Heeft Venray een visie op het onderwijs Raadsvergadering gem. Vierlingsbeek Duitsers herdachten doden beide oorlogen HiFi/ Stereo Kleuren TU met 3 jaar garantie tnmmers tnmmers Venrays Gemengde Zangvereniging WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Leénenl GOUDEN GIDS EUTERPE NIEUWS VOLKSTRAUERTAG DAMESKOOR VENRODE O.J.C. De Brak GROENE KRUIS VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 No. 47 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS t TEL 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 21 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) De raad spreekt Ondanks het feit dat B. en W. zes vellen volgetikt, alleen al over het onderwijs bü de begroting hadden, is de raad op verschillende punten niet tevreden. Welke dat zijn vindt U hieronder. SAMENWERKING was tevreden over de samenwerking die wethou der mevr. RUTTEN - TIELEN had weten te verkrijgen bij de verschil lende schoolbesturen. Voor wat betreft de scholenbouw adviseert zij de vinger aan de cij fertjes te houden ook wat betreft de geboortedaling. Graag zou deze partij weten de samenstelling van het nieuwe be- fctuur van de Onderwijs Begelei- dings Dienst. Een derde logopediste acht zij noodzakelijk, evenals een 2e vak leerkracht voor gymnastiek. Meer informatie over de muziekschool commissie is nodig. De verhoging van de rijksver goedingen voor het kleuteronder wijs is hard nodig en nog te weinig. Voor openbaar kleuter- en basison derwijs acht zij een regionale opzet noodzakelijk. Verder vraagt SAMENWERKING hoe integratie mogelijk zal zijn van kleuters die thans naar een door 'n plaatselijk bedrijf opgerichte kleu terschool gaan. De nieuwe LOMschool is dringend noodzakelijk, evenals een MTS, ter wijl het college, gemaand wordt om voorzichtig te zijn met uitbreiding van VWO- en HAVO-onderwijs. Wat is er gebeurd met de 17.400 die aan het ETIL zijn toegewezen voor een onderzoek naar de MTS en wat zijn de resultaten daarvan én wat is er het laatste jaar voor ge daan? Veel van deze punten onderschreef ook de KERKDORPENFRAKTIE - die verder de financiële consekwen- ties van een onderwijsbegeleidings dienst en van het muziekonderwijs ernstig in het oog zou houden. Ze vroeg zich daarbij af of deze kosten niet af te wentelen zijn op het Rijk. Informatie over de Levensschool en haar programma kan de onrust wegnemen, die bestaat t. a. v. deze school. Het vervoer van de kinderen naar de BLO vindt deze fraktie onbevre digend en dat naar de gymzalen (te) duur. Voorts wenst men te weten hoe men nu feitelijk komt aan de huur prijzen van de gymzalen. In Oos trum krijgt de congierge alleen, al meer dan de Essel aan huur krijgt voor de hele zaal Integratie van de peuterspeelzalen Het moet met ere worden ver meld dat ook de raad van de ge meente Vierlingsbeek een raadsver gadering op zakelijke wijze kan hou den. Ook de raadsvoorzitter heeft begrepen dat agendapunten welke schriftelijk goed zijn voorbereid, niet nogmaals kommentaar nodig hebben. Dat konden wij ervaren tijdens de vrijdagavond gehouden raadsverga dering waar de raad in voltallige samenstelling bijeen was en binnen de twee uur klaar waren, zelfs met stemmingen en koffiepauze. Het gemeentelijk woningbezit wordt nu aan de woningstichting overgedragen, nu het ministerie gunstig heeft beschikt. De keurlonen werden met 2 cent per kilo verhoogd. Het college heeft geen bezwaar tegen slachten in de kring Venray, maar denkt wel dat men niet goedkoper uit zal zijn, om dat dan invoerkeurloon zal moeten worden betaald. Geen bezwaar was er tegen de straatnaamgeving Pastoor Sween- straat te Vortum-Mullem. Met van Kessel in de Spoorstraat kunnen de gronden worden geruild. De verkoop van kavels bouw grond in het plan Makkenveld aan een bouwonderneming zat verschil lende raadsleden niet lekker. Men vond het onbegrijpelijk dat deze ka vels niet aan inwoners konden wor den verkocht. Ook het college kon geen verklaring geven waarom dat er geen belangstelling was, maar de kavels waren diverse malen aange boden. Daarom gaat men nu ook om rente te sparen de grond aan vreemden verkopen. Hoewel geen der raadsleden hoofdelijke stemming vroag, wilde de voorzitter wel hoof delijke stemming. Het voorstel om de kavels aan Eurohome te verkopen werd met 8 tegen 5 stemmen aan genomen. Met 2 stemmen tegen werd het voorstel aangenomen om aan A. Thijssen te Vierlingsbeek gronden te verkopen. Bepaalde raadsleden had den liever grond gereserveerd gezien voor de aanleg van speelveldjes. Mevr. Monnée dacht dat de prijs geen goedkeuring van de hogere machten zou krijgen omdat die vol gens haar te goedkoop is. i BURGEMEESTER BLIJFT IN DE OLIE De vervanging van de c.v. ketel in de ambtswoning was oorzaak dat locoburgemeester Klein Schiphorst in aktie moest komen en de voor zitter de raadszaal ging verlaten. Het burgemeesterlijk echtpaar bleek voorstander voor oliestook, ook al omdat als men op aardgas zou overstappen, dat meer zal gaan kos ten. Medewerking ingevolge art. 72 van de LO wet en de inrichting van de speelzaal van de kleuterschool te Overloon verkregen de gevraagde medewerking. De raad was voldoende geïnfor meerd omtrent de bijdrage in het exploitatietekort van het Ambulan cevervoer Boxmeer. Geen der raads leden had een opmerking. Geen be zwaar tegen die bijdrage van 3.427,—. De onroerendgoed belasting zal kunnen worden ingevoerd, zo bleek na een bespreking. Het pro en con tra kwam eigenlijk erop neer dat een deel der raadsleden de rioolbe lasting uit de verordening wilden lichten, omdat die niet overal in de gemeente ligt. Aan alle vernieu wingen kleven haken en ogen. Het college kreeg na stemming 7 van de 13 raadsleden achter hun voorstel. Dus gaat deze belasting in de toe komst ook in Vierlingsbeek komen. RONDVRAAG Ook in het stellen van vragen was de raad deze keer erg mak. Koffie verstrekken aan het publiek kan moeilijk wegens de beperktheid van de ketel. De uitritten aan de Haarlemmer meerlaan in Overloon zullen beke ken worden. Zeker komen er uit ritten daar waar garages zijn en waar autobezitters wonen. In de werkvergadering van 25 no vember zullen die inritten aan de orde komen. Of men ruiters kan verbieden van de wandelpaden gebruik te maken, zal nader worden bekeken. met 't kleuteronderwijs moet, waar mogelijk, worden bevorderd. OPBOUW '70 verwijt het college t.a.v. het onderwijs geen visie te hebben. Wat zij hierover in de me morie schrijft, zijn vage algemeen heden. De fraktie wenst zo'n beleids rapport op tafel. Ze wenst verder nader bekend gemaakt te worden met de overlegorganen en wat de resultaten van dat overleg wel zijn. Ook over de gang van zaken bij en rond de onderwijsbegeleidings dienst wil Opbouw '70 meer weten. Zij vreest dat prestige-verlies hier een grote rol bij gaat spelen. Het onderzoek naar de noodzaak van openbaar onderwijs wil ze op tafel zien. Ze vraagt zich namenlijk af, of de behoefte aan openbaar on derwijs plotseling zo gegroeid is, dat naast een openbare school in Veltum thans ook nog een openbare school in Brukske gebouwd moet worden. Dan schijnt er een rapport te zijn ever de bezetting en het verloop op de katholieke scholen. Ook dat rap port wenst Opbouw '70 op tafel. Deze fraktie blijkt ook helemaal geen voorstander van een verdere uitbreiding van 't vwo-havo-onder- wijs maar wil wel eens goed ge specificeerd de werkelijke kosten van openbaar en bijzonder onderwijs op tafel hebben. Ook zij onderstreept dat de huis vesting van de LOM-school erg ur gent is. De integratie van het kleuter- en basis-onderwijs is volop bezig, aldus de PvdA. Maar door laksheid in de bouwplannen dreigt in Venray een desintegratie te gaan ontstaan bij 't openbaar onderwijs. Dat wekt bo vendien de indruk dat hierdoor ge oordeeld wordt over de vorm waar in onderwijs gegeven wordt. Verder ontbreekt, volgens die fraktie, enige toespeling op de peuterspeelzalen en kinderdagverblijven. Zolang er geen rijksregeling is, aldus de PvdA, zal de gemeente eventuele financiële barriers voor minder draagkrachti- gen op dit punt moeten slechten. De WD hoopt dat de gemeente blijft werken om te komen tot zo danige rijks vergoedingen voor het onderwijs, dat daardoor niets meer uit eigen kas betaald behoeft te wor den. De PPR is zwaar teleurgesteld door het gebrek aan onderwijsvisie bij het college, dat notabene schoolbestuur is van de openbare school. Die visie wil zij komend jaar op tafel zien. OVERPEINZINGEN Ik weet niet hoe het U vergaat als U de jaarlijkse zaken- en be roepengids Gouden Gids gratis, ca deau thuis bezorgd krijgt en dan hoort dat die uitgegeven is met de medewerking van en trouwens ook verspreid wordt door de P.T.T. Maar tante Post blijkt er dan toch wel vreemde vriendjes op na te houden. Een gegeven paard mag je dan wel niet in de bek kijken, maar je zit toch vreemd te hikken als je onder de huisartsen verschil lende vertrouwde namen in ons Venray niet tegenkomt en je dan ziet dat volgens de Gouden Gids Venray maar één tandarts heeft en verschillende specialisten ver geten zijn. Dat Venray geen bios coop heeft, geen muziekschool, geen Vrije Akademie mag U vreemd in de oren klinken, edoch zij vonden geen vermelding in de ze volgens hun eigen zeggen zeer betrouwbare, maar naar onze me ning onbetrouwbare gids. Bij alle zaken en beroepen kom je derge lijke raadsels tegen. Het is maar dat U het weet, maar in Venray zijn ook geen drukkerijen. Peel en Maas komt iedere week uit de lucht vallenWas het maar waar Gezien de vele adressen buiten Noord en Midden Limburg, die wel in de Gouden Gids vermeld staan, hebben we het idee, dat meer moeite gedaan is daar het goud vandaan te halen, dan in deze con treien de betrouwbaarheid. f Donderdag 21 november: 19 u. repetitie leerlingen Prinsenhof; 20 u. repetitie harmonieorkest Prin senhof. Vanaf 19 uur opnemen van maten door de firma Pisa. Donderdag 28 november: 19 u. repetitie leerlingen Prinsenhof; 20 u. repetitie harmonieorkest Prin senhof. Vrijdag 29 november: Caeciliaviering. Zaterdagmiddag 30 november: Intocht St. Nicolaas. Bijeenkomst om kwart over twee in Prinsenhof. Op het Duitse kerkhof te Yssel- steyn vond zondagmorgen de plech tige herdenking plaats van de doden in de beide wereldoorlogen, tijdens een officiële herdenking ter gele genheid van Volkstrauertag. De plechtigheid werd luister bij gezet door het blaasorkest van het St. Ludwigkollege uit Vlodrop. Het carillon kon zich niet laten horen omdat het defect is. Dit carillon is aan een grondige vernieuwing toe, maar dat zal een bedrag vergen van ruim 6.000, Vele honderden nabestaanden maakten de plechtigheid mee en dit jaar zagen wij naast het traditionele detachement van het Luchtmacht regiment uit Budel en van het Nato hoofdkwartier uit Brunssum, vele hoge officieren zowel uit Budel als van het Nato hoofdkwartier. Ook burgemeester Schols bevond zich onder de gasten. De Duitse en Nederlandse vlag wapperden boven het kerkhof, ter wijl de plechtigheid rond het cen trale kruis plaats vond. Daar werden toespraken gehouden o.a. door de Aalmoezenier verbonden bij Afcent, de Z.E. Heer Mühlbacher. Hij be klemtoonde dat juist een herdenken in november vol betekenis is. We er varen door het vallen der bladeren dat ook ons leven eens zal verdwij nen. Oeze katholieke Aalmoezenier vertelde dat hij als knaap van acht jaar reeds geconfronteerd werd met de oorlog en soldaten en burgers had zien vallen in zijn woonplaats. Het is voor de nabestaanden een plicht al deze gevallenen niet te vergeten maar te blijven herdenken. De generaal consul van de Duitse Bondsrepubliek uit Rotterdam Dr. J. Deutz bracht in zijn herdenkingstoe spraak het leed en de offers, ge bracht vooral tijdens de tweede we reldoorlog, in herinnering en wees op het zinloze van die oorlog. Van een ware vrede kan er slechts spra ke zijn als de verstandhouding tus sen de volkeren goed is en men af ziet van volkerenmoord als oplossing van problemen. Namens de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge sprak dr. Von Gerssdorf. Deze herdacht niet alleen de hier op dit kerkhof begraven sol daten, maar alle die op of in welke oorlog ook, direkt of indirekt door geweld, op de slagvelden door bom bardementen of in concentratiekam pen overleden zijn. Als de vele pro minenten, die zich inzetten voor de verede, nu eens hun conferenties zouden houden op de soldatenkerk- hoven en temidden van die vele dui zenden gevallenen dan zou de vrede sneller gewaarborgd worden en be stendigd blijven, Maar, zo vervolgde deze woordvoerder, er zullen nog ve len, waar ook ter wereld, moeten vallen, eer er de ware vrede zal zijn. Een vrede, welke niet door politieke groeperingen kan worden verkregen maar alleen door de Allerhoogste gegeven kan worden. Dr. von Gerssdorf besloot zijn toe sprak met dank te brengen aan burgemeester Schols en kapitein Timmermans en in hen het perso neel van het kerkhof en het Neder landse volk voor de wijze waarop de graven van de gevallen Duitsers worden verzorgd. Nadat de kransen door de ver schillende officiële persoonlijkheden waren gelegd, bleef het de gehele FANTASTISCHE DEMONSTRATIERUIMTE. UNIEK IN ROERMOND. TIENTALLEN COMBINATIES DIRECT SPEELKLAAR. vy MARKT M TELEFOON 1X0 VENRAY; LANGSTRAAT I TEL. X dag nog druk op deze dodenakker, waar nabestaanden een bezoek brachten aan hun gevallen familie leden. Wij hadden de indruk dat het bezoek groter was dan andere jaren. Het zal de laatste keer geweest zijn dat de organisatie van de doden herdenking in handen was van de vertegenwoordiger van de Duitse re gering omdat naar verwacht wordt met ingang van 1 januari het kerk hof in beheer zal overgaan aan dé Volksbund. Bij de verkoop van de grond in 1946 door de gemeente Ven ray aan he ministerie van Defensie werd de bepaling opgenomen, dat, indien het beheer in andere handen zou overgaan het ministerie het kerkhof weer tegen dezelfde prijs zou moeten terugverkopen aan de gemeente Venray. Thans zijn er reeds onderhandelin gen aan de gang tussen het gemeen tebestuur van Venray en de Dienst der Domeinen. 2 ha. van het kerk hof, wat straks niet in handen van de Volksbund overgaat is reeds voor een bedrag van 500 gulden aan geboden aan de gemeente Venray. Deze 2 ha. hebben nog een hoge landschappelijke waarde en zullen dan behouden kunnen blijven. Dot geworden stier kreeg genadeschot Zaterdagmorgen werd op de slacht plaats van het psychiatrisch cen trum St. Anna een 300 kilo zware stier niet goed getroffen door de Overloonse slager Jacobs. De stier werd wild en door het dolle heen, waarop de 52-jarige slager Jan Ja cobs en zijn beide broers Sjaak en Gerrit via een snelle vlucht door de enigste deur van de slachterij een veilig heenkomen moesten zoeken. Bij die vlucht kreeg de 52-jarige slager een diepe snijwond aan zijn pols, waarvoor hij in het ziekenhuis moest worden behandeld. De deur van de slachterij kon worden afgesloten met een bestel busje. Assistentie werd gevraagd van Venrays politie. Hoofdagent K. wist, nadat enkele raampjes van de slach terij waren stukgeslagen met zijn dienstpistool met twee welgemikte schoten het hart van de stier te tref fen, die nu definitief naar de eeuwi ge jachtvelden werd gestuurd. De stier had nogal wat ravage aangericht in de slachtplaats, maar die wordt door de verzekering ver goed. De Overloonse slager moet in de slachtplaats van het psychiatrisch ziekenhuis zijn werkzaamheden ver richten omdat zijn slagerij een uit breiding ondergaat en zijn slacht plaat saldaar als noodwinkel is inge richt. Dwerggeit dood aangetroffen Dank zij een tip welke de afdeling Venray van de Dierenbescherming kreeg, kon in samenwerking met de politie een kadaver in beslag wor den genomen van een aan onder voeding gestorven dwerggeit van de fam. M. de B. aan de Akkerweg. Procesverbaal tegen die dierenmis handeling is opgemaakt. Diefstallen Uit een ton huisbrandolie ach ter de woning van de fam. v. d. B. aan Willemstraat hebben onbevoeg den 150 liter huisbrandolie afgetapt. Achter de woning van de heer L. R. in de Grotestraat, welke in verband met verbouwingswerkzaam heden onbewoond is, hebben onbe voegden zich 2 koperen bakken en een koperen pomp toegeëigend. In een onbewaakt ogenblik heeft een naar schatting ongeveer 17-jarige jongeman een deurtje van de etalagekast van juwelierszaak C. in de Grotestraat geopend en in een greep een gouden armband wegge nomen. Voordat het personeel kon ingrijpen was de jongeman verdwe nen en de recherche tracht de iden- teit te achterhalen. Diefstal boompjes Dank zij een oplettende recreant kon een diefstal van boompjes in de Vredepeel tot klaarheid worden ge bracht. De recreant was getuige van die diefstal en gaf het kentekennum mer van de auto aan de politie door. Zondag a.s. 24 november om 11.30 uur meerstemmige Mis in de Vre- deskerk. Komt u allen. Repetitie dinsdag om 8 uur in ca fe In den Engel. Afmelden uitsluitend bij mevrouw Pouwels, tel. 2349 of bij mevrouw Schrooten, tel. 3309. Donderdag 21 november om 19.30 uur repetitie in de schouwburg met de gezamenlijke Venrayse Koren in verband met het Kerstconcert. Vrijdag 22 iovember om 20 uur de feestavond in Den Kerkdijk. Dinsdag 26 november 19.30 uur is er de cursus notenlezen en stemvor- ming. Willen de leden die zich daar voor opgegeven hebben tijdig aan wezig zijn in de ABO-school aan de Ursulastraat. Daarna om 20 uur repetitie voor het gehele koor. Bij verhindering gelieve u zich af te melden bij J. Steylen, Kolkweg 3 tel. 1221 of bij mevr. W. Manders- Weijers, Wilhelminastraat 4 telefoon 4001. FUNGUS A.s. vrijdag 22 november treedt in De Brak aan de Stationsweg de ne- derlandse groep Funges op. Deze groep is o.a. bekend van diverse pop festivals, bv Pinkpop in Geleen waar Fungus als enigst nederlandse groep te horen en te zien was. Momenteel is Fungus bezig met de grote doorbraak in nederland en ook ver daar buiten. Onlangs verscheen een schiterende eerste LP van deze groep, waarop het nummer Kapere varen op single werd uitgebracht en wat deze week troetelschijf is op Hilversum 3. Dit bewijst zonder meer, dat Fun gus bijzonder populair aan het wor den is. Dus reden genoeg om Fungus levend te gaan zien, op a.s. vrijdag avond (heden) om 8 uur in De Brak aan de Stationsweg 51. De entree is drie piek. Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. Voor de leden van de Kring en be langstellenden zal maandag drs. W. Knippenberg uit Den Bosch een dia lezing houden over: „St. Nicolaas en zijn schimmel". De H. Nicolaas bij ons ook be kend onder de volksnaam „Sinter klaas" was in de 4e eeuw bisschop van Myra in Klein-Azië. Zijn ver ering begint in het Oosten in de 6e eeuw en in West-Europa is hij in de 10e eeuw al zeer bekend. Zijn bekendheid neemt nog sterk tce na de overbrenging van zijn re likwieën naar Bari in 1087. Tegen 't einde van de middeleeuwen is de naam St. Nicolaas ook in Nederland wel een van de meest voorkomende. Hij is de patroon van Rusland, van steden zoals Amsterdam, van ker ken, schippers en kooplieden. (Ook Venray kende een St. Nicolaasgilde; opgericht in 1640). Ook komt zijn beeltenis voor in gemeentewapens (o.m. Meijel, Haps en Heythuysen). Volgens de legende was hij een man van grote liefdadigheid, een eigenschapen die hij op verras sende wijze nog steeds weet te beoefenen. Zonder enige twijfel zal drs. Knippenberg een boeiende uit eenzetting weten te geven, niet al leen over de figuur van St. Nicolaas, maar ook over het ontstaan en de achtergronden van de St. Nicolaas- viering zoals we ze in Nederland kennen. Een en ander begint om 8 uur in het cultureel centrum, zaal 6. Naar ons werd medegedeeld is het Algemeen Bestuur van het Groene Kruis te Venray druk bezig met het voorbereiden van een binnen afzien bare tijd te houden algemene leden vergadering. Naast een verslag over de werk zaamheden in het afgelopen vereni gingsjaar, zal aan de orde komen de vaststelling van de begroting voor het komende jaar, met daarbij de vaststelling van de door de leden verschuldigde contributie, terwijl 'n voorstel zal worden behandeld tot vaststelling van de nieuwe statuten. Aan de orde zal dan bovendien nog komen het voorzien in het voorzit tersschap, nu de huidige funktiona- ris de wens te kennen heeft gege ven zich terug te trekken.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 19