Recreatieschap Peel en Haas een stukkie kleiner Snijdt nieuwe weg Venray middendoor Leenenl gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PARADE DER KAMPIOENEN 10e duïvententoonstelling bij Inalfa Jachthoorn-en T rompetterhorps St. Petrus Banden PEUTER SPEELZALEN Speelzaal Oostrum Speelzaal Hubenhof Speelzaal Leunen WETHOUDERS HEBBEN EIGEN KAMERS RIJKS-STUDIE TEGEMOETKOMING JEUGD-KOLLEKTES LIJST VAN PROJEKTEN EXTRA WERK GELEGENHEID VRIJDAG 10 JANUARI 1975 Nr. 2 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 cL per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De gemeenteraad van Vierlingsbeek heeft in haar vergadering van vorige week definitief haar lidmaatschap van het recreatie schap Peel en Maas onder de tafel gewerkt. Reeds eerder had dit bestuurscollege de gevraagde bijdrage van 1,55 per inwoner te hoog gevonden, maar nu het recreatieschap die verlaagd had tot 1,30 zag men nog geen reden om verder mee te werken De argumentatie was: naast een te hoge bijdrage de te hoge barriere van de provinciale grens; het feit dat men als gemeente weinig aan dit schap heeft, en tenslotte dat Vierlingsbeek beter „af" is bij het Land van Cuyk Een zuinige raad is een goede zaak voor een gemeente, MAAR EEN ONVERSTANDIGE RAAD kan diezelfde gemeente veel schade berokkenen. Niet alleen op finan cieel gebied. HET RECREATIESCHAP PEEL EN MAAS probeert de belangen van open lucht-recreatie, natuurbescherming en landschapszorg te dienen van die gemeenten, welke bij het schap zijn aangesloten. Dat de recreatie gebieden onder het Venrayse niet ophouden bij de Noord Brabantse grens, die tevens de noordgrens van de gemeente Venray is, kan ieder een zien. Er is een duidelijke land schappelijke samenhang van de re creatiegebieden van het Ovei'loonse Vlak, Vredepeel, het Helder, Rozen- daal, Owerloonse Duinen en Loo- beek. Een samenhang, welke ook duidelijk onderstreept wordt in al lerlei officiële stukken als b.v. de tweede nota voor de ruimtelijke ordening in Nederland, die 't hele Maasdal boven Venlo tot Boxmeer ziet als een recreatiegebiedDat onderschrijft ook de Brabantse no ta voor de openlucht-recreatie, die in tegenstelling tot sommige Vier- lingsbeekse raadsleden de provin ciegrens in deze helemaal niet ziet liggen. En dat wil toch wel wat zeggen. Dat de centrale cultuurtechnische commissie, mede op grond van het aanbrengen van recreatieve voor zieningen, uitgesproken in dit ge bied, juist daarom adviseerde om te komen tot de ruilverkaveling Overloon - Merselo is het zoveelste bewijs, dat landelijke en provinci ale instituten die provinciegrens zoals niet meer zien zitten, dan wel aan het afbouwen zijn. Het is mede daarom dat de ge meente Venray als lid van dat re creatieschap aandrong en nog steeds aandringt op deelname van de ge meente Vierlingsbeek in dit schap. Een zelfde motief geldt voor de ge meente Meerlo - Wanssum, die op haar beurt haar recreatiegebieden onder het Geysterse als het ware doorgetrokken ziet in die van de gemeente Vierlingsbeek Terwijl vroeger, juist in deze con treien, geklaagd werd, dat die pro vinciale grens zo'n barriere vormde en dat gelukkig de laatste jaren steeds minder gaat worden, haalt nu de Vierlingsbeekse raad dit weer als argument van stal, om „neen" te kunnen zeggen. Dat is bepaald vreemd. VREEMD is ook het jammer genoeg door de voorzitter van deze raad niet tegen gesproken argument, als zou het schap in feite toch maar weinig voordelen aan deze gemeente op leveren. Hij wist in ieder geval be ter. Een nieuw en pas benoemd lid van de raad is niet kwalijk te ne men als hij zo iets zegt. Wel kwalijk is hem te nemen, dat hij eerst de zaak niet onderzoekt. Want bij al het werk heeft het schap de ge meente Vierlingsbeek wel degelijk betrokken. We hoeven maar op de komende ruilverkaveling te wijzen, het onderzoek naar de uitbouw van de recreatiemogelijkheden bij het oorlogsmuseum, de uitbreiding van bungalowpark de Vers, de stichting van een bungalowpark in de Hel- derse bossen, voorzieningen op de campings De Boshut en Op den Berg, een viertal initiatieven voor oprichting van campings te Ovver- loon en wandelpaden in de Over- loonse Duinen. Dat de stedebouw- kundige van Vierlingsbeek zich niet liet zien bij de vaststelling van de bestemmingsplannen voor de bui tengebieden, kan men het schap moeilijk verwijten. Dat heeft die heer wel telkens uitgenodigd. Bij de verschillende onderzoeken, die zijn gepleegd naar de recreatieve mogelijkheden in het gebied van Peel en Maas is met name Vier lingsbeek betrokken geweest, even als in de wandelingen: met het schap op stap. Dat de ANWB deze zelfde gemeente betrokken heeft in haar Peel en Maas-route ligt aan het schap, dat ook in de door haar uitgegeven wandelroutes deze ge meente niet vergeten heeft. We heb ben maar een greep gedaan in de jaarverslagen van het schap om tot deze opsomming te kunnen komen. We zwijgen dan nog over plannen, die nog in de maak zijn, als fiets routes e.d., al heeft intussen de Stichting Fiets die van Venray naar de Overloonse Duinen al ge realiseerd en in kaart gebracht. VREEMD is ook dat men beter „af" meent te zijn bij het Land van Cuyk, want daarin bestaat niets, dat iets derge lijks nastreeft als het Recreatie schap Peel en Maas en het is nog altijd een heel grote vraag of er zo iets zal komen. Het enige reële argument wat we dan misschien gehoord hebben zijn de kosten, al doet de opmerking van het Vierlingsbeekse raadslid dat de directeur van dit schap zo bar veel telefoneert, toch ook in dit opzicht enkele vraagtekens rijzen. Het is niet aan ons de voordelen van het recreatieschap uit te meten voor onze nabuur-gemeente. Maar wel willen wij toch wel even de nadruk leggen op naar wij in al le bescheidenheid dachten de achtergrond van dit alles. Die is o.i, niet alleen gelegen in dè al dan niet te hoge kosten. Dat blijkt duidelijk uit de argumenten, die er met de haren zijn bijgesleurd. De raad, die voor dit geval zo no dig de grote barriere tussen Bra bant en Limburg uit de mottenkist moest halen, gaat vijf minuten later rustig zitten beraadslagen of men Venray behalve de 25.000,die deze gemeente reeds eerder aan 't Holthese sportterrein gegeven heeft nog een extra poot uit kan draaien. Dan is er plotseling die barriere niet meer. Integendeel En je hoort ook niemand in deze raad als men zo'n last heeft van die barriere dan eens zeggen dat het hoog tijd gaat worden nu in de zetij d, waarin de helft van de in woners van die gemeente Vierlings beek dagelijks die barriere moet passeren om in Venray te gaan werken, dat die twee gemeenten dan maar moeten proberen die bar riere eens en voor goed op te rui men en hem nooit meer uit te mot tenkist te halen. Neen, men gebruikt het als argument om „neen" te zeg gen tegen het schap, dat in een tijd dat gewestvorming nog altijd op zich laat wachten, reeds nu al zorgt dat men eens over eigen grenzen heen kijktHet is een onver standige raad, die dan het venster gesloten houdt en wacht tot aan de andere kant van het huis misschien ooit eens een venster open zal gaan. Het is een onverstandige raad, die weliswaar dik onderstreept dat Vierlingsbeek niet bij Limburg hoort, doch wel vergeet dat daar een groot deel van het inkomen van diezelfde gemeente vandaan komt. Het is een onverstandige raad, die probeert de klok terug te draaien, waar provinciale en landelijke in stanties nu eindelijk ontdekt heb ben, dat deze hele regio één groot gebied vvormt, één eenheid is. Het is een onverstandige raad, die zich door een misschien psycholo gisch onjuiste uitspraak dat Over loon, Maashees en Holthees beter bij Venray kunnen horen, maar hard de deur dicht knalt in de stel lige overtuiging daarmede tenmin ste dat gevaar te keren Het is een onverstandige raad, die in deze tijd van openheid, van meer betrokkenheid op elkaar, de boot afhoudt, onder het motto: het kost mij te veel centen en als ondersteu ning dan argumenten aandraagt, die geen argumenten zijn Dat te moeten constateren in 1975 bij onze nabuur-gemeente vinden wij een ernstige zaak. INGEZONDEN P.D.V. De Zwaluw heeft het zon dag weer klaar gespeeld in de kan tine van Inalfa de kampioensduiven bijeen te brengen uit geheel Noord Limburg en Oost Brabant. Dat ook nu weer het beste uit het beste was aangevoerd, konden de vele honder den duivenliefhebbers zelf ervaren die deze zo unieke show kwamen bezoeken. Deze keer werd ook een lustrum gevierd. Het was namelijk de tiende maal dat deze kampioenendag werd georganiseerd, en door burgemees ter drs. Fr. Schols voor de vijfde maal in die funktie kon worden ge opend. Burgemeester Schols wees op de ze verlate lustrumviering, door te zeggen dat de oliecrisis vorig jaar roet door het duivenvoer had ge gooid. Hij was overigens verheugd dat de omstandigheden weer ver beterd zijn, waardoor ook hij weer kon vertoeven tussen de duivenmel kers, waaronder vele bekende ge zichten. Hij heette de liefhebbers welkom, die kwamen genieten van de duiven en die door uitwisseling van hun kennis weer anderen kon den aansporen door te gaan met de beoefening van een sport, welke hij nog altijd een zinvolle vrije-tijds- besteding noemde. De burgemees ter was blij, dat de eerste zondag in het nieuwe jaar steeds voor die uit wisseling gereserveerd bleef. Joos van Haren, de kersverse voorzitter van deze kampioenendag, kon naast burgemeester Schols ook wethouder J. van Oers begroeten, alsmede directeur E. Knoet van In alfa en vele bestuurders van dui vensportverenigingen in plaatselijk en regionaal verband. Natuurlijk ontbraken ook niet de representan ten van de vele overkoepelende or ganen op het gebied van deze sport. Joos van Haren moest verschil lende personen speciaal bedanken. Dat was allereerst de heer A. Wil- lems, een der grote stimulators van de kampioenendag, die vanaf het eerste uur voorzitter is geweest en nu bij het bereiken van zijn 65e jaar de voorzittershamer uit handen ge geven heeft. Verder de hr Bonaerts uit Uden, die 10 keer keurmeester is geweest; de lustrumvierende in- zetters; de trouwe gasten zonder wie dergelijke kampioendagen 'n fiasco zouden worden; de directie van In alfa die 10 maal de kantine ter be schikking stelde, waardoor het dui- venfestijn zonder risico kon verlo pen; uw verslaggever die 10 jaren aanwezig was; en tenslotte burge meester Schols omdat die nu voor de 5e maal de officiële opening had willen verrichten. De keurmeesters bleken het moei lijk te hebben gehad, maar uiteinde lijk kwamen de volgende prijswin naars uit de zichtkeuring naar vo ren: 1. Jac. Ewalts, Venray 2. A. v.d. Zwaan, Venray 3. Jac Henckens, Overloon 4. Hub Henckens, Overloon 5. J. van Hout, Bergeyck. Vermelden wij verder nog dat de heer Paridaans namens de afdeling Zuid-Oost Brabant woorden van ge lukwens sprak. De bonnenverkoop en de bliksem- loterij zorgden mede voor de juiste sfeer, welke kenmerkend is voor 'n dergelijke parade der kampioenen. De wekelijkse repetitie-tijden zijn als volgt: Dinsdags: 19.00 - 20.00 uur leer lingen blazers Springplank. Woensdag: 19.15-20.00 uur leer ling blazers en leerling tamboers; 20.00-21.30 uur gehele korps aula LTS. Zondags: 11.00—12.00 uur gehele korps en majoretten. Show en in- struktie: LTS. Geachte redaktie. Waar je feitelijk als doodgewoon burger heen moet met bepaalde problemen, weet tegenwoordig nie mand meer; ondanks ombudsman nen en wat dies meer zij. Waar het mij om gaat, is name lijk de aanleg van de nieuwe rijks weg Venlo-Nijmegen. Klop je daar over aan bij de gemeente, dan ver wijst die je naar de provincie. De provincie verwijst je op haar beurt naar Rijkswaterstaat, die dan weer zegt, dat deze zaak nog bekeken wordt in samenwerking met de pro vinciale waterstaten van Limburg en Brabant. Deze instanties verwij zen op hun beurt weer naar het mi nisterie, en dat weet nergens van Voor zover ik het allemaal goed heb kunnen volgen, ligt er het plan om ter ontlasting van de huidige verbinding tussen Nijmegen en Ven lo, aan deze kant van de Maas een nieuwe weg aan te leggen. Daar schijnt men zelfs in Venlo, bij de op- en afritten van de auto-snelweg al rekening mee gehouden te heb ben. Die weg zou langs de Maas dorpen, met een fikse boog achter Oostrum naar Venray komen. Toen brak het onweer los, want voor de aanleg van die weg zouden bomen opgeruimd moeten worden, en zou den natuurgebieden geweld worden aangedaan. De oplossing werd snel gevonden Noord Limburg had plotseling we gen genoeg, als men de nieuwe provinciale weg Venlo-Venray maar wat breder en geschikter zou maken die kan dan met de Midden Peel- weg het rijgeweld wel aan. Ik kan over dit alles maar moei lijk oordelen, omdat ik geen ver voerscijfers ken en allerminst des kundig op terreinen van ecologie en natuurwetenschappen. Waar ik me wel een oordeel over durf vormen, is het tracé van die provinciale weg, die thans bij het Brukske eindigt en die dan eenmaal uitgebouwd zal worden tot auto-snelweg. Die weg gaat, wanneer de plannen verder worden gerealiseerd, langs Brukske heen lopen naar de Maasheseweg, waar dan een kruispunt komt. Aangezien men geen gelijkvloer- së kruisingen op dergelijke wegen wil hebben, komt de weg vrij hoog te liggen, en moeten de verbindin gen van Venray met Oostrum daar onder door geleid worden. Het is tegen deze „wegdijk", of hij nu pro vinciale weg wordt of later rijks weg, dat ik toch wel ernstige beden kingen had en heb. Bedenkingen, die alleen nog maar groter zijn ge worden sinds de laatste raadsver gaderingen. Want - nogmaals als ik goed ben ingelicht zal in de toe komst de uitbreiding van de indus strie in Oostrum plaats hebben, ook omdat daar nog altijd het station gevestigd is. Dat betekent dat in de toekomst het verkeer naar dat Oos trum vanuit Venray via de Henri Dunantstraat, de Stationsweg en de doortrekking van de Noordsingel zal gaan. Maar hoe dat gaat, is uit een van de commissievergaderingen wel duidelijk geworden; waar gezegd is dat, terwille van de hoogte van de •provinciale weg, die verbindingswe gen feitelijk uitgegraven moeten worden. Dat betekent dat je, om in Oostrum te komen een soort sluip- onder-door-spelletje moet spelen. Het is daartegen dat ik bezwaren maak. Als Landweert binnen ver loop van een x-aantal jaren is vol gebouwd, is deze wegdijk de totale oostgrens van Venray-centrum. Men kan dan vanuit het centrum slechts via enkele holen verbinding krijgen met een ander belangrijk stuk van onze gemeente, waar de industrie, zowel klein als groot haar plaats heeft of nog moet vinden; en van waaruit het zo geroemde openbare vervoer zorgt dat je verder de we reld in kunt. Ik dacht in alle bescheidenheid dat zoiets toch indruist tegen alle .regels van planologie, stedebouw- kund en wat dies meer zij. Men gaat als 't ware een gemeente mid dendoor snijden en verbindt de mo ten dan met wat bruggetjes en ho len. Dat allemaal zeker om de com municatie binnen zo'n gemeente te bevorderen. Degene die nu komt vertellen dat het bij Castenray en Oirlo toch ook zo'n vaart niet loopt, vergelijkt twee onvergelijkbare grootheden. En wie komt vertellen dat er wel meer plaatsen zijn, waar een dergelijke provinciale weg doorheen loopt, vergeet dat deze provinciale weg naar alle waarschijnlijkheid, terwil le van natuurgebieden elders, wordt uitgebouwd tot rijksweg en auto snelweg. Ik heb er vrede mee, dat men al het mogelijke doet om de natuur te beschermen, maar mogen ook de mensen beschermd worden? Mensen die nu hun gemeente in twee delen zien gesplitst; mens die dan via ho len met elkaar en met hun werk in verbinding moeten zien te komen. Er wordt zoveel gesproken en ge schreven over 'inspraak', maar over dergelijke plannen wordt veel te weinig gezegd. Ze liggen ineens op tafel en er hoeft maar een ministe rie te zijn dat niet goed raad weet met zijn centen, en hup dat ding ligt er Daar wilde ik alleen maar voor waarschuwen. Zoals gezegd kunnen noch rijk noch provincie op dit mo ment hierover een zinnig woordje zeggen maar wie ontwerpt dan zc'n plannen, en wie zegt dat we holen moeten maken om nog in Oostrum te kunnen komen? mis schien dat de gemeente Venray als slachtoffer dan haar standpunt eens kan laten horen. Je laat je toch zo maar niet middendoor snijden p__0. De huisvestingsproblematiek waar mee de Stichting Peuterspeelzaal te Oostrum te kampen heeft, worden niet opgelost door de verbouwing van de stal, behorende bij het pand Vlasakker 1, of door het plaatsen van een zg Jarino-lokaal. Beide al ternatieve oplossingen zijn zeer kostbaar en een nauwelijks verant woorde oplossing voor 't Oostrumse peuterspeelzaalprobleem. De huurkosten van het parochie huis zullen met ingang van 1 janu ari 1974 voor rekening van de ge meente komen. Per 1 januari 1975 zal het parochiehuis door de ge meente worden gehuurd ten behoe ve van de Stichting Peuterspeelzaal voor het aantal uren, dat dit nodig is. De Stichting zal worden gesti muleerd om zelf uit te zien naar 'n adequate, niet te dure oplossing. En ook de gmeente zal op dit punt at tent blijven. Ten behoeve van de uitbreiding van de in 'Hubenhof' ondergebrach te peuterspeelzaal, heeft de gemeen te besloten accoord te gaan met een huurverhoging van ongeveer 132,- per maand, waardoor uitbreiding met een derde beuk en een berging mogelijk is. Ook is men akkoord gegaan met uitbreiding van de buitenspeelplaats in zuidelijke richting. Het onderhoud van de tuin zal nu door de stichting zelf gebeuren. Di verse vaders van peuters leveren 'n stuk zelf-werkzaamheid door het aanbrengen van t.l.-armaturen, het leggen van linoleum en het schilde ren van muren, waarvoor de ge meente de materialen zal leveren. Ten behoeve van de huisvesting van de peuterspeelzaal in Leunen, zal de gemeente een huurvergoeding van 765,, geven voor het speel- jaar 1973-1974. Voor het jaar 1974- 1975 wordt de huur vergoed voor de maanden dat nog gebruik wordt gemaakt van het gemeenschapshuis met een maximum van 800,- De speelzaal gaat t. z. t. naar de kelder van de kleuterschool. Vanaf 1 januari beschikken de 4 Venrayse wethouders over hun ei gen werkkamer in het pand Markt straat 8, waarin voorheen de Cen trale Scholenadministratie was ge huisvest. Met eenvoudige middelen zijn de ruimten geschikt gemaakt voor de wethouders, die al zo lang op een eigen accommodatie hebben moeten wachten. Nu de wethoudersfunktie 'n full time job is geworden deed zich het gebrek aan ruimte ernstig gevoelen. In afwachting van de definitieve vestiging van het bestuur en ambte lijk apparaat in Jeursalem werd nu deze tussentijdse oplossing noodza kelijk gevonden. De wethouders zullen evenwel hun spreekuren blijven houden in het gemeentehuis, c.q. Leunseweg 2a. Ondanks de ruime voorlichting welke het ministerie en de scholen geven over het aanvragen van rijks studie-tegemoetkomingen, wordt men ten gemeentehuize herhaalde lijk geconfronteerd met ouders, die de aanvraag voor een tegemoetko ming tóch nog te laat hebben inge zonden. Het gevolg van die late in zending is, dat het ministerie de aanvraag niet in behandeling neemt. De gemeente kan in zulke gevallen ook niets voor de betrokkene doen. Wellicht ten overvloede wordt er door B. en W. op gewezen, dat de aanvragen vóór 31 januari moeten worden ingezonden. Formulieren zijn verkrijgbaar bij de hoofden c.q. rec toren van de scholen. Tevens wordt er op gewezen, dat de gemeente geen studiebeurzen of iets dergelijks verleent. Er is een einde gekomen aan de oude vergunning voor het houden van kollektes door de plaatselijke jeugdverenigingen. Er is een nieuwe op stapel gezet, die dit jaar gaat proefdraaien, en waarbij de heer J. van Toor als coordinator van deze jeugdkollektes gaat optreden. Daar bij zijn de volgende data vastgesteld 25 januari jeugdcarnaval 1 maart jeugdcentrum de Springpl. 12 april SW-jeugd 10 mei gymnastiekver. Christoffel 28 juni Gidsen en kabouters St. Oda 4 oktober Jachthoorn- en trompett. 8 november verkenners en welpen St. Petrus. Is het op deze zaterdagen slecht weer ,dan mag uitgeweken worden naar de zondagmorgen daarop. Aan de onlangs reeds gepubliceer de lijst van aanvullende werklege- genheidsprojecten in Limburg, die uitgevoerd worden in het kader van het eerste programma voor 1975 is thans door het ministerie van Soci ale Zaken nog een groot aantal pro jecten toegevoegd. Venray komt op deze tweede lijst niet voor. Voor N. Limburg is er alleen Meerlo-Wans- sum op te vinden, die geld krijgen voor de uitbreiding van de jachtha ven. Deze werken worden, net als de reeds bekend gemaakte voorzienin gen, bekostigd uit de 200 miljoenpot van genoemd ministerie. Dus niet uit de extra gelden van circa 600 miljoen, die beschikbaar zijn ge steld in het pakket van speciale re geringsmaatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid. Voor de subsidiëring uit die extra pot, waar van aan Limburg rond 12 procent zal toevloeien, zijn de projecten nog niet aangewezen.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5