Tien jaar Bijstandswet Architectenwerkwinkel officieel van start Geen overeenstemming over vestiging van een derde vwo en havo sv.v. NIEUWS Ut lym LiLYLVm Steekuit diehand HANDBOOG LI li RUITERSPORT Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN WEDSTRIJD VAN BIBLIOTHEEK VORMINGSWEEK 1975 VOOR BOSCHVELDCOLLEGE ca VRIJDAG 17 JANUARI 1975 Nr. 3 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DftAfJKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23' cl per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) CENTRALE OVERHEID NU DIKKE VINGER IN DE PAP Op 1 januari 1965, dus tien jaar geleden, werd de Algemene Bij standswet van kracht, die de tot dan geldende Armenwet ver ving. Krachtens art. 1 van de bijstandswet heeft iedere inwoner van ons land ,die zelf niet in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien, recht op bijstand van de overheid. Hiermee werd de bijstandswet het .sluitstuk van onze sociale wetgeving. De jubileumdatum van deze wet valt midden in een periode waarin zich ingrijpende veranderingen in de bijstandwetgeving voltrekken. Men kan zeggen dat er momenteel in het bijstands- beleid sprake is van een grote spanning tussen centralisatie en de centralisatie. De algemene bijstands wet wordt uitgevoerd door de gemeente (decentralisatie), maar door de landelijke normering van de bijstanduitkeringen kreeg de rijksoverheid een dikke vinger in de bijstandspap (centralisatie). INDIVIDUALISEREND KARAKTER VAN DE WET NIET AANGETAST Toen tien jaar geleden de alge mene bijstandswet van kracht werd, bezaten de gemeenten een grote be leidsvrijheid bij het bepalen van de te verlenen bijstand. Zo had de wet gever het ook bedoeld. Het beleid ten aanzien van bijstandbehoeftigen zou striks op individualisering ge richt moeten zijn. Vandaar ook dat de gemeenten met de uitvoering van de wet werden belast. Want als men de te verlenen bijstand op de indi viduele situatie van de bijstandbe hoeftigen wilde afstemmen en dat was nu juist de bedoeling en dat kan die individuele situatie uiter aard het best beoordeeld worden door een plaatselijke instantie, die dicht bij de mensen zit. Maar van de beleidsvrijheid, die de gemeenten gedurende de eerste jaren na invoe ring van de bijstandswet bezaten, is niet zo heel veel meer over. Door de strukturele wijziging van de wet in 1972 is deze beleidsruimte aanzien lijk door de centrale overheid inge perkt en enkele recente koninklijke besluiten deden de rest. Een van de belangrijkste wijzigin gen kwam tot stand door het z.g. Besluit Landelijke Normering. In het kort komt dat hierop neer, dat de centrale overheid de hoogte van de periodieke bijstanduitkering vast stelt en niet iedere gemeente afzon derlijk. Weliswaar tast dit besluit de gemeentelijke verantwoordelijk heid voor de individualiserende funktie van de algemene bijstands wet niet aan, maar niettemin im pliceerde de landelijke normering van de bijstand een toenemende in vloed van de rijksoverheid en in sa menhang hiermee een afnemende invloed van de lokale besturen. Bo vendien werd middels het Besluit Bijstandskonsulenten het (rijks)toe zicht op de uitvoering van de bij standswet aanzienlijk verscherpt. 1 NORMERING Een en ander wil niet zeggen, dat de bijstandtrekker nu slechter af zou zijn dan tien jaar geleden, toen de gemeentebesturen een aanzien lijker grotere vrijheid genoten met betrekking tot het vaststellen van normen die de hoogte van de bij stand bepaalden. De vrijheid, die de gemeenten op dit punt genoten, was van het beginaf een onderwerp van kritiek. Immers^ tussen de gemeen ten traden toen sterke verschillen in beleid op, die vaak nauwelijks gerechtvaordigd leken. Een periodieke bijstandtrekker uit de ene gemeente kreeg soms weke lijks enkele tientjes meer of minder dan een lotgenoot in een andere ge meente. Dit werd door de bijstand- ontvangenden echter wèl beleefd als onrechtvaardig, en leek in strijd met de beginselen van rechtsgelijk heid. Van regeringszijde werden dan ook al spoedig pogingen ondernomen om meer uniformiteit in de bijstands uitkeringen te bewerkstelligen. In 1968 gaf het ministerie van CRM de gemeenten de aanbeveling de bij standsuitkeringen aan te passen aan de normen, die de centrale overheid had gesteld ten aanzien van de zg. rijksgroepenregeling voor werkeloze werknemers. De uitkering van deze regeling was gekoppeld aan het mi nimumloon (95% hiervan). Met deze aanbeveling, die door de meeste ge meenten werd opgevolgd, liep de centrale overheid reeds vooruit op de wettelijke normering, die 4 jaar later gestalte zou krijgen. RECHTSZEKERHEID Het besluit landelijke normering heeft zonder twijfel 'n stuk rechts zekerheid en rechtsgelijkheid ge schapen, doordat ongemotiveerde verschillen in uitkering per gemeen te nu zijn verdwenen. Bovendien staat de bijstand nu meer in samen hang met andere sociale voorzienin gen, dan tien jaar geleden. Een ge lukkige omstandigheid is ook, dat sinds 1 juli 1974 de periodieke bij standsuitkeringen zijn opgetrokken tot het niveau van het minimum loon, zoals ook geschied is met an dere sociale uitkeringen als AOW en AWW. Een en ander impliceert geenszins dat het karakter van individualise ring, dat zo kenmerkend is voor de algemene bijstandswet, nu teloor is gegaan. Ieder die van mening is dat hij niet in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien en derhalve recht op bijstand denkt te hebben, moet zijn aanvraag bij de gemeente indienen en kan er op re kenen dat zijn verzoek serieus zal worden bekeken door de aangewe zen ambtenaren, terwijl bovendien nog de mogelijkheid van hoger be roep bestaat. Ondanks de centraal vastgestelde normen met betrekking tot de hoog te van de te verlenen bijstand, is de zorg en aandacht voor de individu ele omstandigheden van de bijstand aanvragers gebleven, en dat is ge heel in overeenstemming met de be doelingen die de wetgever tien jaar geleden voor ogen stonden. In de loop van deze maand gaat de jeugdbibliotheek verhuizen naar een ruimte in het gemeenschapshuis aan de Jan Hensenstraat (dus in 't zelfde gebouw). Op 31 januari werd deze nieuwe jeugdbiblioteek officieel geopend en op 1 februari zal er dan een open dag worden gehouden. Ter gelegenheid van deze opening organiseert de bibliotheek voor de kinderen een teken- en handenar- beidwedstrijd. Zij kunnen kiezen uit de volgende onderwerpen: Groep 1: (kleuterscholen en eerste klassen bassisschool) beer - bos - circus - heks. Greep 2: (2e, 3e en 4e klassen v. de bassisscholen) verkeer - carnaval - winter - jager. Greep 3: (5e en 6e klassen basis school en le klassen voortgezet on derwijs): knuffelbeest - masker - monster - zeerover. Men mag allerlei soorten materiaal gebruiken, zoals textiel, papier, pa- piermaché, natuurmaterialen, hout, klei, verf enz. In de jury, die de inzendingen zal beoordelen zitten mevr. Kartodirdjo, dhr. Brouns, dhr. Op 't Veld en dhr. Huybers. De inzendingen moeten uiterlijk 27 januari op school ingeleverd zijn. De prijswinnaars krijgen bericht thuisgestuurd en kunnen hun prijs op 1 februari tijdens de open-dag komen afhalen. In Roermond, Venlo, Venray en Weert „Samen met een architekt praten over wenen en bouwen tijdens een informatief gesprek waaraan geen kosten verbonden zijn." Na de officiële installatie op 17 ja nuari in de „Staay" te Blerick heeft Noord en Midden Limburg de be schikking over een architekten- informatiecentrum. Deze „werkwinkeu" bestrijkt het hele gebied van Mook tot Echt en van Weert tot Venlo en is een ini tiatief van de Bond van Nederlandse Architekten in samenwerking met de Bend van Nederlandse Tuinarchi- tekten. Deze week is voor de leerlingen van het Boschveldcollege een vor- mingsweek georganiseerd. Het be treft hier een 320 leerlingen uit de 4e klassen HAVO en de 5e klassen van VWO. De jongelui zijn jl maandag met bussen naar 5 vormingscentra ge bracht, t.w. in Valkenburg, Rothem- Meerssen, Bemelen, Cadier en Keer en Heeze. Verschillende leraren ver gezellen de jongelui, ofwel de hele week, of voor enkele dagen. De cursusleiders van deze vor- mingsweek hebben al met de jon gelui kennis gemaakt, toen zij in december jl het Boschveldcollege bezochte^ en toen gesprekken heb ben gevoerd, zowel met de betrok ken klassen als met de leraren. Deze vormingsweek probeert een bijdrage te leveren in het ontwik kelen tot zelfstandig leren denken bij de leerlingen, en vanuit dat zelf standig denken te komen tot een gezond kritische opstelling ten op zichte van de maatschappij, waarin de betrokkene over niet al te lange tijd zijn of haar plaats moet gaan zoeken. Wellicht zal in de vormingsweek ook nog het thema aan de orde ko men, dat op een heel andere bij eenkomst in het Boschveldcollege aan de orde is gesteld. Daar is n.l. op 6 en 7 januari jl een zogenaam de „samenscholing" geweest. Een 2- tal conferentiedagen van alle lera ren, niet-onderwijzend personeel, 'n aantal ouders en leerlingen. In groe pen van 10 is daar uitvoerig gespro ken over de doelstellingen van de school en over de katoliciteit van 't college. Dit laatste is reeds aan de orde geweest. Bij deze conferentie bleek dat de overgrote meerderheid voorstander is, dat het Boschveld college een r.k. school is en blijft. Eenmaal per week zullen afwisse lend in Roermond, Venlo, Venray en Weert zittingen gehouden worden. Het doel van deze „winkels" is, dat iedereen die vragen heeft op het gebied van bouwen, wonen en of woonomgeving daar terecht kan om de nodige informatie. Vooral de „kleine man" die veel al met „drempelvrees" kampt t.o.v. 'n architectenburo kan nu kosteloos informatie ontvangen betreffende zijn bouwtechnische en of vormge- vings-problemen. f Ook op het gebied van procedures, premieregelingen en subsidie-moge lijkheden in de bouw, zal de juiste weg gewezen kunnen worden. Ook zullen kandidaat-bouwers op het in formatie-centrum een objectieve voorlichting krijgen op het gebied van een verantwoorde architecten keuze (dit aan de hand van een lijst namen van geregistreerde ar chitecten), architecten-werkwijze en honorering. In geval van kwesties betreffende verbouw, uitbreiding e.d. stelt de werkwinkel zich voor dat de vra gensteller zoveel mogelijk materi aal meebrengt, zoals tekeningen, op metingen en foto's. De werkwinkel is iedere woensdag van 17.00 tot 19.00 uur geopend, en wel de eerste woensdag van de maand in de „Mediatheek" te Roer mond, de tweede week van de maand in de Vrije Akademie Venlo, de derde week in het Cultureel Cen trum te Venray en de vierde week in „de Munt" te Weert. De heer H. Lerou, Stationsweg 4, tel. 1441 is contactpersoon voor de gemeente Venray, en geeft alle in formatie. PRIJSWINNAARS kerstboom verbranding Venray De Gemeentepolitie heeft de num mers bekend gemaakt van de prijs winnaars bij de kerstboomverbran ding aan de Kempweg en in het Brukske. De gelukkigen kunnen de gewonnen prijs afhalen aan het po litiebureau in de Wilhelminastraat op de zaterdagen 18 en 25 januari 1975 steeds tussen 10 en 12 uur. De winnende nummers zijn aan de Kempweg: de rose loten 66 103 164 216 280 334 423 438 565 590 630 870 en 900; de beige loten: 95 147 237 526 636 735 808 en 903; de groene loten: 2 90 151 200 377 569 673 707 792 834 895 914 946 en 988; in het Brukske zijn de nummers: oranje: 32 68 74 219 231 290 310 349 387 en 426; geel: 5 40 92 133 145 163; blauw: 22 70 101 157 207 295 309 359 en 399. Er is 'n vergadering gehouden van de schoolbesturen van Jerusalem en Boschveldcollege, in aanwezigheid van de burgemeesters van de ge meenten Venray en Horst en van de rayon-inspecteur voor het VWO HAVO-onderwijs, de hr. Zonneveld. Onderwerp van gesprek was de vraag of een vestiging van een der de VWO-HAVO-voorziening in de regio Venray - Horst - Maasdorpen tot de reële mogelijkheden behoor de. Het antwoord op die vraag is ui teraard afhankelijk van de interpre tatie van de beschikbare prognose cijfers betreffende de leerlingen aantallen, die voor de toekomst in onze streek te verwachten zijn. Aan de orde komen daarbij de getallen, die betrekking hebben op de mid dellange en lange termijn. Met name de beide schoolbesturen zijn er - ook na langdurig gesprek - niet in geslaagd tot een eenslui dende interpretatie van de voorhan den cijfers té komen. Kenmerkend bij deze discussie is steeds geweest, dat van de zijde van het Boschveldcollege de beschikbare prognose-cijfers met betrekking tot de mogelijkheid van de vestiging van een derde onderwijsvoorziening in de regio, optimistischer zijn ge ïnterpreteerd dan van de zijde van Jerusalem. Beide schoolbesturen en school leidingen willen zich - ook waar het gaat om de vestiging van een derde voorziening in de streek - laten lei den door de belangen Van 't onder wijs in de regio. Bij de poging die belangen op de juiste wijze te schat ten lopen echter de wegen uiteen. De eerder genoemde vergadering, die onder leiding stond van burge meester drs. Fr. Schols, is na uit voerig overleg tot de volgende be sluiten gekomen: Het bestuur van het Boschveldcol lege zal een aanvraag voor de ves tiging van een dependance van het Boschveldcollege in Horst bij het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen indienen, teneinde in deze kwestie ten behoeve van de Horster gemeenschap een uitspraak van de bevoegde instantie in Den Haag te verkrijgen. Door het bestuur van Jerusalem zal bij deze aanvraag kenbaar ge maakt worden, dat men tegen een derde vestiging in de regio bezwa ren heeft, aangezien dit bestuur van mening is dat de ontwikkeling van het leerlingen-aantal op middelbare en langere termijn geen aanleiding geeft tot het vestigen van een derde voorziening in de regio. SVV—IVO 3—3 De talrijke toeschouwers zagen al direct in de beginfase een fel aan vallend IVO uit de startblokken ko men. Tegen de zeer snelle en goed combinerende Veldenaren had de SW achterhoede totaal geen ant woord. Dit leidde in de 7e minuut rechtsbuiten v. d. Hombergh, na meerdere Ven ray se spelers in de lure gelegd te hebben in. De toegesnelde Geelen had niet veel moeite om het leer in het doel te deponeren: 01. De Venrayers probeerden het spel naar het vijandelijke kamp te ver plaatsen, maar mede door het te zwakke middenveld lukte dit maar sporadisch. Na een half uur was het ander maal Geelen die de Venrayse doel man het nakijken gaf, zodat de stand werd opgevoerd tot 02. De strijd nam in verhitting toe, mede doordat scheidsrechter Vandewier een volkomen off-day had (het was voor hem te hopen dat er geen KNVB officials langs de lijn ston den). Zo noteerde hij na enkele zwakke overtredingen zowel spelers van Venray als van I.V.O. Vlak na rust kreeg Venray vol gens iedereen de tot nu toe verdien de genadestoot van de koploper. Pcesl rondde toen een goede aanval met een magnifieke kopstoot af: 0-3. De ingevallen Toon Franssen strooide roet in het eten van IVO. Nadat Hub Coppus uit het veld ge stuurd was, knalde hij na een afge slagen aanval de bal keihard van zo'n 20 meter afstand linksboven in het heiligdom der Veldenaren. Hierna was het weer de beurt aan de reeds eerder genoemde scheids rechter. Eerst kreeg doelman Ewalts van Venray te horen dat hij ook tot de uitverkorenen behoorde die in het boekje van de scheidsrechter beland waren. Daarna was het de beurt aan W. Janssen van Venray, terwijl ook de Venray-grensrechter in het schouw spel betrokken werd. Hij had er schoon genoeg van, zodat hij zijn vlag maar overgaf aan Harry Cop pus. Langs deze incidenten werd ook nog voetbal aan het publiek voorge schoteld. G .de Lauw bracht de stand, na 20 minuten in de 2e helft, terug tot 23. Dit gebeurde door middel van een keiharde schuiver in de lihker- onderhoek via de paal. Na deze goal betekende het alles of niets bij de Venrayers: alles werd op de aanval geworpen. Toon Frans sen droeg hierbij zijn beste steentje bij. Door de Venrayse aanvalsdrift speelden er zich hachelijke tonelen af voor het IVO-doel. Een van deze situaties leidde net buiten het straf schopgebied een vrije trap in voor SW. Toon Franssen knalde die vrije trap bikkelhard in de IVO muur, maar de teruggekaatste bal werd door deze scherpschuter in de lin kerhoek geknald, zodat de stand weer volkomen recht getrokken werd: 33. Hiermede was de strijd gestreden en kon Venray, zij het enigszins ge lukkig, één punt thuishouden. Zondag a.s. komt Wittenhorst op bezoek aan de Venrayse Oostsingel. Hopenlijk trekt de reeds een keer uitgestelde derby een flink aantal toeschouwers. Indien het Venrays- publiek weer, zoals in de 2e helft van de afgelopen wedstrijd, achter SVV gaat staan ,zal er zeker vuur werk te verwachten zijn. WINTERSERIE Zondag 19 jan. a.s. wordt er in de gemeente Venray op diverse plaat sen gestart voor de 2e tocht van de winterserie. Iedereen kan deelne men. Ook diegenen die door diverse omstandigheden de eerste tocht ge mist hebben. Alle deelnemers ontvangen 'n moio herinneringslint. De afstanden zijn 5 en 10 km. De kosten per persono bedragen 1,- Starttijd omstreeks 13 uur. Venray: De Perdstal Heide: Gemeenschapshuis Merselo: café Janssen Leunen: Gemeenschapshuis 'alleen in Leunen start om 14 uur). Uitslag concours van St. Hubertus Merselo, dat van 4 t.m. 12 januari cp de banen aldaar werd* gehouden. Ere-klasse: 1 St. Joris 1 Leunen 1349 2 Ons Genoegen 1, Ysselsteyn 1201 3 St. Sebastiaan 1, Heide 1284 4 St Anna 1, Venray 1276 Hoogste schutter: S. Nabuurs 231 Klasse A: 1 St. Joris 2, Leunen 1233 2. 't Trefpunt 1, Tienray 1230 3. Ons Genoegen 1, America 1178 4. De Batavieren 2, Castenray 1165 Hoogste schuter: J. de Mulder 223 Klatsse B: 1. De Batavieren 3, Castenray 1090 2. St. Oda 1, Venray 1088 3. St. Joris 3, Leunen 1085 4. Uitspanning 1, Griendtsveen 992 Hoogste schuter: P. Hendriks 217 Klasse C: 1. SL Sebastiaan 3, Heide 969 2. Ons Genoegen 2, America 886 3. Ons Genoegen 4, Ysselsteyn 682 4. St. Sebastiaan 4, Heide 680 Hoogste schutter: M. Janssen 197 Personele prijzen: P. Mariens, St. Joris J. Vissers, W. Teil H. Jacobs, St. Anna J. Gielens, St. Sebastiaan J. Nabuurs, St. Joris J. Otten, Griendtsveen J. Ewals, St. Sebastiaan J. Jacobs, Batavieren Fr. Sloot, 't Trefpunt A. Lemmens, Ysselsteyn Mevr. Barents, Diana 50 4x10 5x9 5x8 4x7 3x6 4x5 4x4 3x3 3x2 2x1 ac.-m m m Uitslagen van zaterdag 11 jan. Heren: Wevoc Lyceum 1 3—0 V.C. Weert Lyceum 2 3—0 Lyceum 3 Athos 3—1 Dames: Athos 1 Lyceum 1 3—0 Athos 3 Lyceum 2 0—3 Bij dames Lyceum 1 waren de set standen 15-2 15-8 en 15-11. Dames Lyceum 2 hebben ondanks een slechte zaal en verlichting toch de overwinning kunnen behalen. De eerste set was vlug beslist, met een setstand van 15-2. De 2e set werd bar slecht door Lyceum gespeeld, er kwam geen goede aanval uit. En toch werd deze set nog gewonnen met 15-9De derde set ging op nieuw goed en eindigde met 15-1. Programma voor zaterdag 18 jan.: Heren: N.D.I. Valuas 2 Lyceum 1 16.30 V.C. Weert 2 Lyceum 2 18.45 Asterix 1 Lyceum 4 20.00 Dames: Lyceum 1 Aspargos 16.45 Lyceum 2 Aspargos 3 15.15 Programma zondag 19 jan. Jongens Aspiranten: Lyceum 3 organisatie: Set Up, Meerlo aanvang 13.30 uur. Zondag j.l. werden drssuur-wed strijden gehouden voor de kring Venray-Horst in de binnenmanege Vlakwater. De uitslagen waren: Dressuur L 1. 1 P. v. Ass, Ysselsteyn 133,5 2 A. Willems, Meerlo 128,5 3 N. Zanders, Horst 127 4 Staaks, Oostrum 125,5 Dressuur L 2: 1 Fr. Tonnaer, Ysselsteyn 129,5 2 H. v. Loon, Ottersum 127 3 J. v.d. Goor, Sevenum 123,5 4 J. Vlemmix, Leunen 123,5 Dresseuur L II H. Classens, Leunen 144,5 2 M. v. Asten, Ysselsteyn 136,5 3 L. Willems, Meerlo 131,5 4 H. Thijssen, Ottersum 131,5 Dressuur M 1 H. Kursten, Meerlo 138,5 2 H. Janssen, Ysselsteyn 132 3 J. Hoeijmakers, Sevenum 126

Peel en Maas | 1975 | | pagina 15