studie wijst Dr. J. v. d. Dam op het feit dat Herman naar het ggymnasium te gaan op de naa rhet gymnasium te gaan op de normaalschool kwam. Hij werd daar in de richting van het onderwijs ge dreven ,een richting die hem niet zinde noch lag. Hij kreeg het daar door aan de stok met collega's, met schoolbestuur, met de r.-k. Lim burgse bond van onderwijzers en na de uitgave van zijn eerste boek fei telijk met alle machthebbers. „Sinsdien zijn de moeilijkheden voor Herman Maas eigenlijk nooit meer van de lucht geweest", zo schrijft dr. J. v. d. Dam, „Zijn le vensloop laat een continu maat schappelijk falen zien." Dr. J. v. d. Dam komt tot de kon- klusie dat Maas deze frustatie heeft pogen te „overstijgen" door zich uit te schrijven. Hij ziet dat als een onafgebroken strijd tegen de gevol gen van een breuk in zijn persoon lijke ontwikkeling. Hij is er tot op zijn oude dag in zijn geschriften steeds opnieuw op terug gekomen. Er is een tijd* geweest, dat de de consulent voor de Bemeel-opleidin- gen klaagde dat de zo begeerde Ir. W. Maas Geesteranusprijs praktisch nooit onder de grote rivieren viel. Nu hij echter twee jaren achter el kaar al in Venray gevallen is, be ginnen ze boven diezelfde rivieren bedenkelijk te kijken en zich af te vragen wat er wel in dat Venray aan de hand is. Aldus de heer Pon tiers secretaris van de Stichting Be- metel toen hij donderdagmiddag in gezelschap van Mevr. L. Maes Gees- teranus deze prijs kwam uitreiken aan de 18-jarige Venrayse jonge man Leo Litjens, die bij de 10 bes ten uit de meer dan 3300 leerlingen van deze Bemetel-opleiding in 1974 zijn diploma heeft behaald. Bleek vorig jaar de bedrijfsoplei ding van de Metaalwarenfabriek In- alfa dergelijke resultaten te kunnen bereiken, dit jaar was het die van Rank Xerox, die voor het eerst een zestal medewerkers aan de examens lieten deelnemen. Zij slaagden allen met cijfers, die ruim boven het lan delijk gemiddelde lagen, maar Leo Litjens bleef koploper en kon de door Bemetel beschikbaar gestelde prijs, een legpenning met zijn naam, een diploma en een encyclopedie in ontvangst nemen in een korte plech tigheid die daartoe in een van de ontvangstzalen van Rank Xerox was belegd, in aanwezigheid van zijn mede-kandidaten, zijn ouders en zijn leraren. Daar werden namens Bemetel ge lukwensen aangeboden, niet alleen aan de landelijk winnaar, maar ook aan de bedrijfsleiding van Rank Xerox, die al bij de „eerste oogst" zulk een opmerkelijk resultaat had mogen boeken. De secretaris van Bemetel vertel de daarbij dat in ruim 1600 bedrij ven in Nederland jaarlijks meer dan 3000 jongelui deze opleidingen vol gen, welke hij een investering in eigen bedrijf noemde. De stichter van deze prijs Ir. W. Maas Geesteranus, voormalig direkteur van Werkspoor heeft altijd het belang ingezien van een goede bedrijfsopleiding, die het vakmanschap van de betrokkene al leen maar verbeteren en versterken kan en heeft dan ook in 1949 deze prijzen ingesteld ter aanmoediging van de velen, die via de bedrijfsop leidingen hun verdere vorming krij gen. Het hoofd van de Personeelszaken van Rank Xerox de heer J. Alkema vond het een gelukkige zaak dat in een tijd dat algemeen vormend on derwijs en bedrijfsleven steeds ver der uit elkaar dreigen te raken, de bedrijfsleiding weer een schakel kan vormen, die beide weer nauwer aan een bindt. Rank Xerox, op zich zelf al een jong bedrijf, heeft meer dan 650 medewerkers jonger dan 23 jaren. Hij kon zich voorstellen dat juist voor die categorie de bedrijfsoplei ding van gewicht kan zijn voor een goede toekomst. Hij bood Leo Lit jens de grote van Dale aan als hulp bij verdere studie. Met een intiem dineetje werd deze feestelijke middag besloten.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5