Ziekenhuiskwestie Horst MET HOOP GEWAPEND Schouwburg enïay v.c.ROor S.Y. Oostrum svYsselsteyn INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN NIEUWE WAPENFEITEN GEMENGDE ZANGVERENIGING CRESENDO NOGMAALS DE WETHOUDERS VERKIEZINGEN CURSUS IN SMAKT VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 Nr. 40 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOK? AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 cL per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Voor de buitenstaander wordt het al dan niet „bezette" ziekenhuis in Horst een wat vreemde en warrige toestand. Daarom is het misschien goed nog eens even de voorgeschie denis in grove lijnen te schetsen. Toen indertijd het Venlose zieken huis ging uitbreiden, besloot men 't bekende bureau Berenschot een on derzoek te laten instellen aan welke eisen dit ziekenhuis wel had te vol doen. Een onderzoek, waarbij zich vrij snel ook Tegelen, Horst en Ven- ray aansloten, om zodoende een be ter inzicht te krijgen in de toekom stige ontwikkeling van de gezond heidszorg in Noord Limburg. Bureau Berenschot legde een wat men noemt „2-ziekenhuismodel" op tafel. Het sprak zich uit voor 2 zie kenhuizen in Noord Limburg, t.w. 1 in Venlo (centrum-ziekenhuis) en 1 in Venray (basis-ziekenhuis) en ad viseerde Hoi^t en Tegelen naar al ternatieve mogelijkheden uit te kij ken voor hun ziekenhuisgebouwen.... Dat dit rapport in Horst niet lek ker viel is begrijpelijk. Temeer toen later bleek dat ook de rijksoverheid in deze zin aan het denken was. Ondanks het feit dat de direkties van de ziekenhuizen in Venray en Horst in 1972 plechtig besloten te gaan samenwerken ging Horst in '73 het advies inwinnen van de profes soren Querido en Dijkhuis. Die heren gaven inderdaad 'n aan tal aanbevelingen voor de herstruc- tuering van de geneeskundige zorg in Horst en omstreken. In deze aan beveling wordt gepleit voor de ves tiging van een 'klinisch subcentrum' te Horst. Dat wil dan zeggen: een centrum dat bestuurlijk verbonden is en nauw samenwerkt met een zie kenhuis of een regionale ziekenhuis organisatie. Verder wordt gepleit voor een gezondheidscentrum te Horst. Daarmee wordt bedoeld een centrum van waaruit de verpleging en behandeling van patiënten in hun eigen milieu wordt gecoördineerd en begeleid. Het klinisch subcentrum én het gezondheidscentrum zouden volgens de genoemde hoogleraren één geheel In de vier weken tussen Vredeszon- dag en Missiezondag komen 4 men sen aan het woord die deel uitma ken van een Veel grotere groep van missionarissen die wij destijds naar alle delen van de wereld hebben uit gezonden. Was het de vorige week Zuster van Ham, vandaag is het Pa ter Conrado Goumans o.f.m. die aan het woord komt. Hij schrijft ons: Uw brief ontvangen en kennis ge nomen van de aktiviteiten van de Werkgroep Wereldkerk van de drie Venrayse kom-parochies. Het ver heugd mij te constateren dat de in teresse voor de missie weer opbloeit in de zich vernieuwende kerk van Nederland. Want - eerlijk gezegd - de laatste keer dat ik op vakantie was (begin 1972) kreeg ik de indruk dat het missievuur in Venray enigs- - zins was uitgeblust. Ik kwam in februari 1974 in Bra zilië. Na 10 maanden portugees ge studeerd te hebben, werd ik tot le raar benoemd; eerst op ons semina rie in Santos Dumont en daarna op een gymnasium. Ik zit nu al 27 ja ren in 't onderwijs waarvan de 10 laatste jaren als directeur van het Colégio Sao José in Téofilo Ontoni, dat 1300 leerlingen telt. Dat is mijn „parochie" zou je kunnen zeggen. Na een week studeren komen de jongens en meisjes op zaterdagmid dag in een klaslokaal van het colle ge bij elkaar. Zij zijn er van over tuigd dat, waar twee of drie in de naam van Christus zich verenigen, cok Hij daar aanwezig is. Zij willen juist met Hem in kontakt komen. Na het lezen van de Bijbel ontstaat er een gedachtenwisseling over de con crete dingen van het leven. Niemand is bang om te zeggen wat hij denkt of voelt. Ze eindigen hun ontmoe ting met Christus in de kapel van het college, waar ze zingend en bid dend hun trouw aan Christus ver nieuwen. Dat gebeurt zo op elke zaterdag, heel spontaan, zonder dat iemand hen daartoe verplicht. Het initiatief tot deze ontmoetingen komt van de jongens en meisjes zelf. Ze voelen 't als iets heel belangrijks in hun le ven; veel belangrijker dan zondags naar de kerk gaan of hun Pasen vie ren. Ze gaan zelf voorop; ik begeleid ze alleen. Voor wie enig inzicht in de huidi ge Braziliaanse kerk wil verwerven, is het meemaken van deze gods dienstbeleving noodzakelijk. Er is 'n verschuiving binnen de kerk aan de gang. De leken zijn aktiever gewor den. Zij willen God ervaren en zulks op hun eigen manier. De priester is niet meer de enige met zijn gods dienstervaring. Juist door het grote gebrek aan priesters en de grote godsdienstige honger van het zuid-amerikaanse volk, zijn deze groepen ontstaan. De leken doen hetzelf en zij merken dat God ook in hun groepen aanwezig is. Dat is hoopvol en verblijdend. Het is 't beste bewijs dat Gods geest waait waar Hij wil. En het waait hard op het ogenblik in Zuid-Amerika Uit deze groepen van leken zal 'n nieuw .kerkvolk" te voorschijn ko nen dat zijn eigen leiders zal voort brengen. Van dit alles ben ik diep over tuigd. Men ziet het onder zijn eigen :>gen gebeuren. Over heel Brazilië zijn deze bewegingen verspreid. Zij verjongen de kerk, bevrijden haar van europese structuren die na vier eeuwen bewezen hebben niet meer te voldoen. De toekomst is erg hoop vol. De leken worden de missionaris sen van hun eigen volk. In juli heb ik het nog meegemaakt dat giroepen mannen en vrouwen, jongens en meisjes, uit het bisdom Divinopolis door de bisschop naar 't Noorden werden uitgezonden om er een maand te werken aan de evan gelisatie, en om andere leken zoda nig vc-or te bereiden, dat het missie werk kan worden voortgezet. Deze apostolische uitzendingen bestaan al enkele jaren. Het is een bewijs dat de kerk hier in Brazilië meer dan ooit leeft en groeit. Wat men van de kerk in Neder land verwacht, is gebed en vertrou wen. Gebed voor deze groepen, en vertrouwen in de Braziliaanse kerk. Ook geldelijke steun is er van harte welkom voor de vorming van de lei ders van deze lekengroepen, die dik wijls in de ogen van de wereld arm en dwaas zijn, maar voor God rijk en wijs. Bij voorbaat dank. Pe Frei Conrado Goumans o.f.m. Pater Goumans uit Venray met enkele van zijn leerlingen. moeten vormen en in de plaats ko men van het bestaande ziekenhuis te Horst. Terwijl men in Horst deze aanbe veling zag als 'n konkrete oplossing vóór hun ziekenhuis-problematiek, plaatsten anderen toch wel vraagte kens. Vooral bij het klinisch sub centrum, waarvoor de professoren dachten aan 96 bedden en een aan tal basis-specialismen. Om hiervoor een oplossing te krij gen werden genoemde professoren naar Horst uitgenodigd om voor het overlegorgaan Nrd. Limburgse Zie kenhuizen maar eens uit te leggen hoe ze dat dan wel dachten. Dat overleg is dan jl zaterdag ge weest en werd ingeleid- door het bezetten van de bestuurskamer van het ziekenhuis door het Horster Ak- tie Comité. De vergadering is toen maar gehouden in de bibliotheek van het ziekenhuis. Uit dat overleg is duidelijk gewor den dat de gedane aanbevelingen in feite uitgangspunten dienen te zijn voor nader onderzoek. Wel zijn de professoren er voorstanders van dat de geneeskundige zorg zo dicht mo gelijk bij de patiënt wordt gebracht, in die zin, dat de relatie van de pa tient met gezin en omgeving zoveel mogelijk behouden blijft. En daar naast dat hij of zij ook moet kunnen profiteren van de medische technie ken, die h.i. nu te veel in grotere ziekenhuizen concentreert. Of dat nu te verwezenlijken is in zo'n klinisch sub-centrum; hoe groot dat dan moet worden; en hoe de ba sis-specialismen dan verdeeld moe ten worden, is een kwestie van die per onderzoek en nader overleg. De door de profs genoemde cijfers en verdelingen waren gebaseerd op hun voorlopige konklusies. Dat onderzoek en dat overleg zal dan nu op gang komen. Intussen speelt dan ook nog het probleem mee, dat het Horster zie kenhuis nu in de irode cijfers zit en dat het personeel wil weten waar 't aan toe is. Voor al deze problemen moet een oplossing worden gezocht. Daaraan wordt nu in onderling over leg weer gewerkt. Op donderdag 10 oktober komt het beroemde ZWARTE THEATER VAN PRAAG exclusief voor Noord Lim burg in Venray. Met hun nieuwe bij na sprookjesachtig programma oogs ten zij overal enorme suksessen. Ze maken momenteel een werldtoemee door Amerika, Oost Europa, Azië en Afrika. Dat men in een dergelijk groot toernooi ook nog Venray aan doet is derhalve van groot belang, want het is niet zomaar het eerste het beste gezelschap, want ze zijn zonder meer wereldberoemd. Wat is nu het zwarte theater eigen lijk? Dit is nauwelijks onder woor den te brengen, omdat men het ge woon moet zien om het te geloven. Men valt van de ene verbazing in de andere en het is iets dat men ook alleen maar in een theater kan be leven. Zonder dat er een woord ge sproken wordt kan men een hele avond kijken en genieten van geni ale regievondsten en een perfektie waarmee alles wordt uitgevoerd die aan het ongelooflijke grenst. Kleuren, beweging, lichteffecten brengen een zaal tot enthousiasme. Dit gezelschap gebruikt mime, dans en acrobatiek op een verbluffende wijze, ja zelfs zo, dat het een schan de genoemd mag worden, wanneer men iets dergelijks voorbij laat gaan. Het is werkelijk waar de moeite waard om voor een dergelijke voor stelling een avond vrij te maken en het is te hopen, dat men in grote ge tale de voorstelling gaat bekijken. Iemand die het Zwarte Theater ge zien heeft, vergeet het nooit meer en gaat er een .volgende keer zeker nog eens heen. In Venray kan men het nu zien, en het is maar de vraag of dit uitzonderlijk gezelschap nog 'ns terug komt. Daarom: kaarten halen en gaan genieten. Wij zijn weer na een lange vakan tie begonnen aan onze repetities. Iedere maandagavond om 7 uur in de BLO-school aan de Ursulastraat. Hij of zij die nog graag, ook op late re leeftijd, wil zingen is bij ons van harte welkom. Namens het bestuur: mevr. Janssen, Hoge Beek 14 mevr. Janssen-v. Daal, Odastr. 23 dhr. van Els, flat Schuttersveld. Geachte redactie, Gaarne zou ik willen reageren op een aatal vragen welke de heer J. te Y. mij stelde in Peel en Maas van 27 september jl. Om niet verve lend te zijn, zou ik het, van mijn zijde bezien, als de laatste reactie willen houden. De heer J. te Y. zijn reactie, op een brief van 20 september jl van de PSP zou ik persoonlijk als volgt willen beantwoorden (niet als voor zitter van de PSP-Noord Limburg, want daar is zijn commentaar te plaatselijk voor en tè getuigend van een „boerenkool-politiek"). Wél deed de hr J. te Y. mij mijn „fouten" in zien t.a.v. de wethoudersverkiezin gen, want ik had het nóg scherper en duidelijker moeten stellen, maar helaas, te laat, te laat! Geheel van streek heb ik dan ook mijn pen ter hand genomen om de „zwijgende meerderheid" in Venray mijn excu ses aan te bieden voor mijn gemani- puleer met hen. Toch, geachte heer J. te Y., blijven mij een aantal vragen ten opzichte van UW beweringen open staan, n.l. als U, mijnheer J. te Y. meent dat de thuisgebleven kiezers moeten worden beschouwd als vóórstanders van het gekozen College (dat door U betitteld wordt met de term „de mocratisch gekozen!"), dan laat U blijken dat u op een schandalige manier manipuleerd met de ideeën van mensen die hun ideeën niet heb ben geuit. Ook ik zou graag van de heer J. te Y. willen vernemen, op basis van welke feiten HIJ durft te beweren dat de thuisblijvers kiezen vóór dit zittende College (overigens uiterst juist en plastisch uitgedrukt hoor mijnheer J. te Y.). Wat uw verdere overtuiging in uw uiterst dubieuze verdediging over de „zwijgende meerderheid" aangaat; ooit wel eens gehoord over een edel man van Spaanse bloede, die tegen windmolen optrok? (nou wordt het moeilijk hè, mijnheer J. te Y.). Ook Uw rekensommetjes kloppen nog al tijd niet, maar ga daar maar eens voor zitten zeg! Maar, je hebt de he le winter nog voor je! Als laatste, uw opmerking over de PSP. Duidelijk blijkt U niets van de doelstellingen van deze partij af te weten, nog te begrijpen. Niet erg hoor, want u ontvangt (geheel gra tis) van mij het informatiemapje „de PSP, wat wil die nou eigenlijk". Een fijne kans om vooralsnog lid te wor den. U ontvangt dan tevens (ook ge heel gratis hoor!) talloze rode stok paardjes. Allen nog buitengewoon goed te berijden! Mocht U echter verder nog vragen hebben of kritie ken, niet achterhouden of oppotten hoor, „d'er uit er mee". Maar dan wel gaarne in het openbaar in een discussieforum (althans voor diege nen die hier eigenlijk nog wel in geinteresseerd zijn verder. Hoogachtend, L. Neyenhuis, Gratenstraat 10 Venray, tel. 2451. In het Bezinningscentrum van de Paters Karmelieten te Smakt wordt gedurende de aanstaande winter 'n cursus gegeven, waarin de vraag naar de plaats van God in het elven van de moderne mens uitvoerig be handeld zal worden. Diverse deskundige inleiders zul le deze vraag van verschillende kan ten toelichten. De cursus die theolo gisch van opzet is, zal toch zodanig gegeven worden dat de cursisten er zo veel mogelijk aan zullen hebben voor het leven van alle dag. De gehele bestaat uit 10 lessen, en die zullen gegeven worden op de woensdagen tussen 16 oktober 1974 en 25 februari 1975. Er is tevens ge legenheid om in kleine gespreks- groepjes en met de inleiders over de lessen van gedachten te wisselen. Belangstellenden kunnen zich rich ten tot het Sekretariaat van het Be zinningscentrum „Karmel", Smakt- Venray, tel. 04780-232 en zij zullen op aanvraag het uitgewerkte cur susprogramma en een inschrijffor mulier krijgen toegestuurd. SPORT (0 De heren van VC Rooy hebben het nieuwe seizoen goed ingezet. In een spannende aantrekkelijke wedstrijd werd Sarto uit Tilburg met 3-1 op zij gezet. Sarto de angst-gegner van verleden seizoen wist echter een ba- riere op te werpen welke voor vele het zweet in de handen deed komen. Oordeel zelf: setstanden 15-12 14-16 13-15 en 12-15. In de eerste set bleek reeds dat 't een gelijk opgaande wedstrijd zou worden. De VC Rooy smashes wer den keer op keer geretourneerd door de werkelijk formidabele verdedi ging van Sarto. De VC Rooy ploeg haalde net te weinig punten. In de tweede set begon de ploeg beter te draaien en met name Pieter Lamers sloeg bres op bres. De linker wing van VC Rooy Bert Peeters en Theo Scholten schakelden over naar taktische aanvallen en Sarto werd teruggedrongen. Toch werd het op het einde van deze set precair. Sarto haalde nog eenmaal uit en wist op 14-12 te komen. Twee goede plaats- ballen deden de rollen omdraaien en met 16-14 kwam VC Rooy met de hakken over de sloot. Daarna ging het makkelijker. VC Rooy bouwde in de 3e en 4e set een voorsprong op en wist deze telkens over de streep te brengen. Vooral in de vierde set kwamen er schitte rende rally's welke het publiek de handen op elkaar liet brengen. Na 2 uur volleybal was de eerste hindernis genomen. Zaterdag a.s. de eerste thuiswed strijd van VC Rooy en opnieuw een topper nl. Vlissingen welk team het vorig jaar eveneens in de kopgroep meedraaide en pas op het einde af haakte. Verleden jaar werd het voor ons een knappe 3-1 zege en wij te kenen ook weer voor zo'n uitslag.... De aanvang van deze wedstrijd is 18.30 uur. DE DAMES: Zoals reeds voorspeld kregen de dames 't tegen Sarto heel wat. moei lijker. Ze begonnen een beetje ang stig aan hun grote avontuur en dat is natuurlijk tegen een routineploeg als Sarto gevaarlijk. Sarto dreunde de ene na de andere bal in de iet wat falende veldverdediging van V C Rooy en won gemakkelijk met 15- 7. In de 2e set had coach Hendriks de opdrachten strakker omschreven en de ploeg kon hierdoor beter par tij geven. Tot 10-10 ging het zelfs gelijk op, maar toen waren een 5tal mazzel-ballen van Salto voldoende voor een 2-0 achterstand. VC Rooy gaf de strijd echter niet op en wist in de 3e set Sarto steeds onder druk te houden. Maar ook in de beslissende fase van deze set was vrouwe Fortuna tegen, en met weer enkele pech-ballen werd het 0-3 via een 14-16 setstand. De coach van de dames was ech ter toch duidelijk content met zijn ploeg en hoopt a.s. zaterdag te be wijzen dat deze uitslag geflatteerd was. Dan treden de dames aan tegen Brevok uit Breda. Ze hebben goede kanssen maar kunnen uw aanmoedi gingen best gebruiken. Dus zaterdag naar Servaas. De wedstrijd begint om 17.00 uur. Het verdere programma: Oikos 2 VC Rooy 3 dames VCM 2 VC Rooy 4 dames VC Rooy 2 Set Up dames VC Rooy 3 Venlo 3 heren VC Rooy 2 Concordis heren HEREN VETERANEN Deze spelen op dinsdagavonden - aanvang 21.15 uur. U kunt zich bij de zaal aan de Zuidsingel opgeven. De senioren heren kunnen nog wel wat aanvulling gebruiken. Hier ligt uw kans om goed te trimmen en in beweging te komen. Dus dinsdags om 21.15 aan de Zuidsingel. De dames senioren deden dit week end mee aan een toernooi te Venlo. Mede door hun enthousiasme in de laatste set van de laatste wedstrijd wisten ze een 14-4 achterstand* om te büigen in een 16-14 zege. VC Rooy 4 Venlo Sport 2 3—0 Het nieuwe VC Rooy 4 is de com petitie goed begonnen. Het toch wel erg matig spelende Venlo Sport kon zonder al te grote inspanning wor den verslagen. Setstanden 15-8 15-4 en 15-7. Er zullen echter beslist nog sterkere tegenstanders komen. Dus opgepast Uitslagen: Leunen 1 Oostrum 1 Oostrum 3 TOP 4 2—1 3—2 In de eerste periode van het duel Leunen Oostrum waren beide ploegen nog aan elkaar gewaagd, wat ook in de stand 1-1 tot uitdruk king kwam. In de 27e minuut was het G. Broeren die na een hoekschop de bal ineens op de slof nam, en dat betekende 0-1. Lang plezier van de ze voorsprong hadden de Oostrum- mers niet, want 3 minuten later kon den de gastheren uit een vrije trap in tweede instantie raak schieten 1-1 In het eerste kwartier na de pau ze waren de teams nog goed tegen elkaar opgewassen, maar naar ge lang de wedstrijd verliep bleken de mannen uit Leunen toch wat meer in hun mars te hebben. Het voort durend onder druk staande Oostrum kon nauwelijks nog tegenstand bie den en v/as vooral aanvallend mach teloos. Toch kwam Leunen 15 min. voor het einde enigszins gelukkig aan de toch wel verdiende overwin ning, toen een te zachte terugspeel bal genadeloos werd afgestraft 2-1. Uitslagen: DEV 2 Ysselsteyn 1 1—1 Ysselsteyn 2 DIS 1 2—2 Sparta 4 Ysselsteyn 3 00 Griendtsveen 2 Ysselsteyn 4 afg. Programma: Merselo Ysselsteyn 2.00 Ysselsteyn 2 is vrij Ysselsteyn 3 Castenray 3 12.00 Ysselsteyn 4 W.horst 6 11.00 Junioren - oefenprogramma: Ysselsteyn Al America Al 1.30 America A2 Ysselsteyn A2 3.00 America BI Ysselsteyn BI 2.00 Ysselsteyn Cl Wanssum Cl 1.00 Leunen C2 Ysselsteyn C2 1.30 Wanssum Dl Ysselsteyn Dl 11.00 Ysselsteyn D2 Wanssum D2 11.00 Ysselsteyn El Venray El 10.00 Venray E4 Ysselsteyn E2 10.00 Bezoek de Fancy Fair van SV Ys selsteyn op 5, 6 en 7 oktober.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5