TT Rode Kruis Bloedbank aktief in Noord Limburg VASTELAOVEND Ebberink s v.v. NIEUWS DUIVENSPORT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Limburgse Katholieke INVALIDENBOND ,^L«+angora D.S.V. nieuws DAMESKOOR VENRODE Venrays Gemengde Zangvereniging Drum- en Showband DSV Venray e.o. WIJKRAAD NOORD-WEST Rectoraat Vredepeel Twee KNMV crossen te Venray Tentoonstelling WEG MET DIE WEG VRIJDAG 17 JANUAR11975 Nr. 3 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Tijdens een feestelijke bijzondere vergadering van de Afdeling Venray van het Nederlandse Rode Kruis werden aan een groot aantal donors plaquettes uitgereikt als blijk van dank en erkenning. De donors hadden allen tenminste twintig maal bloed afgestaan ten behoeve van patiënten, hetgeen voor de afdeling bij monde van voorzit ter J. Smeets, rede was voor een stijlvolle uitreiking van de onder scheidingen. Tevens vormde de bijeenkomst een goede gelegenheid om de do nors kennis laten nemen van de ak- tiviteiten van de Stichting Rode Kruis Bloedbank Noord Limburg. BLOEDTRANSFUSIE J Het toedienen van menselijk bloed is het overbrengen van menselijk weefsel van de donor naar de pa tiënt, het is de meest toegepaste vorm van transplantatie. Bloed bestaat uit een oplossing van water, zouten en organische stoffen, ook wel bloedplasma ge noemd, waarin de cellen of vorm elementen zijn opgenomen. Bloed is een uniek weefsel, in zoverre dat men plasma en cellen kan scheiden van elkaar zonder dat zij hun funk- tie verliezen. Ja, men kan zelfs be standdelen uit het plasma afzonde ren, die een specifieke eigen wer king behouden en ook de rode cel len, witte bloedlichaampjes en bloedplaatjes kunnen afzonderlijk worden verkregen en toegediend. Het fractioneren van plasma en de behandeling met bloedbestand- delen brengen een doelgerichte be handeling binnen het bereik van de behandelend arts. Of zoals dr. Mendes de Leon, voor zitter van de Kring Limburg van 't Nederlandse Rode Kruis, eens op merkte „als iemand een stoel nodig heeft, moet je hem niet dwingen een volledig ameublement te nemen". Bij een tekort aan circulerend bloedvolume kan met plasma-eiwit ten sneller en gerichter een goede vaatvulling worden verkregen dan met volledig bloed. Het tekort schie ten van de aanvoer van zuurstof en de afvoer van koolzuur door gebrek aan rode cellen daarentegen, kan sneller en met geringere belasting voor het hart- en vaatstelsel wor den gecorrigeerd door het toedienen van een concentraat rode bloed- lichaamjes. Storingen in het stollingsproces met als gevolg bloedingen, die niet te stelpen zijn of bloeduitstorting in de weefsels kunnen in het algemeen beter worden bedwongen door het toedienen van stollingsfaktoren en, in uitzonderingsgevallen, bloedplaat jes, dan door vers afgenomen bloed toe te dienen. I TEKORT De laatste twintig jaar is gelei delijk het inzicht gegroeid in de mogelijkheden, die bloed als weef sel (transplantaat) biedt, niet alleen als volbloed, maar vooral als een uniek weefsel, waaruit men het be standdeel kan afzonderen, waarmee een bepaalde patiënt geholpen kan worden. De behoefte aan bloed is de laat ste jaren zeer sterk gestegen door de uitbreiding van medisch kennen en kunnen. Het aantal donors is niet evenre dig toegenomen en met name grote medische centra kampen nu soms al met een tekort. Plaatselijke tekorten, waarin de donordiensten van de Rode Kruis Afdelingen zoals deze werken in de bloedtransfusiediens ten „oude stijl" niet kunnen voor zien. Op initiatief van het Neder landse Rode Kruis vindt sinds 1973 een reorganisatie plaats, waarbij de krachten worden gebundeld in 20-25 Bloed Banken over het gehele land. De Rode Kruis Bloedbanken verzor gen niet alleen het keuren van do nors, maar tevens het afnemen van bloed, het bewerken daarvan en de distributie van de bloedbestand- delen. Het afnemen, bewerken en distri bueren is dus niet langer de taak van de ziekenhuizen; kennis, kun de en technische hulpmiddelen wor den geconcentreerd in één Rode Kruis Bloedbank, die meerdere zie kenhuizen voorziet van bloed en bloedbestanddelen. I BLOEDBANK In het voorjaar van- 1973 werd door de Noord-Limburgse ziekenhui zen en de Rode Kruisafdelingen Venlo en Venray, samengebracht door dr. A. Hillebrand en dr. Scha de .besloten een Rode Kruis Bloed bank op te richten. In het najaar kwam de Stichting Rode Kruis Bloedbank tot stand, waaraan par ticiperen de Rode Kruis Afdelingen Venray, Horst, Venlo, Tegelen, Roer mond en de ziekenhuizen te Roer mond, Venlo, Tegelen, Horst en Ven ray en de Stichting Pathologisch Laboratorium. Begin 1974 werd de afdeling bloed- bewerking en het administratief hoofdkwartier gehuisvest in het St. Josph Ziekenhuis te Venlo. In het bestuur zijn de deelnemers evenredig vertegenwoordigd. Voor zitter is dr. J. van Esser, secretaris drs .A. Ederveen, penningmeester de heer J. van der Linden. De dage lijkse leiding is toevertrouwd aan Dr .H. Sonderkamp, laboratorium arts. De donors hebben van deze reor ganisatie weinig hinder ondervon den. Het keuren en afnemen heeft nog steeds plaats in de hun ver trouwde omgeving en door dezelfde medewerkers. Het afgenomen bloed wordt echter centraal bewerkt en de distributie wordt centraal gere geld. Ook het aantal afnamen wordt centraal aan de hand van de voor raad bepaald. Vanuit de centrale opslag te Ven lo worden in ieder der ziekenhuizen kleine werk-voorraden aangevuld. Ook deze werkvoorraden staan echter nog volledig onder beheer van de Bank; hiermede wordt ener zijds vermeden, dat bloed verloopt, anderzijds dat 's nachts donors wor den opgeroepen, terwijl in een na burig ziekenhuis nog bloed in voor raad stond. In het afgelopen jaar werden rond 9.000 maal een halve liter bloed af genomen. Hiervan werd uit 2000 een heden het cryoprecipitaat afgezon derd voor de behandeling van pa tiënten met een stollingsstoomis, die bekend staat als bloederziekte of hemofilie A. Hiermede werden niet alleen patiënten in Noord en Midden Limburg, maar ook elders in het land geholpen. Ongeveer 700 eenhe den werden als vormelementen toe gediend, terwijl nog eens 470 een heden plasma van 250 ml werden bereid. Nog steeds wordt dus in de meer derheid der gevallen volbloed toe gediend, maar toch is er sinds de oprichting al een sterke verschui ving ten gunste van het gebruik van bestanddelen opgetreden. Voor de donors is het van betekenis, dat minder dan ooit te voren na werk tijd een beroep op hen behoeft te worden gedaan. Tevens is het goed te weten dat vaak meer dan een patiënt gebaat is met de afname. Hoewel het begin van de Bloed bank er is, vormt dit geen rede' tot zelfgenoegzaamheid, wel stemt het tot optimisme, dat in betrekkelijk korte tijd in een regio, waar histo risch gegroeide strulcturen niet zel den een belemmering voor optimale rationele dienstverlening vormen, het fundament is gelegd voor een optimale voorziening. AFO. VENRAY sekretariaat: Nassauplein 19, Venray Op maandag 6 januari werd in een vol „Veerhuis" een Kerst- en Driekoningenavond gehouden. De avond begon met zang van het Dameskoor Venrode o.l.v. Jean v.d. Tillaart. Hierna hield de geestelijk adviseur Pastoor Pothof, zijn boeien de kersttoespraak, waarvan we nu een deel afdrukken: „We weten veel en als we het niet weten, dan zeggen het ons de grote mannen wel of we kunnen het lezen in boeken of kranten. Maar wat DOEN we. Wat doet onze we reld. Wat doen die mensen; die het weten." Na de toespraak nam het dames koor het weer voor haar rekening. Ze vonden een heel aandachtig ge hoor. Vervolgens werd koffie met drie- koningenkoek geserveerd, waarin drie bonen verborgen zaten, die evenzovele koningen opleverden. De band van Rank Xerox zorgde ondertussen voor gezellige dansmu ziek en wel muziek op aanvrage. De avond werd besloten met een warme hap. In zijn afscheidswoord bedankte de voorzitter alle medewerkenden aan deze avond en bood hij de diri gent van het dameskoor en de band een enveloppe met inhoud aan. Zo is dan in Venray Prins Toon I vervangen door Prins Ton I, als de vastelaovesheerser over het Piëlha- zenrijk. Dat gebeurde in een prach tig versierde foyer van de schouw burg in een nieuw opgezette Prin- senproklemasie. Voordien hadden de Hazekeutels in een bomvol Prinsen hof Prins Jan 3 uitgezwaaid, met zijn adjudanten, waarbij zelfs de in tussen wel uitgegroeide oud-prinsen betrokken waren. Met veel enthou siasme werd de nieuwe prins Johan Cv .d. Krey) ten tonele gevoerd, die met zijn adjudanten dan gaat zor gen dat de Hazekeutels met de ko mende vastelaovenddagen niets te kort komen. Gezien het enthousiasme op deze zittings-avond komt dat beslist wel in orde. Maar terug naar de foyer, waar Willy Caron te lijden had onder een wat goede vastelaovesstemming, die zich voor verschillenden niet com bineren laat met aria's en operette fragmenten, hoe fraai overigens ook gezongen. Mevr. Verheugen mocht echter, evenals Caron de nodige open doek jes in ontvangst nemen. Het was weer een hele bedoening voorlat Deken Pijls en zijn Aid Prin- se Theo Linssen en Twan van Els weer doodgewone piëlhazen gemaakt ha den Toon van Aarsen ingelijfd had bij dit college. Maar hij kreeg een dankbaar applaus na ten teken dat men zijn regeringstijd wel had weten te appreciëren. Toen was het wachten op het ogenblik, dat zijn opvolger tevoor schijn zou komen. Die bleek verbor gen te zijn in het Hofkoor, dat ook nu weer, evenals de Hofkapel, zijn medewerking gaf aan dit gebeuren. Toen de heren Janssen en Raedts als adjudant tevoorschijn kwamen, begon men al over opzetjes te pra ten en inderdaad bleek ook de prins aan een honderdjarig aannemings bedrijf geliered te zijn want het was tot veler verrassing Ton Nelissen. Die arme jongens hebben het met een de eerste avond de beste al ge weten, want er is heel wat gefelici teerd en gekust, maar nu wenkt de ernst van het leven, want er moet nog al wat op poten worden gezet. Maar vanvaond is nieuwe prins al te gast bij de politiesportvereniging, die nu maar vast een feestje gaat brouwen, want die mensen kunnen met vastelaovend niet. YSSELSTEYN Maar ook de kerkdorpen zitten niet stil. Daarvan is Ysselsteyn een goed voorbeeld, waar Piëlreuzen in tussen ook al 22 jaren zorgen dat op dit kerkdorp vastelaovend lek ker gevierd kan worden. Zaterdag wa sdaar Jo Stevens de eerste Prins Jo van Ysselsteyn en die moet nu de komende zondag aan slag wat dan gaat men in Ysselsteyn boerebrullef- ten. Nog ouderwets, want dan heeft nog eens de oude boerenkar het al leenrecht op de weg en worden de Belse trekpaarden daarvoor gespan nen met hun zondagse koperwerk. Alleen dat gezicht is al machtig mooi maar er komt ook nog een malle jan aan te pas en niet te ver geten de honderden bruiloftsgasten, die van deze brulleft inderdaad een mooi feest gaan maken. Men heeft in Ysselsteyn het spij tig gevonden dat al dit moois met vastelaovend feitelijk verdringt on der hun optocht, die zij vanwege deelname in Venray eerst dins dags kunnen houden, tezamen met hun boerebrulleft. Om die nu beter tot zijn recht te laten komen en er SckBBderwarmers ■Bodywarmers Polswaraers Kniewanners Een heilzame bescherming voor Uw lichaam hotk Marktstr.-Schoolstr. verder ook nog een gezellige dag van te maken, heeft men de boerenbrul- left nu verzet naar zondag en zo kan men dus zondag al rustig ter brul left in Ysselsteyn. Om 2 uur begint dit feest van boerenkarren, belgische paarden, prachtig tuig en honderden feest vierders, waarna dan bij de boeren bond de huwelijksvoltrekking zal plaats hebben, waarbij de Smele- blaozers, de ruiterclub en natuurlijk de jubilerende Piëlreuzen zelf alle maal meedoen. Om half 4 is er re ceptie en koffietafel en om 7 uur be gint daar een echt boerenbal. Wie het nuttige met het aange name wil verenigen is welkom bij de Piëlreuzen. Uitslagen zondag j.L: Venray 1—IVO 1 3—3 Venray 2Panningen 3 40 Top '27 2—Venray 3 1—0 DIS 1Venray 4 10 EWC 3—Venray 5 4—1 DIS 2—Venray 7 5—0 Hegelsom 4Venray 8 26 V riendschappelij k Venray 6Ysselsteyn 3 23 Dinsdag: Venray 1—FC VW-C 2—2 Damesvoetbal: Venray 1RKHVC 10—0 Programma zondag 19 jan.: Venray 1Wittenhorst 1 14.30 u. Reuver 2-Venray 2 14.30 u. vertrek 13.15 uur Geysteren 2Venray 3 11.30 u. (Leunseweg) Venray 4Castenray 2 11.30 u. Venray 7Castenray 4 11.30 u. (Leunseweg) V riendschappelij k Merselo 3Venray 6 11.30 u. vertrek 10.45 uur Venray 5Venray 8 14.30 u. Damesvoetbal: Venray 2Sparta 2 11.30 u. (Leunseweg) Boekei 1Venray 1 11.00 u. vertrek 9.45 uur Wekelijkse repetitie-tijden. Instruktie tamboers o.l.v. Hr. H. Martens, donderdags van 19.00-20.30 uur in zaal Volleberg, Hensenius- straat te Venray. Show- en instruktie majoretten en vaandeldraagsters o.l.v. Hr. A. Koo nings zondags van 11.00-12.30 uur in de sportzaal Langeweg te Venray. (Denk aan gymschoenen). Afmeldingen uitsluitend telefonisch 004787-311. Repetitie a.s. dinsdag om 8 uur voor de alten. Om 8.30 uur voor het hele koor tot 9.30 uur. Daarna tot 10 uur voor mezzo-sopranen. Afmelden uitsluitend bij Mevr. Pouwels, tel. 2349 of bij Mevr. Schrooten, tel. 3309. Wanneer er nog dames zijn, die ons koor graag willen komen ver sterken, zijn zij van harte welkom. Komt u eens vrijblijvend luisteren op een van onze repetities, elke dins dag om 8 uur in het zaaltje achter café „In den Engel". Dinsdag 21 januari 19.30 uur cur- ssu notenlezen en stemvorming. Wil len de leden, die zich hiervoor op- geegven hebben tijdig aanwezig zijn in de A.B.O. school, Ursulastraat. Om 20 uur repetitie voor het ge hele koor. Dinsdag 28 januari, 20 uur gewone algemene ledenvergadering in zaal „In den Engel", Poststraat. Zaterdag 1 februari, 15 uur gezon gen H. Mis in de Rectoraatskerk te Smakt, ter gelegenheid van het Zil veren Professiefeest van Broeder Olaf, St. Servatius te Venray. Indien U verhinderd bent, dan ge lieve U zich af te melden bijJ. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 1221 of Mw. W. Manders-Weijers, Wilhelmina- straat 4, tel. 4001. Deze week is de showband, zon der enigerlei officieel vertoon, be gonnen met de eerste repetities met de thans plm. 70 leden. De tamboers, met fonkelnieuwe „Royal-trommen", worden geïnstru eerd door de heer H. Martens uit Leunen. Het geheel staat onder su pervisie van de heer A. H. M. Koo nings uit Oirlo. Het getuigt van grote geestdrift, dat de initiatiefnemers binnen zo korte tijd reeds beschikken over het modernste oefenmateriaal van hoog staande kwaliteit. Verwacht wordt dan ook, dat zich nog meer nieuwe leden zullen aan melden, zoals b.v. tamboers, majo retten .hoornblazers, vaandeldraag sters en vendelzwaaiers of leerlingen voor één der genoemde onderdelen. Aanmelden kan geschieden bij het sekretariaat: Albionstraat 8A, Leu nen of telefonisch 04787-311 of tij dens de repetities. >1 HUlltitt H','.' Zaterdag opent de Jeugdprins van de jeugdclub Venray-N oord-W est mit enne disco-aovend 't vastel- aovendgebeure. De prins van vurrig jaor, Prins John 1 treedt dan af en dan werd de neeje Raod van XI en de neeje Prins ge-ienstallierd. De neeje Prins kriegt de sleutel vur de buurt. Alliën verklejde Piëlhaze en ha- zinne uut de buurt Noord-West wer- re verwaacht. Hupy, Sam en Bram zurge vur 't nuëdige vastelaovend tam-tam en natuurlik de neeje Prins. Zurreg dagge dor beej komt. A.s. zaterdagavond de grote prijs uitreiking van de kampioenschappen en bekers door de C.C. Peel en Maas. Hieraan tevens verbonden 'n zichttentoonstelling voor viertallen. Inzetten van 6.30 tot 7.45 uur in het Gemeenschapshuis te Wanssum. U doet toch ook mee. Heden vrijdagavond in Hotel De riet te Overloon eveneens een grote zichttentoonstelling voor viertallen. Hierop moeten 2 doffers en 2 dui- vinnen gezet worden. Het inzetten is hier van 7 tot 8 uur. Overloon rekent op een grote deel name uit Venray. Voor de leden van De Zwaluw is het indienen van voorstellen en nieuwe bestuursleden tot uiterlijk 19 januari. Zij die nieuwe coördinaten moeten prikken kunnen terecht bij A. van den Munckhof op zaterdag 25 jan. om 2 uur n.m. P.D.V. DE VREDESDUIF Heden vrijdagavond 17 januari jaarvergadering aanvang 8 uur. Op deze vergadering moeten de gouden ringen, N.P.O. orgaan en de kontri- butie betaald worden. De leden die via de Oude Oos- trumseweg komen, kunnen het bes te over de grote verkeersweg van het Brukske of Stationsweg via Ser- vatiusweg rijden, dit vanwege werk zaamheden aan de weg. Zondag 9 jan.: 10 uur hoogmis v.d. intenties van de Internationale Bid week. Begin van de internationale Bidweek voor de eenheid van de christelijke kerken. Door de week H. Mis 8 uur. Maandag: v. d. overleden ouders Poels-Geurts. Dinsdag: v. d. zielerust van een overledene (Leunen). Woensdag: t.i.v. fam. Poels-Geurts. Donderdag: Li.v. fam. Nabuurs- v. d. Broek. Vrijdag: v .d. zielerust van een overledene. Zaterdag: 19.00 avondmis v. d. zie lerust van T. Botden. Evenals voorgaande jaren gaat de M.C.V. .Janslust" uit Venray-Heide ook in 1975 weer twee motocrossen onder auspiciën van de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging organiseren. Op de enkele weken geleden kalen dervergadering te Utrecht wist men wederom twee geschikte data met zeer goede programma's te bemach tigen .Met de eerste wedstrijd welke is op 9 maart a.s. is de organisatie al weer druk bezig. Aan de start komt dan bijna zeker de hele natio nale top, in zowel de 250 cc als in de 500 cc internationalen en senioren klasse. De 500 cc klasse gaat voor de zesde maal in successie strijden om de Industriële Club Trophee, welke bij le heren coureurs bijzon der in trek is. De tweede wedstrijd vindt plaats op 21 september met de laatste kam pioenscross in de 250 cc internatio nalen en senioren klasse. Verder ko men dan aan de start de zijspannen internationalen en senioren en de 125 cc klasse. Noteert u deze twee datums maar vast. OSSIP ZADKINE Van 25 januari tot en met 8 fe bruari a.s. wordt in Kunsthandel Tjerk Wiegersma Kasteel Deume, een tentoonstelling gehouden van Ossip Zadkine. Deze kollektie omvat tal van beel den, gouaches, tekeningen en grafie ken van deze wereldberoemde Fran se beeldhouwer. De verzameling geeft een overzicht van zijn eerste kubistische tijd tot de jaren 1960. Werken van Zadkine hebben voor al na de oorlog grote bekendheid gekregen door zijn monument „De verwoeste stad" te Rotterdam. De tentoonstelling van Zadkine is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur en 's avonds na telefonische af spraak 04930-2440. INGEZONDEN Gedeputeerde Staten hebben de plannen voor het centrum van Ven ray goedgekeurd. Dit heeft tot ge volg dat ook de zgn. Noord-tangent kan worden aangelegd, een weg waartegen de werkgroep Inspraak om verschillende redenen bezwaar heeft aangetekend. Die bezwaren richten zich vooral tegen de ligging van de weg die via het gebied tussen Grote Kerk en Jerusalem de Julia- nasingel-Stationsweg met de Hoen derstraat moet verbinden. Dit ge bied is echter bijzonder waardevol wat betreft sfeer, karakteristiek en vanuit historisch oogpunt (b.v. Kerk- pad met 16e eeuws poortje). De geplande weg snijdt dit gebied middendoor en scheidt het nieuwe gemeentehuis (Jerusalem) via deze verkeersgang van de rest van het centrum. Dit lijkt ons niet alleen on logisch maar ook overbodig. Wat is de funktie van deze weg? Eigenlijk niet meer dan een verbinding van uit oostelijke richting naar het nog te ontwikkelen nieuwe centrumge deelte tussen Schoolstraat en Deken Thielenstraat. Via bestaande wegen die even tueel aangepast zouden kunnen wor den is dit centrumdeel echter ook te bereiken. Bovendien zou voor aan de Maasheseweg een parkeergele genheid aangelegd kunnen worden van waaruit men zonder moeite het centrum en tevens het nieuwe ge meentehuis kan bereiken. Moet dit gemeentehuis van de rest van het centrum gescheiden worden, moet een onvervangbaar stukje Ven ray opgeofferd worden terwijl dit gespaard kan worden door (hoog stens) één kilometer om te rijden of nog geen honderd meter verder te lopen? De werkgroep Inspraak zou graag willen weten in hoeverre deze zaak leeft bij de Venrayse bevolking en hoe men over de aanleg van de Noord-tangent denkt. Daarom zul len we via een huis-aan-huis-folder die binnenkort verspreid en weer opgehaald wordt uw mening hier over vragen. Op vrijdagavond 31 januari is er om acht uur een openbare bijeen komst (waar dus iedereen welkom is) in het vormingscentrum aan de Bevrijdingsweg 2a. Dan zullen de resultaten van de enquête en de konsekwenties daarvan besproken worden. Werkgroep Inspraak Voor meer informatie: tel. 04780- 4695 of 04780-4325.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 9