V Piet Hoedemaekers (priester gewijd te Indonesië) gaat voor in de Petrus Banden Gemeenteraadsvergadering Vierlingsbeek De Piëlhaas is wèr los (htuilccyen b.v. Nog enkele dagen tot 2 lebr. profiteren van de sterk verlaagde prijzen en aan biedingen in heren- en jongens- en vrijetijds- kleding WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN |Leenen| VRIJDAG 31 JANUARI 1975 Nr. 5 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 n a ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Op 15 december 1974 is PIET HOEDE /IAEKERS in de kathedraal van Pan- kalpinang, Banka, Indonesië, tot priester gewijd. Zondag a.s. zal hij voor gaan in een plechtige Eucharistieviering om 11 uur in de parochiekerk St. Petrus Banden ie Venray. Piet Hoedemaekers is 19 juni 1943 te Venray geboren. Na de lagere school is hij naar de afdeling HBS van het Lyceum I.C., het huidige Boschveldcollege, gegaan, waar hij in 1962 eindexamen heeft gedaan. Tijdens zijn laatste jaar op de HBS is hij gaan denken aan de mo gelijkheid om priester te worden en na zijn examen heeft hij een jaar Latijn gestudeerd. In 1963 ging hij naar Bavel, bij Breda, voor zijn no viciaat bij de Paters der H.H. Har ten; een jaar later naar Valkenburg, waar hij filosofie studeerde. Tijdens deze jaren heeft hij veel werk ge daan op sociaal terrein; vooral jeugdwerk had zijn aandacht. In 1969 is Piet Hoedemaekers tij delijk gestopt met zijn studie. Na het volgen van enkele kurussen ging hij naar Banka voor een verblijf van twee jaar, bedoeld om kennis te maken met land, volk, taal en le vensomstandigheden. Banka is een eiland tussen Suma tra en Borneo, niet ver van Java. De oorsppronkelijke bewoners van dit eiland zijn Maleiers. Daarnaast wo nen er nu ook veel migranten uit Java, Sumatra, Flores en tevens le ven er een groot aantal Chinezen. Ongeveer 2 procent van de bevol king is katholiek. Op Banka heeft Piet Hoedemae kers veel vooral technisch werk ver richt. Na een kort verlof hervatte hij in 1971 zijn studie aan het seminarie te Bandung. Eind 1971 is hij samen met een andere priesterstudent in een huisje in een kampong aan de rand van Bandung gaan wonen. Dit groeide in 1972 uit tot een kleine kommuniteit van zes fraters, waar onder 3 Javanen en 2 Bakanezen van Chinese afkomst. Zeer bewust heeft Piet Hoedemae kers gekozen voor deze vorm als voorbereiding op het priesterschap. Enerzijds leerde hij de manier van „Ik had honger en gij hebt mij te eten gegeven. Ik was naakt en gij hebt mij gekeed. Ik was ziek en gij hebt mij bezocht Al wat gij gedaan hebt voor een dezer geringsten van mijn broeders, hebt gij voor mij ge daan." (Mt. 25,35-40) denken van zowel Javanen als Chi nezen beter kennen, anderzijds werd hier de mogelijkheid geschapen tot een zo groot mogelijk kontakt met de mensen in de kampong. Naast de studie werd veel aan sociaal werk gedaan, zoals handenarbeidslessen aan kinderen en maatschappelijke opvang van jongeren. Hierdoor is hij langzaam tot de konklusie gekomen dat de taak van de priester in In donesië in de toekomst veel bezig heden zal eisen buiten de pastorale taak. In november 1974 heeft hij zijn studie afgesloten. Na zijn verlof in Nederland zal zijn werkterrein voor lopig liggen op het eiland Banka, waar hij zich ook aktief zal bezig houden met het werk op sociaal ter rein. Om dit laatste beter te koör- dineren, is er begin 1974 een OP- BOUWFONDS in het leven geroe pen, wat tot doel heeft het verlenen van sociaal-economische hulp, daar waar dit nodig is en geen andere hulp voorhanden is. Deze hulp wordt verleend in de vorm van kredieten, waardoor eenmaal gebruikt geld na verloop van tijd weer opnieuw ter beschikking komt, zoals bijvoor beeld krediet voor het kopen van een naaimachine zodat iemand als kleer maker zijn kost kan gaan verdienen. Deze vorm van hulpverlening be oogt tevens het bevorderen van vrij heid en onafhankelijkheid. De al lerdringendste gevallen kunnen zo geholpen worden. Piet Hoedemaekers schrijft hier over het volgende: Mijn wijding stelt mij in dienst van dit volk. Laten die genen die zich hiermee verbonden voelen bij deze gelegenheid dan ook niet in de eerste plaats aan mij den ken maar aan hen die nog zoveel te kort komen. Wilt u iets doen, doe dat dan door uw steun aan het OP- BOUWFONDS in ons bisdom. KontaktadresStationsweg ray. Ven- Zaterdag 1 februari komt onze plaatsgenoot „Thei mit den trekbuul" uit Castenray. Hij brengt zelf ge maakte en zeer oude liedjes. Thei begeleidt zich natuurlijk met de trek buul. Hij doet dit al 40 jaar en twee jaar geleden is hij op T.V. geweest en enkele keren op de radio. Thei was vroeger aktief bij het to neel, een uitstekend voetballer en heel zijn leven lang al boer. Dus mensen, eerst Thei zien dan sterven. Soosleden kunnen gratis binnen. DAMESKOOR VENRODE Dinsdag a.s. om 8 uur algemene jaarvergadering. De agenda hebt u ontvangen. Komt allen. De vergadering is in ons repetitie lokaal in het zaaltje achter café „In den Engel". Tweede slachtoffer ongeluk op Puttenweg In de loop van donderdag j.l. overleed in het St. Elisabeth-zieken- huis de 18-jarige G. Classens aan de bij het verkeersongeluk op de Put ten weg te Ysselsteyn opgelopen ver wondingen. Zaterdagmorgen vond onder grote belangstelling in de Rectoraartskerk van Veulen de plechtige uitvaart plaats, terwijl zaterdagmiddag in de parochiekerk vai^ Ysselsteyn de plechtige uitvaart van de woensdag overleden J. Emonts plaats vond. Voetganger stak plotseling weg over De 51-jarige voetganger F. H. uit Venray stak plotseling de Merselose- weg over zonder op het verkeer te letten. De bestuurder van een per sonenauto, de 39-jarige K. S. uit Venray kon hem niet meer ontwij ken. De voetganger werd geschept en moest met diverse verwondingen in het ziekenhuis worden opgeno men. Verslaggevers zijn gewoonlijk, de laatsten, die niet het gezag erkennen van een gemeenteraad, zeker als zij gekomen zijn om van raadsverga deringen hun verslagen te maken. Als dan echter op een gegeven ogen blik de vier aanwezige verslaggevers hun biezen pakken als zo'n raadsver gadering nog volop bezig is, dan is er iets aan de hand, ook met dat ge zag. Dit kon men vrijdagavond beleven bij de jongste raadsvergadering van de gemeenteraad van Vierlingsbeek, notabene de vergadering, waarin de begroting aan de orde kwam. Het was toen ongeveer half elf en de raad was bezig met de begroting. Maar deze behandeling was voor uw verslaggever niet te volgen, want de daarbij behorende stukken waren niet op de perstafel aanwezig. Waar om niet, was niemand duidelijk. Overigens bleken de dame en heer tijd genoeg te hebben, wat op zich nog geen misdaad is, maar als men de hele avond (want dit was niet de eerste keer) naar vragen en opmer kingen moet luisteren, waarvan de oplossing al lang verkregen zou zijn, als men de moeite genomen had even bij de secretarie aan te lopen, dan wordt het ook verslaggevers te gor tig, wier tijd ook geld is. Als men dan nog een koffie-kwartiertj eu uit laat lopen tot een half uur en de vergadering al die tijd schorst, dan is het begrijpelijk dat die verslag gevers ,die gewoonlijk ook nog een flinke terugreis voor de boeg heb ben, het op een gegeven ogenblik en zeker als ze een vergadering toch niet meer volgen kunnen er de brui aan gaan geven. Niet chique, maar misschien de enige manier om deze raad onder ogen te brengen, dat ook verslaggevers mensen zijn, die hun werk goed willen doen, maar daarbij dan ook mogen ver wachten dat een klein beetje reke ning met hen wordt gehouden. Mis schien dat het in de toekomst iets anders kan. I DE AGENDA Het college zal aandacht schenken aan het verzoek van de Nederlandse Invalidenbond en nagaan hoe het gemeentehuis bereikbaar zal kunnen zijn voor gehandicapten of bereik baar gemaakt kan worden. Al ziet het college er zelf weinig heil in om in de toekomst de pre sentiegelden voor de raadsleden te splitsen in onkostenvergoeding en vergoeding voor het bijwonen van vergaderingen, op voorstel van de heer v .d. Berg, zal nogmaals die mogelijkheid bij Gedeputeerde Sta ten worden bepleit. Geen bezwaar had de Vierlings- beekse raad tegen wijziging van de statuten van de stichting amateu ristische kunstbeoefening. Geën bezwaar ook tegen ruiling van grond met Th. Beckers, Uit hoornlaan 8 te Overloon. Aan W. Cox, Rieterweg te Maas hees werd een strook achterland te Maashees verkocht. De bouwverordening wordt aan gepast, volgens het voorstel van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, om daarmede een meer uniformiteit in den lande te krijgen. De aanvragen voor medewerking ingevolge het kleuter- en lager on derwijs voor de kleuterschool te Maashees en de Mariaschool te Overloon werden goedgekeurd. Daarbij merkte de voorzitter op, dat nog een veelheid van aanvra gen ingevolge art. 72 der L.O. wet liggen, welke een totaalbedrag be lopen van 225.000, Er blijken geen richtlijnen te zijn voor de verpachting van de jacht van gemeentegronden. Geen bezwaar had de raad tegen het voorstel om de jacht van G. de Mulder te Over loon over te dragen op diens zoon. GEMEENTEBOERDERIJEN De tien gemeenteboerderijen zul len allen verbeterd worden. Dat zal tevens een verhoging van de pacht prijzen gaan inhouden. Vooraf is overleg geweest met die pachters over dit onderhoud c.q. verbetering van de boerderijen. Deze verbetering komt nu juist goed van pas in het kader van de werkgelegenheid. De raadsvoorzitter was boos over een artikel in de Gelderlander over dit onderwerp. Hij had zich over dat artikel geërgerd, waarin deze ver betering besproken werd. Volgens hem getuigde dat artikel niet van goed journalistiek fatsoen. Die uit spraken in het bewuste artikel van de Gelderlander waren de pachters door die verslaggever in de mond gelegd, maar hadden zij niet zelf uitgesproken. Hij stelde dat de pach ters beslist niet in krotten wonen. Overigens zal die verbouwingen een investering vergen van 250.000,-. Aan de stichting Jeugdhuis Vor- tum-Mullem wordt een subsidie verleend terwijl de stichting Jeugd- service Maashees, eveneens de ge vraagde financiële medewerking van de raad kreeg. De raad was dankbaar voor de subsidieverordening jeugdwerk en jeugdvorming. Nu zal de eigen ak- tiviteit worden gesubsidieerd. De verschillende commissies hebben daar een jaar aan gewerkt. SUBSIDIELIJST I Plaatselijke verenigingen zagen hun subsidies van 54.461,ver hoogd tot 63.292,plaatselijke in stellingen van 108.861,tot 120.197,overige verenigingen en instellingen van f 115.782,tot 138.242,en gemeenschappelijke regelingen van 201.779,tot 272.511,Ten laste van de ge meente blijft nu een bedrag in 1974 van 265.080,- en in 1975 369.814,-. Voor wat betreft de subsidie aan het kinderkoor Marlet te Vierlings beek zal eerst worden nagegaan of dit kinderkoor nog funktioneert. Wat betreft het jongerenkoor Happy Singers te Vierlingsbeek had den enkele raadsleden bedenkingen tegen subsidiëring, omdat dit jonge renkoor in het verleden alleen op trad in de kerk. De raad ging met 7 tegen 5 stemmen akkoord met subsidiëring van f 710,maar dat zal wel de konsekwenties hebben voor de andere soortgelijke koren, welke in het verleden niet voor sub sidiëring in aanmerking kwamen. Het Overloons toneel kan het raadslid Baltussen dankbaar zijn, immers zijn voorstel om deze kultu- rele vereniging 450,te geven in plaats van de voorgestelde 225, werd met 11 tegen 1 stem aangeno men. De raad zei neen tegen het voor stel van drs. v. d. Berg om het na delige saldo van de openbare lees zaal en bibliotheek niet te vergoe den. De stichting Vrienden van het Brabants Orkest kreeg met drie stemmen tegen de gevraagde mede werking. Wel zal aan dit orkest vriendelijk worden verzocht in Vier lingsbeek eens een concert te ver zorgen De muziekschool te Boxmeer kreeg nog wel de gevraagde mede werking ad 59.232,maar de raad zal beslist niet verder gaan. Het regionaal Jeugdcentrum'Land van Cuyk kreeg ook de gevraagde medewerking met uitzondering van 50 cent per inwoner omdat de raad eerst goed geïnformeerd wil zijn omtrent de achtergronden van de akties van het J.A.C. Deze hebben bij de Friki te Boxmeer een aktie ontketend en daarvoor wenst de raad dit Jongeren Advies Centrum niet te subsidiëren. Veiligheidshalve was voor het recreatieschap Peel en Maas een bedrag uitgetrokken om dat het college nog niet weet of Ge deputeerde Staten akkoord gaan met de uittreding. DE BEGROTING De raadsleden drs. v. d. Berg, Deenen en Ronnes hielden algemene beschouwingen waarin aangedron gen werd op een beleidsnota, welke reeds eerder door de raad was ge vraagd, waarin o.m. eens gezegd wordt, hoe de stand van zaken is, bij de bestemmingsplannen en het plan buitengebieden. Onderzocht zal worden hoe de bevolking middels een voorlichtingsblad zal kunnen worden geïnformeerd. Deze raads leden waren verheugd dat nog geen belastingverhoging behoeft te wor den ingevoerd. Hierna ging de raad over tot hoofdstuksgewijze behandeling van de uit 13 hoofdstukken bestaande begroting. De wijze waarop deze door de raad werd behandeld was voor de vier aanwezige verslag gevers reden tot vroegtijdig vertrek. Kledingspeciaalzaken voor mannen en jongemannen (v.a. 5 jaar] VENRAY BOXMEER DEURNE Grotestraat 9a Steenstraat 73 De Martinet 17 Diefstal van rijbewijs en paspoort Uit de vpor zijn woning aan de Heidseweg geparkeerde personen auto van P. G. S. werd zijn paspoort en rijbewijs gestolen. Benzine werd afgetapt Benzine blijkt steeds duur te blij ven, maar er zijn ook lieden, die zich verrijken door benzine af te tappen uit geparkeerde auto's. Tot die ont dekking kwamen M. S. in de Han- delstraat, die 20 liter en K. G. Grieg- straat, die 35 liter armer werd. Lichte schade Een ongeluk vond plaats door on voldoende opletten op de Merselose- weg waar een auto, welke uit een uitrit kwam, in botsing kwam met een andere auto die vanaf een par keerplaats wilde wegrijden. De auto's werden bestuurd door mevr. E. v. D.-B. en H. S. beiden uit Ven ray. Het bleef bij die botsing bij lichte schade. Vur 75 cent verkriegbaor beej: Boekhandel van den Munchhof Groëtestraot 28 Rooy

Peel en Maas | 1975 | | pagina 13