De ouders bij het onderwijs betrekken MUZIEKFEEST IN OOSTRUM TWEEDE LUSTRUM VAN DE VREDESKERK Venrays Gemengde Zangvereniging WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN een huis hopen r een huis vérkopen M J Speciaalvoor uw trouwkostuum in fluweel of twill. Van Oorschot Mode EXPOSITIE JKve ltu m VRIJDAG 18 OKTOBER 1974 Nr. 42 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Wie onderwijs geeft, brengt niet alleen kennis bü, maar is ook bezig met opvoeding. De grootste verant woordelijkheid voor de opvoeding berust echter bij de ouders. Opvoe ding thuis en op school moeten dus op elkaar aansluiten. Dit is alleen te bereiken door de ouders sterk bü het onderwijs ie be trekken. De school moet de ouders dus al,s het ware „binnenhalen" Dik- wüls -is daarvan echter geen sprake. Op een enkele school- of klasse avond na, worden de ouders als on- deskundigen of lastige pottenkükers vaak bewust buiten de school gehou den. Het bovenstaande is een van de stellingen, welke gemeentesecretaris J. Poels naar voren bracht op de jongste vergadering van de scholen- kontaktraad Noord Limburg, welke grotendeels gewijd was aan de par ticipatie van de ouders met het on derwijs. Op deze stelling kwam nogal wat kritiek van de kant van de aanwe zige onderwijskrachten, die op hun beurt stelden, dat wat aan ouder participatie tot heden gedaan is, o. m. het werk is geweest van de be trokken scholen. Zij zijn begonnen met school- en klasseavonden en het initiatief om de ouders ook op an dere wijze bij het schoolgebeuren te betrekken is juist bij de scholen ge nomen. Trouwens, in zijn spreekbeurt be streed de heer Poels ook nog een ander punt, namelijk de bewering dat de meeste ouders geen interesse hebben voor de school en „het de onderwijzers maar op laten knap pen". Hij meende echter dat op grond van eigen jeugdervaringen de mee- te ouders de school nog altijd zien als een soort heiligenhuisje. Ze heb ben wel degelijk belangstelling voor de school, maar menen dat onderr wijs een „vak" is, waar je als ouder geen verstand van hebt. Bovendien leveren ze niet graag kritiek opNde school, want dan zou hun kind er wel eens de dupe van kunnen wor den De vergadering kon hem volgen, als hij daaruit concludeerde dat het zaak is de ouders meer bewust te maken van hun mogelijkheid en van hun verantwoordelijkheid. Dat zou o.m. kunnen door voorlichtings- en vormingsprogramma's. (Uit de ver gadering kwam in deze zelfs het be grip: onderwijsbegeleidingsdienst te voorschijn). De heer Poels meende dat de scholenkontaktraad tesamen met het vormingswerk voor volwas senen, op dit terrein baanbrekend werk zou kunnen verrichten. Ook de direkteur van de Katholie ke Schoolraad Limburg, de heer J. Dezaire, sprak over dit onderwerp. Hij stelde vast dat in de wet de ga rantie ligt, dat de ouders vrij zijn in de keuze van schoolrichting. En daarmee wordt hun verantwoorde lijkheid onderstreept voor de opvoe ding van hun kinderen. Dat vond de vergadering wel mooi, maar wat willen ouders b.v. op een kerkdorp, waar maar één en dan nog dikwijls bijzondere school is Dan blijft van de vrijheid van die keuze weinig over. De heer Dezaire meende echter dat ook daar de plaats van de school bepaald wordt door schoolbestuur en onderwijskrachten. Dan is het zaak dat ook de ouders mee dat beleid gaan bepalen. ,Dat houdt niet alleen een goede verstandhouding in tus sen ouders en leerkrachten, maar óók dat zij voldoende informatie krijgen en ook een plaats krijgen in het schoolbestuur. Deze inleider ging nog verder en stelde dat men er daarmee niet is. Hij wees er op dat het schoolbestuur ook met de leden uit het ouderco mité weliswaar het „bevoegd gezag" is en daarom verantwoordelijk is voor het beleid van de school, doch dat vele beleidsbeslissingen mede worden bepaald door overheid en overkoepelende onderwijsorganen. In die hogere niveau's komt van de verantwoordelijkheid der ouders weinig terecht, als zij daar niet bij betrokken worden. Dat laatste werd wel onderstreept door de vergadering, maar men meende dat het op de allereerste plaats zaak was, dat men in de „ge wone" verhouding tussen ouders en school eerst wat meer resultaat moet boeken, voordat men aan de hogere regionen kon gaan denken. Kort en goed, nadat beide inlei ders hun zegje gedaan hadden in de ze vergadering welke o.m. werd bijgewoond door de inspecties van 't onderwijs werd er in verschillen - groepen langdurig gediscussieerd over hun „stellingen". Zoals hierbo ven al is aangegeven, kwam daaruit zowel kritiek als goedkeuring te voorschijn. Maar voorzitter A. Hijl zette er op een gegeven moment een streep onder, ook al omdat het niet de bedoeling was, dat men deze ma terie die avond uitputtend zou be handelen - zelfs indien zulks moge lijk was.Maar wel is het de be doeling dat men in groepen over deze materie verder zal spreken en zal gaan proberen aanbevelingen uit te voeren. STIEKSTM Ud NBM Ven ray Stationsweg 11 Tel. 04780 - 4438* Zaterdag 19 oktober zal er een groot muziekfeest plaatsvinden te Oostrum. Ter opluistering is voor dit feest uitgenodigd de ±50 leden tellende Muzikverein Altrich e.v. uit het Duitse Altrich. In 1972 was harmonie Suh Matris Tutela 2 dagen te gast in Altrich ter gelegenheid van de jubileumfeesten van de plaatselüke brandweer, en in 1973 vertoefden de leden van de Eikenhof-kapel eveneens 2 dagen in Altrich, ter opluistering van muziek feesten aldaar. Daardoor zijn er kontakten ont staan, over en weer, die aanleiding zijn geweest om de Muzikverein Alt rich e.v. voor een tegenbezoek naar Oostrum uit te nodigen, waarvoor de leden van de Eikenhof kapel het nitiatief namen. Dank zij de medewerking van het bestuur en de leden van de harmo nie en van de bevolking van Oos trum is het gelukt om zo'n 100 Duit se gasten in Oostrum onderdak te verlenen én een muziekfeest te or ganiseren. Gezien het programma dat gebo den wordt, komen de muziekliefheb bers zaterdag wel aan hun trekken. Naast de Eikenhof-kapel en de Muzikverein Altrich e.v. zal er aan dit muziekfeest nog medewerking worden verleend door de Toren-ka pel uit Panningen, het Mannenkoor uit Venray en de Freunde Echo uit Overloon. Als feestzaal dient de tuinbouw- loods aan de Stationsweg, die hier voor sfeervol is ingericht, met 400 zitplaatsen en die uitstekend is ver warmd. Er is een speciaal muziekpo- dium in geplaatst, een groot buffet en een wijnbar en bovendien heeft men de beschikking over een fritu- re-wagen. Op zondag 20 oktober zal er om 10 uur een hoogmis gevierd worden die opgeluisterd wordt door alle zang koren van Oostrum, alsmede door de Harmonie Sub Matris Tutela en de Muzikverein Altrich e.v. 'sMiddags zal er door de Duitse muzikanten een dodenherdenking verzorgd worden op 't Duitse Kerk hof te Ysselsteyn, waarna omstreeks 18 uur de gasten uit Altrich de reis naar huis weer zullen beginnen. Hen zal een muzikale uitgeleide gedaan worden door de Eikenhof-kapel. De parochie van de Vredeskerk gaat haar 10-jarig bestaan herdenken met eucharistievieringen in dit en in het komende weekend, welke voor iede re groep en leeftijd iets eigens heb ben. Zo zullen zaterdagavond de jon geren met medewerking van de Band van Rank Xerox de eucharis tieviering verzorgen, waarin het the ma „Missie en Vrede" evenals zon dag de aandacht krügt. Zondag is er om 8 uur een stille Mis, waarna die van 9 uur opgeluis terd wordt door het jeugdkoor. Om 10 uur is er een OUDERWET SE HOOGMIS waarin het koor van de Kathedraal in Roermond o.l.v. J. Lennards het gregoriaans verzorgt. De mis van half 12 wordt opgeluis terd door Venrays Mannenkoor, ter wijl de avondmis weer een stille mis is. Voor volgende week 26 en 27 okto ber is het thema der vieringen: de kerkwijding. Zaterdag komt 't koor van de jongerenkerk te Venlo de dienst opluisteren. Zondags is er dan weer een „ouderwetse hoogmis" en die zal dan verzorgt worden door 't eigen koor en dat van Leunen, voor wat betreft de latijnse gezangen. Het dameskoor Venrode zorgt in de mis van half 12 voor de vocale opluiste ring. KERKWIJDING Dat 10-jarig bestaansfeest, waarin nog eens de nadruk gelegd wordt op dit specifieke kerkgebouw en zijn funktie in de parochie, doet ons nog 'ns even verbaasd terug denken aan de voorbije tijd. Verbaasd omdat 't allemaal zo vlug gaat en het feite lijk nog maar zo kort geleden schijnt dat kapelaan Gerrits tot bouwpas toor werd benoemd voor een kerk in het Vlakwater. Dat zou met zijn toen nog geen 400 mensen een der nieuwe buurten van Venray gaan worden. Dat was in augustus 1959 en er was niemand die op de nieuw-benoemde bouwpastoor jaloers was. Maar die nieuwe bouwpastoor liet er geen gras over groeien. In okto ber van dat jaar presenteerde hij de buitenwacht al een comité o.l.v. de oud-Venrayer dr. H. Litjens, die met de overige comité-leden t.w. L. Rut ten, J. Bertijn, E. Bartels, F. en C. Janssen, Th. Min en L. Timmer mans, besloten had akties te gaan ondernemen in binnen- en buiten land, om van deze parochiekerk ook een monument te maken van de Vrede. Een gewaagd en gedurfd plan dat ook niet direkt de bevolking aan sprak. Dat veranderde evenwel vrij snel toen in 1960 dit comité 'n lijst van aanbevelingen kon laten zien van monseignori en excellenties, die er niet om loog. Ook in het buiten land bleek het idee aangeslagen te zijn, om in een van de zwaarst ge troffen plaatsen van Nederland een kerk als Vredesmonument te bou wen. EIGEN PAROCHIE Dat dit comité in zijn enthousias me kerstmis 1961 als streefdatum noemde voor het begin van de bouw, toont wel dat men er vaart achter wou zetten. Maar pastoor Geerits zelf bleef in Venray ook niet met de handen over elkaar zitten. Architect Boosten ont ving de opdracht om maar eens een paar ideeën op tafel te leggen. En de pastoor begon met allerlei acties. De eerste steen van een groep Lourdes pelgrims werd in dank aan vaard. Maar hij werd tevens oud papier-man, handelde in oud-ijzer en lompen. Hij kreeg in de Henseni- usschool zijn eigen school en char terde voor de kleuters een deel van de roemruchte barak in de Paters- straat. Dat er in Overpelt een oliebollen- aktie voor hem gehouden werd; dat in Venray een Vl-aktie startte en 'n tuinfeest op poten werd gezet; erw tensoep werd verkocht en oriënta- tieritten werden verreden waren be wijzen dat het thuisfront bereid w.\s om geld op tafel te brengen. Op de „Limbrato"-tentoonstelling „verkocht" hij zijn kerk; de Toneel groep Edelweisz speelde toneel voor hem; wielerrondes en motorcrosses werden georganiseerd. Maar met de ontwerpen van architect Boosten wilde het niet vlotten. De opdracht om van een gewone kerk tevens 'n vredesmonument te maken, was niet eenvoudig. Het kreeg ook nog al wat tegenwind van de bisschoppelij ke bouwcommissie, die eerst in '63 haar fiat gaf. Toen had pastoor Gee rits de nodige akties al achter de rug en was het aktie-comité volop bezig het buitenland te bewerken. In oktober wordt dan gestart en op Christus Koning-dag plant deken Loonen het kruis voor de nieuwe Vredeskerk. Het aannemingsbedrijf Janssen heeft de opdracht en gaat vlot beginnen. EERSTE STEEN Als Gouverneur van Rooy zich op 3 mei 1964 voor het eerst als gou verneur in Venray laat zien, is hij te gast bij de eerste steenlegging door de wijbisschop van Keulen, mgr W. Cleven. Het aktie-comité mag de prettige boodschap ontvangen dat Paus Joannes een deel van de aan hem geschonken Balzan-prijs be stemd heeft voor de bouw van de kerk. Trouwens in dat jaar brengt de Duitse consul een dikke gift, en zorgt het diocees Keulen nog eens voor 100.000 D.M. Noord Rijnland en Westfalen laten zich niet onbetuigd en uit Canada en Amerika komen ook giften, die pastoor Geerits minder zorgelijk la ten kijken. Op 15 oktober van dat jaar wordt Pastoor Geerits dan eindelijk geïn stalleerd als pastoor van de Vredes kerk. Hij heeft intussen ook nog ge zorgd voor een kleuter-, en later 'n meisjesschool in zijn nieuwe en nog steeds uitbreidende parochie. Maar dat is een ander hoofdstuk. Op 5 mei komt mgr. Moors de kerk consacreren, die later nog het carillon krijgt en het vredesmonu ment buiten de kerk. Bekende kun stenaars zijn aangetrokken om een en ander te verwezenlijken en de Vredeskerk is, naast parochiekerk, inderdaad een monument geworden dat tot op de dag van vandaag de mensen trekt. 2000 GEZINNEN in West mogen deze kerk hun pa rochiekerk noemen. Vragen we nu de kleine pastoor naar de voorbije jaren, dan blijken die ook aan hem niet zonder meer voorbij te zijn ge gaan. „Potdomme jong, ik heb hem wel 'ns zitten knijpen.... Zo'n bouw- avontuur gaat je niet in je kouwe kleren zitten...." Maar dank zij de hulp van ontel baar velen is niet alleen dat bouw- avontuur gelukt - ook wat de fi- nancieën betreft - maar hebben we ook een parochiegemeenschap die echt goed loopt. Natuurlijk heb ik ook mensen die te weinig in deze mooie kerk komen; natuurlijk heb ik zorgen over laksheid en onver schilligheid; maar van de andere kant heb ik in eigen parochie, maar ook van daarbuiten, al die jaren door zoveel steun en hulp gehad, dat ik O. L. Heer op mijn blote knieën moet danken. We zijn in onze jonge parochie een goede gemeenschap ge worden, waarin gelukkig de Vredes kerk een middelpunt vormt. En mis schien dat de herdenking van het 10 jarig bestaan dat alles nog eens ex tra onderstreept. En daaraan heeft uw kantenman niets toe te voegen Peel en Maas ooft uw weekblad Groteetraat 25 - Venray. Wij zullen U graag adviseren. VASTELAOVES VERENIGING DE PlëLHAAS Waar het met de Piëlhaas heen moet, weten de leden van de Ven ray se Vastelaovesvereniging ook niet goed. Feit is, dat ondanks een ge meentelijke subsidie, men nog een begroting voor het komende jaar in diende met een tekort van bijna vier duizend gulden. Het bestuur is en blijft optimisties dit tekort te kunnen aanvullen met thans nog onbekende goede gevers. Behalve dit nieuws, leverde de jl. maandag gehouden vergadering van deze vereniging verder nog op, dat men, ondanks de teleurstellingen dei- laatste jaren, toch weer moeite wil doen voor een eigen vastelaoveslied waarvoor dichters en componisten weer vriendelijk doch dringend wor den uitgenodigd. Een ander opmerkelijk besluit is, dat met ingang van dit jaar de nieu we Prins niet meer verschijnen zal op Circus Mök. Deze zitting blijft wel doorgaan in zijn oude vorm maar het onderdeel afdanken prins en prins bekendmaking gaat naar een aparte plechtigheid, die eventu eel gecombineerd zal worden met de uitreiking van de bronzen Piëlhaas en de verenigings-onderscheidingen. Dat bestudeert op dit moment een nieuwe commissie, welke het proto- kol van veel vastelaovesonderdelen onder de loupe gaan nemen. De contributie wordt verdubbeld, met dien verstande dat bepaalde voorrechten aan dit lidmaatschap worden verbonden: b.v. het verze kerd zijn van plaatsen in Circus Mök, het Hofbal en de Prinsenpro- klematie. Circus Mök krijgt één opvoering en wel op 18 januari a.s. Het feit dat 't op 9 februari al vastelaovend is, maakt het noodzakelijk dat vele evenementen in betrekkelijk kort tijd zullen moeten worden afgewerkt Dinsdag 21 oktober om 19.30 uur is er cursus notenlezen en stemvor- ming. Willen de leden die zich hier voor opgegeven hebben tijdig aan wezig zijn in de ABO-school aan de Ursulastraat. Om 20 uur repetitie voor het ge hele koor. Bij verhindering gelieve u zich af te melden bij J. Steijlen, Kolkweg 3 tel. 1221 of bij mevr. W. Manders- Weijers, Wilhelminastraat 4 tel. 4001 WIJKRAAD NOORD-WEST JEUGDCLUB VENRAY N.-WEST woensdagmiddagclub Deze week is de woensdagmiddag club gestart voor de kinderen uit de wijk van 7 tm 10 jaar. Men is be gonnen met het schilderen van fles sen, terwijl men de volgende keren iets gaat doen met waardeloos ma teriaal; 'n herfstwandeling gaat ma ken door het bos; gaat werken met papier-maché, krantenknipsels, slin gers enz. De kontributie voor deze middag is middag is vastgesteld op 75 ct per keer. De club is van 14 tot 16 uur. Leen, Maria en Leo zorgen voor de leuke en leerzame programma's. Jeugdleidersvergadering Heden donderdagavond is er weer de maandelijkse jeugdleiders verga dering voor de leiding van jeugd club Venray N.-West. Op de agenda staat o.m. kursus voor de jeugdlei- ding; financiën; succes van de vlooi enmarkt; St. Nicolaasavond; ouder avond; opgave van 't huidige leden bestand. Voorts is de jeugdclub op zoek naar een penningmeester. Wie van de ou ders wil hier een klein beetje tijd voor vrijmaken? GESLAAGD Aan de Universiteit van Nijmegen slaagde onze oud-plaatsgenoot dhr. F. Janssen, Hoenderstraat 97, voor zijn doctoraal Politicologie. Te Amsterdam slaagde voor het diploma drogist, mej. M. vd. Munck- hof, Schoolstraat 35. Berden - Trienekens Grotestraat - Venray Zaterdag 19 oktober opent Amo- Wilma, in de Passage alhier, 'n ex positie van Gebr. Mobach, potten bakkers uit Utrecht. Het geexposeerde bestaat uit een overzicht van het kunnen van deze telgen uit een oud pottenbakkers geslacht. Getoond worden vazen en keramische objekten en -collages. De duur van de expositie is drie weken en het ligt in de bedoeling in 1975 een reeks te organiseren met hoofdzakelijk regionale keramisten. De expositie is in de kelder van Amo-Wilma Kunstnijverheid, Passa ge 3 en is dagelijks, behalve dins dags en zondags geopend van 10 tot 18 uur. KIENEN Op woensdag 23 oktober a.s. zul len de Gezamenlijke Wandelsport verenigingen van de gemeente Ven ray weer een kienavond verzorgen in zaal „In den Engel" alhier. Aan vang 20 uur. De eerste kienavond die we hiel den was een geweldig sukses. We konden ongeveer 380 bezoekers wel kom heten. Vanwege dit sukses heb ben we nu voor nog meer prijzen ge zorgd. Mogelijk bent u een van de gelukkige winnaars. Uiteraard is ie dereen weer van harte welkom. De opbrengst komt ten goede aan ca. 500 kinderen die actief de wan delsport beoefenen. JEUGDKLUBS VELTUM Herfstvakantie! De hobbyclubs gaan dan NIET door. Dat betekent het volgende: Zaterdagmorgen 19 okt. geen club, en verder geen club op de maandag, dinsdag en woensdag. Vanaf zaterdagmorgen 26 oktober draaien we dan weer met de hob by-clubs. Wat wél doorgaat in de herfst-va- kantie zijn de volgende clubs: de rolschaatsclub op zaterdagmiddag, de disco-instuif op de vrijdagavonden en die van de zaterdagavonden 19 en 26 oktober. DISCO-INSTUIF 12 en 13-jarigen De disco instuif op de vrijdagavon den van 7 tot 9 uur is geen zoge naamd schoolfeest, en ook niet al leen voor jongens en meisjes van de school Coninxhof. Het is bedoeld als een gezellige avond voor ALLE jon gens en meisjes van 12 en 13 jaar van heel Veltum, met vriend of 'n vriendin. Let op jongens en meisjes: Vanaf vrijdagavond a.s. is de contributie een heel kwartje per persoon. Ook als je zo rond half acht binnen komt wandelen. Verder ben je vrij om al of niet een beker frisdrank te ko pen tegen de vastgestelde prijs. Plaatjes kun je meebrengen om ze te laten draaien door onze disc-joc keys Jai en Arna. Welkom in het Trefcentrum in de Goudsmidstraat, iedere vrijdagavond Attentie: meer mededelingen onder het hoofd JK VELTUM treft u dit maal nog elders in dit blad aan.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 1