TT Spelregels voor inspraak Kerkelijke fanfare St. Oda ontving de wimpel krediet-plan 'fijner huis' Rabobank Q SPIJKERS MET KOPPEN tlïtnJtcm/en bv.(%l Leenenl Leepenl Wilt u fijner wonen in uw huis maar hebt u geen geld voor verbeteringen? Maak gebruik van het Venrays Mannenkoor WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 No. 48 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOO?? AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bq vooruitbetaling) Woensdagavond hebben we zoals dat dan heet een his torisch moment meegemaakt. Toen waren namelyk in de Kerkdijk van St. Servatius een kleine honderd gemeenteraadsleden aanwezig uit de gemeenten Grubbenvorst, Broekhuizen, Meerlo-Wanssum, Sevenum, Horst en Venray. Zy kwamen tesamen om te luisteren naar een toelichting, die van de de kant van de Vereniging van Ne derlandse gemeenten gegeven werd op een project, waarmee men in deze gemeenten wil gaan beginnen. Dat project handelt over de bin- nengemeentelij ke decentralisatie. Burgemeester drs. F. Schols, die gastheer was van de colleges van B. en W. en de raadsleden uit ge noemde gemeenten, wees er in zijn welkomswoord op, dat in deze tijd de burgerij niet meer volstaat met het kiezen van raadsleden, die het besturen dan verder voor hem of haar wel in orde zal brengen, maar dat diezelfde burgerij ook inspraak medezeggingschap en participatie in dat bestuur wil hebben. Hoe is dan weer een andere zaak, die ie dere gemeente voor zich dan poogt op te lossen. De een maakt zijn raadscommissies openbaar, de an der houdt een vragenuurtje na af loop van de raadsvergadering, een derde legt wat macht bij de dorps- en wijkraden en de vierde doet het allemaal tegelijkertijd. De vraag wat de beste manier is om te ko men tot een goede „participatie" van bevolking in het gemeentelijke bestuur houdt gemeentebesturen en -bestuurders bezig, ook al om dat eigen besluitvorming hierdoor verward of vertraagd kan worden. Maar voor dat men spelregels voor deze participatie kan gaan opstel len, moet eerst eens gekeken wor den hoe een en ander nu werkt in de verschillende gemeenten. VERKENNEND ONDERZOEK De colleges van bovengenoemde gemeenten willen zich in dat alles wat verder gaan verdiepen. Men wil zoals dat fraai heet een ver kennend onderzoek laten verrichten door een afdeling van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die eerst eens gaat kijken wat over de ze materie zoal bekend is en hoe men elders probeert een en ander in goede banen te leiden. Die theo retische verkenning komt in een rapport ter sprake, waarna men de situatie in het gebied van Peel en Maas zelf gaat bekijken en bespre ken met de raadsleden op de eerste plaats, maar ook met dorps- en wijk raden, met aktiegroepen e.d. Ook dat levert weer een rapport op dat met de raden kan bekeken worden. Als dat allemaal is gebeurd kan men eventueel bepaalde spelregels op gaan stellen indien men zulks wenst. Voorlopig is echter nog maar spra ke van „verkenning". Beide rappor ten gaan 45.990,kosten en zul len door de verschillende raden moeten worden betaald. Daartoe zullen afzonderlijke raadsbesluiten genomen moeten worden. KOMMENTAAR Uit de vergadering werd gevraagd of Noord Limburg hier in feite niet de kat de bel aan gaat binden in die zin, dat men een duur onderzoek laat starten, waar dan later anderen gratis van kunnen profiteren. Die mogelijkheid zit er natuurlijk wel in, doch Noord Limburg zal nu ook al kunnen profiteren van de er varingen, welke men elders heeft opgedaan. tijdelijk f 14.50 Na 31-12 1974 f23,50 boekhandel van den Munckhof Grotestraat 28 - Venray Van Grubbenvorster-kant kwam de vraag op tafel of de bevolking al rijp is voor participatie en zo niet of ze dan zo nodig daarvoor rijp ge maakt moet worden. Van de bestuurstafel kwam de we dervraag of de bevolking geen be paalde verwachtingen heeft van haar vertegenwoordigers in de raad. Men wacht nu beslist geen 4 jaren meer om die vertegenwoordigers duidelijk te maken dat ze al dan niet aan die verwachtingen beant woorden. De mensen zijn mondiger geworden en laten dat ook duidelijk merken in de gemeentelijke politiek. Dat kan plaatselijk dan wel eens verschillen maar de mensen zijn niet meer passief doch willen aktief betrokken worden bij die dingen die hun zelf aangaan. Daarvoor moeten nu juist de spelregels op tafel ko men. Van Venrayse kant werd ge steld, dat ook als bij de bevolking zelfs de wens niet zou leven tot par ticipatie, de noodzaak zelf er wel degelijk is. Blijft de vraag of men niet beter eerst kan onderzoeken wat er in deze contreien al gedaan wordt op dit terrein om dan later de theo rie aan de praktijk te toetsen. Maar dat blijkt dan wel als de stukken in de verschillende raden op tafel gaan komen. Nu dronk men een glas en at men een stukje om de kennismaking wat verder uit te diepen, want ver op de achtergrond wenkt natuurlijk het gewest. En met die materie in het verschiet kan men beter vooraf eens gezellig een glaasje drinken. Dat deed men dan ook prompt. KVP AFD. VENRAY GEFORMEERD De leden van de KVP afdelingen in de gemeente Venray hebben be sloten de afdelingen van Venray- kom en van de kerkdorpen te ont binden en één KVP-afdeling voor de gehele gemeente Venray te forme ren. Het nieuw gevormde bestuur zal bestaan uit 5 leden uit Venray- kom en van ieder kerkdorp een be stuurslid. De heer H. Philipsen uit Ysselsteyn is gekozen als voorzit ter van de nieuw geformeerde afde ling. De verdere bestuursfunkties zullen onderling worden verdeeld. De aanwezige leden waren van oor deel dat de vorming van een CDA afdeling nog te vroeg is, maar het bestuur zal onderzoeken wanneer deze oprichting wel mogelijk zal zijn. Door de nieuwe opzet wil het be stuur trachten de KVP meer gestalte te geven binnen de gemeente Ven ray. Het was zeker een der hoogtepun ten in het meer dan 50-jarig bestaan van de kerkelijke fanfare St. Oda te Merselo, dat aan dat korps de wim pel van het Peeltoemooi kon wor den uitgereikt. Voor die uitreiking was de heer Koppens uit Weert spe ciaal naar Merselo gekomen. Het Peeltoemooi is geen concours maar een jaarlijks samenkomen van een aantal harmonieën en fanfares uit het Peelgebied, waarin het ge halte van die korpsen door een des kundige jury beoordeeld wordt. En het is geen eenvoudige zaak om drie jaar achter elkaar of 3 maal in de vijf jaar het predikaat zeer goed te krijgen, wat recht geeft op een wim pel. Er zijn tot heden maar drie korp sen, welke de wimpel in hun bezit hebben. In het samentreffen dit jaar in Heythuizen kreeg St. Oda loon naar werken. Bovendien wist deze fanfare op het federatief Bondscon- cours in Someren in de afdeling Uit muntendheid met 29472 pnt. een le prijs met lof der jury en promotie te behalen. Beide feiten werden zater dag herdacht met een receptie, waarop alles wat met muziek te ma ken heeft aanwezig was. VRAAGTEKENS BIJ SHOWBAND Wethouder van Oers sprak namens het gemeentebestuur een woord van gelukwens en wees op de goede mu ziek welke St. Oda maakt, maar ook de korpsen in de gehele gemeente, welke op de beste concoursen met de erepalmen gaan strijken. Er is wel eens sprake geweest in de raad om het LSO geen subsidie te geven, maar dat bedrag te verdelen onder de Venrayse korpsen en koren. Maar zelfs zonder het LSO tekort te doen zal het Venrayse gemeentebestuur, en dus de raad, geen moeite hebben de subsidiebedragen te verhogen, mits het gezamenlijke advies van de Limburgse muziekgezelschappen zulks aangeeft. Men gaat gelukkig nu die kant op. Kuituur kan met een grote K geschreven worden, aldus wethouder van Oers, als ze gevoed en gedragen wordt door het volk. Wethouder van Oers betreurde de uitnodigingen, welke er zijn uitge gaan voor de formering van een Venrayse showband als dat ten kos te zou gaan van de bestaande drum bands. TROTS Pastoor Jesse wees op de uitmun tende muziek welke St. Oda steeds ten beste geeft en hij gaf graag toe dat Merselo daar trots op is. Dat bevestigde ook de heer van Hoof, die ook wees op de prestaties van de drumband en de Fidelen Ro- senthaler. Merselo zal altijd achter zijn muzikanten staan, die zich ook altijd voor de Merselose bevolking inzetten, aldus deze spreker. Vice-voorzitter M. Emonts gaf de verzekering dat St. Oda zal trach ten die plaats in de Merselose ge meenschap te behouden. Een aardig intermezzo was dat de solisten, die aan het solistenconcours te Reek gingen deelnemen hun con coursnummers ten gehore brachten. Nadat St. Oda de concoursnum mers van Someren ten gehore had gebracht onder leiding van de dyna misch jonge dirigent P. Joris uit Vught, werd deze dirigent door een der bestuursleden uit Grubbenvorst bedankt en het korps gefeliciteerd. Dat deze nog vrij jonge dirigent het in zijn vingers heeft dat bewees hij bij het dirigeren van de drie zware concourswerken welke feil loos werden gebracht. Voor zijn inzet en begeleiding werd hem een passend cadeau aan geboden en werd zijn echtgenote een bos bloemen geoffreerd. Het kon niet anders of ook deze receptie werd op de Merselose wijze aan elkaar gepraat door Jo Eyssen. Voordat de receptie en huldiging een aanvang nam was eerst in de parochiekerk voor de fanfare een plechtige eucharistieviering gehou den. Lichte schade Onvoldoende opletten bij het weg rijden, na geparkeerd te hebben, was oorzaak dat op de Grote Markt een botsing plaats vond met lichte scha de. De bestuurster van de personen auto mevr. E. C.-M. uit Venray zet te achteruit en de door haar be stuurde auto botste tegen de perso nenauto, bestuurd door de 35-jarige W. L. uit Bergen. Bent u van plan centrale verwarming aan te leggen? Of een douche of badcel? Of een garage? Of een geheel nieuwe, moderne keuken? Of wilt u van de zolder een extra kamer maken? Goede plannen die vaak niet doorgaan omdat de kosten te hoog zijn. Speciaal daarvoor biedt de Rabobank u het krediet-plan .Fijner Huis".om de kosten in betaalbare porties te verdelen over 3,4 of zelfs 5 jaar. Kom er eens over praten. Er is vast een Rabobank vlak b9 uln de buurt waar ze graag alle inlichtingen gevenl Een speciaalzaak in Heren- en J ongenshleding.. heeft heel wat te bieden in St. Nicolaas-geschenken! GEWOON EVEN BINNENLOPEN I Kledingspeciaalzaken voor mannen en jongemannen (v.a. 5 jaar] VENRAY BOXMEER DEURNE Grotesfraat 9a Steenstraat 73 De Martinet 17 „Vergeet nu maar de tyd, dat je volle Wilhelmina-zalen trok, als de toenmalige KAB vergaderde, want die tgd is voorby Aldus een jonge .dame op de jongste N.K.V.- vergadering tot een wat ouder ex- bestuur,slid, die by het zien van het handjevol mensen dat nu aanwezig was, zoete herinneringen ophaalde aan „vroeger". Het antwoord loog er ook niet om. Deze verminderde belangstelling waaraan als in zovele andere ver enigingen ook het N.K.V. heeft te lijden, is mede reden, dat men nu op een andere wijze, n.m. in groeps verband wil pogen de bestaande problemen op tafel te krijgen. Te meer omdat van hoger hand ook de N.K.V. gevraagd is om haar vi sie maar eens op tafel te leggen over de toekomst van Limburg. Nu kon men daar heel geleerde rapporten over laten opstellen door nog geleerder heren, maar dan loopt men wel de kans de boot te missen, in die zin, dat ook de leden van het N.K.V. het idee krijgen dat over hen doch zonder hen geregeerd wordt. Daarom wil men liever van „onder uit" de problemen op tafel krijgen. En dat wil men dan gaan doen in 'n soort gespreksgroepen, waarin zo wel man als vrouw, zowel jong als oud met hun problemen komen. Het N.K.V., Herwonnen levens kracht de K.W.J. en de Vrouwen beweging van het N.K.V. hebben zich hier achter gezet en onder de titel „Spijkers met Koppen" wil men komen tot gespreksgroepen in het Venrayse land, waarin alle proble men kunnen worden aangesneden. Ondanks het feit dat de aangeslo ten leden allemaal uitvoerig over dit voornemen waren geïnformeerd, schijnen de problemen in Venray niet zo heel groot. Het aantal be zoekers op deze vergadering werd grotendeels gevormd door afgevaar digden naar de Centrale. Om hun meteen maar met dat ge- sprekswerk kennis te laten maken, werd hen de gelegenheid gegeven om maar eens over die spijkers met koppen onderling te praten. Hoewel men over het algemeen wel bereid bleek deze nieuwe me thode te gaan proberen, bleef de le vensgrote vraag of hiervoor voldoen de belangstelling te wekken zou zijn. Maar vanachter de bestuurs tafel meende men dat als de aan wezige kaderleden zich daar per soonlijk voor wilden inzetten, toch zeker enkele groepen in de gemeen te Venray van start zouden kunnen gaan. Een andere moeilijkheid scheen •te zijn,dat de centrale juist was begonnen met de uitbouw naar de vakbonden, de jongeren en de da mes. Men meende dat dit uitbouw- werk doorkruist zou worden door die gespreksgroepen, maar daar tilde men toch zo heel zwaar niet bleek wel dat de jongeren het meest geporteerd zijn voor dit ge- we beter dan in plechtstatige ver gadering de kans onze eigen in- waar te makenwas hun be- breng waar te makenwas hun bescheid. Donderdag 28 nov. 19.30 u. repe titie le en 2e tenoren en om 20.00 u. voor 't gehele koor. Zondag 1 dec. 11.30 u. repetitie Hofkoor in de Zwaan. Donderdag 5 dec. 19.30 repetitie voor bassen en baritons en om 20.00 u. voor 't gehele koor. Het voorlopige programma voor de komende maanden: Zaterdag 22 en zondag 23 dec. Kerstconcert met de gezamenlijke Venrayse koren in de schouwburg. Woensdag 25 dec. (le Kerstdag) om 11 uur opluistering Eucharistie viering in Grote Kerk. Zaterdag 28 dec. vertrek naar Ro me. Terugreis is op donderdag 2 ja nuari. Vrijdag 3 januari optreden Hof- koor in Oostrum. Zondag 5 januari: optreden Hof- koor eveneens in Oostrum. Zaterdag 11 jan. is 't Hofkoor weer present en nu Bergen L., ter wijl dit koor op zaterdag 16 januari op Circus Mök eveneens niet zal ontbreken. Verder zijn er voor Venrays Man nenkoor nog concerten gepland in o.a. Vincentiushuis, St. Anna, zie kenhuis, Schuttersveld enz. Rest nog te vermelden dat prak tisch 't voltallige mannenkoor met de diverse dames, totaal 130 man sterk, de reis naar Rome mee zullen gaan maken. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. M. Aarts, tel. 1617 of Hotel de Zwaan, tel. 1279. Tijdens kerkdienst in vijf woningen ingebroken Alles wijst erop dat dezelfde da ders bezig zijn geweest om een be zoek te brengen aan woningen tij dens de afwezigheid van de bewo ners en waarschijnlijk allemaal tij dens de kerkdienst. Aan de Stationsweg werd in de woning van de fam. B. alles over hoop gehaald. De buit bedroeg een gouden armband. Groter was de buit bij de fam. L. in de Pr. Marijkestraat. Hier was ook ook alles overhoop gehaald en uit een kast werd 1300 gulden ont vreemd. Bij de fam. G. in de Eikenlaan en de fam. P. in de Pr. Bemhardstraat was wel alles overhoop gehaald, maar niets vermist. Bij de bejaarden F. in de Pr. Bemhardstraat werd eveneens alles overhoop gehaald maar ook hier niets vermist.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5