REKREATIEGEBIED VLAKWATER J.P.A. Nelissen 100 jaren jong Leenenl gemeentelijke notities en mededelingen Junekers deens, parket WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Paspoorten - Toeristenkaarten Uitwerking Plandeel Kuiut I en Veltum II V olièrevereniging Vogelvriend Peel en Maas ook uw weekblad SPORTVERSLACEN DIENEN DINSDAGS VOOR12UUR TE ZIJN INGELEVERD. VRIJDAG 24 JANUARI 1975 Nr. 4 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 cl. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Bij de jongste begrotingsbehande ling is menig goed voornemen ge maakt om Venray vooruit te bren gen". Vooruit in menig opzicht. Dat daarbij ook het plan was om eens wat te gaan doen aan het zgn. re- kreatiegebied Vlakwater en wel spe ciaal het gebied dat ligt tussen de Kempweg, Weg in den Berg, Aan den Dril, Hoopweg, Merseloseweg en Westsingel, is een goed ding. Dit vrij grote gebied heeft namelijk de bestemming het recreatiegebied van het centrum te worden, waarop dan het Loobeekdal als het ware aan sluit. Een gebied dat van oudsher in feite al rekreatiegebied was, want de „ziekenhuise bergen" met alles d'rum en d'ran waren geliefkoosde speel plaatsen voor de jeugd. En het St. Odapark was daarin de veilig en braaf omheinde speelgele- genheid en rekreatieterrein voor de internen en Zusters van Jerusalem. In dat gebied is, we zeiden het al, in de voorbije jaren in feite al veel gebeurd. Er is een parkeerterrein voor het ziekenhuis in gekomen, een parkeerterrein voor het zwembad, het zwembad zelf en nadat de be stemming als kerkhof op dat gebied vervallen was zijn de tennis banen aangelegd en de tennishal ge bouwd. Voor het overige heeft men daarin dan nog dat gedeelte van het rekreatieoord Vlakwater, dat vroeger in het oude Ambonezen kamp lag, overgebracht, met zijn vakantiehuizen en campingplaatsen. Er is, in dat voor dertig jaren te rug nog maagdelijke gebied, dus al het een en ander gebeurd en het is geen wonder dat er stemmen opgaan, die zeggen, dat het intussen genoeg Maar wat er ook allemaal gebeurd en gedaan is, aan de natuur aldaar, voor zover die niet wijken moest voor bovenstaande zaken, is niets gebeurd. Nu is dat misschien in een natuurgebied ook wel juist en moet men niet te veel ingrijpen, maar dit gedeelte van Venray is rekreatie-ge- bied en heeft een andere funktie als een natuurgebied. En daaraan is nog niets gedaan. Toch heeft de natuur mede door de werkzaamheden aan de recrea tieve voorzieningen het nodige te verduren gekregen. Ook het feit dat de kom van Venray dichter naar dit gebied gekomen is, daarin een speelterrein is gemaakt, het zwem bad zijn „toevoerwegen" er midden door op heeft lopen, heeft de nodige konsekwenties met zich gebracht. Bulldozers hebben de kanten be werkt, er werd en wordt grond in opgeslagen, aan- en afgevoerd, bo enen en struiken zijn vernield en af val en plastic hebben er hun rust plaats gevonden. De uitdrukking „verpietering" is dier al eens gevallen. Het prachtige 3t. Odapark van vroeger is zo prachtig niet meer, nu het snel ver oudert en de laatste jaren weinig onderhoud meer heeft gekregen. Het is een voorbeeld hoe dit hele gebied in feite al jaren langzaam maar ze ker achteruit gaat, nu mensenhan den er alleen maar bezig zijn ge weest weg te halen, in plaats van wat terug te brengen; te vernielen in plaats van op te bouwen. De tentoonstelling Buiten-Spel was, als we goed zijn ingelicht, in feite opgezet, om een begin te ma ken met heropbouw en vernieuwing van dat gebied en zijn natuur. Men kan er zijn vraagtekens bij zetten of een tentoonstelling, die dan uitein delijk toch in de kom terecht geko men is, daartoe wel de meest ge- eigende methode is, maar we willen er alleen maar mee aantonen, geen roepende in de woestijn te zijn. Ook anderen hebben al lang ontdekt dat het de hoogste tijd wordt, dat hier iets gaat gebeuren, om dit gebied inderdaad tot recreatiegebied van Venray te maken, waar ook anderen dan crossers hun vermaak kunnen vinden in een fraaie natuur, waar in ook nieuwe bomen, nieuwe strui ken en planten dat verloren ging, gaan vervangen en men komt tot uitbreiding en vernieuwing. De vraag is of bij dat achterstallig onderhoud en die vernieuwing ook het Odapark niet betrokken kan worden, als een soort tegenprestatie voor het feit dat onze bejaarden daar op gezette tijden reeds toegang in hebben, maar meer nog omdat het een wezenlijk onderdeel van dit hele gebied is. We zijn nieuwsgierig hoe de plan nen hiervoor er uit gaan zien. De burgemeester van Venray doet een beroep op de inwoners van zijn gemeente, die in het komende va kantie-seizoen naar het buitenland zullen reizen, om nu reeds een pas poort of toeristenkaart B aan te vra gen. Daarbij is het volgende van be lang: Een paspoort dat meer dan 5 jaar-geleden werd afgegeven, is niet meer geldig voor reizen naar Groot Brittan- nië, Spanje, Portugal, de Scandi navische landen en landen buiten West-Europa; dat meer dan 5 jaar geleden werd afgegeven doch minder dan 10 jaar, is nog bruikbaar voor toe ristisch verkeer in West-Europa, maar niet voor de hierboven ver melde landen; dat meer dan 10 jaar geleden is afgegeven, heeft als reisdocument zijn waarde verloren. In tegenstelling tot paspoorten, die worden afgegeven door de Commis saris der Koningin te Maastricht, kunnen door mij wel Toeristenkaar ten B worden verstrekt aan Neder landers die voor toeristische doel- einden en voor korte duur naar o.a. België, Luxemburg, de Bondsrepu bliek Duitsland, Frankrijk, Grieken land, Groot Britannië en de Kanaal eilanden, Italië, Oostenrijk, Spanje, Turkije en Zwitserland reizen. Stel uw aanvraag voor een pas poort of toeristenkaart niet uit tot mei of later. Niet alleen zijn de legeskosten dan hoger, maar ook omdat gerekend moet worden op vertraging van de afgifte. Voor bedoelde aanvragen en in lichtingen kunt u zich wenden tot de afdeling bevolkingszaken, Grote Markt 1, tel. (04780)-3838. De burgemeester van Venray, Drs. F.G.L.L. Schols. Zoals bekend, is door de gemeen teraad aan b. en w. opgedragen en kele plandelen in Veltum II nader uit te werken voor de woningbouw. Een dergelijke uitwerking is thans in ontwerp klaar voor het plandeel Kulut I. De uitwerking voorziet in de bouw van 175 premie-verkoop woningen tussen de Kulutweg en de Deurneseweg. Het ontwerp, dat is afgestemd op Als na de bevryding in Venray, een vry kleine en altyd gehaas te „vreemde" aannemer opduikt, die opvalt door zyn improvisatie- beleid en later door zijn escapades met een Volkswagen, dan maakt Venray, zy het onbewust, kennis met de toen jongste ver tegenwoordiger van een oud en vertrouwd aannemingsbedrijf, de firma J. P. A. Nelissen uit Haarlem. En datzelfde Venray is daar dan helemaal niet kapot van, want daar is de enigste zorg de rot zooi en de ellende meester te worden. Wie daarbij helpen wil, is welkom TEST-CASE Maar L. A. Nelissen, toen nog jong en misschien te eigenwijs, zag het kapotte Venray als een soort test-case voor zichzelf. Goed en wel in de rommelige oor logstijd afgestudeerd, voelde hij er in feite weinig voor bij vader en broer braaf in Haarlem op kantoor te gaan zitten en vandaaruit het aannemingsbedrijf te runnen. Hier lag de boel in de puin, hier was te herstellen en nieuw te bouwen en hier zag hij kansen, die het Haar lemse kantoor nog niet zo heel di- rekt zag zitten. Daar had men welis waar klanten in het zuiden des lands zoals dat heet, maar aan een bijkan toor in Venray (waar lag dat gat er gens) dacht daar beslist niemand. En mijnheer Loek's besluit om het in Venray te gaan proberen, werd hem in het Haarlemse allerminst in dank afgenomen. Maar ja, wat wil men met jeugdige mensen, die toch hun eigen wil doenKort hou den en hun kop laten stoten, dan le ren zij vanzelf. Hij heeft zijn kop gestoten, veel meer dan een ezel ooit doen zal, maar jaren daarna bleek dat de aan duiding J. P. A. Nelissen Aanne mingsbedrijf Haarlem-Venray in feite onjuist was. Uit eerbied voor de ouderdom kreeg Haarlem nog al tijd de voorrang, maar Venray wel de nadruk, want de houten keet, waarin 30 jaren geleden het Ven- rayse avontuur begon, is intussen dan niet zo majestieus als het hoofd kantoor in Haarlem, maar heeft wel zijn stempel gedrukt op het gehele nu 100 jaren oude aannemingsbe drijf. En Venray heeft geleerd dat de „vreemde" aannemer van toen, in derdaad een vreemde vogel was en is, die voor Venrays werkgelegen heid van grote betekenis is gewor den en in de Venrayse samenleving een grote rol speelt, ja daar zelfs prinsen aan levert- HAARLEM-VENRAY Peel en Maas heeft in de jaren door verslagen kunnen brengen van het doen en laten van deze „vreem de" aannemer en zijn bedrijf. En dachten we ook zijn steentje bij gedragen, met de vele anderen, tot een wat betere kennismaking, tot het meer „eigen" worden. En we hebben daaruit geleerd dat het in feite 100 jaren geleden feitelijk maar heel klein begonnen is, die aan- nemerij. Op 2 februari 1875 begon namelijk J. P. A. Nelissen aan de Spaame 2 voor zichzelf, met het re pareren van ramen en het verrich ten van nog enkele karweitjes vooi de door de raad vastgestelde uit- werkingsregels, zal aan de commis sie voor de ruimtelijke ordening worden voorgelegd in de openbare commissievergadering van 13 febru ari a.s. Vanaf heden kunnen belangstel lenden van het ontwerp kennis ne men op de Leunseweg 2a kamer 24 en in het gemeentelijk informatie centrum aan de Julianasingel achter het gemeentehuis. een bedrag, zoals de eerste rekening vertelt, 65,21. We weten nu, dat het hierbij niet is gebleven. De stad Haarlem riep zijn hulp in voor het herstel van kademuren en het maken van kaden en bruggen en 10 jaren na de op richting had hij zelfs de centrale overheid tot klant, die hem het ge rechtsgebouw en de gevangenis in Haarlem liet verbouwen. Maar daar naast bleef ook hij het „klanten- werk" trouw, waaronder b.v. Nico- laas Beets was, de schrijver van de Camara Obscura. Dat men dat tot de dag van vandaag nog altijd volhoudt en dat deze grote broeder in de aan- nemerij nog altijd een afdeling heeft: KWH (Klein Werken Haar lem) tekent dit bedrijf,, waarop ook in Venray ondanks zijn groei nie mand tevergeefs een beroep doet. Als in 1912 de oprichter J. P. A. Nelissen sterft, is er een aardig be drijfje met hard werken uit de grond gestampt. De tweede J. P. A. neemt de teugels over, versnelt de vaart en bouwt de relaties uit, waaronder een bedrijf in het zuiden des lands, na melijk De Gruyter. Dat blijkt ove rigens een trouwe klant tot de dag van vandaag. Met de bouw van de Zomervaart- brug in 1923 maakt Nelissen in Haarlem geschiedenis, maar in 1920 kan de tweede J. P. A. al trots de familie laten weten voor meer dan 100.000,in een jaar gebouwd te hebben. Nelissen bouwt, voornamelijk in de randstad alle mogelijke gebou wen. Langzaam maar zeker gaat dit bedrijf meetellen en als de keiharde crisisjaren gaan komen dan kan dit bedrijf al een personeelsbestand la ten zien van 150 mensen. Een be stand dat in de dan komende oorlog langzaam maar zeker terugloopt tot enkele tientallen. Maar dan is in tussen de derde J. P. A. al in de di- rektie opgenomen. NA DE OORLOG I Na de oorlog is dan de Venrayse vestiging gekomen, al was dat wel een groot woord voor de houten wa gen die diende als direktiekantoor, huiskamer, slaapkamer, materiaal- berging, kortom voor alles, dat J. P. A. Nelissen in Venray vertegen woordigde. Die werd dan aan de Stationsweg neergezet, omdat daar nog een goede transformator stond, die men wel eens nodig zou kunnen hebben en vlak bij een gebied, waar nogal wat kapotte boerderijen op te knappen waren. Zo is dat gekomen. Volière vereniging De Vogelvriend houdt haar jaarvergadering op 28 januari a.s. om 8 uur in café Volle- berg, Henseniusstraat 20 te Venray. Bij verhindering gelieve U zich af te melden bij voornoemde zaal of bij een der bestuursleden. Het bestuur wijst er op dat het een belangrijke bijeenkomst is. Nu na dertig jaren is de transfor mator weg, zijn de opgeknapte boer derijen grotendeels verdwenen, maar Nelissen geblevenAan diezelfde Stationsweg, welke door de ak- tiviteiten van dit bedrijf niet meer zo „kaal" is als 30 jaren geleden. Al bladerend door de krantenboe- ken yalt het op, dat ieder jaar op nieuw datzelfde bedrijf wel een of andere stunt uithaalde, hetzij door een volledig ziekenhuis in 100 dagen af te leveren, hetzij door een kapel letje weg te geven met St. Joris en zijn draak, hetzij door de spekta- kulaire bouw van een nieuw hoofd kwartier voor Martin-Air op Schip hol .Men weet intussen in Haarlem, waar Venray ligt en bij de aktie Haarlem helpt Venray vna 30 jaren geleden, zijn de bordjes wel verhan gen. Het heeft dan wel lang geduurd voordat de Venrayse direktie uit de houten noodoplossing in een defini tief stenen gebouw is verhuisd, maar intussen heeft Venray dit bedrijf in eigen plaats gestadig zien groeien. 100 MILJOEN Haarlem en Venray, twee peilers onder een 100-jarig bedrijf, dat vo rig jaar de record-omzet haalde van f 100 miljoen met zijn 700 werkne mers. Het is zo verleidelijk herinne ringen op te halen uit de geschiede nis .welke men zelf heeft meege maakt en welke uiteraard praktisch alleen op het Venrayse is gericht. We herinneren ons snoepreisjes naar Frankrijk, waar ziekenhuizen en sanatoria werden gebouwd, naar Brussel, waar een eigen bijkantoor gevestigd was, naar Duitsland, waar woningen werden gebouwd. Er lig gen smeuige verhalen van Ven- rayers, die zelfs naar India en Mos kou reisden om daar ambassadege bouwen op te knappen en van stun- tjes uit de timmerwinkel, waar men nieuwe verpleegstersbedden had uitgevonden. Maar al dat „lekkers" met dat gouden randje van de nos- talogie laten we liggen, zoals we ook voorbijgaan aan de ups en downs, die ook dit bedrijf op zijn weg naar de 100 jaren gevonden heeft. We konstateren alleen nuchter dat Nelissen alom in den lande een goe de naam wist op te bouwen door het leveren van kwaliteitswerk met een uitgebreide service, dat datzelfde bedrijf een van de grote jongens ge worden is op het gebied van de bouw voor de gezondheidszorg en met zijn Multi-struktuurbouw een steeds be langrijker rol gaat spelen bij de bouw van scholen, sporthallen, kan toren en fabrieken. Voor wat Venray betreft, hoeft het bedrijf zijn klanten niet heel ver te laten lopen om te kunnen tonen wat dit bedrijf zo al in zijn mars heeft. Het heeft van Venray zo'n soort toonzaal gemaakt, maar, wat nog voornamer is, ook Venray zelf een goede naam bezorgde binnen en over de grenzen. 100 JAREN JONG Maar wat dit bedrijf met zijn 100 jaren toch nog altijd en zeker bij de 475 mensen ,die er in Venray bij werken opmerkelijk jong, voor uitstrevend en vertrouwenswaardig maakt, is het sociaal beleid. Een sociaal beleid, dat vastligt in het ondernemingsplan, een vijfjaren plan dat elk jaar wordt bijgestuurd. Daarin vindt men dat dit bedrijf ar beid even hoog waardeert als kapi taal. De winst, welke resteert, nadat de belastingen zijn betaald, de nood zakelijk geachte reserveringen zijn gedaan en het primair dividend is uitgekeerd, wordt gelijk verdeeld tussen de faktor arbeid en de fak- tor kapitaal. Dit is een van de belangrijke be palingen uit het sociale plan, als een logisch gevolg van de visie, dat iede re medewerker geacht wordt het als zijn taak te zien naar beste vermo gen bij te dragen tot het welzijn van de onderneming en dat het perso neel zal delen in het financieel re sultaat van de onderneming. Mede werkers op elk niveau worden be trokken bij de beslissingen, die in het bedrijf worden genomen. I Dat Nelissen een eeuw jong is, wijst ook het streven uit, een aan tal werknemers de mogelijkheid te geven vóór hun pensionering gelei delijk taken af te stoten, zonder dat dit een vermindering van hun inko men tot gevolg heeft. In de sfeer van de secundaire voorzieningen, zo als ouderdoms-, weduwen- en inva liditeitspensioenen wordt rekening gehouden met de geldontwaarding. Er wordt naar gestreefd, zo ver meldt het sociale plan verder onder meer, de integratie te bevorderen van de arbeidsvoorwaarden voor cao-personeel en beambten. De niet- funktiegebonden verschillen in ar beidsvoorwaarden dienen op den duur te verdwijnen. Er wordt naar gestreefd, bij promoties zoveel mo gelijk eigen personeel de kans te geven. Ze kunnen zich bekwamen voor diploma's met steun van het bedrijf. De direktie wenst ook een be langrijk artikel in het plan zoveel mogelijk de bevoegdheden te dele geren aan afdelingshoofden, waarin ook de verantwoordelijkheid voor baten en lasten is begrepen. Ze moe ten hun deel van de begroting zien waar te maken. In het ondernemingsplan worden allereerst als doelstellingen ge noemd: de kontinuiteit en de groei van het bedrijf, de werkgelegenheid en de inkomenspositie van de mede werkers, een evenwichtige verdeling van de afzet over de verschillende markten als allround bouwbedrijf, een slagvaardige, efficiënte organi satie, handhaving van een gezonde financiële struktuur en een modern personeelsbeleid, dat gericht is op medeverantwoordelijkheid en mede zeggenschap. Tot heden hebben de onderne mingsplannen uitstekend gewerkt: alle medemerkers weten waar ze aan toe zijn en samen hebben ze al meer bereikt dan volgens'de plannen werd verwacht. De groei van de produk- tie in het afgelopen jaar lag dichter bij de dertig, dan de planmatig na gestreefde twintig procent. En in het jubileumjaar zal de ge plande twintig procent er ook moe ten komen: het staat nu al bijna vast, dat dit zeker is. In aanmerking genomen de weinig rooskleurige konjunktuur, vooral in de bouwwereld, is dat een prestatie, waar ze bij Nelissen trots op zijn! FEEST i Om dat alles even te accentueren wordt nu midden in het land op vrijdag 31 januari a.s. van 16.00 tot 18.30 uur in de foyer van het Jaarbeurs-congrescentrum te Utrecht een gezamenlijke receptie gehouden, terwijl het personeel zelf op zater dag 1 februari van half 8 tot in de kleine uurtjes een feestje gaat bou wen in het Autodron in Drunen. Het bier heeft men al in .huis BEUKEN, EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN VENRAY: Schoenmakers Venray B.V. Leunseweg 4-6, tel. 04780 - 23 24

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1