INVESTERINGSNOTA onder het mes Filmfestival in Venray S.Y. Merselo kooppark VENRAY, MERSELOSEWEG. ui \yeniay S.V.V. NIEUWS DUIVENSPORT Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wim Claessens Vastenaktie 1975 SSS - 0YERL00N VRIJDAG 7 MAART 1975 Nr. 10 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De uitkeringen van het gemeentefonds en de groei van de gemeen telijke belastingen zijn voor de komende vijf jaren aardig goed te berekenen. Men weet dan wat ieder jaar het inkomen van de ge meente is. Uit ervaringscijfers weet men verder dat men daarvan 76% nodig heeft om de gemeentelijke zaken te laten draaien, zo als ze draaien en dat men de rest, zijnde 24% kan investeren. Men kan dus al zijn wensen op een rijtje zetten, de kosten daarvan be rekenen en dan zien of in een bepaald jaar dat in te passen is in dat bedrag van 24%. Dat is dan de gebruikelijke investeringsnota. Zoals bekend staan daarop voor 1975-1976 de volgende posten: inrichting bureau politie 35.000 verkeersregeling 250.000, reconstructie Beekweg 600.000, Zuidsingel tussen Leunseweg en Oude Oostrumseweg 450.000, Smakterweg 150.000, Henri-Dunantstraat vanaf Zuid singel tot stationsplein 1.275.000,- straten in Leunen Timmermannsweg Ruilverk. Merselo riolering kom riolering Merselo rollend materieel uitbreiding sportparken tennispark wijkcentrum Brukske 450.000,- 400.000,— 425.000,— 1.000.000,— 1.375.000,— 400.000,— 150.000,— 60.000,— 350.000,— muziekschool en museum 110.000, Hoewel over deze punten bij de begroting al een en ander gezegd is wilde de raad er in een aparte ver gadering toch wel op terugkomen. En daarvoor kreeg ze in de laatste vergadering dan de kans. Maar het was wel een schamele VAN VALKENGOED had enkele, algemene opmerkingen. Hij onder streepte dat de geplande investerin- geh moeten gerealiseerd worden bin nen het kader van sluitende begro tingen. Het financieel beleid zal ver der dusdanig moeten zijn, dat er niets geforceerd wordt. Dat nog geen rekening is gehouden met de extra opbrengsten van de onroerend goed belasting ,noch met eventuele rijks subsidies noemde hij een goede zaak, omdat men de beer niet verkopen moet voor men hem geschoten heeft. Voor wat betreft de verbouw van Jerusalem was voor deze post niets geraamd, maar men zal met de toe gezegde miljoenen toch wel niet uit komen. De lijst zal dus bijgewerkt moeten worden. Met verwondering had hij gezien dat voor 76-77 de brandweerkazer ne op de lijst voorkomt voor 3 ton. Hoe zit dat feitelijk? Voor wat de verkeersregeling be treft wilde hij weten, wanneer daar de plannen voor op tafel komen. Dat de doortrekking van de Zuid singel naar Westsingel eerst in 77-78 zal plaats hebben, benauwt hem, ook al omdat via het centrumplan ook nog de reconstructie van Paterslaan en Langstraat op het programma staat en dan wordt het in die hoek toch wel dringen. Kan een en ander niet via een subsidie van de DACW aangemeld worden? Een andere vraag is of de 150.000,- voldoende zullen zijn voor een be hoorlijke reconstructie van de Smak terweg. Die weg moet ineens goed gemaakt worden. Dat de riolering van de kerkdor pen weer verschoven is naar „later" zinde deze spreker niet. Het lijkt er op of men de kleine kernen in de af val laat zitten. De reconstructie van de Veltumse kapel is een ander punt, waar het college z.i. te lang mee wacht, ter wijl hij node het plan voor een tweede zwembad mist. Wel is Samenwerking er van o\*er- tuigd dat men met de post „onvoor zien" ZO' zuinig mogelijk dient om te gaan en dat men alles binnen rede lijke perken dient te houden. De VOORZITTER, die tevreden bleek over deze beschouwnig wees er op dat b.v. een post als Jerusa lem al onderstreept de bedoeling van deze investeringsnota. Hierin wor den bepaalde kaders uitgezet, maar daarbinnen moet ruimte blijven voor aanpassing aan bijzondere gebeur- Voor Uw RIJBEWIJS naar Autorijschool Aanmelden Kennedyplein 10, tel. 2471 Poststraat 8, tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd. Ook gelegenheid tot Daflessen tenissen, extra subsidies e.d. Er moet speelruimte zijn. Inderdaad blijkt de stalling op het terrein van gemeentewerken te klein voor het rollend materieel van deze dienst en van de brandweer. Er ko men wagens buiten te staan en dat moet voorkomen worden. Daarom deze geplande bouw. Verkeersbureau Goudappel is ver keerstellingen aan het houden en een inventarisatie aan het maken van knooppunten om nu te kijken, waar en hoe men het verkeer dient te regelen. Ook de provincie houdt tellingen. Een grote vraag is hoe het verkeer reageert als de eerste ring via de Paterslaan en de 2e ring via de sin gels klaar zijn. Dan krijgt men waarschijnlijk een heel andere situ atie dan nu. De Smakterweg hoopt men inder daad dit jaar nog dusdanig te ma ken, dat hij het groot-verkeer aan kan. Wat de rioleringen betreft is de zuiveringsinstallatie, welke voor re kening komt van het zuiveringschap, over 3 maanden besteksklaar. De bouw zal ongeveer IV2 jaar duren. Daarbij is nodig dat minstens 'een deel van de oude riolering vervan gen gaat worden, dat nu deels zelfs als stamriool gebruikt wordt, nu daar nieuwe wijken op zijn aange sloten. Maar riolering 00 de kerk dorpen gaat dermate hoge bedragen kosten dat die alleen te verwezen lijken is via een behoorlijke subsi die van de DACW. Anders wordt dat een onbetaalbare zaak. Wat de Veltumse kapel betreft, die wordt dusdanig onderhouden dat hij niet achteruitgaat maar over recon structie kan eerst gedacht worden als de buurt daar volgebouwd" is. De kerkdorpenfraktie had natuur lijk ook wel de nodige wensen en verlangens, maar aangezien de VOORZITTER duidelijk gesteld had, dat bijsturing niet alleen noodzake lijk is, doch ook altijd kan, wilde VAN DER STERREN liever die tijd stippen afwachten, als bleek dat din gen mogelijk worden en zijn, waar van we ïhans helemaal niet weten of ze ooit aan bod zullen komen. Ook Opbouw '70 zag bij monde van Drs. DEN BROK deze inves teringsnota als een globale leidraad. Dat men nu wel rekening houdt met de verfijning die men uit Den Haag krijgt voor het ongewoon bevolkings verloop, doch bij de begrotingsbe handeling die maar als onzeker aan houdt, noemt hij een contradictie. Dat de Beekweg voor genoemd be drag goed te reconstrueren is, blijft hij betwijfelen. Dat er 350.000,op deze nota staan voor jeugdaccomodaties bete kent voor hem dat de betreffende bestuurscommissie dus met voorstel len dienaangaande op tafel kan ko men. Dat de aanleg van een tweede zwembad nog altijd een pro memo- riepost is, wordt ook door hem be treurd. De bouw van een gymzaal in Brukske zal mettertijd wel volgen, doch een uitbouw van die zaal tot wijkgebouw heeft hij op de investe ringsnota nergens kunnen vinden. De verfijningsregeling, aldus de VOORZITTER in zijn antwoord, is een zaak die door het rijk om de drie jaren bekeken wordt. Heeft men dan niet aan de spelregels daarvoor voldaan, dan blijf je in de kou staan. Over de Beekweg mag hij met de dienst gemeentewerken praten. In derdaad kan de bestuurscommissie voor jeugd- en sportzaken met voor stellen voor jeugdakkomodaties ko men .Dat de bouw van een tweede zwembad er thans nog niet inzit, be tekent geen afstel. Wie weet hoe in de komende 2 jaren hiervoor moge lijkheden gaan komen. Over de uitbouw van een gymzaal tot wijkgebouw wordt al gedacht en gerekend. Als die budgetering klaar is, hoort de raad vanzelf welke de mogelijkheden en de moeilijkheden zijn. WIEGANT sloot de rij der spre kers met de opmerking dat men met de verkeersregeling maar moeilijk Vorige week hebben wij u al uit voerig ingelicht over de eerste drie films van het filmfestival in Free Wheelin in Venray. Wij willen u ook graag iets meer vertellen over de verdere films. In Rotterdam is het festival inmiddels afgelopen en wordt in de verschillende kritieken de beste kunstmanifestatie van de afgelopen jaren genoemd. De be langstelling is overweldigend ge weest. Met uitzondering van een paar films, zijn de zalen steeds te klein gebleken. Er bestaat dus nog wel degelijk belangstelling voor een beter genre film. Een topper uit het festival is de film die zaterdag 8 maart in Free Wheelin draait. Die Verrohung des Franz Blum, van Reinhardt Hauff. Al meer dan een jaar is deze film onderwerp van gesprek in Duitsland. Het draaiboek van deze film is ge schreven door Burkhard Driest. In deze film geeft hij zijn ervaringen weer, vanuit de gevangenis. Daar werd hij na 2% jaar vrijgelaten we gens goed gedrag. Hij omschrijft de ze ervaring als één van de belang rijkste uit zijn leven. In de gevange nis heeft hij zich vanaf de eerste dag verweer moeten stellen, tegen de po gingen om hem te breken .Een ge vecht, waarbij hij duidelijk tot zich zelf gekomen is en zichzelf staande heeft kunnen houden. In de film ervaar je tegelijketijd met de hoofdrolspeler hoe de disci pline en machtsverhoudingen bin nen de gevangenissen tot stand ko men. Langzaam maar zeker komt hij er tegen in verzet. Hij verzet zich en weet zich een positie te be vechten in het corrupte systeem, dat hij tenslotte geheel naar zijn hand weet te zetten. Door de goede verfilming is de film ondanks de harde en politieke aanklacrt tegen het gevangeniswe zen, toch gemakkelijk te bekijken. Ook is het niet moeilijk om paralel len te vinden met maatschappij structuren, die nog steeds gebaseerd zijn op het recht van de sterkste. Zondag 9 maart draaien er twee films in een programma. De eerste „Brown alt with Getie" van Alan Bown, is een mytre, die gebaseerd is op „Cider witr Rosie". Het gegeven van deze film, dat van tedere inwijding van de jeu^d via sexuela ervaringen in een heer lijke landelijke omgeving, wordt in de nieuwe meedogenloos omgekeerd. De held, tegelijkertijd slachtoffer en terrorist, volgt de autoweg naar de vrijheid en laat een stads wereld achter zich van kindergeweld en angst ,van maatschappelijke en se- xuele afwijkingen. Het sentimentele wordt geïroniseerd, het tedere wordt verdierlijkt en de oprechtheid wordt weggevaagd in spot. In combinatie hiermee draait de andere korte film „The crystalline marriage" van Ed Harker. Een man die in Vietnam gevochten heeft en wil „slagen" wordt uitgenodigd door een rijke jonge Amerikaanse vrouw. Hij is krijgsgevangen geweest en zij heeft haar eerste vriend in Vietnam verloren en denkt dat ze alles van de wereld gezien heeft. Ze gebruikt verdovende middelen en verbeeldt zich dat ze intens leeft. Deze twee neurotische mensen worden in de film tegenover elkaar gezet en de akteurs slagen erin het tragisch on vermogen tot communicatie in een sterke dramatische spanning vast te houden. Maandag 10 maart: Heroes", van Frederick Becker. Deze film is sa mengesteld uit familiefilms van drie Amerikaanse families. Deze zijn aan elkaar verwant en hebben tussen 1949 en 1973 de kerstvieringen, ver jaardagen en huwelijken gefilmd. Je ziet in de film de ontwikkeling van 24 jaar binnen deze families tot stand komen. Heeft U het zakje van de al grjvuld en in Uw kerk in de bus gedeponeerd Dank U zal kunnen wachten tot de beide rin gen om het centrum kant en klaar zijn. WETH .LOONEN wees er op dat als van het rijk geen bijdrage ont vangen was in de bouw van Jerusa lem de hele investeringsnota al aan een zijden draadje gehangen had. En met dat wat vreemde slot ging dan de investeringsnota verder on der de hamer door Frederick Becker heeft hier een tragedie van gemaakt. Door zijn piontage van de verschillende opna men krijgt de film een rol van niets ontzienende onthuller .Deze Ameri kaanse families worden ons getoond in al hun kleurloosheid hun klein burgerlijk egoïsme en een vrolijk heid zonder enige spontaniteit, om dat ze alle opnames van te voren bedacht hebben. Een verschrikkelijk portret van de zwijgende meerder heid. Dinsdag 11 maart „Der Schwarze Engel" van Werner Schroeter. In deze film trekken twee Europese vrouwen naar Mexico, om in de schaduw van de Inca-cultuur tot zelfvervulling te geraken. Dat mis lukt hun jammerlijk. De een strom pelt door de jungle in een vuurrood kostuum, veert absurde dansen uit en werpt zich op de Inca-look. De ander klimt op tot Inca-Godin en sterft tenslotte op een geheimzin nige manier de offerdood. Geen van beide wegen leiden tot het doel: de waarheden rond het Inca-verleden. De vanzelfsprekende communicatie tussen de goden en de mensen funk- tioneert niet meer Met geen krachts inspanning kan de verloren gegane harmonie hersteld worden. De film probeert behalve deze mythe ook 'n aantal feiten van de politieke en sociale situatie van Mexico weer te geven Maar de ellende blijft tussen revolutionaire pathos, godsdienstig fanatisme en amerikaanse kolonise ring onaantastbaar. De film komt over zonder verdere pretenties en dat zou wel eens de bedoeling ge weest kunnen zijn Woensdag 12 maart tenslotte „Ire land behind the wire". Deze film is gemaakt door het „Berwick street film collective". In deze film probe ren zij het complexe probleem van de Noord-Ierse problemen in één film te vangen Het best zijn ze ge slaagd in het weergeven van hun haat jegens het Engelse leger, dat voor alles behalve voor de garantie van vrede in Noord Ierland verblijft, aldus de film. De makers zijn van mening dat de film alleen choqueert omdat de pers en de tv. de werke lijke gebeurtenissen in Noord Ier land verzwijgen Een stilte, die zo ver doorgevoerd is dat bijna niemand meer weet wat er precies aan de hand is. suijij aa "Suuauuuaq jaj uaAa So^ worden iedere dag twee maal ge draaid, om 19.30 uur en om 22.00 uur. De toegang is voor leden van Free Wheelin en het Negatief 150 en voor andere belangstellenden slechts 2,per film; (Q Uitslagen zondag 2 maart: Egchel 1Venray 1 05 Venray 2Olympia 2 02 Venray 3Koningslust 2 10 Meterik 2Venray 4 40 Venray 5—RKDEV 4 5—0 America 3Venray 6 22 BW 3—Venray 7 6—0 Venray 8Meérlo 2 20 Dames: Venray 1Wanssum 1 100 Heythuysen 1Venray 2 21 Egchel—SVV 0—5 Na de zeer goede oefenpartij te gen de eredivisieploeg MVV (13), speelde Venray Egchel finaal van de grasmat. SW startte meteen vanaf de af trap met een hocg tempo Voorlopig strandden de roodwitten echter op een robuuste verdediging van Eg chel. Na 20 minuten rondde Hans Arts een voorzet van rechts op knap pe wijze af: 01. Hierna probeerden de mannen uit Egchel de bakens te verzetten. Mede door het goed opzetten van de Ven- rayse buitenspelval haalde dit ech ter niets uit. Bepaald pech had Vossen van Eg chel in de dertigste minuut. De voortreffelijk keepende Charley Ewalts haalde echter de bal met een katachtige reaktie nog juist van de doellijn. Hierna drong Venray Egchel weer terug op eigen helft, maar tot doel punten leidde dit niet meer in de eerste helft. Na de thee hetzelfde beeld; SW steeds in de aanval waarin Gerrit Loeffen en Gerry de Lauw enorm hard zwoegden. De inzet was trou wens bij alle spelers in voldoende mate aanwezig. Doelpunten konden dan ook niet meer uitblijven. Na een kwartier in de 2e helft had Gerry de Lauw eindelijk sukses. Met een prachtige kogel bracht hij Venray op een 20 voorsprong. Egchel kon er weinig of niets meer tegenover stellen; de Venray se ach terhoede met aan het hoofd Noud Janssen, was niet te passeren. Enke le harde afstandsschoten leverden voor Charley Ewalts dan ook geen probleem op. Het laatste half uur ging Venray nog eventjes aan klantenbinding doen. Aangemoedigd door de TROUWE supporters knalde eerst Gerrit Loef fen nummer 3 in de touwen. Daarna was het weer G. de Lauw dei na een snelle aanval, waaraan de hele voor hoede deelnam, vakkundig de zaak afrondde. In de laatste minuten zag G. Loeffen zijn geweldige inzet be kroond met een prachtige kopbal watJ)5 betekende. Egchel mocht nog aftrappen. Te vreden kon SW met zijn aanhang met een welverdiende 50 zege huiswaarts keren. Proramma zondag 9 maart a.s.: V riendschappelij k Megacles 1Venray 1 14.30 u. Megacles 2Venray 2 14.30 u. vertrek le en 2e elftal 12.45 uur Kompetitie: Venray 3—RKGFC 2 Venray 4Holthees 2 Venray 5Geysteren 3 (Leunseweg) Meterik 4Venray 6 vertrek 11.15 uur Venray 7Merselo 2 (Leunseweg) Venray 8—RKDSO 4 Dames: Venray 1BW 1 (Leunseweg) EWC 1—Venray 2 vertrek 9.00 uur 14.30 u. 11.30 u. 11.30 u. 12.00 h. De jaarlijkse algemene vergade ring bedrijfsvoetbal afd. Venray zal gehouden worden in café Halfweg te Venray op 10 maart a.s. aanvang 20.00 uur precies. Per deelnemende vereniging wor den twee afgevaardigden verwacht (leider-aanvoerder). Eventuele nieuwe bedrijven kun nen zich alsnog tot uiterlijk 8 maart opgeven bij de secretaris: B.V.C. Hr. W. Baartman Chopinstraat 25, Ven ray. Namens de KNVB afd. Limburg zullen 2 afgevaardigden aanwezig zijn (bestuur en scheidsrechter). Hopende dat niemand verstek zal laten gaan. Dit in veband met en kele zeer belangrijke punten (opzet en indeling klassen etc.). Bestuur B.V.C. Venray Uitslagen zondag 2 maart (sen.): Overloon 1St. Hubert 1 14 Olympia '18 4Overloon 2 32 Overloon 3Stormvogels 4 10 Programma zondag 9 maart (sén.): VCA 1Overloon 1 14.30 u. Overloon 2Stormvogels 3 14.30 u. Heijen 3Overloon 3 12.00 u. Vrijdag 7 maart 20.30 uur KIENEN voor S.S.S. in het Gemeenschapshuis. Uitslagen: Merselo—RKDSO 2—0 Holthees 3Merselo 3 10 Programma zondag 9 maart: MerseloHegelsom 2.00 u. Bijeenkomst 1.00 uur Venray 7Merselo 2 11.30 u. vertrek 10.45 uur Castenray 3Merselo 3 12.00 u. vertrek 11.00 uur AFD. JEUGD Uitslagen: Merselo AlLeunen A2 31 Merselo BIHolthees BI 20 Leunen B2Merselo B2 82 Swolgen DlMerselo Dl 60 Meterik ElMerselo El 10 Programma zaterdag 8 maart: Castenray AlMerselo Al 3.00 u. vertrek 2.15 uur Ysselsteyn BIMerselo BI 3.00 u. vertrek 2.15 uur Merselo B2Meterik B2 2.00 u. Bijeenkomst 1.30 uur Merselo DlWanssum Dl 11.00 u. Bijeenkomst 10.30 uur Merselo El—Hegelsom El 10.00 u. Bijeenkomst 9.30 uur P.D.V. DE PEELKRUISERS Vliegvergadering op vrijdag 14 maart om 8 uur in ons clublokaal. Africhten zaterdagmorgen 15 mrt. Inzetten tot 10 uur. 'Volg deze borden voor de kortste weg naar de meest komplete winkel van hèèl Venray. Neem alle obstakels voor lief want Kooppark beloont de moeite met superlage prijzen. Let maar op onze advertentie in dit blad.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 9